Obama vs Romney. մաս 1
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հնարավորություն ընձեռեց Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին հետեւել ամերիկյան նախագահական նախընտրական քարոզարշավին: ԱՄՆ նրա ուղեւորության արդյունքում ծնվել է այս հատուկ նախագիծը, որի առաջին մասը ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այսօր:
Դենվեր, հոկտեմբերի 1-ի երեկո: Մինչ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ առաջին բանավեճը, որը կարող է որոշիչ դառնալ, մնացել է երկու օր: Իսկ այսօր Հանրապետական կուսակցության թեկնածու, Մասաչուսեթսի նախկին նահանգապետ, մորմոն եւ միլիոնատեր Միթ Ռոմնին հանդիպում է Կոլորադոյի իր կողմնակիցներին:
Նման հանդիպումներին ներկա գտնվելը բավականին մեծ հաջողություն է: Թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ բացառիկ հնարավորություն ես ստանում համեմատել հեռուստացույցով տեսածը կենդանի պատկերի հետ: Միթ Ռոմնիի հանդիպումից առաջին եւ ամենակարեւոր տպավորությունը մեծ տոնական շոուն էր: Եթե նույնիսկ կուլիսների հետեւում կոշտ պայքար է ընթանում թույլատրելի եւ անթույլատրելի միջոցների կիրառմամբ, ամերիկացիները հանրությանն ամեն ինչ այնպես են մատուցում, որ քեզ զգում ես ոչ թե քաղաքական միջոցառման, այլ տոնական պաստառներով եւ ուրախ երգերով հագեցած ամանորյա տոնի մասնակից:
Խորհրդանշական է նաեւ իր կողմնակիցների հետ հանդիպման համար Ռոմնիի ընտրած վայրը` Դենվերի տիեզերագնացության եւ ավիացիայի թանգարանը (Wings Over the Rockies): Ամենայն հավանականությամբ, տրամագծով տեղադրված ժամանակակից կործանիչները  կոչված են ծառայելու Միթ Ռոմնիի հայացքներին, ով կարծում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է ավելի վճռական եւ կոշտ լինի միջազգային ասպարեզում:
Հանրությանը հնարավորություն տալով լսելու Ռոմնիի կողմնակիցներից մի քանիսի ելույթները, ինչպես նաեւ մի քանի հայրենասիրական երգեր, ինչպես օրինակ, հանրահայտ  “Glory, glory, hallelujah!”-ը` բեմ է դուրս գալիս ինքը` նախագահի թեկնածուն: Ռոմնին հայտնվում է չորս հսկայական տառերի ֆոնի վրա` J O B S, ինչը խորհրդանշում է նրա ամբողջ նախընտրական քարոզարշավը. թեկնածուն քարոզարշավի շեշտը դնում է հենց տնտեսության վրա:
“Յուրաքանչյուր 6-րդ ամերիկացի ապրում է աղքատության մեջ”, “23 միլիոն մարդ չունի աշխատանք”, “43 ամիսների ընթացքում գործազրկությունն ԱՄՆ-ում 8%-ից բարձր է”, “մենք չենք տեսնում տնտեսության իրական վերականգնում, եւ նախագահի ծրագիրը չի աշխատում”: Հենց այսպիսին էին Միթ Ռոմնիի ելույթի հիմնական թեզերը: Եվ դրանք ուղեկցվում էին հռետորական հարցադրումներով` “ուզո՞ւմ եք արդյոք նման 4 տարի եւս”, եւ հայտարարություններով, որ հաջորդ տարի Սպիտակ տան տերը լինելու հենց նա` Միթ Ռոմնին:
“Գնացեք եւ գտեք մեկին, ով քվեարկելու է Օմաբայի օգտին, կամ երկու, երեք, չորս կամ հինգ հոգու, եւ համոզեք նրանց միանալ մեր թիմին”,- իր ելույթի վերջում ասում է հանրապետականը:
Ռոմնիի ելույթը տեւեց մոտ 20 րոպե: Դժվար է ասել, թե ինչ տպավորություն գործեց հանրապետական թեկնածուն: Թերեւս, տպավորություն`որպես այդպիսին, չեղավ: Թվում է, Ռոմնին առանց հատուկ խարիզմայի եւ հմայքի մի մարդ է: Դժվար է պատկերացնել, որ նա կկարողանա կրակ վառել մարդկանց աչքերում եւ սրտերում այնպես, ինչպես դա կարողանում է անել Բարաք Օբաման: Դժվար է ասել`ինչն է նրան ամենաշատը  պակասում`խարիզման, փորձը, փորձառությունը, հստակ մշակված ռազմավարությունը, թե բոլորը միասին:
Այս քարոզարշավի ընթացքում Միթ Ռոմնիի ամենակարեւոր բացթողումը հարուստ հովանավորների հետ փակ հանդիպման ընթացքում արված հայտարարությունն էր, որը հայտնվեց մամուլում: Հանդիպման ժամանակ Ռոմնին հայտարարեց, որ Բարաք Օբամայի ընտրողները “ի զորու չեն իրենք իրենց ապահովել եւ ապրում են պետության հաշվին”: Շատ փորձագետներ դրանից հետո խաչ քաշեցին նրա հեռանկարների վրա, սակայն Ռոմնին կարողացավ “կենդանի մնալ”: Այնպես, ինչպես երկար տարիներ կենդանի է մնացել  բիզնեսում` 25 տարի լինելով Bain Capital ընկերության ղեկավար:

Спецпроект Obama vs Romney: часть 1 - Mediamax.am
Посольство США предоставило возможность корреспонденту Медиамакс Араму Араратяну понаблюдать за ходом предвыборной президентской кампании в Америке. По итогам его поездки в США родился спецпроект, первую часть которого предлагаем вашему вниманию сегодня.
Денвер. Вечер 1 октября. До первых дебатов с президентом Бараком Обамой, которые могут стать определяющими, остается два дня. А сегодня кандидат от Республиканской партии, экс-губернатор Массачусетса, мормон и миллионер Митт Ромни проводит встречу со своими колорадскими сторонниками.
Присутствовать на подобных встречах - достаточно большая удача. Хотя бы потому, что получаешь уникальную возможность сравнить увиденное по ТВ и живую картинку. Первое и главное впечатление от встречи Митта Ромни со своими денверскими сторонниками - это большое праздничное шоу. Даже если за кулисами идет ожесточенная борьба с использованием дозволенных и недозволенных средств, на публике американцы предподносят все так, что ощущаешь себя не на важном политическом мероприятии, а на каком-то рождественском празднике с праздничными плакатами и веселыми песнями.
Символично и место, выбранное Ромни для встречи со своими сторонниками, –  Денверский музей авиации и космонавтики (Wings Over the Rockies). По всей вероятности, расположенные по периметру современные истребители призваны служить отображением взглядов Митта Ромни, который считает, что США должны быть более решительными и жесткими на международной арене.
Дав публике возможность выслушать выступления нескольких сторонников Ромни, а также несколько патриотических песен, например, знаменитую “Glory, glory, hallelujah!”, на сцену выходит сам кандидат в президенты. Ромни появляется на фоне огромных четырех букв J O B S, что символизирует всю его предвыборную кампанию: кандидат делает акцент именно на экономике.
«Каждый шестой американец живет в бедности», «23 миллиона людей находятся без работы», «в течение 43 месяцев подряд безработица в США находится выше 8%», «мы не видим реального восстановления экономики, и план президента не работает». Именно таковы основные тезисы выступления Митта Ромни. Сопровождается все это риторическими вопросами - «хотите ли вы еще 4 таких года?» - и заявлениями, что следующим хозяином Белого дома будет именно он – Митт Ромни.
«Идите и найдите одного человека, который будет голосовать за Обаму, или двух, трех, четырех или пяти и убедите их присоединиться к нашей команде»,- говорит в конце своей речи республиканец.
Выступление Ромни продолжалось около 20 минут. Сложно говорить о впечатлении, произведенном республиканским кандидатом. Впрочем, впечатления как такого, скорее, и не было. Ромни кажется человеком без особой харизмы и обаяния. Сложно представить, чтобы он мог зажечь огонь в глазах и сердцах людей, как это умеет делать Барак Обама. Трудно сказать, чего ему недостает больше – харизмы, опыта, искушенности, четко выработанной стратегии или всего сразу.
Главным промахом Митта Ромни в ходе данной кампании стало заявление, сделанное им на закрытой встрече с группой богатых спонсоров, которое попало в СМИ. На встрече Ромни заявил, что избиратели Барака Обамы «не способны обеспечить себя и живут лишь за счет государства». Многие эксперты после этого поставили крест на его перспективах, однако Ромни сумел «выжить». Так же, как многие годы выживал в бизнесе, 25 лет будучи главой компании Bain Capital.