Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ «Տրանսատլանտյան նախաձեռնությունների հայկական կենտրոն» ՀԿ-ն հրատարակել են ամերիկացի վերլուծաբան եւ դիվանագետ Ռոնալդ Ասմուսի «Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գրքի հայերեն վերախմբագրված տարբերակը։ Առաջին անգամ գիրքը հայերեն փոքր տպաքանակով հրատարակվել էր 2008 թվականին եւ արագ սպառվել էր: Գիրքը շուկայում ներկայացնում է Newmag հրատարակչությունը՝ Newmag & Friends ձեւաչափով: Հրատարակությանն աջակցել են Էստոնիայի արտաքին գործերի եւ Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարությունները։
Գիրքը կարելի է ձեռք բերել Երեւանի գրախանութներում, ինչպես նաեւ Newmag-ի կայքում՝ անվճար առաքմամբ. https://newmag.am/book/opening-natos-door:
«Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գիրքը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ընդլայնման գործընթացը ներկայացնում է «ներսից»: Ռոնալդ Ասմուսն իրադարձությունների մասին պատմում է թե՛ որպես տեսաբան, թե՛ որպես դրանց անմիջական մասնակից:
1990-ականների սկզբին նա առաջ էր քաշել ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարը, իսկ հետագայում, զբաղեցնելով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնը, զբաղվում էր դրա կյանքի կոչմամբ:
«Ինձ համար պատիվ է, որ գիրքս հասու է դառնում հայ ընթերցողին: Այն փորձում է բացատրել՝ ինչպես ծնվեց ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարը, եւ ինչպես այդ քաղաքականությունն իրագործվեց՝ չնայած ներքին ու արտաքին լուրջ ընդդիմության առկայությանը: Դա օրինակ է՝ ինչպես փոքրամասնության կարծիքը կարող է դառնալ այս կամ այն հարցի շուրջ հիմնական մտածողություն եւ ի վերջո հաղթել ցածր հավանականության պարագայում», - գրքի հայերեն առաջին հրատարակության նախաբանում գրել էր հեղինակը։
Վերահրատարակված գրքի շնորհանդեսին Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն ասել է, որ գիրքը նորից տպագրելու միտքն առաջացել է՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական այսօրվա իրադրությունում դրա արդիականությունը.
«2022 թվականին, երբ սկսվեց պատերազմն Ուկրաինայում, Ռուսաստանում ասում էին, որ ստիպված էին գնալ այդ քայլին՝ կանխելու ՆԱՏՕ-ի մոտեցումը ՌԴ սահմաններին: Այդ ժամանակ մտածեցի, որ ճիշտ կլինի վերահրատարակել «Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գիրքը, որում Ռոնալդ Ասմուսը մանրամասն ներկայացնում է ոչ միայն ընդլայնման ընթացքը, այլեւ այն, թե ինչպես էր այդ գործընթացը քննարկվում Մոսկվայի հետ: Գաղափարը ներկայացրեցի Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին: Հենց նրա ջանքերի շնորհիվ այս գիրքն իրականություն դարձավ, ինչի համար անչափ շնորհակալ եմ: Տիկին դեսպանը նաեւ օգնեց ստանալ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությունը»։
«Գիրքը թարգմանել է Վիգեն Սարգսյանը: Մեզ համար սկզբունքային էր, որ թարգմանությունը կատարի մի մարդ, որը ոչ միայն լավ տիրապետում է անգլերենին եւ հայերենին, այլեւ միջազգային հարաբերությունների գիտակ է», - ասել է Արա Թադեւոսյանը։
Նա հիշել է Ռոնալդ Ասմուսի հետ ծանոթությունը, որը տեղի է ունեցել 2004 թվականին, երբ վերլուծաբանը Երեւան էր եկել ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի պատվիրակության կազմում.
«Գործնական կապեր հաստատեցինք, իսկ հետո ընկերներ դարձանք: Մեր ծանոթությունից ընդամենը մեկ տարի անց Ռոնն ինձ առաջարկեց դառնալ Սեւծովյան տարածաշրջանի համար ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամ, որում պատիվ ունեցա գրեթե 1.5 տարի ներկայացնել Հայաստանը»։
Վահագն Մելիքյանը Վահագն Մելիքյանը
Ցավոք, Ռոն Ասմուսն իր գրքի հայերեն երկրորդ հրատարակությունը չի տեսնի. նա մահացել է 2011 թվականին՝ ընդամենը 53 տարեկանում
Գրքի շնորհանդեսից հետո տեղի է ունեցել քննարկում, որին մասնակցել են Newmag-ի հեղինակներ՝ «Հայաստանն ու Բուշն անձամբ» գրքի հեղինակ Սուրեն Սարգսյանն ու «Միայնակ ընդդեմ ճակատագրի» գրքի հեղինակ Սամվել Ֆարմանյանը։
Քննարկումը վարել է Արա Թադեւոսյանը։
Արա Թադեւոսյան  - Սկզբնական շրջանում Արեւմուտքում՝ մասնավորապես ԱՄՆ-ում, պատկառելի դիվանագիտական անցյալ ունեցող անձանց կողմից ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարը չէր ողջունվում։ Արեւմուտքի համար կա՞ր դրան իրական այլընտրանք, թե ժամանակի խնդիր էր՝ երբ կհասունանա ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման քաղաքական որոշումը։
Սուրեն Սարգսյան - Պետք է հաշվի առնել, որ 90-ականների ժամանակահատվածը շատ տարբեր էր, Միացյալ Նահանգների եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները բոլորովին այլ հարթության մեջ էին։ Այս ընթացքում երկու երկրների հարաբերություններում մի փոքր փուլ կա, որը կոչվում է «honeymoon» (մեղրամիս)՝ հաշվի առնելով հարաբերությունների ջերմությունը։
Արա Թադեւոսյանը, Սուրեն Սարգսյանն ու Սամվել Ֆարմանյանը Արա Թադեւոսյանը, Սուրեն Սարգսյանն ու Սամվել Ֆարմանյանը
Սառը պատերազմի ավարտից հետո լարվածությունը թուլացել էր ու ձեւավորվել էր նոր իրողություն։ Այդ ժամանակ, իհարկե, շատերն, այդ թվում՝ մարդիկ, որոնք ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում պատասխանատու էին ռուսական ուղղության համար, պնդում էին, որ «honeymoon»-ը չի կարող երկար տեւել ու դրանից պետք է քաղել առավելագույնը։ 90-ականներին բոլորը նոր տրամադրվածությամբ սկսեցին աշխատել փլուզված աշխարհը վերափոխելու տրամաբանության մեջ։
Դեռ շուտ է գնահատել՝ որքանով ստացվեց։ 30 տարին նման հարցերում փոքր ժամանակահատված է։ Կարծում եմ՝ մարդիկ այն ժամանակ էլ տեսնում էին՝ ինչի կարող է հանգեցնել ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հեռանկարն ու այսօր էլ տեսնում ենք՝ ինչի է հանգեցրել այդ գաղափարախոսությունը։
Սուրեն Սարգսյանը Սուրեն Սարգսյանը
Գիտական շրջանակներում կա կարծիք, որ, այդուհանդերձ, այսօր Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները բացառապես սրա հետեւանք են։
Սամվել Ֆարմանյան - Իբրեւ պատմաբան կմեջբերեմ Չինաստանի վարչապետներից մեկի կարծիքը՝ աշխարհակարգի փոփոխության առումով նման ճակատագրական, նշանակալի որոշումների վերաբերյալ դեռ վաղ է կարծիք հայտնել: Խոսքը որոշումների մասին է, որոնք շարունակում են թելադրել աշխարհաքաղաքական զարգացումներ եւ նոր ճարտարապետության սաղմնավորում։
Ընդհանուր առմամբ, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի այդ փուլի ընդլայնումն անխուսափելի հետեւանքն էր տեղի ունեցած մեկ այլ պատմական նշանակալի իրադարձության՝ Խորհրդային Միության փլուզման։
Արա Թադեւոսյան - Անկախությունից ի վեր Հայաստանը ստիպված է եղել փորձել հավասարակշռություն պահպանել Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հետ հարաբերություններում։ Կարծում եմ՝ բոլոր գիտակից մարդիկ, քարտեզին նայելով, կհասկանան՝ Հայաստանն այլընտրանք չի ունեցել։ Այսօր՝ 2020թ. պատերազմից, դրանում մեր պարտությունից հետո եւ Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների լույսի ներքո՝ կարո՞ղ է հավասարակշռության պահպանման քաղաքականությունը շարունակվել, թե՞ ինչ-որ պահի Հայաստանը ստիպված կլինի ընտրություն կատարել հօգուտ այս կամ այն ուժային կենտրոնի։
Սուրեն Սարգսյան  - Պատմությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը լայն հնարավորություններ է ստանում այն ժամանակ, երբ Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները ջերմ են։ Օրինակ՝ 2001թ սեպտեմբերի 11-ի իրադարձություններից հետո, երբ աշխարհը փոխվեց ընդամենը ժամերի ընթացքում, Միացյալ Նահանգների նախագահին առաջինը զանգահարեց ու ցավակցություն հայտնեց ՌԴ նախագահը։ Այս շրջանում երկու պետությունները համատեղ շատ լավ աշխատում էին, այդ թվում՝ ռազմական, հակաահաբեկչական ուղղությամբ։ Սա հնարավորություն էր նաեւ մեզ համար։ Եթե հետեւենք ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններին, ռազմական փոխգործակցությանը, հենց այս ժամանակահատվածում էր ամենամեծ ակտիվությունը, որովհետեւ չկար խանդ ո՛չ Մոսկվայում, ո՛չ Վաշինգտոնում։
Եվ հակառակը՝ երբ լարվել են երկու համակարգերի հարաբերությունները, Հայաստանը ստիպված է եղել աշխատել հակակշիռների կամ շահերի համընկնումների վրա՝ ինչ-որ կերպ խուսափելով ընտրություն կատարելուց։ Այս առումով Հայաստանն իսկապես բացառիկ է, որովհետեւ ՀԱՊԿ անդամ է եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության բավականին ակտիվ շրջանակ ունի։ Այստեղ կարեւոր է, որ պետության ղեկավարությունը կարողանա ճիշտ գնահատել իրավիճակը։
Սամվել Ֆարմանյան - Աշխարհաքաղաքական կողմնորոշման խնդիրը հայ ժողովրդին ուղեկցել է պետականության պատմության ամենավաղ շրջանից։ Շատերին կարող է թվալ, թե ուժային այս կամ այն կենտրոնին հակվելու երկընտրանքը բնորոշ է միայն ժամանակակից պատմությանը. բացարձակ այդպես չէ։
Ընդ որում, սա եղել է ոչ թե մեր ընտրությունն, այլ՝ աշխարհագրության պարտադրանքը։ Փոխվել են եւ փոխվում են աշխարհաքաղաքական իրողությունները, ուժային կենտրոնները, կիրառվող գործիքակազմը, միջազգային հարաբերությունների բնույթը, բայց աշխարհագրությունը մնում է նույնը։
Սամվել Ֆարմանյանը Սամվել Ֆարմանյանը
Հարավային Կովկասն ու Մեծ Մերձավոր Արեւելքը պատմական ճակատագրի բերումով շարունակում են մնալ ուժային տարբեր կենտրոնների շահերի բախման եւ հարաբերությունները պարզելու ասպարեզ։ Այնպես որ, եթե Հայաստանի Հանրապետությունը պարտադրված չէ կատարել ընտրություն, ապա մեր շահերից չի բխում կատարել այն։ Պատմության մեջ չկան օրինակներ, երբ ուժային խոշոր կենտրոնների բախման կիզակետում հայտնված աշխարհաքաղաքական ավելի նվազ ազդեցություն ունեցող դերակատարները նման ընտրություն կատարեն ու հայտնվեն ավելի շահեկան վիճակում։

Mediamax media company and “Armenian Center for Transatlantic Initiatives” NGO have published  the Armenian re-edited version of “Opening NATO’s Door” book by American analyst and diplomat Ronald D. Asmus. For the first time, the book was published in Armenian in 2008 in a small edition. The book is presented on the market by Newmag publishing house in Newmag & Friends format. The Ministry of Foreign Affairs of Estonia and the Ministry of National Defense of Lithuania supported in the publication of the book.
The book can be purchased in bookstores in Yerevan, as well as via Newmag’s website, with free delivery: https://newmag.am/book/opening-natos-door.
“Opening NATO’s Door” book presents the process of enlargement of the North Atlantic alliance “from the inside”. Ronald Asmus presents the events both as a theorist and as a direct participant.
In the early 1990s, he put forward the idea of NATO enlargement, and later, becoming U.S. Deputy Assistant Secretary of State, he got engaged in the implementation of this idea.
“For me it is also an honor that my book is being made accessible to an Armenian audience.  The book is a combination of an intellectual, political and diplomatic history - with a little bit of a personal touch.  It tries to explain how the idea of NATO enlargement was first born, how it was translated into US and eventually NATO policy and dhow it was implemented over different kinds of opposition at home and abroad.  It is the story of how a minority view became mainstream conventional wisdom and eventually triumphed against very long odds,” the author wrote in the introduction to the first Armenian edition of the book.
Ara Tadevosyan, the Director of Mediamax, said at the presentation that the idea to republish the book arose given its relevance in today’s geopolitical situation.
“When the war broke out in Ukraine in 2022, Russia claimed that they had to take that step to prevent NATO’s expansion towards Russia’s borders. At that time, I thought it would be right to republish “Opening NATO’s Door” book, in which Ronald Asmus thoroughly presents not only the process of enlargement, but also how that process was discussed with Moscow. I presented the idea to the Lithuania’s Ambassador to Armenia Inga Stanytė-Toločkienė. Thanks to her efforts this book became a reality, for which I am very grateful. The Ambassador also helped to get the support of the Ministry of Foreign Affairs of Estonia”, he said.
“The book was translated by Vigen Sargsyan. It was important for us to entrust the translation to a person with not only excellent knowledge of English and Armenian, but also an expert in international relations,” said Ara Tadevosyan.
He remembered how he first met Ronald Asmus in 2004, when the analyst arrived in Yerevan as member of the delegation of the U.S. German Marshall Fund.
“We established working ties and then became friends. A year after our first meeting, Ron suggested that I become a member of the Wider Black Sea working group, in which I had the honor to represent Armenia for almost 1.5 years.”
Vahagn Melikyan Vahagn Melikyan
Unfortunately, Ron Asmus will not see the second Armenian edition of his book: he died in 2011, at the age of just 53.
The presentation of the book was followed by a discussion with the participation of Newmag authors Suren Sargsyan - the author of “Armenia and Bush in Person” book and Samvel Farmanyan, the author of the book “Alone against Fate”. The discussion was moderated by Ara Tadevosyan.
Ara Tadevosyan - Initially, the idea of NATO enlargement was not welcomed by people with a solid diplomatic background in the West, particularly in the United States. Was there a real alternative for the West, or was it a matter of time when the political decision on NATO enlargement would mature?
Suren Sargsyan - The period of the 90s was very different, the relations between the United States and Russia were in a completely different dimension. There was a small phase in the relations between the two countries during this period, which, given the warmth of the relations, is called “honeymoon”.
Ara Tadevosyan, Suren Sargsyan and Samvel Farmanyan Ara Tadevosyan, Suren Sargsyan and Samvel Farmanyan
After the end of the Cold War, the tension eased and a new reality was formed. At that time, of course, many people, including those responsible for the Russian direction in the U.S. Department of State, argued that the “honeymoon” could not last long and they should make the most of it. In the 90s, everyone started working with a new attitude in the logic of transforming the collapsed world.
It is still too early to assess whether they succeeded or not. Thirty years is a short period in such matters. I think people saw then what the prospect of NATO expansion could lead to, and today we still see what that ideology has led to.
Suren Sargsyan Suren Sargsyan
There is an opinion in academic circles that all the events taking place around Ukraine today are solely a consequence of this.
Samvel Farmanyan - As a historian, I will quote the opinion of one of the prime ministers of China: it is too early to express an opinion on such momentous and significant decisions regarding the change of the world order. We are talking about decisions that continue to dictate geopolitical developments and generate a new architecture.
In general, the expansion of that phase of the North Atlantic Alliance was an inevitable consequence of another historically significant event - the collapse of the Soviet Union.
Ara Tadevosyan - Since independence, Armenia has had to try to maintain a balance in its relations with Russia and the West. I think all intelligent people, looking at the map, will understand that Armenia had no alternative. Today, after the 2020 war, after our defeat, and in the light of the events taking place in Ukraine, can the policy of maintaining balance continue, or will Armenia at some point have to make a choice in favor of this or that power center?
Suren Sargsyan - History shows that Armenia gets ample opportunities when relations between the West and Russia are warm. For example, after the events of September 11, 2001, when the world changed in just a few hours, the President of the Russian Federation was the first to phone the President of the United States to express his condolences. In this period, the two states worked together very well, including in the military, anti-terrorist direction. This was also an opportunity for us. If we look at Armenia-US bilateral relations, military partnership, it was during this very period when they were quite intensive, because there was no jealousy either in Moscow or in Washington.
And on the contrary, when the relations between the two systems were tense, Armenia had to work on counterbalances or intersecting interests, somehow avoiding making a choice. In this regard, Armenia is truly exceptional, since it is a member of the CSTO and has a rather active framework of cooperation with NATO. Here it is important for the leadership of the state to assess the situation correctly.
Samvel Farmanyan - The problem of geopolitical orientation has accompanied the Armenian people from the earliest period of statehood. People may think that the dilemma of leaning towards this or that power center is characteristic only of modern history, but it is absolutely not. And it was not our choice, but the compulsion of geography. The geopolitical realities, the power centers, the tools used, the nature of international relations have changed and are changing, but the geography remains the same.
Samvel Farmanyan Samvel Farmanyan
By the will of historical fate, the South Caucasus and the Greater Middle East continue to be an arena of conflict of interests of different power centers and clarification of relations. So, if Armenia is not forced to make a choice, it is not in our interests to make it. There are no examples in history when appearing in the center of the clash between major power centers, actors with less geopolitical influence make such a choice and find themselves in a more favorable position.