Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին
Հուլիսի 12-ին ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանում նոր ուժեղ ընդդիմության սուր անհրաժեշտություն կա»։
«2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ընդդիմությունն իրեն կոտրված է զգում եւ ուժ չի գտնում ստեղծված իրավիճակում որեւէ բան փոխելու համար»,- ասել էր Մանուկյանը։
«Անհրաժեշտ է մինչեւ 2008 թվականը ստեղծել 4-5 նոր ուժեղ ընդդիմադիր կուսակցություն»,- նշել էր նախկին վարչապետը՝ վստահություն հայտնելով, որ «2008 թվականի նախագահական ընտրություններում փոփոխություններ կգրանցվեն»։
«Շատ հնարավորություններ բեսպրեդելում»
Հուլիսի 17-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Խորհրդի անդամ Արմեն Աշոտյանը հայտարարել էր, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանի հաղթանակին այլընտրանք չկա։
«Իմպիչմենտ» ընդդիմադիր դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ «ՀՀԿ-ն ընտրություններում շանսեր, սակայն շատ շանսեր ունի բեսպրեդելում»։
Նիկոլ Փաշինյանը 2007 թվականին Նիկոլ Փաշինյանը 2007 թվականին
Փաշինյանի խոսքերով, «եթե ընտրությունները ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտման մեխանիզմ են, ապա անտրամաբանական կլինի ենթադրել, որ ժողովուրդը նախապատվությունը կտա ատելի թեկնածուին»։
Փաշինյանը հայտարարել էր նաեւ, որ «Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն ի վիճակի չեն ԼՂ հիմնախնդրին լուծում տալ» եւ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։
«Հայաստանի իշխանությունները փորձում են ծնկի բերել Թուրքիային՝ օգտագործելով Ցեղասպանության հարցը, բայց դա բացարձակապես անհնար է։ Բացի դրանից, այդպիսով Հայաստանը մանրադրամ է դառնում եվրոպական երկրների ձեռքում»,- նշել էր Փաշինյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 11-17
WhoCares-ի ալբոմը
Հուլիսի 13-ին գերմանական edel ընկերությունը թողարկել էր Իեն Գիլանի (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմիի (Black Sabbath) հիմնադրած WhoCares սուպերխմբի բարեգործական ալբոմը, որի վաճառքից գոյացած միջոցները ուղղվեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման համար:
Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին
Երկու CD-ներից բաղկացած ալբոմում ներկայացված էին 2011-ին ձայնագրված Out Of My Mind եւ Holy Water նոր երգերը, ինչպես նաեւ Իեն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված կամ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 11-17
«Մեր բանակը օր-օրի ուժեղանում է»
Հուլիսի 13-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր բանակը օր-օրի» ուժեղանում է։
«Ձեռք են բերվում նոր զենքեր, նոր զինատեսակներ: Այսօր մեր զինված ուժերի հագեցվածությունը, կահավորումն ու հանդերձանքը բավարար մակարդակի վրա են, եւ բավարար են լուծելու բոլոր այն ռազմական խնդիրները, որ կարող են դրվել մեր բանակի առջեւ: Մենք, իհարկե, չենք մոռանում, որ կռվի դաշտում գլխավոր գործող անձը մարդն է, հայ ռազմիկն է:
Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հուլիսի 13-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հուլիսի 13-ին
Բոլոր այն ճակատամարտերում ու պատերազմներում, որտեղ մենք հաղթել ենք կամ հաջողություն ենք ունեցել, առաջին հերթին հաղթել ենք հենց մարդկային գործոնի շնորհիվ: Բավականաչափ քանակի եւ որակի զենք ու զինամթերք, գումարած խելացի ու աննահանջ մարտիկներ. ահա հաջողության գրավականը, որին ես չեմ կասկածում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Վոլոդինի առաջարկը
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել էր Հայաստանի օրենսդրության մեջ պաշտոնական կարգավիճակ ամրագրել ռուսերեն լեզվի համար, որպեսզի ազգային վարորդական իրավունքները ճանաչվեն Ռուսաստանի տարածքում:
Վոլոդինի հետ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի տարածքում ազգային վարորդական իրավունքների ճանաչման հարցը բարձրացրել էր  Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանդիպում է ՀՀ պատվիրակության հետ 2017թ. հուլիսի 17-ին Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանդիպում է ՀՀ պատվիրակության հետ 2017թ. հուլիսի 17-ին
Լուսանկարը` ՌԴ Պետական Դումա
Նրա խոսերով, Պետդումայի կողմից օրենքի ընդունումից հետո, որի համաձայն Ղրղըզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիները, որտեղ ռուսերենը ամրագրված է որպես պետական լեզու, իրավունք ստացան Ռուսաստանում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքներով, «Հայաստանի քաղաքացիները, փաստորեն, դուրս մնացին»:
«Կարող եմ միայն մի բան ասել. ամրագրե՛ք ռուսերենը որպես պետական լեզու, եւ այդ ժամանակ օրենքի նորմը ավտոմատ կընդգրկի նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը», - ասել էր Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
2022թ. հունիսի 29-ին Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր օրինագիծ, որը նախատեսում է Ռուսաստանում ճանաչել Հայաստանի քաղաքացիների ազգային վարորդական վկայականները, երբ նրանք Ռուսաստանի Դաշնությունում ձեռնարկատիրական եւ աշխատանքային գործունեություն են իրականացնում։

Иэн Гиллан, Нико МакБрейн, Джон Лорд и Тони Айомми
12 июля председатель Национально-Демократического Союза (НДС) Вазген Манукян заявил, что «в Армении существует острая необходимость в новой сильной оппозиции».
«После парламентских выборов 2007 года оппозиция чувствует себя сломленной и не находит в себе сил изменить что-либо в сложившейся ситуации», - заявил Манукян.
«Необходимо до 2008 года создать новых 4-5 сильных оппозиционных партий», - отметил экс-премьер, выразив уверенность в том, что «перемен удастся достичь в ходе президентских выборов 2008 года».
«Много шансов в беспределе»
17 июля член Совета Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян заявил, что победе Сержа Саргсяна на президентских выборах 2008 года «нет альтернативы».
Лидер оппозиционного блока «Импичмент» Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что «РПА не имеет шансов на выборах, однако имеет много шансов в беспределе». По словам Пашиняна, «если выборы являются механизмом свободного выражения воли народа, то будет нелогично предполагать, что народ отдаст предпочтение ненавистному кандидату».
Никол Пашинян в 2007 году Никол Пашинян в 2007 году
Пашинян заявил также, что «нынешние власти Армении не способны обеспечить решение нагорно-карабахского конфликта» и нормализовать отношения с Турцией.
«Армянские власти пытаются поставить Турцию на колени, используя вопрос Геноцида, однако это совершенно невозможно. Кроме того, таким образом Армения становится разменной монетой в руках европейских стран», - отмечал Пашинян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ИЮЛЯ 2012 ГОДА
Альбом WhoCares
13 июля немецкая компания edel выпустила альбом супергруппы WhoCares, основанной Иэном Гилланом (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath) с целью сбора средств  для строительства музыкальной школы N 6 в Гюмри.
Иэн Гиллан, Нико МакБрейн, Джон Лорд и Тони Айомми Иэн Гиллан, Нико МакБрейн, Джон Лорд и Тони Айомми
На альбоме, состоящем из двух CD, были представлены новые композиции Out Of My Mind и Holy Water, выпущенные в 2011 году, и собрание редких и ранее неиздававшихся песен Иэна Гиллана и Тони Айомми.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  11-17 ИЮЛЯ 2017 ГОДА
«Наша армия становится сильнее изо дня в день»
13 июля президент Армении Серж Саргсян заявил, что «наша армия изо дня в день становится сильнее».
«Приобретается новое оружие, новые виды вооружения. Сегодня насыщенность, обустроенность и снаряжение наших вооруженных сил находятся на удовлетворительном уровне и достаточны для решения всех тех военных задач, которые поставлены перед нашей армией.
Серж Саргсян и Виген Саргсян 13 июля 2017 года Серж Саргсян и Виген Саргсян 13 июля 2017 года
Конечно, мы не забываем, что на поле боя главным действующим лицом является человек, армянский воин. Во всех тех сражениях, в которых мы побеждали или имели успех, делали это в первую очередь именно благодаря человеческому фактору. Оружие и боеприпасы достаточного количества и качества, плюс умные и неотступные воины – вот залог успеха, в котором я не сомневаюсь», - говорил Серж Саргсян.
Предложение Володина
17 июля спикер Госдумы России Вячеслав Володин предложил закрепить официальный статус для русского языка в законодательстве Армении, чтобы национальные водительские права признавались на территории России.
Вопрос признания на территории России национальных водительских прав поднял на встрече с Володином спикер Национального собрания Армении Ара Баблоян.
По его словам, после принятия Госдумой закона, в соответствии с которым граждане Киргизии, а также других стран, где русский язык закреплен как официальный, получили право работать в России водителями с национальными правами, «граждане Армении фактически остались за бортом».
Вячеслав Володин встречается с делегацией Армении 17 июля 2017 года Вячеслав Володин встречается с делегацией Армении 17 июля 2017 года
Фото: Госдума РФ
«Я могу сказать лишь одно: закрепите русский язык как официальный, и тогда норма закона будет охватывать автоматически и Республику Армения», - сказал Вячеслав Володин.
29 июня 2022 года Госдума России приняла в первом чтении законопроект, предусматривающий признание в России национальных водительских удостоверений граждан Армении при осуществлении ими предпринимательской и трудовой деятельности в РФ.