Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին
Հունիսի 26-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը «հավելյալ խնդիրներ կստեղծի Հայաստանի համար եւ կնվազեցնի նրա անվտանգության մակարդակը»։
«Հայաստանը հաստատակամ է ընդլայնել հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ եւ աշխատում է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում», - ասել էր Հայաստանի նախագահը՝ Հունաստանի նախագահ Կառլոս Պապուլիասի հետ համատեղ ասուլիսում:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Կառլոս Պապուլիասը 2007թ. հունիսի 26-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Կառլոս Պապուլիասը 2007թ. հունիսի 26-ին
Նա նշել էր, որ «ցանկացած ռազմական դաշինքին միանալը պետք է պատասխանի այն հարցին, թե արդյո՞ք դա կբարձրացնի երկրի անվտանգության աստիճանը»։
«Մեր գնահատականներով՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը լրացուցիչ խնդիրներ կստեղծի Հայաստանի համար եւ կնվազեցնի նրա անվտանգության մակարդակը»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 27-ՀՈՒԼԻՍԻ 3
«Կենսական» նշանակություն»
Հունիսի 27-ին ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ասել էր, որ առաջընթացը ԼՂ հակամարտության կարգավորման «կենսական նշանակություն ունի Եվրամիության հետ Հայաստանի քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման ներուժի լիարժեք օգտագործման համար»:
Քեթրին Էշթոնը Քեթրին Էշթոնը
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման արդյունքներով, Քեթրին Էշթոնը մտահոգություն էր հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում տեղի ունեցած լուրջ միջադեպերի վերաբերյալ: Նա կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ավելացնել ջանքերը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ` Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա եւ լիարժեքորեն իրագործել պարտավորությունները, որոնք նախագահները ստանձնել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
«Կունենանք ավելի արդար դատաիրավական համակարգ»
Հունիսի 28-ին Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն հայտարարել էր, որ մի քանի տարուց Հայաստանն ունենալու է ավելի արդար եւ վստահելի դատաիրավական համակարգ:
Հրայր Թովմասյանը 2012թ. հունիսի 28-ին Հրայր Թովմասյանը 2012թ. հունիսի 28-ին
Նա նշել էր, որ արդեն մշակվել է 2012-2016 թթ. դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրը, որի արդյունավետ իրականացման պարագայում «մենք ունենալու ենք միանգամայն այլ դատաիրավական համակարգ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 27-ՀՈՒԼԻՍԻ 3
Վիգեն Սարգսյանը չի ցանկանում դառնալ վարչապետ
Հունիսի 28-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ 2018-ից հետո ցանկանում է մնալ իր պաշտոնում եւ կատարել այն աշխատանքը, որը սկսել է:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ՀՀ վարչապետ դառնալու ցանկություն ունի, Վիգեն Սարգսյանն ասել էր.
«Բազմիցս ասել եմˋցանկություն ունեմ պաշտպանության նախարարությունում սկսած աշխատանքը հասցնել այն փուլին, որն ինձ թույլ կտա ասել, որ մենք իրական փոփոխություն ենք կատարել այս ոլորտում: Որպես Հայաստանի քաղաքացի՝ դա իմ համար մեծ պատիվ կլինի»։
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. հունիսի 28-ին
«Այս տարվա ընտրությունների արդյունքում մենք լավ թիմով ձեւավորել ենք գործադիր իշխանություն եւ մեր թիմի յուրաքանչյուր անդամի հաջողությունը կարեւոր է բոլորիս համար: Շատ երջանիկ եմ, որ մեր կառավարությունը  ղեկավարում է փորձառու եւ արդյունավետ կառավարիչ, իմ վաղեմի ընկեր Կարեն Կարապետյանը, ում որեւէ կերպ չեմ կարող տարանջատել մեր ողջ թիմից: Չկա իր կամ իմ հաջողություն, մենք միասին մի գործ ենք անում եւ, վստահ եմ, որ լավ արդյունք ենք ունենալու», - շեշտել էր Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությանըˋ նախարարն ասել էր.
«Գրեթե համոզված եմ, որ լայնածավալ պատերազմ չպետք է սկսվի, որովհետեւ դրանով Ղարաբաղի հարցը չի կարող լուծվել։ Պատերազմ հրահրելը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից անմտություն կլինի»:
«Բեռնաթափել դատարանները»
Հունիսի 29-ին Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խոսել էր «դատարանները բեռնաթափելու» անհրաժեշտության մասին։
«Դատարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք բողոքներ վերաբերում են դատական գործերի տեւողությանը, թեեւ պետք է արձանագրել, որ այն պայմանավորված է նաեւ օբյեկտիվ պատճառներով»,- նշել էր Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2016թ. դատարաններում եղել է 133 հազար քաղաքացիական գործ:
«Դատարանների նման գերծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում արդարադատության արդյունավետության եւ մատչելիության տեսակետից»,- նկատել էր կառավարության ղեկավարը:

Vigen Sargsyan on June 28, 2017
On June 26 Armenian President Robert Kocharian stated that the membership in NATO “will create new problems for Armenia and will decrease the level of its security.”
Robert Kocharyan and Karolos Papoulias on June 26, 2007 Robert Kocharyan and Karolos Papoulias on June 26, 2007
“Armenia intends to extend the relations with NATO and it works within the framework of the Individual Partnership Action Plan”, Armenian President stated during a koint new conference with visiting President of Greece Karolos Papoulias.
He noted that “joining any military bloc should answer the following question: will the fact increase the level of security of the country? According to our assessments, NATO membership will create new problems for Armenia and will decrease its level of security,” Robert Kocharian stated.
•    10 YEARS AGO: JUNE 27-JULY 3, 2012
“Vital”
On June 27 EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton said that progress in the resolution of the Nagorno Karabakh conflict “is vital if Armenia’s political association and economic integration with the EU is to achieve its full potential.”
Catherine Ashton Catherine Ashton
Following her meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan in Brussels, Catherine Ashton expressed concern over the serious armed incidents along the border between Armenia and Azerbaijan and the Line of Contact. She urged Armenia and Azerbaijan, as partner countries, to step up their efforts to reach agreement on the Madrid principles, as a basis for peace, and to implement fully the commitments made by their presidents in the framework of the OSCE Minsk Group.
“A more fair and reliable judicial-legal system”
On June 28 Armenian Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said that Armenia will have a more fair and reliable judicial-legal system in a couple of years.
Hrayr Tovmasyan on June 28, 2012 Hrayr Tovmasyan on June 28, 2012
He said the program of judicial-legal reforms for 2012-2016 has been already worked out, and “we will have quite another judicial-legal system” if it is effectively realized.
•    5 YEARS AGO:  JUNE 27-JULY 3, 2017
Vigen Sargsyan has no intention to become PM
On June 28 Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan said that he wished to stay on the same position after 2018.
Asked on whether he wished to become Armenian Prime Minister, Vigen Sargsyan said:
“I have said on many occasions that I would like to stay Armenian Defense Minister until we register real changes in the defense system. It would be a great honor for me as an Armenian citizen.”
Vigen Sargsyan on June 28, 2017 Vigen Sargsyan on June 28, 2017
“We have formed a great government team after the elections, so successes of each our member matters to all of us. I am very content to see our country being led by an experienced and efficient manager, my longtime good friend Karen Karapetyan. There is no such a thing as my or his success, we work together, so I am convinced that we will register significant results,” Vigen Sargsyan emphasized.
Touching upon the possibility of renewal of military actions, the minister noted:
“I’m almost certain a full-scale war won’t occur, because the NK issue cannot be solved in that manner. There is no way for the NK issue to be resolved in Azerbaijan’s favor. Renewing the war would be foolish from Azerbaijani leadership.”
“Reduce court caseload”
On June 29 Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan touched upon the necessity to “reduce court caseload” and gave the corresponding instruction at the Government session today.
“Certain complaints on the courts indicated the duration of cases, although we should note that is conditioned by objective reasons,” Karen Karapetyan said.
According to Prime Minister, the courts considered 133,000 civil cases in 2016.
“Such heave caseload in courts causes significant risks for efficiency and accessibility of justice,” noted the head of the Government.