Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը
Փետրվարի 17-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծերն իրագործելիս, Ռուսաստանը առավելագույնս հաշվի է առնելու Հայաստանի շահերը եւ չի ձեռնարկելու այնպիսի քայլեր, որոնք կվնասեն դրանց:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն այս մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով ՀՀ կառավարության ղեկավարի մտահոգությունն այն մասին, որ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում նախապատրաստվում է Ղազվին-Ռեշտ-Աստարա նոր երկաթգծի շինարարությունը` շրջանցելով Հայաստանը:
Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. փետրվարի 17-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը Երեւանում 2005թ. փետրվարի 17-ին
Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Հայաստանի վարչապետի մտահոգության մասին կհայտնի ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինին եւ «Ռուսաստանյան երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի նախագահ Գենադի Ֆադեեւին:
Դավիթ Հարությունյանի խոստովանությունը
Փետրվարի 23-ին արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը խոստովանել էր, որ Հայաստանում դեռ չկան իսկապես անկախ դատարաններ, որոնք վայելում են հասարակության վստահությունը:
Միեւնույն ժամանակ, Դավիթ Հարությունյանն ասել էր, որ անցած տարիների ընթացքում դատական ոլորտի բարեփոխման ոլորտում «հսկայական աշխատանք է կատարվել եւ մեծ առաջընթաց է ապահովվել»: Նախարարի խոսքով՝ հիմնական խնդիրը բարեփոխումների արդյունքներն անդառնալի դարձնելն է:
«Մենք չենք կարող սպասել այնքան, մինչեւ մեր երկրում ժողովրդավարությունը դառնա 200 տարեկան, որպեսզի ունենանք նորմալ դատական համակարգ»,- հայտարարել էր Դավիթ Հարությունյանը՝ նշելով, որ Հայաստանի ղեկավարությունն ունի քաղաքական կամք ՝ դատական համակարգի լիարժեք անկախությունն ապահովելու համար:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 10-23
Միայն Թուրքիայի վավերացումից հետո
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 10-ին Լոնդոնում հայտարարել էր, որ ՀՀ Ազգային Ժողովը հայ-թուրքական արձանագրությունները կվավերացնի միայն Թուրքիայի կողմից դրանք վավերացնելուց հետո:
Հանդես գալով Միջազգային հարաբերությունների Թագավորական ինստիտուտում (Chatham House), երկրի ղեկավարն ասել էր.
Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Chatham House-ում Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Chatham House-ում
Լուսանկարը` նախագահի մամուլի ծառայություն
«Որպես ՀՀ խորհրդարանական մեծամասնություն վայելող կուսակցության ղեկավար` ես երաշխավորում եմ, որ արձանագրությունները ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից կվավերացվեն միայն Թուրքիայում դրանց վավերացումից հետո»:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել էր Թուրքիայի առաջնորդների հայտարարություններն այն մասին, որ իրենց երկրում խորհրդարանն անկախ մարմին է, եւ վավերացման գործընթացի արդյունքներն «անկանխատեսելի» են: «Այդ հայտարարությունների լույսի ներքո մեր խորհրդարանի կողմից արձանագրությունների վավերացումը մինչեւ Թուրքիայի համանման որոշումը տարօրինակ կթվա: Իսկ ի՞նչ տեղի կունենա, եթե Հայաստանի խորհրդարանը վավերացնի արձանագրությունները, իսկ Թուրքիայի խորհրդարանը հրաժարվի դա անել»,- նկատել էր Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նաեւ նշել էր, որ մտադիր է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիրել հայ-թուրքական սահմանի բացման արարողությանը, եթե այն տեղի ունենա: «Դրանով ես ցանկանում եմ Ադրբեջանի նախագահին ցույց տալ, որ հնարավոր է այն խնդիրների լուծումը, որոնք անլուծելի են թվում»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը
Դիվանագիտական դպրոցը
Փետրվարի 15-ին Երեւանում բացվել էր Դիվանագիտական դպրոցը:
Դպրոցի ստեղծմանը նպաստել էին Ռուսաստանի Դաշնությանը, ԵՄ-ն եւ ԵԱՀԿ-ն: Բացման արարողությանը մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երեւանում հավատարմագրված դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 10-23
Սերժ Սարգսյանը ընդդեմ Գագիկ Ծառուկյանի
Փետրվարի 12-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես էր եկել ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կոշտ քննադատությամբ եւ հրամանագիր էր ստորագրել՝ նրան Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից զրկելու մասին:
Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Գագիկ Ծառուկյանը՝ «տարիներ ի վեր իշխանության մեջ լինելով հանկարծ սկսել է իրեն այլընտրանք հորջորջել, ով իրականում դատարկ տեղն իրեն փրկիչ է կարծում»:
«Ապա նա ոչ միայն ոչինչ չի հասկանում պետությունից, հասարակությունից, սոցիոլոգիայից ու քաղաքականությունից, այլեւ լրջորեն շփոթում է կյանքը կրկեսի հետ: Մենք կրկեսի վերածելու հայրենիք չունենք: Մենք պիտի քաղաքական դաշտը իսպառ մաքրենք ֆեոդալական տրամաբանությունից: Կիսաքայլերով մենք շատ մեծ վնաս կհասցնենք մեր երկրին, մեր տնտեսությանը եւ մեր ժողովրդին»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը եւ Սերժ Սարգսյանը Գագիկ Ծառուկյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
«Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք: Ու դա բնական է: Քաղաքական գործընթացներին մասնակից լինելու համար անհրաժեշտ մեխանիզմներ տնօրինող, բայց մտավոր ցածր ունակություններով անհատն ինքնաբերաբար դառնում է որեւէ զարգացման ուղղակի արգելակ»,- շեշտել էր նախագահը: Նա նաեւ «ողբերգություն» եւ «զավեշտ» էր անվանել այն փաստը, որ Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական մեծ հավակնություններ ունի:
Գագիկ Ծառուկյանն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի
Փետրվարի 13-ին Գագիկ Ծառուկյանը պատասխանել էր Սերժ Սարգսյանի ելույթին եւ քննադատել իշխանություններին եւ անձամբ նախագահին արտաքին եւ ներքին քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական իրավիճակի համար:
«Երեկվանից ստեղծվել է մի վիճակ, որը պահանջում է հանգուցալուծում: Ես համոզված եմ, որ միակ հանգուցալուծումն ամբողջական իշխանափոխությունն է` արտահերթ նախագահական ընտրությունների միջոցով»,- հայտարարել էր Գագիկ Ծառուկյանը:
Արտակարգ համազգային հավաքի անոնս
Փետրվարի 15-ին Գագիկ Ծառուկյանի, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպումից հետո, հայտարարվել էր, որ փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ), Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ) եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները կանցկացնեն «արտակարգ համազգային հավաք»:
«Փետրվարի 20-ին ՀՀ քաղաքացիների հետ միասին որոշում է կայացվելու ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման մասին»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Քոչարյանի մեկնաբանությունը
Փետրվարի 16-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնաբանել էր Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի բախումը:
«Չեմ կարող բացատրել, թե ինչի համար էր դա պետք նախագահին: Եթե հաշվարկն այն էր, թե Գագիկ Ծառուկյանի վրա ճնշում գործադրելով ԲՀԿ-ն կկազմալուծվի, ապա համապատասխան էֆեկտը չստացվեց: Ընդհակառակը. ընդդիմադիր դաշտում ակնառու են համախմբման հստակ նշաններ՝ բառապաշարի եւ նպատակների կտրուկ ռադիկալացմամբ: ԲՀԿ-ի վարկաբեկում նույնպես տեղի չունեցավ՝ չափազանց անհամոզիչ փաստարկների պատճառով: Ցանկացած գործողություն ԲՀԿ ղեկավարի դեմ բոլորի կողմից հիմա կգնահատվի որպես քաղաքական հետապնդում, որը զուրկ է որեւէ լեգիտիմությունից»,- ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Իշխող կուսակցության կողմից ՀՀԿ խորհրդի նիստին բարձրաձայնված մտադրությունները չեն տեղավորվում ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում եւ ԲՀԿ-ին ու ընդհանրապես՝ ընդդիմությանը բառացիորեն մղում են կազմակերպել մասսայական փողոցային գործողություններ, որոնց հետեւանքներն անկանխատեսելի են: Ձերբակալություններն ու ռեպրեսիվ գործողությունները կտանեն երկիրը դեպի խորը ու երկարատեւ ճգնաժամ: Մեր երկիրը առանց այդ էլ գերծանրաբեռնված է լրջագույն խնդիրներով եւ դրանց լուծումը հնարավոր է միայն հասարակության առավելագույնս լայն համախմբման, երկրի ապագայի հանդեպ մարդկանց հավատի վերականգնման հիման վրա: Տեղի ունեցածը, ցավոք, հակառակ ուղղությամբ ուժեղ ազդակ դարձավ»,- շեշտել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ծառուկյանը նահանջում է
Փետրվարի 18-ին Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանում առկա խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ է ոչ թե պատերազմել միմյանց դեմ, այլ հանգիստ, առանց միմյանց վիրավորելու աշխատել»:
«Ցավով եմ նշում, որ վերջին օրերի ընթացքում գործընթացները մեր երկրում բոլորովին այլ ուղղությամբ են ընթանում: Սա որեւէ բարի տեղ չտանող ուղղություն է: Դժվար չէ պատկերացնել, թե այն, ինչ կատարվում է հիմա, ինչի կհանգեցնի ընդամենը մի քանի շաբաթների ընթացքում: Այսպես շարունակվելու դեպքում չի շահի ոչ մեկը եւ առաջին հերթին մեր ժողովուրդը: Այսպես շարունակել չի կարելի, հետո բոլորս մեղադրելու ենք ինքներս մեզ: Ինձ համար թանկ է մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրի կյանքն ու արժանապատվությունը: Ոչ մի նպատակ չի կարող արդարացնել նույնիսկ մեկ անմեղ մարդու արյուն: Թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության խնդիրն է չանցնել ողջամտության սահմանը: Բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ, օրինական, քաղաքական ճանապարհով»,- հայտարարել էր Ծառուկյանը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը Սերժ Սարգսյանը եւ Գագիկ Ծառուկյանը
Նույն օրը «Բարգավաճ Հայաստանը» չեղյալ էր հայտարարել փետրվարի 20-ին նախատեսված հանրահավաքը:
Տեր-Պետրոսյանի ու Սարգսյանի նամակագրությունը
Փետրվարի 11-ին ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես էր եկել Համահայկական հռչակագրի քննադատությամբ:
«Չորրորդ իշխանություն» թերթում հրապարակվել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի «Խոհեր «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» հրապարակման առթիվ» հոդվածը:
ՀԱԿ առաջնորդը նշել էր, որ 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող հանձնաժողովը, որքան էլ այն ներկայացուցչական լինի, չի կարող արտահայտել հայ ժողովրդի միասնական կամքը: Նրա խոսքով՝ հայության միասնական կարծիքը կարող է արտահայտել միայն համահայկական հանրաքվեն, «որի կազմակերպումը, հասկանալի պատճառներով, անհնար է»:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ քննադատել էր հռչակագրի 3-րդ կետը, որտեղ հանձնաժողովը շնորհակալություն է հայտնում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին եւ կազմակերպություններին:
«Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայ ժողովրդին նվաստացուցիչ վիճակի մեջ դնող գավառամտության արտահայտություն»,- գրում էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: «Ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը որեւէ պետությունից եւ միջազգային կազմակերպությունից խիզախություն չի պահանջում, քանի որ միջազգային կոնվենցիաներով ամրագրված նրանց պարտավորությունն է, որի կատարման համար շնորհակալության արժանանալը նույնիսկ վիրավորական պետք է լինի նրանց համար»,- պնդում էր ՀԱԿ ղեկավարը:
Փետրվարի 17-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը  բաց նամակ էր ուղղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Միայն մտահոգություն արտահայտելը բավարար չհամարելով, ուզում եմ հանդես գալ նաեւ գործնական առաջարկով, այն է՝ Ձեր նախընտրած ժամկետներում եւ պայմաններում դեմ առ դեմ հանդիպել Ձեզ հետ՝ այդ խնդրի շուրջ մտքերի փոխանակման նպատակով։ Իսկ որպեսզի այդ հանդիպումը, հանուն գործի շահի, արդյունավետ լինի, կարծում եմ նաեւ, որ արժե մտածել մի խորհրդակցական հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի խնդիրը լինի Ցեղասպանության հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման վերջնական հստակեցումը։ Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, ըստ այդմ, պետք է ծնվի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հռչակագրի բնագրի հիման վրա ստեղծված մի նոր շրջաբերական ուղերձ, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անունից պետք է հղվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Եվրամիության նախագահին եւ աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին»:
Փետրվարի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել էր ՀՀ նախկին Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին:
Պատասխանի մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Շնորհակալ եմ բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների եւ համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլեւ որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ»:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ գրում էր.
«Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ ավանդազրույցի կարիք եւ ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:
Սերժ Սարգսյանի եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հանդիպումն այդպես էլ չկայացավ:
Արձանագրությունների հետկանչը
Փետրվարի 16-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱԺ նախագահ Գալուս Սահակյանին տեղեկացրել էր հայ-թուրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչելու որոշման մասին:
Նախագահի նամակում, մասնավորապես ասված էր.
«Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետեւողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները եւ նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության եւ պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014թ. սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար»:

Serzh Sargsyan and Gagik Tsarukyan
At the meeting with Armenian Prime Minister Andranik Margaryan on 17 February 2005, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Russia would take into account Armenia's interests and refrain from actions that could damage them during the implementation of regional transport projects.
Lavrov made the remark in response to Andranik Margaryan’s concern that the Kazvin-Resht-Astara railway, designed within the framework of the North-South international transport corridor, would bypass Armenia.
Russian and Armenian Foreign Ministers Sergey Lavrov and Vartan Oskanyan on February 17, 2005 Russian and Armenian Foreign Ministers Sergey Lavrov and Vartan Oskanyan on February 17, 2005
Sergey Lavrov added he would inform Russian Transport Minister Igor Levitin and head of Russian Railways Gennady Fadeev about Armenian Prime Minister's concern.
The confession of David Harutyunyan
On February 23 Minister of Justice of Armenia David Harutyunyan admitted that the country did not have completely independent courts deserving public trust.
He also pointed out huge work had been over the last few years done for reformation of the judiciary and significant progress had been achieved. According to him, the main task at the time was to make the results of the reforms irreversible.
“We cannot wait until the democracy in our country is 200 years old to have a normal judicial system,” said Harutyunyan, noting that Armenia’s leadership had a political will to make the judicial system completely independent.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 10-23, 2010
After you, Turkey
On 10 February 20110 Armenian President Serzh Sargsyan stated that the National Assembly of Armenia would ratify the Armenian-Turkish protocols only after Turkey.
Speaking at the Royal Institute of International Affairs (Chatham House), Sargsyan said:
“As the leader of the party, which holds the majority of seats in the Armenian parliament, I guarantee that the protocols will be ratified in the National Assembly if they are ratified in Turkey.”
Serzh Sargsyan speaks at the Chatham House Serzh Sargsyan speaks at the Chatham House
The Armenian President recalled the statements of Turkish leaders that the Turkish parliament was an independent body and the results of the ratification process were “unpredictable”. “Against the background of such statements, ratification of the protocols by our parliament before the analogous decision in Turkey will look strange. What if the Armenian parliament ratifies the protocols and the Turkish parliament does not?” he noted.
Serzh Sargsyan added he intended to invite Azerbaijani President to the ceremony of opening of the Armenian-Turkish, if it ever took place.  “By this, I want to show the Azerbaijani President that problems, which seem unsolvable, can actually be solved,” he said.
Diplomatic School
On February 15, the Diplomatic School opened in Yerevan.
Russia, EU and OSCE all rendered assistance in establishment of the school. The opening ceremony was attended by President of Armenia Serzh Sargsyan, as well as heads of diplomatic missions accredited in Yerevan.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 10-23, 2015
Serzh Sargsyan vs. Gagik Tsarukyan
On 12 February 2015 President of Armenia Serzh Sargsyan harshly criticized leader of Prosperous Armenia Party (PAP) Gagik Tsarukyan and signed the decree dismissing him from the National Security Council.
Serzh Sargsyan noted that “having been in power for many years, Gagik Tsarukyan has declared himself an alternative, considering himself a savior for no apparent reason”.
“It means that he not only lacks understanding of state, society, sociology and politics, but also confuses life with a circus. But we cannot turn our motherland into a circus. We should eradicate the feudal logic from our political field once and for all. We will greatly damage our country, economy and people by “half measures”,” said Sargsyan.
Gagik Tsarukyan and Serzh Sargsyan Gagik Tsarukyan and Serzh Sargsyan
“Gagik Tsarukyan the political player has become an evil for our country. And it is only natural. Someone with access to relevant mechanisms for participation in political processes and low intellectual capacities automatically hinders any development,” stressed Sargsyan. He also called the fact that Gagik Tsarukyan had significant political ambitions “a tragedy” and “a farce”.
Gagik Tsarukyan vs. Serzh Sargsyan
Gagik Tsarukyan responded to Serzh Sargsyan’s remarks on February 13, criticizing the authorities in general and the President in particular. The issues he mentioned concerned domestic and foreign policy as well as the social and economic situation in Armenia.
“The current situation, which formed yesterday, demands resolution. I am sure that complete change of the power through early presidential elections is our only option,” said Tsarukyan.
The “urgent rally” announcement
Following the meeting of Gagik Tsarukyan, Levon Ter-Petrosyan and Raffi Hovhanisyan on February 15, Prosperous Armenia Party (PAP) Armenian National Congress (ANC) and Heritage Party announced they would hold “urgent rally” at Freedom Square in Yerevan on February 20.
“Together with the citizens of Armenia, we will make the decision on resolving the current situation,” read the joint press statement.
Kocharyan comments
On the following day former Armenian president Robert Kocharyan commented on the Sargsyan-Tsarukyan conflict.
“I can’t explain why the President needed to do it. If the aim was to exert pressure on Gagik Tsarukyan and thus demoralize his party, it did not work. On the contrary, the opposition demonstrates distinct signs of unification as the vocabulary and goals grow more radical.  PAP has not been discredited, the arguments are weak. Any action against PAP now will be considered illegitimate persecution,” said Kocharyan.
“The intentions that the ruling party voiced at the session of RPA board do not comply with the Constitution of Armenia. PAP and the opposition are literally being forced to organize mass protests with unpredictable ramifications. The arrests and repressive actions will lead the country into a deep and long-lasting crisis. Our country is overloaded with grave issues as it is and their solution is only possible through broad unification of the society and restoration of people’s faith in future. However, unfortunately, pushed the country in the opposite direction,” noted Robert Kocharyan.
Tsarukyan backs down
On February 18 Gagik Tsarukyan stated that “we shouldn’t fight against each other but work peacefully without offending each other to solve the problems in Armenia”.
“It pains me to say that recent developments have been passing in the completely opposite atmosphere. It’s a direction which leads to no good place. It is not hard to imagine what current processes will lead to within a few weeks. No one will benefit from it, our people first of all. We cannot go on this way. Afterwards, we will blame ourselves for it. The life and dignity of each of our citizens are dear to me. Not a single goal can justify the blood of even one innocent person. The authorities and the opposition must not step outside the reasonable borders. All issues should be addressed in a peaceful, legal and political way,” said Tsarukyan.
Serzh Sargsyan and Gagik Tsarukyan Serzh Sargsyan and Gagik Tsarukyan
On the same day, Prosperous Armenia cancelled the rally scheduled for February 20.
The correspondence of Ter-Petrosyan and Sargsyan
On February 11 First President of Armenia, Leader of Armenian National Congress (ANC) Levon Ter-Petrosyan criticized the Pan-Armenian Declaration.
“Chorrord Ishkhanutyun” newspaper published the op-ed by Levon Ter-Petrosyan, “Reflections on the Promulgation of the “Pan-Armenian Declaration on the Centennial of the Armenian Genocide””.
The ANC leader noted that no matter how representative the committee coordinating Armenian Genocide Centennial events was, it could not reflect the united will of the Armenian people. He stated that only a pan-Armenian referendum could express the united will of the Armenians, however, “the referendum is impossible due to evident reasons”.
Levon Ter-Petrosyan particularly criticized Point 3 of the Declaration, in which the Committee thanked the countries and organizations that had recognized the Armenian Genocide.
“It’s but provincialism putting Armenian people in a degrading situation,” wrote Levon Ter-Petrosyan. “The recognition and condemnation of the Armenian Genocide does not require courage from any state or international organization inasmuch as it’s their commitment fixed by international conventions, so being thanked for it should be even insulting to them,” said Ter-Petrosyan.
On February 17 he published an open letter to President of Armenia Serzh Sargsyan.
In particular, it read:
“Since I don’t think that expressing my concerns is enough, I would like to come up with a practical offer – let’s meet tete-a-tete at the time and on terms most suitable for you in order to exchange views on this issue. In order to have a productive meeting, I believe we should consider setting up a consulting commission tasked with final specification of Armenia’s stance on the Armenian Genocide. The commission’s work should produce a new address devised on the basis of the original Declaration on the Armenian Genocide Centennial, which will be addressed on behalf of the Armenian President to the UN Secretary General, OSCE Chairperson-in-Office, President of the European Union, and heads of states around the world.”
Serzh Sargsyan responded to the letter on February 20.
His response read in particular:
“Thank you for the concerns you expressed in your February 17 open letter. I should directly say that I do not accept your evaluation of the Pan-Armenian Declaration on the Armenian Genocide. I do not accept it not because of its being the first document adopted after the independence and authored by the representatives of almost all structures and communities representing all Armenians and thus, truly being a unique symbol of national consolidation, but because a number of most professional experts from all corners of the world were involved in the drafting. These are people whose vocational skills I trust.”
Sargsyan added:
“I am ready to extend an invitation whenever you think there is a need for a private talk on Armenian Genocide Centennial events.”
The meeting never took place.
Recalling the protocols
On February 16, President of Armenia Serzh Sargsyan informed President of the National Assembly Galust Sahakyan about his decision to recall Armenian-Turkish protocols from the National Assembly.
The letter from the President read in particular:
“Around six years have passed since the Armenian-Turkish protocols were signed. Over this period of time, Armenia has demonstrated consistent approach to implementation of the protocols. However, we should attest the lack of political will of the Turkish authorities, distortion of the spirit and letter of the protocols and the ongoing statements concerning preconditions. Along with that, ahead of the Armenian Genocide Centennial the policy of denial and editing the history is gaining a new momentum. Time and again, including from the UN General Assembly’s rostrum in September 2014, I have stated that time is not interminable. It’s a pity Turkish leadership did not lend an ear to Armenia’s calls.”