Մոսկվայի եւ Երեւանի «ներքին ալգորիթմերն» ու դիվանագիտական վեճի պատճառները
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւի Спор с Ереваном ставит под вопрос политику России с соседями հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Տիմոֆեյ Բորդաչեւ
ԽՍՀՄ-ի փլուզումը եզակի հնարավորություն ընձեռեց նրա կազմի մեջ մտնող հանրապետություններին փորձել իրենց ուժերը ինքնիշխան պետության կառուցման գործում: Նրանց՝ անկախության հասնելու ճանապարհը նույնիսկ չէր կարող համեմատվել նրա հետ, ինչ վերապրել էին եվրոպական տերությունների գաղութները:
Խորհրդային Միությունը գաղութային կայսրություն էր, եւ ինքնիշխանությունն ու սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու կարողությունն ընկան ազգային վերնախավերի ձեռքը բառիս բուն իմաստով ձրի, առանց երկարատեւ պայքարի ու զոհերի: Նման ուղեբեռով հնարավոր կլիներ զարգանալ համեմատաբար առանց խնդիրների միայն իսկապես հարմարավետ արտաքին պայմաններում: Ըստ էության, հենց դրա վրա էլ հույս էին դնում, երբ խոսում էին «պատմության վերջի» եւ միաբեւեռ աշխարհի մասին։
Լուսանկարը` Sputnik
Միջազգային կարգն այժմ թեւակոխել է ամենալուրջ վերակառուցման փուլ։ Այս գործընթացը վտանգավոր է նույնիսկ այնպիսի խոշոր տերությունների համար, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը կամ Չինաստանը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է շատ բան կորցնել։ Իսկ փոքր ու միջին երկրների համար միջազգային նոր հանգամանքները կարող են մահացու վտանգներ պարունակել:
Մանավանդ, որ նրանց ձեւավորման «ջերմոցային» բնույթը գրեթե ամենուր խանգարում էր վերնախավերին իրականության նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունք ձեւավորել։ Այս «ջերմոցային» պայմանները բնակչության եւ վերնախավի մոտ պատրանք էին ստեղծել, որ դրանք կարող են իրականում գոյություն ունենալ, իսկ ամենագլխավոր խնդիրը ընտրյալների շրջանակում հայտնվելն էր։ Ցանկացած ազգային ողբերգություն նախկին ԽՍՀՄ-ում այժմ կամ ապագայում այդ վստահության արդյունքն է։
Ռուսաստանը իր հարեւանների նկատմամբ երբեք չի վարել Արեւմուտքում որդեգրած հետգաղութային քաղաքականություն։ Այս առումով նա իսկապես որոշ չափով մի կողմ է քաշվել իր ընկերների գործերից։ ԱՄՆ-ն, օրինակ, շատ ավելի վճռական է վարվում իր դաշնակիցների նկատմամբ. նույնիսկ ֆրանսիացիները չեն կարող իրենց լիովին ապահով զգալ: Իսկ գերմանացիների կամ իտալացիների հետ Վաշինգտոնն ընդհանրապես ավելորդ նրբանկատություն չի ցուցաբերում: Պայթեցված «Հյուսիսային հոսքը» հիանալի ապացույց է այն բանի, թե ինչ է տեղի ունենում ամերիկյան դաշնակիցների հետ, երբ նրանք փորձում են «թռչել» Ատլանտյան համերաշխությունից:
Ռուսաստանը ավելի քան 30 տարվա ընթացքում ոչ մի անգամ չի դիմել քաղաքական ռեժիմի փոփոխության այն պետություններում, որոնց հետ կապված է դաշնակցային պարտավորություններով։ Նման որոշումները բոլորովին մեր ոճի մեջ չեն։ Մոսկվայի պահանջներն ուրիշ են՝ ոչ թե ենթարկում, այլ չափահաս պետության մասին մեր պատկերացումներին համապատասխան վարքագիծ։
Այս մոտեցումը կարող է ցավոտ լինել, երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանի հետ այնքան սերտորեն կապված երկրի մասին, ինչպիսին Հայաստանն է։ ԽՍՀՄ տարածքում չկա արտաքին հարաբերությունների ոլորտում պետական ինքնիշխանության նկատմամբ մեր լիակատար հարգանքի եւ հասարակության եւ տնտեսության մակարդակով միահյուսման ավելի «հիբրիդային» համադրություն։ Ռուս-հայկական հարաբերություններում ներկայումս առաջացող խնդիրներն ու փոխադարձ որոշակի գրգռվածությունը պայմանավորված են դրանց բարդ բնույթով։ Դա լավագույնս ցուցադրում է, թե Մոսկվան եւ Երեւանը որքան էմոցիոնալ են ընկալում միմյանց պահվածքը։ Մեր հասարակությունների լավ հարաբերություններն այս դեպքում կարեւոր կապող գործոն են։
Բայց պետք է հասկանալ, որ ռուս-հայկական հարաբերությունների յուրահատկությունը անհնարին է դարձնում միայն ուղղակի դիմակայությունը մեր երկրների միջեւ։ Հայերը, ի տարբերություն Վրաստանի կամ Ադրբեջանի քաղաքացիների, չեն գնա Ռուսաստանի դեմ կռվելու՝ հանդես գալով Կիեւի ռեժիմի կողմում։ Պարզապես այն պատճառով, որ Հայաստանում, ի տարբերություն շատ երկրների, տարածված չէ ռուսատյացությունը՝ որպես ազգային առասպելի կարեւոր մաս։ Մենք երբեք կարիք չենք ունենա նման բարեկամ ժողովրդի հանդեպ բռնի որոշումների դիմելու։
Ավելին, Հայաստանն, իհարկե, ավելի կայուն տնտեսություն է եւ զարգացած հասարակություն ունի, քան նրա հակառակորդ Ադրբեջանը կամ հարեւան Վրաստանը։ Առաջին դեպքում մենք ընդհանրապես չգիտենք, թե որքան կայուն կլինի մոտակա 10-15 տարում, որը բծախնդիր դիտորդը կարող է որակել իբրեւ նավթային բռնապետություն, որը ոչինչ չի արտադրում: Երկրորդում խոսքը գնում է բացառիկ զգացմունքային եւ արտաքին ազդեցությունների նկատմամբ խոցելի հասարակության մասին։ Մենք տեսնում ենք, թե Հայաստանի տնտեսությունը որքան արագ սկսեց օգուտ քաղել 2022-2023 թվականների փոփոխություններից։ Մի քանի ամիսների ընթացքում գործարար ակտիվությունն աճել է ավելի քան 12%-ով, իսկ առեւտրի, ծառայությունների եւ շինարարության ոլորտներն աճել են 16-ից 23%-ով։
Սակայն մեր երկրների եզակի հարաբերությունները մեզ բոլորովին չեն պաշտպանում սխալներից։ Այս սխալները կարող են դրամատիկ հետեւանքներ ունենալ միջազգային հանգամանքներից ավելի քիչ պաշտպանվածների համար։ Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ համագործակցության ենթակառուցվածքի փակումը որոշակի դժվարություններ կստեղծի Ռուսաստանի համար, սակայն այն պայքարի ֆոնին, որը նա մղում է Եվրոպայում, դրանք առանցքային չեն լինելու։ Հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ Ռուսաստանի պես տերությունները ապրում են այլ հարթությունում։ Պատմությունը նրանց համար գործընթաց է, որի ընթացքում լինում են հաղթանակներ կամ պարտություններ, սակայն պետության գոյությունը երբեք հարցականի տակ չի դրվում։
Հայաստանը կարող է հայտնվել սկզբունքորեն նոր արտաքին քաղաքական իրավիճակում։ Բարդ շրջապատում գտնվող փոքր երկրի կոնստանտը ազգի, ոչ թե պետության, գոյությունն է։ Ժամանակակից աշխարհում անկախ պետականության փորձն այս դեպքում չափազանց փոքր է։ Տպավորություն կա, որ Հայաստանի իշխանությունը կարծես թե հասկանում է այս մարտահրավերի լրջությունը, սակայն, առայժմ համապարփակ լուծումներ չի տեսնում, եւ, ինչպես մեր դիտորդներից մեկն է նշել, փորձում է տարբեր միջոցների դիմել, որոնցից եւ ոչ մեկը բավականաչափ ամուր չէ։
Հերթական միջոցը Միացյալ Նահանգների հետ համատեղ զորավարժություններն են եւ ընդհանրապես Արեւմուտքի նկատմամբ բարեկամական ժեստերը։ Կան ավելի զարմանալի օրինակներ. փորձեր աջակցություն ստանալ Ֆրանսիայից, երբ Փարիզը չի կարողանում լուծել նույնիսկ իր սեփական խնդիրները ավանդաբար կառավարվող Արևմտյան Աֆրիկայում:
Այս պահվածքը Մոսկվային ստիպում է հարց տալ՝ ի՞նչ է ուզում պաշտոնական Երեւանը իրականում։
Այլ կերպ ասած, Ռուսաստանի եւ պաշտոնական Երեւանի միջեւ դիվանագիտական հակամարտությունը ոչ թե թշնամական մտադրությունների, այլ ներքին ալգորիթմները փոխադարձ չհասկանալու արդյունք է։ Հայաստանի կառավարությունը բազմաթիվ սխալներ է գործել եւ շարունակում է գործել։ Ռուսական կշտամբանքները Երեւանին այս փուլում լիովին արդարացված են։ Հայաստանի դժգոհությունն առ այն, որ Ռուսաստանը Բաքվի նկատմամբ իրեն ավելի վճռական չի պահում, նույնպես անհիմն չէ։
Հիմա բոլորովին հասկանալի չէ, թե ինչպես կարող է լուծվել ստեղծված վիճակը։ Առավել արմատական գնահատականները չեն բացառում հայերի կողմից Արցախի տարածքի ամբողջական կորստի հնարավորությունը եւ բուն հանրապետության անվտանգության ապահովման գործում Ռուսաստանի մասնակցության կրճատումը։ Դժվար թե դա անվտանգություն բերի Հայաստանին. մենք գիտենք, թե ինչպես է Արեւմուտքը պահում իր խոսքը նրանց հետ, ովքեր իրենց անվտանգությունը վստահել են իր անմիջական աջակցությանը:
Ստեղծված իրավիճակը լուրջ առիթ է, որ մենք մտածենք դաշնակիցների նկատմամբ ռուսական քաղաքականության բնույթի մասին։ Առայժմ, ընդհանուր առմամբ, այն հետեւում է ցարական դիվանագիտության բաղադրատոմսերին՝ խնդիրներ մի՛ ստեղծեք մեր անվտանգության համար, մասնակցե՛ք մեր տնտեսությանը, իսկ մենք չենք խառնվի ձեր գործերին։
Բայց Հայաստանի օրինակը ցույց է տալիս, որ նման արտաքին քաղաքական մշակույթը հղի է որոշակի ծախքերով։ Դեռեւս հայտնի չէ, արդյո՞ք դրան այլընտրանքներ կան, բացառությամբ դաշնակիցների եւ իրենց անվտանգության համար կարեւոր երկրների նկատմամբ կոշտ «ամերիկյան» մոտեցման։ Ամենեւին էլ ակնհայտ չէ, թե արդյո՞ք նման սխեման կգործի ապագայում։ Ամերիկացիները «պահում են» Եվրոպան, բայց խնդիրներ ունեն մնացած աշխարհի հետ:
Շարունակել ինքնիշխանության հարգման եւ ներքին գործերին չմիջամտելու Ռուսաստանի ավանդական քաղաքականությունը, նշանակում է գիտակցել, որ պատմության որոշակի հատվածներում մեր հարաբերությունները դաշնակիցների հետ կարող են խնդիրներ ստեղծել: Առաջին հերթին, ինքներս պետք է դա ընդունենք եւ փնտրենք, թե ինչպես փոխհատուցել հնարավոր վնասը այլ միջոցներով։ Մոտավորապես հենց դրանով է հիմա զբաղված ռուսական դիվանագիտությունը Հարավային Կովկասում։

Moscow-Yerevan conflict result of mutual misunderstanding of internal algorithms
We present you the English translation of article by Timofei Bordachev, Program Director of Valdai Club, originally published in Russian.
The collapse of the USSR gave all the union republics a unique opportunity to try to build a sovereign state. The way they acquired independence could not even be compared to what the colonies of European powers had to endure.
The Soviet Union was not a colonial empire, and sovereignty and the ability to determine their own destiny fell into the hands of national elites literally for nothing, without prolonged struggle and losses. Having such baggage, it would have been possible to develop relatively smoothly only in really comfortable external conditions. As a matter of fact, this is what they were counting on when they talked about the “end of history” and a unipolar world.
Photo: Sputnik
The international order is now firmly in the stage of the most serious restructuring. This process is fraught with dangers even for major powers such as the United States, Russia or China. Each of them has a lot to lose. And for small and medium-sized countries, the new international circumstances can carry deadly threats.
Especially when the “greenhouse” nature of their origin almost everywhere prevented their elites from developing a responsible attitude to reality. This “greenhouse” nature has created an illusion among the people and the elite that greenhouse conditions can really exist, and the most important task is to get into the circle of selected. Any national tragedy in the former Soviet Union space now or in the future is a product of such confidence.
Russia has never pursued a Western post-colonial policy toward its neighbors. In this sense, it has indeed somewhat withdrawn from its friends. The United States, for example, behaves much more decisively toward its allies - even the French cannot feel completely safe. As to the Germans or Italians, Washington does not particularly mess around with them. The blown-up Nord Stream is a perfect proof of what happens to U.S. allies if they try to ‘slip’ from Atlantic solidarity.
In more than 30 years Russia has never resorted to a change of political regime in an allied state. Such decisions are absolutely not our style. Moscow’s demands are different – it is not obedience, but behavior in accordance with our ideas of an adult state.
This approach can be painful when it comes to a country so connected to Russia as Armenia is. There is no more “hybrid” combination of our full respect for the sovereignty of the state in the foreign relations sector and intertwining at the level of society and economy in the USSR space. The problems and some mutual irritation now arising in Russian-Armenian relations are caused by this complex nature of relations. It is the best explanation of how emotionally Moscow and Yerevan perceive each other’s behavior. The good relations between our societies in this case are an important connecting factor.
But it is necessary to realize that the uniqueness of Russian-Armenian relations makes only a direct conflict between our countries impossible. Armenians, unlike citizens of Georgia or Azerbaijan, will not go to war against Russia fighting on the side of the Kyiv regime. Simply because in Armenia, unlike many other countries, Russophobia is not a part of the national myth. We will never have the need to resort to forceful decisions against such a friendly nation.
Moreover, Armenia certainly has a more stable economy and developed society than its opponent Azerbaijan or neighboring Georgia. In the former case, we do not know at all how stable the country, which a picky observer may well define as an oil despotism that produces nothing, will be in the 10-15 years to come. The second is a society that is extremely emotional and vulnerable to disruptive external influences. We see how quickly the Armenian economy has begun to capitalize on the changes of 2022-2023. In a matter of months, business activity grew by more than 12%, with trade, services and construction increasing by 16-23%.
However, the unique relations of our countries do not protect us against mistakes. These mistakes can lead to dramatic consequences for the one less protected from international circumstances. Curtailing the infrastructure of cooperation between Moscow and Yerevan will create certain difficulties for Russia, but they will not be fundamental against the backdrop of the struggles it faces in Europe. Especially since powers of such a scale as Russia live in a different dimension. For them, history is a process in the course of which they see victories or defeats, but the very existence of the state remains a constant.
Armenia, in its turn, may find itself in a fundamentally new foreign policy situation. As a small country in a complex environment, the constant for Armenia is the existence of the nation, not the state. The experience of independent statehood in the modern world is exceptionally small here. It seems that the Armenian government realizes the seriousness of this challenge. However, it does not see comprehensive solutions yet, clinging, as one of our observers put it, to many straws, each of which turns out to be not sufficiently strong.
Another straw is joint exercises with the United States, and gestures friendly to the West in general. There are other funny examples as well, for instance, attempts to find support from France, in case when Paris itself is unable to solve even its own problems in traditionally governed West Africa.
This behavior makes Moscow wonder: what, in fact, does official Yerevan even want?
In other words, the diplomatic conflict between Russia and official Yerevan is now a product not of hostile intentions, but of mutual misunderstanding of internal algorithms. The Armenian government has made a lot of mistakes and continues to make them. Russia’s claims against Yerevan at this stage are fully justified. The resentment on the part of Armenia that Russia does not behave more decisively towards Baku also does not look unfounded.
Now it is absolutely unclear how this collision can be resolved. The most radical assessments allow for the complete loss of Artsakh territory by Armenia and a reduction in Russian involvement in the security of the republic itself. This is unlikely to bring much security to Armenia; we know how the West keeps its word with regard to those who have entrusted their security to its direct support.
This situation is a serious reason for us to reflect on the nature of Russia’s policy toward its allies. So far it has followed, in the most general terms, the recipes of tsarist diplomacy - do not create problems to our security, participate in our economy, and we will not interfere in your affairs.
But Armenia’s example shows that such a foreign policy culture also comes with certain costs. It is not yet known whether there are alternatives to it, except for a rigid “American” approach to allies and countries important for their own security. But it is not at all obvious whether such a scheme will work in the future; the Americans themselves sometimes do not do so well. They keep Europe, but they have problems with the rest of the world.
To continue Russia’s traditional policy of respect for sovereignty and non-interference in internal affairs is to admit that at certain points in history our relations with allies can create problems. To admit, first of all, to ourselves and to look for ways to compensate for the possible damage in other ways. This is roughly what Russian diplomacy is doing now in the South Caucasus.
This article was translated and published with the support of Galust Gulbenkian Foundation. The thoughts expressed in the article do not necessarily reflect the views of Galust Gulbenkian Foundation Foundation or Mediamax.