Մեկ կադրում. Թռչող Ջորդանի ֆանտաստիկ դանքը
Անզուգական անցումներ, ֆանտաստիկ ցատկեր ու աներեւակայելի 3 միավորանոց նետումներ: Այսպես են շարունակում երկրպագուները հիշել անգերազանցելի Մայքլ Ջորդանին, որը կարիերան ավարտելուց հետո էլ չի կորցում իր բասկետբոլային հմայքն ու տեղը երկրպագուների սրտերում:
Նա ասես թեւեր ուներ ու ճախրում էր հրապարակում՝ գնդակն ուղարկելով զամբյուղի մեջ: Խաղացողը բարձր ցատկերի մեծ վարպետ էր, որոնցից մեկի մասին էլ պատմելու ենք Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում:
90-ականներին Ջորդանին ԱՄՆ-ում Աստծո պես էին վերաբերվում, երեխաներին կոչում էին նրա պատվին, որպես օրինակ բերում, անբասիր վարքը մատնանշում: Խաղահրապարակում էլ անհավանական ցատկեր կատարելու համար տարբեր մականուններ էին տվել՝ Օդային կամ Թռչող Ջորդան, Նրա Օդային Մեծությունը եւ այլն:
Բասկետբոլիստն իր լավագույն ցատկերից մեկը կատարել է 1988-ին Չիկագոյում սլեմ դանքերի մրցույթի ժամանակ:
«Սլեմ դանքեր նկարելու բարդությունն այն է, որ երբեք չգիտես, թե բասկետբոլիստներն այն ինչպես կիրացնեն, մանավանդ՝ Ջորդանը: Մի անգամ նրան հարցրի. «Կարո՞ղ ես ասել, թե որ կողմ ես պատրաստվում ցատկել, որպեսզի դեմքդ նկարեմ»: Նա ինձ նայեց խենթ հայացքով ու պատասխանեց. «Իհարկե, մինչ սկսելը, ցուցամատս կդնեմ ծնկիս վրա ու ցույց կտամ, որ ուղղությամբ եմ շարժվելու»: Ու երբ 1988-ին Ջորդանի անունը հայտարարեցին, անմիջապես նայեցի նրա մատին, այն ձախ կողմն էր ուղղված»,- պատմել է Ուոլթեր Իոս Կրտսերը (Sports Illustrated), ով աշխարհի լավագույն 100 սպորտային լուսանկարիչների թվում է:
Դանքերի այդ մրցույթում հաղթողն, իհարկե Ջորդան է եղել: Երիտասարդ խաղացողը կարողացել է առավելության հասնել իր կարիերայի գագաթնակետում գտնվող Դոմինիկ Ուիլկինսի նկատմամբ, որն աշխարհում դանքերի լավագույն իրացնողն էր:

Unique passing technique, fantastic jumps and incredible 3-point throws. This is how fans remember the incompatible Michael Jordan, who has not lost his basketball charm; people still love Jordan even after finishing his career.
He seemed to have wings, which helped him fly over the court, sending the ball right into the rim. Michael Jordan was a master of jumping. Mediamax Sport introduces one of his best dunks in this edition of In One Shot.
Michael Jordan was treated like a god in the United States. He set an example of perfect conduct, and people called their children in his honor. Fans gave him different nicknames for accomplishing unbelievable jumps: Air Jordan, His Airness etc.
Michael Jordan accomplished one of his best dunks in 1988 NBA Dunk Contest in Chicago.
“The problem with shooting the NBA slam-dunk contest was that you never knew how the players were going to dunk, especially Jordan. Once I asked him: “Michael, can you tell me which way you’re going to go, so I can move and get your face in the picture?” He looked at me as if I were crazy but then said, “Sure. Before I go out to dunk I’ll put my index finger on my knee and point which way I’m going.” So later, when they announced his name in 1988, I looked over to him on the bench and there was his finger pointing left,” told renowned Sports Illustrated photographer Walter Iooss Jr., who is among 100 greatest sports photographs of all time.
Of course, Jordan was the winner in that completion of dunks. The young sportsman got advantage over Dominique Wilkins, who dunked better than anyone in the prime of his career back then.