Միխեիլ Սաակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին
Ներկայացնում ենք քաղաքագետ, Ռուսաստանի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի նախագահության նախագահ Ֆյոդոր Լուկյանովի Что не так с намерением Пашиняна отделить "реальную" Армению от "исторической" հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Ֆյոդոր Լուկյանով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում կառավարության կատարողականը ներկայացնելիս ուշագրավ հայտարարություններ է արել։ Երեւանի եւ Մոսկվայի միջեւ կատարվողը նա որակել է անցում «հայ-ռուսական պատմական հարաբերություններից իրական հարաբերությունների»։ Եվ որ դա ավելի ընդհանուր գործընթացի մի մասն է՝ «իրական եւ պատմական Հայաստանի սահմանազատում», որոնք «ոչ միայն անհամատեղելի են, այլեւ լուրջ վտանգներ են ներկայացնում միմյանց համար»։
Անցած տարվանից սրընթաց փոփոխվող ռուս-հայկական հարաբերությունների թեման մեզ մոտ դիտարկվում է Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի առճակատման լույսի ներքո։ Պատճառները պարզ են, եւ Հայաստանի ղեկավարությունը նպաստում է նման մեկնաբանությանը՝ պատրաստակամորեն ցուցադրելով նոր առաջնահերթությունները։ Սակայն Փաշինյանը փոփոխություններին ավելի մեծ մասշտաբ է հաղորդում՝ խոսելով ոչ թե աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումների, այլ անցյալի ու ապագայի ընտրության մասին։ Անցյալի տակ, դատելով ոչ միայն վերջին հայտարարություններից, այլեւ առնվազն վերջին մեկ տարվա ընթացքում կատարված գործողություններից, նա նկատի ունի ոչ թե կողմնորոշումը դեպի Ռուսաստան, այլ ազգային գիտակցությանը բնորոշ մշակութային եւ պատմական գաղափարների ամբողջ համալիրը։
Իրականությունն ընդդեմ պատմության
Նիկոլ Փաշինյանը իր ելույթում ասել էր, որ «պատմական Հայաստանի» տիպարի պահպանումը երաշխիք է, որ «Հայաստանի նկատմամբ նկրտումներ ունեցող երկրները» միշտ պատճառ եւ բացատրություն կունենան ագրեսիվ քաղաքականության համար։ Իսկ «իրական Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանը ախորժակները սահմանափակող գործոն է»։ Եվ, փակելով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների թեման. «Պատմական Հայաստանի մեր տեսլականը մեզ միշտ կտանի ցեղասպանության ծուղակը, որտեղ մեզ միշտ պետք է փրկիչ, առանց որի մենք գոյություն ունենալ չենք կարող, եւ ցեղասպանության վախը մեզ միշտ կպահի ֆորպոստի կարգավիճակում»։
Նրբագեղ է ասված։ Այս բանաձեւերը ընթացիկ իրավիճակին համադրելով՝ դրանք պետք է ընկալել որպես առավելագույն պրագմատիզմի կոչ՝ հեռացնել ծանրացուցիչ հանգամանքները (իմա՝ վիճելի տարածքները), որպեսզի առավելագույն վստահություն ունենալ մնացածի անձեռնմխելիության նկատմամբ։ Ինքը՝ Փաշինյանը, սակայն, ազնվորեն խոստովանում է. զիջումները չեն երաշխավորում հետագա պահանջների բացակայությունը, բայց համառությունը հաստատ հրահրելու է դրանք։
Անքան էլ համոզիչ չէ: Կարելի է հիշել, որ դեռ չորս-հինգ տարի առաջ Փաշինյանը հանդես էր գալիս հակադիր դիրքերից՝ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար պատրաստակամորեն դիմելով եւ՛ պատմությանը, եւ՛ ազգային տրավմաներին։ Սակայն դրսից խորհուրդներն ու գնահատականներն այստեղ նշանակություն չունեն։ Ղարաբաղի կորստից հետո Փաշինյանն ու իր թիմը չկանգնեցին իշխանությունը կորցնելու կամ գոնե զանգվածային զայրույթի վտանգի առաջ։ Սրանից հետեւում է, որ բնակչության մեծամասնությունը ըմբռնումով կամ անտարբերությամբ է վերաբերվում վարչապետի նորահայտ մինիմալիզմին։ Եվ դա նրան հիմք է տալիս շարունակելու իր բռնած գիծը։ Ուստի արտաքին դիտորդները պետք է փորձեն դրան նայել ոչ թե այս կամ այն դերակատարների հետ Հայաստանի հարաբերությունների տեսանկյունից, այլ որպես ժամանակակից միջազգային զարգացման առանձին երեւույթ։
Ուժով կոտրված ազգ
Սկսենք նրանից, որ Փաշինյանը Հարավային Կովկասում առաջին պետական գործիչը չէ, ով պատրաստ է արմատապես կտրել խանգարող անցյալը՝ հանուն ապագայի։ Նման խնդիր դրել էր Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին, որը 2000-ականների կեսերին հայտնի էր որպես արդյունավետ ռեֆորմիզմի տիպար։ Տարբեր ժամանակներում նա իրեն համեմատում էր Լի Կուան Յուի եւ Աթաթուրքի հետ՝ ընդգծելով նրանց դերը նոր ազգերի կերտման գործում։
Միխեիլ Սաակաշվիլին Միխեիլ Սաակաշվիլին
Սաակաշվիլին չէր թաքցնում իր հակակրանքը այն ամենի նկատմամբ, ինչից կազմվում էր վրացական յուրատեսակ սոցիալ-մշակութային շղարշը, քանի որ վերջինս վատ էր համադրվում նեոլիբերալ փոխակերպումների հետ: Գրեթե տասը տարվա փորձի արդյունքը երկակի է։ Մի կողմից ճնշումը արդյունք տվեց. նույնիսկ Սահակաշվիլիի թշնամիներն են խոստովանում, որ նա նկատելի առաջընթաց է գրանցել վրացական պետական ապարատի վերափոխման գործում: Մյուս կողմից, վրացիներին «ծառայող ժողովուրդ» դարձնելը՝ «սերվիսային տնտեսությունը» սպասարկելու համար, չաշխատեց։ Հասարակությունը մերժեց առաջադեմ-ոստիկանական մեթոդներով բարեփոխչին եւ նրա քաղաքական անկումն ընդունվեց թեթեւացմամբ։ Ի պատիվ երկրի եւ նրա ակտիվ խավի, «պատմական Վրաստանից» բաժանվելու փորձերից ճիշտ դասեր քաղվեցին. ազգին ուժով կոտրելը ոչ մի լավ բանի չի բերում՝ լինենք դրանք սոցիալ-տնտեսական, թե (աշխարհա) քաղաքական խնդիրներ:
Սաակաշվիլիի կուրսի տարրերից մեկը փորձն էր ձեւացնել, թե երկիրը կարող է գործողություններ ձեռնարկել՝ առանց շրջապատող իրողությունները հաշվի առնելու։ Այն ժամանակվա կարգախոսը փաստացի դարձավ վառ եւ տաղանդավոր լիբերալ ձեռներեց Կախա Բենդուկիձեի արտահայտությունը, որը տեղափոխվել էր Թբիլիսի՝ ղեկավարելու տնտեսական բարեփոխումների գործընթացը։ Խոսելով միջպետական ցնցումներից տուժած Ռուսաստանի հետ կապերի մասին՝ նա հորդորում էր պարզապես մոռանալ այդ երկրի, նրա շուկայի եւ հնարավորությունների մասին. պատկերացրեք, որ այնտեղ ծով է, եւ մենք պետք է կառուցենք մեր տնտեսությունը՝ կենտրոնանալով ուրիշների վրա, եւ միեւնույն ժամանակ բարձրացնելով մրցունակությունը: Այս բաղադրատոմսը տնտեսության մեջ լավ արդյունքներ չտվեց, իսկ քաղաքականության մեջ (Սաակաշվիլին ինչ-որ պահի որոշեց նման ոճով վարվել Ռուսաստանի հետ) հանգեցրեց պատերազմի եւ ծանր հետեւանքների։
Միխեիլ Սաակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին Միխեիլ Սաակաշվիլին եւ Բիձինա Իվանիշվիլին
2020-ականների Վրաստանի փորձը 2020-ականների Հայաստանի վրա տեղայնացնելը դժվար թե ճիշտ լինի՝ իրավիճակը աշխարհում, տարածաշրջանում եւ երկրում շատ տարբեր է։ Հայաստանում էլ, կարծես, Միխեիլ Սաակաշվիլիի կործանարար ուժով հավասար գործիչ չկա։ Սակայն մեկ օգտակար եզրակացություն անել արժե. հասարակական-քաղաքական ավանդույթից հրաժարվելը ցավոտ եւ ռիսկային գործընթաց է: Նույնիսկ մի կողմ նետվելու դեպքում այն բումերանգի պես վերադառնալու հակում ունի: Իսկ այդ զենքի հետ սխալ վարվելը վտանգավոր է առաջին հերթին դրա տիրոջ համար։
Սեփական պատասխանատվությամբ
Անդրադառնալով Վրաստանի փորձին՝ կարելի է եւս մեկ զուգահեռ անցկացնել։ Սաակաշվիլիի սոցիալական փորձերը ծավալվում էին հետխորհրդային տարածքում ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հարձակողական քաղաքականության ֆոնին եւ նրանց ակտիվ աջակցությամբ։ Թբիլիսին, սակայն, ճակատագրական սխալվեց, երբ որոշեց, որ այդ աջակցությունը նաեւ ռազմական երաշխիքներ է ենթադրում Ռուսաստանի հետ հակամարտության դեպքում: Մնացած դեպքերում, արեւմտյան մայրաքաղաքները լրջորեն ակնկալում էին աշխարհաքաղաքական ողջ լանդշաֆտի արագ վերափոխում` հօգուտ եվրատլանտյան ինստիտուտների: «Գունավոր հեղափոխությունների» դարաշրջանը, որին զուգահեռ իրականացվում էր Մերձավոր Արեւելքում «ժողովրդավարության խթանման» կուրսը, դարձավ Արեւմուտքի մասնակցության գագաթնակետը Ատլանտյան տարածքից հարավ եւ արեւելք ընկած տարածքների ուղղակի վերակազմակերպմանը։ Այս առումով Միխեիլ Սաակաշվիլին, ով երկրով մեկ կախել էր Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի դրոշները, մեկ այլ աշխարհաքաղաքական համայնքում Վրաստանի ամրապնդումն ակնկալելու որոշակի հիմքեր ուներ: Խաղադրույքը չաշխատեց երկու պատճառով՝ Թբիլիսիի ղեկավարի անզուսպ մղումների եւ այն աճող խնդիրների պատճառով, որոնց բախվեց արեւմտյան քաղաքականությունը:
Ստեղծված իրավիճակը հիշեցնում է այն ժամանակները միայն Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի առճակատմամբ, որի սրությունը բազմապատկվել է։ Սակայն, եթե այն ժամանակ Թբիլիսին կարող էր հույս դնել համակարգային (թեեւ ոչ անսահմանափակ) աջակցության վրա, ապա այժմ Երեւանին ոչ ոք որեւէ առարկայական բան խոստանալ չի կարող։ Բոլոր ուժերը նետվում են այլ ուղղությամբ։ Ու թեեւ Հայաստանին դեպի արեւմտյան կողմ քաշելը հակառուսական կոալիցիայի ցուցադրական հաջողություն կլիներ, ոչ ոք չի պատրաստվում որեւէ պատասխանատվություն ստանձնել։
Այսինքն՝ Հայաստանին առաջարկում են գնալ դեպի «հավաքական Արեւմուտք»՝  իր վրա վերցնելով անբարենպաստ հետեւանքների պատասխանատվությունը, եւ թույլատրվում է իր հետ բերել միայն մեկ խնդիր՝ ռուսականը։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանի գլխավոր խնդրին` Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրին եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա Երեւանը ստիպված կլինի հույսը դնել միայն ինքն իր վրա։
Եթե իրավիճակին նայենք այս տեսանկյունից, ապա հասկանալի են Փաշինյանի խոնարհությունն ու հարմարվողությունը. Երեւանը չի կարող հույսը դնել որեւէ մեկի վրա, իսկ իր գծերը պաշտպանելու սեփական ռեսուրսը սահմանափակ է։ Այս պահին կարելի է բուռն բանավեճի մեջ մտնել, թե ինչպես երկիրը հասավ այս կետին, ում մեղավորությամբ է կատարվել պաշտպանունակության անկումը, որքանով դաշնակիցները կարող էին (կամ չէին կարող) փոխարինել այն (Հայաստանի ղեկավարությունը, իհարկե, առաջին հերթին կրիտիկական պահին օգնության բացակայության համար մեղադրում է Մոսկվային, ի պատասխան հնչում են առարկություններ՝ շատ ողջամիտից մինչեւ հրապարակախոսական)։ Ամեն դեպքում, հիմա պետք է ելնենք գոյություն ունեցող իրողություններից։ Եվ նման իրողությունների անշրջելիությունն արդարացնելու համար պահանջվում է Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած հենց այս փաստարկների գիծը. Հավակնություններից ու պատմական մեկնաբանություններից հրաժարվելը՝ հանուն հարեւանների հետ խաղաղության։ Արդյո՞ք դա կօգնի:
Հոսանքին հակառակ
Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունների ամենահետաքրքիր կողմն այն է, որ նա խիզախորեն դեմ է դուրս եկել այն միտումին, որով ներկայում զարգանում է համաշխարհային քաղաքականությունը։ Փաշինյանն առաջարկում է դեն նետել ժամանակակից պետականության ոտքերին կշռաքարերի պես կախված պատմական ֆանտոմները եւ զբաղվել այդ պետականության զարգացմամբ։
Գաղափարը նոր չե եւ ողջամիտ է։ Եվրոպայում եւ նրա շրջակայքում շատ պետություններ ապրում են սահմաններում, որոնք չեն համապատասխանում իրենց պատմական կամ բարոյական եւ էթիկական պատկերացումներին: Դա բազմաթիվ պատերազմների եւ գաղութային վերաբաշխումների արդյունք է: Կարելի է խորանալ պատմական արդարության վերականգնման մեջ եւ այնտեղ էլ կործանվել։ Իսկ կարելի է նոր բնակելի տարածք կազմակերպել՝ ի շահ սեփական ժողովրդի։ Իրականում, միեւնույն մարդիկ տարբեր ժամանակաշրջաններում հակված են տարբեր գործողությունների: Կարեւոր է ռեզոնանսի մեջ լինել ընդհանուր միտումների հետ։
Իսկ այս միտումներն այժմ այնքան էլ չեն համապատասխանում մինիմալիստական պրագմատիզմին: Նախորդ տասնամյակներում չափավորությունն ու զգուշությունը, քաղաքացիների բարեկեցությանը եւ անվտանգությանը առաջնահերթություն տալը, համարվում էին փոքր եւ միջին պետությունների համար ամենաբարձր ապաքինությունները: Խոշոր տերությունները ստանձնում էին հրապարակային կամ լռելյայն պարտավորություն՝ խթանելու գործողությունների այս ընթացքը, երաշխավորելու ստատուս քվոն ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ ինստիտուտների միջոցով: Այսպիսինն էր ապագաղութացման եւ համաշխարհային լիբերալիզմի միջեւ ընկած ժամանակաշրջանի ճգնաժամի կոնսենսուսը: Բացահայտ խառնակիչները, ովքեր ցանկանում էին փոխել տարածքային ստատուս քվոն, առաջնորդվելով իրենց սեփական պատկերացումներով, հակահարված էին ստացել: Ճիշտ է, սառը պատերազմից հետո էքսցեսները շատացան, ինչը կապված էր մի շարք խոշոր պետությունների (ԽՍՀՄ, Հարավսլավիա, աֆրիկյան երկրներ) փլուզման հետ, որտեղ կոնսենսուսը կազմալուծման վարչական գծերի պահպանումն էր, որքան էլ արհեստական դրանք չլինեին։
Այժմ այլ փուլ է եկել։ Համաշխարհային ունիվերսալիզմի փլուզման զուգահեռ ամենուրեք արթնանում են ազգային-պատմական զգացմունքները: Պատմությունը վերածվում է քաղաքական ամենակարեւոր գործիքի, եւ, հետաքրքիրն այն է, որ եւ՛ պահպանողականների, եւ՛ առաջադեմների համար։ Իսկ այն, ինչ համարվում էր տաբու, բավականին արագ անցնում է ընդունելիների կատեգորիա: Տարածքային եւ սահմանային խնդիրների ուժային լուծումը, որտեղ այն հնարավոր է, ավելի ու ավելի քիչ ինստիտուցիոնալ եւ քաղաքական խոչընդոտների է հանդիպում։ Իսկ յուրօրինակ ազգային զգացումը գնալով դառնում է պետական վերակազմավորման անբաժանելի տարր՝ լավ է դա, թե վատ:
Սա նշանակում է, որ ողջամիտ չափավորության սկզբունքով առաջնորդվելու Հայաստանի ցանկությունը, ամենայն հավանականությամբ, անհամապատասխանության մեջ կմտնի այլոց, այդ թվում՝ Ադրբեջանի մտադրությունների հետ։ Իսկ իրադարձությունների քիչ հավանական, բայց ոչ անհնար զարգացման դեպքում՝ նաեւ Թուրքիայի եւ Իրանի։ Խոսքը ոչ թե ինչ-որ մեկի կողմից անհագուրդ ուրիշի տարածքներին տիրանալու մասին է (դա պարտադիր չէ), այլ ավելի շուտ հարաբերությունների հիերարխիա կառուցելու մասին: Հայաստանը, ինչպես վերը նշվեց, այս դեպքում չի կարող հույս դնել որեւէ մեկի վրա, եւ նրան ամենամոտ «հավաքական Արեւմուտքի» ներկայացուցիչը Թուրքիան է։ Եվ չի կարելի բացառել մի սցենար, երբ Փաշինյանի առաջարկած սահմանազատումը իրական եւ պատմական Հայաստանի միջեւ կստիպի հայերի ինքնագիտակցության ամենասուրբ հատվածը՝ ցեղասպանության հիշողությունը «սահմանազատել» իրականությունից։ Փոխարենը կարեւորագույն հարեւանի հետ հարաբերություններն արմատապես կբարելավվեն։
Թեմային տիրապետող մարդկանց համար այս մտորումները, անշուշտ, մակերեսային եւ մտահայեցողական կթվան, ինչի հետ հեղինակը, անշուշտ, համաձայն է: Միայն մեկ վերապահումով՝ մակերեսայնության եւ մտահայեցողության առումով դրանք չեն գերազանցում Հայաստանի ղեկավարի բերած փաստարկները։ Գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում իր համար հարմար սխեմա կառուցելու փորձերը դատապարտված են ձախողման: Ինչպես ասել է Նիկոլ Փաշինյանը, «իրական եւ պատմական Հայաստանի միջեւ սահմանազատման անհրաժեշտ գործընթացը շատ ավելի ցավոտ է, քանի որ այդ սահմանազատումը տեղի է ունենում յուրաքանչյուրիս ներսում»։ Եթե խորհել այս մասին, ապա պատկերը ստացվում է չարագույժ ֆիզիոլոգիական. ամեն մեկին առաջարկվում է, չնայած ցավին, դուրս կորզել իրենցից պատմականը։ Թե ինչ կմնա նման վիրահատությունից հետո, դեռ անհնար է պատկերացնել։
P.S. Հայ-ռուսական հարաբերությունների՝ «պատմականից» «իրականի» անցման հարցում ամեն ինչ ավելի պարզ է ։ «Պատմական» հարաբերություններ չեն լինելու, ամենայն հավանականությամբ, կփլուզվեն նաեւ «իրականները»։ Ըստ էության, դա ոչ մեկին պետք չէ, քանի որ երկու կողմերն էլ շահում են։ Բայց այստեղ հայկական սահմանազատման գերանդին կբախվի պատմական ռուսական քարին՝ չե՞ որ սահմանազատողը մենք չենք...

Что не так с намерением Пашиняна отделить «реальную» Армению от «исторической»
Предлагаем вашему вниманию статью главного редактора журнала «Россия в глобальной политике», председателя Совета по внешней и оборонной политике Федора Лукьянова, опубликованную на сайте журнала «Профиль».
Фёдор Лукьянов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сделал интересные заявления, представляя в парламенте отчет о деятельности правительства за прошлый год. Происходящее между Ереваном и Москвой он назвал переходом от «исторических армяно-российских отношений к реальным». И это часть более общего процесса – «демаркации между реальной и исторической Арменией», которые «не только несовместимы, но и создают серьезные угрозы друг для друга».
Тема российско-армянских отношений, быстро меняющихся с прошлого года, рассматривается у нас сквозь призму противоборства России и Запада. Причины понятны, и армянское руководство содействует такой трактовке, охотно демонстрируя новые приоритеты. Однако Пашинян придает изменениям больший масштаб, говоря о выборе не между геополитическими ориентациями, а между прошлым и будущим. Под прошлым же, если судить не только по свежим высказываниям, но и по действиям, совершенным как минимум за последний год, он понимает не ориентацию на Россию, а весь комплекс культурно-исторических представлений, свойственных национальному сознанию.
Реальность против истории
В том же выступлении Никол Пашинян назвал сохранение образа «исторической Армении» гарантией того, что у «стран, имеющих амбиции по отношению к Армении», всегда будет повод и объяснение для агрессивной политики. А вот «международно-признанная граница реальной Армении является ограничивающим фактором для аппетитов». Ну и замыкая тему отношений с Россией: «Наше видение исторической Армении всегда будет приводить нас в ловушку геноцида, где нам всегда будет нужен спаситель, без которого мы не сможем существовать, а страх геноцида всегда будет держать нас в статусе форпоста».
Сказано изящно. Приземляя эти формулы на текущую ситуацию, понимать их надо как призыв к максимальному прагматизму: сбросить отягчающие обстоятельства (читай: спорные территории), чтобы иметь наибольшую уверенность в неприкосновенности остающегося. Сам Пашинян, правда, честно признаёт: уступки не гарантируют отсутствие дальнейших притязаний, но вот упорство их точно спровоцирует.
Звучит не очень убедительно. Можно вспомнить, что еще четыре-пять лет назад Пашинян выступал с противоположных позиций, охотно обращаясь и к истории, и к национальным травмам для достижения нужного эффекта. Но советы и оценки со стороны значения здесь не имеют. После потери Карабаха Пашинян и его команда не столкнулись с риском утраты власти или даже сколько-нибудь массовым возмущением. Из чего следует, что большинство населения к вновь обретенному минимализму премьер-министра относится либо с пониманием, либо индифферентно. А это дает ему основания продолжать гнуть выбранную линию. Так что сторонним наблюдателям стоит попробовать взглянуть на нее не с точки зрения отношений Армении с теми или другими игроками, а как на отдельный феномен современного международного развития.
Нация через колено
Начать надо с того, что Пашинян – не первый государственный деятель на Южном Кавказе, готовый во имя будущего кардинально отсечь мешающее прошлое. Аналогичную задачу ставил третий президент Грузии Михаил Саакашвили, прослывший в середине 2000-х образцом эффективного реформаторства. Сам он в разные времена сравнивал себя с Ли Куан Ю и Ататюрком, подчеркивая их роль в создании новых наций.
Михаил Саакашвили Михаил Саакашвили
Саакашвили не скрывал неприязни ко всему, из чего складывался ни с чем не сравнимый грузинский социально-культурный флёр, поскольку последний плохо увязывался с неолиберальными преобразованиями. Результат почти десятилетнего эксперимента вышел двойственный. С одной стороны, напор дал эффект: даже недруги Саакашвили признают, что он добился заметного прогресса в трансформации грузинского госаппарата. С другой, превращение грузин в «сервисный народ», чтобы, избавившись от присущего нации гонора, обслуживать «сервисную экономику», как теперь говорят, «не зашло». Общество отвергло реформатора с прогрессорско-жандармскими методами, его политический закат был воспринят с облегчением. К чести страны и ее активного класса, из попыток расстаться с «исторической Грузией» были извлечены верные уроки, суть которых – ломка через колено ни к чему хорошему не ведет, будь то вопросы социально-экономические или (гео)политические.
Одним из элементов курса Саакашвили была попытка сделать вид, что страна может предпринимать действия, не оглядываясь на окружающие реалии. Лозунгом тогда фактически стала фраза яркого и талантливого предпринимателя-либертарианца Кахи Бендукидзе, перебравшегося в Тбилиси, чтобы возглавить процесс экономических реформ. Говоря о связях с Россией, страдавших от межгосударственных потрясений, он призвал просто забыть об этой стране, ее рынке и возможностях: представьте себе, что там море, а мы должны строить свою экономику, ориентируясь на остальных, заодно повышать конкурентоспособность. Данный рецепт не принес хороших результатов в экономике, а в политике (Саакашвили в какой-то момент решил вести себя с Россией в таком духе) привел к войне и тяжелым последствиям.
Михаил Саакашвили и Бидзина Иванишвили Михаил Саакашвили и Бидзина Иванишвили
Экстраполировать опыт Грузии нулевых на Армению 2020-х едва ли корректно, ситуация и в мире, и в регионе, и в стране сильно отличается. Да и фигуры, равной по разрушительной силе Михаилу Саакашвили, в Армении, кажется, нет. Но один полезный вывод сделать стоит: отказ от социально-политической традиции – процесс мучительный и рискованный. Даже будучи отброшенной, она имеет свойство возвращаться, как бумеранг. А неумелое обращение с этим оружием опасно прежде всего для его обладателя.
На страх и риск
Обратившись к опыту Грузии, можно провести еще одну параллель. Социальные эксперименты Саакашвили разворачивались на фоне наступательной политики США и ЕС на постсоветском пространстве и при их активной поддержке. Тбилиси, правда, фатально просчитался, решив, что эта поддержка подразумевает даже военные гарантии в случае конфликта с Россией. В остальном же западные столицы всерьез ожидали скорого переоформления всего геополитического ландшафта в пользу евроатлантических институтов. Эпоха «цветных революций», параллельно с которыми осуществлялся курс «продвижения демократии» на Ближнем Востоке, стала пиком участия Запада в прямом переустройстве территорий к югу и востоку от атлантического ареала. В этом смысле Михаил Саакашвили, развесивший по всей стране флаги Евросоюза и НАТО, имел некоторые основания ожидать форсированного сближения и закрепления «неисторической» Грузии в другом геополитическом сообществе. Впрочем, ставка не сыграла по двум причинам – из-за необузданных порывов тбилисского начальника и роста числа проблем, на которые стала натыкаться западная политика в целом.
Нынешняя обстановка напоминает тогдашнюю разве что противостоянием России и Запада, острота которого кратно усилилась. Однако если тогда Тбилиси мог рассчитывать на системную (хотя и не безграничную) поддержку, сейчас Еревану никто ничего предметного обещать не может. Все силы брошены на другое направление. И хотя перетягивание Армении на западную сторону стало бы демонстративным успехом антироссийской коалиции, брать на себя какую-либо ответственность никто не собирается.
То есть Армении предлагается двигаться в сторону «коллективного Запада» на свой страх и риск, а с собой разрешено принести только одну проблему – российскую. Что же касается его главной проблемы – мирного договора с Азербайджаном и урегулирования отношений с Турцией, то тут Еревану придется полагаться на себя. От российских услуг отказались, услуги со стороны ЕС и США исчерпываются поощрительными возгласами.
Если смотреть на положение дел под таким углом, то смирение и покладистость Пашиняна объяснимы – Еревану рассчитывать не на кого, а собственный ресурс по отстаиванию линий ограничен. В этом месте можно вступить в горячий спор о том, как страна дошла до жизни такой, кто виноват в упадке обороноспособности и в какой степени могли (или не могли) заместить ее недостаток союзники (армянское руководство, понятное дело, упрекает их, прежде всего Москву, в отсутствии помощи в критический момент, в ответ звучат возражения от очень резонных до публицистических). Как бы то ни было, исходить сейчас нужно из имеющихся реалий. И для обоснования необратимости таких реалий как раз требуется линия аргументов, предложенная Николом Пашиняном, – отказ от амбиций и исторических интерпретаций ради умиротворения с соседями. Поможет ли это?
Против течения
Наиболее интересный аспект высказываний премьер-министра Армении заключается в том, что он отважно двинулся вразрез тренду, в рамках которого развивается сейчас мировая политика. Пашинян предлагает отбросить исторические фантомы, висящие, как гири, на ногах современной государственности, и заняться ее развитием. Такой, какая она по факту сложилась.
Идея не новая и здравая. В Европе и окрестностях масса государств живет в границах, не соответствующих их историческим или морально-этическим представлениям о себе. Это продукт многочисленных войн и колониальных переделов. Можно углубиться в восстановление исторической справедливости, там и сгинуть. А можно обустроить новое пространство обитания на благо собственного народа. Собственно, один и тот же народ имеет обыкновение в разные периоды предпринимать разные действия – то первого, то второго рода. Важно находиться в резонансе с общими тенденциями.
Так вот эти тенденции сейчас минималистскому прагматизму не вполне соответствуют. В предшествующие десятилетия умеренность и аккуратность, ставившие во главу угла процветание и безопасность граждан, считались для небольших и средних государств наивысшей добродетелью. Крупные же державы брали на себя гласное или негласное обязательство способствовать такому образу действия, гарантировать статус-кво через формальные и неформальные институты. Таков был консенсус в период между деколонизацией и кризисом глобального либерализма. Откровенные смутьяны, желавшие территориальный статус-кво менять, руководствуясь собственными представлениями о должном, получали отпор. Правда, после холодной войны эксцессов становилось все больше, что было связано с распадом ряда крупных государств (СССР, Югославия, африканские страны), там консенсус заключался в поддержании административных линий распада, сколь бы искусственными они ни были.
Сейчас наступил другой этап. По мере схлопывания глобального универсализма повсеместно пробуждаются национально-исторические чувства. История обращается в важнейший политический инструмент, причем, что интересно, – как для охранителей, так и для прогрессистов. А то, что недавно считалось табу, довольно быстро перемещается в разряд допустимого. Силовое решение территориальных и пограничных проблем, где оно возможно, встречает все меньше институционально-политических препятствий. А самобытное национальное чувство все чаще становится неотъемлемым элементом государственного переустройства – к лучшему это или к худшему.
Это означает, что желание Армении руководствоваться принципом разумной умеренности, вероятно, вступит в диссонанс с намерениями других, того же Азербайджана. А при маловероятном, но не невозможном развитии событий – также Турции и Ирана. Речь не о том, что кто-то будет ненасытно захватывать чьи-то территории (это не обязательно), скорее, о выстраивании иерархии отношений. Армении, как предполагается выше, опираться в данной коллизии не на кого, а ближайший к ней представитель «коллективного Запада» – это Турция. И не исключен сценарий, при котором предлагаемая Пашиняном демаркация между реальной и исторической Арменией заставит «демаркировать» из реальности самое сокровенное для армянского самосознания – память о геноциде. Зато кардинально исправятся отношения с важнейшим соседом.
Эти размышления наверняка покажутся людям, знающим предмет, поверхностными и умозрительными, с чем автор горячо соглашается. С одной лишь оговоркой – по степени поверхностности и умозрения они не превосходят аргументов, которые выдвигает руководитель Армении. Попытки сконструировать удобную для себя схему в эпоху общемировых перемен обречены на неудачу. Как сказал Никол Пашинян, необходимый процесс демаркации «между реальной и исторической Арменией гораздо более болезненный, потому что это демаркация происходит внутри каждого из нас». Если вдуматься в этот образ, картинка получается какая-то зловеще физиологическая – каждому предлагается, несмотря на боль, исторгнуть из себя историческое. Что останется после такой операции, пока представить не получается.
P.S. С переходом армяно-российских отношений от «исторических» к «реальным» все проще, чем с препарированием памяти. Не будет «исторических», скорее всего, посыплются и «реальные». Вообще-то это никому не нужно, ибо выгоду извлекают обе стороны. Но тут уже коса армянской демаркации найдет на исторический русский камень – мы-то ничего не демаркируем...