Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հուլիսի 21-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Փարիզում հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումն անհնարին կլինի, եթե Հայաստանը եւ Սփյուռքը չհրաժարվեն 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքականությունից:
Փարիզում այցով գտնվող Թուրքիայի կառավարության ղեկավարն ասել էր, որ «հայկական սփյուռքը շարունակում է օրակարգում պահել այսպես կոչված ցեղասպանության հարցը»:
«Իրականում, այդ փաստն ամենեւին էլ օգուտ չի բերում Հայաստանին: Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ հարաբերությունները չեն կարող բարելավվել, քանի դեռ շարունակվում են նման գործողությունները: Եթե նրանք վերջ դնեն Թուրքիայի վարկաբեկմանն ուղղված քաղաքականությանը, թուրք-հայկական սահմանը կարող է բացվել»,- ասում էր Էրդողանը:
10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 15-21
Ավիավթարը
Հուլիսի 15-ին վթարի էր ենթարկվել Caspian Airlines իրանական ավիաընկերությանը պատկանող Tu-154 ինքնաթիռը, որն իրականացնում էր Թեհրան-Երեւան չվերթը:
Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում Կործանված օդանավի ուղեւորների ցանկը՝ փակցված «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Ավիավթարի հետեւանքով 168 մարդ էր զոհվել՝ ուղեւորներ եւ անձնակազմի անդամներ:
Կործանված ինքնաթիռի 168 ուղեւորներից 36-ն ազգությամբ հայ էին, որոնցից վեցը Հայաստանի քաղաքացիներ էին:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել հուլիսի 16 Սգո օր հայտարարելու մասին:
«Փախստականների հարցն՝ ավելի լայն համատեքստում »
Հուլիսի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ Երեւանը «երբեք չի համաձայնի խնդրի այնպիսի լուծմանը, որին համաձայնություն չի տա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը եւ ղեկավարությունը»:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ Ստեփանակերտում կայացած հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանը խոստովանել էր, որ «բնականաբար, որոշ հարցերում Լեռնային Ղարաբաղը կարող է այլ մոտեցումներ ունենալ, բայց ԼՂՀ-ի կարծիքը մեզ համար մեծ եւ կարեւոր նշանակություն ունի»:
Նախարարը նաեւ շեշտել էր, որ «Հայաստանը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք մասնակցությունը բանակցություններին որպես անհրաժեշտություն եւ բանակցային գործընթացի արդյունավետության երաշխիք»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ ադրբեջանցի փախստականների Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու հարցը չի քննարկվում բանակցային գործընթացի շրջանակում: «Այս հարցը կարելի է քննարկել միայն խնդրի վերջնական լուծումից հետո՝ ավելի լայն համատեքստում՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանից 400 հազար հայ փախստականների գործոնը»,- ասել էր նախարարը:
«Կարգավիճակը՝ հիմնական խնդիր»
Հուլիսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ բանակցային գործընթացում հիմնական խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է, որը պետք է որոշվի ազատ կամարտահայտությամբ:
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Կարլ Բիլդտի գլխավորությամբ Եվրամիության «Եռյակի» պատվիրակության հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ այդ հարցը քննարկվել էր Ադրբեջանի Նախագահի հետ հուլիսի 17-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ժամանակ: Նրա խոսքով` այդ քննարկումը մի փոքր այլ պայմաններում էր կայացել, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանրությանը տեղյակ էին պահել, թե ինչ սկզբունքների շուրջ են բանակցությունները: Սերժ Սարգսյանը սա ինչ-որ տեղ նաեւ օժանդակություն էր համարել՝ «ցավոք, միշտ չէ, որ կողմերը հանրությանը ներկայացնում էին այն հարցերը, որոնց մասին խոսվում էր բանակցությունների ընթացքում»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Կարլ Բիլդտը Սերժ Սարգսյանը եւ Կարլ Բիլդտը
«Չնայած այս հանգամանքին, մոսկովյան քննարկումներից հետո եւս, մեր հարեւան Ադրբեջանում այլ կերպ են փորձում ներկայացնել բանակցությունների օրակարգը եւ իմաստը: Այնուամենայնիվ, կարող եմ ասել, որ թեեւ դժվարությամբ, բայց առաջընթաց կա: Այժմ մենք քննարկում ենք Մադրիդյան սկզբունքներից առանձնացված հիմնական սկզբունքները, այնուհետեւ պետք է քննարկենք մնացած սկզբունքները, որից հետո դրանց հիման վրա սկսենք հիմնական պայմանագրի մշակումը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
Նա շեշտել էր՝  «արդեն բոլորի համար պետք է պարզ դառնա, որ հիմնականը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդիրն է, որը պետք է որոշվի ազատ կամարտահայտությամբ եւ ունենա պարտադիր իրավական ուժ»:
«Երբ այս խնդրին մենք կարողանանք պատշաճ ձեւակերպում տալ, որը որեւէ երկմտանք չի առաջացնի, այնուհետեւ, կարծում եմ, բանակցությունները շատ ավելի հարթ կշարունակվեն»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:

The list of Tehran-Yerevan flight passengers at the Zvartnots airport
On 21 July Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan stated in Paris that normalization of Armenian-Turkish relations was impossible unless Armenia abandoned the policy of pushing for international recognition of the Armenian Genocide.
During the visit to France he noted that “the Armenian Diaspora has been trying to keep the so-called Armenian genocide high on agenda”.
“In fact, it is not beneficial for Armenia at all. The bilateral relations between Turkey and Armenia cannot be improved as long as such policies continue. If they put an end to their campaign of defamation against Turkey, border gates between Turkey and Armenia may be opened,” said Erdogan.
10 YEARS AGO: JULY 15-21,2009 ГОДА
The plane crash
On 15 July 2009, a Tu-154 plane of the Iranian Caspian Airlines crashed during the flight from Tehran to Yerevan.
The list of Tehran-Yerevan flight passengers at the Zvartnots airport The list of Tehran-Yerevan flight passengers at the Zvartnots airport
The plane was carrying 168 people in total, passengers and crew members.
36 people were of Armenian descent, and 6 of them held Armenian citizenship.
President of Armenia Serzh Sargsyan signed a decree declaring July 16th the day of national mourning.
“The matter of refugees may be discussed in a wider context”
On 16 July Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian stated that Yerevan “will never agree to a solution of the problem, which is not approved by the people and the leadership of Nagorno-Karabakh”.
After the meeting with President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Bako Sahakyan, Nalbandian admitted that “naturally, Nagorno-Karabakh may have different approaches to certain issues, but the stance of NKR is very significant and important for us”.
Edward Nalbandian also stressed that “Armenia considers full participation of Nagorno-Karabakh in the negotiation process a necessity and a guarantee for the negotiation process efficiency”.
According to him, the parties to the conflict did not discuss the return of Azerbaijani refugees to Nagorno-Karabakh in the framework of the negotiation process. “This issue may be considered only after the final settlement of the conflict, in a wider context, given the factor of 400,000 Armenian refugees from Azerbaijan,” said Nalbandian.
“The status is the main issue”
On 20 July Armenian President Serzh Sargsyan stated that the main issue in the peace talks was the status of Nagorno-Karabakh, which ought to be defined by means of free expression of will.
At the meeting with the Delegation of European Union (EU) Troika, headed by the Minister of Foreign Affairs of Sweden Carl Bildt, Serzh Sargsyan stressed that he and President of Azerbaijan Ilham Aliyev discussed the issue during their talks in Moscow on July 17. According to Sargsyan, that stage of negotiations proceeded in somewhat different conditions, as OSCE Minsk Group Co-chairs had informed the society on the principles of talks beforehand. Armenian President described it as certain assistance to the talks since “the sides, unfortunately, have not always informed the public about the issues the talks focused on”.
Serzh Sargsyan and Carl Bildt Serzh Sargsyan and Carl Bildt
“Despite that fact, Azerbaijan is trying to present the agenda and the essence of talks in a different way. Nevertheless, I can say that although with difficulty, there is progress. Now we are discussing the basic principles, singled out from Madrid Principles”, after which we should discuss the remaining principles and start elaborating the basic agreement,” he said.
Sargsyan noted that “it should already be clear for all that the main issue is the status of Nagorno-Karabakh, which should be defined by the means of free expression of will and should have obligatory legal effect”.
“After we give a clear-cut wording to this task, which will not cause any discrepancies, I believe that the negotiations will continue far more smoothly,” he added.