Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Արթուր Բարսեղյան - Mediamax.am
Հայաստանն անկախության տարիներին Աշխարհի, Եվրոպայի առաջնությունների կամ էլ Օլիմպիական խաղերի լողի մրցումներում եզրափակչի մասնակից չի ունեցել:
Սակայն Արթուր Բարսեղյանը կարողացավ անցյալում թողնել այս բացթողումն ու պատանեկան Օլիմպիական խաղերում հաջող մասնակցություն ունենալ՝ դուրս գալով եզրափակիչ:
«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում այս անգամ ներկայացնում ենք մեծ նպատակներ ունեցող լողորդին:
Մարզաձեւը՝ լող
Անձնական մարզիչ՝ Արմինե Ավետիսյան
Տարիքը՝ 16
Բնակավայրը՝ Երեւան
Սովորում է՝ Մանուկ Աբեղյանի անվան 3-րդ դպրոցի 11-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ անգլերեն
Մարզական կերպար՝ Մայքլ Ֆելփս
Նվաճումները՝ Հայաստանի 2017 թ. գավաթակիր, Հայաստանի բազմակի ռեկորդակիր, Համահայկական խաղերի հաղթող ու մեդալակիր, պատանեկան Օլիմպիական խաղերի մասնակից
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Ըմբշամարտ սիրող լողորդը. Կարելի է ասել, որ ես լողում եմ ծնված օրվանից: Մոտ երկու տարեկան եմ եղել, երբ մեր այգու լողավազանն եմ ընկել, ծնողներս մի կերպ փրկել են: Դրանից հետո որոշել են, որ ես պետք է լողի գնամ: Առաջինն ինձ լողավազան տարել է պապիկս:
Բայց եթե այդ ժամանակ որոշողը ես լինեի, ապա միանշանակ կընտրեի ըմբշամարտը: Ինձ շատ է դուր գալիս այդ մարզաձեւն ու այնտեղ ծավալվող պայքարը: Բայց չի նշանակում, որ փոշամել եմ լողն ընտրելով: Ես այստեղ արդեն որոշ հաջողությունների հասել եմ ու ձգտում եմ ավելիին:
Լողն անչափ շատ գեղեցիկ մարզաձեւ է, այն իմ երկրորդ լավագույն ընկերն է (առաջինը ծնողներս են ու մանկության ընկերս՝ Տիգրան Գրիգորյանը): Լինեմ նյարդայնացած, ուրախ, թե տխուր, մտնում եմ ջուրն ու ամեն ինչ անցնում է: Լողալը քաշում, հանում է ողջ բացասական էներգիան:
Օլիմպիական խաղերի ուժը. Պատանեկան Օլիմպիական խաղերն իմ առաջին մեծ մրցումներն էին: Ընկերներս ու ընտանիքս շատ էին ուրախացել, որ իմացան ուղեգիր ունեմ: Շատ ծանր ու դժվարին մարզումներ անցկացրի, որպիսին մինչ այդ չէի ունեցել: Մարզչիս հետ նպատակ էինք դրել մեր առջեւ, որ անցնելու ենք կիսաեզրափակիչ:
Մեր թիմը մնում էր Օլիմպիական գյուղում, միայն այդ մթնոլորտը բավական է, որ զգաս մրցումների կարեւորությունը: Այն ուժ էր տալիս, հասկանում էիր, որ եկել ես լուրջ աշխատանք կատարելու համար: Ապա եղավ առաջին մարզումը, որտեղ հանդիպեցի բոլոր մրցակիցներիս, սիրտս սկսեց մի տեսակ արագ խփել ու զգացի, որ կարող եմ լավ մասնակցել:
Ուրախությունն ու լարվածությունը մեկ օրում. Ես հանդես եկա 50 մ ազատ ոճում: 23,17 արդյունքով անցա կիսաեզրափակիչ: Սա այն էր, ինչին մենք պատրաստվել էինք: Բայց կիսաեզրափակչում լողացի 22,69 ժամանակում ու նվաճեցի եզրափակչի ուղեգիր: Սա անկրկնելի ու անսպասելի արդյունք էր ինձ համար: Անչափ շատ էի ուրախացել, ուզում էի պարել, թռվռալ, բայց արագ ինձ հավաքեցի, հանգստացա, որովհետեւ հաջոդ օրը եզրափակիչն էր:
Երբ գնացի ավան, ինձ վատ զգացի: Մտածմունքներից ու ահավոր լարվածությունից մոտս սրտխառնոց ու գլխապտույտ սկսվեց: Ես պարզապես մեկուսացա, չէի շփվում ոչ մեկի հետ, ինձ թվում էր սխալ է սենյակից դուրս գալը, մտածում էի միայն եզրափակչի մասին: Դա ինձ շատ խանգարեց, ցույց տվեցի 23,13 արդյունքն ու գրավեցի 8-րդ տեղը:
Փորձի պակասն ու խաղերից արած հետեւությունը. Այս ամենի միջով անցնելուց հետո ես հասկացա, որ լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է զրուցել թիմակիցների հետ, չկենտրոնանալ մրցման վրա, ուրախանալ, թեթեւ մտածել:
Հասկացա նաեւ, որ միջազգային այսպիսի խոշոր մրցաշարերում մեծ փորձ չունենալու արդյունքում այդպես լարվեցի: Օլիմպիական խաղերից հետո շատ բան սովորեցի, դրանք ինձ միանգամից 2-3 քայլով առաջ տարան:
Այժմ ձգտում եմ ավելի լավին, ուժեղին, բարձրին, Օլիմպիական խաղերն անմոռանալի ու երազանքային մրցումներ էին, որոնք ինձ տվեցին լավ ու ճիշտ քայլեր կատարելու որոշումներ:
Վստահություն տված կիսաեզրափակիչը. Ես չգիտեի, որ առաջին հայ լողորդն եմ, որ եզրափակիչ եմ անցել նման խոշոր մրցաշարում: Երբ ասացին, ուրախացա, բայց դա դեռ ոչինչ չի նշանակում, պարտավորեցնում է, որ հետագայում ավելի լավ նվաճումներ ունենամ Հայաստանի համար: Պարզապես ինձ վստահություն տվեց, հավատացի, որ ես կարող եմ:
Օլիմպիական խաղերում շատ լավ ընկերներ ձեռք բերեցի: Սկզբից ծանոթ չէի մեր մարզիկների հետ, բայց երբ իմացանք իրար, միանգամից ընկերացանք, կարծես եղբայրներ լինենք: Շատ լավ ու անմոռանալի օրեր անցկացրինք միասին, նրանցից շատ բաներ սովորեցի:
Երկրորդ մայրը. Մարզչիս հետ ամեն օր անցկացնում եմ 5-6 ժամ, նա իմ երկրորդ մայրն է: Ընկեր Արմինեն ինձ հետ է ուրախ, տխուր, վատ պահերին, հասկանում եւ ընդունում է այնպիսին, ինչպիսին ես կամ: Միշտ ասում է՝ սա ճիշտ ճանապարհն է, եթե ուզում ես այդպես գնալ, ապա իմ խորհրդին հետեւիր: Մարզիչները շատ կարեւոր դեր ունեն իմ կյանքում, օրինակ՝ ընկեր Միսակը, Արմանը, Կարենը, Վիգենը, Նելլին, նրանք անում են ամեն ինչ, որ ես տիտղոսակիր մարզիկ դառնամ:
Օլիմպիական խաղերում թիմը բժիշկ ուներ, նա ինձ շատ օգնեց, եւ մարմինս պատրաստ էր մրցմանը: Ցավոք, բայց միայն լողի մարզումներին կամ մրցումներին մենք բժիշկ ու մերսող չունենք: Ողջ աշխատանքը կատարում է մարզիչը: Նա իմ ամեն ինչն է՝ մարզիչը, բժիշկը, մերսողը, ընկերը, մայրը:
Պապիկին տված խոստումը. Ինձ ուժ են տալիս ընտանիքս, հարզատներս, ընկերներս: Հավատում են հաջողությանս, իսկ ես միշտ ձգտում եմ նրանց ուրախացնել, շատ մարզվել ու այնպիսի բարձունքների հասնել, որ ինձնով հպարտանան:
Պապիկս, ով ինձ տարել է լողի ու շատ է օգնել, ցավոք, այլեւս չկա: Բայց նա իմ ուժն է, որն օգնում է միշտ առաջ շարժվել: Ես նրան խոսք եմ տվել, որ առաջինը՝ լինելու եմ լավ անձնավորություն ու ընտանիքին նվիրված մարդ, երկրորդ՝ Օլիմպիական չեմպիոն: Ձգտում եմ այդ տիտղոսին, դա իմ երազանքն է:
Հաջողության գաղտնիքն ու Հայաստանում լող պարապելը. Սպորտում հաջողության հասնում են նրանք, ովքեր ցանկանում են հաղթել ու նաեւ խելքով են առաջ շարժվում, իսկ մկանները պարզապես օգնում են: Մեր մարզաձեւում կարեւոր է նաեւ ջրից դուրս անցկացվող մարզումները: Ես ֆիզիկական աշխատանքներ եմ կատարում, աշխատում մկանային ամուր համակարգ ունենալու համար, որպեսզի ջրում ավելի ճկուն ու ուժեղ լինեմ:
Մրցակցություն Հայաստանում կա, ուղղակի լողն այդքան էլ զարգացած չէ մեր երկրում: Լողով զբաղվողների թվի քչությունը հիմնականում կապված է ծով չունենալու հետ, երեխաներին քիչ են բերում լողավազան: Խորհուրդ կտամ, որ հաճույքի, առողջության եւ ապագայում հաղթանակների համար մարդիկ սովորեն լողալ: Այն շատ-շատ գեղեցիկ մարզաձեւ է, միայն առողջություն ու գեղեցիկ կառուցված է տալիս:
Սիրած ոճն ու խենթ ընկերները. Իմն ազատ ոճն է, բայց բրաս էլ եմ շատ սիրում, պարզապես մարզիչներն ասում են, որ այդտեղ հաջողությունների այդքան էլ չեմ հասնի: Չնայած սրան՝ ես մարզումների ժամանակ հաճույքով բրաս եմ լողում:
Իմ կարծիքով, բոլոր տիտղոսակիր մարզիկներից էլ ինչ-որ բան պետք է սովորել: Ես նույնիսկ իմ ընկերոջից՝ ուկրաինացի Դենիս Կեսիլից, որը Բուենոս Այրեսում 2-րդ տեղը գրավեց, սովորում եմ: Մենք չորս ընկեր ենք, ես, Դենիսը, Յորդան Յանչեւն ու Տիշու Տոդորովը, իրար շատ նման ենք: Ունենք մեծ նպատակներ, ակտիվ ենք, հետաքրքրասեր ու մի քիչ էլ խենթ: Միշտ ասում ենք, որ մենք եղբայրներ ենք, պարզապես տարբեր մայրերից:
Երբ անընդհատ ուղեկցում է երաժշտությունը. Երգն իմ ամեն ինչն է, չեմ պատկերացնում իմ օրն առանց երաժշտության: Քանի որ չեմ տիրապետում ոչ մի գործիքի, աշխատում եմ մտքումս միշտ երգել: Շատ եմ սիրում «Lamb of God» խմբի կատարումները, հատկապես «Embers» երգը: Ուզում եմ մի օր էլեկտրոկիթառ նվագել սովորել, բայց հիմա չեմ կարող, որովհետեւ ամբողջ օրս նվիրում եմ մարզումներիս:
Դեպի նոր մրցաշարեր. Հիմա կրկին ծանր գրաֆիկ ունեմ: Առավոտյան 7:30 մարզվում եմ Գրանդ Սպորտի լողավազանում, ապա գնում դպրոց: Տանը մի փոքր հանգստանալուց հետո գալիս եմ Դավիթ Համբարձումյանի անվան լողավազան ու մինչեւ երեկո կրկին պարապում:
Դեկտեմբերին Չինաստանում մասնակցելու եմ Աշխարհի առաջնությանը (25 մ լողավազանում): Գիտեմ, որ այնտեղ հեշտ չի լինելու, բայց անհնարին ոչինչ չկա, շատ եմ ցանկանում լավացնել արդյունքներս ու կրկին եզրափակիչ անցնել:

Armenia hasn’t had a participant in finals of World, European Championships or Olympic Games in swimming since the independence.
Artur Barseghyan was able to fill that gap and qualify for the final in Youth Olympic Games.
This issue of Future stars of big-time sports will cover the story of Armenian swimmer with big dreams.
Sport: swimming
Personal coach: Armine Avetisyan
Age: 16
Place of Residence: Yerevan
Education: Manuk Abeghyan High School No. 3 (11th grade)
Favourite subject: English language
Sport idol: Michael Phelps
Achievements: Winner of 2017 Armenian Cup, Armenia’s multiple recordsman, winner and medalist of Pan-Armenian Games, participant of Youth Olympic Games
Goals: gold medal in Olympic Games
Swimmer who likes wrestling: I have always swum. I was only two years old, when I fell into the pool at our garden; my parents saved me with difficulty. Soon they decided that I should attend swimming classes. My grandfather was the first to accompany me to swimming.
If I were to choose back then, I would have definitely chosen wrestling. I like that sport a lot and the competition in the process. However, that doesn’t mean that I regret specializing in swimming, as I have already registered a number of achievements here and I aspire to more.
Swimming is a very beautiful sport, and it is my second best friend (first are my parents and childhood friend Tigran Grigoryan). All worries and stress disappear as soon as I enter the water. Swimming takes away all the negative energy.
The power of Olympic Games: Youth Olympic Games is the first significant competition in my life. My family and friends were very happy when they found out that I qualified for the games. Together with my coach I decided to reach the semi-final, and this was the toughest competition that I have ever experienced.
Our team stayed at the Olympic village, and that atmosphere is enough to feel the importance of the competition. The village gives you strength, making you understand what a serious task you are about to accomplish. Then the first training came, when I met all my competitors. My heart started to beat faster and I felt that I could perform well.
Joy and tension in one day: I performed in 50m freestyle. I qualified for the semi-final with 23.17 result, and this was what we were preparing for. My result in the semi-final was 22.69 and I qualified for the final. This was an incredible and unexpected outcome for me. I was very happy, and I wanted to dance, to jump, but soon I was able to calm down and take a rest, as the final was on the next day. I wasn’t feeling well, when I got to the village. The tensions caused dizziness and headache. I simply isolated myself and didn’t talk to anyone. Leaving the room seemed wrong to me, and I was thinking only about the final. It disturbed me a lot and in the end I took only the 8th place with 23.13 result.
Lack of experience and lessons learned from games: Having passed this experience, I understood that communicating with teammates is the best way to achieve the best result without having to concentrate on the competition. You need to be joyful and take it easy. I also understood that those tensions came from my lack of experience in similar large events. I learned a lot from the Olympic Games, and that experience moved me 2-3 steps forward.
Now I aspire to more strength and height. The Olympic Games was an unforgettable dream that came true and helped me make the right decisions.
Semi-final that gave confidence: I didn’t know that I was the first Armenian swimmer who qualified for the final. I was happy when I found out, but that doesn’t mean anything, as it simply obliges me to do more for Armenia. It gave me confidence that I can achieve more.
I made great friends during the Olympic Games. First I wasn’t acquainted with our athletes, but when we got to know each other, we easily became friends, as if we were brothers. We have spent good and unforgettable days together, and we learned a lot from them.
Second mother: I spend about 5-6 hours with my coach, and she is my second mother. Ms. Armine is always by my side, when I am happy, sad, and she accepts me just the way I am. She always says that if I am committed, this is the right way to go, and I need to follow her advice. All my coaches Mr. Misak, Arman, Karen, Vigen, and Ms. Nelli play an important role in my life. They do everything possible so that I become a medalist.
The promise to the grandfather: My family, relatives and friends give me strength. I believe in my success, and I always try to make them happy, train a lot and succeed so that they are proud of me.
My grandfather, who took me to swimming and encouraged me significantly, has unfortunately passed away. But he is my strength, which helps me move forward. I promised him that first of all, I will be a good person, devoted to family and secondly, I will become an Olympic champion. I do my best to achieve that goal; it’s my dream.
Secret of success and training in Armenia: Only those achieve success in sport, who wish to win. They are led by their intelligence and muscles only help them. We attach importance to trainings outside the water. I do a lot of physical exercises; work on having strong muscular system to be stronger and more flexible in water.
We have competition in Armenia, but swimming isn’t well developed here. The low number of swimmers is conditioned by the fact that we don’t have a sea, and few people bring their children to the swimming pool. I advise people to learn how to swim for pleasure, health and further successes. This is a very beautiful discipline, which keeps you healthy and in shape.
The preferred style and crazy friends: I prefer freestyle swimming, but I also like breaststroke. However, my coaches tell that the latter will not bring me much success. Nevertheless, I do a lot of breaststroke during the trainings.
I think that one should learn something from all medalist athletes. For example, I learn from my Ukrainian friend Denys Kesil, who took the 2nd place in Buenos Aires. We are 4 friends: I, Denys, Yordan Yanchev and Tishu Todorov. We are very much alike: we have goals, we are active, curious and a little bit crazy. We always say that we are brothers, just from different mothers.
When music always accompanies you: Music is everything; I can’t imagine a day without music. I try to sing in my mind, as I don’t play any musical instrument. I like performances of Lamb of God band, especially the song called “Embers”.  I wish to learn playing electric guitar one day, but currently I don’t have time to do that, as I have to train a lot.
Towards new competitions: Currently I have a very saturated schedule. I train at Grand Sport from 7:30 in the morning, and then I go to school. Having a little bit of rest at home, I go to Davit Hambardzumyan Swimming Pool and train there until the evening.
I will participate in the World Championship in China this December (25m pool). I know that it is going to be hard, but everything is possible, and I am committed to improving my results and qualifying for the final once again.