Ջեյ Դի Վենս. Եվրոպայի գլխավոր սպառնալիքը հենց Եվրոպայի ներսում է - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 2025թ. փետրվարի 14-ին Մյունխենի անվտանգության համաժաողովում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթը, որը հրապարակվել է The Spectator պարբերականում:
Մենք հավաքվում ենք այս համաժողովում՝ քննարկելու անվտանգության հարցերը: Եվ սովորաբար մենք նկատի ունենք մեր անվտանգությանը սպառնացող արտաքին վտանգները: Ես այստեղ տեսնում եմ բազմաթիվ նշանավոր ռազմական առաջնորդների: Բայց թեեւ Թրամփի վարչակազմը խիստ մտահոգված է եվրոպական անվտանգությամբ եւ կարծում է, որ մենք կարող ենք հասնել Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ողջամիտ կարգավորման, մենք նաեւ կարծում ենք, որ առաջիկա տարիներին Եվրոպայի համար կարեւոր է լրջորեն ակտիվանալ սեփական պաշտպանության ապահովման գործում: Եվրոպային սպառնացող վտանգը, որն ինձ ամենից շատ է անհանգստացնում, Ռուսաստանից, Չինաստանից կամ որեւէ այլ արտաքին սուբյեկտից չէ: Ինձ անհանգստացնում է ներքին վտանգը: Եվրոպայի նահանջն ամենահիմնարար արժեքներից՝ այն արժեքներից, որոնք կիսում են ԱՄՆ-ը:
Ինձ ցնցեց, երբ վերջերս նախկին եվրոպական հանձնակատարը հեռուստատեսությամբ ելույթ ունեցավ եւ գոհունակություն հայտնեց նրանից, որ ռումինական կառավարությունը չեղյալ է հայտարարել ընտրությունները: Նա նախազգուշացրեց, որ եթե գործերը ըստ ծրագրածի չգնան, նույնը կարող է տեղի ունենալ Գերմանիայում:
Ամերիկյան ականջի համար ցնցող են այսպիսի թեթեւամիտ հայտարարությունները: Տարիներ շարունակ մեզ ասել են, որ այն ամենը, ինչ մենք ֆինանսավորում եւ աջակցում ենք, արվում է հանուն մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների: Ամեն ինչ՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ մեր քաղաքականությունից մինչեւ թվային գրաքննությունը, ներկայացվում է որպես ժողովրդավարության պաշտպանություն: Բայց երբ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են եվրոպական դատարանները չեղյալ հայտարարում ընտրությունները, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաները սպառնում են չեղյալ հայտարարել հաջորդները, մենք պետք է հարցնենք ինքներս մեզ, արդյո՞ք պահպանում ենք բավականաչափ բարձր չափանիշներ: Ասում եմ՝ «մենք», որովհետեւ խորապես հավատում եմ, որ մենք մեկ թիմ ենք:
Մենք չպետք է միայն խոսենք ժողովրդավարական արժեքների մասին: Մենք պետք է ապրենք դրանցով: Այս դահլիճում ներկաներից շատերդ հիշում են սառը պատերազմը: Մտածեք այդ պայքարի այն կողմի մասին, որը գրաքննության էր ենթարկում անհամաձայններին, փակում էր եկեղեցիները, չեղյալ էր հայտարարում ընտրությունները: Արդյո՞ք նրանք լավ տղերք էին: Իհարկե, ոչ:
Եվ փառք Աստծո, նրանք պարտվեցին սառը պատերազմում: Նրանք պարտվեցին, որովհետեւ չէին գնահատում եւ չէին հարգում զարմացնելու, սխալվելու, հնարելու, ստեղծագործելու ազատությունը: Պարզվեց, որ հնարավոր չէ պարտադրել նորարարություն կամ ստեղծարարություն, ինչպես եւ հնարավոր չէ ստիպել մարդկանց մտածել, զգալ կամ հավատալ այս կամ այն բանին: Եվ մենք հավատում ենք, որ այս ամենը փոխկապակցված է: Եվ, ցավոք, երբ ես նայում եմ այսօրվա Եվրոպային, երբեմն այնքան էլ պարզ չէ, թե ինչ պատահեց սառը պատերազմում հաղթողներից ոմանց հետ:
Նայում եմ Բրյուսելին, որտեղ Եվրահանձնաժողովի հանձնակատարները նախազգուշացնում են քաղաքացիներին սոցիալական ցանցերն անջատելու մտադրության մասին քաղաքացիական անկարգությունների ժամանակ, եթե ինչ-որ բան «թշնամական բովանդակություն» համարվի: Կամ այս երկրում (Գերմանիայում-Մեդիամաքս), որտեղ ոստիկանությունը հարձակումներ էր իրականացնում այն քաղաքացիների դեմ, որոնց կասկածվում էին համացանցում հակաֆեմինիստական մեկնաբանություններ տեղադրելու մեջ:
Նայում եմ Շվեդիային, որտեղ երկու շաբաթ առաջ կառավարությունը դատապարտեց քրիստոնյա ակտիվիստին Ղուրանի այրմանը մասնակցելու համար, ինչը հանգեցրեց նրա ընկերոջ սպանությանը: Եվ, ինչպես չարագուշակորեն նշեց դատավորը, շվեդական օրենքները, որոնք իբր պաշտպանում են արտահայտվելու ազատությունը, իրականում ազատություն չեն տալիս անել կամ ասել ինչ ուզես՝ առանց ռիսկի վիրավորելու այդ համոզմունքները կրող խմբին:
Նայում եմ մեր թանկագին ընկերներին՝ Միացյալ Թագավորությանը, որտեղ խղճի իրավունքներից նահանջը թիրախավորել է հիմնական ազատությունները, մասնավորապես՝ կրոնապաշտ բրիտանացիների: Ավելի քան երկու տարի առաջ բրիտանական կառավարությունը մեղադրանք առաջադրեց 51-ամյա ֆիզիոթերապեւտ եւ բանակի վետերան Ադամ Սմիթ Կոններին ծանր հանցագործության մեջ՝ նա կանգնած էր աբորտի կլինիկայից 50 մետր հեռավորության վրա եւ լուռ աղոթում էր երեք րոպե՝ ոչ ոքի չխանգարելով, ոչ ոքի հետ չշփվելով, պարզապես լուռ աղոթելով իր մտքում: Երբ իրավապահները նկատել են նրան եւ պահանջել են պատմել, թե ինչի մասին էր աղոթում, Ադամն ասել է՝ իր չծնված որդու համար: Նա եւ իր նախկին ընկերուհին աբորտ էին արել շատ տարիներ առաջ: Բայց իրավապահներին դա չհուզեց: Ադամին մեղավոր ճանաչեցին բուֆերային գոտիների մասին նոր օրենքը խախտելու մեջ, որը քրեականացնում է լուռ աղոթքը եւ այլ գործողությունները, որոնք կարող են ազդել աբորտի հաստատությունից 200 մետր շառավղում գտնվող անձի որոշման վրա: Նրան պարտադրեցին հազարավոր ֆունտեր վճարել դատական ծախսերի փոխհատուցման համար:
Կցանկանայի ասել, որ դա պատահականություն էր, վատ գրված օրենքի միանգամյա, խելագար կիրառման օրինակ էր մեկ մարդու դեմ: Բայց ոչ: Հոկտեմբերին, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, Շոտլանդիայի կառավարությունը սկսեց նամակներ ուղարկել քաղաքացիներին, որոնց տները գտնվում են այսպես կոչված անվտանգ հասանելիության գոտիներում, նախազգուշացնելով, որ նույնիսկ մասնավոր աղոթքը իրենց սեփական տներում կարող է օրենքի խախտում հանդիսանալ:
Ես ընդունում եմ, որ երբեմն գրաքննության օգտին ամենաբարձր ձայները գալիս էին ոչ թե Եվրոպայից, այլ իմ սեփական երկրից, որտեղ նախորդ վարչակազմը սպառնում եւ ահաբեկում էր սոցիալական ցանցերի ընկերություններին՝ այսպես կոչված ապատեղեկատվությունը գրաքննելու համար: Օրինակ, այն գաղափարը, որ կորոնավիրուսը, հավանաբար, արտահոսել է Չինաստանի լաբորատորիայից: Մեր սեփական կառավարությունը խրախուսում էր մասնավոր ընկերություններին լռեցնել մարդկանց, ովքեր համարձակվում էին արտասանել այն, ինչը ակնհայտ ճշմարտություն էր:
Այսպիսով, այսօր այստեղ եմ ոչ միայն դիտարկումներով, այլ առաջարկով: Եվ եթե Բայդենի վարչակազմը, թվում է, հուսահատորեն ձգտում էր ստիպել մարդկանց լռել, Թրամփի վարչակազմը կանի ճիշտ հակառակը, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք միասին աշխատել:
Վաշինգտոնում նոր շերիֆ կա: Եվ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությամբ մենք կարող ենք չհամաձայնել ձեր տեսակետների հետ, բայց կպայքարենք ձեր՝ դրանք հրապարակայնորեն արտահայտելու իրավունքը պաշտպանելու համար: Հասել ենք այն կետին, որ դեկտեմբերին Ռումինիան պարզապես չեղյալ հայտարարեց նախագահական ընտրությունների արդյունքները՝ հետախուզական գործակալության անորոշ կասկածների եւ մայրցամաքային հարեւանների հսկայական ճնշման հիման վրա: Որքան հասկանում եմ, փաստարկն այն էր, որ ռուսական ապատեղեկատվությունը «վարակել» է ռումինական ընտրությունները: Բայց ես կխնդրեի իմ եվրոպացի ընկերներին նայել սրան հեռանկարի մեջ: Դուք կարող եք սխալ համարել, որ Ռուսաստանը գովազդ է գնում սոցիալական ցանցերում՝ ձեր ընտրությունների վրա ազդելու համար: Մենք, իհարկե, այդպես ենք կարծում: Դուք նույնիսկ կարող եք դատապարտել դա համաշխարհային ասպարեզում: Բայց եթե ձեր ժողովրդավարությունը կարող է կործանվել արտերկրից եկող թվային գովազդի մի քանի հարյուր հազար դոլարով, ուրեմն այն ի սկզբանե շատ ուժեղ չի եղել:
Լավ լուրն այն է, որ ես համարում եմ ձեր ժողովրդավարությունները էապես պակաս փխրուն, քան շատերը, ակնհայտորեն, կարծում են:
Ես իսկապես հավատում եմ, որ մեր քաղաքացիներին իրենց կարծիքն արտահայտելու հնարավորություն տալը նրանց էլ ավելի ուժեղ կդարձնի: Դա մեզ վերադարձնում է Մյունխեն, որտեղ հենց այս համաժողովի կազմակերպիչները արգելել են մասնակցել թե՛ ձախ, թե՛ աջ պոպուլիստական կուսակցություններ ներկայացնող օրենսդիրներին: Նորից՝ մենք պարտավոր չենք համաձայնել ամեն ինչի հետ, ինչ ասում են մարդիկ: Բայց երբ քաղաքական առաջնորդները ներկայացնում են ընտրողների կարեւոր մասը, մենք պարտավոր ենք առնվազն երկխոսել նրանց հետ:
Ատլանտյան օվկիանոսի մյուս կողմում մեզանից շատերի համար սա ավելի ու ավելի է նմանվում նրան, թե ինչպես են հին արմատավորված շահերը, թաքնվելով խորհրդային դարաշրջանի այնպիսի տգեղ բառերի հետեւում, ինչպիսին է «ապատեղեկատվությունը», պարզապես չեն սիրում այն գաղափարը, որ այլընտրանքային տեսակետ ունեցող որեւէ մեկը կարող է այլընտրանքային տեսակետ արտահայտել կամ, Աստված մի արասցե, քվեարկել այլ կերպ, կամ էլ, «ամենասարսափելին»՝ հաղթել ընտրություններում:
Սա անվտանգության համաժողով է, եւ ես վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք քննարկել, թե ինչպես ավելացնել պաշտպանական ծախսերը առաջիկա մի քանի տարիներին՝ համաձայն որեւէ նոր թիրախային ցուցանիշի: Եվ դա հիանալի է, որովհետեւ, ինչպես չափազանց պարզ է դարձրել նախագահ Թրամփը, նա կարծում է, որ մեր եվրոպացի ընկերները պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղան այս մայրցամաքի ապագայում: Մենք «բեռի բաժանում» չենք ասում, բայց կարծում ենք, որ համատեղ դաշինքի կարեւոր մասն այն է, որ եվրոպացիները ակտիվանան, մինչ Ամերիկան կենտրոնանում է աշխարհի ավելի մեծ վտանգի մեջ գտնվող տարածաշրջանների վրա:
Բայց թույլ տվեք հարցնել ձեզ՝ ինչպե՞ս կարող եք մտածել բյուջետային հարցերի մասին, եթե մենք չգիտենք՝ ինչն ենք առաջին հերթին պաշտպանում: Այստեղի իմ հանդիպումներում ես շատ եմ լսել այն մասին, թե ինչից է պետք է պաշտպանվեք, եւ, իհարկե, դա կարեւոր է: Բայց ինչն է ինձ, եւ կարծում եմ՝ Եվրոպայի շատ քաղաքացիներին, անհասկանալի թվում, դա այն է, թե հատկապես ինչի համար եք դուք ձեզ պաշտպանում: Ո՞րն է այն դրական տեսլականը, որը մարմնավորում է անվտանգության այս ընդհանուր պայմանագիրը, որը մենք բոլորս այդքան կարեւոր ենք համարում:
Ես խորապես հավատում եմ, որ չի կարող լինել անվտանգություն, եթե դուք վախենում եք այն ձայներից, կարծիքներից եւ խղճից, որոնցով առաջնորդվում են ձեր ժողովուրդները: Եվրոպան բազմաթիվ մարտահրավերների է հանդիպում: Բայց ճգնաժամը, որին հանդիպում է այս մայրցամաքը եւ մենք բոլորս հիմա՝ դա մեր իսկ ստեղծած ճգնաժամն է: Եթե դուք վախից փախչում եք սեփական ընտրողներից, Ամերիկան ոչնչով չի կարող օգնել ձեզ: Ինչպես եւ դուք ոչնչով չեք կարող օգնել ամերիկյան ժողովրդին, որն ընտրել է ինձ եւ ընտրել է նախագահ Թրամփին: Ձեզ հարկավոր են ժողովրդավարական մանդատներ՝ առաջիկա տարիներին որեւէ արժեքավոր բան ձեռք բերելու համար:
Մի՞թե մենք չենք սովորել, որ թույլ մանդատները հանգեցնում են անկայուն արդյունքների: Բայց կարելի է արժեքավոր բաներ ձեռք բերել ժողովրդավարական մանդատով, որը կհայտնվի ձեր քաղաքացիների ձայներին ավելի մեծ արձագանքման շնորհիվ: Եթե դուք ուզում եք ունենալ մրցունակ տնտեսություն, մատչելի էներգիա եւ մատակարարման հուսալի շղթաներ, ձեզ հարկավոր են կառավարման մանդատներ, որովհետեւ դուք ստիպված եք լինելու բարդ ընտրություն կատարել՝ այս ամենն ունենալու համար:
Եվ, իհարկե, մենք դա լավ գիտենք: Ամերիկայում հնարավոր չէ ստանալ ժողովրդավարական մանդատ՝ գրաքննության ենթարկելով ձեր ընդդիմախոսներին կամ բանտ նետելով նրանց: Լինի դա ընդդիմության առաջնորդը, համեստ քրիստոնյա կինը, որն աղոթում է իր տանը, թե լրագրողը:
Այստեղ ներկայացված երկրների առջեւ ծառացած բոլոր հրատապ խնդիրներից ես ամենահրատապն եմ համարում զանգվածային միգրացիան: Այսօր այս երկրում ապրող յուրաքանչյուր հինգերորդ մարդը եկել է արտերկրից: Սա, իհարկե, ռեկորդային ցուցանիշ է: Ի դեպ, նման թիվ է նաեւ Միացյալ Նահանգներում՝ նույնպես ռեկորդային ցուցանիշ: ԵՄ-ում ոչ ԵՄ երկրներից ներգաղթողների թիվը կրկնապատկվել է 2021-ից 2022 թվականների միջեւ: Եվ այդ ժամանակից ի վեր այն էլ ավելի է աճել:
Եվ այս իրավիճակը չի առաջացել վակուումում: Սա մի շարք գիտակցված որոշումների արդյունք է, որոնք ընդունվել են քաղաքական գործիչների կողմից ողջ մայրցամաքում եւ աշխարհի այլ երկրներում տասնամյակի ընթացքում: Երեկ մենք տեսանք այդ որոշումների պատճառած սարսափները հենց այս քաղաքում: Ես չեմ կարող կրկին չհիշել զոհերին, ում գեղեցիկ ձմեռային օրը Մյունխենում ավերվեց: Մեր մտքերն ու աղոթքները նրանց հետ են: Բայց ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ:
Սա սարսափելի պատմություն է, եւ մենք բազմիցս լսել ենք այն Եվրոպայում եւ, ցավոք, չափազանց շատ անգամ Միացյալ Նահանգներում: Ապաստան հայցողը՝ ոստիկանությանն արդեն հայտնի երիտասարդը, մեքենայով հարվածում է ամբոխին եւ քանդում է հասարակության միասնությունը: Քանի՞ անգամ պետք է հանդուրժենք այս սարսափելի ձախողումները, նախքան կփոխենք ուղղությունը եւ կուղղորդենք մեր ընդհանուր քաղաքակրթությունը նոր ուղղությամբ: Այս մայրցամաքում ոչ մի ընտրող չի քվեարկել միլիոնավոր չստուգված ներգաղթողների համար դռները բացելու օգտին: Բայց գիտե՞ք, թե ինչի օգտին են նրանք քվեարկել: Անգլիայում նրանք քվեարկեցին Բրեքսիթի օգտին: Համաձայն եք, թե ոչ, նրանք քվեարկեցին դրա օգտին: Եվ ավելի ու ավելի շատ Եվրոպայում նրանք քվեարկում են այն քաղաքական առաջնորդների օգտին, ովքեր խոստանում են վերջ դնել անվերահսկելի միգրացիային: Ի դեպ, ես համաձայն եմ այս մտահոգություններից շատերի հետ, բայց դուք պարտավոր չեք համաձայնել ինձ հետ:
Ես պարզապես կարծում եմ, որ մարդկանց համար կարեւոր են իրենց տները, իրենց երազանքները, իրենց անվտանգությունը, իրենց ու իրենց երեխաներին ապահովելու կարողությունը:
Եվ նրանք խելացի են: Կարծում եմ, սա ամենակարեւոր բաներից մեկն է, որը ես հասկացել եմ քաղաքականության մեջ լինելու կարճ ժամանակահատվածում: Ի հեճուկս այն բանի, ինչ կարող եք լսել Դավոսում, մեր բոլոր երկրների քաղաքացիները սովորաբար իրենց չեն համարում կրթված կենդանիներ կամ գլոբալ տնտեսության փոխարինելի մասնիկներ: Եվ զարմանալի չէ, որ նրանք չեն ուզում, որ առաջնորդները անողոք կերպով անտեսեն իրենց: Եվ հենց ժողովրդավարությունն է կոչված լուծելու այս մեծ հարցերը ընտրատեղամասերում:
Մարդկանց մերժելը, նրանց մտահոգությունները անտեսելը, կամ, ավելի վատ՝ լրատվամիջոցներ փակելը, ընտրությունները չեղարկելը կամ մարդկանց քաղաքական գործընթացից հեռացնելը ոչինչ չի պաշտպանում: Իրականում սա ժողովրդավարությունը ոչնչացնելու ամենահաստատուն ճանապարհն է:
Արտահայտվելը եւ կարծիքներ հայտնելը ընտրություններին միջամտություն չէ: Նույնիսկ երբ մարդիկ արտահայտում են տեսակետներ ձեր երկրից դուրս, եւ նույնիսկ երբ այդ մարդիկ շատ ազդեցիկ են, հավատացեք, ես սա ասում եմ հումորով, եթե ամերիկյան ժողովրդավարությունը կարողացավ դիմանալ Գրետա Թունբերգի տասը տարվա բարոյախոսություններին, դուք մի քանի ամիս կկարողանաք դիմանալ Իլոն Մասկին:
Բայց ոչ մի ժողովրդավարություն՝ ոչ ամերիկյանը, ոչ գերմանականը, ոչ եվրոպականւ, չի գոյատեւի, եթե միլիոնավոր ընտրողների ասեն, որ նրանց մտքերն ու մտահոգությունները, ձգտումները, օգնության աղերսները անվավեր են կամ նույնիսկ քննարկման անարժան:
Ժողովրդավարությունը հիմնված է սրբազան սկզբունքի վրա, որ ժողովրդի ձայնը նշանակություն ունի: Կա՛մ դուք պաշտպանում եք այս սկզբունքը, կա՛մ ոչ: Եվրոպացիներ, ժողովուրդը ձայն ունի: Եվրոպական առաջնորդներն ունեն ընտրություն: Եվ ես խորապես հավատում եմ, որ մենք ապագայից վախենալու կարիք չունենք:
Ընդունեք այն, ինչ ասում է ձեր ժողովուրդը, նույնիսկ երբ դա զարմանալի է թվում, նույնիսկ երբ դուք համաձայն չեք: Եվ եթե դուք դա անեք, կկարողանաք նայել ապագային վստահությամբ՝ իմանալով, որ ազգը կանգնած է ձեզանից յուրաքանչյուրի հետեւում: Եվ սա է ժողովրդավարության մեծ կախարդանքը: Այն այս քարե շենքերում կամ շքեղ հյուրանոցներում չէ: Այն նույնիսկ այն հզոր հաստատություններում չէ, որ մենք միասին կառուցել ենք:
Ժողովրդավարությանը հավատալը նշանակում է հասկանալ, որ մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրն ունի իմաստություն եւ ձայն: Ինչպես մի անգամ ասել է Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս II-ը՝ իմ կարծիքով, ժողովրդավարության ամենանշանավոր ջատագովներից մեկը. «Մի վախեցեք»: Մենք չպետք է վախենանք մեր ժողովուրդներից, նույնիսկ երբ նրանք արտահայտում են տեսակետներ, որոնք տարբերվում են ղեկավարության կարծիքից: Հաջողություն բոլորիդ: Թող Աստված օրհնի ձեզ:
Այս նյութը թարգմանվել եւ հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

Джей Ди Вэнс: Главная угроза Европе - в ней самой - Mediamax.am
Представляем вашему вниманию перевод выступления вице-президента США Джеймса Дэвида Вэнса на Мюнхенской конференции по безопасности 14 февраля 2025 года, опубликованный в The Spectator.
Мы собираемся на этой конференции, чтобы обсудить вопросы безопасности. И обычно мы имеем в виду внешние угрозы нашей безопасности. Я вижу здесь много выдающихся военных лидеров. Но хотя администрация Трампа очень обеспокоена европейской безопасностью и считает, что мы можем прийти к разумному урегулированию между Россией и Украиной, мы также считаем, что в ближайшие годы Европе важно серьезно активизироваться в обеспечении собственной обороны. Угроза, которая беспокоит меня более всего в отношении Европы, исходит не от России, не от Китая, не от какого-либо другого внешнего субъекта. Меня беспокоит угроза изнутри. Отступление Европы от некоторых из самых фундаментальных ценностей: ценностей, которые разделяют США.
Меня поразило, когда недавно бывший европейский комиссар выступил по телевидению и выглядел довольным тем, что румынское правительство аннулировало выборы. Он предупредил, что если дела пойдут не по плану, то же самое может произойти и в Германии.
Американского слух шокируюют столь легкомысленные заявления. Годами нам говорили, что всё, что мы финансируем и поддерживаем, делается во имя наших общих демократических ценностей. Всё - от нашей политики в отношении Украины до цифровой цензуры, преподносится как защита демократии. Но когда мы видим, как европейские суды отменяют выборы, а высокопоставленные чиновники угрожают отменить другие, нам следует спросить себя, придерживаемся ли мы достаточно высоких стандартов. Я говорю «мы», потому что твердо верю, что мы в одной команде.
Мы должны не только говорить о демократических ценностях. Мы должны жить ими. В памяти многих из вас, присутствующих в этом зале, холодная война противопоставляла защитников демократии гораздо более тираническим силам на этом континенте. И подумайте о той стороне в этой борьбе, которая подвергала цензуре диссидентов, закрывала церкви, отменяла выборы. Были ли они хорошими парнями? Конечно, нет.
И слава Богу, они проиграли холодную войну. Они проиграли, потому что не ценили и не уважали необыкновенные блага свободы: свободу удивлять, совершать ошибки, изобретать, созидать. Как оказалось, нельзя предписать инновации или творчество, как и нельзя заставить людей думать, чувствовать или верить в то или иное. И мы верим, все это, безусловно, взаимосвязано. И, к сожалению, когда я смотрю на Европу сегодня, иногда не совсем понятно, что произошло с некоторыми победителями в холодной войне.
Я смотрю на Брюссель, где комиссары Еврокомиссии предупреждают граждан о намерении отключить социальные сети во время гражданских беспорядков, если они сочтут что-то «враждебным контентом». Или на эту самую страну (Германию-Медиамакс), где полиция проводила рейды против граждан, подозреваемых в размещении антифеминистских комментариев в интернете.
Я смотрю на Швецию, где две недели назад правительство осудило христианского активиста за участие в сожжении Корана, что привело к убийству его друга. И, как зловеще отметил судья, шведские законы, якобы защищающие свободу выражения мнений, на самом деле не дают свободы делать или говорить что угодно, не рискуя оскорбить группу, придерживающуюся этих убеждений.
И, что выглядит наиболее тревожным - я смотрю на наших очень дорогих друзей, Соединенное Королевство, где отступление от прав совести поставило под прицел основные свободы, в частности, религиозных британцев. Чуть более двух лет назад британское правительство предъявило обвинение 51-летнему физиотерапевту и ветерану армии Адаму Смиту Коннеру в тяжком преступлении - он стоял в 50 метрах от абортивной клиники и молча молился в течение трех минут, не мешая никому, не взаимодействуя ни с кем, просто молча молясь про себя. Когда правоохранительные органы заметили его и потребовали рассказать, о чем он молился, Адам ответил, что за своего нерожденного сына.
Они с бывшей девушкой сделали аборт много лет назад. Но правоохранителей это не тронуло. Адама признали виновным в нарушении нового закона о буферных зонах, который криминализирует молчаливую молитву и другие действия, которые могут повлиять на решение человека, находящегося в радиусе 200 метров от абортивного учреждения. Его приговорили к выплате тысяч фунтов судебных издержек обвинению.
Я хотел бы сказать, что это была случайность, единичный, сумасшедший пример плохо написанного закона, примененного против одного человека. Но нет. В прошлом октябре, всего несколько месяцев назад, правительство Шотландии начало рассылать письма гражданам, чьи дома находятся в так называемых зонах безопасного доступа, предупреждая, что даже частная молитва в их собственных домах может быть нарушением закона.
Я признаю, что иногда самые громкие голоса в пользу цензуры исходили не из Европы, а из моей собственной страны, где предыдущая администрация угрожала и запугивала компании социальных сетей, чтобы цензурировать так называемую дезинформацию. Например, идею о том, что коронавирус, вероятно, утек из лаборатории в Китае. Наше собственное правительство поощряло частные компании заставлять молчать людей, которые осмеливались произнести то, что оказалось очевидной истиной.
Так что сегодня я здесь не просто с наблюдениями, но с предложением. И если администрация Байдена, похоже, отчаянно стремилась заставить людей молчать, администрация Трампа будет делать прямо противоположное, и я надеюсь, что мы сможем вместе работать над этим.
В Вашингтоне новый шериф. И под руководством Дональда Трампа мы можем не соглашаться с вашими взглядами, но будем бороться за защиту вашего права высказывать их публично. Сейчас мы дошли до того, что в декабре Румыния просто отменила результаты президентских выборов на основании зыбких подозрений разведывательного агентства и огромного давления со стороны континентальных соседей. Насколько я понимаю, аргумент заключался в том, что российская дезинформация «заразила» румынские выборы. Но я бы попросил моих европейских друзей взглянуть на это в перспективе. Вы можете считать неправильным, что Россия покупает рекламу в социальных сетях, чтобы повлиять на ваши выборы. Мы, конечно, так считаем. Вы даже можете осудить это на мировой арене. Но если ваша демократия может быть разрушена несколькими сотнями тысяч долларов цифровой рекламы из-за рубежа, значит, она изначально не была очень сильной.
Хорошая новость в том, что я считаю ваши демократии существенно менее хрупкими, чем многие, очевидно, опасаются.
И я действительно верю, что предоставление нашим гражданам возможности высказывать свое мнение сделает их еще сильнее. Что, конечно, возвращает нас к Мюнхену, где организаторы этой самой конференции запретили участвовать в ней законодателям, представляющим популистские партии как левого, так и правого толка. Опять же, мы не обязаны соглашаться со всем или чем-либо, что говорят люди. Но когда политические лидеры представляют важную часть избирателей, мы обязаны хотя бы вовлекаться с ними в диалог.
Для многих из нас по другую сторону Атлантики это все больше похоже на то, как старые укоренившиеся интересы, прячущиеся за уродливыми словами советской эпохи вроде «дезинформации», просто не любят идею о том, что кто-то с альтернативной точкой зрения может выразить другое мнение или, не дай Бог, проголосовать по-другому, или, что еще хуже, выиграть выборы.
Это конференция по безопасности, и я уверен, что вы готовы обсуждать, как увеличить расходы на оборону в ближайшие несколько лет в соответствии с каким-то новым целевым показателем. И это замечательно, потому что, как предельно ясно дал понять президент Трамп, он считает, что наши европейские друзья должны играть более важную роль в будущем этого континента. Мы не говорим о «разделении бремени», но считаем, что важной частью совместного альянса является то, что европейцы активизируются, пока Америка фокусируется на регионах мира, находящихся в большой опасности.
Но позвольте мне спросить вас - как вы можете начать думать о бюджетных вопросах, если мы не знаем, что именно мы защищаем в первую очередь? На своих встречах здесь я много слышал о том, от чего вам нужно защищаться, и, конечно, это важно. Но что мне, и, думаю, многим гражданам Европы, кажется неясным, это то, ради чего именно вы себя защищаете. Каким является то позитивное видение, которое одушевляет этот общий договор о безопасности, который мы все считаем таким важным?
Я глубоко верю, что не может быть безопасности, если вы боитесь голосов, мнений и совести, которым руководствуются ваши народы. Европа сталкивается со многими вызовами. Но кризис, с которым сталкивается этот континент и все мы сейчас - это кризис, созданный нами самими. Если вы в страхе бежите от своих собственных избирателей, Америка ничем не может вам помочь. Как, впрочем, и вы ничем не можете помочь американскому народу, который избрал меня и избрал президента Трампа. Вам нужны демократические мандаты, чтобы достичь чего-либо ценного в предстоящие годы.
Неужели мы не научились, что слабые мандаты приводят к нестабильным результатам? Но можно достичь ценного с демократическим мандатом, который появится благодаря большей отзывчивости к голосам ваших граждан. Если вы хотите иметь конкурентоспособную экономику, доступную энергию и надежные цепочки поставок, вам нужны мандаты на управление, потому что вам придется делать сложный выбор, чтобы иметь все это.
И, конечно, мы это хорошо знаем. В Америке нельзя получить демократический мандат, подвергая цензуре своих оппонентов или сажая их в тюрьму. Будь то лидер оппозиции, скромная христианка, молящаяся в своем доме, или журналист.
И из всех неотложных проблем, с которыми сталкиваются представленные здесь страны, я считаю, что самым срочным является массовая миграция. Сегодня почти каждый пятый человек, живущий в этой стране, переехал сюда из-за границы. Это, конечно, рекордный показатель. Кстати, похожая цифра и в Соединенных Штатах – тоже рекордный показатель. Число иммигрантов, въехавших в ЕС из стран, не входящих в ЕС, удвоилось между 2021 и 2022 годами. И с тех пор оно еще более увеличилось.
И эта ситуация возникла не в вакууме. Это результат серии сознательных решений, прнимаемых политиками по всему континенту и в других странах мира на протяжении десятилетия. Вчера мы видели ужасы, причиненные этими решениями, в этом самом городе. Я не могу снова не вспомнить об жертвах, чей прекрасный зимний день в Мюнхене был разрушен. Наши мысли и молитвы с ними. Но почему это произошло?
Это ужасная история, мы слышали ее много раз в Европе и, к сожалению, слишком много раз в Соединенных Штатах. Проситель убежища, уже известный полиции молодой человек врезается на машине в толпу и разрушает единство общества. Сколько раз мы должны терпеть эти ужасающие неудачи, прежде чем мы изменим курс и направим нашу общую цивилизацию в новом направлении? Ни один избиратель на этом континенте не голосовал за то, чтобы открыть шлюзы для миллионов непроверенных иммигрантов. Но знаете, за что они голосовали? В Англии они голосовали за Брексит. И согласны вы или нет, они за него проголосовали. И все больше и больше по всей Европе они голосуют за политических лидеров, которые обещают положить конец неконтролируемой миграции. Я, кстати, согласен со многими из этих опасений, но вы не обязаны соглашаться со мной.
Я просто думаю, что людям небезразличны их дома, их мечты, их безопасность и способность обеспечивать себя и своих детей.
И они умны. Я думаю, это одна из самых важных вещей, которые я понял за свое короткое время в политике. Вопреки тому, что вы можете услышать в Давосе, граждане всех наших стран обычно не считают себя образованными животными или взаимозаменяемыми винтиками глобальной экономики. И неудивительно, что они не хотят, чтобы их безжалостно игнорировали лидеры. И именно демократия призвана решать эти большие вопросы на избирательных участках.
Отвержение людей, игнорирование их забот, или, что еще хуже, закрытие СМИ, отмена выборов или отстранение людей от политического процесса ничего не защищает. На самом деле это самый верный способ уничтожить демократию. Высказываться и выражать мнения – это не вмешательство в выборы. Даже когда люди выражают взгляды за пределами вашей страны, и даже когда эти люди очень влиятельны, поверьте, я говорю об этом с юмором, если американская демократия смогла пережить десять лет нравоучений Греты Тунберг, вы, ребята, сможете пережить несколько месяцев Илона Маска.
Но ни одна демократия - ни американская, ни немецкая, ни европейская - не выживет, если миллионам избирателей говорят, что их мысли и заботы, их стремления, их мольбы о помощи недействительны или недостойны даже рассмотрения.
Демократия основывается на священном принципе, что голос народа имеет значение. Либо вы поддерживаете этот принцип, либо нет. Европейцы, у народа есть голос. У европейских лидеров есть выбор. И я твердо верю, что нам не нужно бояться будущего.
Примите то, что вам говорит ваш народ, даже когда это кажется удивительным, даже когда вы не согласны. И если вы это сделаете, вы сможете смотреть в будущее с уверенностью, зная, что нация стоит за каждым из вас. И в этом заключается великая магия демократии. Она не в этих каменных зданиях или прекрасных отелях. Она даже не в великих институтах, которые мы построили вместе.
Верить в демократию – значит понимать, что у каждого из наших граждан есть мудрость и есть голос. Как однажды сказал Папа Иоанн Павел II - на мой взгляд, один из самых выдающихся поборников демократии: «Не бойтесь». Мы не должны бояться нашего народов, даже когда они выражают взгляды, которые расходятся с мнение руководства. Удачи всем вам. Да благословит вас Бог.