5/10/15. ԵԽ Վարշավայի գագաթնաժողովը, Էդելսթեյնի կոչը
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
Ներգրավել ԼՂՀ-ն եվրոպական ինտեգրման գործընթացներին
Մայիսի 16-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Վարշավայում կայացած Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովում հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները տեսնում է եվրոպական արժեքների հարգանքի համատեքստում:
«Հայաստանում հավատում են բաց սահմաններով Եվրոպային` առանց բռնության, առանց շրջափակումների, առանց փախստականների: Եվրոպային, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները եւ ժողովուրդների ազատ ընտրության իրավունքը, որտեղ ներկան կառուցվում է անցյալի օբյեկտիվ գնահատականի վրա: Այս համատեքստում մենք տեսնում ենք նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը: Իսկ ավելի հստակ` դե ֆակտո կայացած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը եվրոպական ինտեգրման գործընթացներին ներգրավելու ձեւաչափի որոնումը»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում
Օսկանյանը մերժել է Ալիեւի առաջարկը
Մայիսի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը Վարշավայում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի առաջարկությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղին «ինքնավարության ամենաբարձր մակարդակ» տրամադրելու վերաբերյալ անընդունելի է հայկական կողմի համար:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը շեշտել էր, որ ինքնավարությունն «անցած փուլ» է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար:
«Նրանք ունեին այդ ինքնավարությունն Ադրբեջանի տարածքում խորհրդային տարիներին եւ խտրականության էին ենթարկվում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից»,- հիշեցրել էր Վարդան Օսկանյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովին։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
«Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին»
Մայիսի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ արձանագրությունների ստորագրումից հետո «Թուրքիան վերադարձավ նախապայմանների լեզվին եւ արգելափակեց թուրքական խորհրդարանում արձանագրությունների վավերացումը»:
Հանդես գալով Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նիստում՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «չնայած բազմաթիվ դժվարություններին, մենք սկսեցինք գործընթացը Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, վարեցինք բանակցությունները եւ ստորագրեցինք արձանագրությունները այն ընդհանուր փոխըմբռնմամբ, որ կարգավորման գործընթացում չեն կարող լինել նախապայմաններ»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելը Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունն էր:
«Այդ իսկ պատճառով Հայաստանի նախագահը որոշեց կասեցնել վավերացման գործընթացը Հայաստանում, մինչեւ Անկարան նորից պատրաստ լինի շարունակել գործընթացը առանց նախապայմանների, եւ այդ քայլը դրական ընկալվեց միջազգային հանրության կողմից»,- նշել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
Էդելսթեյնի կոչը
Մայիսի 12-ին Իսրայելի Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելսթեյնը կոչ էր արել երկրի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հանդես գալով Իսրայելի խորհրդարանում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ նիստին, նա շեշտել էր, որ Իսրայելն այլեւս չի կարող տեղի տալ դիվանագիտական ճնշումներին կամ «թաքնվել մշուշոտ ձեւակերպումների հետեւում»:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը
«Գաղտնիք չէ, որ Իսրայելը բավական հակասական դիրքորոշում է որդեգրել Հայոց ցեղասպանության հարցում: Դիվանագիտական եւ այլ դրդապատճառներից ելնելով՝ մեր դիրքորոշումը չափազանց անվճռական ու զուսպ է եղել եւ որպես հետեւանք՝ այդ պատմական իրադարձության կարեւորությունը նվազեցվել է: Մենք՝ հրեաներս, տառապել ենք Հոլոքոստից, որի հետեւանքները մինչ այսօր տեսանելի են, եւ մենք չպետք է նվազեցնենք ողբերգության աստիճանը»,- ասել էր նա:
Յուլի Էդելսթեյնը նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը եղել է նախորդ դարասկզբի «ամենասարսափելի եւ դրամատիկ իրադարձություններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ 1.5 միլիոն հայ ոչնչացվել է «սպանդի եւ տեղահանման միջոցով՝ ռասիզմի եւ այլատյացության հողի վրա»:
Հայաստանը մտահոգված է
Մայիսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ «ռուսական զենքի՝ Ադրբեջանում հայտնվելը մտահոգիչ է»:
«Ռուսական զենքի՝ Ադրբեջանում հայտնվելը, իհարկե, մեզ մտահոգում է։ Դա յուրաքանչյուր սուվերեն պետության խնդիրն է։ Կարծում եմ՝ ՌԴ ղեկավարությունն այդ ամենի հետ մեկտեղ վերահսկելի վիճակում է պահում մեր տարածաշրջանն ու հարեւաններին, հատկապես, որ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»,- ասել էր Սեյրան Օհանյանը:

5/10/15: Саммит Совета Европы в Варшаве, призыв Эдельштейна
Генсек Совета Европы Терри Дэвис (в центре) и президент Польши Александр Квасьневский (справа) на саммите в Варшаве
Премьер-министр Израиля Бениамин Нетаньяху и Юлий Эдельштейн
•    15 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 МАЯ 2005 ГОДА
Привлечь НКР к европейским интеграционным процессам
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 16 мая в Варшаве, что видит перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта в контексте уважения европейских ценностей.
«В Армении верят в Европу с открытыми границами, без насилия, без блокад, без беженцев. В Европу, где уважаются права человека и право народов на свободный выбор, где настоящее строится на объективной оценке прошлого. В этом контексте мы видим и перспективу урегулирования нагорно-карабахского конфликта. А именно, поиск формулы привлечения де-факто состоявшейся Нагорно-Карабахской Республики к европейским интеграционным процессам»,- заявил Роберт Кочарян, выступая на cаммите Совета Европы.
Генсек Совета Европы Терри Дэвис (в центре) и президент Польши Александр Квасьневский (справа) на саммите в Варшаве Генсек Совета Европы Терри Дэвис (в центре) и президент Польши Александр Квасьневский (справа) на саммите в Варшаве
Осканян отверг предложение Алиева
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил 16 мая в Варшаве, что предложение президента Азербайджана Ильхама Алиева о готовности предоставить Нагорному Карабаху «самую высокую степень автономии» является неприемлемым для армянской стороны.
Глава МИД Армении заявил, что автономия является «пройденным этапом» для армян Нагорного Карабаха. «Они обладали этой автономией в составе Азербайджана в советское время и подвергались дискриминации со стороны азербайджанских властей»,- напомнил Вардан Осканян, выступая на саммите Совета Европы.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 МАЯ 2010 ГОДА
«Турция вернулась к языку предусловий»
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян заявил 11 мая, что после подписания протоколов о нормализации отношений с Арменией, «Турция вернулась к языку предусловий, чем заблокировала ратификацию протоколов в парламенте».
Выступая на заседании Комитета министров Совета Европы, Эдвард Налбандян сказал, что «несмотря на множество трудностей, мы начали процесс при посредничестве Швейцарии, провели переговоры и подписали протоколы с общим пониманием того, что в процессе нормализации не может быть предусловий».
Эдвард Налбандян подчеркнул, что нормализация отношений с Турцией была инициативой президента Армении.
«Именно по этой причине президент Армении принял решение приостановить процесс ратификации до тех пор, пока Анкара будет снова готова продолжить процесс без предусловий, и этот шаг был положительно воспринят международным сообществом», - сказал глава МИД Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 МАЯ 2015 ГОДА
Призыв Эдельштейна
12 мая спикер израильского Кнессета Юлий Эдельштейн призвал правительство страны признать Геноцид армян.
Выступая в парламенте в ходе специального заседания, посвященного 100-летию Геноцида армян, он сказал, что Израиль больше не может уступать дипломатическому давлению и прятаться за «туманными формулировками».
Премьер-министр Израиля Бениамин Нетаньяху и Юлий Эдельштейн Премьер-министр Израиля Бениамин Нетаньяху и Юлий Эдельштейн
«Не секрет, что Израиль занимает достаточно противоречивую позицию в вопросе Геноцида армян. Исходя из дипломатических и других соображений, наша позиция была достаточно нерешительной и сдержанной и, как следствие, значимость этого исторического события была занижена. Мы, евреи, страдали от Холокоста, последствия которого видимы до сих пор, и мы не должны занижать уровень трагедии», - сказал он.
Йоэль Эдельштейн отметил, что Геноцид армян был одним из «самых страшных и драматических событий начала прошлого века», подчеркнув, что 1,5 млн армян были уничтожены «путем погромов и депортаций на почве расизма и ксенофобии».
Армения обеспокоена появлением российского оружия в Азербайджане
Министр обороны Армении Сейран Оганян сказал 12 мая, что «появление российского оружия в Азербайджане вызывает беспокойство».
«Нас, конечно, беспокоит появление российского оружия в Азербайджане. Это дело любого суверенного государства. Думаю, руководство РФ, в то же время, контролирует ситуацию в регионе и между соседями, тем более что армяно-российские отношения в сфере военно-технического сотрудничества находятся на столь высоком уровне», - подчеркнул Сейран Оганян.