Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը
Փետրվարի 17-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծերն իրագործելիս, Ռուսաստանը առավելագույնս հաշվի է առնելու Հայաստանի շահերը եւ չի ձեռնարկելու այնպիսի քայլեր, որոնք կվնասեն դրանց:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն այս մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով ՀՀ կառավարության ղեկավարի մտահոգությունն այն մասին, որ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում նախապատրաստվում է Ղազվին-Ռեշտ-Աստարա նոր երկաթգծի շինարարությունը` շրջանցելով Հայաստանը:
Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. փետրվարի 17-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. փետրվարի 17-ին
Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Հայաստանի վարչապետի մտահոգության մասին կհայտնի ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինին եւ «Ռուսաստանյան երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի նախագահ Գենադի Ֆադեեւին:
Դավիթ Հարությունյանի խոստովանությունը
Փետրվարի 23-ին արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը խոստովանել էր, որ Հայաստանում դեռ չկան իսկապես անկախ դատարաններ, որոնք վայելում են հասարակության վստահությունը:
Միեւնույն ժամանակ, Դավիթ Հարությունյանն ասել էր, որ անցած տարիների ընթացքում դատական ոլորտի բարեփոխման ոլորտում «հսկայական աշխատանք է կատարվել եւ մեծ առաջընթաց է ապահովվել»: Նախարարի խոսքով՝ հիմնական խնդիրը բարեփոխումների արդյունքներն անդառնալի դարձնելն է:
«Մենք չենք կարող սպասել այնքան, մինչեւ մեր երկրում ժողովրդավարությունը դառնա 200 տարեկան, որպեսզի ունենանք նորմալ դատական համակարգ»,- հայտարարել էր Դավիթ Հարությունյանը՝ նշելով, որ Հայաստանի ղեկավարությունն ունի քաղաքական կամք ՝ դատական համակարգի լիարժեք անկախությունն ապահովելու համար:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 10-23
Միայն Թուրքիայի վավերացումից հետո
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 10-ին Լոնդոնում հայտարարել էր, որ ՀՀ Ազգային Ժողովը հայ-թուրքական արձանագրությունները կվավերացնի միայն Թուրքիայի կողմից դրանք վավերացնելուց հետո:
Հանդես գալով Միջազգային հարաբերությունների Թագավորական ինստիտուտում (Chatham House), երկրի ղեկավարն ասել էր.
Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Chatham House-ում Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Chatham House-ում
Լուսանկարը` նախագահի մամուլի ծառայություն
«Որպես ՀՀ խորհրդարանական մեծամասնություն վայելող կուսակցության ղեկավար` ես երաշխավորում եմ, որ արձանագրությունները ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից կվավերացվեն միայն Թուրքիայում դրանց վավերացումից հետո»:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել էր Թուրքիայի առաջնորդների հայտարարություններն այն մասին, որ իրենց երկրում խորհրդարանն անկախ մարմին է, եւ վավերացման գործընթացի արդյունքներն «անկանխատեսելի» են: «Այդ հայտարարությունների լույսի ներքո մեր խորհրդարանի կողմից արձանագրությունների վավերացումը մինչեւ Թուրքիայի համանման որոշումը տարօրինակ կթվա: Իսկ ի՞նչ տեղի կունենա, եթե Հայաստանի խորհրդարանը վավերացնի արձանագրությունները, իսկ Թուրքիայի խորհրդարանը հրաժարվի դա անել»,- նկատել էր Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նաեւ նշել էր, որ մտադիր է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիրել հայ-թուրքական սահմանի բացման արարողությանը, եթե այն տեղի ունենա: «Դրանով ես ցանկանում եմ Ադրբեջանի նախագահին ցույց տալ, որ հնարավոր է այն խնդիրների լուծումը, որոնք անլուծելի են թվում»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը
Դիվանագիտական դպրոցը
Փետրվարի 15-ին Երեւանում բացվել էր Դիվանագիտական դպրոցը:
Դպրոցի ստեղծմանը նպաստել էին Ռուսաստանի Դաշնությանը, ԵՄ-ն եւ ԵԱՀԿ-ն: Բացման արարողությանը մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երեւանում հավատարմագրված դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 10-23
Սերժ Սարգսյանը ընդդեմ Գագիկ Ծառուկյանի
Փետրվարի 12-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես էր եկել ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կոշտ քննադատությամբ եւ հրամանագիր էր ստորագրել՝ նրան Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից զրկելու մասին:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Գագիկ Ծառուկյանը՝ «տարիներ ի վեր իշխանության մեջ լինելով հանկարծ սկսել է իրեն այլընտրանք հորջորջել, ով իրականում դատարկ տեղն իրեն փրկիչ է կարծում»:
«Ապա նա ոչ միայն ոչինչ չի հասկանում պետությունից, հասարակությունից, սոցիոլոգիայից ու քաղաքականությունից, այլեւ լրջորեն շփոթում է կյանքը կրկեսի հետ: Մենք կրկեսի վերածելու հայրենիք չունենք: Մենք պիտի քաղաքական դաշտը իսպառ մաքրենք ֆեոդալական տրամաբանությունից: Կիսաքայլերով մենք շատ մեծ վնաս կհասցնենք մեր երկրին, մեր տնտեսությանը եւ մեր ժողովրդին»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Գագիկ Ծառուկյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
«Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք: Ու դա բնական է: Քաղաքական գործընթացներին մասնակից լինելու համար անհրաժեշտ մեխանիզմներ տնօրինող, բայց մտավոր ցածր ունակություններով անհատն ինքնաբերաբար դառնում է որեւէ զարգացման ուղղակի արգելակ»,- շեշտել էր նախագահը: Նա նաեւ «ողբերգություն» եւ «զավեշտ» էր անվանել այն փաստը, որ Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական մեծ հավակնություններ ունի:
Գագիկ Ծառուկյանն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի
Փետրվարի 13-ին Գագիկ Ծառուկյանը պատասխանել էր Սերժ Սարգսյանի ելույթին եւ քննադատել իշխանություններին եւ անձամբ նախագահին արտաքին եւ ներքին քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական իրավիճակի համար:
«Երեկվանից ստեղծվել է մի վիճակ, որը պահանջում է հանգուցալուծում: Ես համոզված եմ, որ միակ հանգուցալուծումն ամբողջական իշխանափոխությունն է` արտահերթ նախագահական ընտրությունների միջոցով»,- հայտարարել էր Գագիկ Ծառուկյանը:
Արտակարգ համազգային հավաքի անոնս
Փետրվարի 15-ին Գագիկ Ծառուկյանի, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպումից հետո, հայտարարվել էր, որ փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ), Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ) եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները կանցկացնեն «արտակարգ համազգային հավաք»:
«Փետրվարի 20-ին ՀՀ քաղաքացիների հետ միասին որոշում է կայացվելու ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման մասին»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Քոչարյանի մեկնաբանությունը
Փետրվարի 16-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնաբանել էր Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի բախումը:
«Չեմ կարող բացատրել, թե ինչի համար էր դա պետք նախագահին: Եթե հաշվարկն այն էր, թե Գագիկ Ծառուկյանի վրա ճնշում գործադրելով ԲՀԿ-ն կկազմալուծվի, ապա համապատասխան էֆեկտը չստացվեց: Ընդհակառակը. ընդդիմադիր դաշտում ակնառու են համախմբման հստակ նշաններ՝ բառապաշարի եւ նպատակների կտրուկ ռադիկալացմամբ: ԲՀԿ-ի վարկաբեկում նույնպես տեղի չունեցավ՝ չափազանց անհամոզիչ փաստարկների պատճառով: Ցանկացած գործողություն ԲՀԿ ղեկավարի դեմ բոլորի կողմից հիմա կգնահատվի որպես քաղաքական հետապնդում, որը զուրկ է որեւէ լեգիտիմությունից»,- ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Իշխող կուսակցության կողմից ՀՀԿ խորհրդի նիստին բարձրաձայնված մտադրությունները չեն տեղավորվում ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում եւ ԲՀԿ-ին ու ընդհանրապես՝ ընդդիմությանը բառացիորեն մղում են կազմակերպել մասսայական փողոցային գործողություններ, որոնց հետեւանքներն անկանխատեսելի են: Ձերբակալություններն ու ռեպրեսիվ գործողությունները կտանեն երկիրը դեպի խորը ու երկարատեւ ճգնաժամ: Մեր երկիրը առանց այդ էլ գերծանրաբեռնված է լրջագույն խնդիրներով եւ դրանց լուծումը հնարավոր է միայն հասարակության առավելագույնս լայն համախմբման, երկրի ապագայի հանդեպ մարդկանց հավատի վերականգնման հիման վրա: Տեղի ունեցածը, ցավոք, հակառակ ուղղությամբ ուժեղ ազդակ դարձավ»,- շեշտել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ծառուկյանը նահանջում է
Փետրվարի 18-ին Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանում առկա խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմել միմյանց դեմ, այլ հանգիստ, առանց միմյանց վիրավորելու աշխատել»:
«Ցավով եմ նշում, որ վերջին օրերի ընթացքում գործընթացները մեր երկրում բոլորովին այլ ուղղությամբ են ընթանում: Սա որեւէ բարի տեղ չտանող ուղղություն է: Դժվար չէ պատկերացնել, թե այն, ինչ կատարվում է հիմա, ինչի կհանգեցնի ընդամենը մի քանի շաբաթների ընթացքում: Այսպես շարունակվելու դեպքում չի շահի ոչ մեկը եւ առաջին հերթին մեր ժողովուրդը: Այսպես շարունակել չի կարելի, հետո բոլորս մեղադրելու ենք ինքներս մեզ: Ինձ համար թանկ է մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրի կյանքն ու արժանապատվությունը: Ոչ մի նպատակ չի կարող արդարացնել նույնիսկ մեկ անմեղ մարդու արյուն: Թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության խնդիրն է չանցնել ողջամտության սահմանը: Բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ, օրինական, քաղաքական ճանապարհով»,- հայտարարել էր Ծառուկյանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը
Նույն օրը «Բարգավաճ Հայաստանը» չեղյալ էր հայտարարել փետրվարի 20-ին նախատեսված հանրահավաքը:
Տեր-Պետրոսյանի ու Սարգսյանի նամակագրությունը
Փետրվարի 11-ին ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես էր եկել Համահայկական հռչակագրի քննադատությամբ:
«Չորրորդ իշխանություն» թերթում հրապարակվել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի «Խոհեր «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» հրապարակման առթիվ» հոդվածը:
ՀԱԿ առաջնորդը նշել էր, որ 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող հանձնաժողովը, որքան էլ այն ներկայացուցչական լինի, չի կարող արտահայտել հայ ժողովրդի միասնական կամքը: Նրա խոսքով՝ հայության միասնական կարծիքը կարող է արտահայտել միայն համահայկական հանրաքվեն, «որի կազմակերպումը, հասկանալի պատճառներով, անհնար է»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ քննադատել էր հռչակագրի 3-րդ կետը, որտեղ հանձնաժողովը շնորհակալություն է հայտնում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին եւ կազմակերպություններին:
«Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայ ժողովրդին նվաստացուցիչ վիճակի մեջ դնող գավառամտության արտահայտություն»,- գրում էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: «Ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը որեւէ պետությունից եւ միջազգային կազմակերպությունից խիզախություն չի պահանջում, քանի որ միջազգային կոնվենցիաներով ամրագրված նրանց պարտավորությունն է, որի կատարման համար շնորհակալության արժանանալը նույնիսկ վիրավորական պետք է լինի նրանց համար»,- պնդում էր ՀԱԿ ղեկավարը:
Փետրվարի 17-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը  բաց նամակ էր ուղղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Միայն մտահոգություն արտահայտելը բավարար չհամարելով, ուզում եմ հանդես գալ նաեւ գործնական առաջարկով, այն է՝ Ձեր նախընտրած ժամկետներում եւ պայմաններում դեմ առ դեմ հանդիպել Ձեզ հետ՝ այդ խնդրի շուրջ մտքերի փոխանակման նպատակով։ Իսկ որպեսզի այդ հանդիպումը, հանուն գործի շահի, արդյունավետ լինի, կարծում եմ նաեւ, որ արժե մտածել մի խորհրդակցական հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի խնդիրը լինի Ցեղասպանության հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման վերջնական հստակեցումը։ Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, ըստ այդմ, պետք է ծնվի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հռչակագրի բնագրի հիման վրա ստեղծված մի նոր շրջաբերական ուղերձ, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անունից պետք է հղվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Եվրամիության նախագահին եւ աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին»:
Փետրվարի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել էր ՀՀ նախկին Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին:
Պատասխանի մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Շնորհակալ եմ բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների եւ համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլեւ որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ»:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ գրում էր.
«Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ ավանդազրույցի կարիք եւ ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:
Սերժ Սարգսյանի եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հանդիպումն այդպես էլ չկայացավ:
Արձանագրությունների հետկանչը
Փետրվարի 16-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱԺ նախագահ Գալուս Սահակյանին տեղեկացրել էր հայ-թուրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչելու որոշման մասին:
Նախագահի նամակում, մասնավորապես ասված էր.
«Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետեւողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները եւ նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության եւ պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014թ. սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար»:

Серж Саргсян и Гагик Царукян
17 февраля министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал в Ереване на встрече с премьер-министром Армении Андраником Маргаряном, что при реализации региональных транспортных проектов Россия будет максимально учитывать интересы Армении и не предпримет шагов, которые могут навредить им.
Лавров сказал об этом, комментируя высказанную главой армянского правительства озабоченность в связи тем, что в рамках международного транспортного коридора «Север-Юг», в обход территории Армении, готовится строительство железной дороги Казвин-Решт-Астара.
Главы МИД Армении и России Вардан Осканян и Сергей Лавров 17 февраля 2005 года Главы МИД Армении и России Вардан Осканян и Сергей Лавров 17 февраля 2005 года
Сергей Лавров заявил, что сообщит об озабоченности премьер-министра Армении министру транспорта России Игорю Левитину и руководителю компании «Российские железные дороги» Геннадию Фадееву.
Признание Давида Арутюняна
Министр юстиции Давид Арутюнян признал 23 февраля, что в Армении пока нет подлинно независимых судов, пользующихся доверием общества.
При этом Давид Арутюнян сказал, что за последние годы в сфере реформирования судебно-правовой сферы «проделана огромная работа и обеспечен большой прогресс». По словам министра, основная задача заключается сегодня в том, чтобы результаты реформ получили необратимый характер.
«Мы не можем ждать, пока демократии в нашей стране исполнится 200 лет, чтобы иметь нормальную судебную систему», - заявил Давид Арутюнян, отметив, что руководство Армении обладает политической волей для обеспечения полноценной независимости судебной системы.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 10-23 ФЕВРАЛЯ 2010 ГОДА
Только после ратификации со стороны Турции
Президент Армении Серж Саргсян заявил 10 февраля, что Национальное Собрание страны ратифицирует армяно-турецкие протоколы только после их ратификации со стороны Турции.
Выступая в Королевском институте международных отношений (Chatham House) в Лондоне, президент сказал:
«Как лидер партии, обладающей большинством в парламенте Армении, я гарантирую, что протоколы будут ратифицированы Национальным Собранием в случае их ратификации в Турции».
Серж Саргсян выступает в Chatham House Серж Саргсян выступает в Chatham House
Президент Армении напомнил заявления лидеров Турции о том, что парламент в их стране является независимым органом, и итоги ратификационного процесса «непредсказуемы». «На фоне таких заявлений ратификация протоколов нашим парламентом до аналогичного решения в Турции будет выглядеть странной. А что произойдет в том случае, если парламент Армении ратифицирует протоколы, а парламент Турции откажется сделать это?», - заметил Серж Саргсян.
Президент Армении также сказал, что намерен пригласить президента Азербайджана на церемонию открытия армяно-турецкой границы, если таковая состоится. «Этим самым я хочу показать президенту Азербайджану, что возможно решение проблем, которые кажутся нерешимыми»,- заметил Серж Саргсян.
Дипломатическая школа
15 февраля в Ереване открылась Дипломатическая школа.
В создании школы оказали содействие Российская Федерация, ЕС и ОБСЕ. На церемонии открытия присуствовали президент Армении Серж Саргсян, главы аккредитованных в Ереване дипломатических ведомств.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  10-23 ФЕВРАЛЯ 2015 ГОДА
Серж Саргсян против Гагика Царукяна
12 февраля президент Армении Серж Саргсян выступил с резкой критикой лидера партии «Процветающая Армения» (ПАП) Гагика Царукяна и подписал указ об исключении его из состава Совета национальной безопасности.
Серж Саргсян сказал, что Гагик Царукян «годами находясь во власти, стал провозглашать себя альтернативой, на пустом месте считая себя спасителем».
«Значит, он не только ничего не понимает в государстве, обществе, социологии и политике, но и путает жизнь с цирком. Но мы не можем превращать нашу родину в цирк.
Мы должны окончательно искоренить феодальную логику на нашем политическом поле. Полумерами мы нанесем большой вред нашей стране, экономике и народу», - говорил Серж Саргсян.
Гагик Царукян и Серж Саргсян Гагик Царукян и Серж Саргсян
«Политический игрок Гагик Царукян стал злом для нашей страны. И это естественно. Человек, обладающий необходимыми механизмами для участия в политических процессах, но имеющий  низкие интеллектуальные способности, автоматически становится тормозом для любого развития», - подчеркнул президент. Он также назвал «трагедией» и «фарсом» тот факт, что у Гагика Царукяна есть большие политические амбиции.
Гагик Царукян против Сержа Саргсяна
13 февраля Гагик Царукян ответил на выступление Сержа Саргсяна и предъявил ряд претензий властями и лично президенту, касающихся внешней и внутренней политики, социально-экономической ситуации.
«Начиная со вчерашнего дня создалась ситуация, которая требует решения. Я уверен, что единственным решением является полная смена власти путем проведения досрочных президентских выборов», - заявил Гагик Царукян.
Договоренность об «экстренном митинге»
По итогам встречи лидеров Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна и Раффи Ованнисяна, состоявшейся 15 февраля, было заявлено, что 20 февраля партии «Процветающая Армения» (ППА), Армянский национальный конгресс (АНК) и «Наследие» проведут на ереванской площади Свободы «экстренное общенациональное собрание».
«20 февраля вместе с гражданами Армении будет принято решение о разрешении сложившейся ситуации», - говорится в сообщении.
Комментарий Кочаряна
16 февраля конфликт Сержа Саргсяна и Гагика Царукяна прокомментировал бывший президент Армении Роберт Кочарян.
«Не могу объяснить - зачем это было нужно президенту? Если рассчет был в том, чтобы давлением на Гагика Царукяна дезорганизовать партию «Процветающая Армения», то эффект не состоялся. Напротив, есть явные признаки мобилизации на оппозиционном поле с резкой радикализацией лексики и целей. Компрометации ППА тоже не произошло, аргументы слишком неубедительные. Любые действия против лидера ППА сейчас будут расцениваться всеми как политические преследования, лишенные всякой легитимности», - говорил Роберт Кочарян.
«Заявленные на Совете РПА намерения правящей партии не вписываются в Конституцию РА и буквально выталкивают ППА и оппозицию вообще на массовые уличные акции с непредсказуемыми последствиями. Аресты и репрессивные действия загонят страну в глубокий и затяжной кризис. Страна и так перегружена тяжелейшими проблемами, и их решение возможно лишь на основе максимально широкой консолидации общества, восстановления веры людей в будущее страны. Произошедшее, к сожалению, стало сильнейшим импульсом в обратную сторону», - говорил Кочарян.
Царукян дает «задний ход»
18 февраля Гагик Царукян заявил, что «для решения существующих в Армении проблем нужно не воевать друг с другом, а спокойно работать, не оскорбляя друг друга».
«С болью отмечаю, что в последние дни процессы в стране протекают в совершенно другом ключе. Этот путь не приведет к добру. Несложно представить, к чему может привести всего через несколько недель то, что происходит сейчас. Никто, и в первую очередь наш народ, не выиграет, если продолжать так. Так нельзя продолжать, иначе позднее мы все будем винить себя. Мне дороги жизнь и достоинство каждого нашего гражданина. Никакая цель не может оправдать крови хотя бы одного невинного человека. Задача как правительства, так и оппозиции - не переступать границу разумного. Все проблемы должны решаться мирным, законным, политическим путем», - заявил Царукян.
Серж Саргсян и Гагик Царукян Серж Саргсян и Гагик Царукян
В тот же день «Процветающая Армения» объявили об отмене намеченного на 20 февраля митинга.
Переписка Тер-Петросяна и Саргсяна
11 февраля первый президент Армении, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян выступил с критикой Всеармянской декларации.
Газета «Чоррорд ишханутюн» опубликовала статью Левона Тер-Петросяна «Размышления по поводу публикации «Всеармянской декларации к столетию Геноцида армян».
Лидер АНК отметил, что комиссия, координирующая мероприятия в рамках 100-летия Геноцида, какой бы представительной она ни была, не может отражать мнение всего армянского народа. Он отмечал, что единое мнение армянства мог бы представить только всеармянский референдум, «организовать который, по понятным причинам, невозможно».
Левон Тер-Петросян подверг критике третий пункт декларации, в которой комиссия выражает благодарность странам и организациям, признавшим Геноцид армян.
«Это ни что иное, как проявление провинциальности, ставящей армянский народ в унизительное положение», - писал Левон Тер-Петросян. «Признание и осуждение Геноцида не требует от какого-либо государства или международной организации храбрости, так как это является обязательством, закрепленным международными конвенцияями, и благодарность за его исполнение должна быть оскорбительной для них», - писал лидер АНК.
17 февраля Левон Тер-Петросян опубликовал открытое письмо президенту Армении Сержу Саргсяну.
В нем, в частности, говорилось:
«Не думая, что достаточно просто выразить беспокойство, хочу выступить с практическим предложением: давайте встретимся лицом к лицу в выбранное Вами время и на удобных Вам условиях, чтобы обменяться мнениями по этому вопросу. А чтобы эта встреча, в интересах дела, была эффективной, думаю, стоит подумать о создании консультационной комиссии, задачей которой будет окончательная конкретизация позиции Республики Армения по вопросу Геноцида армян. В результате работы этой комиссии должно появиться новое обращение, созданное на основе оригинальной Декларации к 100-летию Геноцида, которое будет адресовано от имени президента Армении генсеку ООН, действующему председателю ОБСЕ, председателю Евросоюза и главам всех государств мира».
20 февраля президент Армении Серж Саргсян ответил на письмо Левона Тер-Петросяна.
«Благодарю Вас за беспокойство, выраженное в адресованном мне открытом письме. Сразу же скажу, что категорически отвергаю Вашу характеристику Всеармянской декларации к 100-летию Геноцида армян. Отвергаю не только потому, что после провозглашения независимости это первый документ, принятый при участии представителей почти всех армянских организаций и общин и ставший своеобразным символом национального единения, но и потому, что в ее разработке приняли участие многие серьезнейшие эксперты из разных уголков мира, люди, профессионализму которых я доверяю».
Серж Саргсян также писал:
«Когда Вы посчитаете, что все же есть необходимость в личной встрече для обсуждения мероприятий к 100-летию Геноцида армян, я готов отправить Вам соответствующее приглашение».
Встреча Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна так и не состоялась.
Отзыв протоколов
16 февраля президент Армении Серж Саргсян сообщил спикеру Национального Собрания Галусту Саакяну о своем решении отозвать из армяно-турецкие протоколы из парламента.
В письме президента, в частности, говорилось:
«Прошло уже почти шесть лет с подписания армяно-турецких протоколов. За этот период Армения всегда проявляла последовательный подход в вопросе реализации протоколов. Однако нужно констатировать отсутствие политической воли у турецких властей, искажение с их стороны духа и буквы протоколов и постоянное выставление предварительных условий. Вместе с этим, на пороге 100-летней годовщины Геноцида армян с новой силой осуществляется политика отрицания и искажения истории. Я много раз говорил о небесконечности времени, в том числе и в сентябре 2014 года с кафедры Генассамблеи ООН. К сожалению, турецкое руководство не услышало этот призыв Армении».