Լուսանկարը` «Российская газета»
1959 թվականը նշանակալից էր  խորհրդային եւ ամերիկացի պաշտոնյաների եւ դիվանագետների մի շարք հանդիպումներով եւ այցերով՝ այդ թվում նաեւ բարձր մակարդակով: Օրակարգի հիմնական հարցը Բեռլինն էր, որի շուրջ կողմերի դիրքորոշումները խիստ տարբեր էին: Չնայած դրան՝ աշխարհը սպասում էր  ԱՄՆ-ի եւ ԽՍՀՄ-ի միջեւ հարաբերությունների ջերմացմանը:
1959 թ. հունիսի 23-ին Մոսկվայում էր գտնվում փորձառու ամերիկացի դիվանագետ, Նյու-Յորքի նախկին նահանգապետ եւ ԽՍՀՄ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ավերել Հարիմանը: Մի մարդ, ում մասին 1947 թվականին Ստալինն ասոել էր, որ նա «պատասխանատվության իր բաժինն ունի  Ռուզվելտի մահից հետո մեր հարաբերությունների վատթարացման համար»:
Հարիմանը Խորհրդային Միություն էր եկել որպես Հյուսիսամերիկյան թերթային միության հատուկ թղթակից: Այցի շրջանակներում նա եղավ Մոսկվայում, Լենինգրադում, Կիեւում, Յալթայում, Սիբիրում եւ Ուրալում: Այցն ավատվեց Նիկիտա Խրուշչովի հետ հանդիպմամբ:
Հարցազրույցներն ընթացան երկու փուլով՝ Կրեմլում եւ Խրուշչովի առաձնատանը: Երկրորդ հանդիպմանը Գրոմիկոյի եւ Կոզլովի հետ միասին ներկա էր նաեւ Անաստաս Միկոյանը:
Հարիմանին ուղեկցող եւ հանդիպումը թարգմանող դիվանագետ Թեյերի Պետդեպարտամենտին ուղարկած ճեպագրում մասնավորապես ասվում էր.
1. Հիմնականում խոսում էր Խրուշչովը, թեեւ Միկոյանը հաճախ միանում էր զրույցին: Զրույցի ողջ ընթացքում նրանք կատակներ էին անում, Խրուշչովը հաճախ ասում էր «Անաստասն ու ես»: Միեւնույն ժամանակ, նա առանց ամաչելու բավական կոպիտ նկատողություններ էր անում Միկոյանին, որը դրանց չէր պատասխանում:
2.  Մի առիթով Հարիմանը Խրուշչովին կատակով առաջարկեց Միկոյանին ուղարկել ոչ թե Սիբիր, այլ Միացյալ Նահանգներ, եթե նա շատ «անհանգիստ» դառնա: Ի պատասխան՝ Միկոյանն ասաց, որ իրեն Սիբիր աքսորելու համար չափազանց ուշ է, քանի որ նման բաներ այլեւս չեն արվում, իսկ Խրուշչովը կատակով նկատեց, որ Միկոյանի համար կարելի է բացառություն անել:
3. Շարունակելով թեման՝ Հարիմանն ասում է, որ եթե Միկոյանը գար ԱՄՆ, նա կարող էր նշանավոր արդյունաբերող դառնալ, ինչին Խրուշչովը պատասխանեց, որ դա անհնար է, որովհետեւ Միկոյանը բավականաչափ գումար չունի արդյունաբերող դառնալու համար: Հարիմանը պատասխանեց, որ Միկոյանին գումար հարկավոր չէ, քանի որ նա կարող էր անմիջապես գտնել լավ աշխատանք հիանալի աշխատավարձով:
4. Չնայած արտաքին գործերի նախարար Գրոմիկոյի ներկայությանը՝  հենց Միկոյանն էր միակը Խրուշչովից բացի, ով միջազգային հարցերի քննարկման ժամանակ էական մեկնաբանություններ էր անում: Թեյերի տպավորությամբ՝ Միկոյանը միջազգային հարցերից ավելի լավ է գլուխ հանում, քան Խրուշչովը, ավելի քիչ էմոցիոնալ է եւ ունի ավելի խորաթափանց մոտեցում այդ ոլորտում: Թեյերի կարծիքով, միջազգային հարցերում Միկոյանը փոքր-ինչ նման է Ստալինին:
Անաստաս Միկոյանը եւ Ջոն Քեննեդին Անաստաս Միկոյանը եւ Ջոն Քեննեդին
Լուսանկարը` Ջոն Քեննեդու գրադարան
Քննարկվող հիմնական հարցերն էին Բեռլինի եւ զինաթափման, ինչպես նաեւ Հեռավոր Արեւելքի հարցերը: Խրուշչովը անսովոր կոշտ էր: Նա ասում էր.
«Արեւմուտքը կարծես թե մոռացել է, որ մի քանի ռուսական հռթիռ կարող են ոչնչացնել ողջ Եվրոպան: Բոննի համար բավական է մեկ ռումբ, Անգլիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի եւ Իսպանիայի համար՝ երեքից-հինգ: Ամերիկյան հռթիռը բարձրացնում է ընդամենը 10 կիլոգրամ մարտագլխիկ, մինչդեռ խորհրդայինը՝ 1300 կիլոգրամ: Այս պայմաններում անիրատեսական է սպառնալ Խորհրդային Միությանը: Հասկացե՛ք, մենք ցանկանում ենք բարեկամանալ: Մոտակա հինգ-յոթ տարիների ընթացքում մենք ձեզանից ուժեղ կլինենք: Եթե մենք մոտակա 5-6 տարիներին բալիստիկ հռթիռների վրա ծախսենք ընդհամենը 30 միլիարդ ռուբլի, որն այդքան էլ մեծ գումար չէ մեզ համար, կարող ենք ոչնչացնել ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի ցանկացած արդյունաբերական կենտրոն: Այնպես որ, ողջ Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի ոչնչացումը մեզ կարժենա ընդհամենը 30 միլիարդ», - Հարիմանին ասում էր վրդովված Խրուշչովը: Ամերիկացի դիվանագետը այնքան անհանգստացած էր նույնիսկ Խրուշչովի համար անսովոր կոպիտ տոնից, որ որակեց այդ զրույցը «ապշեցնող եւ սարսափազդու, ավելի վատ, քան Ստալինի հետ»: Հանդիպման արդյունքում նա Life ամսագրում հրապարակեց «Իմ տագնապալի հարցազրույցը Խրուշչովի հետ» ծավալուն հոդվածը, որն ուշադիր ուսումնասիրվեց Պետդեպարտամենտի եւ անձամբ նախագահ Էյզենհաուերի կողմից՝  Վաշինգթոն ուղարկված ճեպագրի հետ միասին:
Միկոյանի որդին՝ Սերգոն, խոստովանում էր, որ Ավերել Հարիմանը իր հոր մասին ասել էր իրեն հետեւյալը.  «Նա միակ մարդն է Կրեմլում, ում հետ կարելի է նորմալ խոսել»: Ավելին, հենց Հարիմանն է գրել Միկոյանի «Պայքարի ուղիով» հուշերի անգլալեզու տարբերակի նախաբանը:

1959 год был отмечен целым рядом встреч и визитов советских и американских официальных лиц и дипломатов, в том числе - и на высшем уровне. Основным вопросом повестки дня была тема Берлина, по которой позиции сторон диаметрально расходились. Несмотря на это, мир ждал разрядки отношений между США и СССР.
23 июня 1959 года в Москве находился известный и опытнейший американский дипломат, бывший губернатор Нью-Йорка и бывший посол США в СССР Аверелл Гарриман. Человек, про которого в 1947 году Сталин говорил, что он «несет свою долю ответственности за ухудшение наших отношений после смерти Рузвельта».
Гарриман находился в Советском Союзе в качестве специального корреспондента Северо-Американского газетного альянса. В рамках визита он посетил Москву, Ленинград, Киев, Ялту, побывал в Сибири и на Урале. Визит завершался встречей с Никитой Хрущевым.
Интервью прошли в два этапа: в Кремле и на даче Хрущева. На второй встрече вместе с Громыко и Козловым присутствовал также Анастас Микоян.
В отправленной в Госдепартамент депеше о встрече со стороны сопровождавшего Гарримана и переводившего встречу американского дипломата Тэйера, в частности, говорилось:
1. В основном говорил Хрущев, хотя Микоян часто присоединялся к разговору. На протяжении всего разговора они обменивались шутками и отвечая на вопросы, Хрущев часто говорил «Анастас и я». Вместе с тем, он не стеснялся также делать ему достаточно грубые замечания, однако обратного замечено не было.
2. По одному поводу Гарриман в шутку предложил Хрущеву, что если Микоян станет слишком «беспокойным», Хрущеву следует сослать его не в Сибирь, а в Соединенные Штаты. На это Микоян сказал, что уже слишком поздно для того, чтобы отправлять его в ссылку в Сибирь, поскольку больше подобного не делается, а Хрущев в шутливой форме заметил, что для Микояна можно было бы сделать исключение.
3. Продолжая тему, Гарриман говорит, что если бы Микоян приехал в США, он мог бы стать великим индустриалистом, на что Хрущев ответил, что это невозможно, поскольку у Микояна нет достаточного количества денег, чтобы стать индустриалистом. Гарриман ответил, что Микояну деньги не нужны, поскольку он мог бы моментально найти себе хорошую работу с прекрасной зарплатой.
4․ Несмотря на присутствие министра иностранных дел Громыко, именно Микоян был единственным кроме Хрущева, кто делал существенные комментарии во время обсуждений международных дел. По впечатлению Тэйера, Микоян разбирается в международных вопросах лучше, чем Хрущев, намного менее эмоционален и более проницателен в этой области. По личному мнению Тэйера, в вопросах международных проблем Микоян немного похож на Сталина.
Анастас Микоян и Джон Кеннеди Фото: Библиотека Д. Кеннеди
Основными обсуждавшимися вопросами были проблемы Берлина и разоружения, а также Дальнего Востока. Хрущев был непривычно жестким. Он говорил: «Запад кажется забыл, что несколько российских ракет могут уничтожить всю Европу. Для Бонна хватит одной бомбы, для Англии, Франции, Италии и Испании - от трех до пяти. Американская ракета поднимает боеголовку всего в 10 килограмм, тогда как советская - в 1300 кг. В этих условиях угрожать Советскому союзу нереалистично. Поймите, мы желаем дружбы. В течение ближайших пяти-семи лет мы будем сильнее вас.. Если мы потратим на баллистические ракеты в ближайшие 5-6 лет 30 млрд рублей, что не такая большая сумма для нас, мы сможем разрушить любой индустриальный центр в США и Европе. Так что, разрушение всей Европы и США будет стоить нам всего 30 млрд», - говорил Гарриману разгоряченный Хрущев. Американский дипломат был настолько встревожен непривычно жестким даже для Хрущева тоном, что назвал эту беседу «шокирующей и ужасающей, хуже чем со Сталиным». По итогам встречи он опубликовал в журнале Life большая статью «Мое тревожное интервью с Хрущевым», которая наряду с посланной в Вашингтон депешой была внимательно изучена Госдепартаментом и лично президентом Эйзенхауэром.
Сын Микояна Серго признавался, что Аверелл Гарриман говорил ему про отца: «Это единственный человек в Кремле, с кем можно нормально разговаривать». Более того, именно Гарриман написал предисловие к англоязычной версии мемуаров Микояна «Дорогой борьбы».