•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ վերջին երկու տարիներին քննարկվող կարգավորման սկզբունքները «կօգնեն վերջնականապես հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը համաժողովրդական հանրաքվեի ճանապարհով»:
Մեթյու Բրայզան Մեթյու Բրայզան
«Այդ սկզբունքները թույլ կտան վերջնականապես հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը համաժողովրդական հանրաքվեի ճանապարհով, որն, ի դեպ տեղի է ունենալու այլ նշանակալից իրադարձությունների ֆոնի վրա` Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքներում հայկական զորքերի վերատեղաբաշխում, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ միջանցքի հաստատում, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում խաղաղապահ զորքերի տեղակայում: Կանխագուշակել, թե ինչպես կքվեարկի Լեռնային Ղարաբաղն՝ անհնար է: Ես կարող եմ ասել, որ կողմերը մոտ են համաձայնությանը, եւ մենք հույս ունենք, որ գործընթացը կվերսկսվի աշնանը»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
ՀՅԴ-ն՝ «զանհվածային բնակեցման» մասին
ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը հունիսի 25-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «ազատագրված տարածքների զանգվածային բնակեցման հրատապ անհրաժեշտություն կա»։
«Այդ հողերի վերադարձն անընդունելի է, առաջին հերթին՝ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար անվտանգության նկատառումներից ելնելով»,- ասել էր Մանոյանը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
«Հայաստանը պարտություն կկրի»
Հունիսի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Հայաստանը պարտություն կկրի:
Ալիեւը Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսության եթերում ասել էր, որ «Հայաստանն, անկասկած, փախչելու է ռազմի դաշտից, եթե սկսվի պատերազմի ակտիվ փուլը»:
Իլհամ Ալիեւը եւ Ռեջեփ Էրդողանը 2012թ. հունիսին Իլհամ Ալիեւը եւ Ռեջեփ Էրդողանը 2012թ. հունիսին
«Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները մեր տարածքների նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու համար», - հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Որքան շուտ, այնքան լավ»
Հունիսի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «որքան շուտ կարգավորվի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, այնքան մենք ուրախ կլինենք»:
Մեկնաբանելով միջնորդ երկրների ղեկավարների հայտարարությունը, որում նրանք կողմերին կոչ էին արել հակամարտությունը լուծել Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա, Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ առաջարկված երեք սկզբունքներից Ադրբեջանը ընդունում է միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը՝ մերժելով մյուս երկուսը՝ ուժի չկիրառումը եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։
Սերժ Սարգսյանը եւ Ավստրիայի նախագահ Հանց Ֆիշերը 2012թ. հունիսի 26-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Ավստրիայի նախագահ Հանց Ֆիշերը 2012թ. հունիսի 26-ին
Լուսանկարը` նախագահի մամուլի ծառայություն
«Եթե բոլոր կողմերը կարողանան այս սկզբունքներն իրականում ընդունել, այդ ժամանակ խնդիրը կկարգավորվի»,- եզրափակել էր Հայաստանի նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 20-26
«Restart ենք տալիս մեր աշխատանքները»
Հունիսի 23-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, անդրադառնալով Ազգային ժողովի կողմից ընդունված կառավարության ծրագրին, հայտարարել էր. «Ռեստարտ ենք տալիս մեր աշխատանքը, աշխատում ենք նույն՝ նվազագույնը շաբաթական 6-օրյա ռեժիմով եւ ադապտացնում ենք ծրագիրը մեր նախկին միջոցառումներին»։
Լուսանկարը` Կառավարության մամուլի ծառայություն
«Մենք հաստատել ենք, որ հստակ գիտենք՝ ինչն է պետք փոխել, մանրամասն ձեւակերպել ենք ըստ ոլորտների: Մենք նաեւ հայտարարել ենք, որ հեշտ ճանապարհ չենք ընտրել, բայց միանշանակ ընտրել ենք ճանապարհ, որը մեր քաղաքացու կյանքի որակը փոխելու է»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 20-26 ИЮНЯ 2007 ГОДА
22 июня американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил, что принципы урегулирования, обсуждаемые в течение последних 2 лет, «помогут окончательно установить статус Нагорного Карабаха путем всенародного референдума».
Мэтью Брайза Фото: Фотолур
«Эти принципы помогут окончательно установить статус Нагорного Карабаха путем всенародного референдума, который, кстати, будет проходить на фоне других значительных событий: передислокации армянских войск с территории вокруг Нагорного Карабаха, установление коридора между Нагорным Карабахом и Арменией, а также размещение в регионе международных миротворческих войск. Предсказать, как проголосует сам Нагорный Карабах, невозможно. Я могу сказать, что стороны близки к соглашению, и мы надеемся, что процесс возобновится нынешней осенью», - сказал американский дипломат.
«Дашнакцутюн» - «за массовое заселение освобожденных территорий
Руководитель Армянского национального комитета партии «Дашнакцутюн» Киро Маноян заявил 25 июня в Ереване, что есть «насущная необходимость массового заселения освобожденных территорий».
«Возвращение этих земель недопустимо, в первую очередь, исходя из соображений безопасности населения Армении и Нагорного Карабаха», - заявил Маноян.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 20-26 ИЮНЯ 2012 ГОДА
«Армения проиграет в случае возобновления войны»
26 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения потерпит поражение в случае возобновления военных действий.
Алиев заявил в эфире государственного телевидения Азербайджана, что «Армения, несомненно, сбежит с поля боя, если начнется активный этап войны».
Ильхам Алиев и Реджеп ЭрдоганФото: REUTERS
«У нас есть все возможности, чтобы восстановить контроль над нашими территориями», - заявил президент Азербайджана.
«Чем скорее, тем лучше»
26 июня президент Армении Серж Саргсян заявил, что «чем скорее будет урегулирован карабахский конфликт, тем лучше».
Комментируя заявление лидеров стран-посредников, в котором те призвали стороны урегулировать конфликт на основе принципов Хельсинского заключительного акта, Серж Саргсян сказал, что из трех предложенных принципов Азербайджан принимает лишь принцип территориальной целостности, отвергая остальные два - неприменение силы и право народов на самоопределение.
Серж Саргсян и президент Австрии Хайнц ФишерФото: пресс-служба президента Армении
«Если все стороны действительно примут за основу все три принципа, тогда проблема будет урегулирована»,- заключил президент Армении.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 20-26 ИЮНЯ 2017 ГОДА
«Restart нашей работе»
23 июня премьер-министр Армении Карен Карапетян, говоря об одобренной Национальным собранием программе правительства, заявил: «Даем рестарт нашей работе, работаем в том же как минимум 6-дневном режиме и адаптируем программу к нашим предыдущим мероприятиям».
Карен Карапетян Фото: пресс-служба правительства Армении
«Мы подтвердили, что четко знаем, что нужно изменить, подробно сформулировали по сферам. Мы также объявили, что не выбрали легкий путь, но, однозначно, выбрали тот путь, который изменить качество жизни наших граждан»,- отметил Карен Карапетян.