Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին
Հուլիսի 12-ին ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանում նոր ուժեղ ընդդիմության սուր անհրաժեշտություն կա»։
«2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ընդդիմությունն իրեն կոտրված է զգում եւ ուժ չի գտնում ստեղծված իրավիճակում որեւէ բան փոխելու համար»,- ասել էր Մանուկյանը։
«Անհրաժեշտ է մինչեւ 2008 թվականը ստեղծել 4-5 նոր ուժեղ ընդդիմադիր կուսակցություն»,- նշել էր նախկին վարչապետը՝ վստահություն հայտնելով, որ «2008 թվականի նախագահական ընտրություններում փոփոխություններ կգրանցվեն»։
«Շատ հնարավորություններ բեսպրեդելում»
Հուլիսի 17-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) Խորհրդի անդամ Արմեն Աշոտյանը հայտարարել էր, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին Սերժ Սարգսյանի հաղթանակին այլընտրանք չկա։
«Իմպիչմենտ» ընդդիմադիր դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ «ՀՀԿ-ն ընտրություններում շանսեր, սակայն շատ շանսեր ունի բեսպրեդելում»։
Նիկոլ Փաշինյանը 2007 թվականին Նիկոլ Փաշինյանը 2007 թվականին
Փաշինյանի խոսքերով, «եթե ընտրությունները ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտման մեխանիզմ են, ապա անտրամաբանական կլինի ենթադրել, որ ժողովուրդը նախապատվությունը կտա ատելի թեկնածուին»։
Փաշինյանը հայտարարել էր նաեւ, որ «Հայաստանի ներկայիս իշխանություններն ի վիճակի չեն ԼՂ հիմնախնդրին լուծում տալ» եւ կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։
«Հայաստանի իշխանությունները փորձում են ծնկի բերել Թուրքիային՝ օգտագործելով Ցեղասպանության հարցը, բայց դա բացարձակապես անհնար է։ Բացի դրանից, այդպիսով Հայաստանը մանրադրամ է դառնում եվրոպական երկրների ձեռքում»,- նշել էր Փաշինյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 11-17
WhoCares-ի ալբոմը
Հուլիսի 13-ին գերմանական edel ընկերությունը թողարկել էր Իեն Գիլանի (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմիի (Black Sabbath) հիմնադրած WhoCares սուպերխմբի բարեգործական ալբոմը, որի վաճառքից գոյացած միջոցները ուղղվեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման համար:
Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին Իեն Գիլանը, Նիքո ՄքԲրեյնը, Ջոն Լորդը եւ Թոնի Այոմին
Երկու CD-ներից բաղկացած ալբոմում ներկայացված էին 2011-ին ձայնագրված Out Of My Mind եւ Holy Water նոր երգերը, ինչպես նաեւ Իեն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված կամ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 11-17
«Մեր բանակը օր-օրի ուժեղանում է»
Հուլիսի 13-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր բանակը օր-օրի» ուժեղանում է։
«Ձեռք են բերվում նոր զենքեր, նոր զինատեսակներ: Այսօր մեր զինված ուժերի հագեցվածությունը, կահավորումն ու հանդերձանքը բավարար մակարդակի վրա են, եւ բավարար են լուծելու բոլոր այն ռազմական խնդիրները, որ կարող են դրվել մեր բանակի առջեւ: Մենք, իհարկե, չենք մոռանում, որ կռվի դաշտում գլխավոր գործող անձը մարդն է, հայ ռազմիկն է:
Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հուլիսի 13-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հուլիսի 13-ին
Բոլոր այն ճակատամարտերում ու պատերազմներում, որտեղ մենք հաղթել ենք կամ հաջողություն ենք ունեցել, առաջին հերթին հաղթել ենք հենց մարդկային գործոնի շնորհիվ: Բավականաչափ քանակի եւ որակի զենք ու զինամթերք, գումարած խելացի ու աննահանջ մարտիկներ. ահա հաջողության գրավականը, որին ես չեմ կասկածում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Վոլոդինի առաջարկը
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել էր Հայաստանի օրենսդրության մեջ պաշտոնական կարգավիճակ ամրագրել ռուսերեն լեզվի համար, որպեսզի ազգային վարորդական իրավունքները ճանաչվեն Ռուսաստանի տարածքում:
Վոլոդինի հետ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի տարածքում ազգային վարորդական իրավունքների ճանաչման հարցը բարձրացրել էր  Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանդիպում է ՀՀ պատվիրակության հետ 2017թ. հուլիսի 17-ին Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանդիպում է ՀՀ պատվիրակության հետ 2017թ. հուլիսի 17-ին
Լուսանկարը` ՌԴ Պետական Դումա
Նրա խոսերով, Պետդումայի կողմից օրենքի ընդունումից հետո, որի համաձայն Ղրղըզստանի, ինչպես նաեւ այլ երկրների քաղաքացիները, որտեղ ռուսերենը ամրագրված է որպես պետական լեզու, իրավունք ստացան Ռուսաստանում վարորդ աշխատել ազգային վարորդական իրավունքներով, «Հայաստանի քաղաքացիները, փաստորեն, դուրս մնացին»:
«Կարող եմ միայն մի բան ասել. ամրագրե՛ք ռուսերենը որպես պետական լեզու, եւ այդ ժամանակ օրենքի նորմը ավտոմատ կընդգրկի նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը», - ասել էր Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
2022թ. հունիսի 29-ին Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր օրինագիծ, որը նախատեսում է Ռուսաստանում ճանաչել Հայաստանի քաղաքացիների ազգային վարորդական վկայականները, երբ նրանք Ռուսաստանի Դաշնությունում ձեռնարկատիրական եւ աշխատանքային գործունեություն են իրականացնում։

•    15 YEARS AGO: JULY 11-17, 2007
On July 12 chairman of the National-Democratic Union (NDU) Vazgen Manukian stated that there is “exigency for a new strong opposition in Armenia.”
“After the parliamentary elections of 2007, the opposition feels broken and does not find strength to change anything in the present situation,” Manukian said.
“It is necessary to establish 4-5 new strong oppositional parties by 2008,” the ex-premier noted, expressed confidence that “it will be possible to make changes during the presidential elections of 2008.”
“Many chances in anarchy”
The victory of Serzh Sarkisian during the presidential elections of 2008 has no alternative, Member of the Council of the Republican Party of Armenia (RPA) Armen Ashotian stated on July 17.
Leader of the oppositional bloc “Impeachment” Nikol Pashinian, in his turn, stated that “RPA does not have any chances for victory in the elections, however, it has many chances in anarchy”. According to Pashinian, “if the elections are a mechanism of free expression of will of the people, it will not be logical to think that the people will prefer the hated candidate.”
Nikol Pashinyan in 2007 Nikol Pashinyan in 2007
Pashinian also stated that “the present Armenian authorities are unable to secure the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.”
“Armenian authorities try to force Turkey to its knees, using the issue of the Genocide; however, it is absolutely impossible. Besides, in this way Armenia becomes a small change in the hands of European states,” Pashinian stated.
•    10 YEARS AGO: JULY 11-17, 2012
WhoCares album
On July 13 the German Edel company released the album of WhoCares supergroup, founded by Ian Gillan (Deep Purple) and Tony Iommi (Black Sabbath). Proceeds from the album sales were directed to the construction of N6 music school in Gyumri.
Ian Gillan, Nicko McBrain, Jon Lord and Tony Iommi Ian Gillan, Nicko McBrain, Jon Lord and Tony Iommi
The album that consisted of two CDs, included new “Out of My Mind” and “Holy Water” tracks released in 2011 and some rarities and unreleased songs of Ian Gillan and Tony Iommi.
•    5 YEARS AGO:  JULY 11-17, 2017
“Our army gets stronger every day”
On July 13 President of Armenia Serzh Sargsyan said that “our army gets stronger every day.”
“We have acquired new weapons and equipment. The level of saturation, furnishing and military uniforms of Armenian Armed Forces is satisfying, which allows tackling all possible military challenges.
Serzh Sargsyan and Vigen Sargsyan on July 13, 2017 Serzh Sargsyan and Vigen Sargsyan on July 13, 2017
Of course, we never forget that the main acting character in the battlefield is human being, the Armenia fighter. We have always won most important battles, wars and registered significant successes owing to human factor. The combination of sufficient number and quality of weaponry and ammunition, as well as smart and courageous servicemen is the key to success, which I have never doubted,” Serzh Sargsyan said.
Volodin’s proposal
On July 17 speaker of Russian State Duma Vyacheslav Volodin suggested capturing Russian as official language in Armenian legislation, so that the Armenian national driving license becomes recognized in Russia.
Armenian Parliament Speaker Ara Babloyan raised the issue of recognition of the national driving license at the meeting with Volodin.
He said after the Russian State Duma adopted the law giving the citizens of Kyrgyzstan (and other countries where Russian is an official language) the right to work as drivers in Russia with their respective national driving licenses, “Armenian citizens were virtually left out of the picture.”
Vyacheslav Volodin meets Armenian delegation on July 17, 2017 Vyacheslav Volodin meets Armenian delegation on July 17, 2017
Photo: Russian State Duma
“I can only say this, make Russian an official language and the law will automatically include the Republic of Armenia as well,” Vyacheslav Volodin said.
On June 29, 2022 Russian State Duma adopted in the first reading a draft law which envisages recognition of driver’s licenses of Armenian citizens in the territory of Russia while carrying out business and work activities.