•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
Հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն հայտարարել էր, որ պաշտոնական Բաքուն չպետք է համաձայնվի Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացմանը, քանի որ դա կհանգեցնի բուն ադրբեջանական տարածքների կորստին։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկում է Ադրբեջանին համակերպվել տարածքների կորստի հետ եւ բացահայտ զիջումներ անել Հայաստանին, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումն է»,- ասել էր Գուլուզադեն:
Վաֆա Գուլուզադեն Վաֆա Գուլուզադեն
Նրա կարծիքով, միջնորդները դիմել են «շատ պարզունակ խորամանկության» եւ առաջարկում են Լեռնային Ղարաբաղում անցկացնել հանրաքվե ոչ թե նրա շուրջ տարածքներն Ադրբեջանին վերադարձնելուց անմիջապես հետո, այլ, ասենք, 10 տարի անց: Նախագահի նախկին խորհրդականի խոսքերով, «այդ քայլը հավասարազոր կլինի պետական դավաճանությանը»:
«Ներկայացում»
Հուլիսի 15-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հայտարարել էր, որ «եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ցանկանում դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղը որպես հակամարտության կողմ, դա նշանակում է, որ այն չի ցանկանում կարգավորել խնդիրը»:
Ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքն Արկադի Ղուկասյանն անվանել էր «ներկայացում» եւ շեշտել, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության խնդիրը լուծել անհնար է:
Էվանսի նախազգուշացումը
Հուլիսի 19-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ 2007 եւ 2008 թվականին Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների արդյունքները կեղծելու ցանկացած փորձ մեծ խնդիրներ կառաջացնի:
«Միացյալ Նահանգները գտնում են, որ 2007 եւ 2008 թվականին Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները պետք է լինեն ազատ եւ արդար եւ այդպես ընկալվեն ինչպես հայ ընտրողների, այնպես էլ միջազգային դիտորդների կողմից»,- նշել էր ամերիկացի դիվանագետը։
Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականին Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականին
«Այս տարածաշրջանում որոշ այլ ընտրությունների դասը պետք է չափազանց պարզ եւ հստակ լինի ցանկացած մեկի համար, ով գայթակղություն կունենա կեղծել ընտրությունների արդյունքները. մարդիկ հիմար չեն եւ կհայտնաբերեն դա, ինչը կառաջացնի մեծ խնդիր` հղի ահռելի ռիսկերով», - ասում էր Ջոն Էվանսը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցի նախաձեռնողների հայտարարությունը
Հուլիսի 15-ին «ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոց» նախագծի նախաձեռնողները հանդես էին եկել Հանրային խորհրդի անդամներին ուղղված բաց նամակով` «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների ընդունման եւ դրա շուրջ հասարակության մեջ ծավալվող քննարկումների կապակցությամբ:
Նամակի հեղինակները նշում էին, որ ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցը բարեգործական մասնավոր նախագիծ է՝ առանց պետական ֆինանսավորման, եւ նախատեսվող ներդրումների ծավալը կգերազանցի $‌60 մլն-ը, եւ այդ գումարը չի ներառում անապահով ընտանիքների տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված աջակցության միջոցները:
«Նշենք, որ հայաստանցի երեխաների շուրջ 80%-ը կսովորեն անվճար հիմունքներով` բարեգործական կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց կողմից հատկացված կրթաթոշակներով»,- նկատել էին նամակի հեղինակները` ընդգծելով, որ «մեր աշակերտների էլիտարությունը պայմանավորված է նրանց ինտելեկտուալ կարողություններով, եւ ոչ թե նրանց ծնողների բարեկեցությամբ»:
Նամակում ասվում էր, որ դպրոցն ավարտելուց հետո աշակերտին տրվելու է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմ, որը բացում է տարբեր երկրների լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների դռները:
Ռուբեն Վարդանյանը 2010 թվականին Ռուբեն Վարդանյանը 2010 թվականին
«Այս պահին մենք ափսոսանքով, բայց լրջորեն դիտարկում ենք նախագծի կասեցման հնարավորությունը: Կարծում ենք, որ նույնիսկ առանց հավելյալ խոչընդոտների այս բարդ նախաձեռնության հաջող մեկնարկի եւ իրականացման համար, նույնիսկ պետության եւ հասարակության կողմից լիակատար աջակցության պայմաններում, հսկայական ջանքեր կպահանջվեն համոզել ծնողներին, որպեսզի որակյալ կրթություն ստանալու եւ բնակվելու համար իրենց երեխաներին ուղարկեն անծանոթ եւ անսովոր մի երկիր»,- նշվում էր նամակում:
ԵՄ-ի հետ բանակցությունների մեկնարկը
Հուլիսի 19-ին Երեւանում կայացել էր Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունների առաջին փուլը:
Գունար Վիգանդը եւ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը Գունար Վիգանդը եւ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Գունար Վիգանդը հայտարարել էր կողմերի ռազմավարական հետաքրքրության մասին՝  այս «հավակնոտ եւ հեռանկարային համաձայնագիրը» կնքելու հարցում: Նա կարծիք էր հայտնել, որ բանակցությունների արդյունքում Հայաստանը կդառնա ավելի գրավիչ երկիր ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին ներդրողների համար։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
«Կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն»
Հուլիսի 15-ին հրապարակվել էր ՀՀ Սահմանադրության 1-7 գլուխների նախագծի նախնական տարբերակը, որի համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովը կազմվելու է համամասնական ընտրակարգով ընտրված առնվազն 101 պատգամավորից, ինչը պետք է երաշխավորի «կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձեւավորումը»:

•    15 YEARS AGO: JULY 13-19, 2005
On July 15, former adviser of Azerbaijani President Vafa Guluzade stated that official Baku shouldn’t agree to a referendum in Nagorno Karabakh, “since this will bring to the loss of Azerbaijan’s native lands”.
“The Minsk Group offers the government of Azerbaijan to accept the fact of territories’ loss and make open concessions to Armenia, one of which is the signing of the agreement on holding a referendum in Nagorno Karabakh,” Guluzade said.
Vafa Guluzade Vafa Guluzade
According to him, the mediators have prepared a “very simple trick” and suggest holding a referendum in Nagorno Karabakh not right after the return of the territories around Karabakh to Azerbaijan, but, for instance, in some 10 years.  The former adviser of Azerbaijani President said “this step will be equal to state treason”.
“Performance”
On July 15, President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), Arkady Ghukasian, said that “if the leadership of Azerbaijan doesn’t want to perceive Nagorno Karabakh as a party in the conflict, this means that it doesn’t want a settlement”.
Arkady Ghukasian described the behavior of Azerbaijani authorities as a “performance” and pointed out that the problem cannot be solved without the participation of Nagorno Karabakh.
Fraught with huge risks
On July 19, U.S. Ambassador to Armenia John Evans said in an exclusive interview with Mediamax that any attempt to falsify the results of the upcoming parliamentary and presidential elections in 2007 and 2008 will create a big problem for Armenia.
“The United States believes that the elections scheduled for 2007 and 2008 in Armenia must be free and fair, and perceived as such by the Armenian electorate, as well as by international observers,” U.S. official told stated.
John Evans and Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan in 2005  John Evans and Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan in 2005
“The lesson of some other elections in this region ought to be clear to anyone tempted to falsify election results: the people are not stupid, and they will figure it out, and that will create a big problem, fraught with great risks,” John Evans said.
•    10 YEARS AGO: JULY 13-19, 2010
The statement of initiators of DILIJAN International School project
On July 15, initiators of DILIJAN International School project sent an open letter to the members of the Public Council of Armenia in connection with discussions, which have developed in the society around the introduction of changes to the law on “Language”.
The authors of the letter noted that DILIJAN International School is a private philanthropic project involving no state funding. Planned investments in the project exceed $‌60 million, which does not include money from the fund to support talented children from impoverished families.
“One should note that about 80% of Armenian children will be studying free of charge, on scholarship from charitable organizations and individuals”, the authors of the letter noted, stressing that “the fact that our students are elite ones is conditioned by their intellectual abilities and not by the wealth of their parents”.
The letter said that upon completion of the school, its students will be issued an International Baccalaureate (IB) diploma, which opens the doors to the best higher learning institutes in different countries.
The authors of the letter stated that “because of an unfavorable combination of circumstances, our project has met with a negative reaction among the progressive and outspoken members of Armenian society”.
Ruben Vardanyan in 2010 Ruben Vardanyan in 2010
“At present, we are regrettably seriously considering the suspension of work on the project, as it is our belief that even without these additional obstacles to the successful realization of such a complex initiative, and even provided the full support of government and society, it will require an incredible amount of effort to convince parents to send their children to a country about which they know very little and which they do not conceive of as a place to live and receive an education”, the letter read.
The first stage of negotiations with EU
On July 19, the first round of negotiations on signing the Associated Agreement between Armenia and the European Union (EU) was held in Yerevan.
Gunnar Wiegand and Armenian Deputy FM Karine Ghazinyan Gunnar Wiegand and Armenian Deputy FM Karine Ghazinyan
Representative of the European Union Gunar Wiegand spoke about the strategic interest of the sides to conclude this “ambitious and prospective agreement”. He expressed opinion that as a result of negotiations, Armenia will become a more attractive country both for foreign and local investors.
•    5 YEARS AGO: JULY 13-19, 2015
“Stable parliamentary majority”
On July 15, the preliminary version of Chapters 1-7 of the Constitution was published, in accord with which the National Assembly of Armenia will be comprised of at least 101 MPs elected in a proportional system, who should secure the formation of a “stable parliamentary majority.”