Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Ռաֆայել Հարությունյան - Mediamax.am
Երկարատեւ ընդմիջումից հետո ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանիների առաջնությունում Հայաստանն ունեցավ ոսկե մեդալ:
Հավասարակշռված, միշտ մարզական կեցվածքով ու սպորտում մեծ նպատակներ հետապնդող Ռաֆայել Հարությունյանն է «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքի այսօրվա հերոսը:
Մարզաձեւը՝ ազատ ոճի ըմբշամարտ
Հանդես է գալիս՝ 45կգ քաշային կարգում
Անձնական մարզիչ՝ Վարդան Գեղամյան
Բնակավայրը՝ Ջրվեժ
Սովորում է՝ Ջրվեժի միջնակարգ դպրոցի 12-րդ դասարանում
Սիրած առարկա՝ ֆիզկուլտուրա
Նվաճումները՝ Հայաստանի պատանիների կրկնակի չեմպիոն, միջազգային մրցաշարերի մեդալակիր, Եվրոպայի առաջնության հաղթող
Մարզական կերպարը՝ Բուվայսար Սայտիեւ
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Ըմբշամարտ-մարմնամարզություն պայքարում հաղթեց առաջինը. Հայրիկս ազատ ոճի ըմբշամարտով է զբաղվել, մարզիչ աշխատել: 4 տարեկան էի, երբ նա ինձ տարավ մարզադահլիճ: Ինձ միանգամից դուր եկավ ազատ ոճի ըմբշամարտի ակտիվությունն ու արագությունը:
Հետո թողեցի մարզումներն ու սկսեցի հաճախել մարմնամարզության: Պատճառն ավելի ճկուն դառնալն էր, բայց ես սիրեցի այս մարզաձեւը: Որոշ ժամանակ անց վերադարձա, չկարողացա առանց ըմբշամարտի: 9 տարեկանից սկսեցի լրջությամբ մարզվել ու աշխատել:
Անակնկալ հարազատ դպրոցում. Հիմա դեռ դպրոցում եմ սովորում: Մարզումներն ու ուսումը համատեղել ստացվում է, դպրոցն իր տեղն ունի, պարապմունքն՝ իր: Բայց խոստովանեմ, որ ավելի շատ տուժում է դպրոցը, քանի որ հավաքների ու մրցաշարերի պատճառով շատ եմ բացակայում: Պետք է շնորհակալություն հայտնեմ ուսուցիչներիս, ովքեր ինձ ընդառաջում են:
Եվրոպայի առաջնությունում հաղթելու կապակցությամբ դպրոցում անակնկալ էին պատրաստել, շատ լավ դիմավորեցին ինձ: Անկեղծ ասած չէի սպասում, շատ տպավորվեցի: Ընկերներս ուրախացել էին իմ հաջողությամբ, նրանք շատ են օգնում ինձ:
ԵԱ-ում միայն հաղթանակի հետեւից. Եվրոպայի առաջնությանը հոգեբանորեն շատ լավ էի տրամադրվել, նպատակս բոլորին հաղթելն էր: Փառք Աստծո, ստացվեց: Չէի սպասում, որ բոլորից ուժեղ կլինեմ 10:0 հաշիվներով: ԵԱ-ում իրենց երկրների ուժեղագույն ըմբիշներն են հանդես գալիս, այս անգամ այնպես դասավորվեց, որ ես ավելի ուժեղ գտնվեցի:
Առաջին գոտեմարտում բուլղարացի ըմբիշի դեմ դժվար հաղթանակ տարա: Հետո առավելության հասա ուկրաինացու նկատմամբ, որին նախորդ տարի էլ էի հաղթել: Հետո պարզ դարձավ, որ ադրբեջանցու հետ եմ գոտեմարտելու ու ինձ տրամադրեցի, որ ամեն գնով պետք է հաղթեմ: Երբ այս արգելքն էլ անցա, մի տեսակ զգացի, որ չեմպիոն եմ դառնալու:
Անբացատրելի զգացողություն պատվոհարթակին. Առաջնությունը Մակեդոնիայում էր, եզրափակչում հանդիպեցի այդ երկրի մարզիկին: Գորգ մտնելու ժամանակ երկրպագուները բուռն սկսեցին աջակցել նրան, մի քիչ շփոթվեցի այդ ժամանակ, դրա համար գոտեմարտն ավելի երկար տեւեց:
Չեմ կարող ասել, թե ինչ էի զգում հաղթանակից հետո: Պետք է հաղթես, որ իմանաս դա ինչ է, բառերով չես կարող ասել: Հիշում ես տարիների աշխատանքդ, բոլոր նրանց, ովքեր քեզ համար չարչարվել են ու իրենց սպասելիքներն արդարացրել ես:
Միշտ հեռուստացույցով նայում էի պարգեւատրման արարողություններն ու ասում, տեսնես, սա ի՞նչ պահ է: Ես էլ էի ուզում զգալ դա: Շատ անբացատրելի է, յուրաքանչյուր մարզիկ, ով մեկ անգամ հաղթել է, նա կիմանա:
Վստահություն ձեռք բերելը. Երբ հաղթում ես, տարիների չարչարանքդ աչքերիդ առաջ է գալիս, ամեն ինչ հիշում ես՝ ցավերը, դպրոցից, էքսկուրսիաներից բացակայելը, ընկերներիդ հետ շատ ժամանակ չանցկացնելը: Բայց հասկանում ես, որ արժեր այդ ամենին գնալ հանուն մեդալի:
Մեդալն իմ կյանքում ոչինչ էլ չփոխեց, միգուցե ավելի վստահ դարձա, հավատացի, որ կարող եմ հաղթել: Բայց սա մի շատ փոքրիկ հաջողություն էր, հիմա իմ նպատակն Աշխարհի առաջնությունն է: Ազատ ոճի հավաքականից պատանիների առաջնությունում ոչ ոք ոսկե մեդալ չի նվաճել, շատ եմ ուզում կոտրել այդ սառույցը: Պետք է այս ընթացքում շատ մարզվեմ, աշխատեմ, որպեսզի հասնեմ նպատակիս:
ԱԱ-ն ու մարզիչների դերը. Հաջողությունը մոռանալ է պետք, ես արդեն տրամադրվում ու պատրաստվում եմ Աշխարհի առաջնությանը: ԵԱ-ում սխալներ արեցի, դրանց վրա պետք է աշխատեմ մարզիչների հետ: ԱԱ-ն ավելի բարդ է լինելու, եթե նման բացթողումներ թույլ տամ, մրցակիցներս չեն ների:
Մարզիչները շատ կարեւոր դեր են խաղում մարզիկների կյանքում, քեզ ոչ միայն ֆիզիկապես, այլ նաեւ հոգեպես են պատրաստում: Նրանք շատ են օգնում ինձ: Ես շատ ակտիվ եմ, չեմ սիրում գոտեմարտի ժամանակ կանգնել, անընդհատ շարժման մեջ եմ:
Մարզիկի համար շատ մեծ դեր ունի հոգեբանական պատրաստվածությունը, եթե քեզ ճիշտ պատրաստես, ամեն ինչ լավ կավարտվի, եթե ինչ-որ վախեր կամ կասկածներ ունեցար՝ կպարտվես:
Դահլիճն ու մարզաձեւը կարոտելը. Ինձ ամենաշատն օգնում է հայրիկս: Ինչքան էլ պարտություններ ունենամ, նա ինձ միշտ հույս է տալիս, գիտի, որ մի օր պետք է հաղթեմ: Պարտությունն ինձ նոր լիցք ու նպատակ է տալիս, որ մյուս անգամ հաղթեմ:
Լավ մարզիկ դառնալու համար տաղանդավոր լինելը քիչ է, պետք է շատ պարապել, մարզիչների ասածները լսել: Ես շատ եմ պարտվել, բայց միշտ շարունակել եմ պարապել, որպեսզի հասնեմ նպատակիս:
Լինում է, որ հոգնում եմ մարզումներից: Ամբողջ օր դահլիճում անցկացնելուց հետո օրգանիզմդ կարծես էլ չի ուզում ենթարկվել քեզ: Որոշ ժամանակ դադար եմ վերցնում, վերականգնվում ու էլ ավելի ոգեւորված վերադառնում: Բայց ասեմ, որ շատ չեմ կարող հանգստանալ, սա իմ ամեն օրվա կյանքն է դարձել, որ երկու օր չեմ պարապում, կարծես կիսատ լինեմ, կարոտում եմ ու վերադառնում:
Չեմ պատկերացնում իմ օրն առանց մարզման, դահլիճը կարծես կանչում է, ասում է սպասում եմ քեզ: Ըմբշամարտն իմն է, այն ինձ իսկապես ուժ է տալիս:

Будущие звезды большого спорта: Рафаэль Арутюнян - Mediamax.am
После долгого перерыва Армения завоевала золотую медаль на юношеском чемпионате Европы по вольной борьбе.
Уравновешенный, со спортивной осанкой и преследующий большие цели в спорте Рафаэль Арутюнян – сегодняшний герой рубрики «Будущие звезды большого спорта».
Вид спорта: вольная борьба
Выступает: в весовой категории 45 кг
Личный тренер: Вардан Гегамян
Возраст: 17 лет
Место проживания: Джрвеж
Учится: в 12 классе средней школы Джрвежа
Любимый предмет: физкультура
Достижения: двукратный чемпион Армении среди юниоров, призер международных турниров, победитель чемпионата Европы
Спортивный кумир: Бувайсар Сайтиев
Цель: стать Олимпийским чемпионом
В противостоянии борьба-гимнастика победило первое: Мой отец занимался борьбой вольного стиля, работал тренером. Мне было 4 года, когда он отвел меня в спортивный зал. Мне сразу понравилась активность и скорость вольной борьбы.
Но после я забросил тренировки и начал посещать гимнастику. Некоторое время спустя вернулся, не смог без борьбы.
Сюрприз в родной школе: Сейчас я еще учусь в школе. Совмещать тренировки с учебой удается, школа имеет свое место, тренировки – свое. Но признаюсь, что больше страдает школа, поскольку из-за сборов и турниров я часто отсутствую на занятиях.
В связи с победой на чемпионате Европы для меня подготовили сюрприз и очень горячо меня встретили. Честно говоря, я не ожидал и был очень впечатлен. Мои друзья обрадовались моему успеху, они очень помогали мне.
На ЧЕ только за победой: К чемпионату Европы я очень хорошо настроился психологически, моя цель заключалась в том, чтобы одержать победу над всеми. Слава Богу, получилось. Я не ожидал, что окажусь сильнее всех со счетом 10:0. В ЧЕ участвуют сильнейшие борцы своих стран, и в этот раз сложилось так, что я оказался сильнее.
В первом поединке против болгарского борца я одержал сложную победу. Затем достиг преимущества над украинцем, которого победил также в прошлом году. Потом стало ясно, что проведу поединок против азербайджанца и настроился, что должен любой ценой победить. Когда я преодолел эту преграду, как-то почувствовал, что стану чемпионом.
Необъяснимое чувство на пьедестале почета: Чемпионат проводился в Македонии, в финале я встретился со спортсменом из этой страны. Когда мы вышли на ковер, болельщики стали бурно поддерживать его, я слегка смутился в это время, поэтому поединок продлился дольше.
Не могу сказать, что чувствовал после победы. Нужно победить, чтобы понять, что это такое, словами невозможно передать.
Всегда смотрел по телевизору церемонии вручения медалей и думал, интересно, что это за момент? Я тоже хотел ощущать это. Это необъяснимо, каждый спортсмен, который хоть раз побеждал, знает это.
Обретение уверенности: Когда побеждаешь, многолетние мучения встают перед глазами, вспоминаешь все – боль, отсутствия в школе и на экскурсиях, недолгое времяпровождение с друзьями. Но понимаешь, что стоило пойти на все это ради медали.
Медаль ничего не поменяла в моей жизни. Возможно, я стал более уверенным, поверил, что могу победить. Но это был очень маленький успех, сейчас моя цель – это чемпионат мира. На юношеском чемпионате мира никто из сборной по вольной борьбе не завоевывал золото, очень хочу разбить этот лед.
ЧМ и роль тренера: Нужно забыть об успехе, я уже настраиваюсь и готовлюсь к Чемпионату мира. ЧМ будет сложнее, если я позволю подобные упущения, соперники не простят мне этого.
Тренеры играют важную роль в жизни спортсменов, готовят тебя не только физически, но и психологически. Они очень помогают мне.
Спортзал и тоска по виду спорта: Больше всего мне помогает отец. Сколько бы я ни проигрывал, он всегда обнадеживает меня, что в один прекрасный день я должен победить. Проигрыш дает мне новый импульс и новую цель, чтобы в следующий раз выиграть.
Чтобы стать хорошим спортсменом недостаточно быть талантливым, нужно много работать, прислушиваться к тренерам. Я много проигрывал, но не переставал тренироваться, чтобы достичь своей цели.
Бывает, что устаю от тренировок. После того, как целый день проводишь в тренировочном зале, организм будто не хочет подчиняться тебе. На некоторое время берешь паузу. Но скажу, что мне не удается много отдыхать, это стало моей повседневной жизнью. Если я не занимаюсь два дня, возникает ощущение неполноценности, скучаю и возвращаюсь.
Не представляю свою жизнь без тренировок, зал будто зовет. Борьба – это мое. Она действительно придает мне силы.