Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում Ռուբեն Զադոյանին՝ Իրվինում Կալիֆոռնիայի համալսարանի Տեխնոլոգիաների եւ հավելվածների Կենտրոնի գլխավոր տնօրենին:
Ռուբեն Զադոյանը գիտնական է, ունի ավելի քան 25 տարվա աշխատանքային փորձ հետազոտությունների եւ զարգացումների (R&D) ոլորտում: Ծնվել է Երեւանում: Ավարտելով Կամոյի անվան դպրոցը` ընդունվել է Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետ: Պաշտպանել է ատենախոսությունը Մոսկվայի պետական համալսարանում, ապա վերադարձել է Հայաստան: 1985-1991թթ. աշխատել է Երեւանի Լազերային տեխնոլոգիաների ինստիտուտում: 1991թ.՝ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից մի քանի ամիս առաջ, ընտանիքի հետ տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ աշխատանքի է անցել Իրվինում Կալիֆոռնիայի համալսարանում (UCI): 2006թ.-ից Newport կորպորացիայի Տեխնոլոգիաների եւ հավելվածների Կենտրոնի (Technology and Applications Center) գլխավոր տնօրենն է: Ռուբեն Զադոյանն ավելի քան 60 գիտական հրապարակումների եւ 20 արտոնագրերի հեղինակ է:
1973թ. ընդունվեցի Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետ՝ մասնագիտանալով քվանտային էլեկտրոնիկայի բնագավառում: 70-ականների սկիզբը մի ժամանակահատված էր, երբ երիտասարդները ներշնչվում էին գիտության եւ տեխնիկայի մեծ նվաճումներից: Ամերիկացիները ոտք դրեցին Լուսնի վրա, իսկ ԽՍՀՄ-ն «Լունոխոդ» տիեզերական սարքի միջոցով հետազոտեց Լուսնի մակերեսը: Լազերները նոր էին մտնում մեր կյանք: Շատ գրավիչ էր թվում գիտնական դառնալը եւ այդ հզոր տեխնոլոգիական առաջընթացի մեջ ներգրավվելը: Այնպես որ, դա բնական ընտրություն էր: Համալսարանում եւ աշխատավայրում ոգեւորվում էի` կողք կողքի սովորելով եւ աշխատելով այնպիսի հզոր գիտնականների հետ, ինչպիսին էր, օրինակ, պրոֆեսոր Վիլիկ Հարությունյանը: Ավարտելով համալսարանը` մոտ երկու տարի աշխատեցի Լազերային տեխնիկայի ինստիտուտում: Այնուհետեւ մեկնեցի Ռուսաստան՝ ուսանելու Մոսկվայի պետական համալսարանի ասպիրանտուրայում: Մի քանի տարի անց պաշտպանեցի ատենախոսությունս ալիքային պրոցեսների վերաբերյալ: Այնտեղ եւս ինձ բախտ վիճակվեց աշխատել այնպիսի մեծությունների հետ, ինչպիսիք էին պրոֆեսորներ Սերգեյ Ախմանովը, Նիկոլայ Կորոտեեւը եւ այլոք:
1986թ. վերադառնալով Հայաստան` վերսկսեցի աշխատանքս Լազերային տեխնոլոգիաների ինստիտուտում՝ որպես խմբի ղեկավար: Մեր խումբը մշակում էր բարձր հզորության լազերներ ռազմական նպատակների եւ, որպես կողմնակի արտադրանք, լազերային համակարգեր` արդյունաբերության մեջ օգտագործման համար:
Այնտեղ աշխատեցի մինչեւ 1991թ. մայիսը, երբ մեր բոլոր նախագծերի ֆինանսավորումը դադարեցվեց: Դրությունն արագորեն վատանում էր: Ակնհայտ էր, որ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ֆինանսավորման մասին այլեւս խոսք լինել չի կարող, քանի որ կյանքը Խորհրդային Միությունում աստիճանաբար վերածվում էր քաոսի:
Երբ Սովետական միության գոյատեւմանը մի քանի ամիս էր մնում, Ռուբենը որոշում կայացրեց ընտանիքի հետ տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:
ԱՄՆ տեղափոխվելուց մի քանի ամիս հետո սկսեցի աշխատել որպես հետազոտող-պրոֆեսոր Իրվինում Կալիֆոռնիայի համալսարանի քիմիայի վարչությունում: Ինձ հաջողվեց համագործակցել պրոֆեսոր Արա Աբգարյանի հետ, ով դարձավ իմ լավ ընկերը:
Ռուբենը եւ նրա ռադիոկարավարվող ինքնաթիռները:
Լուսանկարը` Ռ.Զադոյանի արխիվից:
Չնայած անգլերեն լեզվի ֆորմալ կրթություն չեմ ստացել, այնուամենայնիվ, բավարար չափով տիրապետում էի լեզվին: Այդ առումով ինձ օգնեց այն, որ ժամանակին թարգմանություններ էի անում Հայաստանի Առեւտրային պալատի համար, այնպես որ, երբ հայտնվեցի ԱՄՆ-ում, հաղորդակցության խնդիր չունեի: UCI-ում առաջին ամիսներին, սակայն, ցնցում էի ապրում: Մինչ այդ երբեւէ չէի եղել ամերիկյան համալսարանում եւ այդ գեղեցիկ շենքերը, մաքուր սենյակները, նոր ու ժամանակակից սարքավորումները չափազանց տպավորիչ էին: Երկար ժամեր էի ծախսում հետազոտությունների, երբեմն նաեւ Արայի հետ մասնագիտական բուռն քննարկումների վրա: Համատեղ մի քանի հոդված հրապարակեցինք ֆեմտո-քիմիայի գծով, որը նոր զարգացող ուղղություն էր ֆիզիկական քիմիայում: Այդ հոդվածները մեջբերվում են մինչ օրս:
Համալսարանում աշխատանքիս զուգահեռ` 2000 թվականին աշխատանքի անցա Intralase Corporation-ում: Մենք մշակում էինք բժշկական սարքեր, որոնք հնարավորություն էին տալիս անցկացնել աչքի լազերային վիրահատություն (այսպես կոչված, «LASIK» վիրահատությունը): Այն ժամանակ Intralase Corporation-ը փոքր ստարտափ էր` մի քանի աշխատողներով: Մենք աշխատում էինք առանց ջանք խնայելու, որպեսզի սարքը հուսալի դարձնենք եւ ապացուցենք, որ գործընթացն անվտանգ է: 2006թ. ընկերությունն արդեն ուներ շուրջ 400 աշխատակիցներ ողջ աշխարհում: Այդ ժամանակ անցկացվել էր աչքի մոտ 3 միլիոն լազերային վիրահատություն:
Ռադիոկարավարվող ինքնաթիռները Ռուբենի գլխավոր հոբին է:
2006թ. միացա Newport Corporation-ին՝ մի գլոբալ ընկերության, որն ուներ շուրջ 3000 աշխատակից 50 երկրում: Newport-ը զբաղվում է գիտական շուկայի գործիքների մշակմամբ եւ վաճառքով: Ընկերության շրջանակներում փորձարարական եւ հետազոտական լուրջ աշխատանք է կատարվում հայտնի գիտնականների կողմից: Երբ ուսանում էի Մոսկվայում, մենք, չնայած սակավ ֆինանսական միջոցներին, պարբերաբար գնում էինք Newport-ի սարքերը եւ միշտ հիանում նրանց որակով: Իհարկե, այն ժամանակ պատկերացնել անգամ չէի կարող, որ 20 տարի անց կաշխատեմ այդ ընկերությունում եւ իմ ներդրումը կունենամ լավագույն գիտական տեխնոլոգիաների ու գործիքների մշակման ասպարեզում:
Կենտրոնը, որը հիմա ղեկավարում եմ, բաղկացած է 20 գիտնականներից ու ինժեներներից, եւ մենք մշակում ենք լազերների վրա հիմնված հավելվածներ ու սարքեր, որոնք կարող են կիրառվել տարբեր բնագավառներում: Ներկայումս աշխատում ենք երկու հիմնական ուղղություններով: Առաջինը կապված է 3D լազերային սքան միկրոսկոպիայի մեթոդների մշակման հետ: Այդ մեթոդը թույլ է տալիս իրականացնել քիմիապես ընտրովի պատկերում (chemically selective imaging), ինչը նշանակում է, որ զննվում են միայն ցանկալի մոլեկուլները: Այդ մեթոդը հնարավոր է օգտագործել քիմիոթերապիայի կողմնակի ազդեցության
քանակային գնահատման ժամանակ:
Մեր ուշադրության կենտրոնում գտնվող երկրորդ կարեւոր բնագավառը լազերային միկրոմշակումն է: Այդ սարքերը կարող են կարեւոր դեր կատարել նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում:
Ռուբենը խոստովանում է, որ իր երեխաների վրա երբեք ճնշում չի գործադրել մասնագիտության ընտրության հարցում:
Ես եւ կինս` Լիլյան, երկու զավակ ունենք: Նրանք գերադասել են ընտրել իրենց ուղին, եւ ես երբեք որեւէ ճնշում չեմ գործադրել նրանց վրա: Հայկը մասնագիտությամբ հոգեբան է, իսկ աղջիկս՝ Լիան, մասնագիտացել է համակարգչային ինժինիրինգի գծով: Մի օր հնարավոր է աշխատի Apple-ում կամ Google-ում: Երկուսն էլ գերազանց տիրապետում են հայերեն լեզվին եւ ամեն անգամ մեծ հաճույքով են գալիս Հայաստան:
Կնոջ եւ երեխաների հետ:
Ռուբենը սերտ կապեր է պահպանում նաեւ Հայաստանի գիտական շրջանակների հետ, հաճախակի դասախոսություններով հանդես է գալիս ԵՊՀ-ում, ինչպես նաեւ ընդգրկվել է CANDLE ծրագրի գիտական խորհրդում:
Միշտ կապեր եմ պահպանել Երեւանի պետական համալսարանի հետ, որտեղ աշխատում են իմ շատ համակուրսեցիներ: Բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել, մասնավորապես, Ֆիզիկայի ֆակուլտետի Օպտիկայի ամբիոնում աշխատող պրոֆեսոր Լեւոն Մուրադյանի հետ: Միշտ փորձել եմ օգնել համալսարանին, Ֆիզիկայի ինստիտուտին եւ այլ համապատասխան հիմնարկներին ամերիկյան դրամաշնորհներ ստանալու հարցում: Կարծում եմ, իմ օժանդակությամբ 8 տարվա ընթացքում շուրջ 500 հազար դոլարի դրամաշնորհ է մտել Հայաստան:
Հայաստանում գիտական ոլորտում գլխավոր խնդիրը շարունակում է մնալ սուղ ֆինանսավորումը: Իրականում գիտությունը թանկ հաճույք է, սակայն դա ներդրում է երկրի ապագայի մեջ: Հասկանալի է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական պայմաններում Հայաստանի համար ավելի կարեւոր է ունենալ ուժեղ բանակ, բայց ապագան կախված է այսօրվա գիտական առաջընթացից: Այդ համատեքստում շատ կարեւոր է ճիշտ բաշխել առկա դրամական միջոցները: Բյուջեից դրամաշնորհներ հատկացնելու գործընթացը պետք է մրցունակ, թափանցիկ եւ արդար լինի: Գիտության պետական կոմիտեն փորձում է այդ գործընթացը հենց այդպես կառուցել: Գուցե այն կատարյալ չէ եւ բարելավման անհրաժեշտություն կա, բայց դա մեկ քայլ է ճիշտ ուղղությամբ: Գիտեմ, որ այդ թեմայի շուրջ շատ հակասական կարծիքներ կան, բայց ես հավատում եմ, որ առաջ գնալու ճանապարհը շահագրգիռ կողմերի միջեւ բաց երկխոսությունն է:
Գրեթե ամեն տարի լինում եմ հայրենիքում: Հաճախ հրավիրվում եմ տարբեր կոնֆերանսների, սեմինարների: Աշնանը կրկին կլինեմ Երեւանում եւ հանդես կգամ դասախոսությամբ Երիտասարդ գիտնականների համաժողովում: Կարծում եմ, այդպիսի շփումները հայ ուսանողների եւ արտասահմանյան գիտնականների միջեւ շատ օգտակար են Հայաստանում գիտնականների նոր սերունդ մեծացնելու տեսանկյունից: Պետք է խոստովանեմ, որ մեծ հաճույք եմ ստանում ուսանողների հետ շփումից: Հայ ուսանողները գնալով ավելի ու ավելի մրցունակ են դառնում: Ամեն այցի ժամանակ տեսնում եմ, որ սկսել են ավելի լավ տիրապետել անգլերենին: Ֆիզիկայի ֆակուլտետում սովորող բազմաթիվ ուսանողներ հեշտությամբ կարող են ընդունվել լավագույն ամերիկյան բուհեր:
Իհարկե, երբ մտնում ես համալսարան, տեսնում ես, որ պայմանները կատարյալից հեռու են, համապատասխան սարքավորումներ չկան: Բայց անգամ այդ պայմաններում մենք ունենք բավականին մեծ թվով «հաջողության պատմություններ»: Պրոֆեսոր Մուրադյանին, օրինակ, հաջողվել է իր աշխատանքի շնորհիվ արժանանալ ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի մի քանի դրամաշնորհների, որոնց հաշվին նա լավագույն սարքերն է ձեռք բերել իր լաբորատորիայի համար: Մի քանի տաղանդավոր երիտասարդ գիտնականներ արդեն հաջողությամբ ավարտել են այդ խումբը: Դա այն մոդելն է, որին պետք է հետեւեն մյուս ֆակուլտետները:
Վերջերս միացել եմ մի խմբի, որը զբաղվում է Հայաստանում սինխրոտրոն ճառագայթման արագացուցիչի հիման վրա CANDLE միջազգային կենտրոնի ստեղծման ծրագրով: Այն ղեկավարում է Վասիլի Ցականովը: Ծրագրի գիտական խորհրդի անդամ եմ: Վերջերս ավարտվել է ծրագրի առաջին փուլը, որը ներառում էր AREAL գծային արագացուցչի կառուցումը: Վստահ եմ, որ այդ նախագիծը չափազանց մեծ օգուտ կբերի Հայաստանին: Նման խոշոր ներդրումները սարքավորումների եւ ենթակառուցվածքի մեջ կունենան երկարատեւ դրական ազդեցություն Հայաստանում գիտության զարգացման վրա: Այն կստեղծի նոր աշխատատեղեր, կներգրավի գիտնականների դրսից՝ ստեղծելով համագործակցության հիմք: Նաեւ հիմք կհանդիսանա գիտնականների նոր սերունդների դաստիարակման համար. մի բան, ինչը նախկինում արել է Ֆիզիկայի ինստիտուտը:

Фото: Из архива Р.Задояна.
Mediamax продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет Рубена Задояна – старшего директора Центра по технологиям и приложениям корпорации Newport в городе Ирвайн (Калифорния).
Рубен Задоян ученый с более чем 25 летним опытом работы в области научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок  (R&D). Родился в Ереване. Окончив школу им. Камо, поступил на факультет физики Ереванского государственного университета. Позднее в Московском государственном университете защитил кандидатскую диссертацию по физике, после чего вновь вернулся в Армению. В 1985-1991 гг. работал в Институте Лазерной Техники. В 1991 году, за несколько месяцев до распада СССР, вместе с семьей переехал в США, где начал работать в Калифорнийском университете в Ирвайне. С 2006 г. занимает позицию старшего директора Центра по технологиям и приложениям Newport Corporation. Рубен Задоян является автором более 60 научных публикаций и 20 патентов.
После окончания школы я поступил на факультет физики ЕГУ со специализацией по квантовой электронике. Конец 60-х – начало 70-х – это было время, когда молодое поколение вдохновлялось огромными достижениями в сфере науки и технологии. Американцы высадились на Луне, СССР исследовали Луну при помощи планетохода «Луноход». Недавно изобретенные лазеры начали входить в нашу жизнь. Мысль о том, чтобы быть частью всего этого, была пленительной, и выбор пути ученого казался в тот период естественным. У меня были знаменитые учителя-ученые. Один из них - заведующий кафедрой квантовой электроники ЕГУ Вилик Маргарович Арутюнян (в 1990-1991 - министр образования и науки Армении - Медиамакс) стал моим ментором на долгие годы. После окончания университета я около двух лет работал в Институте лазерной техники ЕГУ. Затем я отправился в Москву на учебу в аспирантуру в МГУ. Там мне также повезло работать с блестящими учеными - профессорами Сергеем Ахмановым, Николаем Коротеевым и другими.
После возвращения в Армению в 1986 году я возобновил работу в Институте лазерной техники в качестве руководителя группы. Мы разрабатывали высокомощные лазеры для военных целей, и в качестве побочного продукта – лазерные системы для использования в области гражданской промышленности. Я работал там до мая 1991 года, когда финансирование наших проектов начало урезаться. Ситуация резко ухудшалась. Было очевидно, что финансирование не возобновится, так как Советский Союз медленно сползал в хаос.
За несколько месяцев до развала СССР, Рубен принял решение вместе с семьей переехать в США.
Несколько месяцев спустя я начал работать в качестве профессора-исследователя в Калифорнийском университете Ирвайна. Там мне посчастливилось работать с профессором Ара Абгаряном, который стал моим хорошим другом.
Рубен и его радиоуправляемые самолеты.
Фото: из архива Р.Задояна.
Я никогда специально не обучался английскому языку. Однако опыт переводов, которые я делал в студенческие годы для Торговой палаты Армении, оказался здесь очень полезным. Несмотря на то, что проблем в плане коммуникации не возникло, первые несколько месяцев в Калифорнийском университете стали для меня шоком. До этого я никогда не был в американских университетах, поэтому красивые здания с чистыми комнатами, заполненными новейшим оборудованием, не могли не произвести впечатления. Я тратил многие часы на свои исследования и бурные научные дебаты с Ара. Мы опубликовали несколько работ в области фемтохимии, которая была тогда новым направлением в физической химии. Эти статьи цитируются по сей день.
В 2000 г. наряду со своей работой в университете, я начал работать в компании Intralase Corporation. Мы разрабатывали медицинские устройства, основанные на лазерах, позволяющие проводить лазерную коррекцию зрения, так называемый «лазерный кератомилез». В этот период Intralase была маленькой стартап компанией с несколькими сотрудниками. Мы интенсивно работали над тем, чтобы сделать устройство надежным, и доказать, что процедура операции по лазерной коррекции зрения безопасна. В 2006 году у нас было уже 400 сотрудников по всему миру. К тому времени было проведено около 3 миллионов лазерных операций по восстановлению зрения.
Радиоуправляемые самолеты – главное хобби Рубена.
В конце 2006 года я присоединился к Newport Corporation – глобальной компании с 3000 сотрудниками в 50 странах. Newport занимается разработкой и реализацией инструментов для научного рынка. Множество экспериментальных и исследовательских работ осуществляемых всемирно-известными учеными проводится на основе оборудования нашей компании. Когда я учился в МГУ, мы, несмотря на скудное финансирование, иногда покупали оборудование у Newport, и каждый раз мы поражались качеству их товаров. Конечно, тогда я не мог и мечтать, что 20 лет спустя я буду работать в этой компании.
Центр, которым я сегодня руковожу, состоит из 20 ученых и инженеров, разрабатывающих устройства и приложения, основанные на лазерных технологиях. В настоящий момент мы фокусируемся на двух основных направлениях. Первое основано на развитии техники 3D лазерных сканирующих микроскопов. Этот метод позволяет проводить химически выборочное изображение (chemically selective imaging) только тех молекул, которые нас интересуют. Эта методика используется, например, для выявления побочных эффектов химиотерапии.
Второе важное направление – лазерная микрообработка материалов. Мы разрабатываем устройства, которые могут быть использованы в области нано- технологий.
У нас с женой Лилей двое детей. Они сами выбрали свой путь, и я никогда не оказывал на них давления. Айк – психолог, а Лия специализируется в компьютерном инжиниринге. Может быть, когда-нибудь она будет работать в Apple или Google. Оба прекрасно говорят на армянском, и каждый раз с огромным удовольствием приезжают в Армению.
Рубен Задоян с женой и детьми.
Рубен сохраняет тесные связи с научными кругами Армении, часто выступает с лекциями в Ереванском государственном университете, входит в Научный совет проекта CANDLE.
Я всегда сохранял тесные связи с Ереванским государственным университетом, где работают многие мои друзья. Мы вместе осуществили различные проекты, в частности, с профессором Левоном Мурадяном, возглавляющим лабораторию на кафедре оптики физического факультета. Я всегда старался содействовать армянским ученым для получения зарубежных грантов. Думаю, что с моей помощью за эти годы в Армению поступило научных грантов на общую сумму порядка $‌500,000.
В настоящее время главной проблемой науки в Армении продолжает оставаться отсутствие финансирования. Наука – дорогое удовольствие, но это инвестиции в будущее страны. Понимаю, что в данной геополитической ситуации важнее иметь сильную армию, но будущее Армении зависит от научного прогресса. В этом контексте очень важно правильно распределить имеющиеся средства. Процесс распределения грантов из бюджета должен быть конкурентным, прозрачным и честным. Государственный комитет по науке сейчас разрабатывает подобный процесс. Возможно, он не идеален и требует улучшения, но это шаг в правильном направлении. Знаю, что звучит множество противоречивых мнений по этому вопросу, но я верю, что открытый диалог между заинтересованными сторонами –путь, по которому необходимо двигаться вперед.
Я бываю в Армении почти каждый год. Меня часто приглашают выступать с лекциями или презентациями на конференциях. Этой осенью я буду в Ереване и выступлю с лекцией на конференции Молодых ученых Университета. Подобное общение между студентами и учеными, живущими за границей, очень важно. Я наслаждаюсь общением со студентами. Они становятся все более и более конкурентоспособными. С каждым своим визитом я замечаю, что они все лучше говорят на английском языке. Многие студенты, учащиеся на факультете физики, легко смогли бы учиться в лучших университетах США. Конечно, когда заходишь в университет, замечаешь, что условия далеки от идеальных и нет надлежащего оборудования. Вместе с тем, даже в этих условиях есть достаточно «историй успеха». Профессор Мурадян, к примеру, имеет очень хорошую исследовательскую лабораторию. Благодаря своей преданности и усилиям, он сумел получить несколько грантов от НАТО и ЕС и приобрести на эти средства лучшее оборудование.
Недавно я присоединился к Научному Совету экспертов проекта CANDLE. Это очень амбициозный проект, направленный на создание международного центра на базе ускорителя для синхротронного излучения. Возглавляет центр Василий Цаканов. Первая фаза проекта, фокусирующаяся на строительстве линейного ускорителя AREAL, уже началась. Думаю, что проект очень выгоден для Армении. Подобные крупномасштабные инвестиции в оборудование и инфраструктуру создают долгосрочный позитивный эффект для развития науки в Армении. Это окажет содействие в вопросе создания новых рабочих мест, привлечения ученых из-за рубежа и укреплению связей с ними. Все это станет прекрасной базой для того, чтобы вырастить новые поколения ученых.