Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը
Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հոկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը գին չունի»:
«Եթե ինչ-որ մեկը կասկածում է այս խոսքերի ճշմարտության մեջ, ապա ես ցավում եմ այդ մարդու համար: Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստան է, եւ Ղարաբաղը, ինչպես նաեւ Սեւանա լիճը, Տավուշը, Մեղրին եւ հայկական հողի յուրաքանչյուր մետրը, գին չունի»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
Նախարարը նշել էր, որ հայկական կողմն առաջվա պես համոզված է, որ հիմնախնդրի փաթեթային լուծումն այլընտրանք չունի: Նա շեշտել էր, որ «որոշակի ճկունություն կարող է դրսեւորվել փաթեթում ամրագրված որոշակի խնդիրների կատարման հաջորդականության առումով»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 7-13
Ուղերձ՝ հայ ժողովրդին
Հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից առաջ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձով դիմել էր հայ ժողովրդին:
Մեկնաբանելով արձանագրությունների որոշակի կետերի վերաբերյալ մի շարք քաղաքական ուժերի եւ Սփյուռքի ներկայացուցիչների մտահոգությունները, Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր.
«1. Ցանկացած հարաբերություն Թուրքիայի հետ չի կարող կասկածի տակ դնել հայ ժողովրդի հայրենազրկման ու ցեղասպանության իրողությունը: Այն հայտնի փաստ է եւ պետք է ճանաչվի ու դատապարտվի ողջ առաջադեմ մարդկության կողմից: Միջկառավարական հանձնաժողովի համապատասխան ենթահանձնաժողովը պատմաբանների հանձնաժողով չէ;
2. Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ առկա սահմանների հարցը ենթակա է լուծման միջազգային իրավունքի համաձայն: Արձանագրությունները դրանից ավելի ոչինչ չեն ասում;
3. Այս հարաբերությունները որեւէ ձեւով չեն առնչվում ու չեն կարող առնչվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ, որն անկախ ու ինքնուրույն գործընթաց է: Հայաստանը չի դիտարկում արձանագրություններում ամրագրված տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անխախտելիության հարցը որպես Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ որեւէ առնչություն ունեցող հիշատակում;
4. Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման ձգձգումը կամ վավերացման հնարավոր նոր պայմանների առաջադրումը հայկական կողմի համարժեք վերաբերմունքին կարժանանա: Այս արձանագրություններով Հայաստանը միակողմանիորեն չի ստանձնում որեւէ պարտավորություն, չի կատարում որեւէ հաստատում: Հայաստանը ստորագրում է այս արձանագրությունները երկու երկրների միջեւ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու հիմքեր ստեղծելու նպատակով: Ուստի, եթե Թուրքիան խելամիտ ժամկետում չվավերացնի այս արձանագրությունները եւ դրանից հետո սահմանված ժամկետում չկատարի դրանց բոլոր դրույթները կամ դրանք խախտի հետագայում, ապա Հայաստանն առանց հապաղելու կձեռնարկի միջազգային իրավունքին համապատասխան համարժեք քայլեր»:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Արձանագրությունների ստորագրումից հետո
Արձանագրությունների ստորագրումը
Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրեցին «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցում էին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Բեռնար Քուշները, ԵՄ ընդհանուր արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան:
Ստորագրման արարողությունը հետաձգվել էր մի քանի ժամով: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել էր, որ ձգձգման պատճառը Թուրքիայի արտգործնախարարի բանավոր հայտարարության մեջ ընդգրկված Հայաստանի համար անընդունելի ձեւակերպումներն էին:
«Թուրք նախարարի հայտարարության նախագծում ընդգրկված էին հայկական կողմի համար անընդունելի ձեւակերպումներ, եւ բանակցությունների ընթացքում որոշվեց, որ կողմերն ընդհանրապես զերծ կմնան հայտարարություններից»,- ասել էր հայ դիվանագետը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Ցյուրիխում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Ցյուրիխում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին
Իսկ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել էր, որ թուրքական կողմի հայտարարության նախագիծը պարունակում էր կետեր, որոնք «հակասում էին ստորագրված արձանագրությունների ոգուն եւ բանակցային գործընթացի ողջ տրամաբանությանը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 7-13
Ծառուկյանը «պատրաստ է»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հոկտեմբերի 9-ին ասել էր, որ, եթե գործընկերներն առաջադրեն իր թեկնածությունն առաջիկա նախագահական ընտրություններին, ինքը կհամաձայնվի:
«Այսօրվա դրությամբ ես արժանի 4-5 մարդ եմ տեսնում, ովքեր կարող են առաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու: Բայց եթե իմ գործընկերները համարեն, որ ես պետք է առաջադրվեմ, ապա պատրաստ եմ դրան»,- ասել էր Ծառուկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Գագիկ Ծառուկյանը եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին
Հոկտեմբերի 10-ին՝ հանդես գալով Երեւանի կենտրոնում ԲՀԿ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) եւ «Ժառանգություն» կուսակցության հրավիրած համատեղ հանրահավաքում, նա հայտարարել էր, որ «հպարտ է կանգնել ժողովրդի կողքին»:
«Պատմական փաստաթուղթ»
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ  Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) միանալու մասին «պատմական փաստաթղթի» ստորագրումը կլինի եվրասիական տարածքում ինտեգրացիայի նոր փուլի մեկնարկը:
Այդ մասին Սերժ Սարգսյանը ասել էր Մինսկում՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
«Համոզված եմ, որ այդ պատմական փաստաթղթի ստորագրումը եվրասիական տարածքում ինտեգրացիայի նոր փուլի մեկնարկը կլինի: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք մեր ստանձնած առանձնահատուկ պատասխանատվությունը՝ առաջինը միանալով պայմանագրին: Ես համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք արդյունավետորեն իրագործել Հայաստանի միանալու գործընթացը՝ նվազագույնի հասցնելով ռիսկերը մեր երկրի համար եւ առավելագույնի հասցնելով ընդհանուր շահը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
UWC Dilijan-ի մեկնարկը
Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանում պաշտոնապես բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը, որն Աշխարհի Միացյալ Քոլեջներ (United World Colleges – UWC) կրթական ցանցի առաջին միջազգային դպրոցն էր Արեւելյան Եվրոպայում եւ ԱՊՀ տարածքում:
Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը
«UWC Դիլիջան քոլեջը, որպես բարեգործական նախագիծ, բացառիկ է իր ծավալներով։ Աշակերտների ընտրությունը կատարվում է բաց հիմքով եւ ֆինանսավորման գործընթացից անկախ, ինչը հավասար հնարավորություններ է ընձեռում բոլոր դիմորդներին եւ թույլ է տալիս մեկտեղ բերելու տարբեր մշակույթների կրող ոչ ստանդարտ մտածողությամբ եւ պայծառ անհատականությամբ պատանիների եւ երիտասարդների»,– ասել էր RVVZ հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը: «Մեր եւ մեր նախաձեռնության նկատմամբ ունեցած վստահության լավագույն վկայությունն է արդեն այն, որ 50 երկրներից մարդիկ իրենց երեխաներին ուղարկել են Հայաստանում բացված նոր դպրոցում սովորելու», - հավելել էր նա:

Вероника Зонабенд и Рубен Варданяна на открытии UWC Dilijan College 11 октября 2014 года
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил 11 октября, что «Нагорный Карабах не имеет цены».
«Если кто-то сомневается в правоте этих слов, то мне жаль этого человека. Сегодня Нагорный Карабах - это Армения, и Карабах не имеет цены так же, как и озеро Севан, Тавуш, Мегри и каждый метр армянской земли», - заявил Вардан Осканян.
Министр сказал, что армянская сторона по-прежнему твердо убеждена в том, что пакетное решение карабахской проблемы не имеет альтернативы. Он отметил, что «определенную гибкость можно проявить в отношении очередности выполнения тех или иных задач, заложенных в пакет».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ОКТЯБРЯ 2009 ГОДА
Обращение к народу
10 октября президент Армении Серж Саргсян выступил с обращением к армянскому народу в связи с намеченным подписанием армяно-турецких протоколов в Цюрихе.
Комментируя озабоченность ряда политических сил и представителей Диаспоры относительно некоторых пунктов протоколов, Серж Саргсян заявил:
«1. Любые отношения с Турцией не могут ставить ставить под сомнение Геноцид армян и лишение армянского народа родины. Это известный факт, который должен быть признан и осужден всем прогрессивным человечеством. Соответствующая подкомиссия межправительственной комиссии не является комиссией историков;
2. Вопрос существующих между Арменией и Турцией границ подлежит решению в соответствии с верховенствующим международным правом. В протоколах не говорится ничего сверх этого;
3. Эти отношения никак не касаются и не могут касаться урегулирования нагорно-карабахской проблемы, которое является самостоятельным и независимым процессом. Армения не рассматривает зафиксированные в протоколах вопросы территориальной целостности и нерушимости границ как имеющие какое-либо отношение к проблеме Нагорного Карабаха;
4. Затягивание Турцией ратификации протоколов, или выставление возможных новых условий для ратификации удостоиться адекватной реакции армянской стороны. Этими протоколами Армения не берет на себя односторонних обязательств, и если Турция в разумные сроки не ратифицирует подписанные протоколы и после этого не выполнит все их пункты, либо нарушит их в будущем, то Армения без промедления предпримет соответствующие адекватные шаги в соответствии с международным правом».
После подписания протоколов в Цюрихе После подписания протоколов в Цюрихе
Протоколы подписаны
Министры иностранных дел Армении и Турции Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу подписали 10 октября в Цюрихе «Протокол об установлении дипломатических отношений» и «Протокол о развитии двусторонних отношений».
На церемонии подписания присутствовали госсекретарь США Хиллари Клинтон, главы МИД России и Франции Сергей Лавров и Бернар Кушнер, Верховный представитель ЕС по вопросам единой оборонной и внешней политики Хавьер Солана.
Церемония подписания задержалась на несколько часов. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сказал, что причиной задержки стали неприемлемые для Армении формулировки в проекте устного заявления главы МИД Турции.
Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу 10 октября 2009 года в Цюрихе Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу 10 октября 2009 года в Цюрихе
«В проекте заявления турецкого министра содержались неприемлемые для армянской стороны формулировки, и в ходе переговоров было принято решение о том, что стороны вообще воздержатся от заявлений»», - сказал армянский дипломат. А заместитель руководителя аппарата президента Армении Виген Саргсян заявил в интервью Общественному ТВ Армении, что в проекте заявления турецкой стороны содержались пункты, «противоречащие духу подписываемых протоколов и всей логике переговорного процесса».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ОКТЯБРЯ 2014 ГОДА
Царукян «готов»
Лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян сказал 9 октября, что если коллеги выдвинут его кандидатуру на предстоящих президентских выборах, то он согласится.
«На сегодняшний день я вижу 4-5 достойных людей, которые могут выдвигаться кандидатом в президенты. Но если мои коллеги посчитают, что я должен выдвинуть свою кандидатуру, я к этому готов»,- сказал Царукян.
Гагик Царукян и Левон Тер-Петросян на митинге в Ереване 10 октября 2014 года Гагик Царукян и Левон Тер-Петросян на митинге в Ереване 10 октября 2014 года
10 октября, выступая на митинге в центре Ереване, совместно организованном ППА, Армянским национальным конгрессом (АНК) и партией «Наследие», Гагик Царукян заявил, что «горд быть рядом с народом».
«Исторический документ»
Президент Армении Серж Саргсян заявил 10 октября в Минске, что подписание «исторического документа» о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе даст старт новому этапу интеграции на евразийском пространстве.
Серж Саргсян сказал об этом, выступая на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
«Убежден, что подписание этого исторического документа даст старт новому этапу интеграции на евразийском пространстве. Мы хорошо осознаем ту особую ответственность, которую берем на себя, первыми присоединяясь к Договору. Я убежден, что совместными усилиями мы сможем эффективно реализовать процесс присоединения Армении, минимизируя риски для нашей страны и максимизируя общую выгоду», - сказал Серж Саргсян.
Запуск UWC Dilijan
11 октября в Армении официально открылась международная школа-пансион UWC Dilijan College - первое учебное заведение в Восточной Европе и СНГ, входящее в сеть «Объединенные колледжи мира» (United World Colleges – UWC).
Вероника Зонабенд и Рубен Варданяна на открытии UWC Dilijan College 11 октября 2014 года Вероника Зонабенд и Рубен Варданяна на открытии UWC Dilijan College 11 октября 2014 года