Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին
Հունիսի 26-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը «հավելյալ խնդիրներ կստեղծի Հայաստանի համար եւ կնվազեցնի նրա անվտանգության մակարդակը»։
«Հայաստանը հաստատակամ է ընդլայնել հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ եւ աշխատում է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում», - ասել էր Հայաստանի նախագահը՝ Հունաստանի նախագահ Կառլոս Պապուլիասի հետ համատեղ ասուլիսում:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Կառլոս Պապուլիասը 2007թ. հունիսի 26-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Կառլոս Պապուլիասը 2007թ. հունիսի 26-ին
Նա նշել էր, որ «ցանկացած ռազմական դաշինքին միանալը պետք է պատասխանի այն հարցին, թե արդյո՞ք դա կբարձրացնի երկրի անվտանգության աստիճանը»։
«Մեր գնահատականներով՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը լրացուցիչ խնդիրներ կստեղծի Հայաստանի համար եւ կնվազեցնի նրա անվտանգության մակարդակը»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 27-ՀՈՒԼԻՍԻ 3
«Կենսական» նշանակություն»
Հունիսի 27-ին ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ասել էր, որ առաջընթացը ԼՂ հակամարտության կարգավորման «կենսական նշանակություն ունի Եվրամիության հետ Հայաստանի քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման ներուժի լիարժեք օգտագործման համար»:
Քեթրին Էշթոնը Քեթրին Էշթոնը
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման արդյունքներով, Քեթրին Էշթոնը մտահոգություն էր հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում տեղի ունեցած լուրջ միջադեպերի վերաբերյալ: Նա կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ավելացնել ջանքերը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ` Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա եւ լիարժեքորեն իրագործել պարտավորությունները, որոնք նախագահները ստանձնել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
«Կունենանք ավելի արդար դատաիրավական համակարգ»
Հունիսի 28-ին Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն հայտարարել էր, որ մի քանի տարուց Հայաստանն ունենալու է ավելի արդար եւ վստահելի դատաիրավական համակարգ:
Հրայր Թովմասյանը 2012թ. հունիսի 28-ին Հրայր Թովմասյանը 2012թ. հունիսի 28-ին
Նա նշել էր, որ արդեն մշակվել է 2012-2016 թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը, որի արդյունավետ իրականացման պարագայում «մենք ունենալու ենք միանգամայն այլ դատաիրավական համակարգ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 27-ՀՈՒԼԻՍԻ 3
Վիգեն Սարգսյանը չի ցանկանում դառնալ վարչապետ
Հունիսի 28-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ 2018-ից հետո ցանկանում է մնալ իր պաշտոնում եւ կատարել այն աշխատանքը, որը սկսել է:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ՀՀ վարչապետ դառնալու ցանկություն ունի, Վիգեն Սարգսյանն ասել էր.
«Բազմիցս ասել եմˋցանկություն ունեմ պաշտպանության նախարարությունում սկսած աշխատանքը հասցնել այն փուլին, որն ինձ թույլ կտա ասել, որ մենք իրական փոփոխություն ենք կատարել այս ոլորտում: Որպես Հայաստանի քաղաքացի՝ դա իմ համար մեծ պատիվ կլինի»։
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին
«Այս տարվա ընտրությունների արդյունքում մենք լավ թիմով ձեւավորել ենք գործադիր իշխանություն եւ մեր թիմի յուրաքանչյուր անդամի հաջողությունը կարեւոր է բոլորիս համար: Շատ երջանիկ եմ, որ մեր կառավարությունը  ղեկավարում է փորձառու եւ արդյունավետ կառավարիչ, իմ վաղեմի ընկեր Կարեն Կարապետյանը, ում որեւէ կերպ չեմ կարող տարանջատել մեր ողջ թիմից: Չկա իր կամ իմ հաջողություն, մենք միասին մի գործ ենք անում եւ, վստահ եմ, որ լավ արդյունք ենք ունենալու», - շեշտել էր Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությանըˋ նախարարն ասել էր.
«Գրեթե համոզված եմ, որ լայնածավալ պատերազմ չպետք է սկսվի, որովհետեւ դրանով Ղարաբաղի հարցը չի կարող լուծվել։ Պատերազմ հրահրելը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից անմտություն կլինի»:
«Բեռնաթափել դատարանները»
Հունիսի 29-ին Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խոսել էր «դատարանները բեռնաթափելու» անհրաժեշտության մասին։
«Դատարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք բողոքներ վերաբերում են դատական գործերի տեւողությանը, թեեւ պետք է արձանագրել, որ այն պայմանավորված է նաեւ օբյեկտիվ պատճառներով»,- նշել էր Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2016թ. դատարաններում եղել է 133 հազար քաղաքացիական գործ:
«Դատարանների նման գերծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում արդարադատության արդյունավետության եւ մատչելիության տեսակետից»,- նկատել էր կառավարության ղեկավարը:

Виген Саргсян 28 июня 2017 года
26 июня президент Роберт Кочарян заявил, что вступление в НАТО «создаст для Армении дополнительные проблемы и снизит уровень ее безопасности».
«Армения настроена расширять отношения с НАТО и работает в рамках Плана действий индивидуального партнерства», - сказал президент Армении на совместной пресс-конференции с президентом Греции Карлосм Папулиасом.
Он отметил, что «присоединение к какому-либо военному блоку должно отвечать на вопрос: повысит ли оно степень безопасности страны?».
Роберт Кочарян и Карлос Папулиас 26 июня 2007 года Роберт Кочарян и Карлос Папулиас 26 июня 2007 года
«По нашим оценкам, вступление в НАТО создаст для Армении дополнительные прблемы и снизит уровень ее безопасности», -  сказал Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 27 ИЮНЯ-3 ИЮЛЯ 2012 ГОДА
«Жизненно важное значение»
27 июня Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон сказала, что прогресс в урегулировании карабахского конфликта «имеет жизненно важное значение для Армении в контексте полноценного использования потенциала политической ассоциации и экономической интеграции с ЕС».
Кэтрин Эштон Кэтрин Эштон
Выступая по итогам встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном июня в Брюсселе,
Кэтрин Эштон выразила озабоченность в связи с имевшими место серьезными инцидентами на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения. Она призвала Армению и Азербайджан нарастить усилия для достижения соглашения на основе Мадридских принципов и полноценным образом реализовать обязательства, взятые на себя президентами в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Будет более справедливая судебная система»
28 июня министр юстиции Грайр Товмасян заявил, что через несколько лет Армения будет иметь более справедливую и надежную судебно-правовую систему.
Грайр Товмасян 28 июня 2012 года Грайр Товмасян 28 июня 2012 года
Он отметил, что уже разработана программа судебно-правовых реформ на 2012-2016гг., и в случае ее эффективной реализации «у нас будет совсем другая судебно-правовая система».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  27 ИЮНЯ-3 ИЮЛЯ 2017 ГОДА
Виген Саргсян не желает становиться премьер-министром
28 июня министр обороны Армении Виген Саргсян сказал, что после 2018 года желает оставаться на своем посту и продолжать начатую работу.
Отвечая на вопрос, есть ли у него желание стать премьер-министром Армении, Виген Саргсян сказал:
«Я много раз говорил, что желаю продолжить начатую в министерстве обороны работу и довести ее до того уровня, который позволит сказать, что мы добились реальных изменений. Это будет большой честью для меня, как для гражданина Армении».
Виген Саргсян 28 июня 2017 года Виген Саргсян 28 июня 2017 года
«По итогам выборов этого года мы хорошей командой сформировали исполнительную власть и успех каждого члена нашей команды важен для нас всех. Я счастлив, что наше правительство возглавляет опытный и эффективный менеджер, мой давний друг Карен Карапетян, которого я никак не могу отделить от нашей команды. Мы вместе делаем общее дело, и я уверен, что будем иметь хороший результат», - подчеркнул Виген Саргсян.
Говоря о вероятности возобновления военных действий, министр заметил:
«Я почти уверен, что полномасштабная война не начнется, поскольку она не решит вопрос Карабаха. Провоцирование войны станет безрассудством со стороны руководства Азербайджана».
«Разгрузить суды»
29 июня премьер-министр Армении Карен Карапетян заявил о необходимости «разгрузить суды».
«Жалобы относительно работы судов касаются продолжительности судебных дел, хотя нужно констатировать, что порой это бывает обусловлено объективными причинами»,- отметил Карен Карапетян.
По словам премьер-министра, в 2016 году в судах находилось 133 тысяч гражданских дел.
«Подобная перенагрузка судов вызывает серьезные риски с точки зрения эффективности и доступности правосудия»,- заметил глава правительства.