• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 28-ՀՈՒԼԻՍԻ 4
Հունիս 28-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել էր, որ Կոսովոյում, Կիպրոսում, Անդրկովկասում կամ Մերձդնեստրում հակամարտությունների կարգավորման սկզբունքները «պետք է ունիվերսալ լինեն եւ հիմնվեն միջազգային իրավունքի եւ հակամարտության մեջ ներքաշված բոլոր ժողովուրդների շահերի հարգանքի վրա»։
«Քելբաջարը կարող է վերադարձվել միայն հանրաքվեից հետո»
Հունիսի 30-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «անվտանգության նկատառումներից ելնելով, Քելբաջարը կարող է վերադարձվել միայն հանրաքվե անցկացնելուց եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշելուց հետո»:
Նախարարն ասել էր, որ Քելբաջարի հարցը այն տարաձայնությունն է, որը վկայակոչում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հունիսի 22-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում արված հայտարարության մեջ:
Նույն օրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարել էր, որ հայերը դուրս չեն բերի զորքերը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից, եթե համոզված չլինեն, որ փոխհատուցում կստանան:
«Կնպաստի արդյո՞ք հայկական զորքերի դուրս բերումը լարվածության թուլացմանը: Իհարկե, դրանում ոչ մի կասկած չկա: Այդ իսկ պատճառով այս հարցը մեր առանցքային սկզբունքների կենտրոնական տարրն է: Սակայն հայերը դուրս չեն բերի իրենց զորքերը զուտ այն պատճառով, որ մենք իրենց կասենք. «Դա կօգնի թուլացնել լարվածությունը»: Նրանք կգնան այդ քայլին այն ժամանակ, եթե փոխհատուցում ստանան, եւ մեր առանցքային սկզբունքները հենց դրան են վերաբերում», - հայտարարել էր միջնորդը:
Մեթյու Բրայզան ասել էր, որ Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեի կամ բնակչության քվեարկության անցկացումը «չափազանց կարեւոր է» հայկական կողմի համար, «եւ Ադրբեջանը հենց դա պետք է առաջարկի հայերին»:
«Դժվարությունը հետեւյալն է` ինչպես սահմանել հարաբերակցությունը հայկական զորքերի դուրս բերման կամ դրանց վերատեղակայման եւ Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի քվեարկության անցկացման ժամկետի միջեւ»,- բացատրել էր Բրայզան։
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 28-ՀՈՒԼԻՍԻ 4
«Լրացուցիչ առաջարկներ»
Հուլիսի 1-ին Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեն Ժյուպեն ասել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին «լրացուցիչ առաջարկներ» կներկայացվեն:
«Ես ողջունում եմ Ռուսաստանի, նրա նախագահի ներդրումը. նա մեծ ջանքեր է գործադրել այս հարցում՝ ե՛ւ Սոչիում, ե՛ւ Կազանում: Բայց, այնուամենայնիվ, դա արդյունք չտվեց, ինչն, իհարկե, ցավալի է: Սակայն, որքան ես գիտեմ, կլինեն լրացուցիչ առաջարկներ, որպեսզի հնարավոր լինի որեւէ համաձայնության հասնել այս հարցում», - ասել էր Ալեն Ժյուպեն:
Հուլիսի 1-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հանդիսանում է միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի կրողը, եւ այդ իրավունքը պետք է լիարժեքորեն իրագործվի»:
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի համար այլ լուծում չկա», - շեշտել էր Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով այն մասին, որ Կազանում կայացած հանդիպմանը ադրբեջանական կողմը գոյություն ունեցող փաստաթղթին մոտավորապես 10 նոր առաջարկություն ներկայացրեց, Հայաստանի նախագահն ասել էր.
«Բոլորս շատ լավ հասկանում ենք, որ այդ փաստաթուղթը մշակված է այն աստիճանի, որ ցանկացած փոփոխություն կպահանջի փոփոխություններ այլ տեղերում, այլ կետերում, ենթակետերում»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 28-ՀՈՒԼԻՍԻ 4
«Մեր ունեցած զենքը թույլ է տալիս պաշտպանել մեզ»
Հունիսի 29-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ապրիլի սկզբին նախաձեռնած եւ տապալած բլիցկրիգից հետո համապատասխան հետեւություններ կանի:
«Նրանք հասկացան, որ հեշտ հաղթանակի հասնել չեն կարող: Տապալված բլիցկրիգը թույլ է տալիս հետեւություններ անել, որ ավելի մանրակրկիտ մտածեն ապագայում: Նրանք գործ ունեին Արցախի Պաշպանության բանակի հետ, որն այսօր մեր տարածաշրջանում մրցունակ է իր պատրաստվածությամբ, մարտունակությամբ եւ վարպետությամբ»,- ասել էր նախարարը:
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր գործողությունից հետո Հայաստանի ՊՆ-ն եւ Արցախի ՊԲ-ն վերլուծություն են անում, որի եզրահանգումները թույլ են տալիս ճիշտ պլանավորում իրականացնել:
«Համատեղ վերլուծությունը վկայում է, որ Հայաստանի ԶՈՒ զարգացման պլաններն այսօր համապատասխանում են ներկայիս վիճակին: Պաշտպանության համար ստեղծված բնագծերը, մեր ունեցած զենքը եւ սպառազինությունը, դրանց առկա քանակությունը թույլ են տալիս ապահովել մեր պաշտպանությունը եւ հակահարձակողական գործողությունների իրականացումը»,- ասել էր Սեյրան Օհանյանը:
Մյուս կողմից, նախարարն ընդգծել էր, որ ՀՀ ԶՈՒ-ն ունեցել է նաեւ բացթողումներ, սակայն անպատրաստ չէր:
«Եթե պատրաստ չլինեինք, ապա Ադրբեջանի զինված ուժերն ագրեսիայի ժամանակ կհասնեին իրենց նպատակներին»,- ասել էր Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:
Հայաստանը չի քննարկի ինքնավարությունը
Հունիսի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը բանակցությունների ժամանակ երբեւէ չի քննարկել եւ չի քննարկի Ադրբեջանի կազմում ԼՂ ինքնավարության հարցը:
Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ պատրաստ է քննարկել Ղարաբաղի ինքնավարության հարցը եւ որպես օրինակ բերել Նախիջեւանը՝ ասելով, որ Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը նաեւ այդ մասին են խոսել:
Նալբանդյանն Ալիեւի այդ հայտարարությունը շինծու էր անվանել:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ կերպ իր հանրությանը ցույց տալ, որ այդ պայմանավորվածություններն ի նպաստ իրենց են եղել:
«Չեմ կարծում, որ այդ մոտեցումը օգտակար կարող է լինել բանակցային գործընթացի համար: Ժամանակին հայաշատ Նախիջեւանն այսօր ամբողջովին հայաթափված է, հայկական մշակութային ժառանգությունը` ոչնչացված, եւ դա այսօր օրինակ է բերվում Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից որպես հեռանկար Լեռնային Ղարաբաղի համար: Սա այն վառ ապացույցներից է, թե ինչու դա չէր կարող լինել բանակցությունների առարկա ու չի էլ լինի»,- նշել էր Էդվարդ Նալբանդյանը:
Քերին կոչ է արել իրագործել ստանձնած պարտավորությունները
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հունիսի 30-ին հեռախոսազրույցներ էր ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ:
«Պետքարտուղար Քերին նախագահներին խնդրել է իրագործել ստանձնած պարտավորությունները, ներառյալ վստահության ամրապնդմանն ուղղված երկու միջոցները, որոնց մասին նրանք պայմանավորվել էին մայիսի 16 Վիեննայում եւ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներում:
Պետքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը բովանդակային բանակցություններին, որոնք կարող են համապարփակ լուծման բերել եւ կոչ է արել նախագահներին շարունակել երկխոսությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո», - հայտնել էր ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 28 ИЮНЯ-4 ИЮЛЯ 2006 ГОДА
28 июня президент России Владимир Путин сказал, что принципы урегулирования конфликтов в Косово, на Кипре, в Закавказье или Приднестровье «должны быть универсальными и опираться на международное право, на уважение интересов всех затронутых в конфликте народов».
«Кельбаджар может быть возвращен только после проведения референдума»
30 июня министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что, «исходя из соображений безопасности, Кельбаджар может быть возвращен лишь после проведения референдума и определения окончательного статуса Нагорного Карабаха».
Министр сказал, что вопрос Кельбаджара является тем самым разногласием, на которое ссылались сопредседатели Минской группы ОБСЕ в заявлении, сделанном 22 июня на заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене.
В тот же день американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил, что армяне не станут выводить свои войска с контролируемых территорий, не будучи уверенными в том, что получат что-то взамен.
«Поможет ли вывод армянских войск снижению напряженности? Конечно, в этом нет никаких сомнений. Поэтому это является центральным элементом в наших ключевых принципах. Однако армяне не будут выводить свои войска лишь из-за того, что мы скажем им: «Это поможет снизить напряженность». Они сделают это, если получат что-то взамен, и наши ключевые принципы касаются именного этого», - заявил американский посредник.
Мэтью Брайза говорил, что проведение референдума, или голосования населения о будущем статусе Карабаха является «чрезвычайно важным» для армянской стороны, «и именно это Азербайджан должен предложить армянам».
«Сложность заключаются в следующем: как установить соотношение между выводом или передислокацией армянский войск с датой проведения голосования о будущем статусе Карабаха», - объяснял Брайза.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 28 ИЮНЯ-4 ИЮЛЯ 2011 ГОДА
«Дополнительные предложения»
1 июля министр иностранных дел Франции Ален Жюппе заявил, что сторонам карабахского конфликта будут сделаны «дополнительные предложения».
«Я приветствую усилия России, российского президента, он приложил много усилий в этом вопросе и в Сочи, и в Казани. Но, тем не менее, это не привело ни к каким результатам, и это, конечно, печально. Тем не менее, насколько я знаю, сейчас будут дополнительные предложения, чтобы все-таки возможно было достичь какого-то соглашения по этому вопросу», - сказал Ален Жюппе.
1 июля президент Армении Серж Саргсян заявил, что «народ Нагорного Карабаха обладает международно признанным правом на самоопределение, которое должно было реализовано в полном объеме».
«Другого решения для урегулирования карабахской проблемы не существует», - подчеркнул Серж Саргсян.
Говоря о том, что на встрече в Казани азербайджанская сторона внесла около десяти новых предложений к существующему документу, президент Армении сказал:
«Все мы прекрасно понимаем, что этот документ отработан до той степени, что любое изменение потребует изменений в других местах, в других пунктах, в других подпунктах».
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 28 ИЮНЯ-4 ИЮЛЯ 2016 ГОДА
«Наше оружие позволяет нам защитить себя»
29 июня министр обороны Армении Сейран Оганян выразил надежду, что военно-политическое руководство Азербайджана сделает соответствующие выводы из неудавшегося блицкрига в начале апреля.
«Они поняли, что им не добиться легкой победы. Неудавшийся блицкриг научит их обдумывать все внимательнее в будущем. Они имеют дело с Армией обороны НКР, которая своей подготовкой, боеспособностью и профессионализмом сегодня конкурентоспособна в нашем регионе», - сказал министр.
По его словам, минобороны Армении и Армия обороны НКР проводят анализ каждого действия, и полученные выводы позволяют проводить правильное планирование.
«Совместный анализ показывает, что планы развития ВС Армении на сегодняшний день соответствуют нынешней ситуации. Линии защиты, оружие и боеприпасы, которые у нас есть, и их количество позволяют нам обеспечить свою защиту и осуществлять контрнаступательные действия», - говорил Сейран Оганян.
С другой стороны, министр подчеркнул, что ВС Армении допустили и некоторые просчеты, однако войска были готовы к началу апрельской войны.
«Если бы мы не были готовы, то азербайджанские вооруженные силы в результате агрессии добились бы своих целей»,- сказал глава оборонного ведомства Армении.
Армения не станет обсуждать автономию
29 июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что армянская сторона в ходе переговоров никогда не обсуждала и не станет обсуждать вопрос автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана.
После встречи в Санкт-Петербурге президент Азербайджана Ильхам Алиев, вернувшись в Баку, заявил, что готов обсудить вопрос автономии Карабаха и в качестве примера привел Нахичеван, сказав, что на встрече в Санкт-Петербурге обсуждался и этот вопрос.
Налбандян назвал это заявление Алиева ложным.
По его словам, Азербайджан сегодня пытается каким-нибудь образом показать своей общественности, что добился выгодных для себя договоренностей.
«Не думаю, что этот подход может быть полезным для переговорного процесса. В свое время Нахичеван был заселен армянами, а сегодня армян там не осталось, армянское культурное наследие уничтожено, и президент Азербайджана приводит это как пример будущего Нагорного Карабаха. Это одно из ярких подтверждений тому, почему этот вопрос не может стать предметом переговоров», - отметил Эдвард Налбандян.
Керри призвал выполнять обязательства
Госсекретарь США Джон Керри провел 30 июня телефонные беседы с президентами Армении и Азербайджана.
«Госсекретарь Керри попросил президентов выполнять достигнутые обязательства, включая две меры по укреплению доверия, договоренность о которых была достигнута на встречах 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге. Госсекретарь подтвердил, что США поддерживают содержательные переговоры, которые могут привести к всеобъемлющему разрешению, и призвал президентов продолжить диалог под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - сообщил пресс-секретарь Госдепартамента.