Առաջին քայլեր. Ֆուտբոլ - Mediamax.am
Բակերում բոլոր երեխաներն էլ խաղում են ֆուտբոլ, հագնում են սիրելի ֆուտբոլիստի մարզաշապիկն ու պատկերացնում իրենց նրանց դերում:
Բազմաթիվ երեխաներ սակայն չեն բավարարվում միայն բակային խաղերով ու փոքր հասակից ստիպում են ծնողներին իրենց տանել ֆուտբոլի խմբակ:
Mediamax Sport-ն անչափ ուրախ ու հետաքրքիր օր է անցկացրել «Փյունիկ» ակումբի դպրոցում, ու «Առաջին քայլեր» նախագծում ներկայացնում է «Փյունիկ-1 2005»-ի երեխաներին:
Մարզիչ Աղվան Այվազյանի հետ դեպի մեզ են գալիս մի խումբ ուրախ, պայծառ ու ակտիվ երեխաներ: Բարեւելուց հետո մտնում են խաղադաշտ ու սկսում ոգեւորված կատարել մարզչի բոլոր հրահանգները:
Մարզումներ, տարբեր վարժություններ, նոր հնարքներ… ամեն ինչ նրանք կատարում էին մեծ ուրախությամբ, սակայն անընդհատ նույն բանն էին հարցնում մարզչին.  «չենք խաղալո՞ւ»:
«Բա հիմա ի՞նչ ենք անում,- ասում է մարզիչն ու խոսում մեզ հետ,- գիտեք չէ՞, գալիս են մարզման ու երազում միայն մեծ ֆուտբոլ խաղալու մասին, ամեն մի խաղ նրանց համար Աշխարհի առաջնություն է: Այսքան մարզվելուց հետո գնում են տուն ու իջնում բակ էլի ֆուտբոլ խաղալու»:
Մեկ ժամ մարզվելուց հետո (իհարկե, վերջում նաեւ մեծ ֆուտբոլ խաղացին) ապագա ֆուտբոլիստները հավաքվեցին, ու սկսեցինք զրուցել:
Հրայրը 10 տարեկան է: 5 տարեկանում հայրիկի հետ եկել է մարզումների ու որոշել, որ ֆուտբոլիստ է դառնալու. «Մեր ընտանիքը շատ է սիրում ֆուտբոլ, ես էլ ուզեցի անպայման խաղալ: Այսօրվա մեր թիմից Արմանի ու Անդրեի հետ սկզբում մեծերի հետ էիք մարզվում, ապա մեր թիմը ձեւավորվեց, ու սկսեցինք իսկական մարզումները»,- խոստովանեց Հրայրը:
Ապա զրույցին միացան մյուս տղաները՝ Միքայելը, Ալենը, Էդգարը, թիմի ավագ Ռաֆայելը, Դավիթը, դարպասապահներ Հունան ու Հովհաննեսը: Տղաները բոլորն էլ 2005 թվականին են ծնվել, նրանցից շատերի հայրիկները նույնպես ֆուտբոլ են պարապել ու այս կամ այն կերպ կապ ունեն այս մարզաձեւի հետ:
Իսկական դաշտում խաղալը երեխաներին մեծ մոտիվացիա է տալիս, իսկ երազում են մի բանի մասին՝ լավ մարդ ու իսկական մեծ ֆուտբոլիստ դառնալ:
Նրանց սիրած ֆուտբոլիստներն էլ տարբեր են՝ Մեսսիից, Ռոնալդուից սկսած մինչեւ Մխիթարյան, Մովսիսյան, Օզբիլիս ու Այվազով:
Երեխաները երկրպագում են Հայաստանի հավաքականին, իհարկե, սիրում են «Բարսելոնա», «Ռեալ», բայց ասում են. «Ամենաուժեղը մեր թիմն է: Մենք Երեւանում Ղազախստանի թիմի հետ էինք խաղում ու 5:0 հաշվով հաղթեցինք, շատ էինք ուրախացել: Հետո Էջմիածին մրցաշարի էինք գնացել ու երրորդ տեղը զբաղեցրել»:
Այս մրցաշրջանում մի երազանք ունեն՝ հաղթել բոլոր մրցակիցներին:
Աղվան Այվազյանն արդեն 5 տարի է աշխատում է որպես մարզիչ: «Փյունիկ-1 2005»-ն առաջին թիմն է, որին մարզում է ամենասկզբից:
«Երեխաների  ֆուտբոլային որակներն աստիճանաբար են ի հայտ գալիս: Նրանց հետ աշխատելը, բնականաբար, հեշտ չէ, սակայն եթե գործդ սիրելով ես անում, ապա այդ դժվարությունները չես նկատում: Ֆուտբոլն էլ այբուբենի նման է. սկզբից սովորում են մասնիկները, ապա նոր՝ տառերը»,- նշեց մարզիչը:
Փոքրիկ ֆուտբոլիստներին մարզիչները խաղացնում են տարբեր դիրքերում (բացառությամբ դարպասապահների), կոնկրետ ամպլուայի ընտրություն կատարվում է ավելի ուշ:
«Մարզիչը պետք է անընդհատ խոսի, բացատրի, հասկանա: Դու պետք է կարողանաս հասնել նրան, որ քեզ վստահեն, քո կայացրած որոշումները հավատ ներշնչեն: Նրանք երեխաներ են ու ճիշտ վարվելու դեպքում են կարողանում բացահայտել իրենց»,- ասաց նա:
Մարզիչներն այս տարիքից երեխաներին սովորեցնում են նաեւ աշխատել թիմի համար, նույնիսկ պարապմունքների ժամանակ հատուկ վարժություններ են անում. «Օրինակ՝ պետք է գոլից հետո պարտադիր գրկեն միմյանց, եթե ոչ՝ միավորը տալիս են մրցակցին: Սա նրանց մեջ թիմային ոգի է զարգացնում, ու ավելի միասնական են դառնում»:
Այվազյանը համոզված է, որ այս տղաներից շատերն ապագայում դառնալու են լավ ֆուտբոլիստներ ու համալրելու են Հայաստանի հավաքականի շարքերը:

Первые шаги: Футбол - Mediamax.am
Все дети играют в футбол во дворе, надевают футболки с именами любимых игроков, представляя себя на их месте. Но многие из них не ограничиваются дворовыми играми и с детства просят родителей отвести их на занятия по футболу.
Mediamax Sport провел очень радостный и интересный день в школе клуба «Пюник», и представляет детей клуба «Пюник-1 2005» в рубрике «Первые шаги».
Вместе с тренером Агваном Айвазяном нам навстречу вышла группа радостных, ярких и активных ребят. Поздоровавшись, они вышли на поле и воодушевленно приступили к выполнению команд тренера.
Все упражнения - старые и новые – они выполняли с радостью, но при этом постоянно спрашивали тренера: «А играть сегодня будем?»
«А что же мы делаем? – ответил тренер и обратился к нам. – Представляете, они приходят на тренировки и думают только об игре в большой футбол. Каждая игра для них – Чемпионат мира. После стольких тренировок они идут домой, спускаются во двор и снова играют в футбол».
Грайру 10 лет. В пятилетнем возрасте он пришел на тренировку с папой и решил, что станет футболистом: «Наша семья очень любит футбол, и мне хотелось обязательно играть, поэтому я пришел с папой. Потом собралась команда, и мы начали настоящие тренировки», - признался Грайр.
Потом к нему присоединились другие мальчики: Микаел, Ален, Эдгар, капитан команды  Рафаэл, Дивид, вратари – Ованнес и Унан.
Игра на настоящем поле – сильная мотивация для них, а мечтают они об одном – стать хорошими людьми и футболистами.
У них разные любимые футболисты: начиная от Месси и Роналду, заканчивая Мхитаряном, Мовсисяном, Озбилизом и Айвазовым.
Дети болеют за сборную Армении, конечно, любят «Барселону» и «Реал». «Но наша команда – самая сильная. В Ереване мы играли с командой Казахстана и победили со счетом 5:0. Мы очень обрадовались. Потом мы поехали на турнир в Эчмиадзин, и там заняли третье место».
Агван Айвазян уже 5 лет занимается тренерской работой. «Пюник-1 2005» - первая команда, которую он тренирует с самого начала.
«Футбольные способности проявляются у детей постепенно. Работать с ними, естественно, не легко. Однако если делаешь свою работу с любовью, то и не замечаешь трудностей. Футбол как азбука – сначала нужно учить элементы, а потом буквы», - отметил тренер.
«Тренеру все время приходится говорить, объяснять, все понимать. Нужно заслужить доверие, твои решения должны вселять уверенность. Это дети, они могут раскрыться, только если найти к ним правильный подход», - сказал тренер.
Айвазян уверен, что многие из этих мальчиков в будущем станут хорошими футболистами и пополнят ряды сборной Армении.