5/10/15. ԵԽ Վարշավայի գագաթնաժողովը, Էդելսթեյնի կոչը
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
Ներգրավել ԼՂՀ-ն եվրոպական ինտեգրման գործընթացներին
Մայիսի 16-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Վարշավայում կայացած Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովում հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները տեսնում է եվրոպական արժեքների հարգանքի համատեքստում:
«Հայաստանում հավատում են բաց սահմաններով Եվրոպային` առանց բռնության, առանց շրջափակումների, առանց փախստականների: Եվրոպային, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները եւ ժողովուրդների ազատ ընտրության իրավունքը, որտեղ ներկան կառուցվում է անցյալի օբյեկտիվ գնահատականի վրա: Այս համատեքստում մենք տեսնում ենք նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը: Իսկ ավելի հստակ` դե ֆակտո կայացած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը եվրոպական ինտեգրման գործընթացներին ներգրավելու ձեւաչափի որոնումը»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դէվիսը (կենտրոնում) եւ Լեհաստանի նախագահ Ալեքսանդր Կվասկեւսկին Վարշավայի գագաթնաժողովում
Օսկանյանը մերժել է Ալիեւի առաջարկը
Մայիսի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը Վարշավայում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի առաջարկությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղին «ինքնավարության ամենաբարձր մակարդակ» տրամադրելու վերաբերյալ անընդունելի է հայկական կողմի համար:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը շեշտել էր, որ ինքնավարությունն «անցած փուլ» է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար:
«Նրանք ունեին այդ ինքնավարությունն Ադրբեջանի տարածքում խորհրդային տարիներին եւ խտրականության էին ենթարկվում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից»,- հիշեցրել էր Վարդան Օսկանյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովին։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
«Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին»
Մայիսի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ արձանագրությունների ստորագրումից հետո «Թուրքիան վերադարձավ նախապայմանների լեզվին եւ արգելափակեց թուրքական խորհրդարանում արձանագրությունների վավերացումը»:
Հանդես գալով Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նիստում՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «չնայած բազմաթիվ դժվարություններին, մենք սկսեցինք գործընթացը Շվեյցարիայի միջնորդությամբ, վարեցինք բանակցությունները եւ ստորագրեցինք արձանագրությունները այն ընդհանուր փոխըմբռնմամբ, որ կարգավորման գործընթացում չեն կարող լինել նախապայմաններ»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելը Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունն էր:
«Այդ իսկ պատճառով Հայաստանի նախագահը որոշեց կասեցնել վավերացման գործընթացը Հայաստանում, մինչեւ Անկարան նորից պատրաստ լինի շարունակել գործընթացը առանց նախապայմանների, եւ այդ քայլը դրական ընկալվեց միջազգային հանրության կողմից»,- նշել էր ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 11-17
Էդելսթեյնի կոչը
Մայիսի 12-ին Իսրայելի Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելսթեյնը կոչ էր արել երկրի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հանդես գալով Իսրայելի խորհրդարանում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ նիստին, նա շեշտել էր, որ Իսրայելն այլեւս չի կարող տեղի տալ դիվանագիտական ճնշումներին կամ «թաքնվել մշուշոտ ձեւակերպումների հետեւում»:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն եւ Յուլի Էդելսթեյնը
«Գաղտնիք չէ, որ Իսրայելը բավական հակասական դիրքորոշում է որդեգրել Հայոց ցեղասպանության հարցում: Դիվանագիտական եւ այլ դրդապատճառներից ելնելով՝ մեր դիրքորոշումը չափազանց անվճռական ու զուսպ է եղել եւ որպես հետեւանք՝ այդ պատմական իրադարձության կարեւորությունը նվազեցվել է: Մենք՝ հրեաներս, տառապել ենք Հոլոքոստից, որի հետեւանքները մինչ այսօր տեսանելի են, եւ մենք չպետք է նվազեցնենք ողբերգության աստիճանը»,- ասել էր նա:
Յուլի Էդելսթեյնը նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը եղել է նախորդ դարասկզբի «ամենասարսափելի եւ դրամատիկ իրադարձություններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ 1.5 միլիոն հայ ոչնչացվել է «սպանդի եւ տեղահանման միջոցով՝ ռասիզմի եւ այլատյացության հողի վրա»:
Հայաստանը մտահոգված է
Մայիսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ «ռուսական զենքի՝ Ադրբեջանում հայտնվելը մտահոգիչ է»:
«Ռուսական զենքի՝ Ադրբեջանում հայտնվելը, իհարկե, մեզ մտահոգում է։ Դա յուրաքանչյուր սուվերեն պետության խնդիրն է։ Կարծում եմ՝ ՌԴ ղեկավարությունն այդ ամենի հետ մեկտեղ վերահսկելի վիճակում է պահում մեր տարածաշրջանն ու հարեւաններին, հատկապես, որ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»,- ասել էր Սեյրան Օհանյանը:

5/10/15: The CoE summit in Warsaw, Edelstein’s call
CoE Secretary General Terry Davis (in thr middle) and President of Poland Alexander Kwasniewski (on the right) at the Warsaw Summit
Israeli PM Benjamin Netanyahu and Yuli-Yoel Edelstein
•    15 YEARS AGO: MAY 11-17, 2005
Bringing NK to European integration processes
Armenian President Robert Kochatyan stated in Warsaw on May 16 that he saw the prospects of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the context of respect for European values.
“Armenia believes in Europe with open borders, without violence, blockades and refugees; in Europe, where human rights and peoples’ right for a free choice are respected, where the present is being built on the objective evaluation of the past. We see the prospect of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in this context, particularly in seeking the formula for attracting the de-facto formed Nagorno-Karabakh Republic to European integration processes,” said Kocharyan, addressing the Council of Europe Summit.
CoE Secretary General Terry Davis (in thr middle) and President of Poland Alexander Kwasniewski (on the right) at the Warsaw Summit CoE Secretary General Terry Davis (in thr middle) and President of Poland Alexander Kwasniewski (on the right) at the Warsaw Summit
Oskanyan declines Aliyev’s proposal
On the same day in Warsaw, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that Azeraijani President Ilham Aliyev’s proposal to grant “the highest status of autonomy” to Nagorno-Karabakh was unacceptable for the Armenian side.
Armenian FM stated that the autonomy was already a “passed stage” for the Armenians of Nagorno-Karabakh. “They have had autonomy as part of Azerbaijan in the Soviet times and were discriminated by Azerbaijani authorities,” he recalled, addressing the Council of Europe Summit.
•    10 YEARS AGO: MAY 11-17, 2010
“Turkey returned to the languages of preconditions”
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated that after signing the protocols on normalizing relations with Armenia, “Turkey returned to the language of preconditions, thus blocking ratification of protocols in the parliament”.
Speaking at the session of the Council of Europe Committee of Ministers, Nalbandian stated that “despite numerous difficulties, we started the process at the mediation of Switzerland, held negotiations and signed protocols with common understanding of the fact that there can be no preconditions in the normalization process”.
Edward Nalbandian stressed that normalization of relations with Turkey was the initiative of the Armenian President.
“This is why the Armenian President made a decision to suspend ratification until Ankara is again ready to continue the process without preconditions, and this step was positively perceived by the international community,” said Nalbandian.
•    5 YEARS AGO: MAY 11-17, 2015
Edelstein’s call
On May 12, Spokesman of Israel Knesset Yuli-Yoel Edelstein urged the country’s government to recognize the Armenian Genocide.
Addressing the Israeli parliament during a special session dedicated to the Armenian Genocide Centennial, Edelstein said that Israel could no longer give in to diplomatic pressures or “hide behind vague wording”.
Israeli PM Benjamin Netanyahu and Yuli-Yoel Edelstein Israeli PM Benjamin Netanyahu and Yuli-Yoel Edelstein
“It is no secret that Israel has taken too ambivalent a stance on the Armenian genocide. There are many reasons, diplomatic and otherwise, for the Israeli stance being too hesitant and restrained, which downplayed the magnitude of the historical event. We Jews who are still suffering from the impact of the Holocaust cannot minimize the tragedy,” he said.
The Spokesman described the Armenian Genocide as "one of the dramatic events and low points that transpired here at the beginning of the previous century”. He noted that according to most estimates, some 1.5 million people were killed, "through acts of slaughter and expulsion, out of racism and xenophobia”.
Armenia concerned about Russian arms in Azerbaijan
On May 12, Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan said that the “appearance of Russian arms in Azerbaijan spurs concern”.
“The appearance of Russian arms in Azerbaijan indeed spurs concern among us. It’s the issue of each sovereign state. I think that in line with all this, the Russian leadership keeps our region and neighbors under a state of control, especially given that the Armenian-Russian relations are on high level in cooperation in the military and technical sector,” highlighted Seyran Ohanyan.