Աղա Խանը եւ Գաբրիելա Թիսսեն ցու Լայնինգենը 2002 թվականին
20 տարեկանում արքայազն Քարիմ ալ-Հուսեյնին ժառանգեց շիա մահմեդական դինաստիայի ղեկավարությունը եւ օգտագործեց իր ձեռնարկատիրական տաղանդը՝ աշխարհի ամենահարուստ կառավարիչներից մեկը դառնալու համար:
Իսմայիլական մահմեդականների առաջնորդ Աղա Խան IV-ը, որը համատեղում էր ձեռներեցությունն ու բարեգործությունը, մահացավ 2025 թվականի փետրվարի 4-ին Լիսաբոնում՝ 88 տարեկան հասակում։
Աղա Խանը 2014 թվականին Աղա Խանը 2014 թվականին
Լուսանկարը` Mark Blinch/Reuters
Ուրբանիստ, կոսմոպոլիտ, մեդիայի ուշադրությունից խուսափող Աղա Խանը՝ նախկին արքայազն Քարիմ ալ-Հուսեյնին, մերժում էր մոտեցումը, որ անձնական հարստության աճը կարող է հակասել իր բարեգործական ջանքերին: Նա պնդում էր, որ բարգավաճելու իր ունակությունն ավելացնում է պարտավորվածությունը բարելավելու նաեւ իսմայիլականների կյանքը: Իսմայիլականությունը իսլամի շիիթական ավանդույթի ճյուղավորում է, որն աշխարհի 35 երկրում 15 միլիոն հետեւորդ ունի:
«Իմամը չպետք է հրաժարվի առօրյա կյանքից: Հակառակը, այն պետք է պաշտպանի իր համայնքը եւ նպաստի անդամների կյանքի որակի բարելավմանը: Հետեւաբար, հավատքն ու աշխարհիկ կյանքը տարանջատելու գաղափարը խորթ է իսլամին», - պնդում էր նա:
Նրա ծրագրերը ներառում էին Սարդինիայում Կոստա Սմերալդա հանգստավայրի զարգացումը, զտարյուն ձիերի բուծումը եւ զարգացող երկրների աղքատների համար առողջապահական հիմնարկների ստեղծումը:
Աղա Խանը Սարդինիայում 1960 թվականին Աղա Խանը Սարդինիայում 1960 թվականին
Լուսանկարը` Slim Aarons/ Hulton Archive/Getty Images
Նա դեմ էր, որ իր ապրելակերպը շքեղ որակվի՝ չնայած ճանապարհորդում էր մասնավոր ինքնաթիռներով ու շքեղ զբոսանավով եւ Կարիբյան ծովում սեփական կղզի ուներ:
Աղա Խանի կարողությունը, որը կուտակվել է ներդրումների, համատեղ ձեռնարկությունների, շքեղ հյուրանոցներում, ավիաընկերություններում, մրցավազքի ձիարշավներում եւ լրատվամիջոցներում ակտիվների շնորհիվ, գնահատվում էր 1 միլիարդից մինչեւ 13 միլիարդ դոլար:
Աղա Խանը, որի անունը թուրքերենի եւ պարսկերենի խառնուրդից կարելի է թարգմանել որպես «գլխավոր հրամանատար», տիտղոսը ժառանգել էր պապուց՝ Աղա Խան III-ից: Պապը, շրջանցելով մյուս ժառանգներին, իրավահաջորդ էր նշանակել թոռանը: 1957 թվականին իսմայիլականների 49-րդ իմամի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր Աղա Խան IV-ը դարձավ Մուհամեդ մարգարեից սկիզբ առնող դինաստիայի առաջնորդը:
Այդ ժամանակ նա ընդամենը 20 տարեկան էր եւ սովորում էր Հարվարդի համալսարանի պատմության ֆակուլտետում: Նույն թվականին Եղիսաբեթ II թագուհին նրան շնորհեց «Նորին մեծություն» տիտղոսը, ինչը երկու դինաստիաների միջեւ սերտ կապի արտացոլում էր: Նրանց միավորում էր նաեւ սերն ու հետաքրքրությունը գեղեցիկ ձիերի հանդեպ:
Աղա Խանը 1957 թվականին Աղա Խանը 1957 թվականին
Լուսանկարը` Reg Speller/Fox Photos/Getty Images
Պապը կտակում գրել էր՝ որոշել է հենց Քարիմ ալ-Հուսեյնիին դարձնել իր հետնորդը, քանի որ «աշխարհի հիմնարար փոփոխությունները», ներառյալ ատոմային գիտության առաջընթացը, պահանջում են «նոր դարի պայմաններում դաստիարակված եւ զարգացած երիտասարդ, որը նոր հայացքով կնայի կյանքին եւ  պաշտոնին»:
Աղա Խանը կարողանում էր կապեր հաստատել։ Դրա շնորհիվ նա կարողացավ Կանադայի վարչապետ Պիեռ Էլիոթ Թրյուդոյին համոզել թույլ տալ հազարավոր իսմայիլականներին գաղթել Կանադա, երբ նրանք ստիպված էին լքել Ուգանդան:
Աղա Խանի եւ Թրյուդոյի ընկերությունն արտացոլում էր Կանադայի հետ ոչ միանշանակ հարաբերությունները, որի պատվավոր քաղաքացի էր դարձել 2010 թվականին: 2017-ին Թրյուդոյի որդին՝ վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, քննադատության էր ենթարկվել Կանադայի էթիկայի հանձնակատարի կողմից, քանի որ ընտանիքի հետ հանգիստն անցկացրել էր Բահամյան կղզիներում գտնվող արքայազնի առանձնատանը։ Դա համարվել էր շահերի բախում, քանի որ «Աղա Խան» հիմնադրամը դրանից որոշ ժամանակ առաջ Կանադայի կառավարությունից 38 միլիոն դոլարի աջակցություն էր ստացել: Աղա Խանը, սակայն, պաշտոնապես արդարացվել էր:
Աղա Խանը եւ Ջասթին Թրյուդոն 2016 թվականին Աղա Խանը եւ Ջասթին Թրյուդոն 2016 թվականին
Լուսանկարը` Sean Kilpatrick/The Canadian Press/Associated Press
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Աղա Խանի հետեւորդներն այն մարդկանց թվում էին, որոնք 1990-ականներին Տաջիկստանի լեռնային շրջաններում մասնակից դարձան Էմոմալի Ռահմոնի կառավարության դեմ քաղաքացիական ավերիչ պատերազմին:
Ի պատասխան՝ Աղա Խանը ներդրումներ էր անում Տաջիկստանի էներգետիկ եւ բջջային ոլորտներում, կառուցում էր հիվանդանոցներ, ստեղծում միկրոֆինանսական կազմակերպություններ: Բացի այդ, նա Խորոգում հիմնեց Կենտրոնական Ասիայի համալսարանը:
Չնայած այդ ամենին, հարգանքը նրա հանդեպ Տաջիկստանի Լեռնային Բադախշան ինքնավար մարզում ապրող իսմայիլականների կողմից առաջացնում էր երկրի աշխարհիկ իշխանությունների դժգոհությունն ու դիմադրությունը։
Արքայազն Քարիմ ալ-Հուսեյնին ծնվել էր Ժնեւում 1936 թվականի դեկտեմբերի 13-ին։ Նա հայտնի կնամոլ արքայազն Ալա Խանի եւ նրա առաջին կնոջ՝ բրիտանացի արիստոկրատ Ջոան Յարդ-Բուլերի ավագ որդին էր։
1949 թվականին նրա ծնողներն ամուսնալուծվել էին, եւ արքայազն Ալին ամուսնացել էր ամերիկացի դերասանուհի Ռիտա Հեյվորթի հետ, որը նրան դուստր էր պարգեւել՝ արքայադուստր Յասմին Աղա Խանին։
Արքայազն Քարիմն իր պատանեկությունն անցկացրել է Նայրոբիում, որտեղից մեկնել էր սովորելու Ժնեւի հեղինակավոր Le Rosey ինստիտուտ։ 1964 թվականին Ինսբրուկում կայացած Ձմեռային օլիմպիական խաղերում նա հանդես էր եկել Իրանի դահուկավազքի հավաքականի կազմում։
Աղա Խանը 1953 թվականին Աղա Խանը 1953 թվականին
Լուսանկարը` Kurt Hutton/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images
Այնուհետեւ ընդունվել էր Հարվարդ, որտեղ ուսումնասիրում էր իսլամի պատմություն: Պապի մահից հետո նա դարձավ Աղա Խան IV-ը։
«Դա շոկային էր: Չեմ կարծում, սակայն, որ իմ իրավիճակում հայտնված որեւէ մեկն ավելի լավ պատրաստված կլիներ»,- 2013 թվականին Vanity Fair-ին տված հարցազրույցում ասել էր նա:
Աղա Խան IV-ի նոր կարգավիճակը նշանակում էր, որ իր կյանքի ընթացքն այսուհետ որոշվելու է անփոփոխ կոորդինատներով։ «Ես ուսանող էի, որը գիտեր՝ ինչով է զբաղվելու իր ողջ կյանքում»,- ասել էր նա։
Նրա որոշ հետեւորդներ աստվածային կարգավիճակ էին վերագրում Աղա Խանին, ինչը նա մերժում էր:
Աղա Խանը եւ Սալի Քրոքեր-Պուլը 1969 թվականին Աղա Խանը եւ Սալի Քրոքեր-Պուլը 1969 թվականին
Լուսանկարը` PAT/Gamma-Rapho/Getty Images
1969 թվականին նա ամուսնացել էր բրիտանացի մոդել Սալի Քրոքեր-Պուլի հետ, որը դարձել էր Սալիմա Աղա Խան։ Զույգը երեք երեխա ուներ՝ արքայադուստր Զահրան, արքայազն Ռահիմն ու արքայազն Հուսեյնը։ Ամուսինները ամուսնալուծվեցին 1995 թվականին։
1998 թվականին Աղա Խանը ամուսնացել էր գերմանացի Գաբրիելա Թիսսեն ցու Լայնինգենի հետ, որը դարձել էր Ինարա Աղա Խան։ Նրանք մեկ որդի ունեն՝ արքայազն Ալի Մուհամեդը։ Զույգը ամունսալուծվեց մի քանի տարի անց եւ մոտ մեկ տասնամյակ բանակցություններ վարեց՝ ապահարզանի կարգավորման շուրջ, որը Աղա Խանին, ըստ որոշ տեղեկությունների, արժեցավ 60 միլիոն դոլար:
Աղա Խանը եւ Գաբրիելա Թիսսեն ցու Լայնինգենը 2002 թվականին Աղա Խանը եւ Գաբրիելա Թիսսեն ցու Լայնինգենը 2002 թվականին
Լուսանկարը` Paul Vreeker/Reuters
Աղա Խանը զբաղվում էր տարբեր բիզնեսներով: 1960-ականներին նա եղել է զբոսանավերի ակումբի եւ պոլո մրցաշարերով Պորտո Սերվո հանգստավայրի կառուցման նախաձեռնողներից մեկը՝ հյուսիսային Սարդինիայի զարգացման շրջանակում։ Նա Maserati սպորտային մեքենաների երկրպագու էր, բայց միաժամանակ ներդրումներ էր կատարում զարգացող երկրներում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ձկնորսական ցանցերի, պլաստիկ տոպրակների եւ լուցկու արտադրությունը:
1960 թվականին Փարիզի մոտակայքում ավտովթարից մահացել էր Աղա Խանի հայրը, եւ երեխաները ժառանգել էին ձիերի շահութաբեր կայսրությունը, որը բաղկացած էր 9 տնտեսությունից՝ Իռլանդիայում եւ Ֆրանսիայում:
Այդ ժամանակից ի վեր Աղա Խանը մարզել եւ մեծացրել է բազմաթիվ չեմպիոնների: Ֆրանսիայում նրա զամբիկ Վալյուրան 2012 թվականին հաղթել էր հեղինակավոր Prix de Diane մրցաշարում։ 1980-ականներին նրա հովատակ Շերգարն առեւանգվել էր Իռլանդիայում եւ այդպես էլ չէր գտնվել. Աղա Խանը հրաժարվել է վճարել փրկագինը:
«Ես սիրեցի այդ գործը, այն շատ հրապուրիչ է: Ձիաբուծությունը բնության հետ շախմատ խաղալուն է նման»,- ասում էր Աղա Խանը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ասել է, որ Աղա Խան IV-ը «խաղաղության, հանդուրժողականության եւ կարեկցանքի խորհրդանիշ էր մեր անհանգիստ աշխարհում»: Իսկ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մալալա Յուսուֆզայը նշել է, որ «նրա ժառանգությունը կապրի այն անհավատալի աշխատանքի շնորհիվ, որը նա կատարել էր ամբողջ աշխարհում կրթության, առողջապահության և զարգացման համար»:

Ага-Хан и Габриэла Тиссен цу Лейнинген в 2002 году
В возрасте 20 лет принц Карим аль-Хусейни унаследовал руководство шиитской мусульманской династией и использовал свои предпринимательские таланты, чтобы стать одним из самых богатых правителей мира.
Ага-Хан IV - лидер мусульман-исмаилитов, сочетавший предпринимательскую деятельность и филантропию, скончался 4 февраля в Лиссабоне. Ему было 88 лет.
Ага-Хан в 2014 году Ага-Хан в 2014 году
Фото: Mark Blinch/Reuters
Урбанистичный, космополитичный и избегавший внимания СМИ, Ага-Хан - родившийся как принц Карим аль-Хусейни - отвергал идею о том, что рост его личного состояния может противоречить его благотворительным начинаниям. Он утверждал, что его способность процветать дополняет его обязанность улучшать жизни исмаилитов, ответвления шиитской традиции ислама, насчитывающего 15 миллионов последователей в 35 странах.
Имам, говорил он, «не должен отказываться от повседневной жизни».
«Напротив, он должен защищать свою общину и способствовать улучшению качества их жизни. Следовательно, идея о разделении веры и мира чужда исламу», - утверждал он.
Его проекты включали развитие курортной зоны Коста Смералда на Сардинии, разведение чистокровных скакунов и создание инициатив по охране здоровья для бедных в развивающихся странах.
Ага-Хан на Сардинии в 1960 году Ага-Хан на Сардинии в 1960 году
Фото: Slim Aarons/ Hulton Archive/Getty Images
Он возражал против описаний своего образа жизни как роскошного, хотя путешествовал на частных самолетах и роскошной яхте т владел частным островом в Карибском море.
Состояние Ага-Хана оценивают от 1 до 13 миллиардов долларов, которое он накопил благодаря инвестициям, совместным предприятиям и активам в роскошных отелях, авиакомпаниях, скаковых лошадях и СМИ.
Ага-Хан, чье имя часто трактуется как «главнокомандующий» на смеси турецкого и персидского, унаследовал свой титул от деда Ага-Хана III, который обошел других потомков, назначив внука своим преемником. С момента вступления в должность 49-го имама исмаилитов в 1957 году, Ага-Хан IV взял на себя руководство шиитской династией, ведущей происхождение от пророка Мухаммеда.
Тогда ему было всего 20 лет, и он учился на историческом факультете Гарвардского университета. В тот же год королева Елизавета II даровала ему титул «Его Высочество», что отражало тесные связи между двумя династиями, которые объединяла страсть к прекрасным лошадям.
Ага-Хан в 1957 году Ага-Хан в 1957 году
Фото: Reg Speller/Fox Photos/Getty Images
В завещании дед писал, что решил сделать преемником именно Карима аль-Хусейни, поскольку «фундаментальные изменения в мире» - включая достижения в атомной науке - требовали «молодого человека, который был воспитан и развивался в условиях нового века и привнесет новый взгляд на жизнь и свою должность».
Ага-Хан умел заводить контакты. Благодаря своим связям он смог убедить премьер-министра Канады Пьера Эллиота Трюдо позволить тысячам исмаилитов эмигрировать в Канаду, когда им пришлось покинуть Уганду.
Его дружба с Трюдо отражала неоднозначные отношения с Канадой, почетным гражданином которой он стал в 2010 году. В 2017 году сын Трюдо, премьер-министр Джастин Трюдо, подвергся осуждению со стороны канадского комиссара по этике после того, как он вместе с семьей провел отпуск на частной резиденции принца на Багамах. Это сочли конфликтом интересов, поскольку Фонд Ага-Хана незадолго до этого получил поддержку от канадских властей на сумму 38 миллионов долларов. Однако сам Ага-Хан был официально оправдан.
Ага-Хан и Джастин Трюдо в 2016 году Ага-Хан и Джастин Трюдо в 2016 году
Фото: Sean Kilpatrick/The Canadian Press/Associated Press
После распада Советского Союза последователи Ага-Хана в горных районах Таджикистана оказались среди тех, кто оказался втянутым в разрушительную гражданскую войну 1990-х годов против правительства Эмомали Рахмона. В ответ Ага-Хан делал инвестиции в энергетическую отрасль и сотовую связь в Таджикистане, строил больницы, создавал микрофинансовые организации, а также Университет Центральной Азии в Хороге.
Однако его почитание среди исмаилитов, в основном проживающих в автономной области Горный Бадахшан Таджикистана, вызывало недовольство и сопротивление со стороны светских властей страны.
Принц Карим аль-Хусейни родился в Женеве 13 декабря 1936 года. Он был старшим сыном известного ловеласа принца Алы Хана и его первой жены, британской аристократки Джоан (Ярд-Буллер) Хан.
В 1949 году родители развелись, и принц Алы женился на американской актрисе Рите Хейуорт, от которой у него родилась дочь, принцесса Ясмин Ага-Хан.
Юность принц Карим провел в Найроби, откуда отправился учиться в престижный институт Le Rosey в Женеве. Он был членом лыжной сборной Ирана на зимних Олимпийских играх 1964 года в Инсбруке.
Ага-Хан в 1953 году Ага-Хан в 1953 году
Фото: Kurt Hutton/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images
Затем он поступил в Гарвард, где изучал исламскую историю. После смерти своего деда он стал Ага-Ханом IV.
«Это был шок», — говорил он в интервью 2013 года журналу Vanity Fair, — «но я не думаю, что кто-то в моей ситуации был бы лучше подготовлен».
Его новый статус означал, что курс его жизни теперь будет определяться неизменными координатами. «Я был студентом, который знал, чем ему предстоит заниматься всю оставшуюся жизнь», - говорил он.
Некоторые из его последователей приписывали Ага-Хану божественный статус, который он отвергал.
Ага-Хан и Салли Крокер-Пул в 1969 году Ага-Хан и Салли Крокер-Пул в 1969 году
Фото: PAT/Gamma-Rapho/Getty Images
В 1969 году он женился на британской модели Салли Крокер-Пул, которая стала Салимой Ага-Хан. У пары было трое детей: принцесса Захра, принц Рахим и принц Хусейн. Супруги развелись в 1995 году.
В 1998 году Ага-Хан женился на Габриэле Тиссен цу Лейнинген из Германии, которая стала Инарой Ага-Хан. У них родился сын, принц Алы Мухаммад. Пара рассталась через несколько лет и в течение десяти лет вела переговоры о бракоразводном соглашении, которое, как сообщалось, обошлось Ага-Хану в 60 миллионов долларов.
Ага-Хан и Габриэла Тиссен цу Лейнинген в 2002 году Ага-Хан и Габриэла Тиссен цу Лейнинген в 2002 году
Фото: Paul Vreeker/Reuters
Ага-Хан занимался разным бизнесом. В 1960-х годах он был одним из инициаторов строительства курорта Порто Черво с яхт-клубом и турнирами по поло в рамках развития северной части Сардинии. Он был поклонником спортивных автомобилей Maserati, но при этом инвестировал в развивающихся странах в такие отрасли, как производство рыболовных сетей, пластиковых пакетов и спичек.
В 1960 году отец Ага-Хана погиб в автокатастрофе недалеко от Парижа, и дети унаследовали прибыльную конную империю, включавшую 9 ферм в Ирландии и Франции.
С тех пор Ага-Хан тренировал и разводил многих чемпионов. Во Франции его кобыла Валюра выиграла престижное «Prix de Diane» в 2012 году. В 1980-х его жеребец Шергар был похищен в Ирландии и так и не был найден – Ага-Хан отказался платить выкуп.
«Я полюбил это - это так захватывающе. Разводить лошадей было похоже на игру в шахматы с природой», - говорил Ага-Хан.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш назвал Ага-Хана IV «символом мира, терпимости и сопереживания в нашем неспокойном мире». А лауреат Нобелевской премии мира Малала Юсуфзай так прокомментировала известие о смерти Ага-Хана IV:
«Его наследие будет жить благодаря невероятной работе, которую он проделал для образования, здравоохранения и развития по всему миру».