Թուրքիայի արտաքին հավակնությունները ձեւավորող նախկին հետախույզը - Mediamax.am
Թուրքիայի հետախուզության պետի պաշտոնում նշանակվելուց մոտ մեկ տարի անց Հաքան Ֆիդանին գործուղեցին Դամասկոս՝ համոզելու Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին չճնշել խաղաղ բողոքի ցույցերը:
Ֆիդանի փորձը ձախողվեց, եւ Ասադի 2011 թվականի դաժան հալածանքները ստիպեցին նրան գործ ունենալ քաղաքացիական պատերազմի հետ, որի հետեւանքով միլիոնավոր փախստականներ ուղեւորվեցին Թուրքիա, իսկ «Իսլամական պետությունը» (ISIS) սկսեց վերելք ապրել:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի կարգավիճակում Դամասկոս վերադարձած Ֆիդանին բոլորովին այլ ընդունելություն էր սպասում: Ժամանելուն պես նրան ջերմորեն գրկեց Ահմեդ ալ-Շարաան, որի ձեռնարկած հարձակումը վերջ դրեց Ասադի կառավարմանը եւ Անկարային դարձրեց Սիրիայում գերիշխող օտարերկրյա խաղացող:
«Սիրիայի ամենամութ ժամանակաշրջանն արդեն անցել է», - ասել էր Ֆիդանը այցի ընթացքում: «Առջեւում լավ օրերն են»:
Սա արդարացման պահ էր բարձրահասակ, նրբակիրթ լրտեսի համար, որը դիվանագետ է դարձել վերջին 15 տարիների ընթացքում Թուրքիայի ժամանակակից անվտանգային քաղաքականության գլխավոր ճարտարապետներից մեկը հանդիսանալուց հետո: Այժմ, երբ Ֆիդանը դուրս է եկել ստվերից, եւ նրա հեղինակությունը երկրի ներսում աճում է, ոմանք նրան նույնիսկ տեսնում են նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հնարավոր հետնորդի դերում:
Թուրքիայի ազգային հետախուզական ծառայության (MIT) ղեկավարը հանդիսանալով 2010-ից 2023 թվականները, նա կենտրոնական դեր է խաղացել երկրի ռազմավարության ձեւավորման գործում Սիրիայում եւ Մերձավոր Արեւելքում՝ միաժամանակ հավասարակշռելով հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ Անկարայի դաշնակիցների հետ ՆԱՏՕ-ում, որտեղ Թուրքիան ունի երկրորդ ամենամեծ բանակը ԱՄՆ-ից հետո:
Ֆիդանը Անկարայի դերի հանրային դեմքն է Ասադից հետո Սիրիայի կայունացմանը նպաստելու գործում, միաժամանակ կառավարելով հարաբերությունները տարածաշրջանային հարեւանների հետ, որոնք զգուշավոր են Թուրքիայի աճող ազդեցության նկատմամբ: Նա նաեւ պետք է նավարկի ՆԱՏՕ-ի ներսում առաջացած խառնաշփոթի միջով:
«Նախկինում ես ղեկավարում էի մեծ կազմակերպություն, իսկ հիմա այն ղեկավարում է ինձ», - ասում է նա Financial Times-ին տված հարցազրույցում՝ նկատի ունենալով իր անցումը հետախուզության աշխարհից համաշխարհային դիվանագիտություն:
Ֆիդանը վերջերս Լոնդոնում էր իր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ քննարկելու արձագանքը Թրամփի փորձերին՝ ստիպել Ուկրաինային հրադադար կնքել Ռուսաստանի հետ եւ սպառնալիքներին՝ հեռանալ եվրոպական անվտանգությունից:
ԱՄՆ նախագահի գործողությունները «արթնացման ազդանշան են մեզ համար, որպեսզի միավորվենք եւ ստեղծենք մեր սեփական ծանրության կենտրոնը», ասում է Ֆիդանը Financial Times-ին՝ ավելացնելով, որ Թուրքիան կցանկանար դառնալ ցանկացած նոր եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության մասը, եթե ՆԱՏՕ-ն փլուզվի:
«Ջինը բաց է թողնված շշից, եւ նրան վերադարձնելու տարբերակ չկա», - ասում է նա եվրոպական անվտանգության մասին:
«Անգամ եթե նախագահ Թրամփն այս պահին չհանի զորքերը Եվրոպայից, հնարավոր է, որ ապագայում մեկ ուրիշը նման հայացքներով եւ քաղաքական գաղափարներով կարող է դիտարկել Եվրոպայի անվտանգության մեջ Ամերիկայի ներդրման նվազեցման հարցը», - նշում է նա:
Սիրիայում, որտեղ Անկարան շարունակում էր աջակցել զինված ընդդիմության մնացորդներին նույնիսկ այն ժամանակ, երբ այլ տարածաշրջանային տերություններ ձգտում էին վերականգնել հարաբերությունները Ասադի հետ, Թուրքիան հավանաբար խաղալու է ամենակարեւոր դերը, իսկ Ֆիդանը իրադարձությունների կենտրոնում կլինի:
Նախկին զինվորական Ֆիդանը երկար ժամանակ Էրդողանի ամենավստահելի անձանցից մեկն էր: Նա մնաց իր պաշտոնում անհանգիստ ժամանակներում, ներառյալ 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման փորձի ժամանակ, երբ MIT-ի գրասենյակը գնդակոծվեց:
Որպես հետախուզության պետ նա վայելում էր արեւմտյան գործընկերների հարգանքը նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Էրդողանը լայնածավալ ներքին ճնշումներ են իրականացնում՝ Ֆիդանի MIT-ի օգնությամբ, եւ վարում էր ավելի ու ավելի ագրեսիվ արտաքին քաղաքականություն, որը հանգեցրեց ռազմական միջամտությունների Սիրիայում եւ Լիբիայում, ինչպես նաեւ պարբերական վեճերի ԱՄՆ-ի եւ եվրոպական տերությունների հետ:
Երբ Իրանը եւ Ռուսաստանը միջամտեցին Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմին՝ աջակցելով Ասադին, Ֆիդանն օգնեց կառավարել բարդ հարաբերությունները Թեհրանի եւ Մոսկվայի հետ:
Ասադի հեռանալուց հետո Թուրքիան դարձավ ամենաազդեցիկ օտարերկրյա խաղացողը Սիրիայում՝ Իրանը ստիպված էր դուրս բերել իր զորքերը, իսկ Ռուսաստանը կորցրեց դաշնակցին Մերձավոր Արեւելքի սրտում:
Անկարան պնդում է, որ ուղղակի աջակցություն չի ցուցաբերել «Հայաթ Թահրիր ալ-Շամին» (ՀԹՇ)՝ «Ալ-Քաիդայի» նախկին մասնաճյուղի ճյուղավորմանը, որը գերիշխում է Սիրիայի ժամանակավոր կառավարությունում: Ֆիդանը հերքում է, որ նախնական տեղեկություններ է ունեցել ՀԹՇ-ի հարձակման մասին, սակայն փորձագետները կարծում են, որ ՀԹՇ-ն հազիվ թե գործեր առանց Անկարայի համաձայնության՝ տարիներ շարունակ Թուրքիան առանցքային դեր է խաղացել խմբավորման ռազմական ներուժի զարգացման գործում:
Ֆիդանը զարգացրել է հարաբերությունները Շարաայի հետ, որոնք սկսվել են 2017 թվականի գաղտնի հանդիպման ժամանակ, երբ ՀԹՇ-ն ամրապնդում էր իր վերահսկողությունը Իդլիբի վրա: Այն ժամանակ Ֆիդանը խորհուրդ տվեց զինյալների առաջնորդին «խզել բոլոր կապերը ծայրահեղական խմբավորումների հետ», ներառյալ «Ալ-Քաիդան» եւ ISIS-ը:
«Նա գնաց այդ ճանապարհով», - ասում է Ֆիդանը: Նա կարծում է, որ Շարաան այժմ «ավելի լավ է հասկանում այն հասարակությունը, որի հետ գործ ունի»:
Թուրքիայի ընդլայնվող դերը Սիրիայում նոր հնարավորություններ է ընձեռում թուրքական բիզնեսի եւ առեւտրի ընդլայնման համար: Բայց դա նաեւ բերում է բեռ, ռիսկեր եւ սպառնալիքներ, քանի որ Շարաան ձգտում է ամրապնդել վերահսկողությունը եւ համոզել բազմաթիվ զինված խմբավորումներին միանալ ազգային անվտանգության նոր կառույցներին:
Ֆիդանի աճող մտահոգություններից մեկը Իսրայելի ռազմական հարձակումներն են հարավային Սիրիայի վրա Ասադի ռեժիմի անկումից հետո:
«Շարունակվող հարձակումները եւ զորքերի նոր տեղաշարժերը բացահայտ սադրանք են», - ասում է Ֆիդանը: «Իսրայելը յուրաքանչյուր արաբական եւ մուսուլմանական երկրում սպառնալիք է տեսնում, եւ դա չափազանց վտանգավոր է»:
Բայց Ֆիդանի գլխավոր մտահոգությունը Սիրիական ժողովրդավարական ուժերի (ՍԺՈւ) ճակատագիրն է՝ քրդերի ղեկավարությամբ գործող հզոր խմբավորում, որին ԱՄՆ-ը զինել եւ վարժեցրել է որպես իր տեղական գործընկեր ISIS-ի դեմ պայքարում:
Թուրքիան քուրդ զինյալներին համարում է ահաբեկիչներ եւ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) մաս, որն արդեն չորս տասնամյակ ապստամբական պայքար է մղում թուրքական պետության դեմ: 2016 թվականից ի վեր Թուրքիան առնվազն երեք հարձակում է ձեռնարկել հյուսիսային Սիրիայի վրա եւ այնտեղ է տեղակայել իր կողմից աջակցություն վայելող սիրիական խմբավորումները, ինչը Վաշինգտոնի հետ մշտական լարվածության աղբյուր է հանդիսանում:
Ֆիդանը բազմիցս զգուշացրել է, որ ՍԺՈւ-ն, որը, ըստ իր գնահատականների, 65 000 զինյալ ունի, պետք է ցրվի եւ երկրից հեռացնի ոչ սիրիացի մարտիկներին, կամ էլ բախվի թուրքական ռազմական գործողությունների վերսկսման սպառնալիքի հետ:
«Այս մարդիկ Թուրքիայի երդվյալ թշնամիներն են», - չի թաքցնում Ֆիդանը:
Անկարան հույս ունի, որ զենքերը վայր դնելու մասին Աբդուլա Օջալանի կոչը վերջ կդնի ապստամբական շարժմանը Թուրքիայում: Անկարան պատրաստ է Շարաայի կառավարությանը ժամանակ տալ ՍԺՈւ-ի հետ հակամարտությունը լուծելու համար: «Ի վերջո, մենք ուզում ենք նրանց հնարավորություն տալ պատասխանատվություն ստանձնել խնդրի լուծման համար», - նշում է Հաքան Ֆիդանը:
Փորձելով հակազդել այն կարծիքին, որ քուրդ զինյալները անհրաժեշտ են ISIS-ի վերածնունդը կանխելու համար, Ֆիդանը առաջ է մղում տարածաշրջանային կոալիցիայի ստեղծման ծրագիրը: Թուրքական ուժերը նաեւ կարող են իրենց վրա վերցնել ՍԺՈւ-ի ճամբարների եւ բանտերի կառավարումը Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում, որտեղ պահվում են ISIS-ի տասնյակ հազարավոր զինյալներ եւ նրանց հարազատները, եթե դա անհրաժեշտ լինի, ավելացնում է Ֆիդանը:
«Սա հետախուզության եւ օդային հզորության հարց է», - ասում է Ֆիդանը: «Մենք կկարողանանք ստեղծել մեր սեփական տարածաշրջանային հարթակը եւ պայքարել ISIS-ի դեմ, նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ը որոշի դուրս բերել զորքերը»:

Бывший разведчик, формирующий внешнеполитические амбиции Турции - Mediamax.am
Примерно через год после назначения на должность главы турецкой разведки Хакан Фидан был направлен в Дамаск, чтобы убедить сирийского президента Башара аль-Асада не подавлять мирные протесты.
Попытка Фидана потерпела неудачу, и жестокие репрессии Асада в 2011 году заставили его иметь дело с последствиями гражданской войны, которая отправила миллионы беженцев через границу Турции и способствовала подъему ИГИЛ.
Фидана, вернувшегося в Дамаск в декабре прошлого года уже в качестве министра иностранных дел, ждал совсем другой прием. По прибытии его тепло обнял Ахмед аль-Шараа, который возглавил наступление вместе с поддерживаемыми Турцией повстанцами, которое наконец положило конец правлению Асада и сделало Анкару доминирующим иностранным игроком в Сирии.
«Самый темный период Сирии позади», - сказал Фидан во время визита. «Впереди лучшие дни».
Это был момент оправдания для высокого, утонченного шпиона, ставшего дипломатом, одного из главных архитекторов современной турецкой политики безопасности за последние 15 лет. Теперь, когда Фидан вышел из тени, а его авторитет внутри страны растет, некоторые даже считают его потенциальным преемником президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Будучи главой национальной разведывательной службы Турции (MIT) с 2010 по 2023 годы, он сыграл центральную роль в формировании стратегии страны в Сирии и на Ближнем Востоке, балансируя при этом отношения с Россией и союзниками Анкары в НАТО, где у Турции второй по численности армия после США.
Фидан является публичным лицом роли Анкары в содействии стабилизации Сирии после Асада, управляя при этом отношениями с региональными соседями, настороженно относящимися к растущему влиянию Турции. Ему также приходится лавировать в хаосе, возникшем внутри НАТО из-за разрушения президентом США Дональдом Трампом трансатлантического альянса.
«Раньше я руководил большой организацией, теперь она руководит мной», - сказал он в редком интервью Financial Times, имея в виду свой переход из мира разведки в глобальную дипломатию.
В прошлые выходные Фидан был в Лондоне со своими европейскими коллегами, чтобы обсудить их реакцию на попытки Трампа заставить Украину пойти на прекращение огня с Россией и угрозы отстраниться от европейской безопасности.
Действия президента США являются «сигналом к пробуждению для нас, чтобы объединиться и создать собственный центр тяжести», сказал Фидан Financial Times, добавив, что Турция хотела бы стать частью любой новой европейской архитектуры безопасности, если НАТО распадется.
«Джинн выпущен из бутылки, и нет способа вернуть его обратно», - сказал он о европейской безопасности.
«Даже если президент Трамп решит не выводить войска из Европы в данный момент, возможно, что в будущем кто-то с похожими взглядами и политическими идеями может рассмотреть вопрос о сокращении вклада Америки в европейскую безопасность», - замечает он.
Но именно в Сирии Анкара, которая продолжала поддерживать остатки вооруженной оппозиции, даже когда другие региональные державы стремились возобновить отношения с Асадом, вероятно, будет играть наиболее важную роль, а Фидан будет в центре событий.
Бывший военный, Фидан долгое время был одним из самых доверенных лиц Эрдогана. Он оставался на своем посту в разведке в неспокойные времена, включая попытку переворота в 2016 году, во время которой штаб-квартира MIT была обстреляна.
В качестве главы разведки он пользовался уважением западных коллег, даже когда Эрдоган проводил масштабные внутренние репрессии - с помощью MIT Фидана - и осуществлял все более напористую внешнюю политику, которая привела к военным вмешательствам в Сирии и Ливии, а также регулярным спорам с США и европейскими державами.
Когда Иран и Россия вмешались в гражданскую войну в Сирии, чтобы поддержать Асада, Фидан помог управлять сложными отношениями с Тегераном и Москвой.
После ухода Асада Турция стала наиболее влиятельным иностранным игроком в Сирии, при этом Иран был вынужден совершить унизительный вывод войск, а Россия потеряла союзника в сердце Ближнего Востока.
Анкара говорит, что не оказывала прямой поддержки «Хайят Тахрир аль-Шам» (ХТШ) - ответвлению бывшего филиала «Аль-Каиды», которое доминирует во временном правительстве Сирии. Фидан отрицал, что имел предварительные сведения о наступлении ХТШ, но эксперты считают, что ХТШ вряд ли действовала без согласия Анкары - на протяжении многих лет Турция играла ключевую роль в способности группировки наращивать военный потенциал.
Фидан развивал отношения с Шараа, которые восходят к тайной встрече в 2017 году, когда ХТШ укрепляла свой контроль над Идлибом. Тогда он посоветовал лидеру боевиков «порвать все связи с экстремистскими группировками», включая «Аль-Каиду» и ИГИЛ.
«Он пошел этим путём», - сказал Фидан, который считает, что Шараа теперь «лучше понимает общество, с которым имеет дело».
Расширяющаяся роль Турции в Сирии предоставляет возможности для турецкого бизнеса и расширения торговли. Но это также приносит бремя, риски и угрозы, поскольку Шараа стремится укрепить контроль и убедить множество вооруженных группировок влиться в новый аппарат национальной безопасности.
Одной из растущих забот Фидана являются военные атаки Израиля на южную Сирию после падения режима Асада.
«Продолжающиеся атаки на территорию и новые передвижения войск - это явная провокация», - говорит Фидан. «Израиль видит в каждой арабской и мусульманской стране угрозу, и это крайне опасно».
Но главной заботой Фидана является судьба Сирийских демократических сил (СДС), мощной группировки под руководством курдов, которую США - к ярости Анкары - вооружили и обучили в качестве своего местного партнера в борьбе против ИГИЛ.
Турция считает курдских боевиков террористами и частью Рабочей партии Курдистана (РПК), которая уже четыре десятилетия ведет повстанческую борьбу против турецкого государства. С 2016 года Турция предприняла по меньшей мере три наступления на северную Сирию и развернула поддерживаемые ею сирийские группировки для противодействия им, что является постоянным источником трений с Вашингтоном.
Фидан неоднократно предупреждал, что СДС, в которых, по его оценкам, находится 65 000 боевиков, должны распуститься и выдворить из страны несирийских бойцов, или столкнуться с угрозой возобновления турецких военных действий.
«Эти люди - заклятые враги Турции», - не скрывает Фидан.
Анкара надеется, что призыв Абдуллы Оджалана сложить оружие и распуститься положит конец повстанческому движению в Турции. Анкара готова дать правительству Шараа время для разрешения противостояния с СДС. «В конечном счете мы хотим дать им шанс взять на себя ответственность за решение проблемы», - отмечает Хакан Фидан.
В попытке противостоять мнению, что руководимые курдами боевики необходимы для предотвращения возрождения ИГИЛ, Фидан продвигает план создания региональной коалиции для борьбы с джихадистами в качестве альтернативы миссии под руководством США.
Турецкие силы также могут взять на себя управление лагерями и тюрьмами СДС на северо-востоке Сирии, где находятся десятки тысяч боевиков ИГИЛ и их родственников, если это потребуется, добавил он.
«Это вопрос разведки и воздушной мощи», - говорит Фидан. «Мы сможем создать свою собственную региональную платформу и бороться с ИГИЛ, даже если США решат вывести войска».