2017 թ. հունվարին ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը (ԿՀՎ) գաղտնազերծեց մոտ 12 միլիոն էջ փաստաթղթեր, որոնք վերաբերվում են ԿՀՎ-ի գործունեությանը 1940-1990 թթ: Գաղտնազերծված փաստաթղթերը որոշ չափով լույս են սփռում Սառը պատերազմի տարիներին ԿՀՎ-ի գործունեության վրա: Նյութերն ուսումնասիրելիս՝ Մեդիամաքսը գտավ Անաստաս Միկոյանի գործունեությանը վերաբերող մի շարք հետաքրքիր փաստաթղթեր եւ որոշեց «Միկոյանը ԿՀՎ աչքերով» հատուկ նախագիծ պատրաստել: Մեդիամաքսը նախագիծը ներկայացնում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հետ համատեղ: Լուսանկարը` ԿՀՎ արխիվ
1959 թվականի հունվարի Անաստաս Միկոյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցի կարեւորագույն կետն, անշուշտ, նրա հանդիպումն էր ԱՄՆ նախագահ Դուայթ Էյզենհաուերի հետ, որի մասին Պետական դեպարտամենտը ընդարձակ հաշվետվություն էր պատրաստել:
Երկու կողմերի կարծիքով, ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող հանդիպումները ոչ թե բանակցություններ են, այլ զրույցներ, որոնց նպատակն է ավելի լավ ուսումնասիրել միմյանց դիրքորոշումները եւ հասկանալ, արդյո՞ք հնարավոր է մերձեցնել դրանք:
Նախագահ Էյզենհաուերը վերհիշեց 1945 թ.-ի իր այցը Մոսկվա, նշելով, որ այն մինչ այսօր իր միակ հանդիպումն էր Միկոյանի հետ: Նա նաեւ անդրադարձավ Ժնեւում Խրուսչովի հետ իր հանդպիմանը, որը նույնպես համարեց օգտակար:
Նախագահ Էյզենհաուերը համոզված էր, որ Խորհրդային Միության ժողովուրդը, ինչպես եւ ԱՄՆ-ի ժողովուրդը, խաղաղություն են ցանկանում: Նա նշեց, որ ամերիկյան կառավարության նպատակը կոմունիզմի կամ ռուս մարդկանց քննադատությունը չէ, քանի որ նրանք կարող են ունենալ այն կառավարությունը, որը ցանկանում են, սակայն չկա որեւէ պատճառ, որից դրդված կողմերը չեն կարող շոշափել դեպի ավելի լավ հարաբերություններ տանող ուղին: Նախագահը նշեց, որ արտաքին քաղաքականության բոլոր այն ուղղություններով, որտեղ ԱՄՆ-ն ունի հստակ դիրքորոշում, այդ թվում՝ Բեռլինի, իրենք, այնուամենայնիվ, փորձում են փնտրել հաշտեցման ուղիներ:
Միկոյանն իր հերթին փոխանցեց նախագահին Խրուշչովի խոսքերն առ այն, որ նա հույս ուներ, որ ինքը ԱՄՆ նախագահն իր երկրորդ ժամկետը կօգտագործի երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները բարելավելու համար, եւ եթե Խրուշչովը ԱՄՆ-ում քվեարկելու հնարավորություն ունենար, ապա նա անկասկած իր ձայնը կտար Էյզենհաուերին:
Բանակցությունների հիմնական հարցը, ինչպես եւ ԱՄՆ-ում Միկոյանի մյուս հանդիպումների ընթացքում, բեռլինյան հիմնախնդիրն էր: Միկոյանը նշում էր, որ գերմանական խաղաղ պայմանագիրը կարեւոր նշանակություն կունենա, վստահություն արտահայտելով, որ իրենք կարող են ընդհանուր լեզու գտնել այդ հարցի շուրջ, չնայած նրան, որ որոշ ուժեր դեմ են դրան: Մասնավորապես, նա ուշադրություն դարձրեց կանցլեր Ադենաուերի վերջին հայտարարությանը:
Միկոյանի կարծիքով, տարօրինակ է, որ պարտված կողմի ներկայացուցիչն առաջինն է դեմ արտահայտվում խաղաղ պայմանագրին: Հնարավոր է, Ադենաուերը կարծում է, որ պայմանագիրը հետաձգելու միջոցով իր դիրքորոշումը կարող է ավելի ուժեղանալ, եւ, օգտագործելով ԱՄՆ-ի եւ ԽՍՀՄ-ի տարաձայնությունները, կարող է առաջ տանել իր դիրքորոշումը ուժի տեսանկյունից: Ադենաուերը հաշվի չի առնում երկրորդ գերմանական պետության գոյությունը եւ քայքայիչ գործողություններ է ձեռնարկում նրա դեմ, ինչն անընդունելի է եւ վտանգավոր: Ընդ որում, Միկոյանը նշում էր, որ խորհրդային կողմը պնդում է խաղաղ պայմանագի ստորագրումը, եւ ԱՄՆ-ի կողմից Ադենաուերի դիրքորոշմանն աջակցելու դեպքում, ԽՍՀՄ-ը եւ Արեւելյան Եվրոպայի այլ երկրները կգտնեն խնդրի կարգավորման սեփական ուղին:
Հաշվի առնելով, որ սրանք պաշտոնական բանակցություններ չեն, այլ կարծիքների փոխանակում կողմերի միջեւ, ինչը թույլ է տալիս ավելի անկեղծ խոսել, Միկոյանը պնդում էր, որ խաղաղ պայմանագիրը բխում է ինչպես ԽՍՀՄ-ի, այնպես էլ ԱՄՆ-ի շահերից, հույս հայտնելով, որ նախագահը եւ ամերիկյան վարչակազմը կուսումնասիրեն կողմերի միջեւ առկա հարցերը եւ կգտնեն դրանց լուծման ճանապարհները:
Նախագահ Էյզենհաուերը նշում էր, որ Գերմանիայի վերամիավորումը պետք է իրականացվի այնպես, որ այդ երկիրն իրենից սպառնալիք չներկայացնի: Դա պետք է կատարվի խաղաղ կերպով եւ ազատ ընտրությունների միջոցով, ինչը համապատասխանում է ամերիկյան ավանդույթներին:
«Եթե մենք փորձենք խաղաղություն պարտադրել, ապա ստիպված կլինենք պահպանել դիտորդներին եւ զորքերը, որպեսզի ստիպենք Գերմանիային հարգել պարտադրված պայմանները: Պատմության ընթացքում չորս անգամ հայտնվել է ռազմականացված Գերմանիա, եւ մենք չենք ցանկանում, որպեսզի ի հայտ գա եւս մեկը, չնայած, մեր կարծիքով, նա դա չի ցանկանում… Երկուսիս համար կարեւոր է հիշել, որ եթե Գերմանիան ստիպված չլինի ռազմական ծախսեր կրել, ապա դա նրան առավելություն կընձեռի տնտեսական մրցակցության առումով», -ասում էր Էյզենհաուերը:
Միկոյանը ԱՄՆ այցի ընթացքումԻ պատասխան՝ Միկոյանը նշեց, որ Խորհրդային Միությունը լավ հարաբերություններ ունի Արեւելյան Գերմանիայի հետ եւ կցանկանար ունենալ լավ հարաբերություններ նաեւ Արեւմտյան Գերմանիայի գերմանացիների հետ: Միեւնույն ժամանակ, նա ընդգծում էր, որ մինչ օրս երկու գերմանական պետությունները հարաբերություններ չունեն, եւ Արեւմտյան Գերմանիան անգամ չի ցանկանում խոսել, չնայած նրան, որ պատերազմի ժամանակ նույնիսկ բանակներն են գտնում շփման եզրեր երրորդ կողմերի միջոցով:
«Կարող է գա մի ժամանակ, երբ ազատ ընտրությունները հնարավոր լինեն, բայց այս պայմաններում ինչպե՞ս կարող են դրանք խնդիրը լուծել» - հարցնում էր Միկոյանը:
Միկոյանը նաեւ անդրադարձավ ռազմական ծախսերի թեմային, նշելով, որ վերջին երեք տարվա ընթացքում Խորհրդային Միությունը դրանք չի ավելացրել, մինչդեռ ԱՄՆ-ի ծախսերը շատ խոշոր են, իսկ ամերիկյան Կոնգրեսն ավելացնում է նախագահի կողմից ներկայացված առանց այդ էլ չափազանց բարձր ռազմական առաջարկները:
Բեռլինյան հարցից բացի, Միկոյանն ու Էյզենհաուերը քննարկեցին մշակութային փոխանակման խնդիրները, մասնավորապես՝ ամերիկյան եւ սովետական ֆիլմերի ցուցադրության, ինչպես նաեւ ուսանողների փոխանակման հարցերը: Ընդ որում, Միկոյանը պնդում էր, որ սկզբնական փուլում գործընթացում պետք է ընդգրկվեն փոքր թվով ուսանողներ, քանի որ սովետական կողմը (միգուցե, անհիմն) կասկածներ ունի, որ նրանք կարող են օգտագործվել ամերիկյան հետախուզության կողմից: Նախագահն ի պատասխան ասաց, որ կզարմանա 18 ամյա ուսանողին հավաքագրելու հնարավորությանը եւ ընդգծեց վստահության հաստատման անհրաժեշտությունը, որպեսզի կողմերի մոտ նմանատիպ կասկածներ չառաջանան:
Հանդիպման ավարտին Անաստաս Միկոյանը մամուլի ասուլիս հրավիրեց, որի ընթացում, չանդրադառնալով մանրամասներին, նշեց, որ տեղի ունեցան քննարկումներ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցերի շուրջ:
«Դրանք ոչ թե բանակցություններ էին, այլ կարծիքների փոխանակում, միջազգային քաղաքականության գլխավոր հարցերի վերաբերյալ մեր երկրների դիրքորոշումների հստակեցում : Մենք հաստատեցինք, որ կարծիքների փոխանակումը օգտակար էր», - նշեց Միկոյանը: The New York Times-ը գրում էր, որ «նախագահ Էյզենհաուերը եւ ԽՍՀՄ առաջին փոխվարչապետ Անաստաս Միկոյանը մեկ ժամ քառասուն հինգ րոպե քննարկում էին Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ առավել նշանակալի տարաձայնությունները, սակայն ոչ մի որոշում չեն կայացրել»: Իսկ Chicago Tribune-ը մեջբերել էր անանուն ամերիկացի դիվանագետներին, որոնք նշել էին, որ «Միկոյանը սուտն ու ճշմարտությունը խառնելու հանճար է »: «Նա կարող է խառնել ամենաակնհայտ ճշմարտությունն ամենամեծ ստի հետ, որպեսզի զինաթափող անկեղծությամբ եւ ապշեցուցիչ հումորով հայտարարություն անի»:

В январе 2017 года Центральное разведывательное управление США рассекретило около 12 миллионов страниц документов, касающихся деятельности ЦРУ с 1940 по 1990-е годы. Рассекреченные документы в некоторой мере проливают свет на деятельность ЦРУ в период холодной войны. Фото: архив ЦРУ
Безусловно, одним из главных пунктов в рамках визита Анастаса Микояна в США в январе 1959 года стала его встреча с президентом США Дуайтом Эйзенхауэром, о которой составлен подробный отчет Госдепартамента США, фрагменты из которогго представлены ниже.
По обоюдному мнению сторон, проходящие в США встречи представляют собой не переговоры, а беседы, целью которых является лучше изучить позиции друг друга и понять, существует ли лучшая база для понимания? Президент Эйзенхауэр вспомнил свой визит в Москву в 1945 году, отметив, что эта была его первая и единственная встреча с Микояном до сегодняшнего дня.
Он также коснулся своей встречи с Хрущевым в Женеве, которую также счел полезной. Президент Эйзенхауэр был убежден, что народ Советского Союза, также как и народ США, желает мира. Он отметил, что целью американского правительства не является осуждение коммунизма или русских людей, поскольку они могут иметь то правительство, которое желают, однако, нет причин, по которым стороны не могут нащупать путь, ведущий к лучшим отношениям. Президент США подчеркнул, что по всем аспектам внешней политики, где США имеют твердую позицию, например, касающейся Берлина, они, тем не менее, пытаются искать путь примирения.
Микоян, в свою очередь, передал слова Хрущева о том, что он надеялся на то, что президент Эйзенхауэр использует свой второй срок для улучшения отношений между двумя странами, и если бы у Хрущева была бы возможность голосовать в США, он, несомненно, отдал бы свой голос за Эйзенхауэра.
Основным вопросом переговоров, как и в ходе остальных встреч Микояна в США, был берлинский вопрос, и подходы сторон к его решению у сторон существенно различались. Микоян отмечал, что заключение мирного договора по Германии будет иметь важное значение, выражая уверенность, что они могут найти общий язык по этому вопросу, несмотря на то, что некоторые силы выступают против этого. В частности, он обратил внимание на последнее заявление канцлера Аденауэра. По мнению Микояна, странно, что представитель побежденной страны первым выступает против мирного договора. Возможно Аденауэр полагает, что посредством отсрочки договора его позиция может стать сильнее и, используя различия между СССР и США, он сможет продвигать свою позицию с позиции силы. Он не учитывает существование второго германского государства и предпринимает подрывные действия против него, что недопустимо и опасно. При этом Микоян отмечал, что советская сторона настаивает на мирном договоре, и в случае поддержки США позиции Аденауэра, СССР и другие восточно-европейские страны будут искать собственный путь решения этой проблемы.
Учитывая, что это не официальные переговоры, а просто обмен мнениями между сторонами, что позволяет говорить более откровенно, Микоян настаивал на том, что мирный договор - в интересах как СССР, так и США, выражая надежду, что президент и американское правительство изучат существующие между сторонами разногласия и найдут пути для их преодоления.
Президент Эйзенхауэр подчеркивал, что объединение Германии должно происходить таким образом, чтобы эта страна не представляла бы собой угрозу. Это должно произойти мирно и посредством свободных выборов, что в американских традициях.
«Если мы попытаемся навязать мир, нам придется сохранить наблюдателей и войска для того, чтобы заставить Германию соблюдать навязанные условия. В истории четырежды появлялась милитаризованная Германия, и мы не желаем, чтобы появилась еще одна, хотя, на наш взгляд, она сама этого не желает... Для нас обоих также важно помнить, что если Германии не придется нести затраты на вооружения, то это даст ей преимущество в плане экономической конкуренции», - говорил Эйзенхауэр.
Микоян в ходе визита в СШАВ ответ на это Микоян отмечал, что Советский Союз имеет хорошие отношения с Восточной Германией и желал бы также иметь хорошие отношения с немцами Западной Германии. Вместе с тем, он подчеркивал, что по сей день у двух германских государств нет взаимоотношений, и Западная Германия даже не желает разговаривать, несмотря на то, что даже армии во время войны находят пути общения через третьи стороны. «Может настать время, когда свободные выборы будут возможны, но в данных обстоятельствах как они могут решить проблему?» - вопрошал Микоян.
Микоян также затронул тему военных расходов, отметив, что за последние три года Советы не увеличивали их, в то время как расходы США очень высоки, а американский Конгресс увеличивает и без того сверхвысокие военные предложения, внесенные президентом.
Помимо берлинского вопроса, Микоян и Эйзенхауэр обсуждали вопросы культурного обмена, в частности, демонстрации американских и советских фильмов, а также обмена студентами. При этом Микоян настаивал на том, что в процессе первоначально должно участвовать небольшое число студентов, поскольку советская сторона подозревает (возможно, без оснований), что они могут быть использованы американской разведкой в других целях. На это президент сказал, что будет удивлен, возможностью завербовать 18-летнего студента в качестве разведчика, и подчеркнул необходимость создания доверия, чтобы подобных опасений у сторон не возникало.
По итогам встречи Анастас Микоян дал пресс-конференцию, на которой, не касаясь деталей встречи, подчеркнул, что имело место обсуждение многих представляющих взаимный интерес вопросов. «Это были не переговоры, а обмен мнениями, прояснение позиций наших стран вокруг главных вопросов международной политики. Мы констатировали, что обмен мнениями был полезным», - подчеркнул Микоян. The New York Times писала, что «президент Эйзенхауэр и первый советский вице-премьер Анастас Микоян в течение часа и сорока пяти минут обсуждали наиболее значительные разногласия между Востоком и Западом, но не приняли никаких решений». А Chicago Tribune цитировала неназванных американских дипломатов, которые отмечали, что «Микоян - гений по смешиванию правды и лжи». «Он может смешать самую очевидную правду и самую большую ложь для того, чтобы сделать заявление c разоружающей откровенностью и потрясающим юмором».