Obama vs Romney. մաս 1
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հնարավորություն ընձեռեց Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին հետեւել ամերիկյան նախագահական նախընտրական քարոզարշավին: ԱՄՆ նրա ուղեւորության արդյունքում ծնվել է այս հատուկ նախագիծը, որի առաջին մասը ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այսօր:
Դենվեր, հոկտեմբերի 1-ի երեկո: Մինչ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ առաջին բանավեճը, որը կարող է որոշիչ դառնալ, մնացել է երկու օր: Իսկ այսօր Հանրապետական կուսակցության թեկնածու, Մասաչուսեթսի նախկին նահանգապետ, մորմոն եւ միլիոնատեր Միթ Ռոմնին հանդիպում է Կոլորադոյի իր կողմնակիցներին:
Նման հանդիպումներին ներկա գտնվելը բավականին մեծ հաջողություն է: Թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ բացառիկ հնարավորություն ես ստանում համեմատել հեռուստացույցով տեսածը կենդանի պատկերի հետ: Միթ Ռոմնիի հանդիպումից առաջին եւ ամենակարեւոր տպավորությունը մեծ տոնական շոուն էր: Եթե նույնիսկ կուլիսների հետեւում կոշտ պայքար է ընթանում թույլատրելի եւ անթույլատրելի միջոցների կիրառմամբ, ամերիկացիները հանրությանն ամեն ինչ այնպես են մատուցում, որ քեզ զգում ես ոչ թե քաղաքական միջոցառման, այլ տոնական պաստառներով եւ ուրախ երգերով հագեցած ամանորյա տոնի մասնակից:
Խորհրդանշական է նաեւ իր կողմնակիցների հետ հանդիպման համար Ռոմնիի ընտրած վայրը` Դենվերի տիեզերագնացության եւ ավիացիայի թանգարանը (Wings Over the Rockies): Ամենայն հավանականությամբ, տրամագծով տեղադրված ժամանակակից կործանիչները  կոչված են ծառայելու Միթ Ռոմնիի հայացքներին, ով կարծում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է ավելի վճռական եւ կոշտ լինի միջազգային ասպարեզում:
Հանրությանը հնարավորություն տալով լսելու Ռոմնիի կողմնակիցներից մի քանիսի ելույթները, ինչպես նաեւ մի քանի հայրենասիրական երգեր, ինչպես օրինակ, հանրահայտ  “Glory, glory, hallelujah!”-ը` բեմ է դուրս գալիս ինքը` նախագահի թեկնածուն: Ռոմնին հայտնվում է չորս հսկայական տառերի ֆոնի վրա` J O B S, ինչը խորհրդանշում է նրա ամբողջ նախընտրական քարոզարշավը. թեկնածուն քարոզարշավի շեշտը դնում է հենց տնտեսության վրա:
“Յուրաքանչյուր 6-րդ ամերիկացի ապրում է աղքատության մեջ”, “23 միլիոն մարդ չունի աշխատանք”, “43 ամիսների ընթացքում գործազրկությունն ԱՄՆ-ում 8%-ից բարձր է”, “մենք չենք տեսնում տնտեսության իրական վերականգնում, եւ նախագահի ծրագիրը չի աշխատում”: Հենց այսպիսին էին Միթ Ռոմնիի ելույթի հիմնական թեզերը: Եվ դրանք ուղեկցվում էին հռետորական հարցադրումներով` “ուզո՞ւմ եք արդյոք նման 4 տարի եւս”, եւ հայտարարություններով, որ հաջորդ տարի Սպիտակ տան տերը լինելու հենց նա` Միթ Ռոմնին:
“Գնացեք եւ գտեք մեկին, ով քվեարկելու է Օմաբայի օգտին, կամ երկու, երեք, չորս կամ հինգ հոգու, եւ համոզեք նրանց միանալ մեր թիմին”,- իր ելույթի վերջում ասում է հանրապետականը:
Ռոմնիի ելույթը տեւեց մոտ 20 րոպե: Դժվար է ասել, թե ինչ տպավորություն գործեց հանրապետական թեկնածուն: Թերեւս, տպավորություն`որպես այդպիսին, չեղավ: Թվում է, Ռոմնին առանց հատուկ խարիզմայի եւ հմայքի մի մարդ է: Դժվար է պատկերացնել, որ նա կկարողանա կրակ վառել մարդկանց աչքերում եւ սրտերում այնպես, ինչպես դա կարողանում է անել Բարաք Օբաման: Դժվար է ասել`ինչն է նրան ամենաշատը  պակասում`խարիզման, փորձը, փորձառությունը, հստակ մշակված ռազմավարությունը, թե բոլորը միասին:
Այս քարոզարշավի ընթացքում Միթ Ռոմնիի ամենակարեւոր բացթողումը հարուստ հովանավորների հետ փակ հանդիպման ընթացքում արված հայտարարությունն էր, որը հայտնվեց մամուլում: Հանդիպման ժամանակ Ռոմնին հայտարարեց, որ Բարաք Օբամայի ընտրողները “ի զորու չեն իրենք իրենց ապահովել եւ ապրում են պետության հաշվին”: Շատ փորձագետներ դրանից հետո խաչ քաշեցին նրա հեռանկարների վրա, սակայն Ռոմնին կարողացավ “կենդանի մնալ”: Այնպես, ինչպես երկար տարիներ կենդանի է մնացել  բիզնեսում` 25 տարի լինելով Bain Capital ընկերության ղեկավար:

Obama vs Romney: Part 1
The U.S. Embassy gave an opportunity to Mediamax's correspondent Aram Araratyan to watch the process of the U.S. presidential election campaign. A special project was born as a result of his trip to the U.S. and today we are presenting you its first part.
Denver. Evening, October 1. Two days are left till the first debates with President Barack Obama which may prove crucial. Today, the Republican Party presidential contender, former governor of Massachusetts, Mormon and millionaire Mitt Romney is meeting with his supporters from Colorado.
One should be quite lucky to be present at such rallies. At least, because one is given the unique chance to compare what he saw on TV and live picture. The first and most significant impression from Mitt Romney's meeting with his Denver supporters is the great festive show. Even if there is a tough struggle going on behind the scenes with the use of legal or illegal methods, Americans show everything in public the way you feel you are not in an important political event but a Christmas holiday with festive posters and merry songs.
The venue chosen by Romney for meeting his supporters, Wings Over the Rockies Air and Space Museum of Denver, is also symbolical. Most likely, the modern fighters located on the perimeter are meant to serve reflection of Mitt Romney's views who thinks the U.S. should be more decisive and tough on the international arena.
First people hear speeches of a few of Romney's supporters and several patriotic songs, for instance, famous "Glory, glory, hallelujah!” and then the presidential contender himself comes to the stage. Romney appears against the background of huge 4 letters of "J O B S" which stand for whole his election campaign: the candidate places the accent on the economy in the first place.
"Each sixth American lives in poverty", "23mln people are unemployed", "the unemployment rate in the U.S. has been above 8% over 43 consecutive months", "we don't see real economy recovery and the President's plan doesn't work". These are the main theses of Mitt Romney's speech. All this is accompanied with rhetorical questions - "do you want four more such years?" - and statements that the it's him, Mitt Romney, that's going to be the next owner of the White House.
"Go and find a man who will vote for Obama or two, three, four or five and persuade them to join our team", the republican says at the end of his speech.
Romney's speech lasted about 20 minutes. It's hard to speak about the impression the Republican contender made. There wasn't any impression as such, though. Romney seems to be a man without any charisma and charm. It's difficult to conceive he could light a fire in eyes and hearts of people as Barack Obama does. It's hard to figure out what he lacks more - charisma, experience, sophistication, accurately elaborated strategy or everything at once.
Mitt Romney's major slip in this campaign was the statement he made during the close meeting with a group of rich sponsors which leaked into the media. At the meeting, Romney stated that Barack Obama's voters "are unable of providing means for themselves and live at the expense of the state". Many experts gave him up as a bad job after that but Romney managed to "survive" as he managed to survive in the business over many years as the head of Bain Capital for 25 years.