• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ կառավարության ստեղծած մրցութային հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ «Ղ-Տելեկոմ»-ը կդառնա Հայաստանի բջջային կապի երկրորդ օպերատորը:
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանն ասել էր, որ «Ղ-Տելեկոմ»-ը մրցույթի հաղթող ճանաչելու մասին որոշումը կարելի է համարել «ավելի շուտ քաղաքական եւ ռազմավարական»:
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ «Ղարաբաղ-Տելեկոմ» ընկերությունը, որի սեփականատերերը «Ղ-Տելեկոմի» հիմնադիրներն են, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մատուցում է «փայլուն որակի» ֆիքսված եւ բջջային կապի ծառայություններ:
Նախարարը հիշեցրել էր, որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է խոչընդոտել «Ղարաբաղ-Տելեկոմ» ընկերության միջազգային հարաբերություններին: Դավիթ Հարությունյանի խոսքով՝ Հայաստանի տարածքում աշխատելու համար լիցենզիա տրամադրելը կօգնի «Ղարաբաղ-Տելեկոմ»-ին լուծել այդ խնդիրները:
ՆԱՏՕ-ն մտադիր չէ բազաներ տեղակայել Հարավային Կովկասում
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հոոպ Սխեֆերը նոյեմբերի 5-ին Երեւանում ասել էր, որ «կազմակերպությունը մտադիր չէ ռազմական բազաները տեղակայել Հարավային Կովկասի որեւէ երկրում»:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ շեշտել էր՝ «դաշինքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվելու մտադրություն եւ հավակնություն չունի»:
Կառլոս Պետրոսյանի պաշտոնանկությունը
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր էր ստորագրել՝ Կառլոս Պետրոսյանին Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության պետի պաշտոնից ազատելու մասին:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Չեն կարող վնաս հասցնել երրորդ կողմերին»
Նոյեմբերի 4-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական պայմանավորվածություններից ոչինչ չի կարող մեկնաբանվել որպես երրորդ կողմին վնաս հասցնող»:
«Փաստաթղթերի ստորագրումը, որը դարձավ հայ եւ թուրք գործընկերների` բարդ խնդիրների կարգավորմանն ուղղված նպատակաուղղված, համատեղ պրագմատիկ աշխատանքի արդյունքը, հաստատում է գործը բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը հասցնելու երկու երկրների ղեկավարների հստակ տրամադրվածությունը: Այժմ կողմերը պետք է վավերացնեն այդ արձանագրությունները եւ սկսեն դրանց գործնական իրագործումը»,- ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը`նոյեմբերի 4-ին «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի հետ հարցազրույցում:
Գրիգորի Կարասինը նկատել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օժանդակել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նաեւ տնտեսական ծրագրերի իրականացման միջոցով, մասնավորապես, էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառում:
Orange-ի մուտքը
Նոյեմբերի 5-ին Orange Armenia բջջային օպերատորը պաշտոնապես հայտարարել էր հայաստանյան շուկա մուտք գործելու մասին:
Ելույթ ունենալով Երեւանում France Telecom խմբի նախագահ Դիդյե Լոմբարդն ասել էր, որ Հայաստանում Orange-ը շեշտը դնելու է նորարարությունների վրա: Իսկ France Telecom-ի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանթին նշել էր, որ Orange Armenia-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնելու Հայաստանում լայնաշերտ ինտերնետի զարգացմանը:
Հարաբերությունները «մրցակցային չեն»
Նոյեմբերի 6-ին Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ «մրցակցային չեն»:
Նա նշել էր, որ ՆԱՏՕ-ն նպատակ չունի Ռուսաստանին «դուրս մղել» տարածաշրջանից:
«Մենք նման նպատակ չունենք: Մենք գիտենք, որ Հայաստանը լավ հարաբերությունների մեջ է Ռուսաստանի հետ, եւ որ ռուս զինծառայողները Հայաստանում են գտնվում ձեր երկրի իշխանությունների համաձայնությամբ: Մենք չենք կարծում, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ մրցակցում են իրար հետ, թեեւ երբեմն ռուսաստանյան կողմից լսվում են նման հայտարարություններ: Հայաստանը լիիրավ իրավունք ունի ինքնուրույն որոշումներ կայացնել այս կամ այն երկրների կամ կազմակերպությունների հետ համագործակցելու վերաբերյալ, եւ մենք աջակցում ենք նրան իր այդ իրավունքում»,- ասում էր Ռոբերտ Սիմոնսը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 4-10
«Ճակատագրական սխալի» վտանգը
Նոյեմբերի 9-ին Հայ ազգային կոնգրեսը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության «ակտիվ քաղաքական գործողությունների անորոշ ժամանակով հետաձգումը կարող է դառնալ ճակատագրական սխալ, քանի որ վարչախումբն այդ ժամանակամիջոցը կարող է օգտագործել սեփական ճամբարն առավելագույնս մոբիլիզացնելու եւ Համաժողովրդական շարժման ներսում պառակտումներ առաջացնելու համար»:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 НОЯБРЯ 2004 ГОДА
3 ноября конкурсная комиссия, созданная правительством Армении после лишения «АрменТел» монополии в сфере услуг сотовой связи, объявила, что вторым оператором сотовой связи в Армении станет компания «К-Телеком».
9 ноября министр юстиции Армении Давид Арутюнян заявил, что решение признать «К-Телеком» победителем тендера можно считать «скорее политическим и стратегическим». Министр юстиции аргументировал это тем, что компания «Карабах-Телеком», хозяева которой являются учредителями «К-Телеком», предоставляет «блистательные по качеству» услуги фиксированной и сотовой связи на территории Нагорного Карабаха.
Министр напомнил, что Азербайджан постоянно предпринимает попытки воспрепятствовать международным связям компании «Карабах-Телеком» и изолировать ее. По словам Давида Арутюняна, предоставление лицензии для работы на территории Армении поможет «Карабах-Телеком» решить подобные проблемы.
НАТО не планирует размещать базы на Южном Кавказе
Генеральный секретарь НАТО Яаап де Хуп Схеффер заявил 5 ноября в Ереване, что «НАТО не планирует размещать свои военные базы ни в одной из стран Южного Кавказа».
Генсек НАТО также заявил, что «у альянса нет намерений и амбиций заниматься урегулированием нагорно-карабахского конфликта».
Увольнение Карлоса Петросяна
5 ноября президент Армении Роберт Кочарян подписал указ об освобождении Карлоса Петросяна с поста начальника Службы национальной безопасности при правительстве Армении.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 НОЯБРЯ 2009 ГОДА
«Не могут нанести ущерба третьим сторонам»
Замминистра иностранных дел России Григорий Карасин заявил, что «ничто из армяно-турецких договоренностей не может быть истолковано как наносящее ущерб третьей стороне».
«Подписание документов, ставшее результатом целенаправленной, прагматичной совместной работы армянских и турецких партнеров по урегулированию сложных вопросов, подтверждает твердый настрой руководства обеих стран вести дело к установлению добрососедских отношений. Теперь сторонам предстоит ратифицировать эти протоколы и приступить к их практической реализации», - сказал российский дипломат в интервью газете «Республика Армения», опубликованном 4 ноября.
Карасин отмечал, что Россия готова поддерживать процесс нормализации армяно-турецких отношений и посредством реализации экономических проектов, в частности, в сфере энергетики и транспорта.
Выход Orange на рынок
5 ноября сотовый оператор Orange Armenia официально объявил о выходе на рынок Армении.
Выступая на пресс-конференции в Ереване, президент группы France Telecom Дидье Ломбар сказал, что в Армении Orange сделает ставку на инновациии, а вице-президент France Telecom Олаф Суанти отметил, что Orange Armenia будет уделять особое внимание развитию широкополосного интернета.
Отношения «не конкурируют»
6 ноября спецпредставитель генсека НАТО в Центральной Азии и на Южном Кавказе Роберт Симмонс заявил в Ереване, что отношения Армении с России и Североатлантическим альянсом «не конкурируют друг с другом».
Он отметил, что у НАТО нет цели «выдавить» Россиию из региона.
«У нас нет такой цели. Мы знаем, что у Армении хорошие отношения с Россией, и что российские военнослужащие находятся в Армении с согласия властей вашей страны. Мы не считаем, что отношения Армении с России и НАТО конкурируют друг с другом, хотя порой с российской стороны слышны подобные заявления. У Армении есть полное право принимать самостоятельные решения о сотрудничестве с теми или иными странами или организациями, и мы поддерживаем ее в этом праве», - говорил Роберт Симмонс.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 НОЯБРЯ 2014 ГОДА
Не допускать «роковую ошибку»
9 ноября Армянский Национальный Конгресс (АНК) выступил с заявлением, в котором, в частности говорилось, что решение партии «Процветающая Армения» (ППА) «отложить активную политическую деятельность на неопределенный срок может стать роковой ошибкой, поскольку правящий режим может использовать это время, чтобы мобилизовать силы своего лагеря и внести раскол в ряды Всенародного движения».