Թոմ Բարաքը 2016 թվականին
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները առաջարկում է Հայաստանից վարձակալել ճանապարհահատվածը, որը կկապի Նախիջեւանը Ադրբեջանի հիմնական տարածքի հետ: Պատմում ենք Թոմ Բարաքի մասին, որը 40 տարվա ընթացքում տարբեր գործարքներ է կյանքի կոչել Դոնալդ Թրամփի համար:
1.    Ո՞վ է Թոմ Բարաքը:
Թոմաս Ջոզեֆ Բարաք-կրտսերը ծնվել է 1947 թվականի ապրիլի 28-ին Կալիֆոռնիայի Կալվեր Սիթի քաղաքում քրիստոնյա լիբանանցի ներգաղթյալների ընտանիքում:
1969 թվականին նա բակալավրի աստիճան է ստացել Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանից (USC): Ուսման տարիներին խաղացել է համալսարանի ռեգբիի թիմում:
Նրա առաջին աշխատանքը Հերբերտ Կալմբախի իրավաբանական գրասենյակում էր, որը ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի անձնական իրավաբանն էր:
2.    Երբ է սկսվել Թոմ Բարաքի ներգրավումը Միջին Արեւելքում:
1972 թվականին նա մեկնել էր Սաուդյան Արաբիա, որտեղ դարձավ սաուդյան արքայազնի սկվոշ խաղի զուգընկերը: Այս ծանոթության շնորհիվ Բարաքը սկսեց կապեր հաստատել Մերձավոր Արեւելքում:
3.    Արդյո՞ք Թոմ Բարաքն առաջին անգամ է պետական պաշտոն զբաղեցնում:
Ոչ՝ 1982 թվականին նշանակվել էր ԱՄՆ ներքին գործերի փոխնախարար Ռոնալդ Ռեյգանի վարչակազմում:
4.    Ե՞րբ է Թոմ Բարաքը ծանոթացել Դոնալդ Թրամփի հետ:
Նա առաջին անգամ Դոնալդ Թրամփի հետ գործ է ունեցել 1985 թվականին՝ վերջինիս վաճառելով Alexander's խանութների ցանցի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը:
1988 թվականին Թրամփը Բարաքին 410 միլիոն դոլար վճարեց Նյու Յորքի հռչակավոր Plaza հյուրանոցի համար: Թրամփը հետագայում խոստովանել էր, որ գինը չափազանց բարձր էր, սակայն ինքը շատ էր ցանկանում դառնալ Plaza-ի սեփականատերը:
Իսկ Բարաքն այդ գործարքի ընթացքն այսպես էր նկարագրել. «Ես երիտասարդ շնիկ էի, իսկ նա այն ժամանակ արդեն մեծ տղա էր Նյու Յորքում»:
«Այդ գործարքից հետո մենք հիանալի անձնական բարեկամություն ստեղծեցինք: Մեր կյանքերը կարծես նույն ճանապարհով էին ընթանում: Երկուսս էլ ամուսնալուծվեցինք, երկուսս էլ նույն տարիքի երեխաներ ունեցանք, հետո երկուսս էլ նորից ամուսնացանք եւ տարբեր գործարքներ արեցինք միասին», - պատմել էր գործարարը:
2022 թվականի դատավարության ժամանակ պատասխանելով Թրամփի հետ իր հարաբերությունների մասին հարցին՝ Բարաքն ասել էր.
«Դոնալդ Թրամփն ԱՄՆ նախագահ է, ուստի հիմա ակտիվ ընկերական կապեր պահպանելը որոշակիորեն ավելի բարդ է դարձել: Բայց ես նրան մոտ ընկեր եմ համարում»:
5.    Ինչպես է Բարաքը օգնել Թրամփին եւ նրա փեսային:
1994 թվականին, երբ Թրամփը ֆինանսական դժվարություններ ուներ, Chase Manhattan Bank-ը Բարաքին հրավիրեց օգնելու համար, որովհետեւ նա «միակ մարդն էր, որը երբեւէ կարողացել էր լիարժեք գործ ունենալ Դոնալդի հետ»:
Բարաքը օգնեց կանխել Թրամփի ունեցվածքի բռնագանձումը եւ ապահովեց սաուդյան թագավորական ընտանիքի աջակցությունը, սակայն Թրամփն ի վերջո ներդրողներ ներգրավվեց Հոնկոնգից:
2010 թվականին Թոմ Բարաքը գնեց Դոնալդ Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշների 70 միլիոն դոլարի պարտքը՝ օգնելով նրան խուսափել սնանկացումից:
6.    Ի՞նչպես են Բարաքը ու Թրամփը առնչվել քաղաքական գործընթացներում:
Թոմ Բարաքը Թրամփի 2016 թվականի նախագահական ընտրարշավի ավագ խորհրդատուն էր նրա ինագուրացիոն հանձնաժողովի նախագահը՝ հավաքագրելով ռեկորդային 107 միլիոն դոլար:
Թոմ Բարաքը 2016 թվականին Թոմ Բարաքը 2016 թվականին
2024 թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թոմ Բարաքին առաջադրեց Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում: Նրա թեկնածությունը ԱՄՆ Սենատի կողմից հաստատվեց 60 «կողմ», 36 «դեմ» հարաբերակցությամբ 2025 թվականի ապրիլի 29-ին:
2025 թվականի մայիսի 23-ին Թոմ Բարաքը նշանակվեց նաեւ ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սիրիայի հարցերով:
7.    Ի՞նչի համար էր մեղադրվում Թոմ Բարաքը:
2021 թվականի հուլիսին Թոմ Բարաքին մեղադրանք ներկայացվեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ԱՄՆ-ում չգրանցված օտար գործակալի գործունեություն վարելու, արդարադատության խարխլման եւ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու համար:
Թոմ Բարաքի գծանկարը դատարանի դահլիճում 2022 թվականին Թոմ Բարաքի գծանկարը դատարանի դահլիճում 2022 թվականին
Լուսանկարը` REUTERS/Jane Rosenberg
Նա բանտից ազատ արձակվեց ռեկորդային 250 միլիոն դոլար գրավի դիմաց՝ GPS վերահսկողությամբ եւ ճանապարհորդելու արգելանքով:
2022 թվականի նոյեմբերի 4-ին՝ 7 շաբաթ տեւած դատական գործընթացից հետո, Թոմ Բարաքն արդարացվեց ատենակալների կողմից:
8.    Արտասահմանյան ի՞նչ պետական պարգեւ ունի Բարաքը:
2010 թվականին Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին նրան շնորհեց Պատվո լեգիոնի ասպետի կոչում՝ ֆրանսիական բիզնեսի եւ ֆինանսների ոլորտում ներդրման համար:
9.    Ի՞նչ առնչություն ունի Բարաքը Մայքլ Ջեքսոնի եւ PSG-ի հետ:
2008 թվականին Բարաքի Colony Capital ընկերությունը գնեց Մայքլ Ջեքսոնի Neverland ռանչոյի 22,5 միլիոն դոլարի ժամկետանց վարկը՝ փրկելով գույքը բռնագանձումից:
2012 թվականին Բարաքը «Պարի Սեն Ժերմեն» (PSG) ֆուտբոլային ակումբը վաճառեց Քատարի ներդրումային հիմնարկությանը:

Tom Barrack’s sketch in the courtroom in 2022
U.S. Ambassador to Turkey Tom Barrack has stated that the United States proposes leasing the Armenian part of the road connecting mainland Azerbaijan with Nakhichevan. We tell the story of Tom Barrack, who over the course of 40 years has implemented various deals for Donald Trump.
1.    Who is Tom Barrack?
Thomas Joseph Barrack Jr. was born on April 28, 1947, in Culver City, California, to a family of Lebanese Christian immigrants.
He earned a Bachelor of Arts degree from the University of Southern California (USC) in 1969, where he played on the varsity rugby team.
His first job was at the law firm of Herbert W. Kalmbach, President Richard Nixon’s personal lawyer.
2.    When did Tom Barrack get involved in the Middle East?
In 1972, he was sent to Saudi Arabia where he became the squash partner of a Saudi prince, marking the beginning of his Middle East connections.
3.    Is this Tom Barrack’s first time in public office?
No, In 1982, he served as Deputy Undersecretary of the United States Department of the Interior in the Reagan administration.
4.    When did Tom Barrack meet Donald Trump?
In 1985, he first dealt with Donald Trump when he sold Trump a 20% stake in the Alexander’s department stores.
In 1988, Trump agreed to pay Barrack $‌410 million for total ownership of the Plaza Hotel, with Trump later acknowledging the price was too high, but he dreamed of owning Plaza Hotel.
Referring to the deal, Barrack said: “I was a young pup. He was a big guy in New York at the time.”
“After the Plaza Hotel deal we then created a great personal friendship. Our lives went along the same cadence. We both got divorced, we both had kids the same age, we both got remarried, and we did different deals together,” Barrack said.
During his 2022 trial testimony, when asked about his current relationship with Trump, Barrack said:
“Donald Trump is President of the United States, so an active friendship has become somewhat more complex. But yes, I do consider him a close friend, yes.”
5.    How did Barack help Trump and his son-in-law?
In 1994, when Trump faced financial struggles, Chase Manhattan Bank called Barrack to help because he was “the only person who has ever been able to deal with Donald 100 percent.”
Barrack helped prevent foreclosure and secured Saudi royal family backing, though Trump ultimately chose Hong Kong investors.
In 2010, Barrack bought $‌70 million of Jared Kushner’s debt, helping Trump’s son-in-law avoid bankruptcy.
6.    How did Barrack and Trump interact in political processes?
Barrack was Senior Advisor to Trump’s 2016 presidential campaign and served as chairman of his Inaugural Committee, raising a record $‌107 million.
Tom Barrack in 2016 Tom Barrack in 2016
In December 2024, President-elect Donald Trump nominated him as U.S. Ambassador to Turkey, and he was confirmed by the U.S. Senate in a 60-36 vote on April 29, 2025.
On May 23, 2025, Tom Barrack was also appointed as the United States Special Envoy for Syria.
7.    What was Tom Barrack accused of?
In July 2021, Barrack was indicted on charges of acting as an unregistered agent of the UAE, obstruction of justice, and making false statements to the FBI.
Tom Barrack’s sketch in the courtroom in 2022 Tom Barrack’s sketch in the courtroom in 2022
Photo: REUTERS/Jane Rosenberg
He was released from jail on a record-setting $‌250 million bond with GPS monitoring and travel restrictions.
On November 4, 2022, after a seven-week trial, he was acquitted of all charges by a jury.
8.    What foreign state award did Tom Barrack receive?
In 2010, French President Nicolas Sarkozy knighted him as a Chevalier de la Légion d’Honneur in recognition of his contributions to the French business and finance sector.
9.    What is Barrack’s connection with Michael Jackson and PSG?
In 2008, his company Colony Capital purchased Michael Jackson’s Neverland Ranch loan for $‌22.5 million, saving the property from foreclosure.