•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
Հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն հայտարարել էր, որ պաշտոնական Բաքուն չպետք է համաձայնվի Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացմանը, քանի որ դա կհանգեցնի բուն ադրբեջանական տարածքների կորստին։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկում է Ադրբեջանին համակերպվել տարածքների կորստի հետ եւ բացահայտ զիջումներ անել Հայաստանին, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումն է»,- ասել էր Գուլուզադեն:
Վաֆա Գուլուզադեն Վաֆա Գուլուզադեն
Նրա կարծիքով, միջնորդները դիմել են «շատ պարզունակ խորամանկության» եւ առաջարկում են Լեռնային Ղարաբաղում անցկացնել հանրաքվե ոչ թե նրա շուրջ տարածքներն Ադրբեջանին վերադարձնելուց անմիջապես հետո, այլ, ասենք, 10 տարի անց: Նախագահի նախկին խորհրդականի խոսքերով, «այդ քայլը հավասարազոր կլինի պետական դավաճանությանը»:
«Ներկայացում»
Հուլիսի 15-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հայտարարել էր, որ «եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ցանկանում դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղը որպես հակամարտության կողմ, դա նշանակում է, որ այն չի ցանկանում կարգավորել խնդիրը»:
Ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքն Արկադի Ղուկասյանն անվանել էր «ներկայացում» եւ շեշտել, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության խնդիրը լուծել անհնար է:
Էվանսի նախազգուշացումը
Հուլիսի 19-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ 2007 եւ 2008 թվականին Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների արդյունքները կեղծելու ցանկացած փորձ մեծ խնդիրներ կառաջացնի:
«Միացյալ Նահանգները գտնում են, որ 2007 եւ 2008 թվականին Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները պետք է լինեն ազատ եւ արդար եւ այդպես ընկալվեն ինչպես հայ ընտրողների, այնպես էլ միջազգային դիտորդների կողմից»,- նշել էր ամերիկացի դիվանագետը։
Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականին Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը 2005 թվականին
«Այս տարածաշրջանում որոշ այլ ընտրությունների դասը պետք է չափազանց պարզ եւ հստակ լինի ցանկացած մեկի համար, ով գայթակղություն կունենա կեղծել ընտրությունների արդյունքները. մարդիկ հիմար չեն եւ կհայտնաբերեն դա, ինչը կառաջացնի մեծ խնդիր` հղի ահռելի ռիսկերով», - ասում էր Ջոն Էվանսը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցի նախաձեռնողների հայտարարությունը
Հուլիսի 15-ին «ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոց» նախագծի նախաձեռնողները հանդես էին եկել Հանրային խորհրդի անդամներին ուղղված բաց նամակով` «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների ընդունման եւ դրա շուրջ հասարակության մեջ ծավալվող քննարկումների կապակցությամբ:
Նամակի հեղինակները նշում էին, որ ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցը բարեգործական մասնավոր նախագիծ է՝ առանց պետական ֆինանսավորման, եւ նախատեսվող ներդրումների ծավալը կգերազանցի $‌60 մլն-ը, եւ այդ գումարը չի ներառում անապահով ընտանիքների տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված աջակցության միջոցները:
«Նշենք, որ հայաստանցի երեխաների շուրջ 80%-ը կսովորեն անվճար հիմունքներով` բարեգործական կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց կողմից հատկացված կրթաթոշակներով»,- նկատել էին նամակի հեղինակները` ընդգծելով, որ «մեր աշակերտների էլիտարությունը պայմանավորված է նրանց ինտելեկտուալ կարողություններով, եւ ոչ թե նրանց ծնողների բարեկեցությամբ»:
Նամակում ասվում էր, որ դպրոցն ավարտելուց հետո աշակերտին տրվելու է Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմ, որը բացում է տարբեր երկրների լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների դռները:
Ռուբեն Վարդանյանը 2010 թվականին Ռուբեն Վարդանյանը 2010 թվականին
«Այս պահին մենք ափսոսանքով, բայց լրջորեն դիտարկում ենք նախագծի կասեցման հնարավորությունը: Կարծում ենք, որ նույնիսկ առանց հավելյալ խոչընդոտների այս բարդ նախաձեռնության հաջող մեկնարկի եւ իրականացման համար, նույնիսկ պետության եւ հասարակության կողմից լիակատար աջակցության պայմաններում, հսկայական ջանքեր կպահանջվեն համոզել ծնողներին, որպեսզի որակյալ կրթություն ստանալու եւ բնակվելու համար իրենց երեխաներին ուղարկեն անծանոթ եւ անսովոր մի երկիր»,- նշվում էր նամակում:
ԵՄ-ի հետ բանակցությունների մեկնարկը
Հուլիսի 19-ին Երեւանում կայացել էր Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունների առաջին փուլը:
Գունար Վիգանդը եւ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը Գունար Վիգանդը եւ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Գունար Վիգանդը հայտարարել էր կողմերի ռազմավարական հետաքրքրության մասին՝  այս «հավակնոտ եւ հեռանկարային համաձայնագիրը» կնքելու հարցում: Նա կարծիք էր հայտնել, որ բանակցությունների արդյունքում Հայաստանը կդառնա ավելի գրավիչ երկիր ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին ներդրողների համար։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 13-19
«Կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն»
Հուլիսի 15-ին հրապարակվել էր ՀՀ Սահմանադրության 1-7 գլուխների նախագծի նախնական տարբերակը, որի համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովը կազմվելու է համամասնական ընտրակարգով ընտրված առնվազն 101 պատգամավորից, ինչը պետք է երաշխավորի «կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձեւավորումը»:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 ИЮЛЯ 2005 ГОДА
официальный Баку не должен соглашаться на проведение референдума в Нагорном Карабахе, «поскольку это приведет к потере исконных территорий Азербайджана».
«Минская группа предлагает руководству Азербайджана признать факт потери территорий и пойти на открытые уступки Армении, одной из которых является подписание соглашения о проведении референдума в Нагорном Карабахе», - заявил Гулузаде.
Вафа Гулузаде Вафа Гулузаде
По его мнению, посредники приготовили «очень банальную уловку» и предлагают провести референдум в Нагорном Карабахе не сразу после возвращения Азербайджану оккупированных территорий вокруг него, а, скажем, через 10 лет. По словам бывшего советника президента, «этот шаг будет равносилен государственной измене».
«Спектакль»
15 июля президент НКР Аркадий Гукасян заявил, что «если руководство Азербайджана не желает видеть в Нагорном Карабахе сторону конфликта, это означает, что оно не желает  урегулирования».
Поведение азербайджанских властей Аркадий Гукасян назвал «спектаклем» и подчеркнул, что без участия Нагорного Карабаха проблему разрешить невозможно.
«Чревато огромными рисками»
19 июля посол США в Армении Джон Эванс заявил в интервью Медиамакс, что попытки сфальсифицировать итоги предстоящих в 2007 и 2008 гг. парламентских и президентских выборов могут создать большие проблемы для Армении.
«Соединенные Штаты считают, что выборы, намеченые в Армении на 2007 и 2008 гг., должны быть свободными и справедливыми и должны быть восприняты таковыми как армянскими избирателями, так и международными наблюдателями», - заявил американский дипломат.
Джон Эванс и министр обороны Армении Серж Саргсян в 2005 году Джон Эванс и министр обороны Армении Серж Саргсян в 2005 году
«Урок некоторых других выборов в этом регионе должен быть предельно ясным для любого, у кого возникнет искушение сфальсифицировать итоги выборов: люди не глупы и обнаружат это, и так возникнет большая проблема, чреватая огромными рисками», - говорил Джон Эванс.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 ИЮЛЯ 2010 ГОДА
Заявление инициаторов проекта «Международная школа ДИЛИЖАН»
15 июля инициаторы проекта «Международная школа ДИЛИЖАН» выступили с открытым письмом к членам Общественного совета Армении в связи с развернувшимися в обществе дискуссиями вокруг внесения изменений в закон «О языке».
Авторы письма отмечали, что Международная школа ДИЛИЖАН - благотворительный частный проект без финансирования со стороны государства, и объем планируемых инвестиций превысит $‌60 млн, которые не включают средства фонда на поддержку талантливых детей из малообеспеченных семей.
«Следует отметить, что порядка 80% ребят из Армении будут учиться бесплатно, на стипендии от благотворительных организаций и частных лиц», - замечали авторы письма, подчеркнув, что «элитарность наших студентов обусловлена их интеллектуальными способностями, а не благосостоянием их родителей».
В письме говорилось, что по окончании школы ее ученикам будет выдаваться диплом Международного бакалавриата (МБ), который открывает двери лучших высших учебных заведений в различных странах.
Авторы письма заявили, что «в результате неблагоприятного стечения обстоятельств в прогрессивной и деятельной части общества Армении сложилось негативное отношение к нашему проекту».
Рубен Варданян в 2010 году Рубен Варданян в 2010 году
«В настоящий момент мы с сожалением, но всерьез рассматриваем возможность приостановки работы над проектом, так как считаем, что для успешной реализации такого сложного начинания даже при условии полной поддержки со стороны государства и общества и без дополнительных препятствий потребуются гигантские усилия, чтобы убедить родителей отправить своих детей в страну, плохо им знакомую и непривычную как место получения образования и проживания», - говорилось в письме.
Первый этап переговоров с ЕС
19 июля в Ереване прошел первый этап переговоров о подписании Соглашения об ассоциации между Арменией и Европейским Союзом (ЕС).
Гунар Виганд и замминистра иностранных дел Армении Карине Казинян Гунар Виганд и замминистра иностранных дел Армении Карине Казинян
Представитель Европейской Комиссии Гунар Виганд заявил о стратегической заинтересованности сторон заключить это «амбициозное и перспективное соглашение». Он выразил мнение, что в результате переговоров Армения станет более привлекательной страной как для внешних, так и внутренних инвесторов.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 ИЮЛЯ 2015 ГОДА
«Стабильное парламентское большинство»
15 июля был опубликован предварительный вариант 1-7 глав Конституции Армении, согласно которому Национальное Собрание Армении будет состоять как минимум из 101 депутата, избранных по пропорциональной системе, которая должна гарантировать формирование «стабильного парламентского большинства».