4-րդ դասարանում մաթեմատիկայի ուսուցչի առաջարկը որոշեց Գոռ Վարդանյանի ամբողջ ապագան։ Ուսուցիչը դպրոց էր հրավիրել Գոռի ծնողներին, մայրը կարծել էր, թե տղան որեւէ վատ բան է արել։ Բայց ուսուցիչը նրան այլ բան ուներ ասելու. նա առաջարկել էր Գոռին տանել Գյումրիի մաթեմատիկայի օլիմպիադային։
«Թեպետ մաթեմատիկայից ուժեղ էի, բայց, անկեղծ ասած, մինչեւ 4-րդ դասարան այնքան էլ լավ չէի սովորում, եւ ինձ համար զարմանալի էր այդ առաջարկը։ Քաղաքային օլիմպիադայում հաղթեցի։ Դա ինձ շատ ոգեւորեց։ Հետո շատ օլիմպիադաների մասնակցեցի, լավ արդյունքներն ինձ միշտ մոտիվացնում էին։ Մաթեմատիկական տարբեր հետաքրքիր խնդիրների գրքեր ունեինք, եղբորս հետ, ով շատ ավելի ուժեղ էր մաթեմատիկայից, տարված էինք դրանցով։ 1990-ականներն էին, Գյումրիում՝ վագոն-տնակում էինք ապրում, լույս չկար, զբաղմունք՝ եւս, մեր հիմնական ժամանակը մաթեմատիկական խնդիրներ լուծելով էինք անցկացնում։ 4-5-րդ դասարանից մտածում էի, որ պիտի գիտնական դառնամ»,- պատմում է Գոռ Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ հիմա ինքն իր երեխաներին է խրախուսում մասնակցել օլիմպիադաներին։
Գոռ Վարդանյանը երկու հաջողված ընկերություն ունի՝ Fimetech-ի հիմնադիրն է, Chessify-ի համահիմնադիրը։
Քաղած առաջին դասերը
Բուհ դիմելիս կանգնել էի ընտրության առաջ. հարցազրույցով կարող էի անվճար ընդունվել ԵՊՀ մաթեմատիկայի կամ Ֆիզիկայի ֆակուլտետ, բայց Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետն ընտրեցի եւ պետք է քննություն հանձնեի։ Տանը նույնիսկ վեճ եղավ, վախենում էին, քանի որ կրկնուսույցի մոտ չէի պարապել, եւ եթե չկարողանայի բարձր գնահատականներ ստանալ, վճարովի համակարգ կընդունվեի։ Այդ դեպքում հաստատ չէի կարողանա բուհ գնալ։ Բայց ես անկոտրում էի, ռիսկի դիմեցի։ Երկու 20-ով ընդունվեցի իմ ընտրած ֆակուլտետը։
Գոռ Վարդանյանը Գոռ Վարդանյանը
Համալսարանում նույնպես բավական լավ եմ սովորել, բայց ուսումնական ծրագիրը, ի տարբերություն արտասահմանյան բուհերի, ինտենսիվ չէր։ Դա մի քիչ հիասթափեցնող էր, եւ դեռ այդ ժամանակից նպատակ էի դրել, որ պետք է բուհերում կրթության որակը փոխել այնպես, որ ուսանողները դասերին ժամանակ չունենան այլ բանով զբաղվելու։ Ամեն ինչ փոխվեց, երբ մագիստրատուրայում իմ ղեկավարը դարձավ Ստեփան Մարկոսյանը։ Նա մարդկային առումով ինձ շատ բան սովորեցրեց, նաեւ մի քիչ «մեղավոր է», որ ես գիտության ճանապարհով չգնացի։ Երբ նրան դիմեցի, որ ասպիրանտուրայում եւս ղեկավարի աշխատանքս, ասաց. «Ո՛չ, դու պիտի կիրառական ճանապարհով շարունակես, աշխատես։ Հայաստանում գիտությամբ պիտի միայն հարուստները զբաղվեն, ովքեր ֆինանսական խնդիրներ չունեն։ Իսկ քո առաջին աշխատավարձն ավելի բարձր է լինելու, քան այստեղի պրոֆեսորների մեծ մասինը»։ Մեր ընտանիքը ֆինանսապես վատ վիճակում էր, եւ ես ընտրեցի կիրառական ուղին, ու եղավ այնպես, ինչպես ղեկավարս էր ասել։ Բայց նրա խոսքերը շատ ազդեցին եւ նպաստեցին կրթության ու գիտության ոլորտին աջակցելու կարեւոր որոշումների կայացմանը։
Հաջողված բիզնեսը՝ մաթեմատիկական հիմքով
Ծրագրավորում շատ չեմ սիրել։ Մաթեմատիկան ինձ համար ավելի հետաքրքիր է եղել։ Իմ առաջին աշխատանքը EDA-ի (Electronic design automation) ոլորտում էր,  երբ 2005թ. աշխատանքի ընդունվեցի «Ինսթիգեյթ» ընկերությունում։ Այդ աշխատանքս ավելի շատ մաթեմատիկայի հետ էր կապված։
2010-2011թթ. մի ստարտափի վրա աշխատեցի Սիլիկոնային հովտում, եւ երբ որոշեցի վերադառնալ Հայաստան, հիմնադրեցինք Fimetech ընկերությունը, որն արտասահմանից «աութսորս» ծրագրեր է բերում եւ իրականացնում։ Հիմա արդեն 25-հոգանոց թիմ ունենք։
Մեր ընտանիքում շատ լավ շախմատ գիտեն եւ սիրում են։ Եղբայրս պրոֆեսիոնալ շախմատիստ է, երեխաներս շախմատ են պարապում, եւ այդ ուղղությամբ էլ որոշեցինք որեւէ բան հիմնել։ Հաճելին օգտակարի հետ համատեղելով՝ 2017-ին Chessify-ը հիմնադրեցինք. այն շախմատի եւ արհեստական բանականության համադրություն է, հնարավորություն է տալիս հեռախոսով գրքից նկարել խնդիրը, թվայնացնել ու աշխատել դրա վրա. տեղաշարժել խաղաքարերը, վիզուալ ավելի հեշտ պատկերացնել հետագա քայլերը եւ այլն։
Անձնական պարտավորությունը
Իմ ամբողջ ճանապարհին մաթեմատիկան շատ է օգնել ինձ։ Հայաստան վերադառնալուց հետո ներքին պարտավորություն էի զգում՝ այնպես աջակցել կրթական ոլորտին, որ Հայաստանում գոնե մեկ բուհ լինի, որտեղ, օրինակ, իմ տղան ապագայում կուզենա սովորել արտասահմանում կրթություն ստանալու փոխարեն։ Ո՞ւմ պարտականությունն է այնպես անել, որ մենք նման բուհ եւ լավ կրթական համակարգ ունենանք, իհարկե՝ պետության։ Իսկ պետությունը ո՞վ է՝ մենք ենք։
Բուհն ավարտելուց հետո միշտ մտածել եմ, որ գիտնական չդարձա, բայց իմ հնարավորությունների սահմանում ապագայում պետք է այնպես անեմ, որ երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները Հայաստանում հնարավորություն ստանան գիտությամբ զբաղվելու եւ պարտադիր չլինի ինդուստրիայում աշխատել, որպեսզի գումար վաստակեն։
Երկու տարի դիսկրետ մաթեմատիկա եմ դասավանդել ԵՊՀ-ում, վեց տարի էլ մեքենայական ուսուցում՝ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում։ Այժմ ներգրավված եմ կրթական ոլորտի տարբեր ծրագրերում եւ միշտ փորձում եմ դրանց համար ժամանակ ու ռեսուրսներ գտնել։
Դպրոցական մաթեմատիկայի մակարդակից շատ չէի դժգոհի։ Իմ տղաները հանրակրթական դպրոցում են սովորում, եւ բավական լավ մակարդակի վրա է մաթեմատիկան։ Իհարկե, կան խնդիրներ, բայց դասագրքերը շատ դեպքերում վատը չեն։ Վատ վիճակում է բուհական մաթեմատիկան, ժամանակին համահունչ չի զարգանում, լավ մասնագետները քիչ են, երիտասարդ կադրերը՝ եւս։ Եթե որեւէ բան փոխելու լինեի, առաջինը համալսարաններից կսկսեի, որովհետեւ դպրոցից դուրս եկող աշակերտի գիտելիքը բավարար է, որ միջին մակարդակի համալսարանում սովորելու դեպքում անհամեմատ բարձր ցուցանիշներ ցույց տա։
Արհեստական բանականության հայաստանյան ապագան
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում այժմ ավելի շատ հետաքրքրություն կա դեպի տվյալների գիտությունը, մեքենայական ուսուցումը եւ ընդհանրապես արհեստական բանականությունը։ Հիշում եմ, թե ինչպես է 1990-ականների վերջից զարգացել ու մեծ թափ հավաքել IT ոլորտը: Հիմնականում EDA-ի ուղղությունն էր, որը աշխարհում այն ժամանակ IT ոլորտի մոտ 3 տոկոսն էր կազմում։ Այսինքն՝ մենք շատ լավ էինք IT-ի մի ուղղությամբ, որն այնքան էլ մեծ տոկոս չէր կազմում, ի տարբերություն web կամ mobile տեխնոլոգիաների։ Ես դեռ այն ժամանակ էի մտածում, թե ինչու է դա այդպես, ու պատասխանը երեւի մեկն է՝ մեզ մոտ շատ ուժեղ է արմատավորված մաթեմատիկան։
Այդ ոլորտը սերտ կապված է մաթեմատիկայի այն ուղղությունների հետ, որոնց դպրոցը Հայաստանում շատ լավ, զարգացած մակարդակում է դեռ Խորհրդային միության տարիներից։ Այդ ոլորտում գործող ցանկացած ընկերություն  եւ մարդ գիտեր Հայաստանի տեղը։ Հիմա աշխարհը արհեստական բանականության զարգացման փուլում է, եւ մենք լավ ազդակ ունենք, որ դրանից սկսենք «պտուղներ քաղել», որովհետեւ ունենք այդ գիտելիքները, եւ շուկան անհամեմատ ավելի մեծ է, քան EDA-ինը։ Եթե լուրջ հաջողություն ունենանք արհեստական բանականության ոլորտում, դա մեծ առաջընթաց կլինի։ Մեր ստարտափները շատ լավ օրինակ են: Եթե դրանցից գոնե մեկը մեծ հաջողություն ունենա եւ ներգրավվի առաջին 100 մլն կամ 1 մլրդ դոլարը, Հայաստանում մեծ բում կլինի։ Դրա համար պետք է համալսարանները ճիշտ ուղղությամբ զարգացնել։ Հիմա կան բուհեր, որոնք ունեն տվյալագիտության, մեքենայական ուսուցման ծրագրեր, եւ պետք է լավ մասնագետներ ու գիտնականներ պատրաստել։
Մենք YerevaNN AI լաբորատորիան ունենք, որի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ եմ։ Դա հիմա միակ լաբն է, որ զարգացնում է արհեստական բանականությունը գիտական մակարդակում։ Պետության կողմից բավարար աջակցություն չկա, ցավոք։ Կրթական եւ գիտական ոլորտում այդ աջակցությունը շատ կարեւոր է եւ պետք է փոխել ներկա մոտեցումը։

Gor Vardanyan’s future was decided in the 4th grade, when the mathematics teacher invited his parents to a meeting at school. Gor’s mother initially thought he had gotten into trouble, but the teacher had something else to say: he suggested taking Gor to the Mathematics Olympiad in Gyumri.
“Although I was always good at math, frankly speaking, I was not a diligent student until the 4th grade and I was really surprised by that offer. I won the town Olympiad. It encouraged me a lot. Afterwards, I participated in many other similar contests and my achievements were a constant motivator. We had a variety of books with math problems, and my brother and I were obsessed with them. It was in the 1990s, in Gyumri. We lived in a container (Many families in Gyumri were given temporary accommodation in repurposed shipping containers after the 1988 earthquake – Mediamax), there was no electricity, and we had nothing to do, so we spent free time on solving mathematical problems. I wanted to become a scientist since the 4th or 5th grade,” Gor Vardanyan tells, adding that in present day he encourages his children to take part in Olympiads.
Vardanyan has made a name for himself with two successful startups, founding Fimetech and co-founding Chessify.
The first life lessons
I faced a difficult choice when I applied to the Yerevan State University (YSU). I could either pass the interview and get a scholarship at the Mathematics or Physics Department or pass exams to study at the Department of Informatics and Applied Mathematics. I chose the second option. It even caused a dispute at home: my family was worried I couldn’t get enough points for a scholarship at Informatics Department, as I didn’t go to a private tutor. It was not an acceptable option, because we could not pay for higher education. I would not be moved, though, I took the risk and got admitted to the department of my choice with the highest possible amount of points for the two exams.
Gor Vardanyan  Gor Vardanyan
I was a good student, but the curriculum was not intense, which was rather disappointing. At that time I set a goal for myself to change the quality of university education so that students would not have time to do something else during the lessons. Everything changed when Stepan Markosyan became my supervisor for the Master’s degree studies. He taught me so much as a human being too, and it is partly his “fault” that I chose not to pursue a career in science. When I asked him to supervise my postgraduate studies as well, he said: “No, you should work in an applied field. Only rich people, people without financial issues should do science in Armenia. Your first salary will be larger than what most professors earn here.” My family had serious financial issues, so I did choose to work in applied field and my supervisor’s prediction did come true. His words really affected me and influenced some important decisions on supporting the education and science sector that I made later in life.
A successful business based on math
I was not particularly fond of coding. Mathematics was more interesting for me. My first work was on EDA (Electronic design automation). I wrote it in 2005, when I was hired by Instigate.
In 2010-2011 I worked on a startup in Silicon Valley, and when I decided to return to Armenia, I founded Fimetech that outsources projects abroad. Our team is now comprised of 25 people.
My family are good at chess and fond of it too. My brother is a professional chess player, my children take chess classes, so I decided to do something in that area. That is how Chessify was born in 2017. It is a combination of chess and AI that enables the users to digitize photos of moves pictured in chess textbooks and try them out, visualize the next moves, etc.
Personal responsibility
Mathematics has helped me a lot on the way. After the return to Armenia, I felt it was my personal responsibility to support the education system, so that Armenia has at least one university where my son could study instead of going to another country for education. Whose responsibility is it to secure a good education system in our country? The country’s, of course, but we are the country. Armenia is us.
After graduating I thought that yes, I didn’t become a scientist, but in the future, I had to do what I could so that boys and girls in Armenia would get that opportunity and were not forced to work in industry to earn for a living.
I taught discrete mathematics at YSU for 2 years and mathematics teaching at Armenian-Russian (Slavonic) University for 6 years. Now I am involved in several educational projects and I always try to make time and resources for them.
I can’t complain about mathematics taught at school. My sons attend a public school and math is taught at a decent level there. There are some issues, but most textbooks are fine. The problems being in the university, where mathematics is not up-to-date and there is a lack of good experts and young specialists. If I had to change something, I would start with universities, because the knowledge students receive in the school is enough for them to get very high grades in an average university.
The Armenian future of AI
Armenia, like the whole world, is currently very invested in data science, machine learning and artificial intelligence in general. IT has grown impressively since the 1990s. The main area used to be EDA, which made just around 3% of IT globally. Armenia was really good at this IT field that held a small niche in the sector as compared to web or mobile technologies. I asked myself back then why it was that way, and the answer is probably that mathematics is deeply rooted in Armenia. EDA is closely connected to the areas in math that Armenia excels in since the Soviet times. Any company and individual in that field knows about Armenia.
Now the world is developing artificial intelligence, and we have a good impetus to reap the fruit, so to say, because we have the required knowledge and the AI market is incomparably larger than that of EDA. If we achieve notable success in AI, it would mean huge progress for the country. Our startups are a good example. When one of them raises USD 100m or USD 1bn, there will be a big boom in Armenia. That is why we have to advance our universities in the right direction. Some Armenian universities have data science and machine learning programs and they should prepare good experts and scientists.
We have the YerevaNN AI lab too. I serve as member of the board of trustees of YerevaNN foundation. It is the only laboratory in Armenia that works on AI at the scientific level. Unfortunately, the state does not provide adequate funding for this field. That support is extremely important for education and science, and we need to change the current approach.