Obama vs Romney. մաս 3 - Mediamax.am
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հնարավորություն է տվել Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին հետեւել ամերիկյան նախագահական նախընտրական քարոզարշավին: ԱՄՆ նրա ուղեւորության արդյունքում ծնվել է այս հատուկ նախագիծը, որի եզրափակիչ մասը ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այսօր:
Հոկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտ, Դենվերի շրջակայք, Sloan's Lake: Չնայած դեռ ժամը 7-ն է, այստեղ արդեն բավականին մարդաշատ է, իսկ լճի շրջակայքը շղթայված է ոստիկաններով: Մի քանի ժամ հետո այստեղ կսկսվի ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումը Կոլորադոյի իր համախոհների հետ:
Բարաք Օբաման նախընտրել է նրանց հետ բացօթյա հանդիպում անցկացնել: Չնայած բավականին ցուրտ եղանակին, նախագահին տեսնելու եւ լսելու է եկել մոտ 12 հազար մարդ:
Ի տարբերություն Միթ Ռոմնիի, Օբամայի հանրահավաքը ավելի պարզ է թվում: Հսկայական բարձրախոսներից  ժամանակակից երաժշտություն է հնչում, մարդիկ երգում եւ պարում են, ընդ որում՝ ոչ միայն լավ տրամադրության շնորհիվ, այլեւ տաքանալու համար: Ամբոխին ոգեւորելու համար բեմ է բարձրանում նախագահի վաղեմի կողմնակից, հայտնի ամերիկյան ռեփեր եւ պրոդյուսեր will.i.am-ը “The Black Eyed Peas” խմբից: Հենց նա է 2008-ին ձայնագրել “We Are the Ones” եւ “Yes We Can” երգերը: Ինչպես հայտնի է, հենց վերջին բառերն էին 2008թ. ընտրությունների ժամանակ Բարաք Օբամայի գլխավոր կարգախոսները:
Այս անգամ նախագահի կարգախոսն է “Forward”: Կապույտ ֆոնի վրա (դեմոկրատների պաշտոնական գույնն է) գրված այս արտահայտությունն ուրվագծվում է ինչպես մեծ պաստառների, այնպես էլ բեմի վրա, որտեղից ելույթ է ունենալու նախագահը:
Թե ինչպես է նա պատրաստվում ամերիկացիներին առաջ տանել, նախագահը պատմում էր նախօրեին իր հակառակորդ Ռոմնիի հետ բանավեճի ժամանակ, եւ, շատերի համոզմամբ, նա համոզիչ չէր եւ զիջեց մրցակցին: Այստեղ հավաքված տեղացի եւ արտասահմանցի լրագրողներին մնում է միայն կռահել, թե ինչպես հանդես կգա Բարաք Օբաման իր կողմնակիցների առջեւ ընդամենը մի քանի ժամ առաջ կրած պարտությունից հետո:
Սակայն ԱՄՆ նախագահի անձնական հմայքին չտրվելը բարդ խնդիր է: Եթե շատ հասարակ ամերիկացիների համար Միթ Ռոմնին մնում է թեկուզ եւ շատ հաջողակ, բայց մարդկային առումով իրենցից շատ հեռու գտնվող կերպար, ապա Բարաք Օբաման հաճելի եւ ժպտերես տղա է, ով կարող է առանց դժվարության մտնել բար եւ գարեջուր պատվիրել: Համարվում է, որ նա մի քիչ կորցրել է այն ձգողականությունն ու շարմը, որն ուներ 4 տարի առաջ: Ամեն դեպքում շատերն են նրան շարունակում ամերիկյան երազանքի մարմնացում համարել, ով ունի հիանալի կին եւ հիասքանչ երեխաներ՝ ասես տոնական բացիկից լինեն: Իսկ մարդկային գործոնը, ինչպես արդեն ասվեց, Ամերիկայում բավականին ուժեղ է: “Ցանկացած այլ երկրում Բարաք Օբաման վերընտրվելու ոչ մի խնդիր չէր ունենա”,- նախագահի բեմ դուրս գալուց մի քանի րոպե առաջ ինձ իր կարծիքն է հայտնում ամերիկացի մի դիվանագետ:
Բարաք Օբաման բեմ դուրս եկավ այնպես, ինչպես դուրս կգար, օրինակ, ֆուտբոլի մարզադաշտ` իր հայտնի հմայիչ ժպիտով ողջունելով ամբոխին: Նա դեռ չէր հասցրել անգամ բառ ասել, բայց արդեն նկատվում էր նրա մարտական տրամադրվածությունը: Օբաման թվում էր լիովին ինքնավստահ, լիցքավորված եւ եռանդուն: Ըստ էության, հենց այնպիսին, ինչպիսին նրան սովոր են տեսնել:
“I love you”,- ամբոխից հնչեց մի աղջկա ձայն հենց այն պահին, երբ նախագահին ուղղված ծափահարությունները մեղմացան: Օբաման վայրկենական դադար տվեց եւ ժպտաց:: “I love you back”,- ասաց նախագահը եւ անցավ հարձակման:
“Երբ ես բեմ բարձրացա, տեսա այդ ոգեւորված տղային, ով իրեն անվանեց Միթ Ռոմնի: Բայց նա չէր կարող Միթ Ռոմնին լինել, քանի որ իրական Միթ Ռոմնին ողջ անցած տարի շրջում էր երկրով մեկ` խոստանալով հարկերի կրճատում $‌5 տրիլիոնով՝ աջակցելով հարուստներին: Երեկ բեմի վրա կանգնած տղան ասաց, որ ոչինչ չգիտի այդ մասին”,-այսպես սկսեց իր ելույթը նախագահը:
Այդպիսի եռանդուն եւ ագրեսիվ ոճով էլ Բարաք Օբաման անցկացրեց իր 24 րոպե տեւողությամբ ելույթը: Մնում է միայն զարմանալ, թե ուր էր այդ էներգիան Ռոմնիի հետ “մենամարտի” ժամանակ: Օբամայի ելույթը պարբերաբար ընդհատվում էր վանկարկումներով` “Four more years” (“Եվս չորս տարի”):
Միեւնույն հուզական ալիքի ներքո անցկացնելով ողջ ելույթը` Բարաք Օբաման ավարտեց “God Bless America” խոսքերով: Նա դեռ երկար ողջունում էր ամբոխին՝ արդեն ներքեւում սեղմելով իրեն ձգված տասնյակ ձեռքերը, գրկախառնվելով երեխաների եւ ծերերի հետ, կուրանալով լուսանկարչական սարքերի անվերջանալի առկայծումներից:
Եթե համեմատելու լինենք Օբամայի եւ Ռոմնիի առանձին հանրահավաքները, ապա ԱՄՆ նախագահն ավելի վառ եւ համոզիչ էր: Եթե վերցնենք բանավեճը, ապա հանրապետականն անվիճելիորեն ավելի համոզիչ էր;
Կոլորադոյից հետո նախագահ Բարաք Օբաման եւ նախագահի թեկնածու Միթ Ռոմնին ուղեւորվեցին նահանգային շրջագայության: Ընդ որում, իրենց հանդիպումները հակառակորդները կանցկացնեն մոտակա ժամանակներս, այսպես կոչված, չկողմնորոշված նահանգներում (swing states): Վերջինիան, Վիսկոնսինը, Ֆլորիդան հերթի մեջ են: Ռոմնիի եւ Օբամայի հաջորդ բանավեճերը նախատեսվում են հոկտեմբերի 16-ին եւ 22-ին եւ կանցկացվեն, համապատասխանաբար, Նյու Յորքում եւ Ֆլորիդայում:
Մինչեւ հոկտեմբերի 3-ը թվում էր, թե նախագահական մրցավազքի ելքը գրեթե կանխորոշված է: Միթ Ռոմնին կարողացավ հակառակն ապացուցել: Ակնհայտ է, որ պայքարը լուրջ է լինելու: Ակնհայտ է մեկ բան եւս. Բարաք Օբամայի հմայքին չտրվելն իսկապես հեշտ խնդիրներից չէ:

The U.S. Embassy gave an opportunity to Mediamax's correspondent Aram Araratyan to watch the process of presidential election campaign in the U.S. As a result of his trip to the U.S., a special project was born. We present you the final part of the project.
Barack Obama
October 4, early morning. Denver vicinity. Sloan's Lake. Though it's still 7 a.m., many people gathered here and the paths to the lake are cordoned off by policemen. Several hours later, U.S. President Barack Obama will meet with his Colorado supporters.
Barack Obama preferred to meet with his supporters in an open air. Despite the cold weather, about 12 thousand people came here to see and listen to the President.
Unlike Mitt Romney's rally, Obama's one seems more simple. Modern music is heard from the huge loudspeakers and people sing and dance - not just because of to high spirits but to warm themselves up. Old famous supporter of the President, American rapper and producer will.i.am from “The Black Eyed Peas”, came to warm up the people. For example, it was him who wrote songs “We Are the Ones” and “Yes We Can” in 2008. These words became the main mottos of Barack Obama at 2008 elections.
This time, "Forward" is the President's motto. This inscription on the blue background (official color of democrats) is featured both on a big poster and the stage the President is going to speak on.
The President spoke about how he is going to lead Americans at the debate with his opponent Romney a day before and as many people think he was not convincing and was inferior to the rival. The local and foreign journalists gathered there can only guess how Barack Obama will appear in front of his supporters after the defeat experienced only a few hours before.
It's tough not to be enticed by personal charm of the American President. If Mitt Romney is a very successful figure yet very far away from them, Barack Obama is a pleasant and smiling fellow who can drop in to a bar to have beer. He is supposed to lose a bit of his huge magnetism and charm he used to have 4 years ago. However, many people still think him the embodiment of the American dream: with wonderful wife and charming children as though just landed from a Christmas postcard. And the human factor as it was earlier mentioned is rather strong in America. "In any other country of the world, Barack Obama would have no problems with re-election", an American diplomat expresses his opinion a few minutes before the President's appearance on the stage.
Barack Obama comes up to the stage as though a football field, with an immutable charming smile and welcomes the people. Hardly did he manage to utter a word, his sports "fury" and mood already strike our eyes. Obama seems to be completely confident, charged and energetic - in fact, the way people used to see him.
“I love you”. A voice of a girl is heard once the applauds are subdued after the President's greeting. Obama makes a second pause and smiles. “I love you back”, - says the President and starts his attack.
"When I entered the stage I met this most inspired guy who called himself Mitt Romney. But he couldn't be Mitt Romney as the real Mitt Romney traveled the whole country promising reduction of taxes by USD 5tln supporting the rich. The guy on the stage said last night he didn't know anything about it", the President started his speech.
Barack Obama spent the whole 24 minutes of his speech in the same energetic and aggressive style. One can only get surprised where the energy was during his "duel" with Romney. Obama's speech was periodically interrupted by “Four more years” chanting.
Barack Obama delivered his speech on the same emotional wave and finishes it with “God Bless America”. He then welcomed the people below for a long time shaking hands with hundreds of people, hugging the old people and children dazzled with endless flashes of photo cameras.
If comparing only particular rallies of Obama and Romney, the U.S. President was much brighter and convincing. If taking only the debate, the republican was irrefutably more persuasive.
After Colorado, President Barack Obama and candidate Mitt Romney went on a tour across the states. All the rallies of the candidates will be held in the so-called swing states - Virginia, Wisconsin and Florida. The next debate between Obama and Romney are scheduled for October 16 and 11 and will be held in New York and Florida respectively. The presidential elections will be held on November 6.