Միկոյանը,  Խրուշչովը, Բրեժնեւը խորհրդային տիեզերագնացների հետ
1958 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատունը  Պետդեպարտամենտին «Միկոյանի այցը ԱՄՆ» վերնագրված հաղորդագրություն է ուղարկում: Ներկայացնում ենք որոշ  հատվածներ այդ փաստաթղթից:
«Երեկ Խորհրդային Միությունը վիզա է հայցել Ա.Ի.Միկոյանի (Գերագույն Խորհրդի անդամ եւ ԽՍՀՄ կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալ) համար: Միկոյանը ԱՄՆ կժամանի Վաշինգթոնում ԽՍՀՄ դեսպան Մենշիկովի  «հյուրի» կարգավիճակով: Նախատեսում է ժամանել հունվարի սկզբին ՝ երկու շաբաթով:
Այս քայլը հանդիսանում է ԱՄՆ-ի հետ բարձր մակարդակով կապ հաստատելու Խորհրդային Միության եւս մեկ  փորձ:
Ա. Հաշվի առնելով, որ այս տարի ավելի վաղ գագաթաժողով հրավիրելու շուրջ բանակցությունները տապալվել էին, կարելի է ակնկալել ինչ-որ հնարք:
Բ. Այնուամենայնիվ, ժամանակի ընտրությունը եւ մոտեցման մեթոդը ենթադրում են որոշակի հրատապություն սովետական կողմի համար, հաշվի առնելով, որ Միկոյանը բացակայելու է Մոսկվայից  կարեւորագույն ժամանակահատվածում ՝ հունվարի 27-ին մեկնարկող ԽՄԿԿ 23-րդ համագումարի կազմակերպման ընթացքում:
Միկոյանն, ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ-ի հետ աճող առեւտրի վերաբերյալ ամերիկյան պաշտոնյաների հետ բանակցությունների առիթներ կփնտրի, բայց մենք կասկածում ենք, որ դա է նրա այցի իրական նպատակը:
Սակայն վերջինի շուրջ կարելի է սոսկ ենթադրություններ անել: Իրականությանն առավել մոտ բացատրությունը կայանում է նրանում, որ Խրուշչովը գործուղել է Միկոյանին, որպեսզի պարզի Բեռլինի եւ հարցերի ավելի լայն շրջանակի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի մտադրությունները:
Սա նաեւ կարող է Արեւմտյան Եվրոպայում կասկածներ հարուցելու փորձ հանդիսանալ այն առումով, որ ԱՄՆ-ի եւ Խորհրդային Միության միջեւ իբր ընթանում են գաղտնի բանակցություններ: Խորհրդային գործակալները կարող են այս պատմությունը տարածել Եվրոպայում, իսկ որպես օբյեկտ կարող է ծառայել եվրատլանտյան համերաշխության թուլացումը Բեռլինի իրավիճակի կոնտեքստում, եւ կարող է մյուս արեւմտաեվրոպական երկրներին դրդել Մոսկվայի հետ ուղիղ բանակցություններ վարել»:
Հետաքրքիր է ամերիկյան դիվանագետների կողմից Միկոյանին տրված գնահատականը, որը կցված է նամակի կենսագրական բնութագրում:
«Տնտեսագիտության մասնագետ Անաստաս Միկոյանը ԽՍՀՄ կառավարության ղեկավար Խրուշչովի երկու առաջին տեղակալներից մեկն է: Ըստ աշխատանքային ստաժի ՝ նա Կոմունիստական կուսակցության կենտկոմի ավագ անդամն է եւ 1934 թվականից հանդիսանում է Քաղբյուրոյի (Նախագահություն) լիիրավ անդամ: 1937 թվականից ի վեր, լինելով տեղակալ, իսկ 1955 թվականից ՝ ԽՍՀՄ կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալ, նա արտաքին առեւտրի առաջատար խորհրդային մասնագետն է եւ, ամենայն հավանականությամբ, հանդիսանում է Արեւմուտքի դեմ խորհրդային տնտեսական հարձակման եւ Խորհրդային Միությունում ժողովրդական սպառման ապրանքների արտադրանքի ավելացմանը միտված ջանքերի «ուղեղը»:
Անաստաս Միկոյանը Time ամսագրի շապիկին 1957 թվականին Անաստաս Միկոյանը Time ամսագրի շապիկին 1957 թվականին
Լուսանկարը` Time
Իր հայրենի Հայաստանում ՝ հոգեւոր ճեմարանում սովորելու ժամանակ, Միկոյանը 1915 թ. միացել է կուսակցությանը եւ 1923 թ.-ին արդեն Կենտկոմի անդամ էր: 1926 թ.-ից զբաղեցրել է մի շարք նախարարական պաշտոններ, այդ թվում՝ եղել է արտաքին եւ ներքին առեւտրի, ներկրումների եւ սննդային արդյունաբերության պատասխանատուն:1930-ական թթ. սննդամթերքի արտադրության մեթոդներն ուսումնասիրելու նպատակով այցելել է ԱՄՆ: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին, երբ Միկոյանը հանդիսանում էր զինվորականների համար սննդամթերքի եւ վառելիքի գնման պատասխանատուն, Կարմիր բանակի սննդի մատակարարման համար սկսեց կիրառել զանգվածային պահածոյացման եւ փաթեթավորման մեթոդները, որոնց  ծանոթացել էր ԱՄՆ-ում:
Միկոյանը,  Խրուշչովը, Բրեժնեւը խորհրդային տիեզերագնացների հետ Միկոյանը, Խրուշչովը, Բրեժնեւը խորհրդային տիեզերագնացների հետ
Լուսանկարը` «Российская газета»
Պատերազմից հետո Միկոյանը կարեւոր դեր է խաղացել Գերմանիայում վաղ  (1945-1946 թթ.) խորհրդային ռազմատուգանքային ծրագրերի սահմանման գործում: Այդ պահից սկսած նա դարձավ առանցքային անձնավորություն այն երկրների հետ բանակցություններում, որոնց հետ ԽՍՀՄ-ը փորձում էր հաստատել լավ առեւտրային հարաբերություններ, եւ, հավանաբար, ներկայիս ղեկավարության ամենաակտիվ գործիչը:
63 տարեկան հասակում Միկոյանը ակնառու է թե՛ իր քաղաքական երկարակեցությամբ եւ թե՛ տնտեսական խորաթափանցությամբ:
Քաղաքացիական պատերազմից ի վեր տեղի ունեցած բոլոր խոշորագույն քաղաքական ցնցումները նա վերապրել է իր համար առանց որեւէ լուրջ հետեւանքների՝ հաղթող կողմին միանալու եւ պարտված խմբում աչքի չընկնելու հմտության շնորհիվ: Բնատուր հմայքը եւ հումորի զգացումը Միկոյանին դարձնում են առավել ընդունակ խորհրդային բանակցող: Նա շփվող է եւ սիրալիր արտասահմանցիների հետ եւ, կարծես, ավելի հետաքրքրված է խորհրդային տնտեսական հզորության ավելացմամբ, քան կոմունիստական գաղափարախոսությամբ»:
Հետաքրքիր են նաեւ հենց Անաստաս Միկոյանի հիշողությունները, որոնք տպագրված են նրա «Այսպես է եղել» հուշերում: Դրանցից ակնհայտ է դառնում, որ ԱՄՆ կատարած իր այցի գլխավոր նպատակներից մեկը, ինչպես ենթադրում էին  Մոսկվայում աշխատող ամերիկացի դիվանագետները, գերմանական հիմնախնդիրն էր: Բացի այդ, այն նախապատրաստական միջոցառում էր Խրուշչովի Ամերիկա կատարած առաջին (1959 թվականի սեպտեմբերին կայանալիք) այցին ընդառաջ:
«Բեռլինի վերաբերյալ Խրուշչովը նույնպես դրսեւորեց զարմանալի թերըմբռնում, պատրաստ էր հրաժարվել Պոտսդամյան համաձայնագրերից եւ այդ ամենի մասին հայտնեց 1958 թ. աշնանը հանրային ելույթի ժամանակ՝ առանց նախնական քննարկման Կենտկոմի Նախագահության եւ Նախարարների խորհրդի հետ: Դա ինքնին կուսակցական կարգապահության կոպտագույն սխալ էր: Ես անմիջապես բարձրացրեցի այդ հարցը եւ խնդրեցի ներկա գտնվող Գրոմիկոյին (նա այդ ժամանակ Կենտկոմի կազմում չէր) ԱԳՆ-ի կարծիքը հայտնել: Նա ինչ-որ անհասկանալի բան մռթմռթաց: Ես կրկնեցի հարցս ՝ նա կրկին բառաչեց: Հավանաբար, չէր համարձակվում հակաճառել Խրուշչովին, բայցեւայնպես չէր ցանկանում նման քայլի պատասխանատվությունն իր վրա վերցնել: Այդ ժամանակ ես երկար խոսեցի համաձայնագրերի կարեւորության մասին, թվարկեցի մեր համար հնարավոր բացասական հետեւանքները դրանցից հրաժարվելու դեպքում, պնդեցի, որ նման շտապողական որոշումներ կայացնելն անընդունելի է: Ի վերջո, առաջարկեցի մեկ շաբաթով հետաձգել քննարկումը՝ պարտավորեցնելով ԱԳՆ-ին ներկայացնել նկատառումները գրավոր տեսքով: Խրուշչովը ստիպված ընդունեց դա: Մյուսները պարզապես լռեցին: Սակայն,երբ դուրս էինք գալիս, Բուլգանինը ինձ շշնջաց. «Դու արդեն հաղթել ես»:
Դրանից հետո Խրուշչովը սկսեց ինձ համոզել մեկնել ԱՄՆ, որպեսզի մեղմացնեմ իր իսկ ճառի արդյունքում ի հայտ եկած առճակատումը: Ես կտրականապես առարկեցի. «Սկսել ես՝ ինքդ էլ գնա: Իմիջիայլոց, ինձ ոչ ոք չի հրավիրել այնտեղ» : «Ոչ, ես չեմ կարող: Ես երկրի առաջին դեմքն եմ: Մեկնի՛ր որպես դեսպան Մենշիկովի անձնական հյուր: Չէ՞ որ բոլորը գիտեն, որ նա երկար ժամանակ եղել է քո տեղակալը արտաքին առեւտրի նախարարությունում: Վերցրու հետդ կրտսեր որդուդ, որպեսզի ընդգծես այցի անձնական բնույթը: Իսկ նա կաշխատի որպես քո անձնական քարտուղար»: Մի խոսքով, ստիպված էի մեկնել նոր 1959 թվականի առաջին իսկ օրերին»:

Микоян, Хрущев, Брежнев с советскими космонавтами
18 декабря 1958 года посольство США в Москве отправило в Госдепартамент сообщение под названием «Визит Микояна в США». Приводим некоторые примечательные фрагменты этого документа.
«Вчера Советы запросили в нашем посольстве визу для А.И.Микояна (члена Верховного Совета и первого заместителя главы правительства СССР). Микоян прибудет в США в качестве «гостя» советского посла в Вашингтоне Меньшикова. Планирует прибыть в начале января на две недели.
Этот шаг представляет собой еще одну советскую попытку установить контакт на высшем уровне с США.
A.    Можно ожидать какого-либо рода уловки, учитывая, что переговоры по организации саммита провалились ранее в этом году.
B.    Тем не менее, выбор времени запроса и метод подхода сам по себе предполагает некоторую срочность для советской стороны, учитывая, что Микоян будет отсутствовать из Москвы в ходе важнейшего периода подготовки к XXIII съезду КПСС, который откроется 27 января.
Микоян практически наверняка будет искать переговоров с официальными американскими лицами относительно возрастающей торговли с США, но мы сомневаемся, что это - реальная цель его визита. Однако относительно последнего можно строить лишь догадки. Представляющееся наиболее близким к действительности объяснение состоит в том, что Хрущев отправляет Микояна для того, чтобы прозондировать намерения США относительно Берлина и по более широкому спектру вопросов. Это также может быть попытка стимулировать подозрения в Западной Европе о том, что между США и Советским Союзом имеют место секретные двусторонние переговоры. Советские агенты могут распространить эту историю в Европе, а объектом может служить ослабление солидарности НАТО в контексте ситуации с Берлином, подвести остальные западноевропейские страны к прямым переговорам с Москвой».
Интересны оценки, которые дают Микояну американские дипломаты в прикрепленной к сообщению его биографической характеристике.
«Экономический специалист Анастас Микоян - один из двух первых заместителей главы правительства СССР, работающих под началом Хрущева. По стажу своей работы он старший член ЦК Коммунистической партии, и с 1934 года является полноценным членом Политбюро (Президиума). С 1937 года будучи заместителем, а с 1955 года - первым заместителем главы правительства СССР, он является ведущим советским специалистом по внешней торговле и, по всей видимости, «мозгом» советского экономического наступления против Запада и усилий увеличения производства товаров народного потребления в Советском Союзе.
Анастас Микоян на обложке журнала Time в 1957 году Анастас Микоян на обложке журнала Time в 1957 году
Фото: Time
Обучаясь духовенству в своей родной Армении, Микоян присоединился к партии в 1915 году и к 1923 году уже был членом ЦК. С 1926 года занимал ряд различных министерских должностей, в том числе был ответственным за внешнюю и внутреннюю торговлю, поставки и пищевую индустрию. В 1930-х посещал США для изучения методов производства продуктов питания. Применял методы массового консервирования и упаковки, с которыми он познакомился в США, для поставок снабжений Красной Армии во время Второй мировой войны, когда был ответственным за закупку продовольствия и топлива для военных.
Микоян, Хрущев, Брежнев с советскими космонавтами Микоян, Хрущев, Брежнев с советскими космонавтами
Фото: «Российская газета»
После войны Микоян играл важную роль в формулировке ранних (1945-46гг.) советских репарационных программ в Германии. С этого момента он стал главной фигурой в переговорах со странами, с которыми СССР пытался установить хорошие торговые отношения и, вероятно, самым активным в нынешнем руководстве в стремлении увеличить объемы торговли и доброжелательности с внеблоковыми странами.
В свои 63 года Микоян незауряден в контексте как своего политического долголетия, так и экономической проницательности. Он пережил все крупнейшие политические потрясения со времен Гражданской войны без каких-либо последствий для себя, благодаря своей способности к присоединению к победившей стороне без того, чтобы быть замеченным в другой группе. Природное обаяние и юмор делают Микояна одним из наиболее способных советских переговорщиков. Он открыт и дружелюбен с иностранцами, и, кажется, больше заинтересован в усилении советского экономического могущества, чем в коммунистической идеологии».
Интересны также воспоминания самого Анастаса Микояна, опубликованные в его мемуарах «Так было». Из них становится очевидным, что одной из главных целей его визита в США была, как и предполагали работающие в Москве американские дипломаты, германская проблема. Помимо этого, этот визит фактически стал подготовительным к визиту самого Хрущева - первого визита советского лидера в Америку, состоявшегося в сентябре того же 1959 года.
«В вопросе о Берлине Хрущев также проявил удивительное непонимание всего комплекса вопросов, готов был отказаться от Потсдамских соглашений и обо всем этом осенью 1958 г. заявил в публичном выступлении без предварительного обсуждения в Президиуме ЦК и Совете Министров. Это само по себе вообще было грубейшим нарушением партийной дисциплины. Я сразу же поставил вопрос и попросил присутствовавшего Громыко (он не был тогда в Политбюро) высказать мнение МИДа. Тот что-то промычал нечленораздельное. Я повторил вопрос — тот опять мычит: видимо, не смел противоречить Хрущеву, но и не хотел взять на себя ответственность за такой шаг. Я долго тогда говорил о значении Соглашений, перечислил возможные отрицательные для нас последствия отказа от них, настаивал на том, что в спешке такие вопросы решать недопустимо! В конечном итоге предложил отложить обсуждение на неделю, обязав МИД представить свои соображения в письменной форме. Хрущеву пришлось это принять. Остальные просто молчали. Зато когда выходили, Булганин мне шепнул: «Ты уже выиграл!».
После этого Хрущев стал меня уговаривать поехать в США, чтобы рассеять враждебную конфронтацию, возникшую в результате его же речи. Я резко возражал: «Ты затеял, ты и поезжай! Кстати, меня никто не приглашает туда». – «Нет, мне нельзя. Я первое лицо. Поезжай как личный гость посла Меньшикова. Ведь все же знают, что он был долгое время твоим заместителем во Внешторге. Возьми младшего сына, чтобы подчеркнуть частный характер поездки. А он поработает твоим личным секретарем». В общем, пришлось ехать в первые же дни нового, 1959 года».