• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ կառավարության ստեղծած մրցութային հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ «Ղ-Տելեկոմ»-ը կդառնա Հայաստանի բջջային կապի երկրորդ օպերատորը:
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն ասել էր, որ «Ղ-Տելեկոմ»-ը մրցույթի հաղթող ճանաչելու մասին որոշումը կարելի է համարել «ավելի շուտ քաղաքական եւ ռազմավարական»:
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ «Ղարաբաղ-Տելեկոմ» ընկերությունը, որի սեփականատերերը «Ղ-Տելեկոմի» հիմնադիրներն են, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մատուցում է «փայլուն որակի» ֆիքսված եւ բջջային կապի ծառայություններ:
Նախարարը հիշեցրել էր, որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է խոչընդոտել «Ղարաբաղ-Տելեկոմ» ընկերության միջազգային հարաբերություններին: Դավիթ Հարությունյանի խոսքով՝ Հայաստանի տարածքում աշխատելու համար լիցենզիա տրամադրելը կօգնի «Ղարաբաղ-Տելեկոմ»-ին լուծել այդ խնդիրները:
ՆԱՏՕ-ն մտադիր չէ բազաներ տեղակայել Հարավային Կովկասում
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հոոպ Սխեֆերը նոյեմբերի 5-ին Երեւանում ասել էր, որ «կազմակերպությունը մտադիր չէ ռազմական բազաները տեղակայել Հարավային Կովկասի որեւէ երկրում»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ շեշտել էր՝ «դաշինքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվելու մտադրություն եւ հավակնություն չունի»:
Կառլոս Պետրոսյանի պաշտոնանկությունը
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր էր ստորագրել՝ Կառլոս Պետրոսյանին Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության պետի պաշտոնից ազատելու մասին:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Չեն կարող վնաս հասցնել երրորդ կողմերին»
Նոյեմբերի 4-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական պայմանավորվածություններից ոչինչ չի կարող մեկնաբանվել որպես երրորդ կողմին վնաս հասցնող»:
«Փաստաթղթերի ստորագրումը, որը դարձավ հայ եւ թուրք գործընկերների` բարդ խնդիրների կարգավորմանն ուղղված նպատակաուղղված, համատեղ պրագմատիկ աշխատանքի արդյունքը, հաստատում է գործը բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը հասցնելու երկու երկրների ղեկավարների հստակ տրամադրվածությունը: Այժմ կողմերը պետք է վավերացնեն այդ արձանագրությունները եւ սկսեն դրանց գործնական իրագործումը»,- ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը`նոյեմբերի 4-ին «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի հետ հարցազրույցում:
Գրիգորի Կարասինը նկատել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օժանդակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նաեւ տնտեսական ծրագրերի իրականացման միջոցով, մասնավորապես, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառում:
Orange-ի մուտքը
Նոյեմբերի 5-ին Orange Armenia բջջային օպերատորը պաշտոնապես հայտարարել էր հայաստանյան շուկա մուտք գործելու մասին:
Ելույթ ունենալով Երեւանում France Telecom խմբի նախագահ Դիդյե Լոմբարդն ասել էր, որ Հայաստանում Orange-ը շեշտը դնելու է նորարարությունների վրա: Իսկ France Telecom-ի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանթին նշել էր, որ Orange Armenia-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնելու Հայաստանում լայնաշերտ ինտերնետի զարգացմանը:
Հարաբերությունները «մրցակցային չեն»
Նոյեմբերի 6-ին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ «մրցակցային չեն»:
Նա նշել էր, որ ՆԱՏՕ-ն նպատակ չունի Ռուսաստանին «դուրս մղել» տարածաշրջանից:
«Մենք նման նպատակ չունենք: Մենք գիտենք, որ Հայաստանը լավ հարաբերությունների մեջ է Ռուսաստանի հետ, եւ որ ռուս զինծառայողները Հայաստանում են գտնվում ձեր երկրի իշխանությունների համաձայնությամբ: Մենք չենք կարծում, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ մրցակցում են իրար հետ, թեեւ երբեմն ռուսաստանյան կողմից լսվում են նման հայտարարություններ: Հայաստանը լիիրավ իրավունք ունի ինքնուրույն որոշումներ կայացնել այս կամ այն երկրների կամ կազմակերպությունների հետ համագործակցելու վերաբերյալ, եւ մենք աջակցում ենք նրան իր այդ իրավունքում»,- ասում էր Ռոբերտ Սիմոնսը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Ճակատագրական սխալի» վտանգը
Նոյեմբերի 9-ին Հայ ազգային կոնգրեսը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության «ակտիվ քաղաքական գործողությունների անորոշ ժամանակով հետաձգումը կարող է դառնալ ճակատագրական սխալ, քանի որ վարչախումբն այդ ժամանակամիջոցը կարող է օգտագործել սեփական ճամբարն առավելագույնս մոբիլիզացնելու եւ Համաժողովրդական շարժման ներսում պառակտումներ առաջացնելու համար»:

• 15 YEARS AGO: NOVEMBER 4-10, 2004
On 3 November the tender committee set up by the Armenian government after ArmenTel was stripped of mobile communications monopoly announced that K-Telecom would become Armenia’s second operator.
On November 9, Minister of Justice David Harutyunyan stated that the decision to award K-Telecom as the winner of the tender could be considered “more of a political and strategic” nature. He supported it with the fact that Karabakh-Telecom, the owners of which founded K-Telecom, provided “top-quality” services of landline and mobile communication in Nagorno-Karabakh.
Harutyunyan recalled that Azerbaijan constantly tried to hamper Karabakh-Telecom’s international links and isolate the company. According to him, the license for operation in Armenia would help Karabakh-Telecom solve those problems.
NATO: No plans for military bases in South Caucasus
On November 5 NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer said in Yerevan that “NATO is not going to station its military bases in any of the South Caucasian countries”.
He added that that “the Alliance has no intentions and ambitions to be involved in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict”.
Dismissal of Karlos Petrosyan
On November 5 Armenian President Robert Kocharyan signed the decree relieving Director of National Security Service under the Armenian government Karlos Petrosyan from his duties.
• 10 YEARS AGO: NOVEMBER 4-10, 2009
“Can’t be damaging to a third party”
On 4 November Deputy Foreign Minister of Russia Grigory Karasin said that “nothing in the Armenian-Turkish protocols can be interpreted as damaging to a third party”.
“Singing of these documents, which resulted from purposeful, pragmatic joint work of the Armenian and Turkish partners on settlement of complex issues, confirms the resolute determination of the two countries’ leaders to take the case to establishment of friendly neighborly relations. Now the sides need to ratify these protocols and take up their practical implementation,” he said in the interview to “Republic of Armenia” newspaper.
Karasin noted that Russia was ready to support the normalization of Armenian-Turkish relations also by means of economic projects, in particular, in the sphere of energy and transport.
The arrival of Orange
On November 5, mobile operator Orange Armenia officially announced its entry to the Armenian market.
At a press conference in Yerevan President of France Telecom Group Didier Lombard stated that Orange would stake on innovations in Armenia, and the group’s Vice-President Olaf Swantee noted they will pay special attention to development of broadband internet in Armenia.
The relations “do not compete”
On November 6 Special Representative of NATO Secretary General in Central Asia and the South Caucasus Robert Simmons said that Armenia’s relations with Russia and the North-Atlantic Alliance “do not compete with each other”.
He noted that NATO did not aim to “force” Russia out of the region.
“We have no such aim. We know that Armenia has good relations with Russia and that Russian military are in Armenia with the consent of your country’s authorities. We do not consider that Armenia’s relations with Russia and NATO compete with each other, although sometimes there are such statements voiced from the Russian side. Armenia has the right to make independent decisions on cooperating with whichever countries and organizations, and we support Armenia in its right,” he added.
• 5 YEARS AGO: NOVEMBER 4-10, 2014
The decision might become “a fatal error”
On 9 November 2014 Armenian National Congress (ANC) issued a statement, which noted in particular that the decision of Prosperous Armenia Party to “adjourn active political actions sine die might turn into a fatal error as the regime might twist that time in its favor to mobilize its own camp at most and split the National Movement”.