•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ վերջին երկու տարիներին քննարկվող կարգավորման սկզբունքները «կօգնեն վերջնականապես հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը համաժողովրդական հանրաքվեի ճանապարհով»:
Մեթյու Բրայզան Մեթյու Բրայզան
«Այդ սկզբունքները թույլ կտան վերջնականապես հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը համաժողովրդական հանրաքվեի ճանապարհով, որն, ի դեպ տեղի է ունենալու այլ նշանակալից իրադարձությունների ֆոնի վրա` Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքներում հայկական զորքերի վերատեղաբաշխում, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ միջանցքի հաստատում, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղապահ զորքերի տեղակայում: Կանխագուշակել, թե ինչպես կքվեարկի Լեռնային Ղարաբաղն՝ անհնար է: Ես կարող եմ ասել, որ կողմերը մոտ են համաձայնությանը, եւ մենք հույս ունենք, որ գործընթացը կվերսկսվի աշնանը»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
ՀՅԴ-ն՝ «զանհվածային բնակեցման» մասին
ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը հունիսի 25-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «ազատագրված տարածքների զանգվածային բնակեցման հրատապ անհրաժեշտություն կա»։
«Այդ հողերի վերադարձն անընդունելի է, առաջին հերթին՝ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար անվտանգության նկատառումներից ելնելով»,- ասել էր Մանոյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
«Հայաստանը պարտություն կկրի»
Հունիսի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Հայաստանը պարտություն կկրի:
Ալիեւը Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսության եթերում ասել էր, որ «Հայաստանն, անկասկած, փախչելու է ռազմի դաշտից, եթե սկսվի պատերազմի ակտիվ փուլը»:
Իլհամ Ալիեւը եւ Ռեջեփ Էրդողանը 2012թ. հունիսին Իլհամ Ալիեւը եւ Ռեջեփ Էրդողանը 2012թ. հունիսին
«Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները մեր տարածքների նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու համար», - հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Որքան շուտ, այնքան լավ»
Հունիսի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «որքան շուտ կարգավորվի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, այնքան մենք ուրախ կլինենք»:
Մեկնաբանելով միջնորդ երկրների ղեկավարների հայտարարությունը, որում նրանք կողմերին կոչ էին արել հակամարտությունը լուծել Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա, Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ առաջարկված երեք սկզբունքներից Ադրբեջանը ընդունում է միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը՝ մերժելով մյուս երկուսը՝ ուժի չկիրառումը եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։
Սերժ Սարգսյանը եւ Ավստրիայի նախագահ Հանց Ֆիշերը 2012թ. հունիսի 26-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Ավստրիայի նախագահ Հանց Ֆիշերը 2012թ. հունիսի 26-ին
Լուսանկարը` նախագահի մամուլի ծառայություն
«Եթե բոլոր կողմերը կարողանան այս սկզբունքներն իրականում ընդունել, այդ ժամանակ խնդիրը կկարգավորվի»,- եզրափակել էր Հայաստանի նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
«Restart ենք տալիս մեր աշխատանքները»
Հունիսի 23-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, անդրադառնալով Ազգային ժողովի կողմից ընդունված կառավարության ծրագրին, հայտարարել էր. «Ռեստարտ ենք տալիս մեր աշխատանքը, աշխատում ենք նույն՝ նվազագույնը շաբաթական 6-օրյա ռեժիմով եւ ադապտացնում ենք ծրագիրը մեր նախկին միջոցառումներին»։
Լուսանկարը` Կառավարության մամուլի ծառայություն
«Մենք հաստատել ենք, որ հստակ գիտենք՝ ինչն է պետք փոխել, մանրամասն ձեւակերպել ենք ըստ ոլորտների: Մենք նաեւ հայտարարել ենք, որ հեշտ ճանապարհ չենք ընտրել, բայց միանշանակ ընտրել ենք ճանապարհ, որը մեր քաղաքացու կյանքի որակը փոխելու է»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:

• 15 YEARS AGO: JUNE 20-26, 2007
On June 22 the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group Matthew Bryza stated that the principles of the settlement, which are discussed in the course of the latest 2 years, “will help to finally establish the status of Nagorno-Karabakh by means of a referendum.”
Matthew Bryza Photo: Photolure
“These principles will help to finally establish the status of Nagorno-Karabakh by means of a referendum, which, by the way, will be held against a background of other significant events: re-deployment of the Armenian forces from the territories around Nagorno-Karabakh, establishment of a corridor between Nagorno-Karabakh and Armenia, as well as placement of international peacekeeping forces in the region. To forecast, how the very Nagorno-Karabakh will vote, is impossible. I can say that the sides are close to an agreement, and we hope that the process will be recommenced this fall,” the U.S. diplomat stated.
Dashnaktsutiun is “for the mass settlement of the liberated territories”
Head of the Armenian National Committee of Dashnaktsutiun Party Kiro Manoyan stated on June 25 in Yerevan that there is “an urgent need for the mass settlement of the liberated territories.”
“The return of these lands is inadmissible, first of all, basing on the reason of security of the Armenian and Nagorno-Karabakhi population,” Kiro Manoyan stated.
• 10 YEARS AGO: JUNE 20-26, 2012
“Armenia will lose”
On June 26 President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that Armenia will lose if hostilities resume.
Aliyev said on the state television channel AzTV that “I have no doubt that Armenia will flee the battlefield if the active phase of the war starts.”
Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan in June 2012Photo: REUTERS
“We have every opportunity to regain control of our territory,” Azeri leader stated.
“The sooner, the better”
On June 26 Armenian President Serzh Sargsyan stated that “the sooner the Karabakh conflict is settled, the better.”
Commenting on the statement adopted by the leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing countries who urged the sides to adhere to the ceasefire regime and settle the conflict based on the principles of the Helsinki Final Act, Serzh Sargsyan said that of the three principles proposed, Azerbaijan accepts only the principle of territorial integrity refusing the two remaining ones – non-use of force and peoples’ right of self-determination.
Serzh Sargsyan and Austrian President Heinz Fischer on June 26, 2012Photo: Armenian president’s press service
“If all the sides really take all the three principles as a basis the problem will be solved,” the Armenian President concluded.
• 5 YEARS AGO: JUNE 20-26, 2017
“Restart our efforts”
On June 23 Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, speaking about the Government’s program adopted by the National Assembly announced: “We restart our work, keeping the same 6-workday schedule, and adapt the program to our previous events,” Karen Karapetyan said.
Karen KarapetyanPhoto: Armenian government’s press service
“We stated we knew exactly what needs to be changed and indicated everything in detail, by sectors. We also stated it won’t be easy, but we chose this difficult way to change the quality of the life of our citizens,” Karen Karapetyan said.