Արիզոնայի համալսարանի պրոֆեսոր Վիկտոր Փամբուկչյանը Ռումինիա գաղթած արեւմտահայ ընտանիքում է ծնվել։ Սովորել է Բուխարեստի համալսարանի Մաթեմատիկայի ֆակուլտետում, այնուհետեւ՝ Միչիգանի համալսարանում ասպիրանտական թեզ պաշտպանել։
Վիկտորը մեկ այլ կիրք էլ ունի՝ պոեզիայի թարգմանություններ: 5 լեզվով (ռումիներեն, անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն, արեւմտահայերեն) թարգմանություններ է տպագրել։
Մաթեմատիկան ու Վիկտորը սկսել են «հանդիպել» դպրոցական «Գազետա Մաթեմատիկա» ամսագրի էջերում (ամսագիրը հիմնադրվել է 1895թ․-ին), որի խնդիրները 13-ամյա Գրիգորը հետզհետե ավելի ու ավելի լավ է լուծել։
«Հասկացա, որ մաթեմատիկան հնարավորինս հեռու է մարդկային հասարակության կյանքից՝ ապաստան առաջարկելով այն աշխարհից, որը տգեղ ու այլասերված էր, եւ որի մեջ ես չէի ցանկանում ներդրում ունենալ»,- ասում է նա։
Վիկտորի հետազոտությունները վաղ շրջանից վերաբերում էին երկրաչափության աքսիոմատիկ հիմունքներին.
«Իմ նպատակն է Երկրաչափության աքսիոմատիկ հիմունքների պատմության (1882թ․-ից մինչ օրս) համապարփակ ուսումնասիրություն գրել։ Հարցերից մեկը, որ բարձրացնում եմ, հակադարձ (reverse) երկրաչափությանն է վերաբերում. «Ի՞նչ ենթադրություններ են անհրաժեշտ, որպեսզի կարողանանք ապացուցել կոնկրետ երկրաչափական թեորեմը»։
Սովորական երկրաչափությունը սկսում է աքսիոմի համակարգից եւ ապացուցում է թեորեմներ։ Հակադարձ երկրաչափությունը սկսում է թեորեմից եւ որոնում է աքսիոմի մինիմալ համակարգ, որում թեորեմը կարող է ապացուցվել»։
Մաթեմատիկական մտածելակերպ
Մինչ ինտելեկտուալ, մտածող մարդկանցից շատերը փորձում են այլոց հավատացնել իրենց համոզմունքների հիմնավոր լինելու մեջ, մաթեմատիկոսները խոսում են Մեծն Անհայտի հետ, եւ ինչ-որ մեկին վստահեցնում են, որ այն, ինչին հասել է այդ մարդը, ըստ էությանը, անտեղի է։ Մաթեմատիկոսի լսարանը Բացարձակն է։
Ըստ ենթաճյուղերի՝ մաթեմատիկական մտածողությունը տատանվում է, բայց այն, ընդհանուր առմամբ, պահանջում է ստեղծարարություն, սուր դիտողականություն, երեւակայություն եւ հիմնականն ընդհանուրից առանձնացնելու ընդունակություն։
Մաթեմատիկա եւ մշակութային ինքնություն
Ես համոզված չեմ, արդյո՞ք, մաթեմատիկան՝ իր բոլոր կողմերով, հարկավոր է կյանքին։ Չեմ կարծում, թե այդքան կարեւոր է մաթեմատիկան սովորելը, եթե մաթեմատիկա ասելով, հասկանում ենք զուտ դրա արդյունքները։ Կարծում եմ՝ աքսիոմատիկ-դեդուկտիվ մեթոդը, որը մաթեմատիկայի սիրտն է, արժե սովորել, քանի որ այն ապահովում է դեպի հին Հունական աշխարհ տանող ուղիներից մեկը։
Մենք «հույներ» ենք միայն այն աստիճան, որ հասկանում ենք աքսիոմատիկ-դեդուկտիվ մեթոդը, այդպիսով՝ ունակ ենք ճշգրիտ մտածել եւ ընկալում ենք մեր մտածողության պատմական հարթությունը:
Ինչո՞ւ է ցանկալի լինել հույների, եւ ոչ թե բարբարոսների հետնորդները։ Սա ճաշակի հարց է, թեեւ կարող եմ թվարկել շատ առավելություններ. տեղյակ լինել մեր ծագման մասին ու ճանաչել այն ուղին, որով ամեն բան հասել է մեր օրեր, ինչպես նաեւ իմանալ անցյալի ձեռքբերումները։ Այդ ամենը հանգեցնում է հարցին՝ «ճշմարտությունը ձեզ կազատի» կամ «տգիտությունը երանություն է»:
Հոռետեսները համարում էին, որ վերջինն է ճիշտ։ Որպես ուսուցիչ՝ չեմ կարող տգիտությունը երանություն համարել, բայց իմ դեպքում դա ճաշակի կամ մասնագիտական կողմնակալության հարց է։
Հայաստանը վաղ անցյալում ընտրեց «հույն» լինելու ճանապարհը, երկրի մշակույթը կրում էր Աթենքի եւ Երուսաղեմի ազդեցությունը։ Ոչ թե բարբարոսներ, այլ հույներ լինելու այս ընտրությունը վերջնական չէ։ Դրա համար պետք է ամեն օր պայքարել, քանի որ բարբարոսական ապրելակերպի գայթակղությունը միշտ կա եւ միշտ կանչում է։
Ի վերջո, հունական ոճի ռացիոնալությունը ընդհանրապես ոչ հույս, ոչ էլ հստակություն չի ենթադրում (դրա անվիճելի հերոս Սոկրատեսը գիտեր, որ ոչինչ էլ չգիտեր), նույնն էլ երուսաղեմյան՝ էգոն սնող միտքը՝ իր սեփական կարեւորության ձգտումով։
Խորհրդային Հայաստանի ժամանակաշրջանում Արիստոտելյան տրամաբանությանը փոխարինելու եկավ «դիալեկտիկական տրամաբանությունը»։
Աքսիոմատիկ-դեդուկտիվ մեթոդի ուսուցումն անհրաժեշտ շատ կրթական գործիքներից մեկն է, եթե կարծում ենք, որ կարեւոր է շարունակել հեռավոր անցյալում մեր մտավոր դասի ընտրած ուղին, ինչը նախապատվությունը տալիս է քննադատական մտածողությանը, ոչ թե պատմությունից ու ռացիոնալիզմից կտրված բարբարոսական մոտեցմանը։
Այնպես որ՝ որքանով ես կարող եմ տեսնել՝ մաթեմատիկան սովորելը, եթե, իհարկե, արդյունքում մաթեմատիկոս չեք դառնալու, կարեւոր է միայն մշակութային նույնականացման տեսանկյունից՝ որպես անձնագիր հին հունական զարմանահրաշ աշխարհի։ Դա այն բանը չէ, որ իրական կյանքում օգտագործելու եք, համենայն դեպս, ես երբեք չեմ օգտագործել իմ յուրացրած մաթեմատիկայի արդյունքները դրա շրջանակից դուրս։
Մաթեմատիկան եւ Հայաստանի հնարավորությունները
Երկրների մեծամասնության նկատմամբ Հայաստանի առավելությունն այն է, որ դպրոցներում դեռ լուրջ, ապացույցների վրա հիմնված մաթեմատիկա է դասավանդվում։ Դա չկա արեւմտաեվրոպական երկրներում կամ ԱՄՆ-ում:
Դպրոցական մաթեմատիկան հայ ուսանողին ակնհայտ առավելություններ է տալիս, իսկ ահա բուհում արդեն կրթության պայմաններն անհամեմատելի ցածրանում են, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի հետ համեմատ։
Հայաստանի առաջատար՝ Երեւանի պետական համալսարանի գրադարանի դարակներում հազիվ թե տեսանելի գրականություն գտնեք. մարդիկ ստիպված են կատալոգի մեջ փնտրել, չնայած, նույնիսկ, չգիտեն ինչ փնտրել։ Գրքերը չեն կարող դուրս բերվել շենքից, եթե, իհարկե, դասագրքեր չեն, որոնցից գրադարանը տասնյակներով ունի։
Երբ դա համեմատում եք ամերիկյան համալսարանների հետ, ապա այնտեղ մաթեմատիկայի հազարավոր գրքեր հասանելի են բոլոր ուսանողներին. եւ ընդհանրապես՝ ցանկացած մարդու։
Առաջարկվող դասերի քանակը եւ բազմազանությունը, նույնպես, շատ ավելի սահմանափակ են, քան ԱՄՆ-ում։ Հայաստանում, որպես կանոն, քիչ է մոտիվացիան այն բանի նկատմամբ, ինչ սովորեցնում են։ Եթե մեկտեղեք այս ամենը փաստի հետ, որ Հայաստանում մաթեմատիկոսների համար ռեալ աշխատանք չկա, ապա կունենաք աղետի բաղադրատոմսը։ Շատ ուսանողների համար մաթեմատիկա սովորելը դառնում է խոչընդոտ, որը պետք է հաղթահարել դիպլոմ ստանալու եւ ՏՏ ոլորտում աշխատանք ունենալու համար։
Այս պայմաններում մաթեմատիկայի նկատմամբ սերը քիչ է, եւ ամեն ինչ հանգում է որոշակի նպատակի։ Զուլալ մաթեմատիկան ամբողջությամբ անպետք է, այնպես որ՝ հետաքրքրված մարդը, սովորաբար, խորանում է դրա մեջ ինչ-որ ներքին պահանջի կամ մեծ կրքի պատճառով։
Մաթեմատիկայի օգտակարության մասին հարցերը, որոնք ի հայտ են գալիս վաղ փուլում, այդ կիրքը սպանելու միտում են ունենում։ Վերջնարդյունքում մաթեմատիկայի ոլորտում աշխատանք ունենալու համար դպրոցի շրջանավարտը պետք է 8-10 տարի սովորի, որի ավարտական մասը՝ արտերկրում։ Դա պնդաճակատների մարաթոն է։
Ես չեմ տեսնում, որ երկիրը պատրաստ է լուծել խնդիրը: Վերջին 20 տարիներին բավական ուշադիր հետեւել եմ այս խնդրին, եւ մաթեմատիկայում ակադեմիական, նորմալ վարձատրմամբ աշխատատեղեր ստեղծելու ուղղությամբ դրական տեղաշարժեր չեն արձանագրվել։
Մաթեմատիկան, տնտեսական տեսանկյունից բացառապես անօգուտ լինելով, ճոխություն է, որը կարող են միայն հարուստ երկրներն իրենց թույլ տալ։ Այնպես որ՝ մոտ ապագայում այս իրավիճակի փոփոխություն չեմ տեսնում։
Էմիլ Արթինի անվան մրցանակը
Երբ 1999թ․-ին առաջին անգամ այցելեցի Հայաստան, նկատեցի, որ երիտասարդ մաթեմատիկոսները, տաղանդավոր լինելով հանդերձ, ապրելու համար լավ վարձատրվող աշխատանք էին փնտրում եւ դուրս մնում մաթեմատիկայից։ Մտածում էի, որ դա անարդար է, քանի որ ԱՄՆ-ում մենք փորձում ենք խրախուսել ավելի պակաս տաղանդավոր երիտասարդներին։
Հայաստանում բուհերը պայծառ երիտասարդներին միջնակարգ դպրոցի համակարգով են ուսուցանում, ինչի պատճառով այդ ուսանողները հիասթափվում են մաթեմատիկայից։
Այս հարցերը քննարկեցի մաթեմատիկոս Յուրի Մովսիսյանի հետ, ում մոտ մնում էի այցի ընթացքում, եւ մենք եկանք այն որոշմանը, որ նրանք, ովքեր անկախ բոլոր դժվարություններից, շարունակում են զբաղվել մաթեմատիկայով, տպագրվում են արեւմտյան հեղինակավոր ամսագրերում, արժանի են գնահատված լինել ու Էմիլ Արթինի անվան մաթեմատիկայի մրցանակ ստանալ։
Մրցանակի անունը ես եմ ընտրել, քանի որ հավատում էի եւ մինչ հիմա էլ հավատում եմ, որ Էմիլ Արթինը պատմության մեծագույն հայ մաթեմատիկոսն է։
Այս ժամանակ հարց ծագեց, թե արդյո՞ք պետք է ներառել մաթեմատիկայի բոլոր ուղղությունները։ Մենք որոշեցինք սահմանափակվել հանրահաշվով, երկրաչափությամբ, տոպոլոգիայով եւ թվերի տեսությամբ, այսինքն՝ այն ուղղություններով, որոնցում Էմիլ Արթինը մեծ ներդրում է ունեցել։
Գաղափարը վերլուծությունը բացառելն էր, քանի որ Խորհրդային Հայաստանում վերլուծությունը հետազոտության առաջնահերթ ոլորտ էր, որը խոչընդոտում էր ցանկացած այլ ուղղության զարգացմանը: Դա առողջ զարգացում չէր, քանի որ տարբեր հետաքրքրություններ եւ տաղանդեր ունեցող երիտասարդների համար պետք է հնարավորինս լայն հորիզոնով ընտրություն լինի։
Մրցանակի ժյուրիի կազմում ԱՄՆ-ում բնակվող երկու սփյուռքահայ ենք՝ ես եւ Արա Բասմաջյանն ու Հայաստանից մաթեմատիկոս Յուրի Մովսիսյանը։
Վիկտոր Փամբուկչյանը Լուսանկարը` Ararat Online
Մրցանակի կարող են արժանանալ Հայաստանում սովորող մինչեւ 35 (ներառյալ) տարեկան ուսանողները։ Դիմելու կարգ գոյություն չունի, այնպես որ մրցանակակիրները կարող է գաղափար չունենան էլ, որ մի օր էլեկտրոնային նամակ կստանան, որը կտեղեկացնի, որ իրենց շնորհվել է այս մրցանակը:
Որեւէ մեկը չի սկսի մաթեմատիկական հետազոտություններով զբաղվել միայն այս մրցանակին հավակնելու համար, քանի որ այն առանձնապես խոշոր չէ (սկզբում՝ 2001թ․-ին $500 էր, իսկ 2008թ․-ին դարձավ $1000)։ Մեզ համար սա շնորհակալության ձեւ է այն երիտասարդ սերնդին, ովքեր զարմանալի հաջողությունների են հասնում մաթեմատիկայում, որպեսզի նրանք իմանան, որ միայնակ չեն, որ ինչ-որ մեկն ինչ-որ տեղ գնահատում է նրանց կատարած աշխատանքը։
Կյանքը Հայաստանում
Հույսով, որ կունենամ Էմիլ Արթինի մրցանակին արժանացած երիտասարդների նման ուսանողներ, 2013 եւ 2017թթ․-ին դիմեցի Fulbright հետազոտական եւ ուսումնական կրթաթոշակին։ 2013թ․-ին չստացվեց, բայց 2017թ-ին ստացա կրթաթոշակ՝ 8 ամիս ԵՊՀ-ում դասախոսելու եւ հետազոտություն անելու համար։ Հայաստան ժամանեցի 2018թ․-ի օգոստոսին եւ մեկնեցի 2019թ․ մայիսին։
Երկրաչափության աքսիոմատիկ հիմքն էի դասավանդում. առարկա, որը Հայաստանում երբեք ոչ մի տեղ չէր ուսուցանվել եւ չորս փայլուն ուսանող ունեի։
Նրանցից երկուսն իմ առաջարկած բաց խնդիրը լուծեցին, եւ երեքով այդ թեմայով հոդված գրեցինք, որը տպագրվեց Երկրաչափության ամսագրում (Journal of Geometry):
Ենթադրում էի, որ շատ ուսանողներ հետաքրքրված կլինեին ինչ-որ նոր բան սովորելով, սակայն այդպես չեղավ, ինչի պատճառը ես այնքան էլ լավ չեմ հասկանում: Հավանաբար, դա կապ ուներ կրթության հանդեպ բավական ֆորմալ մոտեցման հետ։
Հայաստանում իմ բնակվելու ընթացքում համագործակցեցի նաեւ Յուրի Մովսիսյանի հետ եւ մենք գրեցինք մեր առաջին համատեղ հոդվածը, որը շուտով կհաստատվի։
Մաթեմատիկան՝ գրավիչ ուսանողների համար
Կարծում եմ՝ պետք է ավելի մեծ շեշտադրում կատարել այն փաստի վրա, որ մաթեմատիկան մարդկային ստեղծագործություն է, եւ դրանում առկա բոլոր այն բաները, որոնք տարօրինակ, խորթ են թվում ու շփոթեցնում են, իմաստ են ունենում, երբ ինչ-որ մեկը ժամանակ է տրամադրում բացատրելու այն մարդկանց մոտիվացիաները, որոնք հորինել են հասկացությունները, աքսիոմները, սահմանումներն ու թեորեմները։ Այլապես, հեշտ է կորչել ոչինչ չնշանակող անիմաստ սիմվոլների եւ հաշվարկների օվկիանոսում։
Այս ամենի ավելի խորքային նշանակության եւ գեղեցկության հարցը պետք է մաթեմատիկայի ուսուցման մեջ կենտրոնական տեղ զբաղեցնի։
Եվ այնուամենայնիվ, ես վստահ չեմ՝ արժե՞ արդյոք ինչ-որ մեկին գրավել մաթեմատիկայով։ Մարդը պետք է հնարավորություն ունենա առնչվել այդ ոլորտին, հասկանալ եւ որոշել՝ ցանկանո՞ւմ է գնալ այդ ճանապարհով։
Մաթեմատիկան եւ պոեզիայի թարգմանությունները
Իմ կյանքը իրադարձություններով հագեցած չի եղել. 14 տարեկանից նույն բանն եմ արել՝ կարդացել եմ պոեզիա եւ արձակ ու զբաղվել մաթեմատիկայով։ Ժամանակի ընթացքում մի քանի բանաստեղծություն եմ գրել գերմաներեն, իսկ ավելի ուշ` նաեւ անգլերեն:
Ամբողջ ժամանակս պոեզիայի փոխարեն մաթեմատիկային նվիրելու որոշումը չէր նշանակում, որ դավաճանում եմ պոեզիային, քանի որ, ըստ իս, այն մաթեմատիկան, որով ես զբաղվում եմ, մաքուր պոեզիա է (մաքուր, քանի որ դուրս է բնական լեզուներից, եւ պոեզիա, որովհետեւ այն ստեղծում է աշխարհներ շատ լակոնիկ ձեւով, ճիշտ այնպես, ինչպես պոեզիան է)։
Վերջին շուրջ 20 տարիներին թարգմանություններ եմ արել արեւմտահայերենից գերմաներեն (Վահան Թեքեյան, Ռուբեն Սեւակ, Դանիել Վարուժան), ռումիներենից, գերմաներենից եւ ֆրանսերենից անգլերեն։ Միայն այն պոեզիան եմ թարգմանել, որը հավանում եմ, մեծամասամբ՝ ռումինական ավանգարդ (Տրիստան Տցարա, Մաքս Բլեքեր, Բենջամին Ֆոնդան, Իլարիե Վորոնկա, Պաուլ Ցելան եւ այլն), ինչպես նաեւ այլ գերմանալեզու պոետներ Ռումինիայից։

Professor of Arizona State University Victor Pambuccian was born in a Western Armenian family, who emigrated to Romania. He graduated from Faculty of Mathematics of the University of Bucharest and received a PHD in Mathematics from the University of Michigan.
In addition to mathematics, Victor has yet another passion, which is the translation of poetry. He has published translations in 5 languages (Romanian, English, German, French, Armenian)
“I started by solving, as a 13-year-old, problems from the Gazeta Matematica, a school mathematics journal founded in 1895, with problems to be solved by students from the 5th to the 12th grade.
I got steadily better at solving problems, and found mathematics to be as remote from the life of human societies as possible, of offering a refuge from a world I experienced as ugly and perverted, and to which I did not want to contribute.
My research has been, from the very beginning, connected to the axiomatic foundations of geometry. My plan is to write a comprehensive survey of the history of the axiomatic foundation of geometry from 1882 to the present. One of the kinds of questions I ask is one of reverse geometry:
“What assumptions are needed in order to be able to prove a certain geometric theorem? Regular geometry starts with an axiom system and proves theorems. Reverse geometry starts with a theorem and ask for a minimal axiom system in which that theorem can be proved,” says Victor Pambuccian.
A mathematician’s way of thinking
Despite significant differences in the way various mathematicians approach it, the main difference between mathematics and other human endeavors is that the statements of the former have a certain definitiveness and certainty that sets them apart. Almost any utterance in non-mathematical fields will be challenged and there will be attempts to demolish it, new theories and fashions will spring up and explain those same phenomena in entirely different ways. While most other intellectually-minded people try to convince other people of the validity of their claims, mathematicians speak with the Great Anonymous, and persuading someone of the truth of what you have come up with is, in essence, irrelevant. A mathematician’s audience is the Absolute.
Mathematical thinking varies by sub-discipline, but it all requires a lot of creativity, a keen sense of observation, imagination, and the ability to separate the essential from the contingent.
Mathematics and cultural identity
I am not so sure whether life needs all of mathematics. Plenty of mathematics, such as large cardinals or even the real numbers, certainly are not a faithful representation of anything concrete, to say nothing of biology. I do not think it is that important to learn mathematics, if by mathematics we understand the results of mathematics. I think the axiomatic-deductive method, which lies at the heart of mathematics, is worth learning, as it provides one of the privileged gates of access to the ancient Greek world.
We are Greeks only to the extent that we understand the axiomatic-deductive method and thus are able of exact thinking and we understand the historical dimension of our universe of discourse. These two were the distinctive features of their culture and no one else ever came up with these eccentric ideas, that we can organize our entire knowledge of a certain realm such that only a few sentences need to be taken for granted, and all the rest can be deduced, and that the things that happened in the inexorable passage of time, for the most part things one would rather want to forget, such as wars and plagues, are worthy of note and of being remembered by future generations.
Why is it desirable to be descendants of the Greeks and not simply barbarians? This is a question of taste, and while I can list many of the advantages that I see in following reason and being aware of the origin and path by which things have arrived in the present, as well as of the achievements of the past, it all boils down to the question whether “truth will set you free” or “ignorance is bliss.”
The skeptics considered the latter to be the case. As a teacher, I cannot believe in the bliss of ignorance, but that is a matter of taste or of professional bias in my case.
Armenia chose in the distant past to become Greek, its culture being influenced by the two poles of Athens and Jerusalem. This choice, of being Greek rather than barbarian, is not a definitive one. It has to be fought over every day, for the lure of a barbarian lifestyle is always there, always calling. After all, Greek style rationality offers no solace at all, no certainties (its undisputed hero, Socrates, knew only what he did not know), nor is the thought coming from Jerusalem food for the ego, for its craving for self-importance.
Both poles were abandoned during Soviet Armenia times, when Aristotelian logic was replaced by “dialectical logic” and Christianity, a religion of love, by a Christian heresy (Arnold Toynbee's characterization of communism), a religion of envy and hatred.
Teaching the axiomatic-deductive method is one of many educational tools required if one thinks that it is important to continue with the choice made by our intellectual class in the very distant past, the preference for critical thinking rather than the history- and rationality-free barbarian approach to phenomena.
So, as far as I can see, learning mathematics, unless one ends up being a mathematician, which is the case for something like 1 in 2000, is important only for reasons of cultural identity, as the passport to the wonderful world of the ancient Greeks. It is not something one will likely end up using in real life. At least I have never used any of the results of the mathematics I ever learned for anything outside it.
Mathematics and advantages of Armenia
The advantage Armenia has over most countries is that it still teaches serious mathematics in school, it teaches proof-based mathematics. This is not the case in any Western European country or the USA.
While school mathematics gives a clear advantage to the Armenian student, once that student becomes an undergraduate the conditions of study are way below what that student's counterpart in the USA comes to expect.
The library of YSU, the flagship university of Armenia, for one thing, contains hardly anything visible on the shelves, one has to consult the catalogue, although one doesn’t really know what to look for. Books cannot be checked out, unless they are textbooks of which the library has dozens.
Compare and contrast that with a library of a US university, where all the mathematics books, many thousands of them, are freely accessible to anyone (in most cases, even members of the public at large).
The number and variety of classes offered is also much more restricted than those of the US counterpart. In Armenia, there tends to be less motivation for what is being taught and for why it is being taught that way. Couple that with the fact that there are no real jobs for mathematicians in Armenia, and you have a recipe for disaster. For most students, studying mathematics becomes the hurdle one needs to overcome to obtain a diploma, so that one can get an IT job. Under these circumstances, there is little love for mathematics itself, it all becomes a means to a certain end. Pure mathematics is entirely useless, so someone interested in it usually pursues it due to some strong inner need to do so, due to an overarching passion. Questions regarding its usefulness that appear early on have a tendency to kill that passion. To end up with a job in mathematics, a fresh high school graduate has to allow for 8 to 10 years of study, the graduate part of which will have to happen abroad, for that's where the academic jobs are. It is an ultramarathon for the diehard.
I do not see the country ready to address the problem. I have followed this problem rather closely for the past 20 years, and there have been no positive changes in the direction of creating academic jobs in mathematics that pay living wages.
Mathematics, being perfectly useless economically (there is no market value that a theorem has, so there is no demand for theorems), is a luxury that only rich countries can afford. So, I do not see a change in this situation in the near future.
Emil Artin Junior Prize
When I first visited Armenia in 1999, I noticed that, while young mathematicians were talented, they tended to look for jobs that were paying living wages and dropped out of mathematics. I thought this was unfair, for in the US we try to encourage youths with less talent or accomplishments to pursue careers in mathematics. In Armenia, the universities are served bright youths by the secondary school system, which are then discouraged from pursuing mathematics. I discussed these matters with Yuri Movsisyan, who was my host during that visit, sponsored by the AGBU, and we came to the conclusion that those who, despite all the hardships, continue to do mathematics, and publish a paper in a serious peer-reviewed Western journal in a Western language deserve to be appreciated with the Emil Artin Junior Prize in Mathematics.
The name was chosen by me, as I believed and still believe that Emil Artin was the greatest Armenian mathematician in history.
The question whether all fields of mathematics should be covered arose at that time. We decided to limit the fields to algebra, geometry, topology, and number theory, the fields to which Emil Artin made major contributions. The idea was to exclude analysis, for in Soviet Armenia analysis was the preeminent field of research, eclipsing and hindering the development of any other direction. This was not a healthy development, for young people may have different interests and talents, and there should be an as wide as possible horizon of choices. Its jury consists of two “spyurkahay”, me and Ara Basmajian, both living in the US, and of one mathematician from Armenia, Yuri Movsisyan.
Viktor Pambuccian Photo: Ararat Online
Since the awarding of the prize is decided unanimously, there can be no influence from institutions of persons from Armenia. In fact, both me and Ara, and sometimes Yuri as well, had never met the young mathematicians that end up being awarded the prize. The recipient must be 35 or younger, and must have been a student in Armenia.There is no application procedure, so the awardees have no idea that they will one day receive an e-mail letting them know that they were awarded this prize.
While no one will start doing research in mathematics to get this prize, as it pays less than minimum wage (it started at $500 in 2001 and was increased to $1000 in 2008), it is a way for us, more established Armenian mathematicians, to show our appreciation for the younger generation’s amazing successes, to let them know that they are not alone, that someone out there appreciates the work they have done. The recipients represent, together with the classical music interpreters from Armenia, the highest cultural achievers to have come out of the Republic of Armenia, cultural ambassadors of the highest class.
Life in Armenia
In the hope of having students like those who ended up as Emil Artin prize recipients, I have applied for a Fulbright Research and Teaching Scholarship in both 2013 and 2017. In 2013, I ended up an alternate, and, since no one declined the offer, did not get it. In 2017, I got it, for an 8 months stay, to teach and do research at YSU. So I arrived on August 31, 2018 and left on May 1, 2019. I taught the axiomatic foundation of geometry, a subject that had never been taught anywhere in Armenia, and had four brilliant students in my class. Two of them solved an open problem that I had suggested, and the three of us wrote a paper on that subject, which has already appeared in the Journal of Geometry.
I had assumed that more students would be interested in learning something new, but this was not the case for reasons that I do not quite understand, but that seems to be connected with a rather formal approach to education. My class will not show up on the transcripts of those who attended, nor will their grades show up anywhere.
A course has to be entered into the system two years prior to its being offered, so it can count officially and show up on a transcript. This means that no course taught by a Fulbright Scholar can show up on a transcript. Since the external aspects of education seem to matter much more than the internal ones, in the sense that diplomas, academic degrees, membership in academies (all without intrinsic significance) matter much more than what one actually knows or has done and how one feels about what one knows and what one does not know, the interest in a course that would not count in the world of externalities had to be rather subdued.
During my stay I also collaborated with Yuri Movsisyan, and we wrote our first paper together, which will be submitted soon.
Mathematics – attractive for students
I think that there should be more of an emphasis on the fact that mathematics is a human creation, and thus all the things in it that look strange, alien, and bewildering, make perfect sense if one takes the time to explain the motivations of those who invented the notions, axioms, definitions, theorems.
Else, it is easy to get lost in an ocean of meaningless symbols and computations signifying nothing. The question of the deeper meaning and beauty of it all should take center stage in the teaching of mathematics. Yet I am not sure if one ought to attract anyone to mathematics. One ought to be exposed to it, understand what its aims are, but whether one wants to pursue it is another question. Do we want to attract more people to music theory, to understand the intricacies of counterpoint and of dodecaphony?
Mathematician and translations of poetry
I have led a rather uneventful life, in the sense that I have done the same thing ever since I was 14, namely read poetry and prose and do mathematics. In due time I wrote a few poems myself in German and much later in English. Choosing to do mathematics full time rather than poetry did not mean a betrayal of poetry, for I consider the kind of mathematics I do to be pure poetry (pure because outside of natural languages; poetry because it creates worlds in a very concise manner, just like poetry is supposed to do (the German Dichtung comes from dicht, dense)).
I have translated, over the past 20 years, from Western Armenian to German (Vahan Tekeyan, Ruben Sevak, Daniel Varujan), from Rumanian, German, and French to English, and from English to German. I have translated only the poetry I like and that I find translatable, mostly that of the Rumanian avant-garde (Tristan Tzara, M. Blecher, B. Fundoianu, Ilarie Voronca, Paul Celan, Gellu Naum, Geo Dumitrescu, George Almosnino, Nora Iuga, Vintilă Ivănceanu), that of Vahé Godel, and that of German-language poets from Rumania (Richard Wagner, Elisabeth Axmann, Rolf Bossert).
The reason I translate is that I find that contemporary American poets would greatly benefit from an encounter with these largely unknown poets of the Rumanian avant-garde.