ԱՄՆ-ն եւ Իրանը ճկունություն են դրսեւորում, ասել է Ֆիդանը - Mediamax.am
Թուրքիայի գլխավոր դիվանագետը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը, հավանաբար, պատրաստ են փոխզիջման գնալ միջուկային համաձայնագրի կնքման համար, սակայն զգուշացրել է, որ բանակցություններում իրանական բալիստիկ հրթիռների թեմայի ներառումը «ռիսկի է ենթարկում գործընթացը եւ կարող է նոր պատերազմի հանգեցնել»։
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը, ով առանցքային դեր էր խաղացել հակամարտության կանխմանն ուղղված միջնորդական ջանքերում, FT-ին հայտնել է, որ Վաշինգտոնն ազդակներ է հղել Իրանի կողմից ուրանի հարստացման դադարեցման վերաբերյալ հիմնական պահանջում ճկունություն ցուցաբերելու պատրաստակամության մասին։ Այս պայմանը երկար ժամանակ հիմնական խոչընդոտ էր հանդիսանում, քանի որ Իրանը պնդում է ուրանի հարստացման իր իրավունքը։
Հաքան Ֆիդան՝ Պրոտեւսը Անատոլիայից
Ֆիդանը կարծիք է հայտնել, որ Թեհրանը «անկեղծորեն ցանկանում է իրական համաձայնության հասնել» եւ պատրաստ է ընդունել հարստացման մակարդակների սահմանափակումներն ու տեսչական ստուգումների խիստ ռեժիմը։
«Դրականն այն է, որ ամերիկացիները, կարծես, պատրաստ են թույլ տալ ուրանի հարստացումը Իրանում՝ հստակ սահմանված շրջանակներում», - ասել է Ֆիդանը։
«Իրանցիներն այժմ գիտակցում են, որ անհրաժեշտ է համաձայնության գալ ամերիկացիների հետ, իսկ ամերիկացիներն էլ հասկանում են, որ իրանցիներն ունեն իրենց սահմանները։ Անիմաստ է փորձել նրանց հարկադրել»։
Նա զգուշացրել է, որ եթե ԱՄՆ-ն «պնդի բոլոր հարցերի միաժամանակյա լուծման վրա»՝ նկատի ունենալով իրանական բալիստիկ հրթիռների զինանոցը եւ տարածաշրջանում զինյալներին ցուցաբերվող աջակցությունը, «ապա վախենում եմ, որ նույնիսկ միջուկային հարցը տեղից չշարժվի, ինչի հետեւանքը կարող է լինել նոր պատերազմը տարածաշրջանում»։
Ֆիդանը նշել է, որ Անկարան եւ տարածաշրջանի այլ կառավարություններ «փորձում են ստեղծագործական գաղափարներ մշակել» իրանական բալիստիկ հրթիռների ծրագրի եւ զինյալներին աջակցության խնդիրների լուծման համար՝ հավելելով, որ իրենք կարող են «կառուցողական և արդյունավետ դեր» խաղալ։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը մտահոգություն է հայտնել, որ Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուն կփորձի ազդել Թրամփի վրա Սպիտակ տուն կատարած այցի ընթացքում։
«Իսրայելի համար տարածաշրջանում ռազմական գերակայության դիրքի պահպանումը կենտրոնական առաջնահերթություն է, իսկ իրանական հրթիռների առկայությունը բարդացնում է այդ խնդիրը»,- նշել է նա։
Ֆիդանն ասել է, որ Թեհրանը գիտակցում է վտանգը, որի առջեւ կանգնած է անցյալ տարի Իսրայելի հետ պատերազմից, ինչպես նաեւ զանգվածային հակակառավարական բողոքի ցույցերից հետո։
«Նրանք [իրանական առաջնորդները] հասկանում են, որ հասարակական հուզումները զգալի չափով պայմանավորված էին տնտեսական դժվարություններով», - ասել է նա։ «Հետեւաբար, նրանք գիտեն, որ անհրաժեշտ է լուծել պատժամիջոցների հարցը»։

США и Иран проявляют гибкость, заявил Фидан
Главный дипломат Турции заявил, что и США, и Иран, похоже, готовы пойти на компромисс для заключения ядерной сделки, но предупредил, что включение в переговоры темы иранской программы баллистических ракет «рискует привести ничем, к новой войне».
Глава МИД Турции Хакан Фидан, сыгравший важную роль в посреднических усилиях по предотвращению конфликта, сказал FT, что Вашингтон дал понять о готовности проявить гибкость в ключевом требованиио прекращении обогащения урана Ираном. Это условие долгое время было критическим барьером на пути к сделке, поскольку Иран настаивает на своем праве обогащать уран.
Фидан выразил мнение, что Тегеран «искренне хочет достичь реального соглашения» и готов принять ограничения на уровни обогащения и строгий режим инспекций.
«Положительным моментом является то, что американцы, судя по всему, готовы допустить обогащение урана в Иране в четко установленных рамках», - сказал Фидан.
«Иранцы теперь осознают, что им необходимо достичь соглашения с американцами, а американцы понимают, что у иранцев есть свои пределы. Бесполезно пытаться заставить их».
Он предостерег, что если США будут «настаивать на одновременном решении всех вопросов» - имея в виду иранский арсенал баллистических ракет и поддержку боевиков в регионе – «я боюсь, что даже ядерный вопрос не сдвинется с места... результатом может стать новая война в регионе».
Фидан сказал, что Анкара и другие правительства региона «пытаются разработать творческие идеи» для решения проблемы иранской программы баллистических ракет и поддержки боевиков, добавив, что они могут сыграть «конструктивную и эффективную роль».
Глава МИД Турции выразил обеспокоенность тем, что премьер Израиля Нетаньяху будет стремиться повлиять на Трампа во время визита в Белый дом.
«Для Израиля сохранение позиции военного превосходства в регионе является центральным приоритетом. Наличие иранских ракет усложняет эту задачу», - заметил он.
Фидан сказал, что Тегеран осознает опасность, с которой он столкнулся после войны с Израилем в прошлом году, а также массовых антиправительственных протестов, которые стали самыми жестокими со времен исламской революции 1979 года.
«Они [иранские лидеры] понимают, что общественные волнения в значительной степени были вызваны экономическими трудностями», - сказал он. «Поэтому они знают, что необходимо решить вопрос санкций».