Obama vs Romney. մաս 3 - Mediamax.am
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հնարավորություն է տվել Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին հետեւել ամերիկյան նախագահական նախընտրական քարոզարշավին: ԱՄՆ նրա ուղեւորության արդյունքում ծնվել է այս հատուկ նախագիծը, որի եզրափակիչ մասը ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այսօր:
Հոկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտ, Դենվերի շրջակայք, Sloan's Lake: Չնայած դեռ ժամը 7-ն է, այստեղ արդեն բավականին մարդաշատ է, իսկ լճի շրջակայքը շղթայված է ոստիկաններով: Մի քանի ժամ հետո այստեղ կսկսվի ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումը Կոլորադոյի իր համախոհների հետ:
Բարաք Օբաման նախընտրել է նրանց հետ բացօթյա հանդիպում անցկացնել: Չնայած բավականին ցուրտ եղանակին, նախագահին տեսնելու եւ լսելու է եկել մոտ 12 հազար մարդ:
Ի տարբերություն Միթ Ռոմնիի, Օբամայի հանրահավաքը ավելի պարզ է թվում: Հսկայական բարձրախոսներից  ժամանակակից երաժշտություն է հնչում, մարդիկ երգում եւ պարում են, ընդ որում՝ ոչ միայն լավ տրամադրության շնորհիվ, այլեւ տաքանալու համար: Ամբոխին ոգեւորելու համար բեմ է բարձրանում նախագահի վաղեմի կողմնակից, հայտնի ամերիկյան ռեփեր եւ պրոդյուսեր will.i.am-ը “The Black Eyed Peas” խմբից: Հենց նա է 2008-ին ձայնագրել “We Are the Ones” եւ “Yes We Can” երգերը: Ինչպես հայտնի է, հենց վերջին բառերն էին 2008թ. ընտրությունների ժամանակ Բարաք Օբամայի գլխավոր կարգախոսները:
Այս անգամ նախագահի կարգախոսն է “Forward”: Կապույտ ֆոնի վրա (դեմոկրատների պաշտոնական գույնն է) գրված այս արտահայտությունն ուրվագծվում է ինչպես մեծ պաստառների, այնպես էլ բեմի վրա, որտեղից ելույթ է ունենալու նախագահը:
Թե ինչպես է նա պատրաստվում ամերիկացիներին առաջ տանել, նախագահը պատմում էր նախօրեին իր հակառակորդ Ռոմնիի հետ բանավեճի ժամանակ, եւ, շատերի համոզմամբ, նա համոզիչ չէր եւ զիջեց մրցակցին: Այստեղ հավաքված տեղացի եւ արտասահմանցի լրագրողներին մնում է միայն կռահել, թե ինչպես հանդես կգա Բարաք Օբաման իր կողմնակիցների առջեւ ընդամենը մի քանի ժամ առաջ կրած պարտությունից հետո:
Սակայն ԱՄՆ նախագահի անձնական հմայքին չտրվելը բարդ խնդիր է: Եթե շատ հասարակ ամերիկացիների համար Միթ Ռոմնին մնում է թեկուզ եւ շատ հաջողակ, բայց մարդկային առումով իրենցից շատ հեռու գտնվող կերպար, ապա Բարաք Օբաման հաճելի եւ ժպտերես տղա է, ով կարող է առանց դժվարության մտնել բար եւ գարեջուր պատվիրել: Համարվում է, որ նա մի քիչ կորցրել է այն ձգողականությունն ու շարմը, որն ուներ 4 տարի առաջ: Ամեն դեպքում շատերն են նրան շարունակում ամերիկյան երազանքի մարմնացում համարել, ով ունի հիանալի կին եւ հիասքանչ երեխաներ՝ ասես տոնական բացիկից լինեն: Իսկ մարդկային գործոնը, ինչպես արդեն ասվեց, Ամերիկայում բավականին ուժեղ է: “Ցանկացած այլ երկրում Բարաք Օբաման վերընտրվելու ոչ մի խնդիր չէր ունենա”,- նախագահի բեմ դուրս գալուց մի քանի րոպե առաջ ինձ իր կարծիքն է հայտնում ամերիկացի մի դիվանագետ:
Բարաք Օբաման բեմ դուրս եկավ այնպես, ինչպես դուրս կգար, օրինակ, ֆուտբոլի մարզադաշտ` իր հայտնի հմայիչ ժպիտով ողջունելով ամբոխին: Նա դեռ չէր հասցրել անգամ բառ ասել, բայց արդեն նկատվում էր նրա մարտական տրամադրվածությունը: Օբաման թվում էր լիովին ինքնավստահ, լիցքավորված եւ եռանդուն: Ըստ էության, հենց այնպիսին, ինչպիսին նրան սովոր են տեսնել:
“I love you”,- ամբոխից հնչեց մի աղջկա ձայն հենց այն պահին, երբ նախագահին ուղղված ծափահարությունները մեղմացան: Օբաման վայրկենական դադար տվեց եւ ժպտաց:: “I love you back”,- ասաց նախագահը եւ անցավ հարձակման:
“Երբ ես բեմ բարձրացա, տեսա այդ ոգեւորված տղային, ով իրեն անվանեց Միթ Ռոմնի: Բայց նա չէր կարող Միթ Ռոմնին լինել, քանի որ իրական Միթ Ռոմնին ողջ անցած տարի շրջում էր երկրով մեկ` խոստանալով հարկերի կրճատում $‌5 տրիլիոնով՝ աջակցելով հարուստներին: Երեկ բեմի վրա կանգնած տղան ասաց, որ ոչինչ չգիտի այդ մասին”,-այսպես սկսեց իր ելույթը նախագահը:
Այդպիսի եռանդուն եւ ագրեսիվ ոճով էլ Բարաք Օբաման անցկացրեց իր 24 րոպե տեւողությամբ ելույթը: Մնում է միայն զարմանալ, թե ուր էր այդ էներգիան Ռոմնիի հետ “մենամարտի” ժամանակ: Օբամայի ելույթը պարբերաբար ընդհատվում էր վանկարկումներով` “Four more years” (“Եվս չորս տարի”):
Միեւնույն հուզական ալիքի ներքո անցկացնելով ողջ ելույթը` Բարաք Օբաման ավարտեց “God Bless America” խոսքերով: Նա դեռ երկար ողջունում էր ամբոխին՝ արդեն ներքեւում սեղմելով իրեն ձգված տասնյակ ձեռքերը, գրկախառնվելով երեխաների եւ ծերերի հետ, կուրանալով լուսանկարչական սարքերի անվերջանալի առկայծումներից:
Եթե համեմատելու լինենք Օբամայի եւ Ռոմնիի առանձին հանրահավաքները, ապա ԱՄՆ նախագահն ավելի վառ եւ համոզիչ էր: Եթե վերցնենք բանավեճը, ապա հանրապետականն անվիճելիորեն ավելի համոզիչ էր;
Կոլորադոյից հետո նախագահ Բարաք Օբաման եւ նախագահի թեկնածու Միթ Ռոմնին ուղեւորվեցին նահանգային շրջագայության: Ընդ որում, իրենց հանդիպումները հակառակորդները կանցկացնեն մոտակա ժամանակներս, այսպես կոչված, չկողմնորոշված նահանգներում (swing states): Վերջինիան, Վիսկոնսինը, Ֆլորիդան հերթի մեջ են: Ռոմնիի եւ Օբամայի հաջորդ բանավեճերը նախատեսվում են հոկտեմբերի 16-ին եւ 22-ին եւ կանցկացվեն, համապատասխանաբար, Նյու Յորքում եւ Ֆլորիդայում:
Մինչեւ հոկտեմբերի 3-ը թվում էր, թե նախագահական մրցավազքի ելքը գրեթե կանխորոշված է: Միթ Ռոմնին կարողացավ հակառակն ապացուցել: Ակնհայտ է, որ պայքարը լուրջ է լինելու: Ակնհայտ է մեկ բան եւս. Բարաք Օբամայի հմայքին չտրվելն իսկապես հեշտ խնդիրներից չէ:

Obama vs Romney: часть 3 - Mediamax.am
Посольство США предоставило возможность корреспонденту Медиамакс Араму Араратяну понаблюдать за ходом предвыборной президентской кампании в Америке. По итогам его поездки в США родился спецпроект, заключительную часть которого предлагаем вашему вниманию сегодня.
Барак Обама
Ранее утро 4 октября. Окрестности Денвера. Sloan's Lake. Несмотря на то, что на часах 7 утра, здесь уже достаточно многолюдно, а подходы к озеру оцеплены полицейскими. Через несколько часов здесь начнется встреча президента США Барака Обамы с его колорадскими сторонниками.
Барак Обама предпочел встретиться с ними на открытом воздухе. Несмотря на достаточно холодную погоду, увидеть и послушать президента пришло порядка 12 тысяч человек.
В отличие от Митта Ромни, митинг Обамы кажется проще. Из огромных динамиков доносится современная музыка, люди подпевают и танцуют, причем не только из-за хорошего настроения, но и для того, чтобы согреться. Разогревать публику выходит давний известный сторонник президента - американский репер и продюсер will.i.am из “The Black Eyed Peas”. К слову, именно он в 2008 году написал песни “We Are the Ones” и “Yes We Can”. Именно эти слова стали впоследствии главными лозунгами Барака Обамы на выборах в 2008 году.
На этот раз лозунг президента - “Forward”. Эта надпись на синем фоне (официальный цвет демократов) красуется как на большом плакате, так и на подиуме, с которого будет выступать президент.
О том, как он собирается вести американцев вперед, президент говорил накануне на дебатах со своим оппонентом Ромни и, по общему убеждению, был неубедителен и уступил сопернику. Собравшимся местным и иностранным журналистам остается только гадать, каким предстанет Барак Обама перед своими сторонниками после поражения, пережитого всего несколько часов назад.
Не подпасть под личное обаяние американского президента - сложная задача. Если для многих простых американцев Митт Ромни остается хоть и очень успешной, но далекой от них в человеческом плане фигурой, то Барак Обама – приятный и улыбчивый парень, который может запросто зайти в бар выпить пива. Считается, что он немного растерял тот огромный запас магнетизма и шарма, бывший у него 4 года назад. Тем не менее, многие продолжают считать его воплощением американской мечты - с прекрасной женой и очаровательными детьми, словно сошедшими с рождественской открытки. А человеческий фактор, как уже было сказано ранее, в Америке достаточно силен. «В любой другой стране мира у Барака Обамы не было бы никаких проблем с переизбранием»,- высказывает мне свое мнение американский дипломат за несколько минут до выхода президента на сцену.
Барак Обама выходит на сцену как на футбольное поле, с неизменной обаятельной улыбкой, приветствуя толпу. Он пока не успел сказать ни слова, но уже бросаются в глаза его по-хорошему спортивная злость и настрой. Обама кажется абсолютно уверенным в себе, заряженным и напористым. По сути, именно таким, каким его и привыкли видеть.
“I love you”. Голос девушки из толпы доносится в тот момент, когда аплодисменты президенту после приветствия стихают. Обама делает секундную паузу и улыбается. “I love you back”,- говорит президент и переходит в атаку.
«Когда я вышел на сцену, я встретил этого очень воодушевленного парня, который назвал себя Миттом Ромни. Но он не мог быть Миттом Ромни, потому что реальный Митт Ромни весь прошлый год ездил по стране, обещая сокращение налогов, содействующих богатым, на $‌5 триллионов. Парень на сцене прошлой ночью сказал, что ничего не знает об этом»,- начал свое выступление президент.
В таком же напористо-агрессивном стиле Барак Обама и провел все 24 минуты своего выступления. Остается только удивляться, где же была эта энергия в ходе «дуэли» с Ромни? Выступление Обамы периодически прерывалось скандированием “Four more years” (“Еще четыре года”).
Проведя все выступление на одной эмоциональной волне, Барак Обама завершает выступление словами “God Bless America”. Он еще долго будет приветствовать толпу уже внизу, пожимая стремящиеся к нему сотни рук, обнимая стариков и детей, ослепляемый несмолкаемыми вспышками фотоаппаратов.
Если сравнивать лишь отдельные митинги Обамы и Ромни, то президент США был намного ярче и убедительнее. Если же брать дебаты, то республиканец был неоспоримо убедительнее.
После Колорадо президент Барак Обама и кандидат Митт Ромни отправились в турне по штатам. Причем свои встречи оба противника в ближайшее время проведут в так называемых колеблющихся штатах (swing states). На очереди – Вирджиния, Висконсин, Флорида. Следующие дебаты Обамы и Ромни намечены на 16 и 22 октября и пройдут, соответственно, в Нью-Йорке и Флориде. А выборы президента пройдут 6 ноября.
До 3 октября казалось, что исход президентской гонки практически предрешен. Митт Ромни сумел доказать обратное. Очевидно, что борьба будет серьезной. Очевидно и другое: не подпасть под обаяние Барака Обамы - задача действительно не из легких.