Ներկայացնում ենք Peace in the Caucasus: Ensuring Europe plays a role after Trump's ceremony հոդվածի թարգմանությունը, որի հեղինակն է Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի հրավիրյալ գիտաշխատող, Ջոզեֆ Բայդենի վարչակազմում ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը։
Նշենք, որ 2024թ. հուլիսին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենն ասում էր, որ եթե ԱՄՆ-ն «կարողանա առեւտրային ուղի բացել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով, Կենտրոնական Ասիայի երկրները մուտք կունենան դեպի համաշխարհային շուկաներ եւ կնվազեցնեն կախվածությունը Ռուսաստանից եւ Չինաստանից»:
Ջեյմս Օ'Բրայեն
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հյուրընկալեց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդներին՝ հայտարարելու շրջանակային համաձայնագրի մասին, որը հնարավորություն ունի վերջ դնելու երկու երկրների միջեւ հակամարտությանը։ Թեեւ գործարքի բազմաթիվ բաղադրիչներն համաձայնեցված էին գրեթե մեկ տարի առաջ, Սպիտակ տանը կայացած արարողությունն առաջադրում է համաձայնագրի իրականացման համար արագ գործողությունների անհրաժեշտությունը։ Եվրոպացիները կարող են ազդել այս գործընթացի վրա։
Համաձայնագրի կենտրոնական տարրն է Հայաստանի համաձայնությունը բացել իր տարածքի 43 կիլոմետրանոց հատվածը ԱՄՆ կառավարմամբ միջանցքի համար, որը կկապի Ադրբեջանն իր Նախիջեւան էքսկլավի հետ, որն սահմանակից է Իրանի եւ Թուրքիայի հետ։ Նպատակն այն է, որ «Թրամփի միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման միջանցքը» (TRIPP) Կենտրոնական Ասիայից Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջոցով դեպի աշխարհի շուկաներ տանող խոշոր առեւտրական ճանապարհի մաս դառնա։
Թեեւ սա տոնելու արժանի կարեւոր քայլ է, խաղաղ բանակցություններ վարելու իմ տասնամյակների փորձը վկայում է, որ միջազգային դիտորդները լքում են արարողությունները՝ գոհ լինելով կատարված աշխատանքից, մինչդեռ շահագրգիռ կողմերը կենտրոնանում են նրա վրա, ինչ չեն ստացել։ Եվ հիմա առկա է ռիսկը, որ Սպիտակ տանը կայացած միջոցառումը կարող է գործարկել մի գործընթաց, որն իրականում կխաթարի խաղաղության հեռանկարը։
Նախ, վերջնական համաձայնագիր չի լինելու առնվազն մեկ տարի, քանի որ Ադրբեջանը պահանջում է, որ Հայաստանը իր Սահմանադրությունից հեռացնի բոլոր հղումներն այն ժամանակաշրջաններին, երբ Հայաստան վերահսկում էր Ադրբեջանի մասերը, ներառյալ այն տարածքներն, որոնք պատմականորեն բնակեցված էին հայերով։ Հայաստանի Սահմանադրության ցանկացած փոփոխություն տեղի չի ունենա մինչեւ հաջորդ տարվա ընտրությունները։
Համաձայնագրից դուրս են մնացել հիմնական կողմերը, որոնց աջակցությունը վճռական նշանակություն ունի միջանցքի հաջողության համար՝ Ռուսաստանը, Իրանը, որի սահմանը անցնում է դրա կողքով, եւ Թուրքիային՝ որի միջով պետք է անցնեն ապրանքները, որպեսզի միջանցքը գործունակ լինի։ Միջանցքի երկարաժամկետ հեռանկարների վերաբերյալ անորոշությունը կարող է գրավել այն խաղացողներին, ովքեր ձգտում են արագ շահույթի, սնուցելով կոռուպցիան եւ նախագիծն անպաշտպան դարձնելով այն կողմերի ազդեցությունից, որոնք շահագրգռված են դրա ձախողմամբ։
ԵՄ-ն կարող է օգնել այս հարցում։ Եվրոպական կապիտալը կարող է դառնալ միջանցքի ապահովագրման եւ ֆինանսավորման ամենաէժան եւ հուսալի եղանակը՝ ապահովելով դրա հաջողությունը։ Բայց ԵՄ-ը պետք է ավելացնի Հայաստանին տրամադրվող օգնությունն ու ներդրումները։
Թրամփի անձնական շահագրգռվածությունը
Արարողությունը երկու ճշմարտություն բացահայտեց: Նախ, որ ԱՄՆ-ն գլխավոր խաղացողն է Հարավային Կովկասում, որը երկար ժամանակ Ռուսաստանի ետնաբակն էր: Երկրորդը՝ խաղաղությունը հասանելի է, նույնիսկ եթե երկու երկրների քաղաքական գործիչները (հատկապես Ադրբեջանում) իրենց ժողովուրդներին պահում են պատերազմական պատրաստության մեջ։ Սա նաեւ նշանակում է Թրամփի անձնական մասնակցություն կարեւոր տարածաշրջանում՝ մասշտաբային տնտեսական օգուտների համար հեռանկար ստեղծելով։ Իրականում, Թրամփի մասնակցությունը կարող էր այս համաձայնագրին հասնելու հիմնական գործոնը լինել։
Բայդենի վարչակազմում մենք ԱՄՆ նախագահի անձնական ներգրավվածություն չէինք առաջարկում՝ անհանգիստ լինելով տասնյակ հազարավոր հայերի ճակատագրի համար, ովքեր փախան Լեռնային Ղարաբաղից 2023-ին, ինչպես նաեւ քաղաքական հասարակության դեմ Ադրբեջանի ճնշումների պատճառով, ներառյալ՝ USAID-ին արտաքսելու սպառնալիքները։ Այժմ Թրամփի վարչակազմն ինքն է ֆինանսավորումից զրկել USAID-ին, եւ Սպիտակ տանը կայացած արարողությունը ազդանշանում է, որ Վաշինգտոնին այլեւս չի անհանգստացնում 2020 եւ 2023 թվականների Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում։ Բայդենի մոտեցումը «գործնական խաղաղությունն» էր, որը կողմերը կսկսեին կյանքի կոչել համաձայնագրի կնքումից հետո։
Ադրբեջանի օգուտները
Նախագահ Իլհամ Ալիեւը Հայաստանի ամբողջական նահանջ չստացավ, ինչին ձգտում էր, բայց շատ բան շահեց։ Համաձայնագիրը խորացնում է նրա հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ՝ օգնություն ապահովելով Նախիջեւանի հետ անվտանգ կապի համար եւ ամերիկյան ներդրումների խոստում միջանցքում։ Բայդենի թիմի կողմից առաջարկվող «գործնական խաղաղության» հիմքերից մեկը ԱՄՆ-ի խոստումն էր պատժամիջոցներ կիրառել այն պաշտոնյաների եւ ընկերությունների դեմ, որոնք կկառուցեին, կշահագործեին կամ կօգտագործեին միջանցքը առանց Հայաստանի համաձայնության։ Ալիեւի տեսանկյունից ԱՄՆ-ի խոստումը աջակցել միջանցքին հիմա, նախքան Հայաստանը վերջնական քայլը կանի՝ փոփոխելով իր Սահմանադրությունը, կարող է նշանակել, որ այս ճնշման լծակը կորսված է։ Կարճ ասած, ԱՄՆ-ն վճարել է նախապես, մինչդեռ Ալիեւը պարզապես կրկնել է խաղաղության խոստումները, որոնք նա բազմիցս տվել է նախկինում։
Հայաստանի խնդիրները
Հայաստանում հնարավոր բացասական արձագանքը խնդիր կդառնա։ Հայաստանի համար էական խաղաղ շահաբաժիններ չեն լինելու՝ ո՛չ բաց սահման Թուրքիայի հետ, ո՛չ լրացուցիչ ներդրումներ (բացի նրանից, ինչ խոստացել էր նախկին պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը 2024-ի ապրիլին եւ ինչ ամրագրված է օգոստոսի 8-ին ստորագրված ամերիկա-հայկական համաձայնագրում): Միայն միջանցք, որը կապում է Ադրբեջանի տարբեր մասերը։
Սահմանադրական փոփոխությունների պարտադրման թեման գերիշխելու է նախընտրական արշավում եւ դա ավելի կվնասի Փաշինյանին։
Սա ամոթալի է։ Փաշինյանը քաջ եւ հեռատես առաջնորդ է։ Թույլ եւ Մոսկվայից կախված, կամ հարեւան Վրաստանի պես բեւեռացված Հայաստանը գրեթե հաստատ չի կարողանա մարսել այն դժվար փոխզիջումները, որոնք անհրաժեշտ են խաղաղության համար։ Իսկ Հայաստանը, որն ունակ չի լինի պահպանել համաձայնագիրը, խոցելի կլինի Մոսկվայի կամ Բաքվի միջամտության համար։
Ռուսաստանի ուրվականը
Սպիտակ տանը կայացած արարողությունը իսկապես ուժեղ ուղերձ էր Մոսկվային, որը երկար ժամանակ Հարավային Կովկասը համարում էր իր ազդեցության գոտին, բայց այժմ թուլացած է Ուկրաինայի պատերազմի, պատժամիջոցների եւ ինչպես Երեւանի, այնպես էլ Բաքվի հետ լուրջ տարաձայնությունների պատճառով։
Սակայն, հնարավոր է, սա ժամանակավոր է։ Թրամփը, երեւում է, շտապում է համաձայնության գալ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Պատժամիջոցների թուլացումը, Ուկրաինայում հրադադարը կամ ցանկացած փոխըմբռնում ԱՄՆ նախագահի հետ Մոսկվային կտա գործողությունների ազատություն, փող եւ ռազմական ուժ՝ Կովկասում իր ազդեցությունը ուժեղացնելու համար: Հատկապես՝ Հայաստանում, որտեղ նրա արդեն ունի (թեպետ թույլ) վստահելի մարդիկ եւ ռազմական ներկայություն։
Թեեւ հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում այժմ գերիշխում են, Ռուսաստանը Մոլդովայում, Ռումինիայում եւ Վրաստանում սովորել է օգնել իր նախընտրելի թեկնածուներին՝ խուսափելով բացասական արձագանքից։ Նա գրեթե հաստատ կկիրառի այս փորձը Հայաստանի ընտրություններում։
Առանց Թուրքիայի բիզնես չկա
Միջանցքի հաջողությունը կախված է գլոբալ շուկաներին մատչելի երթուղիներից, եւ թուրքական նավահանգիստները միակ մասշտաբացվող տարբերակն են։ Այսպիսով, Թուրքիան է որոշելու միջանցքի կենսունակության հեռանկարը։ Բայց Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանը փակ է մնում եւ, հավանաբար, փակ կմնա նախքան վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։
Մինչեւ խոստացված տարածաշրջանային սուպեռմայրուղին չբացվի, այս կարճ միջանցքի միակ իրական շահառուն է Բաքուն է լինելու։ Այս անորոշությունը հաշվի առնելով՝ նախագծի վաղ մասնակիցները կարող են կարճաժամկետ շահույթի ակնկալիք ունենալ՝ արտոնյալ պայմաններով վարկերի ստացում, շինարարական պայմանագրերի օգտագործում շահագրգիռ բանկերից լրացուցիչ վարկեր ստանալու համար կամ անհայտ երրորդ կողմերին կոնցեսիայի արագ վաճառքը։ «Քամելու եւ փախնելու» սկզբունքով կապիտալիզմի յուրաքանչյուր քայլ նպաստելու է կոռուպցիային, անարդյունավետությանն եւ մանիպուլյացիաներին։
Եվրոպական փողերը կարող են միջանցքի հաջողությունն ապահովելու բանալին դառնալ։ Խնդիրներին ծանոթ լինելու եւ արդեն կատարած նախապատրաստական աշխատանքների շնորհիվ եվրոպացիները կարող են ապահովել այն թափանցիկությունը, որը կենսական կլինի գիշատիչ պետությունների կողմից միջանցքի գրավումը կանխելու համար։ Պարսից ծոցի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրները կարող են խորը գրպաններ ունենալ, բայց նրանք դժվար կարողանան դիմադրել Ռուսաստանին եւ Իրանին: Մինչդեռ կառավարությունում եւ մասնավոր հատվածում իմ աշխատանքային փորձից ելնելով, քիչ հավանական եմ համարում, որ Զարգացման ֆինանսավորման ամերիկյան կորպորացիան կկարողանա արագ բավարար միջոցներ հատկացնել այսպիսի մասշտաբի նախագծին աջակցելու համար։
Եթե միջանցքը կարճ ժամանակահատվածում չկարողանա գլոբալ ցանցի մաս դառնալ, այն հետաքրքրություն է ներկայացնելու բացառապես Ադրբեջանի համար։ Դա էլ կարող է Մոսկվայից կախված եւ արմատական դիրքեր ունեցող հայ գործիչներին դրդել օգտագործել դա որպես Ադրբեջանի վրա ճնշման լծակ։
Միջանցքի պաշտպանության համար պատասխանատվությունը կարող է անհետանալ բազմաթիվ խաղացողների միջեւ առկա ճեղքերում։ Հիմնվելով նրա վրա, ինչ լսել եմ մասնավոր զրույցներում, ամերիկյան ուժերը կարող են տեղակայվել ամերիկյան առեւտրական շահերը պաշտպանելու համար, եթե դրանք այդ ժամանակ գոյություն ունենան։ Սակայն նման քայլը քիչ հավանական է թվում։ Դժվար թե բիզնեսը ենթադրի, որ արտաքին միջամտությունների դեմ հանդես եկող նախագահը ամերիկյան զորք կուղարկի այնտեղ, որտեղ Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան եւ արդեն կրկնակի հաղթանակած Ադրբեջանը կարող են արագ սրել իրավիճակը։
Եվրոպական մայրաքաղաքները
Չնայած Լոնդոնը, Բեռլինն ու Փարիզը ակտիվ են եղել կուլիսների հետեւում, կենտրոնական բեմում հիմա Վաշինգտոնն է։ Իրականությունն այն է, որ Բաքուն եւ Երեւանը Եվրոպայում Ռուսաստանին բավարար հակակշիռ չեն տեսնում։
Սա պետք է խթանի Եվրոպային վերանայել իր գործիքները՝ իր սահմաններին գտնվող հակամարտությունների հետ փոխգործակցելու համար։ Եվրոպական գազի գնումները եւ զենքի վաճառքը Ադրբեջանին զգալիորեն գերազանցում են Հայաստանին տրամադրվող օգնությանը, համագործակցության ընդլայնման զգուշավոր առաջարկները եւ զենքի վաճառքը։ Նույնիսկ Փարիզը, որն հաստատակամորեն աջակցում էր Հայաստանին, այս տարի ձգտում էր մեղմել իր դիրքորոշումը Ադրբեջանի նկատմամբ։
Սակայն, եթե խաղաղությունը հաստատվի եւ միջանցքը բացվի, եվրոպական տնտեսական ինտեգրման փորձն ավելի արդիական կդառնա։
Վաշինգտոնում կայացած արարողությունն իրական քայլ է խաղաղության ուղղությամբ։ Այն հաստատում է ամերիկյան մասնակցությունը եւ ընդգծում է երկու երկրների ձգտումները խաղաղությանը։ Բայց հակամարտության հիմնական պատճառը լուծված չէ, այլ միայն հետաձգված է, իսկ միջոցառումը դուրս է թողել այն կողմերին, որոնք փորձելու են հասնել իրենց նպատակների իրականացմանը։
ԱՄՆ հատուկ բանագնացներ Թոմ Բարաքն եւ Սթիվ Վիտկոֆը պետք է արագ գործեն, իսկ Եվրոպան կարող է կենսական դեր խաղալ միջանցքի նախագծման եւ ֆինանսավորման մեջ՝ այս հոդվածում մատնանշված ռիսկերից մի քանիսը մեղմելու նպատակով։

Предлагаему вашему вниманию перевод статьи Peace in the Caucasus: Ensuring Europe plays a role after Trump’s ceremony приглашенного научного сотрудника Европейского совета по иностранным делам, помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии в администрации Джозефа Байдена Джеймса О’ Брайена.
Отметим, что в июле 2024 года помощник госсекретаря США Джеймс О’Брайен говорил, что если США «смогут открыть торговый путь через Азербайджан и Армению, страны Центральной Азии получат доступ к мировым рынкам и снизят зависимость от России и Китая».
Джеймс О'Брайен
8 августа президент США Дональд Трамп принял лидеров Армении и Азербайджана, чтобы объявить о рамочном соглашении, которое потенциально может положить конец многолетнему конфликту между двумя странами. Хотя многие компоненты сделки были согласованы почти год назад, церемония в Белом доме диктует необходимость быстрых шагов для реализации соглашения. Европейцы могут повлиять на процесс, поскольку их влияние возрастает по мере того, как внимание обращается к возможной интеграции региона в глобальные рынки.
Центральным элементом соглашения является согласие Армении открыть 43-километровый участок своей территории для коридора под управлением США, соединяющего Азербайджан с его эксклавом Нахичевань, граничащего с Ираном и Турцией. Цель заключается в том, чтобы «Коридор Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP) стал частью крупного торгового маршрута из Центральной Азии через Азербайджан, Армению и Турцию к мировым рынкам.
Хотя это веха, достойная празднования, мой многолетний опыт мирных переговоров свидетельствует, что международные наблюдатели покидают церемонии, довольные сделанным, в то время как сами стороны сосредотачиваются на том, чего не достигли. И существует риск, что мероприятие в Белом доме может запустить динамику, которая подорвет перспективы мира.
Во-первых, окончательного соглашения не будет как минимум год, поскольку Азербайджан настаивает на том, чтобы Армения убрала из своей конституции любые ссылки на периоды, когда Армения контролировала части Азербайджана, включая территории, исторически населенные этническими армянами. Любые поправки к конституции Армении не произойдут до выборов следующего года.
Соглашение также обошло стороной ключевые страны, чья поддержка имеет решающее значение для успеха коридора: Россию, Иран — чья граница проходит рядом с ним — и Турцию — через которую должны будут идти товары, чтобы коридор оказался жизнеспособным. Неопределенность относительно долгосрочных перспектив коридора может привлечь игроков, стремящихся к быстрой выгоде, подпитывая коррупцию и делая проект уязвимым для влияния сторон, заинтересованных в его провале.
ЕС может помочь в этом вопросе. Европейский капитал может стать самым дешевым и надежным способом страхования и финансирования коридора, обеспечив его успех. Но ЕС должен будет увеличить помощь и инвестиции в Армению.
Личная заинтересованность Трампа
Суждено ли TRIPP стать еще одним «озером Трампа» — водоемом на границе Сербии и Косово, который президент США попытался назвать своим именем, не решив при этом конфликт?
Церемония раскрыла две истины: США являются главным игроком в Южном Кавказе, долгое время бывшем российским задворками, и что мир достижим, даже если политики в обеих странах (особенно в Азербайджане) держат свои народы готовыми к войне. Это также знаменует личное участие Трампа в важном регионе, потенциально запуская масштабные экономические выгоды. На самом деле, именно участие Трампа могло стать ключевым фактором в достижении этого соглашения.
Джеймс О'БрайенФото: REUTERS
В администрации Байдена мы не предлагали личного вовлечения президента из-за обеспокоенности судьбой десятков тысяч армян, которые бежали из Нагорного Карабаха в 2023 году, а также репрессиями Азербайджана против гражданского общества, включая угрозы изгнать USAID. Теперь администрация Трампа сама лишила финансирования USAID, и церемония в Белом доме сигнализирует, что Вашингтон более не беспокоят военные действия Азербайджана 2020 и 2023 годов в Нагорном Карабахе. Подход Байдена сводился к «миру на практике», который стороны начали бы воплощать в жизнь после достижения соглашения.
Выгоды Азербайджана
Президент Ильхам Алиев не получил полной капитуляции Армении, которой хотел, но выиграл очень многое. Соглашение углубляет его отношения с США, обеспечивая помощь для безопасного соединения с Нахичеванью и обещание американских инвестиций в коридор. Одной из основ «мира на практике», предложенного командой Байдена, было обещание США ввести санкции против чиновников и компаний, которые строят, эксплуатируют или используют коридор без согласия Армении. С точки зрения Алиева, обещание США поддержать коридор сейчас, до того как Армения сделала окончательный шаг по внесению поправок в свою конституцию, может означать, что этот рычаг давления утрачен. Короче говоря, США заплатили авансом, в то время как Алиев лишь повторил мирные заверения, которые неоднократно давал в прошлом.
Проблемы Армении
Потенциальная негативная реакция в Армении будет проблемой. Для Армении нет существенных мирных дивидендов: никакой открытой границы с Турцией, никаких дополнительных инвестиций в пользу Армении (кроме тех, что были обещаны бывшим госсекретарем Энтони Блинкеном в апреле 2024 года и зафиксированы в американо-армянском соглашении, подписанном 8 августа). Только коридор, соединяющий различные части Азербайджана.
Тема принуждения к конституционным изменениям будет доминировать в избирательной кампании. Это еще больше навредит Пашиняну.
Это постыдно. Пашинян является мужественным, дальновидным лидером. Слабая и зависимая от Москвы Армения, или поляризованная, как соседняя Грузия, почти наверняка не сможет справиться с трудными компромиссами, необходимыми для мира. А Армения, которая не может соблюдать соглашение, будет уязвима для вмешательства со стороны Москвы или Баку.
Тень России
Церемония в Белом доме действительно послала сильное послание Москве, которая долгое время считала Южный Кавказ своей зоной влияния, но сейчас ослаблена войной в Украине, санкциями и серьезными разногласиями как с Ереваном, так и с Баку.
Однако, возможно, это лишь временная выгода. Трамп, похоже, торопится договориться с Владимиром Путиным. Ослабление санкций, прекращение огня в Украине или любое взаимопонимание с президентом США даст Москве свободу действий, деньги и военную мощь для усиления своего влияния на Кавказе — особенно в Армении, где у неё уже есть (хоть и слабые) доверенные лица и военные базы.
Хотя антироссийские настроения в Армении сейчас преобладают, в Молдове, Румынии и Грузии Россия научилась помогать своим предпочтительным кандидатам, избегая при этом негативной реакции. Она наверняка применит этот опыт на выборах в Армении.
Никакого бизнеса без Турции
Успех коридора зависит от доступных маршрутов к глобальным рынкам, и турецкие порты являются единственным масштабируемым вариантом. Таким образом, Турция будет определять перспективы жизнеспособности коридора. Но граница между Арменией и Турцией остается закрытой и, вероятно, останется таковой до подписания окончательного мирного соглашения — и цена, вероятно, возрастет, если Армения не изменит свою конституцию.
До тех пор, пока обещанная региональная супермагистраль не откроется, единственным реальным клиентом этого короткого коридора будет Баку. Учитывая эту неопределенность, ранние участники этого проекта могут преследовать краткосрочные выгоды, такие как получение чрезмерных займов на выгодных условиях, использование строительных контрактов для получения дополнительных займов от заинтересованных банков или быстрая продажа концессий неизвестным третьим сторонам. Каждый шаг в этом капитализме по принципу «урвал и убежал» создаст возможности для коррупции, неэффективности и манипуляций.
Европейские деньги могут стать ключом к обеспечению успеха коридора. Благодаря своим знаниям проблем и уже проделанной подготовительной работе, европейцы могут обеспечить прозрачность, которая будет критически важной для предотвращения захвата коридора хищническими государствами. У стран Персидского залива и Центральной Азии могут быть глубокие карманы, но они малоспособны противостоять России и Ирану. Мой опыт работы в правительстве и в частном секторе свидетельствует, что Американская корпорация финансирования развития вряд ли сможет быстро выделить достаточно средств для поддержки проекта такого масштаба.
Если коридор не сможет развиться в глобальную сеть в ближайшее время, он будет представлять интерес почти исключительно для Азербайджана, а это будет искушать зависимых от Москвы и радикально настроенных армянских политиков.
Ответственность за защиту коридора, похоже, проваливается в трещины между множеством игроков. Основываясь на том, что я слышал в частных беседах, американские войска могут быть развернуты для защиты американских коммерческих интересов, если таковые к тому времени будут существовать. Хотя это звучит как дипломатия канонерок конца XIX века, которая нравится Трампу, такой шаг кажется маловероятным. Вряд ли бизнес станет предполагать, что выступающий против внешних вмешательств президент пошлет американские войска туда, где Россия, Иран, Турция и теперь дважды победоносный Азербайджан могут быстро эскалировать ситуацию.
Европейские столицы
Несмотря на то, что Лондон, Берлин и Париж были активны за кулисами, теперь на центральную сцену вышел Вашингтон. Реальность такова, что Баку и Ереван не видят в Европе достаточного противовеса России.
Это должно стимулировать Европу к переоценке своих инструментов для взаимодействия с конфликтами на своих границах. Европейские закупки газа и продажи оружия Азербайджану значительно превышают помощь, осторожные предложения расширения сотрудничества и продажи оружия Армении. Даже Париж, который решительно поддерживал Армению, в этом году пытался смягчить свою позицию по отношению к Азербайджану.
Однако если мир будет достигнут и коридор откроется, тогда европейский опыт экономической интеграции станет более актуальным.
Церемония в Вашингтоне является реальным шагом к миру. Она закрепляет американское участие и подчеркивает стремление двух стран к миру — две вещи, которые были известны, но не полностью признаны. Но основная причина конфликта не решена, а лишь отложена, и мероприятие исключило стороны, которые будут пытаться добиться своих целей.
Специальным посланникам США Тому Барраку и Стиву Виткоффу следует работать быстро. Европа может сыграть ключевую роль в проектировании и финансировании коридора, позиционируя себя для помощи в смягчении некоторых рисков, упомянутых в этой статье.