Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հուլիսի 21-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Փարիզում հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումն անհնարին կլինի, եթե Հայաստանը եւ Սփյուռքը չհրաժարվեն 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքականությունից:
Փարիզում այցով գտնվող Թուրքիայի կառավարության ղեկավարն ասել էր, որ «հայկական սփյուռքը շարունակում է օրակարգում պահել այսպես կոչված ցեղասպանության հարցը»:
«Իրականում, այդ փաստն ամենեւին էլ օգուտ չի բերում Հայաստանին: Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունները չեն կարող բարելավվել, քանի դեռ շարունակվում են նման գործողությունները: Եթե նրանք վերջ դնեն Թուրքիայի վարկաբեկմանն ուղղված քաղաքականությանը, թուրք-հայկական սահմանը կարող է բացվել»,- ասում էր Էրդողանը:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 15-21
Ավիավթարը
Հուլիսի 15-ին վթարի էր ենթարկվել Caspian Airlines իրանական ավիաընկերությանը պատկանող Tu-154 ինքնաթիռը, որն իրականացնում էր Թեհրան-Երեւան չվերթը:
Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Ավիավթարի հետեւանքով 168 մարդ էր զոհվել՝ ուղեւորներ եւ անձնակազմի անդամներ:
Կործանված ինքնաթիռի 168 ուղեւորներից 36-ն ազգությամբ հայ էին, որոնցից վեցը Հայաստանի քաղաքացիներ էին:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել հուլիսի 16 Սգո օր հայտարարելու մասին:
«Փախստականների հարցն՝ ավելի լայն համատեքստում »
Հուլիսի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ Երեւանը «երբեք չի համաձայնի խնդրի այնպիսի լուծմանը, որին համաձայնություն չի տա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը եւ ղեկավարությունը»:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ Ստեփանակերտում կայացած հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանը խոստովանել էր, որ «բնականաբար, որոշ հարցերում Լեռնային Ղարաբաղը կարող է այլ մոտեցումներ ունենալ, բայց ԼՂՀ-ի կարծիքը մեզ համար մեծ եւ կարեւոր նշանակություն ունի»:
Նախարարը նաեւ շեշտել էր, որ «Հայաստանը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք մասնակցությունը բանակցություններին որպես անհրաժեշտություն եւ բանակցային գործընթացի արդյունավետության երաշխիք»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ ադրբեջանցի փախստականների Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու հարցը չի քննարկվում բանակցային գործընթացի շրջանակում: «Այս հարցը կարելի է քննարկել միայն խնդրի վերջնական լուծումից հետո՝ ավելի լայն համատեքստում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանից 400 հազար հայ փախստականների գործոնը»,- ասել էր նախարարը:
«Կարգավիճակը՝ հիմնական խնդիր»
Հուլիսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ բանակցային գործընթացում հիմնական խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է, որը պետք է որոշվի ազատ կամարտահայտությամբ:
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Կարլ Բիլդտի գլխավորությամբ Եվրամիության «Եռյակի» պատվիրակության հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ այդ հարցը քննարկվել էր Ադրբեջանի Նախագահի հետ հուլիսի 17-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ժամանակ: Նրա խոսքով` այդ քննարկումը մի փոքր այլ պայմաններում էր կայացել, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանրությանը տեղյակ էին պահել, թե ինչ սկզբունքների շուրջ են բանակցությունները: Սերժ Սարգսյանը սա ինչ-որ տեղ նաեւ օժանդակություն էր համարել՝ «ցավոք, միշտ չէ, որ կողմերը հանրությանը ներկայացնում էին այն հարցերը, որոնց մասին խոսվում էր բանակցությունների ընթացքում»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Կարլ Բիլդտը Սերժ Սարգսյանը եւ Կարլ Բիլդտը
«Չնայած այս հանգամանքին, մոսկովյան քննարկումներից հետո եւս, մեր հարեւան Ադրբեջանում այլ կերպ են փորձում ներկայացնել բանակցությունների օրակարգը եւ իմաստը: Այնուամենայնիվ, կարող եմ ասել, որ թեեւ դժվարությամբ, բայց առաջընթաց կա: Այժմ մենք քննարկում ենք Մադրիդյան սկզբունքներից առանձնացված հիմնական սկզբունքները, այնուհետեւ պետք է քննարկենք մնացած սկզբունքները, որից հետո դրանց հիման վրա սկսենք հիմնական պայմանագրի մշակումը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Նա շեշտել էր՝  «արդեն բոլորի համար պետք է պարզ դառնա, որ հիմնականը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդիրն է, որը պետք է որոշվի ազատ կամարտահայտությամբ եւ ունենա պարտադիր իրավական ուժ»:
«Երբ այս խնդրին մենք կարողանանք պատշաճ ձեւակերպում տալ, որը որեւէ երկմտանք չի առաջացնի, այնուհետեւ, կարծում եմ, բանակցությունները շատ ավելի հարթ կշարունակվեն»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:

Список пассажиров разбившегося самолета на стене аэропорта «Звартноц»
21 июля премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в Париже, что нормализация армяно-турецких отношений будет невозможной без отказа от политики по международому признанию Геноцида армян 1915 года.
Глава турецкого правительства, находящийся с визитом во Франции, заявил, что «армянская диаспора продолжает сохранять вопрос так называемого геноцида на повестке дня».
«На самом деле, это факт вовсе не приносит пользы Армении. Двусторонние отношения между Турцией и Арменией не могут улучшиться до тех пор, пока продолжаются подобные кампании. Если они положат конец политике по дискредитации Турции, турецко-армянская граница может быть открыта», - сказал Эрдоган.
10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ИЮЛЯ 2009 ГОДА
Авиакатастрофа
15 июля разбился самолет Ту-154 иранской авиакомпании Caspian Airlines, выполнявший рейс Тегеран-Ереван.
На борту самолета находились 168 человек - пассажиры и члены экипажа.
Список пассажиров разбившегося самолета на стене аэропорта «Звартноц» Список пассажиров разбившегося самолета на стене аэропорта «Звартноц»
36 из 168 человек, находящихся на борту разбившегося самолета, были армянами по национальности, шестеро из  них были гражданами Армении.
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ об объявлении 16 июля траура в связи с авиакатастрофой.
«Вопрос беженцев - в более широком контексте»
16 июля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Ереван «никогда не согласится на такое решение проблемы, которое не будет одобрено народом и руководством Нагорного Карабаха».
После встречи с президентом Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакяном в Степанакерте Эдвард Налбандян признал, что «естественно, по некоторым вопросам у Нагорного Карабаха могут быть иные подходы, однако мнение НКР имеет для нас большое и важное значение».
Министр также подчеркнул, что «Армения считает полноценное участие Нагорного Карабаха в переговорах необходимостью и гарантией эффективности переговорного процесса».
Эдвард Налбандян сказал, что в рамках переговорного процесса не обсуждается вопрос возвращения азербайджанских беженцев в Нагорный Карабах. «Этот вопрос можно обсуждать только после окончательного урегулирования проблемы - в более широком контексте, учитывая фактор 400 тысяч армянских беженцев из Азербайджана», - заявил министр.
«Статус – основной вопрос»
20 июля президент Армении Серж Саргсян заявил, что основным вопросом в переговорном процессе является статус Нагорного Карабаха, который должен определиться путем свободного волеизъявления.
На встрече с делегацией Тройки Европейского Союза (ЕС) во главе с министром иностранных дел Швеции Карлом Бильдтом Серж Саргсян подчеркнул, что данный вопрос обсуждался с президентом Азербайджана 17 июля на переговорах в Москве. По его словам, этот раунд переговоров прошел в несколько иных условиях, поскольку до его проведения сопредседатели Минской группы ОБСЕ проинформировали общественность о принципах переговоров. Президент Армении назвал это определенным содействием переговорам, так как «стороны, к сожалению, не всегда представляли общественности те вопросы, по которым проводятся переговоры».
Серж Саргсян и Карл Бильдт Серж Саргсян и Карл Бильдт
«Несмотря на это обстоятельство, после московской встречи в Азербайджане снова пытаются по-иному представить повестку и суть переговоров. Тем не менее, могу сказать, что, хоть и с трудом, но прогресс есть. Сейчас мы обсуждаем основные принципы, отделенные из «Мадридских принципов», после чего должны обсудить остальные принципы, а затем на их основе начать разработку основного соглашения», - говорил Серж Саргсян.
Он отметил, что «всем уже должно быть ясно, что основной вопрос – это статус Нагорного Карабаха, который должен определиться путем свободного волеизъявления и иметь обязательную правовую силу».
«После того, как нам удастся дать четкую формулировку данной задаче, которая не вызовет никаких разночтений, думаю, переговоры продолжатся гораздо более гладко», - сказал президент Армении.