Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը
Փետրվարի 7-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ստորագրել էր Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հաստատելու մասին հրամանագիր:
Փաստաթղթում սահմանված էին Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության հիմնարար արժեքները. անկախությունը,  պետության եւ ժողովրդի պաշտպանվածությունը, խաղաղությունը եւ միջազգային համագործակցությունը, հայապահպանությունը,  բարեկեցությունը:
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «հայկական պետականության պատմության մեջ առաջին Ազգային անվտանգության ռազմավարության ուժի մեջ մտնելը ազգային եւ տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող քաղաքական իրադարձություն է»։
«Միջգերատեսչական գործընթացի մշակման սկզբում մեզ առաջարկում էին Ազգային անվտանգության ռազմավարության հաստատման խորհրդարանական տարբերակը`
Օրենքի ձեւով: Սակայն համամաշխարհային փորձի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերափոխումը օրենսդրական ակտի կարող էր «զսպաշապիկ» դառնալ քաղաքացիական հասարակության կայացման եւ ընդհանրապես Հայաստանի ժողովրդավարացման համար», - հայտարարել էր պաշտպանության նախարարը:
«Իմ պարտքն եմ համարում շնորհակալությունս հայտնել Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարին, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարին, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի փորձագետներին` մեր պետության կարեւորագույն քաղաքական փաստաթղթի մշակման գործում ցուցաբերած խորհրդատվությունների եւ մեթոդաբանական աջակցության համար: Ընդ որում` երախտապարտությամբ եմ ուզում նշել այն հարգանքը, որը մեր գործընկերները ցուցաբերեցին մեր ազգային փաստաթղթի ինքնուրույն մշակելու մեր իրավունքի եւ կամքի հանդեպ», - հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
Կկարողանա շարունակել իր կոմպլեմենտար քաղաքականությունը
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ չնայած Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ «հռետորաբանության սրմանը», Հայաստանի կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականությունը մնում է արդյունավետ գործիք։
Մեկնաբանելով Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթը եւ դրան արեւմտյան քաղաքական գործիչների ու փորձագետների արձագանքը՝ Օսկանյանը ասել էր.
«Այսօրվա մրցակցությունն իր բնույթով գաղափարական չէ, եւ եթե այն սրվի, հետեւանքներն այն չեն լինի, ինչ կարող էին լինել «Սառը պատերազմի» ժամանակաշրջանում։ Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում, չնայած հռետորաբանության սրմանը, մեր կոմպլեմենտար քաղաքականությունը մնում է արդյունավետ, եւ կարծում եմ, որ մենք կշարունակենք արդյունավետ իրականացնել այն»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 7-13
Հայկական նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ
Փետրվարի 7-ին «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն Երեւանում ասել էր, որ, Հայաստանի կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ:
Կիրիենկոն ասել էր, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակահատվածը կկազմի շուրջ 6 տարի:
«Կարծում եմ, 2012-ին կկատարվեն նախապատրաստական աշխատանքները: Պետք է հանրային լսումներ անցկացնել: Ես գիտեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը բարեխղճորեն է իրականացնում միջազգային կոնվենցիայով իր պարտականությունները եւ կտեղեկացնի հարեւան երկրներին»,- ասել էր «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրենը:
Սերգեյ Կիրիենկոն Սերգեյ Կիրիենկոն
Կիրիենկոն հայտարարել էր նաեւ, որ «չի տեսնում Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը»:
Կիրիենկոն նշել էր, որ հիմնական ներդրումներն իրականացնելու է հայկական կողմը: «ԱԷԿ-ը կառուցվում է Հայաստանում, եւ դրա նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է լինի Հայաստանի կառավարության ձեռքում»,- ասել էր նա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 7-13
ԱՄՆ-ի կոչը
Փետրվարի 9-ին՝ հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում, ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Քեյթ Բըրնսն ասել էր.
Քեյթ Բըրնսը Քեյթ Բըրնսը
Լուսանկարը` ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելություն
«Եթե ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակը ստիպված լինի փակվել, դա վատ կանդրադառնա Ադրբեջանի եւ ԵԱՀԿ հանդեպ նրա կառավարության ստանձնած հանձնառության վրա։ Մենք Ադրբեջանի կառավարությանը հորդորում ենք կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել որքան հնարավոր է շուտ խնդրի փոխզիջումային լուծում գտնելու համար, որը թույլ կտա Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակը բաց պահել»։
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը
Փետրվարի 13-ին Երեւանում ստորագրվել էր «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի ստեղծման համաձայնագիրը:
Վարդան Օսկանյանը, Սեյրան Օհանյանը եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Վարդան Օսկանյանը, Սեյրան Օհանյանը եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էին, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն միասնական դաշինքով:
Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ դաշինքի անդամները ներդնելու են իրենց փորձըˋ կառավարման համակարգում փոփոխություններ իրականացնելու համար, փորձելու են վերացնել իշխանությունների ու քաղաքացիների միջեւ եղած անջրպետն ու առաջ տանել տնտեսության բոլոր ուղղությունները:
Վարդան Օսկանյանը նկատել էր, որ դաշինքի երեք անդամներն իրենց գործունեությամբ կանգնած են եղել անկախ Հայաստանի եւ Արցախի կերտման ակունքներում:
Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը
«Սա հազվագյուտ առիթներից մեկն է՝ երկրում իրավիճակ փոխելու համար: Մենք չենք կասկածում, որ շատ արագ կարող ենք շատ բան փոխել Հայաստանում»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:

Сейран Оганян и Вардан Осканян
Президент Армении Роберт Кочарян подписал 7 февраля указ об утверждении Стратегии национальной безопасности Армении.
В документе были зафиксированы основные ценности национальной безопасности Республики Армения: независимость, защищенность государства и народа, мир и международное сотрудничество, благополучие.
12 февраля министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «ввод в действие первой в истории армянской государственности Стратегии национальной безопасности является политическим событием как национального, так и регионального значения».
«На старте межведомственного процесса разработки нас ориентировали на парламентское утверждение Стратегии национальной безопасности путем принятия Закона. Однако изучение мирового опыта показало, что трансформирование Стратегии национальной безопасности в законодательный акт могло бы стать «смирительной рубашкой» для становления гражданского общества, демократизации Армении в целом», - заявил министр обороны.
«Считаю своим долгом поблагодарить секретаря Совета безопасности России, министра обороны США, а также экспертов НАТО за предоставление консультаций и методологической помощи в разработке главного политического документа нашего государства. При этом с признательностью хочу отметить понимание и уважение, проявленные партнерами в отношении нашего права и нашей воли в самостоятельной разработке национального документа», - заявил Серж Саргсян.
Армения сможет продолжать комплементарную политику
12 февраля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян сказал, что несмотря на «обострение риторики» между Россией и Западом, комплементарная внешняя политика Армении остается действенным инструментом.
Комментируя выступление президента России Владимира Путина на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности и реакцию на него западных политиков и экспертов, Осканян сказал:
«Сегодняшняя конкуренция не носит иделологического характера, и в случае ее обострения последствия не будут такими, какими могли быть в эпоху «холодной войны». Думаю, что в данной ситуации, несмотря на обострение риторики, наша комплементарная политика остается действенной и думаю, что мы продолжим ее эффективно проводить».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ФЕВРАЛЯ 2012 ГОДА
«Новая АЭС должна быть готова не позже 2020 года»
7 февраля гендиректор государственной корпорации «Росатом» Сергей Кириенко заявил в Ереване, что, по планам правительства Армении, новая АЭС должна быть готова не позже 2020 года.
Кириенко сказал, что срок строительства новой армянской АЭС составит порядка 6 лет.
«Я считаю, что в 2012 году будет проделана вся подготовительная работа. Надо провести общественные слушания. Я знаю, что правительство Армении добросовестно реализовывает свои обязательства по международной конвенции и известит соседние страны»,- уточнил гендиректор Росатома.
Сергей Кириенко Сергей Кириенко
Кириенко заявил также, что «не видит необходимости участия России в управлении новой армянской АЭС».
Касаясь инвестиций, Кириенко сообщил, что основные инвестиции сделает армянская сторона. «АЭС строится в Армении, и контроль над ней должен быть в руках армянского правительства»,- сказал Сергей Кириенко.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ФЕВРАЛЯ 2017 ГОДА
Призыв США
9 февраля, выступая на заседании Постоянного совета ОБСЕ, временный поверенный США в ОБСЕ Кейт Бернс сказала:
Кейт Бернс Кейт Бернс
Фото: миссия США в ОБСЕ
«Если ереванский офис ОБСЕ придется закрыть, это негативно отразится на Азербайджане и его обязательствах в отношении ОБСЕ. Мы призываем правительство Азербайджана проявить конструктивный подход и как можно скорее найти компромиссное решение проблемы, которое позволит сохранить офис ОБСЕ в Ереване».
Блок «Оганян-Раффи-Осканян»
13 февраля В Ереване сегодня было подписано соглашение о создании блока «Оганян-Раффи-Осканян».
Вардан Осканян, Сейран Оганян и Раффи Оганесян Вардан Осканян, Сейран Оганян и Раффи Оганесян
Экс-министр обороны Армении Сейран Оганян, экс-глава МИД Армении, лидер партии «Единение» Вардан Осканян и лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян заявил, что пойдут единым блоком на предстоящие парламентские выборы.
Сейран Оганян сказал, что члены блока приложат свой опыт для осуществления изменений в системе правления, постараются ликвидировать разрыв между властью и гражданами и развить все отрасли экономики.
Вардан Осканян отметил, что все три участника блока стояли у истоков создания независимой Армении и Арцаха.
Сейран Оганян и Вардан Осканян Сейран Оганян и Вардан Осканян
«Это одна из редких возможностей изменить ситуацию в стране. Мы не сомневаемся, что очень скоро сможем многое изменить в Армении», - сказал Вардан Осканян.
В состав блока «Оганян-Раффи-Осканян» вошли также Народная партия и партия «Справедливость», а также общественные организации «Объединенные армяне», «Красные береты» и «Независимые суды».