Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Սոնա Ասատրյան - Mediamax.am
Ռումինիայի Մամայա քաղաքում վերջերս կայացած շախմատի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունում Սոնա Ասատրյանն իր կարիերայի ամենամեծ նվաճմանը հասավ:
Մինչեւ 18 տարեկանների առաջնությունում նա հաղթող դարձավ ու Հայաստանի հավաքականին միակ մեդալը բերեց:
Mediamax Sport-ի «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում շախմատիստուհին պատմել է կարեւոր հաջողության ու շախմատի հետ իր կապի մասին:
Մարզաձեւը՝  շախմատ
Տարիքը՝  18 տ.
Բնակվում  է՝  Երեւանում
Անձնական մարզիչը՝ Արսեն Եղիազարյան
Սովորում է՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի տեղեկատվական տեխնոլոգիների 2-րդ կուրսում
Նվաճումները՝ Պատանիների ԵԱ-ի հաղթող (Մ-18 տ.), Հայաստանի չեմպիոն (Մ-10 ) ու փոխչեմպիոն (Մ-12, 14 ու 18 տ)
Մարզական կերպարը՝  Լեւոն Արոնյանը (լավ օրինակ է, շատ դժվարություններ է հաղթահարել, որ հասնի այն ամենին, ինչ այսօր ունի)
Սիրած զբաղմունքը՝ սիրում է լեզուներ ուսումնասիրել ու սովորել
Առաջին դասերը. Հայրս նույնպես զբաղվել է շախմատով, նա էլ ինձ ու եղբորս սովորեցրել է խաղալ: 5 տարեկան էի այդ ժամանակ, եղբայրս այդպես էլ չսիրեց շախմատը: Մոսկվայում էինք ապրում ու դպրոցում եւս անցնում էի այդ առարկան: Աշխարհի չեմպիոն Անատոլի Կարպովը խմբակ ուներ, ես էլ մեծ սիրով հաճախում էի, ուղղակի հաճույք էի ստանում: Հաճախ էր պատահում, որ մայրիկս գալիս էր ինձ տուն տանելու ու չէր գտնում, գիտեր, որ շախմատի խմբակում եմ:
8 տարեկանում վերադարձանք Հայաստան: Հայրս ինձ շախմատի ակադեմիա տարավ, որտեղ սկսեցի մարզվել Ռոման Հակոբովի մոտ: 1 տարում հերթով լրացրի կարգերն ու դարձա Հայաստանի չեմպիոն: Այնուհետեւ սկսեցի մասնակցել Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնություններին: Լավագույն արդյունքս մինչեւ այս տարվա հաջողությունը տասնյակում ընդգրկվելն է եղել:
Շախմատի յուրահատկությունը. Այն շատ հարուստ խաղ է, չես կարող մեկ հատկանիշ տալ: Միաժամանակ շատ բարդ է, ինչքան ծանոթանում ես, հասկանում ես, որ խճճվում ես տարբերակների մեջ: Սպորտ լինելուց բացի նաեւ արվեստ է, սիրում եմ այդ ստեղծագործելու գեղեցկությունը, երբ կարողանում ես մտքերդ արտահայտել, ուրիշ ոչ մի մարզաձեւում այդպես չէ:
Չնայած Մխիթարյանն ասում է, որ միայն շախմատի տախտակի առաջ չէ, որ կարող ես մտածել, ֆուտբոլի դաշտում էլ է այդպես, նա ամեն փոխանցում կատարելիս մի քանի քայլ առաջ է մտածում: Ուղղակի շախմատում լավն այն է, որ քեզ համար ես պատասխանատու:
Մոտիվացիան ու վստահ խաղը. Եվրոպայի առաջնությունը շատ բարդ էր, իմ տարիքային խմբում  մոտ 50 հոգի էինք, ես 15-րդ համարն էի, դե ֆավորիտ չէի համարվում, բայց այդպես չէի մտածում: Կարծում էի, որ վարկանիշը կապ չունի: Միայն առաջին տուրում էր համեմատաբար հեշտ մրցակից ինձ բաժին ընկել, բայց նրա հետ էլ 3 ժամ պայքարել եմ հաղթանակի համար:
Առաջնությունում խաղս գնալով ավելի լավն էր դառնում, վախենում էի, որ ամեն ինչ այսպես սահուն ու հեշտ չի կարող ընթանալ, բայց միաժամանակ գիտեի, որ ամեն ինչ ինձնից է կախված, ինչո՞ւ պետք է պարտվեմ, եթե կենտրոնացած ու ուշադիր լինեմ: Դա մոտիվացնում էր ինձ ու դեպի լավը տրամադրում:
1-ին լուրջ հաջողությունը. 6-րդ տուրում Մարիամ Ավետիսյանի հետ էի խաղում, իրար հետ միշտ էլ դժվար է մրցել, երկուսս էլ պայքարում էինք 1-ին տեղի համար, ով հաղթեր, նա էլ առաջ կգնար: Մարիամը միշտ էլ լավ է խաղում, բայց այդ օրը ես ուժեղ գտնվեցի:
ԵԱ-ում մինչեւ վերջին տուրը չեմ մտածել, որ կհաղթեմ, գիտեի, որ արդյունքը միայն իմ խաղից է կախված: Այդ պատճառով էլ չէի մտածում մրցակիցներն ինչ կանեն, կենտրոնացել էի ինձ վրա: Վերջին տուրում կարող էի նաեւ հաղթել, սակայն ոչ-ոքիով էլ ապահովում էի 1-ին տեղս, դրա համար էլ ռիսկի չդիմեցի:
Սովորաբար պարտիաներից հետո վերլուծում եմ դրանք ու փորձում սխալներս գտնել: Մամայայում էլ այդպես էր, ինձ համար ամենակարեւորն այն էր, թե որտեղ եմ սխալվել, ու կապ չունի հաղթել էի այդ պարտիայում, թե պարտվել:
Թիմակիցների համար ցավելը. Ես Հայաստանի հավաքականի միակ մեդալը նվաճեցի, շատ ափսոս էր, որ մյուսների մոտ չստացվեց: 5-րդ տուրից հետո հանգստյան օր էր, գրեթե, բոլոր տարիքային խմբերում մեր մասնակիցները առաջին տեղերում էին ու պայքարում էին մեդալների համար: Դրանից հետո, թե ինչ տեղի ունեցավ, չեմ կարող ասել, բայց ֆավորիտները իրար հետեւից 2 տուր պարտվեցին:
Վերջին տուրից առաջ էլ շանսեր ունեինք, բայց կրկին չստացվեց: Այդ պատճառով էլ եւ ուրախ էի, եւ տխուր, չգիտեի ինչ անել: 9 օր նրանց երկրպագել եմ, ոգեւորել, տեսել ինչպես են պայքարում, ու երբ պարտվեցին, ես էլ նրանց հավասար տխրեցի: Չէի ուզում առաջնությունն այդպես ավարտվի:
Գաղտնիքները. Պարտիայի ընթացքում, իհարկե, ոչ միայն շախմատի մասին ենք մտածում, գլխումդ կարող է անընդհատ ինչ որ երգ պտտվել, ասենք՝ առավոտյան պատահաբար լսած: Նույնիսկ ամեմապրոֆեսիոնալները չեն կարող կենտրոնացումն անընդհատ պահել: Ես երբեմն խաղացողներից մեկին իմ ծանոթներին եմ նմանեցնում ու այդ մարդու հետ կապված որեւէ պատմություն հիշում:
Շախմատում հայերին միասնությունն է օգնում, թեեւ անհատական մարզաձեւ է, բայց իրար աջակցելն ու օգնելը եւս շատ կարեւոր են: Օտար ազգերի մոտ նկատել եմ, որ իրար նկատմամբ վատ են տրամադրված, եթե իրենց մոտ չի ստացվում, ուզում են մյուսներն էլ ձախողվեն: Հայ շախմատիստների մոտ հակառակն է, մենք չենք նախանձում իրար, իսկ եթե նկատում ենք, որ որեւէ բան չի ստացվում, ամեն ինչ անում ենք մեր թիմակցին ոգեւորելու համար:
Շախմատն իր հոգեբանությամբ է յուրահատուկ, մի քանի ժամվա ընթացքում դու հասցնում ես ուրիշ մարդու ճանաչել: Մրցակցիդ քայլերից, նստելու դիրքից, ամեն ինչից երեւում է, թե ինչպիսին է նա: Լուռ շփվում եք իրար հետ՝ միմիայն քայլերով:
Սպորտի օգուտը. Շախմատն իմ մեջ կամքի ուժն է ձեւավորել, առաջ ես այսպիսին չէի, շուտ էի հանձնվում: Հիմա հավատում եմ, որ ուրիշների պես իմ մոտ էլ կստացվի, ավելի եմ սկսել հավատալ ինքս ինձ: Եվրոպայի առաջնությունում շատ պատասխանատու էի վերաբերվում աշխատանքիս, չնայած դեռ աշխատելու շատ տեղ ունեմ:
Շախմատն ինձ շատ բան է տվել, մտավոր առավելություններից բացի նաեւ մեծ շրջապատ եմ ձեռք բերել: Երբ շախմատիստների հետ եմ լինում, ինձ իմ ափսեի մեջ եմ զգում, մենք մեր աշխարհն ունենք: Հավաքների ու մրցաշարերի ժամանակ միասին ենք լինում, երբ առօրյա կյանքին եմ վերադառնում, զարմանում եմ, թե մյուսներից որքան ենք տարբերվում:
Սեւ խաղաքարերն ու ձին. Ինձ թվում է միջնախաում եմ ուժեղ, դիրքային խաղացող եմ, սիրում եմ մարտավարություն մշակել, ինչն էլ որոշում է, թե ով է ավելի ուժեղ: Վերջնախաղն այն մարդում համար է լավ դասավորվում, ով միջնախաղում իր գործը հաջող է կատարել:
Սիրածս խաղաքարը ձին է, այն տարբերվում է բոլորից: Նախընտրում եմ սեւ խաղաքարերը: Սխալ կարծիք է, թե սպիտակներն են ուղորդում խաղը, հակառակը՝ սեւերն են ընտրում, ինչպես հակազդել նրանց ու որոշում սկզբնախաղը:  Ինձ միշտ էլ հաճելի է սեւերով խաղալ, Եվրոպայի առաջնությունում էլ խաղս ավելի լավ էր ստացվում:
Դեն Բրաուն ու միստիկ  ֆիլմերը. Ազատ ժամանակ շատ եմ սիրում գրքեր կարդալ, վերջերս Դեն Բրաունի 4 հատորներն եմ ընթերցել: Առահասարակ գիտական-ֆանտաստիկա ժանրը շատ եմ հավանում: Ֆիլմերն էլ նույն ժանրում եմ նախընտրում, ինչպես նաեւ բարդ հոգեբանականները: Օրինակ սիրում եմ «Հեղինակություն» ֆիլմը, այն շատ հետաքրքիր է, ցույց է տալիս, թե խելքի շնորհիվ մարդն ինչքան կարող է առաջ գնալ, կամ «Խաբելու պատրանքը»:
Կամքի ուժն ու նպատակները. Հաղթանակից հետո կփորձեմ ավելի ինտենսիվ մարզվել, չնայած դասերից շատ եմ բացակայել, ուսմանս դուշադրություն կդարձնեմ: Հունվարին կարեւոր մրցաշար ունեմ՝ Հայաստանի կանանց առաջնությունը, պետք է լավ պատրաստվել, ապացուցելու համար, որ այս հաջողությունը պատահական չի եղել:
Ուզում եմ լավ մասնագետ դառնալ, լավ կրթություն ստանալ, շատմատով էլ կզբաղվեմ, կհամատեղեմ այդ երկուսը՝ ցույց տալով որ նման բան անելը հնարավոր է:

Будущие звезды большого спорта: Сона Асатрян - Mediamax.am
На состоявшемся недавно в румынском городе Мамая юношеском чемпионате Европы по шахматам Сона Асатрян добилась самого большого успеха в своей карьере.
Она стала победительницей турнира среди шахматистов до 18 лет и завоевала единственную медаль сборной.
В рубрике Mediamax Sport «Будущие звезды большого спорта» шахматистка рассказала о важнейшем достижении и своей связи с шахматами.
Вид спорта: шахматы
Город проживания: Ереван
Личный тренер: Арсен Егиазарян
Учится: на втором курсе факультета информационных технологий Национального политехнического университета Армении.
Достижения: победитель юношеского ЧЕ (до 18 лет), чемпион Армении (до 10 лет) и вице-чемпионка (до 12, 14 и 18 лет)
Спортивный кумир: Левон Аронян (яркий пример человека, преодолевшего много трудностей для достижения высот)
Любимое хобби: учеба и изучение иностранных языков
Первые занятия: Мой отец тоже занимался шахматами, именно он научил меня и моего брата играть. Мы жили в Москве, и в школе я также проходила этот предмет. У чемпиона мира Анатолия Карпова был кружок, который я с удовольствием посещала.
Мы вернулись в Армению, когда мне было 8 лет. Отец отвел меня в академию шахмат, где я стала тренироваться у Романа Акопова. За 1 год я преодолела все разряды и стала чемпионкой Армении.
Особенность шахмат: Это очень богатая игра, одного качества не достаточно. Помимо спорта это также искусство. Мне нравится эта красота творения, когда удается передать свои мысли через игру. Ни в одном виде спорта такого нет.
Хотя Мхитарян заявляет, что надо думать не только сидя перед шахматной доской. На футбольном поле это также необходимо. Он перед каждой передачей планирует свои шаги наперед.
Мотивация и уверенная игра: Чемпионат Европы был весьма сложным, в моей возрастной группе было около 50 человек, я была 15-ой и далеко не фавориткой, но сама так не считала. На мой взгляд, рейтинг не важен.
Моя игра на чемпионате становилась все лучше. Я боялась, так как все не может идти столь гладко и легко, но в то же время знала, что все зависит от меня. Зачем я должна проиграть, если как следует сконцентрируюсь? Это мотивировало меня и настраивало на лучшее.
Первый серьезный успех: В 6-м туре я играла с Мариам Аветисян. Всегда сложно соревноваться друг с другом. Мы обе боролись за первое место. Победитель нашей партии продолжал борьбу за чемпионство. Мариам всегда играет хорошо, но в тот день я оказалась сильнее.
До последнего тура ЧЕ я не думала о победе. Знала, что результат зависит только от моей игры.
Болея за сокомандников: Я завоевала единственную медаль сборной. Очень жаль, что у остальных не получилось.
Мне было и радостно, и грустно, не знала, что делать. 9 дней подряд я болела за них, видела, как они борются. Когда ребята проиграли, я грустила с ними наравне. Не хотелось, чтобы чемпионат так сложился.
Секрет: Во время партии, безусловно, мы думаем не только о шахматах. В голове может постоянно крутиться какая-то песня, например та, которую случайно услышала утром. Иногда я ищу схожесть между сидящим напротив игроком и моим знакомым и вспоминаю историю, связанную с этим человеком.
В шахматах армянам помогает единство. Несмотря на то, что это индивидуальный вид спорта, взаимная поддержка очень важна. Мы не завидуем друг другу.
Шахматы особенны по своей психологии: за считанные часы тебе удается узнать другого человека. Поза, в которой сидит твой соперник, его ходы и многое другое показывают, какой он. Мы молча общаемся друг с другом исключительно с помощью ходов на шахматной доске.
Польза спорта: Шахматы сформировали во мне силу воли. Раньше я не была такой, быстро сдавалась. Сейчас верю, что так же, как и у других, у меня тоже получится. Стала верить в свои силы.
Благодаря шахматам я приобрела многое: помимо умственных преимуществ, у меня появился большой круг общения. Когда нахожусь рядом с шахматистами, чувствую себя в своей тарелке.
Черные фигуры и конь: Мне кажется, я сильна в миттельшпиле (середина партии). Я позиционный игрок, мне нравится разрабатывать стратегию.
Моя любимая фигура – это конь. Эта фигура отличается от других. Предпочитаю играть черными. Есть ошибочное мнение, что белые направляют игру. На мой взгляд, именно черные выбирают, как противостоять белым и решают дебют партии.
Дэн Браун и мистические фильмы: В свободное время очень люблю читать книги. Недавно прочитала четырехтомник Дэна Брауна. Вообще мне очень нравится жанр научной фантастики. Предпочитаю фильмы того же жанра. Например, фильм «Престиж». Это очень интересный фильм, повествующий о том, как далеко может продвинуться человек благодаря своему уму. Или фильм «Иллюзия обмана».
Сила воли и цели: После победы буду более интенсивно тренироваться. Я часто пропускала занятия, буду уделять больше внимания учебе. В январе у меня важный турнир – женский чемпионат Армении. Необходимо как следует подготовиться, чтобы доказать, что этот успех не был случайностью.
Хочу стать хорошим специалистом, получить хорошее образование и заниматься шахматами. Хочу совмещать эти спорт и карьеру и доказать, что это возможно.