Ջեյ Դի Վենս. Եվրոպայի գլխավոր սպառնալիքը հենց Եվրոպայի ներսում է - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 2025թ. փետրվարի 14-ին Մյունխենի անվտանգության համաժաողովում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթը, որը հրապարակվել է The Spectator պարբերականում:
Մենք հավաքվում ենք այս համաժողովում՝ քննարկելու անվտանգության հարցերը: Եվ սովորաբար մենք նկատի ունենք մեր անվտանգությանը սպառնացող արտաքին վտանգները: Ես այստեղ տեսնում եմ բազմաթիվ նշանավոր ռազմական առաջնորդների: Բայց թեեւ Թրամփի վարչակազմը խիստ մտահոգված է եվրոպական անվտանգությամբ եւ կարծում է, որ մենք կարող ենք հասնել Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ողջամիտ կարգավորման, մենք նաեւ կարծում ենք, որ առաջիկա տարիներին Եվրոպայի համար կարեւոր է լրջորեն ակտիվանալ սեփական պաշտպանության ապահովման գործում: Եվրոպային սպառնացող վտանգը, որն ինձ ամենից շատ է անհանգստացնում, Ռուսաստանից, Չինաստանից կամ որեւէ այլ արտաքին սուբյեկտից չէ: Ինձ անհանգստացնում է ներքին վտանգը: Եվրոպայի նահանջն ամենահիմնարար արժեքներից՝ այն արժեքներից, որոնք կիսում են ԱՄՆ-ը:
Ինձ ցնցեց, երբ վերջերս նախկին եվրոպական հանձնակատարը հեռուստատեսությամբ ելույթ ունեցավ եւ գոհունակություն հայտնեց նրանից, որ ռումինական կառավարությունը չեղյալ է հայտարարել ընտրությունները: Նա նախազգուշացրեց, որ եթե գործերը ըստ ծրագրածի չգնան, նույնը կարող է տեղի ունենալ Գերմանիայում:
Ամերիկյան ականջի համար ցնցող են այսպիսի թեթեւամիտ հայտարարությունները: Տարիներ շարունակ մեզ ասել են, որ այն ամենը, ինչ մենք ֆինանսավորում եւ աջակցում ենք, արվում է հանուն մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների: Ամեն ինչ՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ մեր քաղաքականությունից մինչեւ թվային գրաքննությունը, ներկայացվում է որպես ժողովրդավարության պաշտպանություն: Բայց երբ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են եվրոպական դատարանները չեղյալ հայտարարում ընտրությունները, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաները սպառնում են չեղյալ հայտարարել հաջորդները, մենք պետք է հարցնենք ինքներս մեզ, արդյո՞ք պահպանում ենք բավականաչափ բարձր չափանիշներ: Ասում եմ՝ «մենք», որովհետեւ խորապես հավատում եմ, որ մենք մեկ թիմ ենք:
Մենք չպետք է միայն խոսենք ժողովրդավարական արժեքների մասին: Մենք պետք է ապրենք դրանցով: Այս դահլիճում ներկաներից շատերդ հիշում են սառը պատերազմը: Մտածեք այդ պայքարի այն կողմի մասին, որը գրաքննության էր ենթարկում անհամաձայններին, փակում էր եկեղեցիները, չեղյալ էր հայտարարում ընտրությունները: Արդյո՞ք նրանք լավ տղերք էին: Իհարկե, ոչ:
Եվ փառք Աստծո, նրանք պարտվեցին սառը պատերազմում: Նրանք պարտվեցին, որովհետեւ չէին գնահատում եւ չէին հարգում զարմացնելու, սխալվելու, հնարելու, ստեղծագործելու ազատությունը: Պարզվեց, որ հնարավոր չէ պարտադրել նորարարություն կամ ստեղծարարություն, ինչպես եւ հնարավոր չէ ստիպել մարդկանց մտածել, զգալ կամ հավատալ այս կամ այն բանին: Եվ մենք հավատում ենք, որ այս ամենը փոխկապակցված է: Եվ, ցավոք, երբ ես նայում եմ այսօրվա Եվրոպային, երբեմն այնքան էլ պարզ չէ, թե ինչ պատահեց սառը պատերազմում հաղթողներից ոմանց հետ:
Նայում եմ Բրյուսելին, որտեղ Եվրահանձնաժողովի հանձնակատարները նախազգուշացնում են քաղաքացիներին սոցիալական ցանցերն անջատելու մտադրության մասին քաղաքացիական անկարգությունների ժամանակ, եթե ինչ-որ բան «թշնամական բովանդակություն» համարվի: Կամ այս երկրում (Գերմանիայում-Մեդիամաքս), որտեղ ոստիկանությունը հարձակումներ էր իրականացնում այն քաղաքացիների դեմ, որոնց կասկածվում էին համացանցում հակաֆեմինիստական մեկնաբանություններ տեղադրելու մեջ:
Նայում եմ Շվեդիային, որտեղ երկու շաբաթ առաջ կառավարությունը դատապարտեց քրիստոնյա ակտիվիստին Ղուրանի այրմանը մասնակցելու համար, ինչը հանգեցրեց նրա ընկերոջ սպանությանը: Եվ, ինչպես չարագուշակորեն նշեց դատավորը, շվեդական օրենքները, որոնք իբր պաշտպանում են արտահայտվելու ազատությունը, իրականում ազատություն չեն տալիս անել կամ ասել ինչ ուզես՝ առանց ռիսկի վիրավորելու այդ համոզմունքները կրող խմբին:
Նայում եմ մեր թանկագին ընկերներին՝ Միացյալ Թագավորությանը, որտեղ խղճի իրավունքներից նահանջը թիրախավորել է հիմնական ազատությունները, մասնավորապես՝ կրոնապաշտ բրիտանացիների: Ավելի քան երկու տարի առաջ բրիտանական կառավարությունը մեղադրանք առաջադրեց 51-ամյա ֆիզիոթերապեւտ եւ բանակի վետերան Ադամ Սմիթ Կոններին ծանր հանցագործության մեջ՝ նա կանգնած էր աբորտի կլինիկայից 50 մետր հեռավորության վրա եւ լուռ աղոթում էր երեք րոպե՝ ոչ ոքի չխանգարելով, ոչ ոքի հետ չշփվելով, պարզապես լուռ աղոթելով իր մտքում: Երբ իրավապահները նկատել են նրան եւ պահանջել են պատմել, թե ինչի մասին էր աղոթում, Ադամն ասել է՝ իր չծնված որդու համար: Նա եւ իր նախկին ընկերուհին աբորտ էին արել շատ տարիներ առաջ: Բայց իրավապահներին դա չհուզեց: Ադամին մեղավոր ճանաչեցին բուֆերային գոտիների մասին նոր օրենքը խախտելու մեջ, որը քրեականացնում է լուռ աղոթքը եւ այլ գործողությունները, որոնք կարող են ազդել աբորտի հաստատությունից 200 մետր շառավղում գտնվող անձի որոշման վրա: Նրան պարտադրեցին հազարավոր ֆունտեր վճարել դատական ծախսերի փոխհատուցման համար:
Կցանկանայի ասել, որ դա պատահականություն էր, վատ գրված օրենքի միանգամյա, խելագար կիրառման օրինակ էր մեկ մարդու դեմ: Բայց ոչ: Հոկտեմբերին, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, Շոտլանդիայի կառավարությունը սկսեց նամակներ ուղարկել քաղաքացիներին, որոնց տները գտնվում են այսպես կոչված անվտանգ հասանելիության գոտիներում, նախազգուշացնելով, որ նույնիսկ մասնավոր աղոթքը իրենց սեփական տներում կարող է օրենքի խախտում հանդիսանալ:
Ես ընդունում եմ, որ երբեմն գրաքննության օգտին ամենաբարձր ձայները գալիս էին ոչ թե Եվրոպայից, այլ իմ սեփական երկրից, որտեղ նախորդ վարչակազմը սպառնում եւ ահաբեկում էր սոցիալական ցանցերի ընկերություններին՝ այսպես կոչված ապատեղեկատվությունը գրաքննելու համար: Օրինակ, այն գաղափարը, որ կորոնավիրուսը, հավանաբար, արտահոսել է Չինաստանի լաբորատորիայից: Մեր սեփական կառավարությունը խրախուսում էր մասնավոր ընկերություններին լռեցնել մարդկանց, ովքեր համարձակվում էին արտասանել այն, ինչը ակնհայտ ճշմարտություն էր:
Այսպիսով, այսօր այստեղ եմ ոչ միայն դիտարկումներով, այլ առաջարկով: Եվ եթե Բայդենի վարչակազմը, թվում է, հուսահատորեն ձգտում էր ստիպել մարդկանց լռել, Թրամփի վարչակազմը կանի ճիշտ հակառակը, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք միասին աշխատել:
Վաշինգտոնում նոր շերիֆ կա: Եվ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությամբ մենք կարող ենք չհամաձայնել ձեր տեսակետների հետ, բայց կպայքարենք ձեր՝ դրանք հրապարակայնորեն արտահայտելու իրավունքը պաշտպանելու համար: Հասել ենք այն կետին, որ դեկտեմբերին Ռումինիան պարզապես չեղյալ հայտարարեց նախագահական ընտրությունների արդյունքները՝ հետախուզական գործակալության անորոշ կասկածների եւ մայրցամաքային հարեւանների հսկայական ճնշման հիման վրա: Որքան հասկանում եմ, փաստարկն այն էր, որ ռուսական ապատեղեկատվությունը «վարակել» է ռումինական ընտրությունները: Բայց ես կխնդրեի իմ եվրոպացի ընկերներին նայել սրան հեռանկարի մեջ: Դուք կարող եք սխալ համարել, որ Ռուսաստանը գովազդ է գնում սոցիալական ցանցերում՝ ձեր ընտրությունների վրա ազդելու համար: Մենք, իհարկե, այդպես ենք կարծում: Դուք նույնիսկ կարող եք դատապարտել դա համաշխարհային ասպարեզում: Բայց եթե ձեր ժողովրդավարությունը կարող է կործանվել արտերկրից եկող թվային գովազդի մի քանի հարյուր հազար դոլարով, ուրեմն այն ի սկզբանե շատ ուժեղ չի եղել:
Լավ լուրն այն է, որ ես համարում եմ ձեր ժողովրդավարությունները էապես պակաս փխրուն, քան շատերը, ակնհայտորեն, կարծում են:
Ես իսկապես հավատում եմ, որ մեր քաղաքացիներին իրենց կարծիքն արտահայտելու հնարավորություն տալը նրանց էլ ավելի ուժեղ կդարձնի: Դա մեզ վերադարձնում է Մյունխեն, որտեղ հենց այս համաժողովի կազմակերպիչները արգելել են մասնակցել թե՛ ձախ, թե՛ աջ պոպուլիստական կուսակցություններ ներկայացնող օրենսդիրներին: Նորից՝ մենք պարտավոր չենք համաձայնել ամեն ինչի հետ, ինչ ասում են մարդիկ: Բայց երբ քաղաքական առաջնորդները ներկայացնում են ընտրողների կարեւոր մասը, մենք պարտավոր ենք առնվազն երկխոսել նրանց հետ:
Ատլանտյան օվկիանոսի մյուս կողմում մեզանից շատերի համար սա ավելի ու ավելի է նմանվում նրան, թե ինչպես են հին արմատավորված շահերը, թաքնվելով խորհրդային դարաշրջանի այնպիսի տգեղ բառերի հետեւում, ինչպիսին է «ապատեղեկատվությունը», պարզապես չեն սիրում այն գաղափարը, որ այլընտրանքային տեսակետ ունեցող որեւէ մեկը կարող է այլընտրանքային տեսակետ արտահայտել կամ, Աստված մի արասցե, քվեարկել այլ կերպ, կամ էլ, «ամենասարսափելին»՝ հաղթել ընտրություններում:
Սա անվտանգության համաժողով է, եւ ես վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք քննարկել, թե ինչպես ավելացնել պաշտպանական ծախսերը առաջիկա մի քանի տարիներին՝ համաձայն որեւէ նոր թիրախային ցուցանիշի: Եվ դա հիանալի է, որովհետեւ, ինչպես չափազանց պարզ է դարձրել նախագահ Թրամփը, նա կարծում է, որ մեր եվրոպացի ընկերները պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղան այս մայրցամաքի ապագայում: Մենք «բեռի բաժանում» չենք ասում, բայց կարծում ենք, որ համատեղ դաշինքի կարեւոր մասն այն է, որ եվրոպացիները ակտիվանան, մինչ Ամերիկան կենտրոնանում է աշխարհի ավելի մեծ վտանգի մեջ գտնվող տարածաշրջանների վրա:
Բայց թույլ տվեք հարցնել ձեզ՝ ինչպե՞ս կարող եք մտածել բյուջետային հարցերի մասին, եթե մենք չգիտենք՝ ինչն ենք առաջին հերթին պաշտպանում: Այստեղի իմ հանդիպումներում ես շատ եմ լսել այն մասին, թե ինչից է պետք է պաշտպանվեք, եւ, իհարկե, դա կարեւոր է: Բայց ինչն է ինձ, եւ կարծում եմ՝ Եվրոպայի շատ քաղաքացիներին, անհասկանալի թվում, դա այն է, թե հատկապես ինչի համար եք դուք ձեզ պաշտպանում: Ո՞րն է այն դրական տեսլականը, որը մարմնավորում է անվտանգության այս ընդհանուր պայմանագիրը, որը մենք բոլորս այդքան կարեւոր ենք համարում:
Ես խորապես հավատում եմ, որ չի կարող լինել անվտանգություն, եթե դուք վախենում եք այն ձայներից, կարծիքներից եւ խղճից, որոնցով առաջնորդվում են ձեր ժողովուրդները: Եվրոպան բազմաթիվ մարտահրավերների է հանդիպում: Բայց ճգնաժամը, որին հանդիպում է այս մայրցամաքը եւ մենք բոլորս հիմա՝ դա մեր իսկ ստեղծած ճգնաժամն է: Եթե դուք վախից փախչում եք սեփական ընտրողներից, Ամերիկան ոչնչով չի կարող օգնել ձեզ: Ինչպես եւ դուք ոչնչով չեք կարող օգնել ամերիկյան ժողովրդին, որն ընտրել է ինձ եւ ընտրել է նախագահ Թրամփին: Ձեզ հարկավոր են ժողովրդավարական մանդատներ՝ առաջիկա տարիներին որեւէ արժեքավոր բան ձեռք բերելու համար:
Մի՞թե մենք չենք սովորել, որ թույլ մանդատները հանգեցնում են անկայուն արդյունքների: Բայց կարելի է արժեքավոր բաներ ձեռք բերել ժողովրդավարական մանդատով, որը կհայտնվի ձեր քաղաքացիների ձայներին ավելի մեծ արձագանքման շնորհիվ: Եթե դուք ուզում եք ունենալ մրցունակ տնտեսություն, մատչելի էներգիա եւ մատակարարման հուսալի շղթաներ, ձեզ հարկավոր են կառավարման մանդատներ, որովհետեւ դուք ստիպված եք լինելու բարդ ընտրություն կատարել՝ այս ամենն ունենալու համար:
Եվ, իհարկե, մենք դա լավ գիտենք: Ամերիկայում հնարավոր չէ ստանալ ժողովրդավարական մանդատ՝ գրաքննության ենթարկելով ձեր ընդդիմախոսներին կամ բանտ նետելով նրանց: Լինի դա ընդդիմության առաջնորդը, համեստ քրիստոնյա կինը, որն աղոթում է իր տանը, թե լրագրողը:
Այստեղ ներկայացված երկրների առջեւ ծառացած բոլոր հրատապ խնդիրներից ես ամենահրատապն եմ համարում զանգվածային միգրացիան: Այսօր այս երկրում ապրող յուրաքանչյուր հինգերորդ մարդը եկել է արտերկրից: Սա, իհարկե, ռեկորդային ցուցանիշ է: Ի դեպ, նման թիվ է նաեւ Միացյալ Նահանգներում՝ նույնպես ռեկորդային ցուցանիշ: ԵՄ-ում ոչ ԵՄ երկրներից ներգաղթողների թիվը կրկնապատկվել է 2021-ից 2022 թվականների միջեւ: Եվ այդ ժամանակից ի վեր այն էլ ավելի է աճել:
Եվ այս իրավիճակը չի առաջացել վակուումում: Սա մի շարք գիտակցված որոշումների արդյունք է, որոնք ընդունվել են քաղաքական գործիչների կողմից ողջ մայրցամաքում եւ աշխարհի այլ երկրներում տասնամյակի ընթացքում: Երեկ մենք տեսանք այդ որոշումների պատճառած սարսափները հենց այս քաղաքում: Ես չեմ կարող կրկին չհիշել զոհերին, ում գեղեցիկ ձմեռային օրը Մյունխենում ավերվեց: Մեր մտքերն ու աղոթքները նրանց հետ են: Բայց ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ:
Սա սարսափելի պատմություն է, եւ մենք բազմիցս լսել ենք այն Եվրոպայում եւ, ցավոք, չափազանց շատ անգամ Միացյալ Նահանգներում: Ապաստան հայցողը՝ ոստիկանությանն արդեն հայտնի երիտասարդը, մեքենայով հարվածում է ամբոխին եւ քանդում է հասարակության միասնությունը: Քանի՞ անգամ պետք է հանդուրժենք այս սարսափելի ձախողումները, նախքան կփոխենք ուղղությունը եւ կուղղորդենք մեր ընդհանուր քաղաքակրթությունը նոր ուղղությամբ: Այս մայրցամաքում ոչ մի ընտրող չի քվեարկել միլիոնավոր չստուգված ներգաղթողների համար դռները բացելու օգտին: Բայց գիտե՞ք, թե ինչի օգտին են նրանք քվեարկել: Անգլիայում նրանք քվեարկեցին Բրեքսիթի օգտին: Համաձայն եք, թե ոչ, նրանք քվեարկեցին դրա օգտին: Եվ ավելի ու ավելի շատ Եվրոպայում նրանք քվեարկում են այն քաղաքական առաջնորդների օգտին, ովքեր խոստանում են վերջ դնել անվերահսկելի միգրացիային: Ի դեպ, ես համաձայն եմ այս մտահոգություններից շատերի հետ, բայց դուք պարտավոր չեք համաձայնել ինձ հետ:
Ես պարզապես կարծում եմ, որ մարդկանց համար կարեւոր են իրենց տները, իրենց երազանքները, իրենց անվտանգությունը, իրենց ու իրենց երեխաներին ապահովելու կարողությունը:
Եվ նրանք խելացի են: Կարծում եմ, սա ամենակարեւոր բաներից մեկն է, որը ես հասկացել եմ քաղաքականության մեջ լինելու կարճ ժամանակահատվածում: Ի հեճուկս այն բանի, ինչ կարող եք լսել Դավոսում, մեր բոլոր երկրների քաղաքացիները սովորաբար իրենց չեն համարում կրթված կենդանիներ կամ գլոբալ տնտեսության փոխարինելի մասնիկներ: Եվ զարմանալի չէ, որ նրանք չեն ուզում, որ առաջնորդները անողոք կերպով անտեսեն իրենց: Եվ հենց ժողովրդավարությունն է կոչված լուծելու այս մեծ հարցերը ընտրատեղամասերում:
Մարդկանց մերժելը, նրանց մտահոգությունները անտեսելը, կամ, ավելի վատ՝ լրատվամիջոցներ փակելը, ընտրությունները չեղարկելը կամ մարդկանց քաղաքական գործընթացից հեռացնելը ոչինչ չի պաշտպանում: Իրականում սա ժողովրդավարությունը ոչնչացնելու ամենահաստատուն ճանապարհն է:
Արտահայտվելը եւ կարծիքներ հայտնելը ընտրություններին միջամտություն չէ: Նույնիսկ երբ մարդիկ արտահայտում են տեսակետներ ձեր երկրից դուրս, եւ նույնիսկ երբ այդ մարդիկ շատ ազդեցիկ են, հավատացեք, ես սա ասում եմ հումորով, եթե ամերիկյան ժողովրդավարությունը կարողացավ դիմանալ Գրետա Թունբերգի տասը տարվա բարոյախոսություններին, դուք մի քանի ամիս կկարողանաք դիմանալ Իլոն Մասկին:
Բայց ոչ մի ժողովրդավարություն՝ ոչ ամերիկյանը, ոչ գերմանականը, ոչ եվրոպականւ, չի գոյատեւի, եթե միլիոնավոր ընտրողների ասեն, որ նրանց մտքերն ու մտահոգությունները, ձգտումները, օգնության աղերսները անվավեր են կամ նույնիսկ քննարկման անարժան:
Ժողովրդավարությունը հիմնված է սրբազան սկզբունքի վրա, որ ժողովրդի ձայնը նշանակություն ունի: Կա՛մ դուք պաշտպանում եք այս սկզբունքը, կա՛մ ոչ: Եվրոպացիներ, ժողովուրդը ձայն ունի: Եվրոպական առաջնորդներն ունեն ընտրություն: Եվ ես խորապես հավատում եմ, որ մենք ապագայից վախենալու կարիք չունենք:
Ընդունեք այն, ինչ ասում է ձեր ժողովուրդը, նույնիսկ երբ դա զարմանալի է թվում, նույնիսկ երբ դուք համաձայն չեք: Եվ եթե դուք դա անեք, կկարողանաք նայել ապագային վստահությամբ՝ իմանալով, որ ազգը կանգնած է ձեզանից յուրաքանչյուրի հետեւում: Եվ սա է ժողովրդավարության մեծ կախարդանքը: Այն այս քարե շենքերում կամ շքեղ հյուրանոցներում չէ: Այն նույնիսկ այն հզոր հաստատություններում չէ, որ մենք միասին կառուցել ենք:
Ժողովրդավարությանը հավատալը նշանակում է հասկանալ, որ մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրն ունի իմաստություն եւ ձայն: Ինչպես մի անգամ ասել է Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս II-ը՝ իմ կարծիքով, ժողովրդավարության ամենանշանավոր ջատագովներից մեկը. «Մի վախեցեք»: Մենք չպետք է վախենանք մեր ժողովուրդներից, նույնիսկ երբ նրանք արտահայտում են տեսակետներ, որոնք տարբերվում են ղեկավարության կարծիքից: Հաջողություն բոլորիդ: Թող Աստված օրհնի ձեզ:
Այս նյութը թարգմանվել եւ հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

JD Vance: The biggest threat to Europe comes from within - Mediamax.am
We present the full transcript translation of U.S. Vice President James David Vance's speech at the Munich Security Conference on February 14, 2025, presented by The Spectator.
We gather at this conference to discuss security. And normally we mean threats to our external security. I see many, many great military leaders gathered here today. But while the Trump administration is very concerned with European security and believes that we can come to a reasonable settlement between Russia and Ukraine – and we also believe that it’s important in the coming years for Europe to step up in a big way to provide for its own defence – the threat that I worry the most about vis-a-vis Europe is not Russia, it’s not China, it’s not any other external actor. What I worry about is the threat from within. The retreat of Europe from some of its most fundamental values: values shared with the United States of America.
I was struck that a former European commissioner went on television recently and sounded delighted that the Romanian government had just annulled an entire election. He warned that if things don’t go to plan, the very same thing could happen in Germany too.
Now, these cavalier statements are shocking to American ears. For years we’ve been told that everything we fund and support is in the name of our shared democratic values. Everything from our Ukraine policy to digital censorship is billed as a defence of democracy. But when we see European courts cancelling elections and senior officials threatening to cancel others, we ought to ask whether we’re holding ourselves to an appropriately high standard. And I say ourselves, because I fundamentally believe that we are on the same team.
We must do more than talk about democratic values. We must live them. Now, within living memory of many of you in this room, the cold war positioned defenders of democracy against much more tyrannical forces on this continent. And consider the side in that fight that censored dissidents, that closed churches, that cancelled elections. Were they the good guys? Certainly not.
And thank God they lost the Cold war. They lost because they neither valued nor respected all of the extraordinary blessings of liberty, the freedom to surprise, to make mistakes, invent, to build. As it turns out, you can’t mandate innovation or creativity, just as you can’t force people what to think, what to feel, or what to believe. And we believe those things are certainly connected. And unfortunately, when I look at Europe today, it’s sometimes not so clear what happened to some of the cold war’s winners.
I look to Brussels, where EU Commission commissars warned citizens that they intend to shut down social media during times of civil unrest: the moment they spot what they’ve judged to be ‘hateful content’. Or to this very country where police have carried out raids against citizens suspected of posting anti-feminist comments online as part of ‘combating misogyny’ on the internet.
I look to Sweden, where two weeks ago, the government convicted a Christian activist for participating in Quran burnings that resulted in his friend’s murder. And as the judge in his case chillingly noted, Sweden’s laws to supposedly protect free expression do not, in fact, grant – and I’m quoting – a ‘free pass’ to do or say anything without risking offending the group that holds that belief.
And perhaps most concerningly, I look to our very dear friends, the United Kingdom, where the backslide away from conscience rights has placed the basic liberties of religious Britons in particular in the crosshairs. A little over two years ago, the British government charged Adam Smith Conner, a 51-year-old physiotherapist and an Army veteran, with the heinous crime of standing 50 metres from an abortion clinic and silently praying for three minutes, not obstructing anyone, not interacting with anyone, just silently praying on his own. After British law enforcement spotted him and demanded to know what he was praying for, Adam replied simply, it was on behalf of his unborn son.
He and his former girlfriend had aborted years before. Now the officers were not moved. Adam was found guilty of breaking the government’s new Buffer Zones Law, which criminalises silent prayer and other actions that could influence a person’s decision within 200 metres of an abortion facility. He was sentenced to pay thousands of pounds in legal costs to the prosecution.
Now, I wish I could say that this was a fluke, a one-off, crazy example of a badly written law being enacted against a single person. But no. This last October, just a few months ago, the Scottish government began distributing letters to citizens whose houses lay within so-called safe access zones, warning them that even private prayer within their own homes may amount to breaking the law. Naturally, the government urged readers to report any fellow citizens suspected guilty of thought crime in Britain and across Europe.
Free speech, I fear, is in retreat and in the interests of comedy, my friends, but also in the interest of truth, I will admit that sometimes the loudest voices for censorship have come not from within Europe, but from within my own country, where the prior administration threatened and bullied social media companies to censor so-called misinformation. Misinformation, like, for example, the idea that coronavirus had likely leaked from a laboratory in China. Our own government encouraged private companies to silence people who dared to utter what turned out to be an obvious truth.
So I come here today not just with an observation, but with an offer. And just as the Biden administration seemed desperate to silence people for speaking their minds, so the Trump administration will do precisely the opposite, and I hope that we can work together on that.
In Washington, there is a new sheriff in town. And under Donald Trump’s leadership, we may disagree with your views, but we will fight to defend your right to offer them in the public square. Now, we’re at the point, of course, that the situation has gotten so bad that this December, Romania straight up cancelled the results of a presidential election based on the flimsy suspicions of an intelligence agency and enormous pressure from its continental neighbours. Now, as I understand it, the argument was that Russian disinformation had infected the Romanian elections. But I’d ask my European friends to have some perspective. You can believe it’s wrong for Russia to buy social media advertisements to influence your elections. We certainly do. You can condemn it on the world stage, even. But if your democracy can be destroyed with a few hundred thousand dollars of digital advertising from a foreign country, then it wasn’t very strong to begin with.
Now, the good news is that I happen to think your democracies are substantially less brittle than many people apparently fear.
And I really do believe that allowing our citizens to speak their mind will make them stronger still. Which, of course, brings us back to Munich, where the organisers of this very conference have banned lawmakers representing populist parties on both the left and the right from participating in these conversations. Now, again, we don’t have to agree with everything or anything that people say. But when political leaders represent an important constituency, it is incumbent upon us to at least participate in dialogue with them.
Now, to many of us on the other side of the Atlantic, it looks more and more like old entrenched interests hiding behind ugly Soviet era words like misinformation and disinformation, who simply don’t like the idea that somebody with an alternative viewpoint might express a different opinion or, God forbid, vote a different way, or even worse, win an election.
Now, this is a security conference, and I’m sure you all came here prepared to talk about how exactly you intend to increase defence spending over the next few years in line with some new target. And that’s great, because as President Trump has made abundantly clear, he believes that our European friends must play a bigger role in the future of this continent. We don’t think you hear this term ‘burden sharing’, but we think it’s an important part of being in a shared alliance together that the Europeans step up while America focuses on areas of the world that are in great danger.
But let me also ask you, how will you even begin to think through the kinds of budgeting questions if we don’t know what it is that we are defending in the first place? I’ve heard a lot already in my conversations, and I’ve had many, many great conversations with many people gathered here in this room. I’ve heard a lot about what you need to defend yourselves from, and of course that’s important. But what has seemed a little bit less clear to me, and certainly I think to many of the citizens of Europe, is what exactly it is that you’re defending yourselves for. What is the positive vision that animates this shared security compact that we all believe is so important?
I believe deeply that there is no security if you are afraid of the voices, the opinions and the conscience that guide your very own people. Europe faces many challenges. But the crisis this continent faces right now, the crisis I believe we all face together, is one of our own making. If you’re running in fear of your own voters, there is nothing America can do for you. Nor for that matter, is there anything that you can do for the American people who elected me and elected President Trump. You need democratic mandates to accomplish anything of value in the coming years.
Have we learned nothing that thin mandates produce unstable results? But there is so much of value that can be accomplished with the kind of democratic mandate that I think will come from being more responsive to the voices of your citizens. If you’re going to enjoy competitive economies, if you’re going to enjoy affordable energy and secure supply chains, then you need mandates to govern because you have to make difficult choices to enjoy all of these things.
And of course, we know that very well. In America, you cannot win a democratic mandate by censoring your opponents or putting them in jail. Whether that’s the leader of the opposition, a humble Christian praying in her own home, or a journalist trying to report the news. Nor can you win one by disregarding your basic electorate on questions like, who gets to be a part of our shared society.
And of all the pressing challenges that the nations represented here face, I believe there is nothing more urgent than mass migration. Today, almost one in five people living in this country moved here from abroad. That is, of course, an all time high. It’s a similar number, by the way, in the United States, also an all time high. The number of immigrants who entered the EU from non-EU countries doubled between 2021 and 2022 alone. And of course, it’s gotten much higher since.
And we know the situation. It didn’t materialise in a vacuum. It’s the result of a series of conscious decisions made by politicians all over the continent, and others across the world, over the span of a decade. We saw the horrors wrought by these decisions yesterday in this very city. And of course, I can’t bring it up again without thinking about the terrible victims who had a beautiful winter day in Munich ruined. Our thoughts and prayers are with them and will remain with them. But why did this happen in the first place?
It’s a terrible story, but it’s one we’ve heard way too many times in Europe, and unfortunately too many times in the United States as well. An asylum seeker, often a young man in his mid-20s, already known to police, rammed a car into a crowd and shatters a community. Unity. How many times must we suffer these appalling setbacks before we change course and take our shared civilisation in a new direction? No voter on this continent went to the ballot box to open the floodgates to millions of unvetted immigrants. But you know what they did vote for? In England, they voted for Brexit. And agree or disagree, they voted for it. And more and more all over Europe, they are voting for political leaders who promise to put an end to out-of-control migration. Now, I happen to agree with a lot of these concerns, but you don’t have to agree with me.
I just think that people care about their homes. They care about their dreams. They care about their safety and their capacity to provide for themselves and their children.
And they’re smart. I think this is one of the most important things I’ve learned in my brief time in politics. Contrary to what you might hear, a couple of mountains over in Davos, the citizens of all of our nations don’t generally think of themselves as educated animals or as interchangeable cogs of a global economy. And it’s hardly surprising that they don’t want to be shuffled about or relentlessly ignored by their leaders. And it is the business of democracy to adjudicate these big questions at the ballot box.
I believe that dismissing people, dismissing their concerns or worse yet, shutting down media, shutting down elections or shutting people out of the political process protects nothing. In fact, it is the most surefire way to destroy democracy. Speaking up and expressing opinions isn’t election interference. Even when people express views outside your own country, and even when those people are very influential – and trust me, I say this with all humour – if American democracy can survive ten years of Greta Thunberg’s scolding you guys can survive a few months of Elon Musk.
But what no democracy, American, German or European will survive, is telling millions of voters that their thoughts and concerns, their aspirations, their pleas for relief, are invalid or unworthy of even being considered.
Democracy rests on the sacred principle that the voice of the people matters. There is no room for firewalls. You either uphold the principle or you don’t. Europeans, the people have a voice. European leaders have a choice. And my strong belief is that we do not need to be afraid of the future.
Embrace what your people tell you, even when it’s surprising, even when you don’t agree. And if you do so, you can face the future with certainty and with confidence, knowing that the nation stands behind each of you. And that, to me, is the great magic of democracy. It’s not in these stone buildings or beautiful hotels. It’s not even in the great institutions that we built together as a shared society.
To believe in democracy is to understand that each of our citizens has wisdom and has a voice. And if we refuse to listen to that voice, even our most successful fights will secure very little. As Pope John Paul II, in my view, one of the most extraordinary champions of democracy on this continent or any other, once said, ‘do not be afraid’. We shouldn’t be afraid of our people even when they express views that disagree with their leadership. Thank you all. Good luck to all of you. God bless you.