2017 թ. հունվարին ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը (ԿՀՎ) գաղտնազերծեց մոտ 12 միլիոն էջ փաստաթղթեր, որոնք վերաբերվում են ԿՀՎ-ի գործունեությանը 1940-1990 թթ: Գաղտնազերծված փաստաթղթերը որոշ չափով լույս են սփռում Սառը պատերազմի տարիներին ԿՀՎ-ի գործունեության վրա: Նյութերն ուսումնասիրելիս՝ Մեդիամաքսը գտավ Անաստաս Միկոյանի գործունեությանը վերաբերող մի շարք հետաքրքիր փաստաթղթեր եւ որոշեց «Միկոյանը ԿՀՎ աչքերով» հատուկ նախագիծ պատրաստել: Մեդիամաքսը նախագիծը ներկայացնում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հետ համատեղ: Լուսանկարը` ԱՄՆ ԿՀՎ արխիվ Լուսանկարը` Los Angeles Times
1959 թ. հունվարի 12-13-ին ԱՄՆ իր «մասնավոր» այցի շրջանակներում Անաստաս Միկոյանը եղավ Լոս Անջելեսում եւ Կալիֆորնիայի համալսարանում (UCLA): Համալսարանի ղեկավար Ռեյմոնդ Ալլենը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ էր ուղարկել իր տպավորությունները խորհրդային առաջնորդներից մեկի այցի մասին:
«Բոլոր իրավիճակներում, երբ ես հետեւում էի, թե ինչպես է Միկոյանը պատասխանում հարցերին, նկատում էի, որ նա իրեն զգում էր «ինչպես ձուկը ծովում»: Ինքն իրեն լիովին տիրապետում էր, պատասխանում էր արագ եւ հեշտ, հաճախ սրամիտ եւ միշտ մեծագույն հմայքով: Հանդիպումների ժամանակ նրա բոլոր բացման խոսքերը միտված էին լավ տպավորություն ստեղծել, հանգստացնել լսարանը եւ հարցեր առաջացնել: Հարցերին պատասխանելիս նա երբեք չէր շփոթվում: Երբ հարցը վերաբերում էր կարեւոր խնդիրներին, նա երկար եւ լավ կազմված ճառ էր արտասանում՝ տպավորություն չստեղծելով, սակայն, որ այն նախապես պատրաստված է:
Ամեն պատեհ առիթով նա ընդգծում էր Սառը պատերազմի ավարտի եւ իր երկրի համար խաղաղության հաստատման կարեւորությունը: Նրա պատասխանները ցույց էին տալիս ամերիկացիների եւ ռուսների միջեւ կապերն ընդլայնելու նրա ցանկությունը: Միկոյանն անդրադարձավ արեւմտյան մեդիաների գործունեությանը՝ մասնավորապես BBC-ին (Խրուշչովի եւ Բուլգանինի 1956 թ. Մեծ Բրիտանիա կատարած այցի համատեքստում-Մեդիամաքս) եւ «Ամերիկայի ձայնին», որոնք, ըստ նրա ՝ «չեն արտացոլում Ամերիկայի եւ Մեծ Բրիտանիայի իրական ձայնը»:
Պաստեռնակի «Դոկտոր Ժիվագո» վեպին վերաբերող պատասխանները առավել անհամոզիչ թվացին: Նա ասաց, որ կարդացել է գրքի առանձին հատվածները եւ համարում է այն ընթերցանության համար ոչ արժանի: Նրա որդին ՝Սերգոն, իր հերթին հավելեց, որ «եթե Նոբելյան մրցանակը չհանձնեին քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով, ապա գիրքը, հավանաբար, կտպագրվեր Ռուսաստանում»: Ընդ որում, Սերգոն բարձր գնահատական տվեց Պաստեռնակի պոեզիային:
Los Angeles Times-ի հոդվածը Միկոյանի այցի մասին
Ինչպես ինձ թվաց, Միկոյանի մոտ դժվարություններ ծագեցին միայն այն ժամանակ, երբ ասացի, որ երկու ժողովուրդների եւ կառավարությունների միջեւ լարվածությունը չի կարող նվազել, քանի դեռ չկա առաջխաղացում եւ բարի կամքի դրսեւորում Գերմանիայի միավորման հարցում: Միկոյանն անկեղծ էր թվում, երբ ասում էր, որ երկու կողմերը պետք է Բեռլինից դուրս հանեն զորքերը, ինչից հետո կստեղծվի հանձնաժողով՝ ամենայն հավանականությամբ, ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ այդ կերպ միջազգայնացնելով քաղաքը, սակայն այն պետք է կառավարեն Բեռլինի բնակիչները: Հավանաբար, Միկոյանը կարծում էր, որ դա է բոլոր կողմերի բարի կամքը շոշափելու ուղին: Նա առանձնահատուկ կերպով նշում էր այն հանգամանքը, որ Խորհրդային Միությունը ուժեղ է եւ նրա հետ պետք է հաշվի նստեն: Չնայած այն բանին, որ նա նշեց կողմերի զորքերը չեզոք գոտի դուրս բերելու նախընտրելիությունը, Միկոյանը գնահատեց նման որոշման դժվարությունը Արեւմտյան Գերմանիայի վերազինվելու նախատրամադրության եւ ՆԱՏՕ-ում նրա դիրքի համատեքստում: Որպես իրատես մարդ, նա պետք է գիտակցի, որ դա առկա խնդիրներից ամենաբարդն է: Այնուամենայնիվ, ես չեմ կարողանում ազատվել այն մտքից, որ Արեւելյան եւ Արեւմտյան Գերմանիաների խնդրի լուծումը գտնելու իրական ցանկություն կա: Ես զգում եմ, որ գերմանական հարցը բարձրացնելով եւ մեր կողմին մտորելու համար ժամանակ տալով՝ նրանք ակնկալում են որեւէ խելամիտ լուծում, որի շուրջ կարող են բանակցություններ վարել առանց ԽՍՀՄ-ի ուղեծրում գտնվող այլ արեւելաեվրոպական երկրներին անհանգստացնելու:
Անաստաս Միկոյանը Lոս Անջելեսում Լուսանկարը` Los Angeles Times
Մի շարք հարցերի շուրջ ԽՍՀՄ-ի դիրքորոշումները Միկոյանը ներկայացնում է անմիջականորեն, հմտորեն եւ համառորեն: Նա բիզնես-մտածելակերպ ունեցող մարդ է, խորհրդային առեւտրի կազմակերպիչ եւ, հավանաբար, անկեղծ է իր հավատի մեջ առ այն, որ երկու կողմերը փոխադարձ հարգանքի եւ առկա պայմանների գիտակցման հիման վրա համապատասխան մոտեցումներ կորդեգրեն:
Համոզված եմ, որ նա կհայտնի Խորհրդային Միության ղեկավարությանը, որ Լոս Անջելեսի վարչակազմը իր նկատմամբ բարեկամական էր տրամադրված: Ընդհանուր առմամբ, հույս ներշնչող տարրերից մեկն այն է (դա վերաբերում է նաեւ Խրուշչովին, դատելով նրա հետ հանդիպած արեւմտյան առաջնորդների խոսքերից), որ պաշտոնական անձինք հումորի զգացումով մարդիկ են, ում դուր է գալիս սրամիտ արտահայտություններով եւ փաստարկներով փոխանակվելը:
Իմ ընդհանուր տպավորությունն այն է, որ Միկոյանի ակնհայտ հաջողությունը եւ ազդեցությունը ցույց տվեցին մեր երկրից որեւէ մեկի Ռուսաստան այցելելու կարեւորությունը: Իմ կարծիքով, դա պետք է լինի մեր կառավարության երկրորդ դեմքը ՝ Ռիչարդ Նիքսոնը, ով Միկոյանի պես սրամիտ է եւ կարողանում է հեշտ ու անկաշկանդ զրուցել, իմպրովիզացիա անել ցանկացած իրավիճակում: Համոզված եմ, որ Ռուսաստանում Ռ.Նիքսոնին պատշաճ կերպով կընդունեն (ինչպես Միկոյանին այստեղ) եւ շրջայց կկազմակերպեն երկրով: Սակայն դա պետք է նախաձեռնել հնարավորինս արագ»:
Կալիֆորնիայի համալսարանի ռեկտորի կանխատեսումներն ու ցանկությունները բավականին արագ իրականացան: 1959 թ. հուլիսին պաշտոնական այցով ԽՍՀՄ ժամանեց ԱՄՆ փոխնախագահ Ռիչարդ Նիքսոնը, ով պետք է բացեր Մոսկվայում Ամերիկյան ցուցահանդեսը, որը հիշվեց հիմնականում Նիքսոնի եւ Խրուշչովի «խոհանոցային բանավեճի» շնորհիվ, որոնց ժամանակ խորհրդային առաջնորդը առաջին անգամ խոստացավ ամերիկացիների «հերն անիծել» (օգտագործեց թեւավոր դարձած “кузькина мать” արտահայտությունը):
Անաստաս Միկոյանը UCLA համալսարանում Լուսանկարը` Los Angeles Times
Ռեյմոնդ Ալենը նաեւ մանրամասն գրում է Կալիֆորնիայի համալսարան Միկոյանի ունեցած այցի մասին: Նա նշում է, որ ուսանողները ջերմ ընդունեցին Միկոյանին, ժպտում էին եւ ձեռք սեղմում, ինչը նրան շատ էր դուր գալիս: «Ի վերջո, մտանք սեմինարների լսարան, որտեղ արդեն հավաքվել էին մոտ 150 պրոֆեսորներ, ուսանողներ, շրջանավարտներ, լրագրողներ: Միկոյանը խոսում էր պարզ ու անկաշկանդ, զգացվում էր, որ նա իրեն շատ լավ է զգում մտավորականների հետ զրուցելիս: Դրանից հետո նա մոտ կես ժամ պատասխանեց ուսանողների հաճախ բավականին կոշտ հարցերին: Մասնավորապես, հնչեցին հարցեր ԶԼՄ-ների ազատության, ընտրություններին մրցակցության, տնտեսական համակարգի, Չինաստանի հետ հարաբերությունների մասին: Միկոյանին նաեւ ցուցադրեցին նոր սարքը՝ IBM 709 համակարգիչը, որի աշխատանքը շատ հետաքրքրեց նրան»:

В январе 2017 года Центральное разведывательное управление США рассекретило около 12 миллионов страниц документов, касающихся деятельности ЦРУ с 1940 по 1990-е годы. Рассекреченные документы в некоторой мере проливают свет на деятельность ЦРУ в период холодной войны. Фото: архив ЦРУ США Фото: Los Angeles Times
12-13 января 1959 года, в рамках своего «частного» визита в США, Анастас Микоян посетил Лос-Анджелес и Калифорнийский университет (UCLA). Глава университета Рэймонд Аллен отправил в Госдепартамент США документ о своих впечатлениях от визита одного из советских лидеров.
«В каждой ситуации, в которой я наблюдал за Микояном в ходе его ответа на любой вопрос, он чувствовал себя в своей тарелке, абсолютно владел собой, отвечал быстро и легко, часто остроумно и всегда с огромным обаянием. Все его вступительные речи в ходе встреч были направлены на создание хорошего впечатления, расслабление аудитории и приглашение задавать вопросы. Он никогда не терялся в ответах. Если вопрос касался очень важных проблем, он выдавал долгую и красиво выверенную речь, не оставлявшую, однако, впечатления того, что она была заранее отрепетирована.
По любому подходящему случаю он подчеркивал важность завершения Холодной войны и установления мира для своей страны. Его ответы на вопросы демонстрировали его желание по расширению контактов между американцами и русскими. Микоян коснулся деятельности западных медиа, в частности BBC (в контексте визита в 1956 году Хрущева и Булганина в Великобританию - Медиамакс) и «Голоса Америки», которые, по его словам, «не отображают реальный голос Америки и Британии».
Наименее удовлетворительными показались его ответы на вопросы, касающиеся «Доктора Живаго» Пастернака. По существу он сказал, что читал отдельные части книги, которую не считает достойным чтивом. Его сын Серго, в свою очередь, сказал, что «если бы Нобелевскую премию давали исходя не из политических причин, то книга, вероятно, была бы сегодня опубликована в России». При этом Серго высоко оценил поэзию Пастернака.
Статья Los Angeles Times о визите Микояна
Единственный раз мне показалось, что у Микояна возникли затруднения, когда я заметил, что напряжение между двумя народами и правительствами не может быть уменьшено, пока не будет достигнут прогресс и проявлена добрая воля относительно объединения Германии. Микоян казался искренним, когда говорил, что обе стороны должны вывести свои войска из Берлина, после чего будет создана комиссия, предположительно, под эгидой ООН, что интернационализирует Берлин, однако городом должны управлять сами берлинцы. Вероятно, Микоян полагал, что это есть путь для начала прощупывания доброй воли каждой стороны. Он особо подчеркивал то обстоятельство, что Советский Союз силен и с ним должны считаться. Несмотря на то, что он упомянул желательность вывода войск каждой из сторон в нейтральную зону, он оценил сложность подобного решения в контексте расположенности Западной Германии к переворужению и ее статуса в НАТО. Как реалист он должен осознавать, что это самая сложная из всех проблем, и все же я не могу избавиться от мысли о том, что существует реальное желание найти решение для Восточной и Западной Германии. Я чувствую, что поднимая германский вопрос и предоставляя нашей стороне время для размышлений, они ожидают какого-либо разумного предложения, вокруг которого они могут вести переговоры без того, чтобы беспокоить другие восточноевропейские страны, находящиеся в орбите СССР.
Микоян в Лос-Анджелесе Фото: Los Angeles Times
По ряду вопросов Микоян представляет позицию СССР прямо, умело и настойчиво. Он человек с бизнес-мышлением, организатор советской торговли и, возможно, искренен в своей вере, что можно достичь прогресса, если соответствующие подходы будут приняты каждой стороной на основе взаимоуважения и понимания существующих условий.
Уверен, он сообщит руководству в Советском Союзе, что руководство в Лос-Анджелесе было дружелюбно по отношению к нему. Одним из элементов, внушающих надежду во всей ситуации в целом, (это касается также и Хрущева, судя по сообщениям встречавшихся с ним западных лидеров), это то, что официальные лица - люди с чувством юмора, которым нравится обмениваться остроумными фразами и аргументами.
Мое последнее общее впечатление заключается в том, что его очевидный успех и влияние Микояна указывает очень большую важность посещения России кем-либо из нашей страны. На мой взгляд, это должен быть наш второй человек в правительстве - Ричард Никсон, который, также как и Микоян, остроумен и умеет легко и просто разговаривать, импровизировать в ситуации любого рода. Уверен, что как и Микоян здесь, при посещении России Никсон будет принят на должном уровне и ему устроят тур по стране. Однако это должно быть предпринято как можно скорее».
Прогнозы и пожелания ректора Калифорнийского университета стали реальностью достаточно скоро. В июле 1959 года с официальным визитом в СССР прибыл вице-президент США Ричард Никсон, который должен был открывать Американскую выставку в Москве, запомнившуюся во многом из-за состоявшихся на ней известных «кухонных дебатов» между Никсоном и Хрущевым, на которых последний впервые пообещал показать американцам «кузькину мать».
Рэймонд Аллен также подробно пишет о посещении Микояном Калифорнийского университета. Он отмечает, что студенты тепло приветствовали Микояна, улыбались и пожимали руки, что ему очень нравилось.
Анастас Микоян в университете UCLAФото: Los Angeles Times
«В конце концов, мы зашли в комнату для семинаров, где уже собралось порядка 150 человек - профессора, студенты, выпускники, журналисты. Микоян говорил легко и непринужденно, чувствовалось, что он чувствует себя очень хорошо в беседе с интеллектуалами. После этого он около получаса отвечал на вопросы студентов, которые зачастую были достаточно жесткими. В частности, прозвучали вопросы про свободу СМИ, конкуренцию на выборах, экономическую систему, отношения с Китаем. Микояну также продемонстрировали новую систему - компьютер IBM 709, к работе которого он проявил большой интерес».