Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը
Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հոկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը գին չունի»:
«Եթե ինչ-որ մեկը կասկածում է այս խոսքերի ճշմարտության մեջ, ապա ես ցավում եմ այդ մարդու համար: Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստան է, եւ Ղարաբաղը, ինչպես նաեւ Սեւանա լիճը, Տավուշը, Մեղրին եւ հայկական հողի յուրաքանչյուր մետրը, գին չունի»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
Նախարարը նշել էր, որ հայկական կողմն առաջվա պես համոզված է, որ հիմնախնդրի փաթեթային լուծումն այլընտրանք չունի: Նա շեշտել էր, որ «որոշակի ճկունություն կարող է դրսեւորվել փաթեթում ամրագրված որոշակի խնդիրների կատարման հաջորդականության առումով»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 7-13
Ուղերձ՝ հայ ժողովրդին
Հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից առաջ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձով դիմել էր հայ ժողովրդին:
Մեկնաբանելով արձանագրությունների որոշակի կետերի վերաբերյալ մի շարք քաղաքական ուժերի եւ Սփյուռքի ներկայացուցիչների մտահոգությունները, Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր.
«1. Ցանկացած հարաբերություն Թուրքիայի հետ չի կարող կասկածի տակ դնել հայ ժողովրդի հայրենազրկման ու ցեղասպանության իրողությունը: Այն հայտնի փաստ է եւ պետք է ճանաչվի ու դատապարտվի ողջ առաջադեմ մարդկության կողմից: Միջկառավարական հանձնաժողովի համապատասխան ենթահանձնաժողովը պատմաբանների հանձնաժողով չէ;
2. Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ առկա սահմանների հարցը ենթակա է լուծման միջազգային իրավունքի համաձայն: Արձանագրությունները դրանից ավելի ոչինչ չեն ասում;
3. Այս հարաբերությունները որեւէ ձեւով չեն առնչվում ու չեն կարող առնչվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ, որն անկախ ու ինքնուրույն գործընթաց է: Հայաստանը չի դիտարկում արձանագրություններում ամրագրված տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անխախտելիության հարցը որպես Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ որեւէ առնչություն ունեցող հիշատակում;
4. Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման ձգձգումը կամ վավերացման հնարավոր նոր պայմանների առաջադրումը հայկական կողմի համարժեք վերաբերմունքին կարժանանա: Այս արձանագրություններով Հայաստանը միակողմանիորեն չի ստանձնում որեւէ պարտավորություն, չի կատարում որեւէ հաստատում: Հայաստանը ստորագրում է այս արձանագրությունները երկու երկրների միջեւ բնականոն հարաբերություններ հաստատելու հիմքեր ստեղծելու նպատակով: Ուստի, եթե Թուրքիան խելամիտ ժամկետում չվավերացնի այս արձանագրությունները եւ դրանից հետո սահմանված ժամկետում չկատարի դրանց բոլոր դրույթները կամ դրանք խախտի հետագայում, ապա Հայաստանն առանց հապաղելու կձեռնարկի միջազգային իրավունքին համապատասխան համարժեք քայլեր»:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Արձանագրությունների ստորագրումից հետո
Արձանագրությունների ստորագրումը
Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրեցին «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցում էին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Բեռնար Քուշները, ԵՄ ընդհանուր արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան:
Ստորագրման արարողությունը հետաձգվել էր մի քանի ժամով: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել էր, որ ձգձգման պատճառը Թուրքիայի արտգործնախարարի բանավոր հայտարարության մեջ ընդգրկված Հայաստանի համար անընդունելի ձեւակերպումներն էին:
«Թուրք նախարարի հայտարարության նախագծում ընդգրկված էին հայկական կողմի համար անընդունելի ձեւակերպումներ, եւ բանակցությունների ընթացքում որոշվեց, որ կողմերն ընդհանրապես զերծ կմնան հայտարարություններից»,- ասել էր հայ դիվանագետը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Ցյուրիխում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն Ցյուրիխում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին
Իսկ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել էր, որ թուրքական կողմի հայտարարության նախագիծը պարունակում էր կետեր, որոնք «հակասում էին ստորագրված արձանագրությունների ոգուն եւ բանակցային գործընթացի ողջ տրամաբանությանը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 7-13
Ծառուկյանը «պատրաստ է»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հոկտեմբերի 9-ին ասել էր, որ, եթե գործընկերներն առաջադրեն իր թեկնածությունն առաջիկա նախագահական ընտրություններին, ինքը կհամաձայնվի:
«Այսօրվա դրությամբ ես արժանի 4-5 մարդ եմ տեսնում, ովքեր կարող են առաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու: Բայց եթե իմ գործընկերները համարեն, որ ես պետք է առաջադրվեմ, ապա պատրաստ եմ դրան»,- ասել էր Ծառուկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Գագիկ Ծառուկյանը եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանրահավաքում 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին
Հոկտեմբերի 10-ին՝ հանդես գալով Երեւանի կենտրոնում ԲՀԿ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) եւ «Ժառանգություն» կուսակցության հրավիրած համատեղ հանրահավաքում, նա հայտարարել էր, որ «հպարտ է կանգնել ժողովրդի կողքին»:
«Պատմական փաստաթուղթ»
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ  Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) միանալու մասին «պատմական փաստաթղթի» ստորագրումը կլինի եվրասիական տարածքում ինտեգրացիայի նոր փուլի մեկնարկը:
Այդ մասին Սերժ Սարգսյանը ասել էր Մինսկում՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
«Համոզված եմ, որ այդ պատմական փաստաթղթի ստորագրումը եվրասիական տարածքում ինտեգրացիայի նոր փուլի մեկնարկը կլինի: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք մեր ստանձնած առանձնահատուկ պատասխանատվությունը՝ առաջինը միանալով պայմանագրին: Ես համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք արդյունավետորեն իրագործել Հայաստանի միանալու գործընթացը՝ նվազագույնի հասցնելով ռիսկերը մեր երկրի համար եւ առավելագույնի հասցնելով ընդհանուր շահը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
UWC Dilijan-ի մեկնարկը
Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանում պաշտոնապես բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը, որն Աշխարհի Միացյալ Քոլեջներ (United World Colleges – UWC) կրթական ցանցի առաջին միջազգային դպրոցն էր Արեւելյան Եվրոպայում եւ ԱՊՀ տարածքում:
Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ UWC Դիլիջան քոլեջի բացմանը
«UWC Դիլիջան քոլեջը, որպես բարեգործական նախագիծ, բացառիկ է իր ծավալներով։ Աշակերտների ընտրությունը կատարվում է բաց հիմքով եւ ֆինանսավորման գործընթացից անկախ, ինչը հավասար հնարավորություններ է ընձեռում բոլոր դիմորդներին եւ թույլ է տալիս մեկտեղ բերելու տարբեր մշակույթների կրող ոչ ստանդարտ մտածողությամբ եւ պայծառ անհատականությամբ պատանիների եւ երիտասարդների»,– ասել էր RVVZ հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը: «Մեր եւ մեր նախաձեռնության նկատմամբ ունեցած վստահության լավագույն վկայությունն է արդեն այն, որ 50 երկրներից մարդիկ իրենց երեխաներին ուղարկել են Հայաստանում բացված նոր դպրոցում սովորելու», - հավելել էր նա:

Veronika Zonabend and Ruben Vardanyan at the UWC Dilijan College opening ceremony
“If anybody doubts these words, I pity that person. Today Nagorno-Karabakh is Armenia and Karabakh is invaluable, the same as Lake Sevan, Tavush, Meghri and every meter of Armenian soil,” he said.
According to him, the Armenian side was still strongly convinced that the package settlement of the Karabakh problem did not have alternatives. He noted that “certain flexibility can be displayed in the order of implementing different tasks of the package”.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 7-13,  2009
Address to the nation
On 10 October President of Armenia Serzh Sargsyan addressed the Armenian people in connection with the signing of Armenian-Turkish protocols in Zurich.
Commenting on the concern of a range of political forces and Diaspora representatives as to certain items of the protocols, Sargsyan stated the following:
“1. No relations with Turkey can cast doubt on the facts of the Armenian Genocide and depravation of the Armenian people of their homeland. This is a well-known fact, which should be recognized and condemned by the entire progressive mankind. The corresponding subcommittee of the intergovernmental committee is not a committee of historians;
2. The issue of existing borders between Armenia and Turkey is subject to solution in accordance with the prevalent international law. Nothing beyond that is stated in the protocols;
3. These relations are by no means related and cannot be related to Nagorno-Karabakh conflict settlement, which is a separate and independent process. Armenia does not consider the issues of territorial integrity and inviolability of borders, registered in protocols, as having any relation to Nagorno-Karabakh problem;
4. Delay in ratification of protocols by Turkey or imposition of possible new conditions for ratification will receive the adequate response from the Armenian side. By these protocols, Armenia does not undertake unilateral commitments, and if Turkey does not ratify the signed protocols in a reasonable, does not fulfill all their items after that or violates them in the future, Armenia will immediately take the corresponding adequate steps in accordance with the international law.”
After signing the protocols After signing the protocols
Signing of the protocols
On 10 October Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Turkey Edward Nalbandian and Ahmet Davutoglu signed the “Protocol on establishing diplomatic relations” and the “Protocol on developing bilateral relations” in Zurich.
U.S. Secretary of State Hillary Clinton, Foreign Ministers of Russia and France Sergey Lavrov and Bernard Couchener and High Representative of EU for the Common Foreign and Security Policy Javier Solana were present at the signing ceremony.
The ceremony began several hours late. Spokesperson for Armenian MFA Tigran Balayan said that the delay was caused by certain wording in the verbal statement of Turkish Foreign Minister, which the Armenian side found unacceptable.
Edward Nalbandian and Ahmet Davutoglu on October 10, 2009 in Zurich Edward Nalbandian and Ahmet Davutoglu on October 10, 2009 in Zurich
“The draft statement of the Turkish minister contained certain wording that the Armenian side found unacceptable. It was decided during the negotiations that the sides will refrain from statements,” he added. Deputy Chief of Presidential Staff Vigen Sargsyan told in the interview to Armenian Public TV Channel that the draft statement had points which “contradicted the spirit of the protocols and the logic of negotiations in general”.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 7-13, 2014
Tsarukyan is “ready”
On 9 October Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan said he would agree if his partners nominated him for the upcoming presidential elections.
“As of today, I see four or five people who deserve the nomination. But if my partners nominate me, I will agree,” said Tsarukyan.
Gagik Tsarukyan and Levon Ter-Petrosyan during a rally in Yerevan on October 10, 2014 Gagik Tsarukyan and Levon Ter-Petrosyan during a rally in Yerevan on October 10, 2014
While addressing the rally in the center of Yerevan, which was co-organized by Prosperous Armenia, Armenian National Congress and Heritage Party on October 10, Tsarukyan noted he was “proud to stand with the people”.
“Historic document”
On 10 October President of Armenia Serzh Sargsyan said in Minsk that the “historic document” on Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union “will give a start to a new phase of integration into the Eurasian space”.
He made that remark while addressing the session of the Supreme Eurasian Economic Council.
“I am convinced this historic document will give a start to a new phase of integration into the Eurasian space. We are well-aware of the special responsibility we are assuming by being the first to join the Agreement. I believe our joint efforts will enable us to effectively carry out the process of Armenia’s membership by minimizing the risks for our country and maximizing the overall gain,” said Serzh Sargsyan.
The beginning of UWC Dilijan
On October 11, the international boarding school UWC Dilijan College officially opened in Armenia. It was the first academic institution in Eastern Europe and the CIS to join the United World Colleges network (UWC).
Veronika Zonabend and Ruben Vardanyan at the UWC Dilijan College opening ceremony Veronika Zonabend and Ruben Vardanyan at the UWC Dilijan College opening ceremony
“UWC Dilijan College is a philanthropic project of tremendous magnitude. The needs-blind student selection process provides all candidates with equal opportunities and allows for the bringing together of young people who think differently, representing different cultures and possessing vibrant personalities,” said Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College, Co-Founder of RVVZ Foundation Veronika Zonabend. “And the fact that parents from 50 countries have sent their children to study in a new school in Armenia is the best testimony to trust in us and our initiative”, she added.