1959 թ. հուլիսին կայացավ ԱՄՆ փոխնախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի պաշտոնական այցը Խորհրդային Միություն, որը համընկավ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից «Արեւելյան Եվրոպայի եւ Խորհրդային Միության «Ստրկացված ժողովրդների մասին» բանաձեւի ընդունման հետ, որը նախագահ Դուայթ Էյզենհաուերի կողմից ստորագրվելուց հետո դարձավ 86-90 դաշնային օրենք:
Բանաձեւը քննադատում էր «1918 թ.-ից սկսած ռուսական կոմունիզմի իմպերիալիստական եւ ագրեսիվ քաղաքականությունը, որը ստեղծել է Միացյալ Նահանգների անվտանգության եւ աշխարհի բոլոր ազատ մարդկանց համար անմիջական սպառնալիք հանդիսացող հսկայական կայսրություն»: Բանաձեւում նշվում էին մի շարք երկրներ, որոնց ազգային անկախությունը հպատակվել էր կոմունիստական Ռուսաստանի ուղիղ կամ միջնորդավորված ագրեսիայի միջոցով (հիշատակվում էր նաեւ Հայաստանը):
Մոսկվայում բանաձեւի ընդունումը որակեցին որպես գիտակցված սադրանք՝ հարմարեցված ամերիկացի փոխնախագահի այցին: Նիքսոնի բոլոր զրույցները խորհրդային ղեկավարների հետ սկսվում էին այս թեմայից: Բացառություն չէր նաեւ Նիքսոնի հանդիպումը Միկոյանի հետ:
Հանդիպման սկզբում Միկոյանը բարձրացրեց «Ստրկացված ժողովուրդների մասին» բանաձեւի հարցը, նշելով, որ այն մշակվել էր փոխնախագահի մոսկովյան ընդունելությունը վատացնելու նպատակով: Դրան Նիքսոնն առարկեց, նշելով, որ բանաձեւի ընդունման ժամանակը չէր կարող վերահսկվել նախագահի կողմից: Նա ասաց, որ Կոնգրեսը ներկայացուցչական մարմին է եւ հաճախ է ընդունում բանաձեւեր, որոնց մեջ արտացոլված են ամերիկյան բնակչության ներկայացուցիչների հայացքներն իրենց նախկին հայրենիքում տիրող իրավիճակի մասին, հավելելով, որ չի հասկանում, ինչու է դա այդքան լրջորեն ընկալվում Մոսկվայում:
Նիքսոնը նշեց, որ այսպես կոչված իմպերիալիստներից եւ գաղութատերերից ժողովրդներին ազատագրելու Խրուշչովի կոչը շատ ավելի ռազմատենչ էր: Ի պատասխան Միկոյանը նկատեց, որ Խորհրդային Միությունը հպարտ է, որ հանդիսանում է ճնշված ժողովրդների ազատագրման առաջնորդը, որին դեմ են հանդես գալիս ԱՄՆ-ն եւ իրենց դաշնակիցները, ինչին ամերիկյան փոխնախագահը հակադարձեց, ասելով, որ ազատագրման կոչը աշխարհի մի հատվածում չի կարող համարվել խաղաղության շարժում, եթե նմանատիպ կոչը աշխարհի այլ հատվածում դիտարկվում է որպես խաղաղության դեմ շարժում:
Խոսվեց նաեւ առեւտրի մասին, եւ Միկոյանը մեղադրեց ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին առեւտրային ոլորտում վարվող «սառը պատերազմի» մեջ: Անդրադառնալով ամերիկացի պաշտոնյաների հայտարարություններին, որոնք Խորհրդային Միությունը ներկայացնում են որպես հավանական թշնամի ՝ նա ասաց, որ եթե ամերիկյան քաղաքականության հիմքում ընկած է այդ սկղբունքը, ապա մշակութային փոխանակումների անցկացումն անիմաստ է, եւ Խորհրդային Միությանը հարկավոր է պատրաստվել պատերազմի: Միկոյանն ամերիկյան կողմին մեղադրեց նաեւ վարկերի տրամադրման հարցը քաղաքական խնդիրների (ինչպիսիք են Բեռլինի եւ Թայվանի հիմնախնդիրները) հետ կապելու, ինչպես նաեւ կոնկրետ գործարքներից ամերիկացի գործարարների ձեռնպահ մնալու մեջ:
ԱՄՆ փոխնախագահը նշեց, որ նախագահը չի կարող վարկ տրամադրել առանց Կոնգրեսի համաձայնության, որը երբեք այն չի տա՝ վստահ չլինելով, որ միջոցները կծառայեն Միացյալ Նահանգների շահերին: Նիքսոնի կարծիքով՝ առեւտրային հարցերը լուծելու համար հարկավոր է ավելի լավ քաղաքական մթնոլորտ, եւ եթե ԽՍՀՄ-ը եւ ԱՄՆ-ն քաղաքական հարցերի հետ մեկտեղ շարունակեն օբյեկտիվորեն քննարկել միջազգային առեւտուրը, ապա դրա ընդլայնումը հնարավոր կդառնա:

Микоян, Никсон и порабощенные народы
В июле 1959 года состоялся официальный визит вице-президента США Ричарда Никсона в Советский Союз, который совпал с принятием Конгрессом США резолюции «О порабощенных народах Восточной Европы и Советского Союза» (Joint Congressional Resolution on Captive Nations), ставшую после подписания президентом Дуайтом Эйзенхауэром федеральным законом 86-90.
Резолюция содержала осуждение «империалистической и агрессивной политики российского коммунизма с 1918 года, создавшей обширную империю, которая является прямой угрозой безопасности Соединенных Штатов и всех свободным людей мира». В резолюции отмечался ряд стран, национальная независимость которых была утеряна ввиду прямой или опосредованной агрессии коммунистической России (среди них упоминалась и Армения).
В Москве посчитали принятие резолюции сознательной провокацией, приуроченной к визиту американского вице-президента. Все беседы Никсона с советскими лидерами начинались с их гневных отповедей в адрес Белого дома и Конгресса. Исключением не стала и встреча Никсона с Микояном.
В начале встречи Микоян поднял вопрос принятой Конгрессом резолюции, отметив, что это было задумано с тем, чтобы ухудшить прием вице-президента в Москве. На что Никсон возразил, что время принятия не могло контролироваться президентом. Он сказал, что Конгресс является представительным органом и часто принимает резолюции, в которых отражаются взгляды представителей американского населения о ситуации на их бывшей родине, добавив, что не понимает, почему это воспринимается столь серьезно в Москве.
Никсон отметил, что призыв Хрущева к освобождению народов от так называемых империалистов и колониалистов был намного более воинственным. Микоян на это заметил, что Советский Союз очень горд тем, что является предводителем освобождения угнетенных народов, против чего выступают США и их союзники, на что американский вице-президент возразил, что призыв к освобождению в одной части света не может считаться движением к миру, если призыв к освобождению в другой части света рассматривается в качестве движения против мира.
Разговор также шел о торговле, и Микоян обвинил Госдепартамент в систематической холодной войне в торговой сфере. Коснувшись заявлений американских официальных лиц о Советском Союзе как о потенциальном враге, он сказал, что если в основе американской политики лежит этот принцип, то не имеет смысла проводить культурные обмены, и Советскому Союзу следует готовиться к войне. Микоян также обвинил американскую сторону в увязывании вопроса предоставления кредитов с политическими проблемами, такими как Берлин и Тайвань, а также в том, что американские бизнесмены воздерживаются от конкретных сделок.
Вице-президент США отметил, что президент не может предоставить кредит без одобрения Конгресса, который никогда не пойдет на такой шаг, не будучи уверенным, что они служат интересам Соединенных Штатов. По мнению Никсона, для решения торговых вопросов необходим лучший политический климат, и если СССР и США продолжат объективно обсуждать зарубежную торговлю наряду с политическими вопросами, то ее расширение станет возможным.