Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին
Մայիսի 4-ն «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանն իշխանությունների ներկայացուցիչներին անվանել էր «ուրիշի ձայները տանող գողեր»:
Հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, նա ասել էր, որ «Իմպիչմենտ» դաշինքի եւ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության հետ միասին մենք բոլոր ընտրատեղամասերում պայքարելու ենք մեր ձայների համար»։
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «մենք պայքարելու ենք ղարաբաղյան կլանի իմպիչմենտի համար եւ պատրաստ ենք դուրս գալ փողոցներ եւ չհեռանալ այնտեղից, մինչեւ չհասնենք մեր նպատակին»:
«Իմպիչմենտ» դաշինքի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «իմպիչմենտի գաղափարը գերիշխում է բնակչության 80%-ի մոտ, եւ մենք ստացել ենք հասարակական պատվեր` մեր երկրից վտարել ղարաբաղյան կլանը»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 2-8
Ընտրությունների արդյունքները
Մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել էր ձայների 44 %, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը` 30 %, Հայ ազգային կոնգրեսը` 7 %, Ժառանգությունը, Օրինած երկիրը եւ Դաշնակցությունը`5-ական %:
Մայիսի 7-ին միջազգային դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ ընտրություններն անցել են խաղաղ, սակայն «նկատվել են նաեւ կազմակերպչական խնդիրներ եւ ընտրական գործընթացին միջամտելու դեպքեր՝ հիմնականում քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»։
Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը
Մայիսի 8-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում ասել էր, որ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ ստորադասել է Հայաստանի ժողովրդավարությունը աշխարհաքաղաքական խնդիրներին:
Նա ասել էր, որ միջազգային հանրությունը «փայփայելու է Սերժ Սարգսյանի եւ նրա վարչակազմն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանից չի կորզել հայ եւ թուրք պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծումը եւ բոլոր ազատագրված տարածքների վերադարձը»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2012թ. մայիսի 8-ի հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2012թ. մայիսի 8-ի հանրահավաքում
Նույն հանրահավաքում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ «Սերժ Սարգսյանը եւ նրա վարչակազմը մայիսի 6-ին ընտրությունների ընթացքում իրականացրել են քաղաքացիական ցեղասպանություն»:
Նա ընտրական տեղամասերը համեմատել էր Դեր Զորի անապատի հետ, իսկ մայիսի 6-ը` ապրիլի 24-ի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին
Փաշինյանը նաեւ ասել էր, որ այն «9 հազար քաղաքացիները, ովքեր ընտրել են իրեն Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում մայիսի 6-ին, պարտիզանական պայքար են տարել Լֆիկական Օսվենցիմում»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 2-8
Ռուսաստանը կարող է Հայաստանի ռազմաբազան օգտագործել ԻՊ-ի դեմ
Մայիսի 6-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը կարող է օգտագործվել «Իսլամական պետության» (ISIS) դեմ պայքարում։
«Ցավոք, ISIS-ը հարմարվել է Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայի հյուսիսում եւ դեռ չի ուզում հանձնվել, բայց մենք նրանց անպայման կջախջախենք։ Սակայն եւ այս փուլում նրանք ակտիվություն  են դրսեւորում Աֆղանստանում եւ հատկապես դրա հյուսիսային հատվածներում, որոնք անմիջապես հարում են մեր հարեւանների ու դաշնակիցների սահմաններին։ Արագ արձագանքման ստորաբաժանումները, որոնք հատկացրել են ՀԱՊԿ երկրները, միշտ պատրաստ են գործի անցնել, ինչպես նաեւ պատրաստ են ՌԴ բազաները, որոնք տեղակայված են Տաջիկստանում, Ղրղըզստանում եւ Հայաստանում։ Քանի դեռ այդ վարակը վերացված չէ, այս առաջնայնությունները պահպանվելու են», - ասել էր Լավրովը։

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 МАЯ 2007 ГОДА
4 мая лидер оппозиционной партии «Республика» Арам Саргсян назвал представителей армянских властей «ворами, ворующими чужие голоса».
Выступая на пресс-конференции в Ереване, он сказал, что «вместе с блоком «Импичмент» и партией «Новые времена» мы будем совместно отстаивать свои голоса на всех избирательных участках».
Лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян заявил, что «мы будем бороться за импичмент карабахского клана и готовы выйти на улицы и не расходиться до тех пор, пока не достигнем своей цели».
Представитель блока «Импичмент» Никол Пашинян сказал, что «идея импичмента доминирует среди 80 процентов населения, и мы получили общественный заказ - изгнать карабахский клан из нашей страны».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 МАЯ 2012 ГОДА
Итоги выборов
По итогам парламентских выборов 6 мая, Республиканская партия Армении получила 44 процента голосов, партия «Процветающая Армения» - 30 0%, Армянский национальный конгресс – 7 %, «Наследие», Оринац «Еркир» и «Дашнакцутюн» по 5 %.
7 мая международная наблюдательская миссия заявила, что выборы были мирными, однако «были также замечены организационные проблемы и случаи вмешательства в выборный процесс, в основном, со стороны представителей политических партий».
Пресс-конференция Международной наблюдательской миссии Фото: Фотолур
8 мая лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян сказал на митинге, что международное сообщество в очередной раз принесло демократию в Армении «в жертву» геополитическим вопросам.
Левон Тер-Петросян на митинге 8 мая 2012 годаФото: Фотолур
Он заявил, международное сообщество «будет лелеять Сержа Саргсяна и его режим до тех пор, пока не добъется от него создания совместной комиссии армянских и турецких историков и возвращения всех освобожденных территорий».
Никол Пашинян и Самвел Алексанян в 2019 годуФото: Фотолур
Выступая на том же митинге, представитель АНК Никол Пашинян заявил, что «Серж Саргсян и его режим устроили 6 мая гражданский геноцид». Он сравнил избирательные участки с сирийской пустыней Дер Зор, а 6 мая – с 24 апреля.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 МАЯ 2017 ГОДА
Россия может использовать базу в Армении для борьбы с ИГИЛ
6 мая глава МИД России Сергей Лавров заявил, что дислоцированная в Армении российская военная база может быть использована для борьбы с ИГИЛ.
«К сожалению, ИГИЛ не только освоилась на Ближнем Востоке и севере Африки и пока не хочет сдаваться, но мы обязательно ее добьем. Но и на данном этапе начала активничать в Афганистане, особенно в его северных районах, которые непосредственно выходят на границы наших соседей и союзников. Соответствующие подразделения, которые страны-члены ОДКБ выделили в состав этих сил (КСОР), находятся в постоянной готовности к действиям, как находятся в готовности к действиям и российские базы, которые расположены в Таджикистане, Кыргызстане и Армении. Пока эта зараза не будет уничтожена, эти приоритеты будут сохраняться», - сказал Лавров в интервью телекомпании Мир-24.