Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Արթուր Բարսեղյան - Mediamax.am
Հայաստանն անկախության տարիներին Աշխարհի, Եվրոպայի առաջնությունների կամ էլ Օլիմպիական խաղերի լողի մրցումներում եզրափակչի մասնակից չի ունեցել:
Սակայն Արթուր Բարսեղյանը կարողացավ անցյալում թողնել այս բացթողումն ու պատանեկան Օլիմպիական խաղերում հաջող մասնակցություն ունենալ՝ դուրս գալով եզրափակիչ:
«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում այս անգամ ներկայացնում ենք մեծ նպատակներ ունեցող լողորդին:
Մարզաձեւը՝ լող
Անձնական մարզիչ՝ Արմինե Ավետիսյան
Տարիքը՝ 16
Բնակավայրը՝ Երեւան
Սովորում է՝ Մանուկ Աբեղյանի անվան 3-րդ դպրոցի 11-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ անգլերեն
Մարզական կերպար՝ Մայքլ Ֆելփս
Նվաճումները՝ Հայաստանի 2017 թ. գավաթակիր, Հայաստանի բազմակի ռեկորդակիր, Համահայկական խաղերի հաղթող ու մեդալակիր, պատանեկան Օլիմպիական խաղերի մասնակից
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Ըմբշամարտ սիրող լողորդը. Կարելի է ասել, որ ես լողում եմ ծնված օրվանից: Մոտ երկու տարեկան եմ եղել, երբ մեր այգու լողավազանն եմ ընկել, ծնողներս մի կերպ փրկել են: Դրանից հետո որոշել են, որ ես պետք է լողի գնամ: Առաջինն ինձ լողավազան տարել է պապիկս:
Բայց եթե այդ ժամանակ որոշողը ես լինեի, ապա միանշանակ կընտրեի ըմբշամարտը: Ինձ շատ է դուր գալիս այդ մարզաձեւն ու այնտեղ ծավալվող պայքարը: Բայց չի նշանակում, որ փոշամել եմ լողն ընտրելով: Ես այստեղ արդեն որոշ հաջողությունների հասել եմ ու ձգտում եմ ավելիին:
Լողն անչափ շատ գեղեցիկ մարզաձեւ է, այն իմ երկրորդ լավագույն ընկերն է (առաջինը ծնողներս են ու մանկության ընկերս՝ Տիգրան Գրիգորյանը): Լինեմ նյարդայնացած, ուրախ, թե տխուր, մտնում եմ ջուրն ու ամեն ինչ անցնում է: Լողալը քաշում, հանում է ողջ բացասական էներգիան:
Օլիմպիական խաղերի ուժը. Պատանեկան Օլիմպիական խաղերն իմ առաջին մեծ մրցումներն էին: Ընկերներս ու ընտանիքս շատ էին ուրախացել, որ իմացան ուղեգիր ունեմ: Շատ ծանր ու դժվարին մարզումներ անցկացրի, որպիսին մինչ այդ չէի ունեցել: Մարզչիս հետ նպատակ էինք դրել մեր առջեւ, որ անցնելու ենք կիսաեզրափակիչ:
Մեր թիմը մնում էր Օլիմպիական գյուղում, միայն այդ մթնոլորտը բավական է, որ զգաս մրցումների կարեւորությունը: Այն ուժ էր տալիս, հասկանում էիր, որ եկել ես լուրջ աշխատանք կատարելու համար: Ապա եղավ առաջին մարզումը, որտեղ հանդիպեցի բոլոր մրցակիցներիս, սիրտս սկսեց մի տեսակ արագ խփել ու զգացի, որ կարող եմ լավ մասնակցել:
Ուրախությունն ու լարվածությունը մեկ օրում. Ես հանդես եկա 50 մ ազատ ոճում: 23,17 արդյունքով անցա կիսաեզրափակիչ: Սա այն էր, ինչին մենք պատրաստվել էինք: Բայց կիսաեզրափակչում լողացի 22,69 ժամանակում ու նվաճեցի եզրափակչի ուղեգիր: Սա անկրկնելի ու անսպասելի արդյունք էր ինձ համար: Անչափ շատ էի ուրախացել, ուզում էի պարել, թռվռալ, բայց արագ ինձ հավաքեցի, հանգստացա, որովհետեւ հաջոդ օրը եզրափակիչն էր:
Երբ գնացի ավան, ինձ վատ զգացի: Մտածմունքներից ու ահավոր լարվածությունից մոտս սրտխառնոց ու գլխապտույտ սկսվեց: Ես պարզապես մեկուսացա, չէի շփվում ոչ մեկի հետ, ինձ թվում էր սխալ է սենյակից դուրս գալը, մտածում էի միայն եզրափակչի մասին: Դա ինձ շատ խանգարեց, ցույց տվեցի 23,13 արդյունքն ու գրավեցի 8-րդ տեղը:
Փորձի պակասն ու խաղերից արած հետեւությունը. Այս ամենի միջով անցնելուց հետո ես հասկացա, որ լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է զրուցել թիմակիցների հետ, չկենտրոնանալ մրցման վրա, ուրախանալ, թեթեւ մտածել:
Հասկացա նաեւ, որ միջազգային այսպիսի խոշոր մրցաշարերում մեծ փորձ չունենալու արդյունքում այդպես լարվեցի: Օլիմպիական խաղերից հետո շատ բան սովորեցի, դրանք ինձ միանգամից 2-3 քայլով առաջ տարան:
Այժմ ձգտում եմ ավելի լավին, ուժեղին, բարձրին, Օլիմպիական խաղերն անմոռանալի ու երազանքային մրցումներ էին, որոնք ինձ տվեցին լավ ու ճիշտ քայլեր կատարելու որոշումներ:
Վստահություն տված կիսաեզրափակիչը. Ես չգիտեի, որ առաջին հայ լողորդն եմ, որ եզրափակիչ եմ անցել նման խոշոր մրցաշարում: Երբ ասացին, ուրախացա, բայց դա դեռ ոչինչ չի նշանակում, պարտավորեցնում է, որ հետագայում ավելի լավ նվաճումներ ունենամ Հայաստանի համար: Պարզապես ինձ վստահություն տվեց, հավատացի, որ ես կարող եմ:
Օլիմպիական խաղերում շատ լավ ընկերներ ձեռք բերեցի: Սկզբից ծանոթ չէի մեր մարզիկների հետ, բայց երբ իմացանք իրար, միանգամից ընկերացանք, կարծես եղբայրներ լինենք: Շատ լավ ու անմոռանալի օրեր անցկացրինք միասին, նրանցից շատ բաներ սովորեցի:
Երկրորդ մայրը. Մարզչիս հետ ամեն օր անցկացնում եմ 5-6 ժամ, նա իմ երկրորդ մայրն է: Ընկեր Արմինեն ինձ հետ է ուրախ, տխուր, վատ պահերին, հասկանում եւ ընդունում է այնպիսին, ինչպիսին ես կամ: Միշտ ասում է՝ սա ճիշտ ճանապարհն է, եթե ուզում ես այդպես գնալ, ապա իմ խորհրդին հետեւիր: Մարզիչները շատ կարեւոր դեր ունեն իմ կյանքում, օրինակ՝ ընկեր Միսակը, Արմանը, Կարենը, Վիգենը, Նելլին, նրանք անում են ամեն ինչ, որ ես տիտղոսակիր մարզիկ դառնամ:
Օլիմպիական խաղերում թիմը բժիշկ ուներ, նա ինձ շատ օգնեց, եւ մարմինս պատրաստ էր մրցմանը: Ցավոք, բայց միայն լողի մարզումներին կամ մրցումներին մենք բժիշկ ու մերսող չունենք: Ողջ աշխատանքը կատարում է մարզիչը: Նա իմ ամեն ինչն է՝ մարզիչը, բժիշկը, մերսողը, ընկերը, մայրը:
Պապիկին տված խոստումը. Ինձ ուժ են տալիս ընտանիքս, հարզատներս, ընկերներս: Հավատում են հաջողությանս, իսկ ես միշտ ձգտում եմ նրանց ուրախացնել, շատ մարզվել ու այնպիսի բարձունքների հասնել, որ ինձնով հպարտանան:
Պապիկս, ով ինձ տարել է լողի ու շատ է օգնել, ցավոք, այլեւս չկա: Բայց նա իմ ուժն է, որն օգնում է միշտ առաջ շարժվել: Ես նրան խոսք եմ տվել, որ առաջինը՝ լինելու եմ լավ անձնավորություն ու ընտանիքին նվիրված մարդ, երկրորդ՝ Օլիմպիական չեմպիոն: Ձգտում եմ այդ տիտղոսին, դա իմ երազանքն է:
Հաջողության գաղտնիքն ու Հայաստանում լող պարապելը. Սպորտում հաջողության հասնում են նրանք, ովքեր ցանկանում են հաղթել ու նաեւ խելքով են առաջ շարժվում, իսկ մկանները պարզապես օգնում են: Մեր մարզաձեւում կարեւոր է նաեւ ջրից դուրս անցկացվող մարզումները: Ես ֆիզիկական աշխատանքներ եմ կատարում, աշխատում մկանային ամուր համակարգ ունենալու համար, որպեսզի ջրում ավելի ճկուն ու ուժեղ լինեմ:
Մրցակցություն Հայաստանում կա, ուղղակի լողն այդքան էլ զարգացած չէ մեր երկրում: Լողով զբաղվողների թվի քչությունը հիմնականում կապված է ծով չունենալու հետ, երեխաներին քիչ են բերում լողավազան: Խորհուրդ կտամ, որ հաճույքի, առողջության եւ ապագայում հաղթանակների համար մարդիկ սովորեն լողալ: Այն շատ-շատ գեղեցիկ մարզաձեւ է, միայն առողջություն ու գեղեցիկ կառուցված է տալիս:
Սիրած ոճն ու խենթ ընկերները. Իմն ազատ ոճն է, բայց բրաս էլ եմ շատ սիրում, պարզապես մարզիչներն ասում են, որ այդտեղ հաջողությունների այդքան էլ չեմ հասնի: Չնայած սրան՝ ես մարզումների ժամանակ հաճույքով բրաս եմ լողում:
Իմ կարծիքով, բոլոր տիտղոսակիր մարզիկներից էլ ինչ-որ բան պետք է սովորել: Ես նույնիսկ իմ ընկերոջից՝ ուկրաինացի Դենիս Կեսիլից, որը Բուենոս Այրեսում 2-րդ տեղը գրավեց, սովորում եմ: Մենք չորս ընկեր ենք, ես, Դենիսը, Յորդան Յանչեւն ու Տիշու Տոդորովը, իրար շատ նման ենք: Ունենք մեծ նպատակներ, ակտիվ ենք, հետաքրքրասեր ու մի քիչ էլ խենթ: Միշտ ասում ենք, որ մենք եղբայրներ ենք, պարզապես տարբեր մայրերից:
Երբ անընդհատ ուղեկցում է երաժշտությունը. Երգն իմ ամեն ինչն է, չեմ պատկերացնում իմ օրն առանց երաժշտության: Քանի որ չեմ տիրապետում ոչ մի գործիքի, աշխատում եմ մտքումս միշտ երգել: Շատ եմ սիրում «Lamb of God» խմբի կատարումները, հատկապես «Embers» երգը: Ուզում եմ մի օր էլեկտրոկիթառ նվագել սովորել, բայց հիմա չեմ կարող, որովհետեւ ամբողջ օրս նվիրում եմ մարզումներիս:
Դեպի նոր մրցաշարեր. Հիմա կրկին ծանր գրաֆիկ ունեմ: Առավոտյան 7:30 մարզվում եմ Գրանդ Սպորտի լողավազանում, ապա գնում դպրոց: Տանը մի փոքր հանգստանալուց հետո գալիս եմ Դավիթ Համբարձումյանի անվան լողավազան ու մինչեւ երեկո կրկին պարապում:
Դեկտեմբերին Չինաստանում մասնակցելու եմ Աշխարհի առաջնությանը (25 մ լողավազանում): Գիտեմ, որ այնտեղ հեշտ չի լինելու, բայց անհնարին ոչինչ չկա, շատ եմ ցանկանում լավացնել արդյունքներս ու կրկին եզրափակիչ անցնել:

Будущие звезды большого спорта: Артур Барсегян - Mediamax.am
За годы независимости на чемпионатах мира, Европы и Олимпийских играх представителям Армении не удавалось выйти в финал соревнований по плаванию.
Однако Артур Барсегян оставил в прошлом эту закономерность и, успешно выступив на юношеских олимпийских играх, вышел в финал.
В рубрике «Будущие звезды большого спорта»  расскажем об этом целеустремленном пловце.
Вид спорта: плавание
Личный тренер: Армине Аветисян
Возраст: 16 лет
Живет:  в Ереване
Учится: в 11-м классе школы №3 им. Манука Абегяна
Любимый предмет: английский
Спортивный кумир:  Майкл Фелпс
Достижения: обладатель кубка Армении 2017, многократный рекордсмен Армении, победитель и медалист Панармянских игр, участник юношеских Олимпийских игр
Цель: стать Олимпийским чемпионом
Пловец, любящий борьбу: Можно сказать, что я плаваю с рождения. Мне было около 2-х лет, когда я упал в бассейн нашего сада. Родители едва спасли меня, после чего решили, что я должен ходить на плавание. Впервые в бассейн меня отвел дедушка.
Но если тогда решения принимал я, то однозначно выбрал бы борьбу. Мне очень нравится этот вид спорта. Но это не означает, что я пожалел, выбрав плавание. Я уже добился здесь определенных успехов и стремлюсь к большему.
Плавание – безгранично красивый вид спорта. Это мой второй лучший друг (первый – мои родители и друг детства Тигран Григорян). Нервный ли я, веселый или грустный – когда вхожу в воду, все проходит. Плавание втягивает, снимает всю отрицательную энергию.
Сила Олимпийских игр: Юношеские Олимпийские игры – мои первые большие соревнования. Мои друзья и семья очень обрадовались, когда узнали, что у меня есть путевка. Я провел очень тяжелые и сложные тренировки, каких у меня еще не было. Мы с тренером поставили перед собой цель – пройти в полуфинал.
Наша команда проживала в Олимпийской деревне: только этой атмосферы было достаточно, чтобы почувствовать важность соревнований. Это давало силу: ты понимал, что пришел проделать серьезную работу. Потом была первая тренировка, в которой я встретился со всеми соперниками. Сердце начало биться как-то сильнее, и я почувствовал, что смогу выступить хорошо.
Радость и напряжение за один день: Я преодолел 50 м в вольном стиле и с результатом 23,17 прошел в полуфинал. Это то, к чему мы готовились. Но в полуфинале я добился 22,69 и завоевал путевку в финал. Для меня это был незабываемый и неожиданный результат. Я очень обрадовался, но я быстро собрался, успокоился, потому что на следующий день нас ожидал финал.
Когда вернулся в деревню, то почувствовал себя плохо. От раздумий и ужасной напряженности у меня начались тошнота и головокружение. Тогда я просто абстрагировался и ни с кем не общался. Мне казалось, что выходить из комнаты неправильно. Я думал только о финале, но это мне очень помешало. И с результатом 23,13 занял 8-е место.
Недостаток опыта и выводы: После этого я понял, что для достижения хорошего результата нужно общаться с друзьями по команде, не сосредотачиваться на соревнованиях, радоваться, не усложнять.
Я также понял, что на таком крупном соревновании подобная напряженность возникла у меня из-за отсутствия опыта. На Олимпийских играх я научился многому, они меня сразу перенесли на 2-3 шага вперед.
Сейчас я стремлюсь к лучшему, сильнейшему, высокому. Олимпийские игры были незабываемыми соревнованиями мечты, которые научили меня принимать хорошие решения и делать правильные шаги.
Полуфинал, укрепивший уверенность: Я не знал, что являюсь первым армянским пловцом, который дошел до финала на таком крупном турнире. Когда мне об этом сказали, я обрадовался. Но это обязывает достичь в дальнейшем еще больших высот для Армении. Просто мне это дало уверенность: я поверил, что смогу.
На Олимпийских играх у меня появились очень хорошие друзья. Сначала я не был знаком с нашими спортсменами. Но когда мы познакомились, сразу же подружились и стали как братья. Мы провели вместе очень хорошие и незабываемые дни – у них я многому научился.
Вторая мать: С тренером провожу ежедневно 5-6 часов. Она вторая мать для меня. Тренер Армине со мной и в радостных, и грустных, и плохих моментах. Она понимает и принимает меня таким, какой я есть. Она всегда говорит, что это правильный путь, и если хочешь и дальше двигаться в этом направлении, то следуй моим советам. Тренеры играют очень важную роль в моей жизни. Тренери Мисак, Арман, Карен, Виген, Нелли – они делают все, чтобы я стал титулованным спортсменом.
Обещание дедушке: Моя семья, родные, друзья придают мне силу. Я начинаю верить в успех. Всегда стремлюсь их обрадовать, много тренироваться и добиться таких результатов, чтобы они гордились мной.
Дедушка, который отвел меня на плавание и помог мне во многом, к сожалению, больше нет. Но он – моя сила, которая помогает мне всегда двигаться вперед. Я дал ему слово, что, во-первых, я буду хорошей личностью и преданным семье человеком, во-вторых, – Олимпийским чемпионом. Стремлюсь к этому титулу – это моя мечта.
Секрет успеха и плавание в Армении: В спорте успехов добиваются те, которые желают побеждать и двигаются вперед также умственно, а мышцы в этом помогают. А в нашем виде спорта важны также тренировки вне воды. Я выполняю физические упражнения, работаю над крепкой мышечной системой, чтобы в воде быть более гибким и сильным.
В Армении есть конкуренция, просто плавание не так сильно развито в нашей стране. Недостаток пловцов в основном связан с отсутствием моря: детей не часто приводят в бассейн. Советую, чтобы люди научились плавать для удовольствия, здоровья и дальнейших побед. Это очень-очень красивый вид спорта, который дарит только здоровье и красивое телосложение.
Любимый стиль и «безбашенные» друзья: Мой стиль- вольный, но в то же время я очень люблю плавать брассом. Просто тренеры утверждают, что это не совсем мое. Несмотря на это, я с удовольствием плаваю брассом на тренировках.
По моему мнению, все титулованные спортсмены должны чему-либо учиться. Я учусь даже у своего друга, украинца Дениса Кесиля, занявшего 2-е место в Буэнос-Айресе. Нас четверо друзей: я, Денис, Йордан Янчев и Тишу Тодоров. Мы очень похожи друг на друга. У нас большие цели, мы активны, любопытны и немного сорви головы. Всегда говорим, что мы братья, просто от разных матерей.
Когда музыка сопровождает повсюду: Песня для меня это все. Не представляю свой день без музыки. Так как я не владею ни одним инструментом, всегда стараюсь петь в мыслях. Очень люблю исполнения группы «Lamb of God», в частности, песню «Embers». Хочу научиться играть на электрогитаре, но сейчас не могу, потому что весь свой день посвящаю тренировкам.
К новым турнирам: Сейчас у меня по-прежнему тяжелый график. Тренируюсь с 7:30 утра в бассейне Гранд Спорт, затем иду в школу. После небольшого отдыха дома иду в бассейн им. Давида Амбарцумяна и тренируюсь там до вечера.
В декабре буду участвовать на чемпионате мира (бассейн 25 м) в Китае. Знаю, что там будет нелегко, однако нет ничего невозможного. Очень хочу улучшить свои результаты и снова выйти в финал.