Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին
Մայիսի 4-ն «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանն իշխանությունների ներկայացուցիչներին անվանել էր «ուրիշի ձայները տանող գողեր»:
Հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, նա ասել էր, որ «Իմպիչմենտ» դաշինքի եւ «Նոր ժամանակներ» կուսակցության հետ միասին մենք բոլոր ընտրատեղամասերում պայքարելու ենք մեր ձայների համար»։
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «մենք պայքարելու ենք ղարաբաղյան կլանի իմպիչմենտի համար եւ պատրաստ ենք դուրս գալ փողոցներ եւ չհեռանալ այնտեղից, մինչեւ չհասնենք մեր նպատակին»:
«Իմպիչմենտ» դաշինքի ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «իմպիչմենտի գաղափարը գերիշխում է բնակչության 80%-ի մոտ, եւ մենք ստացել ենք հասարակական պատվեր` մեր երկրից վտարել ղարաբաղյան կլանը»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 2-8
Ընտրությունների արդյունքները
Մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել էր ձայների 44 %, Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը` 30 %, Հայ ազգային կոնգրեսը` 7 %, Ժառանգությունը, Օրինած երկիրը եւ Դաշնակցությունը`5-ական %:
Մայիսի 7-ին միջազգային դիտորդական առաքելությունը հայտարարել էր, որ ընտրություններն անցել են խաղաղ, սակայն «նկատվել են նաեւ կազմակերպչական խնդիրներ եւ ընտրական գործընթացին միջամտելու դեպքեր՝ հիմնականում քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»։
Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը
Մայիսի 8-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում ասել էր, որ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ ստորադասել է Հայաստանի ժողովրդավարությունը աշխարհաքաղաքական խնդիրներին:
Նա ասել էր, որ միջազգային հանրությունը «փայփայելու է Սերժ Սարգսյանի եւ նրա վարչակազմն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանից չի կորզել հայ եւ թուրք պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծումը եւ բոլոր ազատագրված տարածքների վերադարձը»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2012թ. մայիսի 8-ի հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2012թ. մայիսի 8-ի հանրահավաքում
Նույն հանրահավաքում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ «Սերժ Սարգսյանը եւ նրա վարչակազմը մայիսի 6-ին ընտրությունների ընթացքում իրականացրել են քաղաքացիական ցեղասպանություն»:
Նա ընտրական տեղամասերը համեմատել էր Դեր Զորի անապատի հետ, իսկ մայիսի 6-ը` ապրիլի 24-ի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին Նիկոլ Փաշինյանն ու Սամվել Ալեքսանյանը՝ 2019 թվականին
Փաշինյանը նաեւ ասել էր, որ այն «9 հազար քաղաքացիները, ովքեր ընտրել են իրեն Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում մայիսի 6-ին, պարտիզանական պայքար են տարել Լֆիկական Օսվենցիմում»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 2-8
Ռուսաստանը կարող է Հայաստանի ռազմաբազան օգտագործել ԻՊ-ի դեմ
Մայիսի 6-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը կարող է օգտագործվել «Իսլամական պետության» (ISIS) դեմ պայքարում։
«Ցավոք, ISIS-ը հարմարվել է Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայի հյուսիսում եւ դեռ չի ուզում հանձնվել, բայց մենք նրանց անպայման կջախջախենք։ Սակայն եւ այս փուլում նրանք ակտիվություն  են դրսեւորում Աֆղանստանում եւ հատկապես դրա հյուսիսային հատվածներում, որոնք անմիջապես հարում են մեր հարեւանների ու դաշնակիցների սահմաններին։ Արագ արձագանքման ստորաբաժանումները, որոնք հատկացրել են ՀԱՊԿ երկրները, միշտ պատրաստ են գործի անցնել, ինչպես նաեւ պատրաստ են ՌԴ բազաները, որոնք տեղակայված են Տաջիկստանում, Ղրղըզստանում եւ Հայաստանում։ Քանի դեռ այդ վարակը վերացված չէ, այս առաջնայնությունները պահպանվելու են», - ասել էր Լավրովը։

• 15 YEARS AGO: MAY 2-8, 2007
On May 4 the leader of the opposition “Republic” party Aram Sargsyan called the representatives of Armenian authorities “thieves, who steal others’ voices”.
Speaking at a news conference, he stated that “together with the “Impeachment” bloc and the “New Times” party, we will be jointly asserting our votes in all the polling stations.”
Leader of the “New Times” party Aram Karapetian stated that “we will be fighting for the impeachment of the Karabakh clan, and we are ready to take the streets and not to break up until we reach our goal.”
The representative of “Impeachment” bloc Nikol Pashinian stated that “the idea of impeachment dominates in 80% of the population, and we have received a public order - to banish the Karabakh clan from our country.”
• 10 YEARS AGO: MAY 2-8, 2012
Election results
According to the results of parliamentary elections in Armenia Republican Party of Armenia received 44% of the votes, “Prosperous Armenia” Party – 30%, Armenian National Congress – 7%; Heritage, Dashnaktsutyun and Orinats Yerkir 5% of votes each.
On May 7 the international observers stated that the elections passed in an atmosphere of peace but “some organizational problems were fixed and cases of interference into voting process, in particular by the representatives of political forces.”
The news conference of the International Observation MissionPhoto: Photolure
On May 8 leader of the Armenian National Congress Levon Ter-Petrosyan said that the international community once again subordinated Armenia’s democracy to the geopolitical issues.
Levon Ter-Petrosyan addressing the rally on May 8, 2012Photo: Photolure
He said that the international community “will cherish Serzh Sargsyan and its team till it extorted the establishment of a joint commission of Armenian and Turkish historians and return of all the liberated territories.”
• 5 YEARS AGO: MAY 2-8, 2017
Russia may use its military base in Armenia to fight against ISIS
On May 6 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Russian military base, deployed in Armenia, might be used in fight against ISIS.
“Unfortunately, ISIS has already established in the Middle East and Northern part of Africa without any intention to surrender, but we will definitely destroy them. Nevertheless, currently they are active in Afghanistan and especially its Northern part, areas adjacent to borders of our neighbors and allies. Special Rapid Response Units, provided by CSTO member states, as well as Russian bases, stationed in Tajikistan, Kyrgyzstan and Armenia are always ready to respond correspondingly. We will stick to these priorities unless this “virus” is eliminated,” Lavrov said in an interview to MIR-24 TV.