Պետրոս Մարկարիսը կարդում է Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանի վկայությունը
«100 վայրկյան» նախագծի համար Պետրոս Մարկարիսը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանի վկայությունից:
Մուշի եւ Սասունի կոտորածները վերապրած քահանա Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանի վկայությունը
Հունվարի 25, 1917
Յոթամյա երեխան ետ ընկավ փախչողների քարավանից եւ միայնակ թափառելով` հասավ Մուշի մոտակայքում գտնվող մի ջրաղացի ու սկսեց ինքնուրույն ապրել այնտեղ: Նա չոր խոտ հավաքեց, ծածկեց հատակը դրանով, դրեց իր վրա եւ թաքնվեց:
Տղան սնվում էր ջրաղացի շուրջը մնացած եւ արդեն հողի հետ խառնված ալյուրով:
Երբ ալյուրը վերջացավ, նա գիշերը գնում էր քաղաք` ուտելիք որոնելու (տղան վախենում էր մարդկանցից եւ ցերեկը նրանցից թաքնվում էր): Երեխան այդպես ապրեց այնքան ժամանակ, մինչեւ կազակները գտան նրան ջրաղացի շրջակայքում ու տարան քաղաք:
Ճանապարհին կազակները տղայի վրա նկատեցին հավի փետուրներ եւ բացահայտեցին, որ նա քաղաքից հավ էր գողացել ու չկարողանալով կրակ վառել` հում-հում կերել էր այն:

Петрос Маркарис читает свидетельство Григора Тер-Григоряна
Для проекта «100 секунд» Петрос Маркарис читает отрывок из свидетельства пережившего Геноцид Григора Тер-Григоряна.
Свидетельство о. Григора Тер-Григоряна, пережившего погромы в Муше и Сасуне
25 января 1917 г.
Семилетний ребенок отстал от группы бежавших и бродил один, пока не дошел до мельницы неподалеку от Муша. Там он стал жить сам по себе. Он собрал соломы и обложил ею пол, потом накрылся сам и спрятался. Мальчик питался мукой, рассеянной вокруг мельницы и перемешанной с землей.
Когда мука закончилась, он по ночам ходил в город в поисках пищи - он боялся людей и днем прятался от них. Так он и жил, пока казаки не нашли его неподалеку от мельницы и не забрали с собой в город.
По дороге они заметили на нем куриные перья и узнали, что украв из города курицу, он съел ее сырой, не сумев разжечь огонь.