Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը
Փետրվարի 7-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ստորագրել էր Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հաստատելու մասին հրամանագիր:
Փաստաթղթում սահմանված էին Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության հիմնարար արժեքները. անկախությունը,  պետության եւ ժողովրդի պաշտպանվածությունը, խաղաղությունը եւ միջազգային համագործակցությունը, հայապահպանությունը,  բարեկեցությունը:
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «հայկական պետականության պատմության մեջ առաջին Ազգային անվտանգության ռազմավարության ուժի մեջ մտնելը ազգային եւ տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող քաղաքական իրադարձություն է»։
«Միջգերատեսչական գործընթացի մշակման սկզբում մեզ առաջարկում էին Ազգային անվտանգության ռազմավարության հաստատման խորհրդարանական տարբերակը`
Օրենքի ձեւով: Սակայն համամաշխարհային փորձի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերափոխումը օրենսդրական ակտի կարող էր «զսպաշապիկ» դառնալ քաղաքացիական հասարակության կայացման եւ ընդհանրապես Հայաստանի ժողովրդավարացման համար», - հայտարարել էր պաշտպանության նախարարը:
«Իմ պարտքն եմ համարում շնորհակալությունս հայտնել Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարին, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարին, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի փորձագետներին` մեր պետության կարեւորագույն քաղաքական փաստաթղթի մշակման գործում ցուցաբերած խորհրդատվությունների եւ մեթոդաբանական աջակցության համար: Ընդ որում` երախտապարտությամբ եմ ուզում նշել այն հարգանքը, որը մեր գործընկերները ցուցաբերեցին մեր ազգային փաստաթղթի ինքնուրույն մշակելու մեր իրավունքի եւ կամքի հանդեպ», - հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
Կկարողանա շարունակել իր կոմպլեմենտար քաղաքականությունը
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ չնայած Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ «հռետորաբանության սրմանը», Հայաստանի կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականությունը մնում է արդյունավետ գործիք։
Մեկնաբանելով Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթը եւ դրան արեւմտյան քաղաքական գործիչների ու փորձագետների արձագանքը՝ Օսկանյանը ասել էր.
«Այսօրվա մրցակցությունն իր բնույթով գաղափարական չէ, եւ եթե այն սրվի, հետեւանքներն այն չեն լինի, ինչ կարող էին լինել «Սառը պատերազմի» ժամանակաշրջանում։ Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում, չնայած հռետորաբանության սրմանը, մեր կոմպլեմենտար քաղաքականությունը մնում է արդյունավետ, եւ կարծում եմ, որ մենք կշարունակենք արդյունավետ իրականացնել այն»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 7-13
Հայկական նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ
Փետրվարի 7-ին «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն Երեւանում ասել էր, որ, Հայաստանի կառավարության ծրագրերի համաձայն, նոր ԱԷԿ-ը պետք է պատրաստ լինի 2020 թվականից ոչ ուշ:
Կիրիենկոն ասել էր, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման ժամանակահատվածը կկազմի շուրջ 6 տարի:
«Կարծում եմ, 2012-ին կկատարվեն նախապատրաստական աշխատանքները: Պետք է հանրային լսումներ անցկացնել: Ես գիտեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը բարեխղճորեն է իրականացնում միջազգային կոնվենցիայով իր պարտականությունները եւ կտեղեկացնի հարեւան երկրներին»,- ասել էր «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրենը:
Սերգեյ Կիրիենկոն Սերգեյ Կիրիենկոն
Կիրիենկոն հայտարարել էր նաեւ, որ «չի տեսնում Ռուսաստանի մասնակցության կարիքը հայկական նոր ԱԷԿ-ի կառավարմանը»:
Կիրիենկոն նշել էր, որ հիմնական ներդրումներն իրականացնելու է հայկական կողմը: «ԱԷԿ-ը կառուցվում է Հայաստանում, եւ դրա նկատմամբ վերահսկողությունը պետք է լինի Հայաստանի կառավարության ձեռքում»,- ասել էր նա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 7-13
ԱՄՆ-ի կոչը
Փետրվարի 9-ին՝ հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում, ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Քեյթ Բըրնսն ասել էր.
Քեյթ Բըրնսը Քեյթ Բըրնսը
Լուսանկարը` ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելություն
«Եթե ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակը ստիպված լինի փակվել, դա վատ կանդրադառնա Ադրբեջանի եւ ԵԱՀԿ հանդեպ նրա կառավարության ստանձնած հանձնառության վրա։ Մենք Ադրբեջանի կառավարությանը հորդորում ենք կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել որքան հնարավոր է շուտ խնդրի փոխզիջումային լուծում գտնելու համար, որը թույլ կտա Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակը բաց պահել»։
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքը
Փետրվարի 13-ին Երեւանում ստորագրվել էր «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի ստեղծման համաձայնագիրը:
Վարդան Օսկանյանը, Սեյրան Օհանյանը եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Վարդան Օսկանյանը, Սեյրան Օհանյանը եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էին, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն միասնական դաշինքով:
Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ դաշինքի անդամները ներդնելու են իրենց փորձըˋ կառավարման համակարգում փոփոխություններ իրականացնելու համար, փորձելու են վերացնել իշխանությունների ու քաղաքացիների միջեւ եղած անջրպետն ու առաջ տանել տնտեսության բոլոր ուղղությունները:
Վարդան Օսկանյանը նկատել էր, որ դաշինքի երեք անդամներն իրենց գործունեությամբ կանգնած են եղել անկախ Հայաստանի եւ Արցախի կերտման ակունքներում:
Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը Սեյրան Օհանյանը եւ Վարդան Օսկանյանը
«Սա հազվագյուտ առիթներից մեկն է՝ երկրում իրավիճակ փոխելու համար: Մենք չենք կասկածում, որ շատ արագ կարող ենք շատ բան փոխել Հայաստանում»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:

Seyran Ohanyan and Vardan Oskanyan
Armenian President Robert Kocharian signed on February 7 the decree on approving the Strategy of National Security of Armenia.
The basic values of the National Security of the Republic of Armenia registered in the document are the following: independence, protection of the state and the people, peace and international cooperation, well-being.
On February 12 Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan stated that “the putting into operation the National Security Strategy, the first one in the history of the Armenian statehood, is a political event of both national and regional importance.”
“In the beginning of the interdepartmental process of elaboration, we were oriented towards the parliamentary approval of the National Security Strategy by means of passing a Law. However, the study of the international experience showed that the transformation of the National Security Strategy into a legislative act could become a “strait-jacket” for the formation of the civil society, and for the democratization in Armenia as a whole”, the Defense Minister stated.
“I consider it my duty to thank the Secretary of the Security Council of Russia, the U.S. Defense Secretary, as well as the NATO experts for the consultations and the methodological help in elaborating the most important political document of our country. At the same time, I want to note with gratitude the understanding and the respect, showed by our foreign partners towards our right and our will in the independent elaboration of the national document,” Serzh Sargsyan stated.
Armenia to continue complementary policy
On February 12 Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian said that despite the “sharpening of the rhetoric” between Russia and the West, the complementary foreign policy of Armenia remains an efficient tool.
Commenting on the speech of the Russian President Vladimir Putin during the Munich Conference on security issues and the reaction of the western politicians and expert, Oskanian said:
“Today’s competition does not have ideological nature, and in case of its worsening, the consequences will not be like the ones of the “cold war” epoch. I believe, in this situation, notwithstanding the sharpening of the rhetoric, our complementary policy remains efficient, and I think that we will continue effectively keeping to it.”
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 7-13, 2012
“New NPP will be ready not later than in 2020”
On February 7 Director General of “Rosatom” State Atomic Energy Corporation Sergey Kirienko stated that according to the Armenian government’s plans, the new NPP will be ready not later than in 2020.
Kirienko said that the construction of the new Armenian NPP will last about 6 years.
“I think that all the preparatory work will be realized within 2012. We should conduct public hearings. I know the Armenian government fulfills its duties under the international convention in a due manner and will inform the neighboring countries,” specified “Rosatom” Director General.
Sergey Kirienko Sergey Kirienko
Kirienko stated that “he doesn’t think Russia’s participation in managing the new Armenian NPP necessary.”
Touching upon the investments, Kirienko said that main investments will be made by the Armenian side. “The NPP is built in Armenia and the Armenian government should control it”, said Sergey Kirienko.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 7-13, 2017
Call of the USA
On February 9 Charge d’Affaires of the U.S. Mission Kate Byrnes speaking at the OSCE Permanent Council said:
Kate Byrnes Kate Byrnes
Photo: U.S. Mission to OSCE
“Should the Office in Yerevan be forced to close, this will reflect poorly on Azerbaijan and its government’s commitment to the OSCE. We urge the government of Azerbaijan to constructively engage in finding a compromise solution as soon as possible that will allow the office in Yerevan to remain open.”
Ohanyan-Raffi-Oskanyan bloc
On February 13 the Agreement on formation of Ohanyan-Raffi-Oskanyan bloc was signed in Yerevan.
Vardan Oskanyan, Seyran Ohanyan and Raffi Hovhannisyan Vardan Oskanyan, Seyran Ohanyan and Raffi Hovhannisyan
Former Minister of Defense of Armenia Seyran Ohanyan, former Foreign Minister of Armenia, and leader of Unity Party Vardan Oskanyan and Leader of Heritage Party Raffi Hovhannisyan will participate in the upcoming Parliamentary elections with a common bloc.
Seyran Ohanyan said that the members of the alliance were going to use their experience to implement changes in the governance system, trying to eliminate the gap between the government and citizens and move forward all directions of the economy.
Vardan Oskanyan observed that all the three members of the alliance had been at the origins of the establishment of independence in Armenia and Artsakh.
Seyran Ohanyan and Vardan Oskanyan Seyran Ohanyan and Vardan Oskanyan
“This is an exceptional opportunity for us to bring about changes in this country. We have no doubt about the possibility of changing a lot in a short period of time,” Vardan Oskanyan said.
The bloc also consists of People’s party and Justice party as well as United Armenians, Red Berets and Independent Judges NGOs.