Վլադիմիր Գասպարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2012թ. հուլիսի 20-ին
Հուլիսի 19-ին կայացած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահական ընտրություններում հաղթել էր Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Բակո Սահակյանը:
Բակո Սահակյանը Բակո Սահակյանը
Բակո Սահակյանի օգտին քվեարկել էին ընտրությունների մասնակիցների 85%-ը, իսկ նրա հիմնական հակառակորդի, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մասիս Մայիլյանի օգտին` 12.2%-ը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 18-24
«Ռուսաստանը չի կարող Հայաստանին օգնության չգալ»
Հուլիսի 18-ին Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Միջազգային անվտանգության կենտրոնի ղեկավար Ալեքսեյ Արբատովը ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում «Ռուսաստանը չի կարող Հայաստանին օգնության չգալ»:
«Նովիե Իզվեստիա» պարբերականի հետ հարցազրույցում  նա ասել էր, որ «ՀԱՊԿ-ն որպես ռազմական միություն գոյություն չունի»։
Ալեքսեյ Արբատովը Ալեքսեյ Արբատովը
«Ռուսաստանը Հայաստանի անվտանգության ապահովման պարտավորություն է ստանձնել: Ռուսաստանը չի ներգրավվի բուն Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ, սակայն, եթե դրա հետեւանքով հարվածի հասցվի Հայաստանի տարածքին, իհարկե, Ռուսաստանը կներգրավվի: Հակառակ դեպքում նա կապացուցի, որ իր անվտանգության երաշխիքները ոչինչ չարժեն, եւ դրանով ՀԱՊԿ-ն կավարտվի», - ասել էր փորձագետը:
Էշթոնի հայտարարությունը
Հուլիսի 19-ին ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնն ասել էր, որ «ԵՄ-ը չի ճանաչում այն սահմանադրական եւ իրավական դաշտը, որի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվում են «նախագահական ընտրություններ»:
«Այս «ընտրությունները» չպետք է կանխորոշեն Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով ընթացող բանակցությունների արդյունքում:
Ես հաստատում եմ ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, մասնավորապես, համանախագահների ջանքերին, որոնք ուղղված են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Կոչ եմ անում կողմերին կենտրոնացնել ջանքերը՝ Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա հակամարտության բանակցված լուծում գտնելու ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա հաղթահարել ստատուս քվոն: Վերահաստատում եմ ԵՄ պատրաստակամությունը` ապահովել հետագա աջակցություն այս ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին», - ասել էր Քեթրին Էշթոնը:
«Հայաստանում անպատժելի մարդ չկա»
Հուլիսի 20-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «մեր երկրում անպատժելի մարդ գոյություն չունի»:
Վլադիմիր Գասպարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2012թ. հուլիսի 20-ին Վլադիմիր Գասպարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2012թ. հուլիսի 20-ին
«Ուզում եմ, որպեսզի բոլորդ մեկ անգամ եւս լսեք հենց իմ շուրթերից, որ մեր երկրում անպատժելի մարդ գոյություն չունի: Եվ բոլոր այն հեքիաթները, որ այս մեկը այն մեկին է պաշտպանում, որ այս մեկին չի կարելի մոտենալ, որ այն մեկն անձեռնամխելի է, իրոք, հեքիաթներ են: Դրանք հնարում են թուլակամ մարդիկ, թույլ ոստիկանները, որպեսզի արդարացնեն իրենց անգործությունը: Չկան այդպիսի մարդիկ: Ով հանցագործություն է կատարում՝ պետք է պատժվի: Սա՛ է մեր մոտեցումը», - ասել էր նախագահը  Հայաստանի ոստիկանության կոլեգիայի նիստին։

Владимир Гаспарян и Серж Саргсян 20 июля 2012 года
Победителем президентских выборов, проведенных в Нагорно-Карабахской Республике (НКР) 19 июля, стал бывший глава Службы национальной безопасности Бако Саакян.
Бако Саакян Бако Саакян
За Бако Саакяна проголосовало 85 % участников голосования, а за его основного соперника, заместителя министра иностранных дел Масиса Маиляна – 12,2 %.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ИЮЛЯ 2012 ГОДА
«Россия не может не прийти на помощь Армении»
18 июля руководитель Центра международной безопасности Российской академии наук (РАН) Алексей Арбатов сказал, что в случае возобновления боевых действий в Нагорном Карабахе, «Россия не может не прийти на помощь Армении».
В интервью изданию «Новые Известия» он сказал, что «ОДКБ как военного союза не существует».
Алексей Арбатов Алексей Арбатов
«Россия взяла на себя обязательства по защите безопасности Армении. Непосредственно в карабахский конфликт Россия втягиваться не будет, но если этот конфликт повлечет за собой удар по территории Армении, Россия, конечно, будет в это вовлечена. Иначе она продемонстрирует полную некредитоспособность своих гарантий безопасности, и на этом ОДКБ закончится», - заявил эксперт.
Заявление Эштон
19 июля Верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности, вице-президент Еврокомиссии Кетрин Эштон сказала, что «ЕС не признает те конституционные и правовые рамки, в которых проводятся «президентские выборы» в Нагорном Карабахе».
«Эти «выборы» не должны предопредедить будущий статус Нагорного Карабаха, который будет определен в результате переговоров, направленных на мирное урегулирование.
Я подтверждаю поддержку ЕС Минской группы ОБСЕ, в частности, усилий сопредседателей, направленных на мирное урегулирование конфликта. Призываю стороны сфокусировать усилия для поиска переговорного решения, основанного на Мадридских принципах, что позволит преодолеть статус кво. Вновь подтверждаю готовность ЕС оказывать дальнейшую поддержку усилиям в данном направлении», - сказала Кэтрин Эштон.
«В Армении нет неприкосновенных людей»
20 июля президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «в нашей стране нет неприкосновеных людей».
Владимир Гаспарян и Серж Саргсян 20 июля 2012 года Владимир Гаспарян и Серж Саргсян 20 июля 2012 года
«Хочу, чтобы все вы еще раз услышали из моих уст, что в нашей стране нет неприкосновенных людей. Все заявления о том, что «этот защищает того», что «к этому приближаться нельзя», что «этот - неприкосновенный», являются сказками. Эти сказки выдумывают слабовольные люди, чтобы оправдать свое бездействие. Неприкосновенных людей в Армении нет. Тот, кто совершил преступление, должен быть наказан. Это наш подход», - сказал Серж Саргсян на заседании коллегии полиции Армении.