Լուսանկարը` ukrinform.ru
2016 թվականին լույս էր տեսել ուկրաինացի բանաստեղծ, խորհրդային տարիների այլախոհ, Ուկրաինայի ազգային հերոս, Տարաս Շեւչենկոյի անվան պետական մրցանակակիր Վասիլ Ստուսի բանաստեղծությունների առաջին հայերեն ժողովածուն:
«Հանգիստ տուր ինձ, Տեր» ժողովածուի հայերեն հրատարակությունը նախաձեռնել էր Վալիս Ստուսի գաղափարական եւ բանտային ընկեր Ռազմիկ Մարկոսյանը:
«Սա շատ կարեւոր երեւույթ է նախ եւ առաջ հայ-ուկրաինական մշակութային երկխոսության առումով: Գրքի լույսընծայումն իմ կյանքի կարեւոր գործերից էր, հոգուս պարտքը, որ տվեցի: Երկար ժամանակ չէի կարողանում գտնել Ստուսի թարգմանչին, այլապես վաղուց պիտի հրատարակված լիներ: Միտքս կանգ առավ այդ գործը Երազիկ Գրիգորյանին վստահելու վրա: Կարծում եմ, ճիշտ որոշում կայացրի: Չեմ պատկերացնում որեւէ մեկին, ով ավելի մեծ սիրով կատարեր այս աշխատանքը: Իմ մեծ ընկերոջ ոգեղենությունը նրա հայերեն գրքում ապահովված եմ համարում, հայալեզու գրականություն նրա մուտքը` հաջողված»,- Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել էր Ռազմիկ Մարկոսյանը:
Ռազմիկ Մարկոսյանը Մեդիամաքսին պատմել է, թե ինչպես է առաջին անգամ հանդիպել Վասիլ Ստուսին եւ ընկերացել նրա հետ, ինչպես նաեւ` հայերի ու Հայաստանի հանդեպ գրողի վերաբերմունքի մասին:
Վասիլ Ստուսը Վասիլ Ստուսը
Առաջին հանդիպումը
1975 թվականն էր: Ես ու Ստուսը բանտերում կորցրած մեր առողջության պատճառով հայտնվել էինք Մորդովիայի ճամբարային հիվանդանոցում: Ես սովոր էի շուրջս ե´ւ լավ, ե´ւ վատ իմաստով առանձնացող մարդկանց տեսնել: Այնտեղ, որտեղ ես էի, այդպիսիների պակաս չկար: Բայց Վասիլ Ստուսն առաջին իսկ պահից գրավեց ուշադրությունս: Կարծես ուրիշ ժամանակների մարդ լիներ: Ինչ-որ էպիկական բան կար դեմքին, ինչը հիվանդությունը չէր կարողացել ծածկել: Նկատեցի նաեւ, որ ցավերն ու կորցրած արյունը նույնպես չէին ընկճել նրան: Բժիշկներն առաջարկում էին ստամոքսի վիրահատություն կատարել, իսկ նա չէր համաձայնում: Ասում էր, որ չի վստահում վիրահատողներին, քանի որ Պետական անվտանգության կոմիտեն (ԿԳԲ) պիտի նրանց թելադրի, թե ինչպես գործածեն նշտարը: Այսպես, առաջին իսկ հանդիպումից ինձ համար պարզ էր, որ իմ առջեւ մի ոչ սովորական անձնավորություն է:
Ռազմիկ Մարկոսյանը Ռազմիկ Մարկոսյանը
Անազատության ընկերները
Երկուսս էլ հեշտ մտերմացողներից չէինք, բայց իրար հետ շատ արագ մերվեցինք: Հենց սկզբից ասես հին ընկերներ լինեինք: Մեր մտերմությունը կարծես ոչ թե սկսվեց, այլ շարունակվեց: Այնպես սահուն ու բնական անցանք մեր ասես կիսատ թողած զրույցին, չավարտած գործին: Մենք միասին եղել ենք հիվանդանոցում, բանտում, պատժախցում, ճամբարում: Ստուսն անսահման զարգացած, բանիմաց ու իմաստուն անձնավորություն էր: Նրա մեջ ներքին բարձր կուլտուրա կար: Մենք մեր զրույցներից չէինք հագենում: Ես անվերջ բացահայտում էի նրան: Նրա խոսքերից ու ապրումներից հասկանում էի, թե ինչ ամուսին է, ինչ որդի ու հայր: Ցավալի է, որ նա իր կյանքի այդ դերերը չկարողացավ կատարել: Իսկ թե ինչ կորցրեց ուկրաինական գրականությունը, գրականագիտությունն ու թարգմանական արվեստը Ստուսի հարկադրված անաշխատության, բանտերում կորստյան մատնված նրա ձեռագրերի պատճառով, այդ մասին խոսել է ու դեռ կխոսի նրա հարազատ Ուկրաինան:
Ստուսի հատկանիշներից ինձ համար ամենամոտն ու կարեւորը նրա լավ քաղաքացի ու լավ ընկեր լինելն էր: Նա ապրում էր իմ մտորումներով, երկրիս համար ունեցած իմ տագնապով: Հիշում եմ` ես ատամի սուր ցավ ունեի, տառապում էի: Բժիշկ էի պահանջում, չէին տրամադրում: Թողել էին անմարդկային տառապանքի մեջ: Ստուսը մեծ աղմուկ բարձրացրեց, հետո դրա պատճառով ստիպված եղավ 15 օր պատժախցում անցկացնել:
Մորդովիայի 19-րդ ճամբարի ներքին բանտը, որտեղ եղել են Վասիլ Ստուսն ու Ռազմիկ Մարկոսյանը Մորդովիայի 19-րդ ճամբարի ներքին բանտը, որտեղ եղել են Վասիլ Ստուսն ու Ռազմիկ Մարկոսյանը
Լուսանկարը` Ռազմիկ Մարկոսյանի արխիվից
Մեր մեջ ամեն ինչ փոխադարձ էր: Անպատմելի երջանկություն եմ զգում, որ Ստուսի բանաստեղծությունների փրկության գործում իմ մասնակցությունն ունեմ. հիսուն ստեղծագործություն, որոնք շատերի նման բանտում կորստյան կմատնվեին:
Ստուսն այսօր էլ իմ ընկերն է ու իմ գաղափարակիցը: Բայց թող որ ես ու Ստուսն իրար ճանաչելու երջանկությունը չունենայինք: Նկատի ունեմ` չլիներ խորհրդային կայսրության երկդիմի ներքին քաղաքականությունը, որը սպառնալիք էր մեր երկրների համար, չլինեին այն հանգամանքները, որոնց պատճառով մենք հայտնվել էինք մի վայրում, որտեղ հանցագործները պիտի լինեին:
Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերներն» ու Վասիլ Ստուսը
1965 թ-ին Սերգեյ Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերներն» ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ Վասիլ Ստուսը մասնակցեց 60-ականներին ձերբակալությունների դեմ կազմակերպված բողոքին:
Փարաջանովն ու Ստուսը բավական երկար ժամանակ համաքաղաքացիներ էին: Բոլորիս հայտնի է Կիեւի դերը մեծ ռեժիսորի կյանքում: Ազատության ու արվեստի սիրահար Վասիլ Ստուսը չէր կարող իր քաղաքում ապրող այդ հանճարից հեռու մնալ: Փարաջանովի հայտնի ֆիլմի պրեմիերայով էլ սկսվեց Ստուսի հրապարակային գործունեությունը: Ստուսը, Չերնովոլը, Սվերստյուկը եւ 60-ականների մյուս երեւելիները կինոդիտումն օգտագործեցին ի պաշտպանություն 28 ձերբակալված մտավորականների: Պրեմիերայից հետո նրանք Փարաջանովի ներումն էին հայցել` ֆիլմի հանրային դիտումն ազգային խնդիրների վերհանմանը ծառայեցնելու համար: Փարաջանովը պատասխանել էր, որ դա պատիվ է իր ֆիլմի համար: Ինչպես հայտնի է` այդ դեպքից անմիջապես հետո Ստուսը հեռացվեց ասպիրանտուրայից: Դրան հետեւեցին հետապնդումները, ապա` ազատազրկումը:
Վասիլ Ստուսի քրեական գործի լուսանկարը Վասիլ Ստուսի քրեական գործի լուսանկարը
Լուսանկարը` probapera.org
Հայերի ու Հայաստանի մասին
Ուկրաինացի բանաստեղծուհի, իր գաղափարակից ընկեր Իրինա Կալինեցին հասցեագրված մի նամակում Ստուսը գրել է. «Ես սիրահարված եմ հայերին»: Նա նկատի ուներ մեր ժողովրդի ազատատենչությունը, վատի դեմ պայքարի մեր ոգին: Երազում էր լինել Հայաստանում, տեսնել Արարատը: Լավ գիտեր, թե ինչ բան է հայրենի եզերքի կարոտը, գիտեր, որ հայրենիքի համար մղվող պայքարը ոչ մի ուժ չի կասեցնի: Լավ էր հասկանում մեզ` հայերիս ու շատ բարձր էր գնահատում:
Ինչ վերաբերում է Ազգային միացյալ կուսակցությանը, այն ԽՍՀՄ-ում գործող միակ անլեգալ կազմակերպությունն էր, եւ անկախության գաղափարի տարածման ճանապարհին մեր այդ կազմակերպվածությունը հիացնում էր Ստուսին: Բայց եկավ մի ժամանակ, երբ ԱՄԿ-ն սկսեց թուլանալ եւ քիչ էր մնում` կազմալուծվեր: Ստուսը առաջարկեց եւ իրեն ԱՄԿ համակիր անդամ հայտարարեց` դրանով ԳՈՒԼԱԳ-ում սկիզբ դնելով ասոցացված անդամության գաղափարին: Նրա արարքին շատերը հետեւեցին: Այս ամենի արձագանքը հասավ Հայաստան եւ բոլոր այն բանտեր ու աքսորավայրեր, որտեղ քաղկալանավորներ կային: ԱՄԿ-ի գոյատեւման համար Ստուսի քայլը շատ կարեւոր նշանակություն ունեցավ: Այն ազդարարեց անկախության գաղափարի շարունակականությունն ու անկախության մարտիկների համախմբումը:

Вышел в свет первый сборник стихов украинского поэта, диссидента советского периода, национального героя Украины, лауреата государственной премии им. Тараса Шевченко Василя Стуса в армянском переводе.
Инициатором публикации армянского сборника «Дай мне покой, Боже» стал идеологический соратник и тюремный товарищ Василя Стуса - Размик Маркосян. Презентация книги состоится вечером 3 июня в доме-музее Сергея Параджанова.
«Это очень важное событие в плане армяно-украинского культурного диалога. Издание этой книги было одним из важнейших дел моей жизни. Это был мой долг, и я выполнил его. Долгое время я не мог найти для Стуса переводчика, иначе книга была бы издана намного раньше. Наконец, я решил доверить это дело Еразик Григорян и, думаю, не ошибся. Я не представляю кого-то еще, кто принялся бы за эту работу с большей любовью. Я считаю, что одухотворенность моего дорогого друга передана в армянском переводе, а его вхождение в армяноязычную литературу прошло успешно»,- сказал Размик Маркосян в беседе с Медиамакс.
[context1]
Размик Маркосян рассказал Медиамакс, как встретился и подружился с Василем Стусом, а также об отношении писателя к армянам и Армении.
Всиль Стус Всиль Стус
Фото: ukrinform.ru
Первая встреча
Это был 1975 год. Из-за загубленного в лагерях здоровья мы со Стусом оказались в мордовском лагерном госпитале. Я уже привык к окружению выдающихся и в хорошем, и в плохом смысле людей. Там, где я находился, в этом не было недостатка. Но Василь Стус привлек мое внимание с первых же секунд. Он был будто из другого времени. В его лице было что-то значимое, чего болезнь не смогла стереть. Еще я заметил, что боль и пролитая кровь не сломили его. Врачи предлагали ему операцию на желудке, а он отказывался. Говорил, что не доверяет хирургам, потому что КГБ будет диктовать им, что делать с ланцетом. Так, с первой же встречи мне стало понятно, что передо мной неординарная личность.
Размик Маркосян Размик Маркосян
Друзья по неволе
Мы оба были не из тех, кто быстро идет на сближение, но друг с другом мы подружились очень быстро. Мы с самого начала как будто были старыми приятелями. Как будто наша дружба не началась, а продолжилась. Мы плавно и естественно перешли к разговору, который как будто когда-то оставили незаконченным, к общему незавершенному делу. Мы вместе были в госпитале, в тюрьме, в карцере, лагере. Стус был бесконечно развитым, умным и мудрым человеком. В нем была внутренняя высокая культура. Мы не могли насытиться общением. Я бесконечно открывал его для себя. Из его слов и переживаний я понимал, каким он был мужем, сыном и отцом.
А чего лишилась украинская литература, литературоведение и переводческое искусство из-за вынужденной нетрудоспособности Стуса, из-за утраченных в тюрьме его рукописей, об этом говорила и будет говорить его родная Украина.
Самым близким и главным для меня качеством Стуса было то, что он был хорошим гражданином и другом. Он жил моими переживаниями, тревогой за мою страну. Помню, как-то у меня сильно болел зуб, я очень страдал. Требовал врача, но мне отказывали. Бросили меня в нечеловеческих муках. Стус поднял большой шум, из-за чего ему пришлось 15 дней провести в карцере.
Внутренняя тюрьма 19-го лагеря Мордовы, где отбывали сроки Василь Стус и Размик Маркосян Внутренняя тюрьма 19-го лагеря Мордовы, где отбывали сроки Василь Стус и Размик Маркосян
Фото: Из архива Размика Маркосяна
Между нами все было взаимно. Я бесконечно счастлив, что участвовал в деле спасения работ Стуса - 50 стихотворений, которые, как и другие, должны были пропасть в тюрьме. Стус и сегодня – мой друг и соратник. Но лучше бы у нас не было счастья знать друг друга. Я имею в виду, лучше бы не было лицемерной политики советской империи, которая угрожала нашим странам, не было тех обстоятельств, из-за которых мы оба оказались там, где самое место преступникам.
«Тени забытых предков» Параджанова и Василь Стус
В 1965 году во время премьеры фильма Сергея Параджанова «Тени забытых предков» Василь Стус принял участие в акции протеста против арестов в 60-е.
Параджанов и Стус довольно долго были соратниками. Всем нам известна роль Киева в жизни великого режиссера. Любитель свободы и искусства Василь Стус не мог оставаться вдалеке от гения, живущего с ним в одном городе. С премьеры знаменитого фильма Параджанова и началась общественная деятельность Стуса. Стус, Черновол, Сверстюк, Дзюба и другие видные деятели 60-х использовали кинопоказ, чтобы выступить в защиту 28 арестованных представителей интеллигенции. После премьеры они извинились перед Параджановым за то, что использовали открытый показ его фильма, чтобы поднять национальные вопросы. На это Параджанов им ответил, что это делает честь его фильму. Как известно, сразу после этого инцидента Стуса исключили из аспирантуры. Затем последовали репрессии, а потом и заключение.
Снимок личного дела Василя Стуса Снимок личного дела Василя Стуса
Фото: probapera.org
Об армянах и Армении
В одном из своих писем, адресованных украинской поэтессе, его соратнице Ирине Калинец, Стус писал: «Я влюблен в армян». Он подразумевал стремление нашего народа к свободе, его дух в борьбе со злом. Он мечтал побывать в Армении, увидеть Арарат. Он прекрасно знал, что такое тоска по родному краю, понимал, что борьбу за родину ничто не в силах остановить. Он хорошо понимал и высоко ценил нас – армян.
Что касается Национальной объединенной партии Армении, то она в СССР была единственной действующей нелегальной организацией, и эта наша организованность на пути к распространению идеи независимости восхищала Стуса. Но настал момент, когда партия начала терять позиции и оказалась на грани распада. Тогда Стус внес предложение и объявил себя сочувствующим членом партии, тем самым став основателем идеи ассоциированного членства в ГУЛАГе. Его примеру последовали многие. Отголоски этого дошли до Армении и всех тюрем и лагерей, где находились политзаключенные. Поступок Стуса сыграл большую роль в сохранении Национальной объединенной партии. Это стало знаком преемственности идеи независимости и сплочения борцов за свободу.