• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 11-17
Փետրվարի 12-ին 34 հայ խաղաղապահներ հունական ռազմատրանսպորտային «Հերկուլես» ինքնաթիռով մեկնեցին Կոսովո:
Սա առաջին արտասահմանյան գործուղումն էր հայ խաղաղապահների համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մեր զինծառայողների ձեռք բերվելիք փորձը շատ կարեւոր է Հայաստանի զինված ուժերի համար»: Նա ընդգծել էր, որ հայ խաղաղապահների գործուղումը Կոսովո «ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների ակտիվացման փուլերից մեկն է, որը սկսվել էր 2000 թվականից»:
Սկսել «զրոյից»
Փետրվարի 12-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Վիլայաթ Գուլիեւը հայտարարել էր, որ Բաքուն «լիարժեք իրավունք» ունի ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները սկսել «զրոյից»:
«Բանակցային գործընթացի սկզբունքների մասին կխոսենք միայն այն ժամանակ, երբ դրանք ընդունեն երկու կողմերը: Այսօր ղարաբաղյան կարգավորման մեջ չկա այնպիսի սկզբունք, որն ընդունել են երկու կողմերը: Ուստի, Ադրբեջանը զրոյից սկսելու լրիվ իրավունք ունի»,- ասել էր Ադրբեջանի արտգործնախարարը:
Ավելի վաղ՝ 2003 թվականի դեկտեմբերի 11-ին, Վիլայաթ Գուլիեւը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր.
«Նախագահներ Հեյդար Ալիեւը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը զբաղվում էին ղարաբաղյան խնդրի լուծման ուղիների որոնմամբ, եւ մեզանից ոչ ոք չգիտի, թե ի՞նչի մասին են նրանք պայմանավորվել, քանի որ այդ բանակցությունների արդյունքները որեւէ փաստաթղթում չեն արձանագրվել: Հետեւաբար, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը որեւէ պարտավորություն չեն ստանձնել, եւ Իլհամ Ալիեւը կարող է սկսել «զրոյից», նոր պահանջներ եւ մոտեցումներ ունենալ»:
Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Համլետ Գասպարյանը՝ մեկնաբանելով Գուլիեւի հայտարարությունները, նշել էր.
«Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է ամեն ինչ սկսել զրոյից, ապա նրանք պետք է դիմեն բացառապես Ստեփանակերտին, եթե վերջինս, իհարկե, համաձայնվի դրան»:
Շավարշ Քոչարյանը` ընդդիմությունը պառակտելու փորձերի մասին
Փետրվարի 13-ին «Արդարություն» խմբակցության անդամ Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի իշխանությունները վտանգ են զգում ընդդիմադիր ուժերի խորհրդարանական նիստերի բոյկոտից:
Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ իշխանությունները մի շարք միջոցներ են ձեռնարկում, որոնց նպատակն է «կանխել համազգային ալիքի բարձրացումը»: Այդ միջոցների թվում պատգամավորը նշել էր «իշխանությունների առանձին սադրանքները՝ ուղղված ընդդիմության պառակտմանը»: Ավելին, ասում էր Շավարշ Քոչարյանը, իշխանությունները ցանկանում են ընդդիմությանը մղել հակասահմանադրական քայլերի, «սակայն, մենք չենք տրվի այդ հնարքներին»:
«Իշխանությունները՝ ի դեմս Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի, գիտակցում են, որ իրենց հաշված օրեր են մնացել»,- ասում էր Շավարշ Քոչարյանը:
2008 թվականին՝ Սերժ Սարգսյանի ՀՀ նախագահ ընտրվելուց հետո, Շավարշ Քոչարյանը նշանակվեց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ եւ զբաղեցնում է այդ պաշտոնը մինչ օրս:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 11-17
Սարգսյանն ու Գյուլը՝ իրենց երկխոսության մասին
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ղեկավարները մեկնաբանում էին Երեւանի եւ Անկարայի երկխոսությունը:
Ելույթ ունենալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համագումարում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ասել էր, որ «մեր նպատակը Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություների հաստատումն է եւ սահմանների բացումը»:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն էր հայտնել, որ Հայաստանը պետք է նորմալ հարաբերություններ հաստատի Թուրքիայի հետ, «ինչի համար այսօր լավ հնարավորություն կա, որը մենք պետք է օգտագործենք»:
Իսկ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը հույս էր հայտնել, որ իր այցը Երեւան «ոչ միայն մեկնարկ հաղորդեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլեւ կնպաստի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը»:
«Ես հավատում եմ, որ իմ այցը Երեւան ոչ միայն մեկնարկ հաղորդեց Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլեւ կնպաստի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: Միաժամանակ, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանին այդ բարդ հանգույցները քանդելուն ուղղված անդուլ ջանքերի համար»,- հավելել էր Աբդուլա Գյուլը ռուսաստանյան «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 11-17
«Նիմֆոմանուհու» ցուցադրության չեղարկումը
Փետրվարի 12-ին «Սինեմա Սթար Դալմա Գարդեն» կինոթատրոնը մեկնաբանել էր «Նիմֆոմանուհի» ֆիլմի ցուցադրության չեղարկումը:
««Սինեմա Սթար Դալմա Գարդեն» կինոթատրոնը հրաժարվել է նախապես հայտարարված «Նիմֆոմանուհի» ֆիլմի ցուցադրությունից, որի երկար սպասված պրեմիերան նախատեսված էր փետրվարի 13-ին` ֆիլմի համաշխարհային ցուցադրությանը զուգահեռ: Որոշման համար հիմք են հանդիսացել մի շարք քաղաքացիների եւ հասարակական խմբերի բազմաթիվ առարկությունները, որոնք կասկած են հայտնել Հայաստանում մեծ էկրանով ֆիլմի ցուցադրության նպատակահարմարության վերաբերյալ»,- ասված էր հաղորդագրության մեջ:
Գեղամյանի գիրքը
Փետրվարի 11-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա էր գտնվել «Ազգային միաբանություն կուսակցության» նախագահ Արտաշես Գեղամյանի՝ «Հայաստանը Մաքսային միությունում՝ անշրջելի փոփոխությունների սկիզբ Անդրկովկասում» գրքի շնորհանդեսին:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ФЕВРАЛЯ 2004 ГОДА
12 февраля 34 армянских миротворца отправились в Косово на греческом военно-транспортном самолете «Геркулес».
Участие в косовской операции стало первой зарубежной командировкой армянских миротворцев.
Армянские миротворцы отбывают в Косово Армянские миротворцы отбывают в Косово
Министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «опыт, который приобретут наши военнослужащие, будет иметь очень важное значение для вооруженных сил Армении».
Он подчеркнул, что отправка армянских миротворцев в Косово «является одним из этапов активизации отношений Армении с НАТО, начало которой было положено в 2000 году».
Начинать «с нуля»
12 февраля министр иностранных дел Азербайджана Вилаят Гулиев заявил, что у Баку есть «полное право» начать «с нуля» переговоры по карабахскому урегулированию.
«О принципах в переговорном процессе можно будет говорить лишь тогда, когда их примут обе стороны. Сегодня в карабахском урегулировании нет такого принципа, который был принят обеими сторонами, поэтому у Азербайджана есть полное право начать с нуля», - сказал министр иностранных дел Азербайджана.
Ранее, 11 декабря 2003 года Вилаят Гулиев говорил в интервью Медиамакс:
Вилаят Гулиев Вилаят Гулиев
«Президенты Гейдар Алиев и Роберт Кочарян занимались поиском путей решения карабахской проблемы, и никто из нас не знает, о чем они договорились, поскольку итоги их переговоров не были документально зафиксированы. Следовательно, Армения и Азербайджан не брали на себя никаких обязательств, и Ильхам Алиев может начинать с нуля, у него могут быть новые требования и подходы».
Комментируя слова Гулиева, 13 февраля пресс-секретарь МИД Армении Гамлет Гаспарян заявил:
«Если Азербайджан хочет начать все с нуля, он должен обращаться исключительно к Степанакерту, если последний, конечно, согласится на это».
Шаварш Кочарян о попытках устроить раскол оппозиции
13 февраля член фракции «Справедливость» Шаварш Кочарян заявил, что власти Армении почувствовали опасность, исходящую от бойкота заседаний парламента оппозиционными силами.
Шаварш Кочарян заявил, что власти предпринимают ряд мер, целью которых является «предотвращение подъема всенародной волны». В числе этих мер парламентарий назвал «отдельные провокации властей, направленные на раскол оппозиции». Более того, сказал Шаварш Кочарян, власти хотят подтолкнуть оппозицию к антиконституционным шагам, однако «мы не поддадимся на эти уловки».
«Власти в лице Роберта Кочаряна и Сержа Саргсян осознают, что их дни сочтены», - говорил Шаварш Кочарян.
В 2008 году, после избрания Сержа Саргсяна президентом Армении, Шаварш Кочарян был назначен заместителем министра иностранных дел, и занимает этот пост по сей день.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ФЕВРАЛЯ 2009 ГОДА
Саргсян и Гюль - о своем диалоге
12 февраля лидеры Армении и Турции комментировали диалог Еревана и Анкары.
Выступая на съезде партии «Процветающая Армения»,  Серж Саргсян заявил, что Армения намерена продолжить диалог с Турцией, целью которого является «установление дипломатических отношений без предварительных условий и деблокация границы».
Серж Саргсян выразил уверенность, что Армения должна установить нормальные отношения с Турцией, «для чего сегодня есть хорошая возможность, которую мы должны использовать».
В интервью телеканалу «Вести» президент Турции Абдулла Гюль выразил надежду, что его прошлогодний визит в Ереван «не только дал старт процессу нормализации армяно-турецких отношений, но и будет способствовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном».
«Я верю, что мой визит в Ереван не только дал старт процессу нормализации отношений между Турцией и Арменией, но также будет способствовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. При этом мне бы хотелось выразить глубокую благодарность России за неустанные усилия по содействию поиску развязок этих сложных узлов», - добавил Абдулла Гюль.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 11-17 ФЕВРАЛЯ 2014 ГОДА
Отмена «Нимфоманки»
12 февраля кинотеатр «Синема Стар Далма Гарден» выступил с заявлением по поводу отмены показа фильма «Нимфоманка».
Постер фильма «Нимфоманка» Постер фильма «Нимфоманка»
«Кинотеатр «Синема Стар Далма Гарден» принял решение отказаться от заранее анонсированного показа фильма «Нимфоманка» Ларса  фон Триера, долгожданная премьера которого была запланирована 13 февраля, совместно с мировым показом картины. Причиной данного решения стали многочисленные возражения ряда граждан и общественных групп, выразивших сомнение в целесообразности показа фильма на большом экране в Армении», - говорилось в сообщении.
Книга Гегамяна
11 февраля президент Армении Серж Саргсян принял участие в презентации книги лидера партии «Национальное единение» Арташеса Гегамяна «Армения в Таможенном союзе: начало необратимых перемен в Закавказье».
Серж Саргсян на презентации книги Арташеса Гегамяна Серж Саргсян на презентации книги Арташеса Гегамяна