Քեդի Զիլջյանը աջից առաջինն է
Շուտով Երեւանի կենտրոնում կբացվի Hard Rock Café Yerevan-ը։ Դեռեւս 2021 թվականի դեկտեմբերին Մեդիամաքսի հետ զրույցում Hard Rock Café International-ի ֆրանչայզինգային գործառնությունների գծով փոխնախագահ Անիբալ Ֆերնանդեսը խոստացել էր, որ Hard Rock Café Yerevan-ը կուրախացնի նորույթներով եւ անակնկալներով։
Այդ անակնկալներից մեկի մասին կպատմենք այսօր։
Zildjian ապրանքանիշը, որը 400 տարի շարունակ լեգենդար ծնծղաներ է արտադրում, հպարտության աղբյուր է բազմաթիվ հայերի համար։
Ու եթե նախկինում հայերը Zildjian-ով հպարտանում էին «հեռավորության վրա», ապա շուտով կարող են դա անել անմիջապես Հայաստանի մայրաքաղաքում. Zildjian ընտանիքը Hard Rock Café Yerevan-ին տրամադրել է 80 ծնծղաներ, որոնք կօգտագործվեն սրճարանի ինտերիերի ձեւավորման մեջ։
Zildjian-ի տնօրենների խորհրդի փոխնախագահ Քեդի Զիլջյանը Մեդիամաքսին պատմել է, որ տրամադրված հավաքածուն ներառում է նաեւ մի քանի մեծ ծնծղաներ՝ ստորագրված Զիլջյան ընտանիքի անդամների եւ արտիստների կողմից, ովքեր ներկա էին Անահեյմի այս տարվա NAMM շոուին: Դրանք կցուցադրվեն Memorabilias բաժնում, որը Hard Rock Café-ի այցեքարտերից մեկն է:
Քեդի Զիլջյանը աջից առաջինն է Քեդի Զիլջյանը աջից առաջինն է
Hard Rock Café Yerevan-ը Food Republic-ի եւ Հայաստանի ազգային հետաքրքրությունների հիմնադրամի (ANIF) համատեղ նախագիծն է:
Արսեն Հովհաննիսյանը, Անիբալ Ֆերնանդեզը եւ Բելլա Մանուկյանը Արսեն Հովհաննիսյանը, Անիբալ Ֆերնանդեզը եւ Բելլա Մանուկյանը
«Food Republic»-ի հիմնադիր տնօրեն Արսեն Հովհաննիսյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ իրենց համար կարեւոր էր, որ Hard Rock Café Yerevan-ը, լինելով միջազգային մեծ ընտանիքի անդամ, ունենա նաեւ հայկական ինքնություն: Այսպես որոշում կայացվեց համագործակցության առաջարկով դիմել լեգենդար Zildjian ապրանքանիշին։
«Կարծում եմ՝ սա լավ հնարավորություն է Zildjian-ի համար իրենց նախնիների հայրենիքի հետ կապը վերականգնելու համար»,- ասել է Արսեն Հովհաննիսյանը։
Նա նշում է, որ Zildjian հետ համագործակցությունը ապագայում կարող է ընդլայնվել՝ երիտասարդ երաժիշտներին եւ երաժշտական դպրոցներին աջակցության ձեւով:
Քեդի Զիլջյանը եւս չի բացառում այս հնարավորությունը։
«Մեր կարծիքով, երաժշտության միջոցով ինքնարտահայտվելու ունակությունը նվեր է, որը պետք է հասանելի լինի բոլոր երեխաներին: Հիմա քննարկում ենք Hard Rock Café Yerevan-ի հետ, թե ինչպես կարող ենք օգնել երիտասարդ երաժիշտներին եւ ուրախ կլինենք աջակցել այս նախաձեռնությանը: Մասնավորապես, մենք կրթական ծրագրեր ունենք երիտասարդ թմբկահարների համար»,- ասել է նա։
Արսեն Հովհաննիսյանը եւ Կատերինա Դանեկինան Արսեն Հովհաննիսյանը եւ Կատերինա Դանեկինան
Hard Rock Café Yerevan ծրագրի ղեկավար Կատերինա Դանեկինան ասում է, որ Քեդի Զիլջյանը «քննարկումներին մասնակցել է ամենասկզբից, եւ նրա անձնական ներգրավվածության շնորհիվ մենք հասել ենք նման նշանակալի արդյունքների»:
«Ցնցող է տեսնել, որ Hard Rock Cafe Yerevan-ը ձգողության կետ է դառնում միջազգային ապրանքանիշերի համար, որոնք ունեն այնպիսի տպավորիչ պատմություն եւ ժառանգություն», - ասել է Կատերինան:
Քեդի Զիլջյանը Մեդիամաքսին հայտնել է, որ ի պատիվ Զիլջյան ընտանիքի 400-ամյակի, որը նշվելու է 2023 թվականին, ընկերությունը Բերքլիի երաժշտական քոլեջում կրթաթոշակ է սահմանել հայազգի ուսանողի համար:
Զիլջյան ընտանիքի անդամները նախատեսում են Հայաստան գալ. դա կլինի նրանց առաջին այցը նախնիների հայրենիք։
«Իմ նախապապը 1909 թվականին գաղթել էր Միացյալ Նահանգներ։ Նա շատ հպարտ կլիներ տեսնել, որ իր ընտանիքը վերադարձել է հայրենիք իր սիրելի ընկերության 400-ամյակի կապակցությամբ։ Դա շատ խորհրդանշական ճանապարհորդություն կլինի մեր ընտանիքի եւ մեր բիզնեսի համար»,- խոստովանում է Քեդին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում։
Նա ասում է, որ Zildjian ապրանքանիշի 400-ամյակին նվիրված միջոցառումները դեռ նախապատրաստական փուլում են, սակայն «2023 թվականի ընթացքում մի քանի մեծ իրադարձություններ կլինեն»:

Cady Zildjian is the first from right
Hard Rock Café Yerevan will open soon in the center of Yerevan. Back in December 2021, in an interview with Mediamax, Anibal Fernandez, Vice President for Franchise Operations at Hard Rock Café International, promised that Hard Rock Café Yerevan would please with novelties and surprises.
We will disclose one of these surprises today.
A source of pride for many Armenians is the Zildjian brand, which has been producing the legendary cymbals for already 400 years. And if before, Armenians were proud of Zildjian “at a distance”, now they can be proud of it directly in the capital of Armenia: the Zildjian family provided Hard Rock Café Yerevan with 80 hand-selected cymbals that will be used in an art installation of the cafe.
Cady Zildjian, Vice Chair of the Board of Directors of Zildjian, told Mediamax that the provided collection includes some larger cymbals that will be autographed by Zildjian family members and artists attending this year’s NAMM show in Anaheim, California. They will be displayed as Memorabilias - one of the hallmarks of the Hard Rock Café.
Cady Zildjian is the first from right Cady Zildjian is the first from right
Hard Rock Café Yerevan is the joint project of the Food Republic and Armenian National Interests Fund (ANIF).
Arsen Hovhannisyan, Anibal Fernandez and Bella Manukyan Arsen Hovhannisyan, Anibal Fernandez and Bella Manukyan
Arsen Hovhannisyan, the Founding Director of the Food Republic, told Mediamax that it was important for them that Hard Rock Café Yerevan, being a member of a large international family, also had an Armenian identity. This is how the decision to come up with cooperation proposal to the legendary Zildjian brand was made.
“I think this is a good opportunity for Zildjian to reconnect with the homeland of their ancestors,” said Arsen Hovhannisyan.
He says the partnership with Zildjian can be expanded in the future in the form of support to young musicians and music schools. Cady Zildjian does not rule out this possibility either.
“We believe that the ability to express yourself through music is a gift that should be given to every child.  Zildjian is involved in discussions with Hard Rock Café Yerevan about how we can help young musicians, and we are excited to support this initiative. At Zildjian we have the products and the learning tools available to help young percussionists in their musical education journey,” said she.
Arsen Hovhannisyan and Katerina Danekina Arsen Hovhannisyan and Katerina Danekina
Katerina Danekina, Hard Rock Café Yerevan Project Manager, says that Cady Zildjian “was involved in the discussions from the very beginning and thanks to her personal involvement we have achieved such significant results.”
“It is amazing to see that Hard Rock Café Yerevan is becoming a point of attraction for international brands with such a phenomenal history and heritage as Zildjian,” said Katerina.
Cady Zildjian told Mediamax that in honor of 400th anniversary of the Zildjian family, which will be celebrated in 2023, they have also set up a scholarship to Berklee College of Music for an Armenian student.
Members of the Zildjian family are planning to visit Armenia – this will be their first visit to the homeland of their ancestors.
“My great grandfather emigrated to the United States in 1909.  He would be very proud of his family returning on the 400th anniversary of his beloved cymbal company.  This is a very symbolic trip for our family and our business,” Cady confesses in the interview with Mediamax.
She says that the events on the occasion of 400th anniversary of the Zildjian brand are still under preparation but “we will have several significant celebrations throughout 2023.”