Թրամփը եւ Պուտինը վերադարձնում են «ջունգլիների օրենքը» - Mediamax.am
Դոնալդ Թրամփի երկրորդ նախագահական ժամկետի սկսվելուց մոտ մեկ ամիս անց սկսվեցին Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու բանակցությունները։ 2022 թվականի Ռուսաստանի ներխուժումից ի վեր առաջին անգամ ամերիկացի եւ ռուսաստանցի պաշտոնյաները հանդիպեցին Էր-Ռիադում՝ քննարկելու ոչ միայն Ուկրաինայի ճակատագիրը, այլեւ Եվրոպայի ապագան... առանց Ուկրաինայի կամ Եվրոպայի։ Զարմանալի չէ, որ Կրեմլի ներկայացուցիչները չորս ժամանոց հանդիպումից բարձր տրամադրությամբ հեռացան։
Մինչեւ բանակցությունների սկսվելը, Թրամփի թիմը Վլադիմիր Պուտինի մի քանի առանցքային պահանջ կատարեց՝ առանց փոխարենը որեւէ բան ստանալու։ ԱՄՆ-ն բացառեց Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ում, մերժեց ամերիկյան խաղաղապահ ուժերի տեղակայման հնարավորությունը եւ ճանաչեց Ռուսաստանի տարածքային ձեռքբերումները որպես բանակցությունների ելակետ։ Ավելին, բանակցությունները տեղի ունեցան առանց Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու եւ եվրոպական դաշնակիցների մասնակցության, ինչը վկայում է, որ Ուկրաինայի եւ Եվրոպայի ճակատագիրը որոշվելու է Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի կողմից։
Փետրվարի 18-ի հանդիպումից հետո նախագահ Թրամփը պաշտպանեց Մոսկվայի կոչը Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնելու մասին՝ որպես վերջնական համաձայնագրի նախապայման, եւ մեղադրեց ուկրաինացիներին պատերազմ հրահրելու մեջ։ Կրեմլի քարոզչական մեքենան այդքան երջանիկ չէր եղել 2022 թվականի ներխուժման սկզբից ի վեր, երբ նրանք ինչ-որ ժամանակ կարծում էին, թե Կիեւը կընկնի առանց մարտերի։
Դժվար է նկարագրել, թե որքան արտասովոր էին այս շաբաթվա իրադարձությունները։ Այն փաստը, որ 21-րդ դարում ռուսները եւ ամերիկացիները քննարկում են ուկրաինական ընտրությունները եւ Եվրոպայի անվտանգությունը առանց երկու շահագրգիռ կողմերի մասնակցության, աննախադեպ է սառը պատերազմի ժամանակներից ի վեր։
Չնայած Զելենսկու եւ եվրոպական առաջնորդների բոլոր ջանքերին՝ շահելու Թրամփի բարեհաճությունը, ԱՄՆ-ն այլեւս հուսալի կամ բարեխիղճ գործընկեր չէ։ Եթե փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում դա բավականաչափ պարզ չդարձրեց, ապա ֆինանսների ԱՄՆ նախարար Սքոթ Բեսենտի փորձը Զելենսկուց կորզել Ուկրաինայի ներկա եւ ապագա օգտակար հանածոների եկամուտների 50%-ը՝ ոչ թե ԱՄՆ ապագա աջակցության փոխհատուցման համար, այլ որպես վճար Բայդենի վարչակազմի կողմից տրամադրված նախկին ռազմական օգնության համար, պետք է որ հստակեցներ դա։
Անկախ նրանից՝ նախագահ Զելենսկու երկրպագու եք, թե ոչ, պետք է համաձայնեք, որ ԱՄՆ-ի փորձը ընտրություններ պարտադրել օտար ժողովրդավարական երկրում պատերազմի ժամանակ, երբ դրանք հնարավոր չէ անցկացնել ապահով եւ հուսալի կերպով, անընդունելի է։ Անել դա ոչ թե ամերիկյան շահերը, այլ Պուտինի կայսերապաշտական օրակարգը առաջ մղելու համար, ամոթ է Միացյալ Նահանգների եւ նրա համաշխարհային դերակատարության համար։
Ուկրաինացիներն այժմ գիտակցում են աճող ռիսկը, որ Թրամփը Պուտինի հետ հրադադարի համաձայնագիր կնքի այնպիսի պայմաններով, որոնք իրենք չեն կարող ընդունել։ Սակայն նրանք դեռ գործելու հնարավորություն ունեն. ի վերջո, ոչ մի հրադադար չի գործի, եթե ուկրաինացիները հրաժարվեն դադարեցնել պայքարը եւ զենքը վայր դնեն միայն այն դեպքում, եթե ստանան իրական երաշխիքներ, որ Ռուսաստանը ապագայում չի կարողանա ավելի շատ տարածք զավթել։ Սակայն Թրամփն արդեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատասխանատու չի լինի խաղաղապահ զորքերի տեղակայման համար՝ Ուկրաինային առաջարկելով հետպատերազմյան անվտանգության (վերականգնումը չհաշված) հարցում հույսը դնել Եվրոպայի վրա։
Բայց խնդիրն այն է, որ եվրոպացիների մեծամասնությունը կհամաձայնի խաղաղապահ ուժեր տեղակայել Ուկրաինայում միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն հուսալի պարտավորություններ ստանձնի ռազմական աջակցություն տրամադրելու (պարտադիր չէ զորքերով՝ լոգիստիկայով, հետախուզական տվյալներով եւ օդային աջակցությամբ) ռուսական հարձակման դեպքում, իսկ Թրամփի վարչակազմը չի ցանկանում դա առաջարկել։ Սակայն առանց ավտոմատ միացման մեխանիզմի, եվրոպական անվտանգության երաշխիքները չափազանց թույլ կլինեն՝ արդյունավետորեն զսպելու Ռուսաստանի կողմից հրադադարը վերազինման եւ ապագայում ավելի շատ ուկրաինական տարածքներ զավթելու փորձերը կանխելու համար:
Կիեւը տենդագին աշխատում է եվրոպական առաջնորդների հետ՝ մշակելու ծրագիր, որը նրանք կարող են ներկայացնել Թրամփին մինչեւ վերջինիս հանդիպումը Պուտինի հետ։ Նրանք հասկանում են, որ եթե արագ չգործեն, ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը գործարք կկնքեն իրենց ապագայի վերաբերյալ՝ առանց իրենց մասնակցության։ Սակայն Եվրոպայի անօգնականությունը ակնհայտ դարձավ Փարիզում փետրվարի 17-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի հրավիրած արտակարգ գագաթնաժողովում։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Կիր Ստարմերը խոստացավ զորքեր ուղարկել Ուկրաինա, բայց միայն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, որը չի լինելու։ Գերմանիայի հեռացող կանցլեր Օլաֆ Շոլցը մերժեց խաղաղապահների գաղափարը՝ այն «վաղաժամ» անվանելով։ Լեհաստանը հրաժարվեց զորքեր տրամադրել՝ վկայակոչելով սեփական անվտանգության կարիքները։ Բալթյան եւ հյուսիսային երկրները պատրաստ են որոշ քանակությամբ զորք տրամադրել, ինչպես եւ ֆրանսիացիները, բայց ոչ բավարար քանակությամբ եւ ոչ բավականաչափ արագ։ Վճռական գործելու Եվրոպայի անկարողությունը ընդգծում է ավելի խորը խնդիր. առանց ամերիկյան առաջնորդության մայրցամաքը պարալիզացված է։
Թրամփը հաղթեց. ի՞նչ է դա նշանակում աշխարհի համար
Շուտով Ուկրաինան կարող է ստիպված լինել ընտրություն կատարել տարածքների կորստի ընդունման՝ առանց ԱՄՆ-ի կողմից աջակցված ապագա անվտանգության երաշխիքների, եւ առանց ամերիկյան աջակցության պայքարի շարունակության միջեւ: Երկու տարբերակն էլ գործնականում երաշխավորում են Ռուսաստանի ավելի մեծ հաղթանակն ապագայում։ Հեգնանքն այն է, որ Պուտինի հաղթանակի սկզբնական տեսությունը միշտ հիմնված էր Ուկրաինայի աջակցության խարխլման եւ տրանսատլանտյան դաշինքի քայքայման վրա։ Թրամփի վերադարձը Սպիտակ տուն կարող է վերջապես ապահովել հենց այն, ինչին ձգտում էր Կրեմլը։
Պուտինը ոչ միայն ձգտում է գործարքի՝ նա ցանկանում է վերանայել եվրոպական անվտանգության կարգը։ Նա ոչ միայն պարզ դարձրեց, որ չի ընդունի արեւմտյան զորքերի որեւէ ներկայություն Ուկրաինայում (նույնիսկ որպես խաղաղապահներ), այլեւ բանակցությունների սեղանին վերադարձրեց 2021 թվականի իր վերջնագրում առաջ քաշված ավելի լայն անվտանգության պահանջները, ներառյալ ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերումը Արեւելյան Եվրոպայից եւ Վարշավյան պայմանագրի նախկին երկրներից։ Եվ Թրամփը, ով Եվրոպային տեսնում է ոչ թե որպես դաշնակից, այլ որպես խնդրարկու, թվում է պատրաստ է դա ապահովել։
Եթե Թրամփը համաձայնի դուրս բերել ամերիկյան զորքերը եւ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը Բալթյան երկրներից, ինչպես նա եւ նրա խորհրդականները ակնարկել էին ավելի վաղ, առաջնագծի պետությունները անպաշտպան կմնան։
Եվրոպացիները լրջորեն են վերաբերվում այս մարտահրավերին, սակայն նրանց ռազմական հնարավորությունները մասնատված են եւ թերֆինանսավորված։ Նույնիսկ եթե քաղաքականապես բաժանված Եվրոպան միանգամից մեծացնի իր կոլեկտիվ ներդրումները անվտանգության մեջ, տարիներ կպահանջվեն այնպիսի զսպում ապահովելու համար, որն ապահովում է ՆԱՏՕ-ն՝ ամերիկյան առաջնորդությամբ:
Եվրոպացիները հանկարծակի հայտնաբերեցին, որ պատերազմ են վարում երկու ճակատով՝ բախվելով ինչպես ռուսական անվտանգության սպառնալիքներին, այնպես էլ ամերիկյան թշնամանքին։ Երբ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը հայտարարում է, որ «դաժան ռազմավարական իրողությունները թույլ չեն տալիս ԱՄՆ-ին առաջին հերթին կենտրոնանալ եվրոպական անվտանգության վրա», դա նշանակում է «մեր վրա հույս մի դրեք»։ Սակայն խնդիրն ավելի լայն է, քան այն, որ ԱՄՆ-ն այլեւս հուսալի գործընկեր չէ Ռուսաստանի դեմ պայքարում կամ նույնիսկ անվտանգության երաշխավոր։ Տրանսատլանտյան դաշինքը վտանգված է, երբ ԱՄՆ փոխնախագահը ասում է, որ Եվրոպայի ամենամեծ սպառնալիքը «ներսից» է գալիս, իսկ Թրամփի վարչակազմը ակտիվորեն սպառնում է միջամտել եվրոպական ժողովրդավարությունների գործերին, խարխլել եվրոպական տնտեսությունը, թուլացնել եվրոպական միասնությունը եւ նույնիսկ (Գրենլանդիայի դեպքում) խախտել եվրոպական ինքնիշխանությունը։
80 տարի առաջ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Խորհրդային Միության առաջնորդները Յալթայում բաժանեցին հետպատերազմյան Եվրոպան ազդեցության ոլորտների: Այսօր Թրամփը եւ Պուտինը պատրաստ են անել նույնը։ Ռուսները կտեսնեն իրենց եվրոպական տարածքային հավակնությունները ամրապնդված, ամերիկացիները կապահովեն իրենց սեփական շահերը, նրանք կբաժանեն Արկտիկան՝ մնացած աշխարհին առաջարկելով ինքնուրույն հոգալ իր մասին։ Սա ոչ միայն Ուկրաինայի եւ Եվրոպայի դավաճանություն է՝ սա այն համաշխարհային կարգի կազմաքանդումն է, որն Ամերիկան կառուցել էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։
Մենք ականատես ենք լինում «ջունգլիների օրենքին» վերադարձին, G-Zero աշխարհին, որտեղ ուժն է որոշում ամեն ինչ։

Трамп и Путин возвращают мир к «закону джунглей» - Mediamax.am
Представляем вашему вниманию перевод статьи американского политолого, президента Eurasia Group Иена Бреммера.
Менее чем через месяц после начала второго срока Дональда Трампа начались переговоры о прекращении войны в Украине. Впервые с начала вторжения России в 2022 году американские и российские официальные лица встретились в Эр-Рияде, чтобы обсудить не только судьбу Украины, но и будущее Европы... без присутствия Украины или Европы за столом переговоров. Неудивительно, что представители Кремля ушли с четырехчасовой встречи в приподнятом настроении.
Еще до начала переговоров команда Трампа выполнила несколько ключевых требований Владимира Путина, не получив ничего взамен. США исключили членство Украины в НАТО, отвергли возможность размещения американских миротворческих сил и признали территориальные приобретения России как отправную точку для переговоров. Более того, переговоры проходили без участия президента Украины Владимира Зеленского и европейских союзников, что свидетельствует о том, что судьба Украины и Европы будет решаться Вашингтоном и Москвой.
После встречи 18 февраля президент Трамп поддержал призыв Москвы о проведении выборов в Украине как предварительное условие для окончательного соглашения и обвинил украинцев в развязывании войны. Кремлевская пропагандистская машина не была так счастлива с начала вторжения 2022 года, когда они ненадолго подумали, что Киев падет без боя.
Трудно передать, насколько экстраординарными были события этой недели. Тот факт, что в XXI веке русские и американцы обсуждают украинские выборы и безопасность Европы без участия обеих заинтересованных сторон, беспрецедентен со времен холодной войны.
Несмотря на все усилия Зеленского и европейских лидеров завоевать расположение Трампа, США больше не являются надежным или добросовестным партнером. Если речь вице-президента Джей Ди Вэнса на Мюнхенской конференции по безопасности с осуждением европейской демократии, не сделала это достаточно ясным, то попытка министра финансов Скотта Бессента вытрясти из Зеленского 50% нынешних и будущих доходов Украины от полезных ископаемых - не в обмен на будущую поддержку США, а в качестве оплаты за прошлую военную помощь, предоставленную администрацией Байдена – должна была это прояснить.
Независимо от того, являетесь ли вы поклонником президента Зеленского или нет, вы должны согласиться, что попытка США навязать выборы в иностранной демократии во время войны – когда их невозможно провести безопасно и надежно – против желания большинства украинцев (включая значительную часть оппозиции Зеленского) и в нарушение конституции Украины неприемлема. Делать это не для продвижения американских интересов, а для продвижения империалистической повестки Путина, является позором для Соединенных Штатов и их роли в мире.
Украинцы теперь осознают растущий риск того, что Трамп заключит с Путиным соглашение о прекращении огня на условиях, которые они не смогут принять. Но у них все еще есть возможность действовать: в конечном счете, никакое прекращение огня не будет действовать, если украинцы откажутся прекратить борьбу и сложат оружие только в том случае, если получат реальные гарантии того, что Россия не сможет захватить больше территории в будущем. Однако Трамп уже заявил, что США не будут отвечать за развертывание миротворческих войск, оставляя Украине возможность полагаться на Европу в вопросах послевоенной безопасности (не говоря уже о восстановлении).
Но загвоздка заключается в том, что большинство европейцев согласятся развернуть миротворческие силы в Украине только если США дадут надежные обязательства обеспечить военную поддержку (не обязательно войсками, но логистикой, разведданными и воздушной поддержкой) в случае российского нападения, а администрация Трампа не хочет этого предлагать. Однако без механизма автоматического включения европейские гарантии безопасности будут слишком слабыми, чтобы эффективно сдерживать Россию от использования прекращения огня для перевооружения и попыток захватить больше украинских территорий в будущем.
Киев лихорадочно работает с европейскими лидерами над разработкой плана, который они могли бы представить Трампу до его встречи с Путиным. Все они понимают, что если они не действовать быстро, США и Россия заключат сделку об их будущем без их участия. Но беспомощность Европы была наглядно продемонстрирована на экстренном саммите, созванном президентом Франции Эмманюэлем Макроном в Париже 17 февраля. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер пообещал отправить войска в Украину – но только при поддержке США, которой не будет. Уходящий канцлер Германии Олаф Шольц отверг идею миротворцев как «преждевременную». Польша отказалась предоставить войска, ссылаясь на собственные потребности безопасности. Балтийские и северные страны готовы предоставить некоторое количество войск, как и французы, но далеко не в достаточном объеме и недостаточно быстро. Неспособность Европы действовать решительно подчеркивает более глубокую проблему: без американского лидерства континент парализован.
Вскоре Украина может быть вынуждена выбирать между принятием потери территории без поддержанных США гарантий безопасности на будущее и продолжением борьбы без американской поддержки – оба варианта практически гарантируют еще большую победу России в будущем. Ирония заключается в том, что изначальная теория победы Путина всегда основывалась на подрыве поддержки Украины и разделении трансатлантического альянса. После трех лет неудач на поле боя возвращение Трампа в Белый дом может наконец обеспечить именно то, чего Кремль хотел добивался все время.
Путин не просто стремится к сделке по Украине - он хочет пересмотра европейского порядка безопасности. Он не только ясно дал понять, что не примет никакого присутствия западных войск в Украине (даже в качестве миротворцев), но и вернул на стол переговоров более широкие требования безопасности, которые он выдвинул в своем ультиматуме 2021 года, включая вывод войск НАТО из Восточной Европы и бывших стран Варшавского договора. И Трамп, который видит в Европе не столько союзника, сколько просителя, похоже, готов это обеспечить.
Если Трамп согласится вывести американские войска и системы противоракетной обороны из стран Балтии, как он и его советники намекали ранее, прифронтовые государства останутся незащищенными перед лицом осмелевшей России, которая не испытывает никаких сомнений в использовании военной силы для достижения своих экспансионистских целей.
Европейцы серьезно относятся к этому вызову, но их военные возможности фрагментированы и недофинансированы. Даже если политически разделенная Европа в одночасье увеличит свои коллективные инвестиции в безопасность, потребуются годы для создания такого сдерживания, которое обеспечивает НАТО под американским руководством - годы, которых у Европы нет. После более чем десятилетия самоуспокоенности может быть слишком поздно для того, чтобы брать себя в руки.
Европейцы внезапно обнаружили себя ведущими войну на два фронта – сталкиваясь как с российскими угрозами безопасности, так и с американской враждебностью. Когда министр обороны США заявляет, что «суровые стратегические реалии не позволяют США в первую очередь сосредоточиться на европейской безопасности», это дипломатический способ сказать «вы предоставлены сами себе». Но проблема выходит за рамки того, что США больше не являются надежным партнером в борьбе против России или даже гарантом безопасности. Трансатлантический альянс сам находится под угрозой, когда вице-президент США говорит, что самая большая угроза Европе исходит «изнутри», а администрация Трампа активно угрожает вмешиваться в европейские демократии, подрывать европейскую экономику, ослаблять европейское единство и даже – в случае с Гренландией – нарушать европейский суверенитет.
Через 80 лет после того, как лидеры США, Великобритании и Советского Союза разделили послевоенную Европу на сферы влияния в Ялте, Трамп и Путин готовы сделать то же самое. Русские увидят свои европейские территориальные амбиции закрепленными, американцы обеспечат свои собственные интересы, стороны разделят Арктику - оставив остальной мир заботиться о себе самостоятельно. Это не просто предательство Украины и Европы - это разрушение мирового порядка, который Америка построила после Второй мировой войны.