Ֆելիպե Բարբոսան կարդում է Գոհար Սարյանի վկայությունը
Ֆելիպե Բարբոսան բրազիլացի ռեժիսոր է: 2007 թվականին նրա նկարահանած «Աղի համբույր» ֆիլմը 10-ից ավել միջազգային մրցանակ էր ստացել: Filmmaker ամսագիրը նրան ընդգրկել է «Անկախ կինոյի 25 նոր դեմքեր» ցանկում:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Ֆելիպե Բարբոսան կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունից:
Տրապիզոնի կոտորածը վերապրած Գոհար Սարյանի վկայությունը: (քաղվածք)
1916
Թիֆլիս
Շաբաթ օրը, հունիսի 13-ին, իշխանությունները հայտարարեցին, որ 5 օրից պետք է Միջագետք տեղափոխվենք:
Մենք չէինք կարող մեր ունեցվածքը մեզ հետ վերցնել կամ վաճառել: Ամենը պետք է հանձեինք իշխանություններին:
Ծեր, հիվանդ եւ հղի կանայք կարող էին մնալ, սակայն պետք է տարածքային բժշկից եւ ոստիկանության պետից հավաստագիր ներկայացնեին:
Փողոցներում հնարավոր չէր տեսնել թուրք կամ հույն ընտանիքների: Նրանք բոլորը տեղափոխվել էին գյուղերը, որպեսզի այդ աղետին ականատես չլինեն:
Մենք` կանայք, հավաքվեցինք եւ երեխաների հետ գնացինք կառավարչի մոտ, ով կոպտորեն մեզ դուրս շպրտեց:
Դիմեցինք Գերմանիայի հյուպատոսի ամառային նստավայր, որը քաղաքից մեկ ժամվա հեռավորության վրա էր: Նա շատ վատ ընդունեց մեզ: Մենք սկսեցինք նրան աղերսել, սակայն հյուպատոսն անգթորեն վռնդեց մեզ:
Դիմեցինք Ավստրիայի հյուպատոսին, նա մեզ ընդունեց, ապրումակցեց ու ասաց. «Երանի կարողանայի օգնել ձեզ, բայց ես ոչինչ չեմ կարող անել»:

Фелипе Барбоса – бразильский кинорежиссер. Его фильм «Соленый поцелуй» (Salt Kiss), снятый в 2007 году, получил более 10 международных кинопремий. Журнал Filmmaker включил его в список «25 новых лиц независимого кино».
Для проекта «100 секунд» Фелипе Барбоса прочитал отрывок из свидетельства Гоар Сарьян.
Свидетельство Гоар Сарьян, пережившей погром в Трапизоне
Тифлис
В субботу, 13 июня, власти объявили, что через пять дней нас переселят в Месопотамию.
Мы не могли забрать с собой или продать свое имущество: все следовало сдать властям.
Престарелые, больные люди и беременные женщины могли остаться, однако для этого нужно было представить справки от местного врача и начальника полиции.
На улице не было турецких или греческих семей: все они разъехались по селам, чтобы не становиться свидетелями грядущей катастрофы.
Мы собрались и вместе с детьми отправились к губернатору, который грубо выставил нас.
Мы обратились в летнюю резиденцию немецкого консула, которая находилась в часе пути от города. Он принял нас очень плохо. Мы стали умолять его, однако консул безжалостно выгнал нас.
Мы пошли к австрийскому консулу. Он принял нас, посочувствовал и сказал: «Я бы хотел помочь вам, но я не в силах что-либо сделать».