Mediamax Sport-ը շարունակում է պատմել հայկական ֆուտբոլի ամենավառ աստղերից մեկի՝ Համլետ Մխիթարյանի մասին:
Հատուկ նախագծի առաջին եւ երկրորդ մասերը կարդացեք այստեղ:
18 տարի է, որ Համլետ Մխիթարյանը հեռացել է կյանքից, սակայն նրա ֆուտբոլային ձեռքբերումներն ու հաջողությունները չեն մոռացվում: Համլետին խաղադաշտում դժվար էր շփոթել որեւէ մեկի հետ, քանի որ նման պայթյունավտանգ ու արագաշարժ ֆուտբոլիստ դժվար էր գտնել ոչ միայն «Արարատում», այլ նաեւ ԽՍՀՄ առաջնությանը մասնակցող այլ թիմերում:
Ուրախ ու եռանդով լի ֆուտբոլիստը նաեւ անկրկնելի ամուսին եւ հայր է եղել, որի համար ընտանիքը յուրահատուկ տեղ է ունեցել: Համլետ Մխիթարյանի մասին պատմող հոդվածաշարի այս մասում մեզ օգնելու են նրան բացահայտել կինն ու դուստրը՝ Մարինա Թաշչյանն ու Մոնիկա Մխիթարյանը:
Համլետին հիշելիս նրա ընտանիքի բոլոր անդամների աչքերը միշտ թաց են լինում
Համլետ Մխիթարյանն ապագա կնոջ՝ Մարինայի, հետ ծանոթացել է Ծաղկաձորում, որտեղ երկուսն էլ հանգստանալու էին գնացել: Մարինան այդ ժամանակ ընդամենը 15 տարեկան էր, ու իր հանգիստն էր վայելում ընկերուհու հետ: Ծաղկաձորում էր նաեւ Համլետը, այդ ժամանակ էլ տեղի ունեցավ նրանց առաջին հանդիպումը:
«Պարզվեց, որ նա ինձ ավելի շուտ էր նկատել, քանի որ մեր տներն իրարից հեռու չէին գտնվում: Ես իրենց կողքի բակ էի գնում, որտեղ պարապում էի ու պատրաստվում ինստիտուտ ընդունվել»,- հիշում է Մարինա Թաշչյանը:
Համլետ Մխիթարյանը կնոջ հետ
Սակայն Մարինայի ծնողները դեմ էին, որ նա կյանքը կապի ֆուտբոլիստի հետ, ու հիմնական պատճառն այն  էր, որ Համլետը հաճախ էր հանդիպումների պատճառով բացակայում քաղաքից ու չէր կարողանա ընտանիքին բավականաչափ ժամանակ տրամադրել: Թեեւ, Մարինա Թաշչյանը նշում է, որ իր հայրը «Արարատի» մեծ երկրպագու էր ու թիմի բոլոր հանդիպումներին հետեւում էր, տնային խաղերի ժամանակ էլ պարտադիր ստադիոնում էր լինում:
«Հայրս շատ լավ գիտեր ֆուտբոլիստների զբաղվածությունը: «Արարատն» այդ ժամանակ մասնակցում էր ԽՍՀՄ-ի առաջնությանը, ու Համլետն իր թիմի հետ անընդհատ մեկնում էր տարբեր քաղաքներ: Բացի այդ էլ, բոլոր խաղերից առաջ իրենք Ձորաղբյուրի մարզաբազայում 3-4 օր հավաք էին անցկացնում: Հայրս դա ի նկատի ուներ, որ չէր ցանկանում ամուսնանաք»,- նշում է նա:
Բայց սիրահար զույգն այդքան հեշտ չէր պատրաստվում տեղի տալ, նրանց սերն ամեն ինչ հաղթահարեց: Մարինան պատմում է, որ միայն 5,5 տարի հանդիպելուց հետո ամուսնացան, քանի որ ինքն այդ ժամանակ դեռ փոքր էր, իսկ Համլետն իր կարիերայում շատ անելիքներ ուներ: Այդ տարիների ընթացքում նրանք իրար ավելի լավ ճանաչեցին, Համլետն իր մասին խոսել տվեց, որպես ֆուտբոլիստ՝  համալրեց «Արարատն» ու հիմնական կազմի խաղացող դարձավ, իսկ Մարինան ինստիտուտ ընդունվեց:
Մարինա Թաշչյանը
Տիկին Մարինան ամուսնու մասին պատմելու ընթացքում մի քանի անգամ հազիվ էր զսպում արցունքները: Նա ինքն էլ խոստովանեց, որ թեեւ ամուսնու մահից 18 տարի է անցել, բայց երբ տանը նրան հիշում են, թե իր, ու թե երեխաների աչքերը միշտ թաց են լինում. «Մինչեւ հիմա էլ Համլետին հիշելով միշտ պատկերացնում եմ, որ երջանիկ կինն այդպիսի ամուսին պետք է ունենա: Մենք միմյանց շատ ենք սիրել, յուրաքանչյուր կին կերազեր նման ամուսին ունենալ: Համլետը, որպես ամուսին, զավակ ու հայր շատ լավն է եղել»:
Համլետը հիմա էլ ուժի եւ ոգեշնչման աղբյուր է իր ընտանիքի համար
«Ես չգիտեի, որ ընտանիքն այսքան քաղցր բան է»,- ասել է Համլետը: Ու, իսկապես, ընտանիքը նրա համար ամեն ինչ էր, նա շատ ընտանեկան մարդ էր:
Համլետը տան միակ երեխան է եղել, ապրել է մոր հետ ու սեփական ընտանիքն ունենալուց հետո է զգացել դրա ողջ ջերմությունն ու կարեւորությունը:
«Երեխաների՝ Մոնիկայի ու Հենրիխի ծնվելուց հետո Համլետը միշտ ասում էր, որ երջանիկ է այսպիսի ընտանիք ունենալու համար: Նա փորձում էր ամեն ազատ վայրկյան երեխաների հետ անցկացնել, նրանց համար ամենաթանկ նվերներն էր գնում: Ինձ օգնում էր տան գործերում՝ երեխաներին էր լողացնում ու զբաղվում նրանց դասերով», - պատմում է Մարինա Թաշչյանը:
Հենրիխ եւ Մոնիկա Մխիթարյանները
Լուսանկարը`Մարինա Թաշչյանի արխիվից
Մոնիկան կարծում է, որ կյանքն անարդար է վարվել հոր հետ՝ շատ շուտ խլելով նրան իրենցից: Սակայն այդ կարճատեւ կյանքի ընթացքում էլ նա կարողացել է այնքան սեր եւ ուրախություն պարգեւել իր ընտանիքին, որը մինչեւ այսօր էլ ուժի եւ ոգեշնչման աղբյուր է նրա համար: «Հայրիկը շատ բարի ու կենսուրախ մարդ էր առօրյայում, իսկ աշխատանքում`անչափ նպատակասլաց: Այդ հատկանիշներն էլ ես փորձում եմ արտացոլել իմ կենսակերպում: Նա միշտ մեր հիշողության, սրտի ու հոգու մեջ է: Ես վստահ եմ, որ մեզ ինչ որ տեղից պահպանում եւ ուժ է տալիս»:
Մոնիկան բարի ու լուսավոր հիշողություններ ունի հոր հետ անցկացրած օրերից: Նա հիշում է, որ իրենք ընտանիքով շատ ժամանակ էին անցկացնում՝ զբոսնում, խաղում, լողում, ձկնորսության էին գնում ու հանդիպում ընկերների հետ: Նրանց ամենասիրված զբաղմունքներից մեկն էլ՝ ճանապարհորդությունն էր, երբ բոլորը միասին շրջագայում էին ոչ  միայն Ֆրանսիայով, այլեւ Եվրոպայով:
Համլետ Մխիթարյանը երեխաների հետ
«Շատ էինք սիրում ընտանիքով ներկա լինել նրա հանդիպումներին: Հիշում եմ, որ ամեն խաղի ավարտին հայրիկին սպասում էինք հանդերձարանի ելքի մոտ, որտեղ հավաքվում էին նրա երկրպագուները: Հայրիկի դուրս գալուն պես երկրպագուները միահամուռ հնչեցնում էին նրա անունը: Դա շատ հաճելի զգացողություններ էր պարգեւում մեզ: Թանկագին եւ անփոխարինելի ժամանակներ էին, որոնք ընդմիշտ կմնան մեր հիշողություններում»,- ասում է Համլետ Մխիթարյանի դուստրը:
Համլետ Մխիթարյանի ընտանիքը շարունակում է կատարել նրա սկսած գործը
Համլետ Մխիթարյանի հիվանդությունն ի հայտ եկավ 1995 թվականին, երբ նա հանդես էր գալիս ֆրանսիական Իսսի-լե Մուլենոյի «Արարատ» ակումբում:
Համլետ Մխիթարյանը Ֆրանսիայում հանդես գալիս
Այդ ժամանակ նա հաճախակի էր գլխացավեր ունենում: Ընտանիքի անդամները կարծում էին, որ ցավերն առաջանում են մրսածության կամ էլ ճնշման պատճառով: Բայց գլխացավերը պարբերաբար դարձան, ինչի պատճառով էլ նա բուժզննում անցավ: Բժիշկները դեղեր նշանակեցին, որոնք ավելի վատացրին Մխիթարյանի վիճակը: Միայն դրանից հետո Համլետը լուրջ բժշկական հետազոտության ենթարկվեց ու հայտնի դարձավ նրա ախտանիշը: Սակայն սկզբնական շրջանում Համլետի հիվանդության մասին գիտեր միայն նրանց կնքամայրը:
«Միայն առաջին վիրահատությունից հետո ես իմացա, որ Համլետի ուղեղի վրա չարորակ ուռուցք կա: Հիվանդությունը տեւեց 1 տարի 4 ամիս, որից մեկ տարին մենք Ֆրանսիայում էինք՝ Փարիզ էինք տեղափոխվել: Նա երեք անգամ վիրահատվեց, բայց բժիշկն ինձ ասաց, որ հույս չկա, ու եթե մտադիր ենք հայրենիք վերադառնալ, ավելի լավ է հիմա գնանք, քանի դեռ Համլետը ոտքի վրա է: Ես գիտեի, թե ինչ ընթացքով է հիվանդությունը զարգանալու ու ինչ դժվարություններ են սպասվում», - պատմում է
Մարինա Թաշչյանը:
Կյանքի վերջին ամիսները Համլետն անցկացրել է տանը, որտեղ նրան խնամել է կինը: Երբ նա ծանր վիճակում էր, Մարինան երեխաներին իր ծնողների տուն էր ուղարկել, ու դուստրը նամակ էր գրել հորը. «Հայրիկ, ես քեզ շատ եմ սիրում, որովհետեւ դու ինձ երես ես տալիս: Հավատա Աստծուն ու կլավանաս»:
Մոնիկա Մխիթարյանի բացիկը` հայրիկի համար
Սակայն բոլոր վիրահատություներն ու բուժումներն ապարդյուն եղան, 1,5 ամիս կոմայում լինելուց հետո՝ 1996 թվականի մայիսի 6-ին 33 տարեկանում Համլետ Մխիթարյանը մահացավ:
Այդ ծանր կորստից հետո նրա ընտանիքի համար չափազանց դժվար էր շարունակել ապրել, բայց տիկին Մարինան ապացուցեց, որ ուժեղ կին է, նա կարողացավ իր երեխաներին ոտքի կանգնեցնել ու հասցնել իրենց նպատակներին:
«Նրա մահից հետո ինձ թվում էր, որ կյանքը կանգ է առել ու այլեւս չեմ կարող ապրել: Բայց երկու երեխա ունեի ու չէի կարող հանձնվել: Հանուն իմ երեխաների ուժերս հավաքեցի: Այդ ժամանակ ես 31 տարեկան էի, Մոնիկան՝ 10, իսկ Հենրիխը՝ 7: Հպարտ եմ, որ նման երեխաներ ունեմ, որոնք կարողացել են հաջողությունների հասնել»,- ասում է Թաշչյանը:
Մոնիկա Մխիթարյանը
Նկարը` անձնական արխիվից
Համլետ Մխիթարյանի ընտանիքն ամբողջովին ֆուտբոլային է դարձել ու շարունակում է կատարել նրա սկսած գործը: Դուստրը՝ Մոնիկան, ՈւԵՖԱ-ում է աշխատում, իսկ Հենրիխին ներկայացնելու կարիք չկա: Մարինան երկար տարիներ  աշխատում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում:
Մարինայի նախաձեռնությամբ 1998 թվականից  անցկացվում է Համլետ Մխիթարյանի հուշամրցաշարը, որտեղ տարիներ շարունակ իրենց ֆուտբոլային հմտություններն են ցուցադրում պատանի ֆուտբոլիստները:

Mediamax Sport continues its special project about Hamlet Mkhitaryan. You can read Part 1 and Part 2 here.
Hamlet Mkhitaryan passed away 18 years ago but his achievements are yet remembered. It’s almost impossible to confuse Hamlet with someone else on the field – it was hard to find a footballer with such speed and technical skills not only in Ararat but also in other teams of the USSR Championship.
The cheerful and enthusiastic footballer was a good husband and father - family had a special place in his life. Hamlet Mkhitaryan’s wife and daughter – Marina Tashchyan and Monika Mkhitaryan – helped us “reveal” the footballer in this part of the special project.
Family members are hardly able to hold back tears when recalling Hamlet
Hamlet Mkhitaryan got acquainted with his future wife - Marina Tashchyan - in Tsakhkadzor, where they were both enjoying their vacations. Marina was only 15 back then and she was there with her friend.
“It turned out I had attracted his attention long before we met in Tsakhkadzor as our houses were located within a close distance. I used to take private lessons in their nearby yard to enter the university”, recalls Marina Tashchyan.
Hamlet Mkhitaryan with his wife
Photo from Marina Tashchyan’s archive
Nevertheless, Marina’s parents were against her getting married with a football player – Hamlet was often away because of matches and training camps and could not devote sufficient time to the family. However, Marina Tashchyan stated that her father was a big Ararat fan and used to keep up with all the matches of the team, very often right from the stadium.
“My father had a clear idea of how busy footballers are. Ararat used to take part in USSR Championship and Hamlet was always traveling. Besides, ahead of the domestic matches, they used to have 3-4-day trainings in Dzoraghbyur”, says Marina Tashchyan.
But the loving couple had no plans to give up and their love overcame all obstacles. Five and a half years later they got married – Marina was still very young and much lay ahead of Hamlet to be accomplished in his career. These years provided a chance for them to know each other better; Hamlet became more well-known, he joined Ararat becoming main squad player, and Marina entered the university.
Marina Tashchyan
When telling about her husband, Marina was hardly able to hold back her tears several times. “He was the husband each wife needs to be happy. We loved each other immensely; every wife would simply dream of such a better-half. Hamlet was a great husband, son and father”, she said.
Hamlet empowers and inspires its family even today
“I never thought family is such a sweet thing”, Hamlet Mkhitaryan used to say. Indeed, family was all for him; he was a man of family.
Hamlet was the only child in the family and used to live with his mom; he realized the warmth and the significance of a family after he started his own.
“After Monika and Henrikh were born, Hamlet used to constantly say how happy he is to have such a family. He did his best to spend each free minute he had with his children and used to buy the most expensive gifts for them. He used to help me about the house, bathe the children and helped them with homework’’, tells Marina Tashchyan.
Henrikh Mkhitaryan and Monika Mkhitaryan
Monika believes life treated her dad unfairly by taking him away too early from his family. But even within that short period of time he managed to give so much love and joy to his family that he still empowers and inspires them.
“My father was a very kind and cheerful person in day-to-day life and very goal-oriented in his career. He is always alive in our memories, heart and souls. I believe he is our guardian angel”, says the daughter.
Monika has kind and vivid memories of her father. She recalled that the family used to spend a lot of time together – they used to walk, play, swim, go fishing and meet with friends. One of their most favorite pastimes was traveling not only around France but also around Europe.
Hamlet Mkhitaryan with children
“We loved to attend his matches with the entire family. I remember us waiting for our daddy in front of the dressing room after each match – fans were shouting his name as he stepped out of the room. It was a pleasant feeling for us. Those precious moments will remain in our memory forever”, says Monika Mkhitaryan.
Hamlet Mkhitaryan’s family continues his work
Hamlet Mkitaryan’s disease was diagnosed in 1995 when he was playing in Ararat in French Issy-les-Moulineaux.
Hamlet Mkhitaryan plays in France
He had frequent headaches. The members of the family used to think the headaches were due to cold or pressure drops. But the pain got more regular and Hamlet underwent medical examination. Doctors prescribed pills which only worsened Hamlet’s state. After that Hamlet underwent serious medical examination, which revealed brain tumor. At first, only Hamlet’s godmother knew about the disease.
“I learned about Hamlet’s malignant tumor only after the first surgery. The disease lasted a year and four months and we spent a year in Paris. He underwent three surgeries but the doctor told me there is no hope and if we have plans to return to our motherland, then we should do it now that Hamlet is still able to stay on his feet. I was aware of how the disease would develop and what difficulties await us”, tells Marina Tashchyan.
Hamlet spent the last months of his life at home where his wife took care of him. When he was already in a critical state Marina sent the children to their grandparents’ house and the daughter sent a letter to her dad: “I love you very much daddy because you give me a treat. Have faith in God, and you will recover”.
Monika Mkhitaryan’s letter to her father
Unfortunately, surgeries and treatment proved ineffective – after one and a half months in coma Hamlet Mkhitaryan died on May 6, 1996; he was only 33.
It was hard for the family to continue living after this grave loss, but Marina proved that her being a strong woman; she managed to raise her children on her own and help them reach their goals.
“After my husband’s death I felt as if life has stopped and I cannot live any more. But I had two children and I had no right to give up and I pulled myself together for the sake of my children. I was 31 back then, Monika was 10 and Henrikh – 7. I am proud of having children who managed to achieve success”, says Marina Tashchyan.
Monika Mkhitaryan
Photo from personal archive
Hamlet Mkhitaryan’s family continues his work. Monika works at UEFA, while star of the Armenian national football team as well as Borussia Dortmund player Henrikh Mkhitaryan is already famous in the world. Marina has been working at the Football Federation of Armenia for long years.
Upon Marina Tashchyan’s initiative, a tournament in memory of Hamlet Mkhitaryan has been held since 1998; young footballers demonstrate their football skills at the tournament.