Քասախ գետի ափին գտնվող Աշտարակը հարուստ է իր բնությամբ, տեսարժան վայրերով, պատմամշակութային կոթողներով, մեծանուն գործիչներով եւ, ամենակարեւորը՝ հյուրընկալ ու ջերմ մարդկանցով:
Աշտարակի մասին առաջին հիշատակումները գրանցվել են 9-րդ դարում: Հնում այն մտել է Մեծ Հայքի Այրարատ աշխարհի Արագածոտն գավառի մեջ: Քաղաքի անվան ծագումը կապում են ասուրական Իշտար՝ սիրո եւ պտղաբերության դիցուհի փյունիկյան «Աշտար» արտահայտչաձեւի հետ: Աշտարակում մինչ օրս պահպանվել են վաղ միջնադարյան մեծարժեք հուշարձանները:
Աշտարակն այսօր
Աշտարակը գտնվում է Երեւանից ընդամենը 13 կիլոմետր հեռավորության վրա: Արագածոտնի մարզի մարզկենտրոնն է, քաղաք է հռչակվել է 1963թ-ին:
1950-ականներին, «Թազա» կամրջի կառուցումից հետո իրար միացան Աշտարակ քաղաքը եւ Քասախի ձախ ափի տարածքները: Այսօր միմյանցից առանձնանում են Աշտարակ, Մուղնի, Ձախ Ափ, Գիտավան, Բագավան թաղամասերը:
Աշտարակում բացառապես հայեր են ապրում: 1970-ականներին տեղի ունեցավ մարդկանց մեծ ներհոսք Սփյուռքից եւ Ջավախքից՝ բնակություն հաստատելով ձախ ափում: Բարձրահարկ շենքեր կառուցվեցին՝ այդ տարիներին բնորոշ խորհրդային ճարտարապետության ոճով:
Վերջին տարիներին Աշտարակում բնակություն են հաստատել նաեւ սիրիահայերը: Երկու տարի առաջ նրանց համար սկսեցին կառուցել «Նոր Հալեպ» թաղամասը, սակայն այսօր շինարարական աշխատանքները կանգ են առել:
Աշտարակում այսօր կան պոլիգրաֆիական, պոլիէթիլենային տարաների արտադրություններ: Երկար տարիներ այստեղ զբաղվում են չոր մրգերի պատրաստմամբ, խաղողագործությամբ, կա թռչնի մսի եւ ձվի արտադրություն:
Աշտարակում են գտնվում Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ռադիոՖիզիկայի եւ էլեկտրոնիկայի եւ Միքայել Տեր-Միքայելյանի անվան Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտները:
Քաղաքի փողոցներով զբոսնելիս
Սեփական մեքենայից կամ տաքսիից բացի, Աշտարակ կարելի է հասնել նաեւ երթուղային տաքսիներով, որոնք շարժվում են Կենտրոնական ավտոկայանից:
Աշտարակի հետ ծանոթությունը լավ է սկսել հրապարակից, որտեղ`Կուլտուրայի տան հարեւանությամբ, տեղադրված է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ներսես Աշտարակեցու հուշարձանը, որի հեղինակներն են քանդակագործ Գետիկ Բաղդասարյանը եւ ճարտարապետ Ջիմ Թորոսյանը: Նույն հրապարակում կանգուն են մնացել գյուղի մեծահարուստների`Մուխսոնց եւ Գաբրելենց տները: Վերջերս հրապարակի կենտրոնում տեղադրվել են ծառերի տեսքով շատրվաններ:
Հրապարակից քիչ ներքեւ գտնվում է արձակագիր, հրապարակախոս Վարդգես Պետրոսյանի հուշարձանը, որն անցնելուն պես սկսում է Ղափանցյանի անունը կրող, կամ, ինչպես ասում են, «Թանգարանների փողոցը»: Ժամանակին այստեղ կային մի քանի թանգարաններ, որոնցից այսօր գործում է միայն ակադեմիկոս Նորայր Սիսակյանի տուն-թանգարանը:
Այս փողոցում աչքի է ընկնում երկհարկանի մի տուն` գեղեցկագույն փայտյա պատշգամբով եւ կանաչ, խնամված բակով: Տարիներ առաջ այստեղ եղել է լեզվաբան եւ պատմաբան Գրիգոր Ղափանցյանի տուն-թանգարանը, որը հետագայում տեղափոխել են Ղափանցյանի անվան դպրոց:
Այսօր Ղափանցյանի հայրական տանը բնակվում է նախկինում մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Սոնիկ Կիրակոսյանը`տղայի ընտանիքի հետ: Նրանք խնամում են ամեն մի ծառն ու թուփը եւ փայփայում են տան շունչը, որն անմիջապես զգում ես`մտնելով լուսավոր սենյակները, որտեղ պահպանվել են բարձր փայտյա առաստաղները, հատակը, դռները:
Աշտարակը բաժանված է աջ եւ ձախ ափերի: Ավելի վաղ ժամանակներում բնիկ աշտարակցիները հիմնականում ապրում էին աջ ափի սեփական տներում:
Փողոցների երկայնքով այսօր էլ կանգնած են տարիքն առած ընկուզենիները, որոնց շնորհիվ էլ հայտնի է դարձել Աշտարակի պոպոքը: Սեպտեմբերին Աշտարակում պոպոք գտնելը անհնարին է՝ ընկուզենիները հոկտեմբերի վերջում են սկսում թափ տալ: Շատերի համար այդ գործընթացը լավ ընտանեկան ավանդույթ է: Ստացված բերքից ընտանիքներում այնուհետեւ պոպոքի մուրաբա եւ քաղցր սուջուխ են պատրաստում: Ընկուզենիներից բացի, որոշ տների պատշգամբներին «ոլորված» են խաղողի վազերը:
Քաղաքի շուկան գտնվում է ձախ ափում՝ «Թազա» կամրջից այն կողմ: Այստեղ ապակեպատ թոնրատուն կա եւ կարելի է հետեւել հացթուխ կանանց աշխատանքին:
Ձորի բերանին է գտնվում Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների հուշարձանը: Ժամանակին այստեղ մեծ այգի էր՝ լողավազանով եւ սրճարաններով: Ցավոք, այժմ այս տարածքը (ինչպես նաեւ հուշարձանը) գտնվում են բացիթողի վիճակում: Ասում են, այգու բարեկարգումը ընդգրկված էր այս տարվա հրատապ ծրագրերի ցանկում, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով տեղափոխվեց հաջորդ տարի:
Աշտարակի ձորը
Այսօր, երբ լսում են Աշտարակի ձորի մասին, հիմնականում պատկերացնում են հյուրանոցային համալիրը, ջրաշխարհը եւ ռեստորանները: Մենք անտեսեցինք բոլոր ժամանակակից վայելքները եւ իջանք 17-րդ դարի եռակամար կամրջի մոտ:
Անմիջապես կամրջի տակ գտնվում է Մուխսոնց Ջրաղացը, որն ամենամեծերից մեկն էր Արագածոտնում: Թեեւ ջրաղացի տարածքը եւս սեփականաշնորհված է եւ համարվում է վճարովի հանգստյան գոտի, այստեղ կարելի է գալ եւ պարզապես նստել գետի ափին` չօգտվելով տաղավարներից:
Ի դեպ, ըստ տեղացի ձկնորս պապիկի` Քասախի ջրերում նաեւ իշխան են որսում:
Երբ գարունը նոր է բացվում, Քասախի ափին դուրս է գալիս «ջրկոտեմը»: Այն նման է սովորական կոտեմի, միայն աճում է անմիջապես ջրի կողքին: Ասում են, ժամանակին ավանդույթ կար՝ իջնել ձոր, ջրկոտեմ քաղել, տեղում դնել այն լավաշի մեջ եւ ուտել:
«Պարտադիր» տեսարժան վայրերից
Եթե կամրջով անցնեք եւ գնաք դեպի վերեւ, կհայտնվեք «Կարմրավորի թաղում», որտեղ գտնվում է Պերճ Պռոշյանի տուն-թանգարանը: Այն հիմնվել է 1948թ-ին՝ գրողի հայրական տան տեղում, իսկ ներկայիս շենքը կառուցվել է 1990թ-ին:
Թանգարանի ներսում կարելի է ծանոթանալ գրողի գործունեությանը վերաբերող նյութերին, անձնական իրերին, որոնց թվում կա նաեւ գրողի ձեռնափայտը` Ղազարոս Աղայանի փորագրած գլխով:
Պռոշյանն ու Աղայանը մտերիմ ընկերներ են եղել, սակայն սիրել են վիճել տարբեր թեմաների շուրջ: Պռոշյանն էլ այդ հատուկ պատվիրված ձեռնափայտով սիրում էր զբոսնել եւ ասել, որ «Աղայանի բկից բռնած ման է գալիս»:
Թանգարանի տարածքում կա նաեւ թոնրատուն, մառան՝ ցանկության դեպքում այգում կազմակերպվում են նաեւ հյուրասիրություններ: Այստեղ տեղի են ունենում նաեւ տարբեր ներկայացումներ:
Թանգարանը բաց է երեքշաբթիից-կիրակի: Յուրաքանչյուր ամսվա վերջին շաբաթ օրը մուտքն անվճար է բոլորի համար, իսկ ամսվա վերջին ուրբաթ օրը՝ դպրոցականների համար:
Այս շրջակայքում, որտեղ «իրար գլխի» կանգնած են մեկ հարկանի խարխուլ տները, կարելի է մշտապես հանդիպել զբոսաշրջիկների, քանի որ հենց այստեղ են գտնվում Աշտարակի ամենահայտնի եւ հին երեք եկեղեցիները` Կարմրավորը, Ծիրանավորը եւ Սպիտակավորը:
Եղեկեցիների անվան ծագման հետ շատ գեղեցիկ, բայց շատ տխուր լեգենդ է կապված` երեք քույրերի եւ Սարգիս անունով երիտասարդի մասին: Ըստ լեգենդի, քույրերը միաժամանակ սիրահարվում են Սարգսին եւ ավագ քույրերը, որոշելով երջանկության իրավունքը զիջել փոքրին, հագնում են կարմիր եւ ծիրանագույն զգեստներ եւ նետվում են ձորը: Փոքր քույրն էլ, իմանալով այդ մասին, հագնում է սպիտակ զգեստ եւ նույնպես իրեն գցում է ժայռից: Խեղճ Սարգիսն էլ դառնում է ճգնավոր: Հետագայում ձորի բերանին երեք եկեղեցի են հայտնվում, որոնք անվանվում են քույրերի վերջին օրվա զգեստների գույներով:
Սպիտակավորն ու Ծիրանավորը գտնվում են Պռոշյանի տուն-թանգարանից մի փոքր ներքեւ`«Բերդաթաղ»-ում: Ծիրանավորը Աշտարակի ամենահին եկեղեցին է: Որոշ տվյալներով՝ նախաքրիստոնեական ժամանակ այդ վայրում վիշապապաշտության տաճար է եղել: Այնուհետեւ, շատ հեթանոսական վայրերի պես, տաճարը վերացրել են եւ նրա հիմքերի վրա կառուցել եկեղեցի, որը 5-6 դարերում վերակառուցվել է որպես եռանավ բազիլիկ եկեղեցի: Ավելի ուշ այն ծառայել է նաեւ որպես ամրոց, ինչի համար ստացել է Փոքաբերդ անունը:
19-րդ դարում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով եկեղեցին կիսավեր է՝ բացակայում են տանիքը եւ պատերից մեկը: Ներսում շատ յուրահատուկ, միստիկ լռություն է. ցանկություն է առաջանում նստել վայրի խոտով պատված ավերակներին եւ երկար ժամանակ այդպես մնալ:
Սպիտակավորը կանգնած է անմիջապես ձորի բերանին: Կարմրավուն տուֆից կառուցած փոքրիկ եկեղեցի է՝ երկու մուտքով, որոնցից մեկը դուրս է գալիս քարափի վրա: Եկեղեցու պատերն ամբողջովին պահպանվել են, փլուզված է միայն տանիքը:
Կարմրավորը կամ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գտնվում է Պռոշյանի տուն-թանգարանից վերեւ: Այն կառուցվել է 7-րդ դարում եւ միակն է Հայաստանում, որը պահպանել է իր օրիգինալ կարմիր տանիքը: Կարմրավորի մոգությունը ներսում է թաքնված՝ անհավանական գմբեթի մեջ:
Այս եկեղեցու մասին շատ գեղեցիկ տողեր է գրել 20-րդ դարի մեծագույն ռուս բանաստեղծ Օսիպ Մանդելշտամը.
“Дверь - тише воды, ниже травы,
Встал на цыпочки и заглянул внутрь: но там же купол, купол!
Настоящий! Как в Риме, под которым тысячные толпы, и пальмы, и море свечей, и носилки.
Кому же пришла идея заключить пространство в этот жалкий погребец, в эту нищую- темницу, чтобы ему там воздать достойные псалмопевца почести?”
Կարմրավորի բակում է թաղված բանաստեղծ Գեւորգ Էմինը:
Ո՞րտեղ գիշերել Աշտարակում
Քաղաքի կենտրոնում, ակադեմիկոս Սիսակյանի փողոցում կգտնեք «Աշտարակ» հյուրանոցը: Մտնելով ներս, տպավորություն է ստեղծվում, որ այստեղ Խորհրդային տարիներից ի վեր ոչինչ չի փոխվել: Չի երեւում եւ ոչ մի աշխատակից, որը կարող է պատասխանել մեր հարցերին: Բավականին երկար ժամանակ շրջելուց հետո մի կնոջ հանդիպեցինք, որը պատմեց, որ հյուրանոցում գործում է միայն երրորդ հարկը, իսկ առաջին երկուսը վարձակալությամբ տրվում են տարբեր հիմնարկություններին:
Հյուրանոցում գիշերելու ցանկության դեպքում պետք է նախօրոք պայմանավորվել:
Pascal & Diodato
Աշտարակը ժամանցային վայրերով լի քաղաք չէ: Այստեղ կան մի քանի սրճարաններ եւ բիստրոներ, մասնավորապես՝ քաղաքի ձախ ափում: Բնակիչները խոստովանում են, որ երիտասարդների համար այստեղ հետաքրքրություններ գրեթե չկան: Սրճարաններից առանձնանում է միայն Pascal & Diodato-ն: Այն գտնվում է Կարմրավոր եկեղեցու հարեւանությամբ:
Սրճարանը ստացել է իր անվանումը երկու հայի պատվին. Եվրոպայի առաջին սրճարանը Լոնդոնում բացել է ծագումով հայ Հարություն Պասկալը՝ 1652-ին: Իսկ 1685թ-ին ավստրիաբնակ Հովհաննես Աստվածատուրը (Դիոդատոն) հիմնել է առաջին սրճարանը Վիեննայում:
Աշտարակի սրճարանն էլ 2010-ին բացել են Ֆրանսիայից եւ Ավստրիայից եկած լիբանանահայեր Պիեր եւ Տիրան Բաղդադյանները: Ավելի վաղ՝ 2007-ին, եղբայրները Աշտարակում հիմնել են շատերի կողմից արդեն սիրված Gourmet dourme շոկոլադի արտադրությունը:
Pascal and Diodato սիրում են նաեւ հարեւան քաղաքներից գալ եւ նույնիսկ հարսանյաց խնջույքներ են կազմակերպում այստեղ: Հոկտեմբերին սրճարանում տեղի է ունենում ամենամյա «Պոպոքի տոնը՝ Պոպոքի տանը» միջոցառումը:
«Այրուձի»
Աշտարակում մի վայր կա, որը մեկ անգամ այցելելուց հետո սկսում ես անընդհատ մտածել այնտեղ վերադառնալու մասին: Դա «Այրուձի» հեծյալ ակումբն է, որն արդեն երկար տարիներ մարդկանց հնարավորություն է տալիս «շփվել» ձիերի հետ:
Այստեղ կարող եք մասնակցել ձիերի կերակրելուն, զբոսանքին, ձեզ կսովորեցնեն առաջին անգամ ձի նստել եւ տիրապետել ամենակարեւոր հմտություններին: Ավելի քան 20 տարի Ձիարշավարանի տարածքում նաեւ մանկական ամառային ճամբար է գործում: Առողջական խնդիրներ ունեցող բալիկներին եւս բերում են այստեղ՝ հիփոթերապիայի:
Քաղաք, որտեղ միշտ սպասում են հյուրերի
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Աշտարակի մասնաճյուղի կառավարիչ Հրաչյա Մովսիսյանը ծնվել եւ մեծացել է Աշտարակում: Ասում է, որ որտեղ էլ լինի, տասը օրից սկսում է կարոտել Աշտարակի մայր առուի խշխշոցը, ցայտաղբյուրները, շրջապատող լեռները:
Մասնաճյուղի գործառնական բաժնի պետ Սաթիկ Սարգսյանը հարազատ քաղաքն ամենից շատ աշնանն է սիրում, երբ պայծառ արեւի շողերի տակ կարելի է զով եղանակ վայելել: «Ամեն առավոտ դուրս եմ գալիս պատշգամբ, նայում եմ Արագածին, Սուրբ Սարգիս եկեղեցուն եւ միանգամից աշխուժանում եմ», - ասում է նա:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Աշտարակի մասնաճյուղի ֆինանսական խորհրդատու Ալինա Փարվանյանն էլ քաղաքի մտերմիկ ու բարի մթնոլորտն է սիրում եւ Աշտարակի ձորը, որը գեղեցիկ է տարվա բոլոր եղանակներին:
Իսկ մասնաճյուղի սրահի ադմինիստրատոր Աննա Զուրաբյանը շեշտում է, որ Աշտարակը մի քաղաք է, որտեղ միշտ հյուրերի են սպասում: Այնպես որ, եթե Աշտարակում դեռ չեք եղել, իմացեք, որ ձեզ այնտեղ սպասում են:

Знакомые-незнакомые города: Аштарак - Mediamax.am
Расположившийся на берегу реки Касах, Аштарак отличается живописной природой, богат достопримечательностями, историко-культурными памятниками и, главное, приветливыми и доброжелательными людьми.
Первые упоминания об Аштараке относятся к 9-му веку. В древности поселение было частью провинции Арагацотн, которая входила в состав области Айрарат Великой Армении (Мец Айк). Происхождение названия связывают с именем аккадской богини любви и плодородия Иштар, которое на финикийском языке звучало как Аштар. По сей день в Аштараке сохранились памятники, которые датируются ранним средневековьем.
Аштарак сегодня
Аштарак находится всего в 13 км от Еревана. Он является райцентром Арагацотнского марза, а статус города получил в 1963 году.
Построенный в 1950-х «Новый» мост соединил старый Аштарак с левым берегом Касаха. Фактически, сегодня город состоит из следующих районов: Аштарак, Мугни, Левый Берег, Гитаван и Багаван.
В Аштараке проживают исключительно армяне. В 1970-х в город прибыли переселенцы из Диаспоры и Джавахка. Они осели преимущественно на левом берегу, где были построены высотные здания в характерном для советской эпохи архитектурном стиле.
В последние годы в Аштарак переехало немало армян из Сирии. Два года назад для них здесь начали строить жилой район «Новый Алеппо», однако сегодня строительные работы приостановлены.
Долгие годы в Ашараке занимаются производством сухофруктов, виноградарством, есть птицефабрика.
В Аштараке находятся Институт радиофизики и электроники Национальной академии наук Армении, а также Институт физических исследований имени Микаела Тер-Микаеляна.
Прогуливаясь по улицам города
Помимо такси и личного транспорта в Аштарак можно попасть на маршрутных такси, которые отправляются с Центрального автовокзала.
Знакомство с Аштараком лучше начать с площади, где по соседству с Домом культуры установлен памятник Католикосу всех армян Нерсесу Аштаракеци. Авторы памятника - скульптор Гетик Багдасарян и архитектор Джим Торосян. Не так давно в центре площади были установлены фонтаны в виде деревьев.
Недалеко от площади находится памятник писателю и публицисту Вардгесу Петросяну, за которым берет начало улица Капанцяна, или как ее называют местные жители - «Музейная улица». В свое время здесь было несколько музеев, однако теперь действует только дом-музей академика Норайра Сисакяна.
На этой улице выделяется двухэтажное здание с очаровательным балконом и пышным ухоженным садом. Прежде здесь был дом-музей историка и лингвиста Григора Капанянца, который позднее перенесли в носящую его имя школу.
Сегодня в доме Капанянца живет бывшая учительница математики Соник Киракосян вместе с семьей сына. Они ухаживают за садом, поддерживают дух дома, который витает в светлых комнатах с высокими потолками и старинными дверями.
Аштарак разделен на правый и левый берега. Прежде аштаракцы жили в основном на правом берегу – в частных домах.
Вдоль улиц по сей день возвышаются старые ореховые деревья, благодаря которым аштаракские орехи стали знаменитыми на всю страну. В сентябре в Аштараке орехов найти еще нельзя – урожай начинают собирать в конце октября. Для многих этот процесс является старой семейной традицией. Из собранных орехов потом готовят сладкий суджух или ореховое варенье. Балконы многих домов увиты виноградными ветвями.
Городской рынок находится на левом берегу - по ту сторону «Нового» моста. Здесь есть пекарня, где можно понаблюдать за работой женщин, пекущих хлеб и лаваш в тонире.
На краю ущелья находится памятник участникам Второй Мировой войны. В свое время здесь был большой парк с прудом и множеством кафе. К сожалению, сегодня парк, как и памятник, выглядят заброшенными.
Аштаракское ущелье
Сегодня Аштаракское ущелье у многих ассоциируется с гостиничным комплексом, водными аттракционами и ресторанами. Мы же проигнорировали все современные развлечения и спустились к красному трехарочному мосту 17-го века.
Прямо под ним находится водяная мельница Мухсонц – самая старая во всем Арагацотне. Хотя сегодня это - частная территория, однако здесь можно посидеть на берегу реки совершенно бесплатно.
Кстати, как мы узнали у рыбачившего по соседству дедушки, в реке Касах водится форель.
В начале весны вдоль берегов Касаха вырастает «джуркотэм» (водный кресс-салат). Эта зелень напоминает обычный кресс-салат, но растет только у воды. Говорят, в свое время местные жители люили спускаться в ущелье, срывать свежую зелень и есть ее прямо на месте, завернув в лаваш.
«Обязательные» для посещения достопримечательности
Если перейти через мост и пройти немного вверх, вы окажетесь в старом квартале Кармравор, где расположен дом-музей Перча Прошьяна, основанный в 1948 году на месте родового дома писателя. Современное здание было построено в 1990 году. В музее можно увидеть личные вещи писателя, среди которых - трость, на ручке которой изображена голова Газароса Агаяна.
Прошьян и Агаян были близкими друзьями, но любили поспорить по любому поводу. Прошьяну нравилось гулять с этой тростью и говорить, что так он «держит Агаяна за горло».
На территории музея есть тонратун и винный погреб. При желании в саду организуются угощения, а также здесь устраиваются различные представления.
Музей открыт со вторника по воскресенье. В последнюю субботу каждого месяца вход свободен для всех, а в последнюю пятницу каждого месяца – только для школьников.
В этом районе с множеством ветхих домов часто можно встретить туристов: именно здесь расположены три самые старые и известные церкви Аштарака – Кармравор (красная), Циранавор (абрикосовая) и Спитакавор (белая).
Названия церквей связывают с красивой и печальной легендой о трех сестрах и юноше по имени Саркис. По преданию, все три сестры были влюблены в Саркиса. Обнаружив это, две старшие сестры бросились вниз со скалы, чтобы уступить счастье младшей. В тот день одна из них была в красном платье, другая – в платье цвета абрикоса. Но младшая сестра, узнав об этом, тоже бросилась вниз в своем белоснежном платье. После этого Саркис стал отшельником, а на краю обрыва появились три храма, окрашенные в цвета платьев трех сестер.
Спитакавор и Циранавор находятся чуть ниже дома-музея Прошьяна – в «Бердатахе». Циранавор – самая старая церковь Аштарака. По некоторым данным, в дохристианские времена на ее месте располагался языческий храм. Позднее, как и многие другие языческие святыни, храм был разрушен, и на его месте появилась трехнефная базилика Циранавор. Церковь успела послужить и в качестве крепости, за что получила название «Покраберд» (малая крепость).
После землетрясения 19-го века церковь раскололо надвое, в ней отсутствуют купол и одна из стен. Но внутри царит особая, мистическая тишина.
Спитакавор расположен на краю ущелья. Это небольшая церковь, построенная из розоватого туфа, с двумя входами, один из которых смотрит прямо на обрыв. Стены храма полностью сохранились, разрушен только купол.
Церковь Кармравор или храм Св. Богоматери находится чуть выше дома-музея Прошьяна. Она построена в 7-м веке и является единственной в Армении, сохранившей оригинальную красную кладку купола. Магия церкви заключается в невообразимом куполе, открывающемся взору изнутри.
Именно этой церкви знаменитый русский поэт 20-го века Осип Мандельштам посвятил прекрасные строки:
«Дверь - тише воды, ниже травы,
Встал на цыпочки и заглянул внутрь: но там же купол, купол!
Настоящий! Как в Риме, под которым тысячные толпы, и пальмы, и море свечей, и носилки.
Кому же пришла идея заключить пространство в этот жалкий погребец, в эту нищую- темницу,  чтобы ему  там воздать достойные псалмопевца почести?»
Во дворе церкви Кармравор покоится поэт Геворк Эмин.
Где переночевать в Аштараке
В центре города, на улице академика Сисакяна, расположена гостиница «Аштарак». Кажется, что в ней ничего не менялось с советских времен. После долгих поисков мы столкнулись с женщиной, которая рассказала, что в гостинице действует только третий этаж, а первые два сдаются в аренду разным учрежлениям. Чтобы остаться в гостинице на ночь, нужно договариваться заранее.
Pascal & Diodato
Аштарак нельзя назвать городом, полным развлечений. Здесь есть несколько ресторанов и бистро, в частности, на левом берегу города. Среди кафе выделяется Pascal & Diodato, расположенное рядом с церковью Кармравор.
Свое название кафе получило в честь двух армян: Арутюна Паскаля, который в 1652 году в Лондоне открыл первое кафе в Европе, и Ованнеса Аствацатура (Диодато), который в 1685 году основал первое венское кафе.
Аштаракское кафе открыли в 2010 году ливанские армяне, переехавшие из Франции и Австрии – Пьер и Тиран Багдадяны. Ранее, в 2007 году, братья основали в Аштараке любимую многими шоколадную фабрику Gourmet dourme.
В Pascal and Diodato приезжают жители близлежащих районов, и даже организуют в кафе свадебные торжества. В октябре в кафе проходит ежегодное мероприятие «Праздник орехов на родине Орехов».
«Айрудзи»
Есть в Аштараке место, куда хочется возвращаться снова и снова. Это конный клуб «Айрудзи», который уже долгие годы позволяет людям «общаться» с лошадьми.
Здесь можно участвовать в прогулке и кормлении лошадей. Вас научат сидеть в седле и помогут освоить важнейшие навыки. С 90-х годов на территории ипподрома действует детский летний лагерь. Здесь также проходят иппотерапию дети, имеющие проблемы со здоровьем.
Город, где всегда рады гостям
Управляющий аштаракским филиалом Банка ВТБ (Армения) Грачья Мовсисян родился и вырос в Аштараке. Говорит, где бы ни находился, уже через 10 дней начинает скучать по журчанию родной речки в Аштараке и горным пейзажам.
Начальнику операционного отдела Сатик Саргсян родной город больше всего нравится осенью, когда можно наслаждаться прохладной погодой под лучами яркого солнца. «Каждое утро выхожу на балкон, смотрю на Арагац, на церковь Св. Саркиса, и меня сразу переполняет энергия», - говорит она.
Финансовому консультанту аштаракского филиала Банка ВТБ (Армения) Алине Парванян нравится уютная и добрая атмосфера города, а также Аштаракское ущелье, которое прекрасно в любое время года.
А администратор зала Анна Зурабян подчеркивает, что Аштарак - это город, где всегда рады гостям. Так что если вы еще не бывали в Аштараке, знайте: вас там ждут.