Կարեն Դեմիրճյանը, Ֆերդինանդ Առաքելյանը եւ Ֆադեյ Սարգսյանը:
«Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի այսօրվա «հերոսը» Մարզահամերգային համալիրը կամ պարզապես` Համալիրը: Կարդալով այս պատմությունը, կիմանաք, թե ինչո՞ւ մի օր շինարարության վրա աշխատող բանվորներին կարգադրեցին շտապ թաքնվել հարակից անտառում եւ ինչո՞ւ էր քանդակագործ Ֆերդինանդ Առաքելյանը ստիպված ոչնչացնել իր հայտնի գորելյեֆի մի քանի հերոսների դեմքերը…
Ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյան` նման կառույց Հայաստանը դեռ երկար ժամանակ չի ունենա
Համալիրի կառուցման համար փակ մրցույթ հայտարարվեց, որին մասնակցեցին 8 նախագծային կազմակերպություններ: Մրցույթի առաջադրանքում գրված էր, որ պետք է կառուցվի 10 հազար հանդիսատեսի համար նախատեսված սպորտի պալատ: Նման պալատներ ԽՍՀՄ մի քանի հանրապետություններում արդեն կային:
Սպորտի պալատ ասելով՝ պատկերացնում էին ծածկած դահլիճ, որտեղ կար հոկեյի դաշտ: Այդպիսի նախագիծ արեցինք՝ կլոր հատակագծով, 10 հազար հանդիսատեսի համար: Նախագծեր արվեցին մի քանի վայրերի, այդ թվում՝ Ծիծեռնակաբերդի բարձունքի համար: Տարբերակներից մեկը այսօրվա Կասկադն էր, որն այն ժամանակ դեռեւս գոյություն չուներ: Նախագիծ էինք արել նաեւ Ազգային ժողովի հետեւի տարածքի համար: Քննարկումներից հետո կանգ առանք ներկայիս վայրի վրա:
Մեր «Հայպետնախագիծ» ինստիտուտը հաղթեց մրցույթում: Ինստիտուտի տնօրեն, ԽՍՀՄ ժողովրդական ճարտարապետ Կորյուն Հակոբյանը հանձնարարեց շարունակել նախագիծը եւ ընդլայնել աշխատանքային խումբը: Խմբում ընդգրկվեցին ինքը Հակոբյանը՝ որպես ղեկավար, եւ ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյանը, ում հետ միասին նրանք աշխատել էին «Հրազդան» մարզադաշտի նախագծի վրա:
Նախագիծը մի քանի ամիս քննարկվում էր Երեւանում ու Մոսկվայում: Համալիրի շինարարության բյուջեն հաստատվեց 35 միլիոն ռուբլի: Մենք հասկանում էինք, որ դա բավարար չէ, սակայն Մոսկվայում մեզ «սեղմում էին»: Նույն տարիներին «Լուժնիկի» մարզադաշտի կառուցման համար ԽՍՀՄ Պետպլանը տրամադրել էր 100 մլն ռուբլի:
Քննարկումների արդյունքում որոշվեց արագացնել նախագծման գործընթացը: Այս նպատակով մեզ գործուղեցին Դիլիջան՝ «Горная Арменè»ия» հանգստյան տուն, մի քոթեջ տրամադրեցին եւ երկու ամիս ժամանակ, որպեսզի ավարտենք էսքիզային նախագիծը: 1976 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին մնացինք այնտեղ՝ աշխատելով նախագծի վրա:
Կարողացանք համոզել ղեկավարությանը՝ Կարեն Դեմիրճյանին եւ Կորյուն Հակոբյանին, որ նպատակահարմար է կառուցել տրանսֆորմացվող դահլիճներ, որպեսզի դրանց օգտագործման հնարավորություններն ավելի շատ լինեն: Նախագիծն ավարտելուն պես մեզ այցելեցին Կարեն Դեմիրճյանը, Կորյուն Հակոբյանը եւ ԽՍՀՄ Պետշինի նախագահ Ֆոմինը: Նրանք հավանություն տվեցին նախագծին ու մենք վերադարձանք Երեւան եւ սկսեցինք աշխատել: Նախագծի կոնստրուկտորներն էին Իգորը Ծատուրյանը եւ Գրիգոր Ազիզյանը: Ստեղծվեց առանձին արվեստանոց, որտեղ հավաքագրվեց մոտ 40 հոգի:
Շինարարությունը վստահվեց «Հիդրոէներգոշին» կազմակերպությանը: Նախագիծը բավականին բարդ էր, քանի որ համալիրը ոչ թե շենք էր լինելու, այլ հսկայական մեխանիզմ: Դա էր պատճառը, որ նախագծման ժամանակ մեզ հետ համագործակցում էին ԽՍՀՄ տարածքում գտնվող մոտ 40 կազմակերպություններ:
Որոշել էինք կառուցել երկու դահլիճ, որոնք միանում էին պտտվող 1000 տեղանոց տրիբունայով, դա բերում էր կառույցը որոշակի ձեւի: Նախասրահը հարկավոր էր ընդհանրացնել: Այդ նպատակով սառցադաշտը բարձրացրինք վերեւ, եւ երկու ֆոյեները միացրեցինք իրար: Կյանքը ցույց տվեց, որ դա ճիշտ որոշում էր, քանի որ այսօր համալիրի նախասրահն օգտագործում են ավելի հաճախ, քան հենց դահլիճը: Մասնագետների եւ հոկեիստների վկայությամբ, մարզահամերգային համալիրի սառցադաշտը լավագույններից մեկն էր ԽՍՀՄ-ում:
Համալիրի շենքը երկու պաշտոնական բացում ունեցավ: Նախ՝ բացվեց սպորտային մասը, ավելի ուշ ՝ համերգայինը:
Մարզահամերգային համալիրի բացումը Երեւանում:
Տրամադրված է Կարեն Դեմիրճյանի անվան թանգարանի ցուցադրության ցուցահանդեսների կազմակերպման եւ էքսկուրսիոն բաժնի կողմից:
Սպորտային մասի բացումը տեղի ունեցավ 1983 թ.-ին, երբ Երեւանը պետք է ընդուներ ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը: Բացումից 2 ամիս առաջ Մոսկվայից պատվիրակություն եկավ, ծանոթացավ շինարարության ընթացքին, եւ ասաց Կարեն Դեմիրճյանին, թե «չեք հասցնի, եկեք տեղափոխենք առաջնության անցկացման վայրը»: Կարեն Դեմիրճյանն էլ ասաց, որ «կհասցնենք» ու այդպես էլ եղավ: Սակայն առաջնությունը միեւնույն է անցկացվեց Մոսկվայում:
Հայկական տրիումֆ
Համերգային մասի բացումը տեղի ունեցավ 1984 թ.-ի հրդեհից հետո: Հրդեհը բռնկվել էր համերգային դահլիճում, որտեղ դեռ շարունակվում էին շինարարական աշխատանքները: Հրդեհից հետո Մոսկվայից հակահրդեհային պաշտպանության մասնագետներ եկան, ուսումնասիրեցին հրդեհի պատճառները: Վարկած կար, թե հրդեհը հատուկ էր կազմակերպվել: Մենք այդ մասին հարցրեցինք Դեմիրճյանին, բայց նա ասաց, որ հրդեհի պատճառը էլեկտրական սարքերից մեկի հետ էր կապված:
Համալիրի կառուցման տարիներին մարդկանց ոգեւորությունը շատ մեծ էր: Երկրորդ բացմանն ընդառաջ վարպետներն աշխատում էին երեք հերթափոխով: Բացման օրը ես մարդկանց հետ բարձրանում էի աստիճաններով, լսում էի նրանց խոսակցությունները: Այդ ոգեւորությունը դժվար է փոխանցել բառերով: Մարդիկ ցանկանում էին ամեն կերպ օգտակար լինել շինարարությանը, իսկ հրդեհի ժամանակ մարդիկ նաեւ արտասվում էին:
Վստահ եմ, որ Մարզահամերգային համալիրի նման շինություն, որն ինքնատիպ է թե՛ ճարտարապետական, թե՛ շինարարության ծավալների, եւ թե՛ ֆունկցիոնալ իմաստով, Հայաստանը դեռ երկար ժամանակ չի ունենա:
«Հայնախագիծ» ինստիտուտի տնօրեն Գրիգոր Ազիզյան. Մոսկվան չէր հավատում, որ մենք նման համալիր կկառուցենք
Դեռ 1960-ական թվականների վերջին «Հայպետնախագիծը» հաղթող էր ճանաչվել տասը հազար տեղանոց Մարզահամերգային համալիրի կառուցման մրցույթում: Սակայն այդ նախագիծը չիրականացավ՝ ֆինանսական խնդիրների պատճառով:
1975 թվականին Հայաստանի կառավարությունը դիմեց Մոսկվային՝ Մարզահամերգային համալիր կառուցելու թույլտվություն ստանալու համար:
Հեղինակային խումբը մի քանի նախագիծ էր մշակել: Շատ բարդ կառույց էր, նմանակը չունեցող: Չնայած նրան, որ Մոսկվան հաստատել էր նախագիծը, միեւնույնն է, չէր հավատում, որ մեզ կհաջողվի  իրականացնել  այն: Հաշվարկները ստուգելու համար դիմեցին երկու անկախ էքսպերտային կազմակերպություններին՝ Մոսկվայում եւ Կիեւում:
Ութ ամիս տեւեց միայն նամակագրությունը, որի ընթացքում մանրամասնում էինք մեր բոլոր խիզախ կոնստրուկտորական քայլերը: Մոսկվայից մեզ ասում էին, որ այն, ինչ մենք նախագծել ենք, նրանք նախատեսում էին իրականացնել միայն 2 տասնամյակ հետո:
Այս կառույցի համար մեր ստեղծագործական խումբը ստացավ հեղինակային իրավունքի պատենտներ, այդ թվում՝ պտտվող բեմի նախագծման եւ կառուցման համար:
Կարեն Դեմիրճյանն ու Արթուր Թարխանյանը:
Քանդակագործ Ֆերդինանդ Առաքելյան` ամբողջ գիշեր տաշում էինք արձանների դեմքերը
Ճարտարապետներ Արթուր Թարխանյանի, Հրաչ Պողոսյանի, Սպարտակ Խաչիկյանի հետ մենք արդեն համագործակցության փորձ ունեինք` միասին աշխատել էինք
Երիտասարդական պալատի ստեղծման վրա:
Մարզահամերգային համալիրը շատ «ծանր» օբյեկտ էր, որը հսկայական ճանապարհ անցավ: Համալիրի ստեղծման համար պետք է երախտապարտ լինենք նախեւառաջ Կարեն Դեմիրճյանին:
Գորելյեֆի էսքիզների վրա սկսել եմ աշխատել 1980թ.-ին, աշխատանքս ավարտել եմ 1984-ին: Գորելյեֆը պատրաստված է Լենինականի Գյուլբուլաղի տուֆից, թեման՝ Հայաստանը եւ մեր երկրի վերածնունդն է: Քանդակի բարձրությունը 6 մետր է, երկարությունը՝60 մետր:  Ընդհանուր ֆիգուրների քանակը 330 է:
Կենտրոնում պատկերված է Վահագնի ծնունդը, կողքերը՝ քոչարի պարը, երգչախումբ, գիտություն, բերքահավաք, առատություն, հեղափոխության ամբոխ…եւ այդ բոլորը միասին Հայաստանն է: Մի հատվածում պատկերել եմ մեր ստեղծագործական խմբի անդամներին. կենտրոնում Արթուր Թարխանյանն է, կողքին՝ Հրաչ Պողոսյանը, Սպարտակ Խաչիկյանը, կոնստրուկտորներ Գրիգոր Ազիզյանը, Իգոր Ծատուրյանը եւ ես:
Մտածում էինք, թե ո՞ւմ քանդակենք ձախ հատվածում: Որոշեցի պատկերել այն մարդկանց, ովքեր մեծ ներդրում են ունեցել Համալիրի ստեղծման գործում` Կարեն Դեմիրճյանին, Ֆադեյ Սարգսյանին, Հրանտ Հայրապետյանին:
Բացումից մի քանի օր առաջ մեկնել էի Լենինական, երբ ինձ հանկարծ երկու միլիոցիոներներ մոտեցան եւ ասացին, որ շտապ գնամ Լենինականի քաղաքապետ Դոնարա Հարությունյանի մոտ: Նա էլ ասաց, որ ինձ փնտրում են ու ես պետք է շտապ վերադառնամ Երեւան: Երեւանում ինձ սպասում էին Ֆադեյ Սարգսյանը եւ Կարեն Դեմիրճյանը: Նրանք ասացին, որ պետք է քանդեմ իրենց պատկերող քանդակների դեմքերը, քանի որ «մեծ քաղաքը» դժգոհություն է հայտնել այդ կապակցությամբ: Շատ հուզվեցի, չէի ուզում քանդել, սակայն ստիպված էի: Ամբողջ գիշեր ընկերոջս՝ քանդակագործ Մկրտիչ Մազմանյանի հետ տաշում էինք արձանների դեմքերը:
Բացումից մի քանի ամիս հետո ինձ կանչեցին Կենտկոմ՝ երկրորդ քարտուղար Գենադի Անդրեեւի մոտ: Ներս մտա, նա ինձ շատ ջերմ ընդունեց: Նստած էր նաեւ Կարեն Ղամբարյանը եւ 3-4 ռուսներ: Նրանք սկսեցին ինձ գովել, ասացին, որ շատ են հավանել գորելյեֆը: Վերջում հանկարծ հարցրեցին :”А Карен Серобович знал, что вы ваяете его фигуру?”:  Պատասխանեցի, որ այո, տեղյակ էր: “А он вам позировал?” Պատասխանեցի, որ ոչ, լուսանկարից եմ քանդակել:  Հասկացա, որ Դեմիրճյանին ուզում էին մեղադրել “культ личности”-ի համար: Մի քանի ամիս անց դեպքը կրկնվեց, Մոսկվայից ժամանեց մի խումբ, ինձ կրկին կանչեցին եւ սկսեցին հարցաքննել, սակայն նրանց այդպես էլ չհաջողվեց Կարեն Սերոբովիչին առաջադրել այդ անհիմն մեղադրանքները: Ի դեպ, նախատեսվում էր նաեւ շատրվանները զարդարել քանդակներով, սակայն ամեն ինչ արեցին, որ այդ մտահղացումը չիրականանա: Ենթադրում էին, որ ցանկանում ենք կառուցել «Каренгоф» (ակնարկելով Պետերգոֆի անվանումը):
Համալիրի կառուցումը հեշտ չէր: Խանգարող հանգամանքները շատ էին, այդ թվում՝ ֆինանսական խնդիրները: Ի սկզբանե բյուջեն սահմանափակ էր: Մի ժամանակահատված եղավ, երբ Համալիրի կառուցման գործընթացը լիովին սառեցվել էր: Ֆինանսական խնդիրների պատճառով Մոսկվայի որոշմամբ կոնսերվացիաի էին ենթարկվել ՍՍՀՄ-ի տարածքում կառուցվող բոլոր նման օբյեկտները: Դեմիրճյանն ասաց, որ մենք կանգ չենք առնի եւ կշարունակենք մեր գործը: Շուտով մեզ մատնեցին եւ Մոսկվան, առանց Հայաստանի կառավարությանը զգուշացնելու, հանձնաժողով ուղարկեց՝ իրավիճակը զննելու նպատակով: Սակայն հանձնաժողովի՝ Երեւան ժամանելուն պես, օդանավակայանի տնօրինությունը կապվեց Ֆադեյ Սարգսյանի հետ եւ տեղեկացրեց, որ «հյուրեր» են սպասվում: Նա էլ անմիջապես կարգադրեց, որ համալիրում գտնվող  բոլոր բանվորները թաքնվեն անտառում՝ մինչեւ հանձնաժողովի մեկնելը: Եթե ինչ-որ մեկը այդ պահին անտառ մտներ, կմտածեր, որ հայտնվել է պարտիզանների մասին ինչ-որ կինոնկարում:
Հանձնաժողովի անդամների զարմանքը բավականին մեծ էր, երբ սպասված «եռացող» աշխատանքի փոխարեն նրանք ամայի շինհրապարակ տեսան:
Հետագայում, Դեմիրճյանը մեկնեց Մոսկվա, որտեղ նրան հաջողվեց ստանալ ոչ միայն աշխատանքը շարունակելու թույլտվությունը, այլեւ լրացուցիչ ֆինանսական  միջոցներ:
Համալիրի բացումը շատ տոնական էր եւ հանդիսավոր: Բացումից առաջ Կարեն Դեմիրճյանն անձամբ ստուգեց հրավիրվածների ցանկը եւ շատ բարկացավ, երբ տեսավ, որ այնտեղ չեն ընդգրկվել վարպետների անունները: Անմիջապես հրամայեց ավելացնել:
Ռիմա Դեմիրճյան` թոշակառուների խնդրում էին ընդունել իրենց թոշակները Համալիրի վերականգման համար
Հաղորդավարուհի Նառա Շլեպչյանի բնակարանը գտնվում էր Կիեւյան փողոցի վրա՝ մարզահամերգային համալիրի հարեւանությամբ: Նա պատմում էր, որ յուրաքանչյուր առավոտ անպայման պետք է դուրս գար պատշգամբ, որտեղից գեղեցիկ տեսարան էր բացվում: Այդ առավոտ նա դուրս եկավ պատշգամբ եւ տեսավ Համալիրի շենքը՝ կրակով պատված: Անմիջապես վերցրեց ֆոտոխցիկն ու լուսանկարեց:
Լուսանկարը` Ն. Շլեփչյանի, Կ. Դեմիրճյանի թանգարանի արխիվից:
Հրդեհից հետո շատ քաղաքացիները՝ թոշակառուներ, երիտասարդներ, ուսանողներ,  սկսեցին նամակներ ուղարկել, որտեղ հայտնում էին իրենց պատրաստակամությունը օգնել թե՛ գումարով, թե՛ աշխատանք կատարելով: Անձամբ ես կարդացել եմ մոտ 200 այդպիսի նամակ: Դրանք հնարավոր չէր ընթերցել առանց հուզվելու: Նամակներում մարդիկ պատրաստակամություն էին հայտնում Համալիրի վերականգնման աշխատանքների համար տրամադրել իրենց մեկ ամսվա ողջ ընտանեկան բյուջեն: Ամենաազդեցիկը այն թոշակառուների նամակներն էին, որոնք խնդրում էին չմերժել ու ընդունել մեկ, կամ մի քանի ամսվա թոշակը:
Կարեն Դեմիրճյանը համալիրի հրդեհի ժամանակ:
Կարեն Դեմիրճյանը Համալիրի հետ կապված շատ ծրագրեր ուներ: Նա ցանկանում էր, որ սառցադաշտից օգտվելը հասանելի լինի բոլոր երեխաների համար, բայց միեւնույն ժամանակ գիտակցում էր, որ այդքան օգտագործվելուց այն շատ արագ շարքից դուրս կգա: Մտահղացում ուներ երկրորդ սառցադաշտը կառուցելու մասին:
Դեմիրճյանի նախաձեռնությամբ ընդլայնվեց  սպորտային դահլիճի բեմը, որը նախնական տարբերակում բավականին նեղ էր ստացվել:
Համալիրի կառուցման համար երեք վայր էր քննարկվում: Դեմիրճյանի որոշմամբ համալիրը կառուցվեց հենց Ծիծեռնակաբերդի հարեւանությամբ: Շատերն ասում էին, թե ինչպե՞ս կարելի է զվարճանքի կենտրոն կառուցել սգո հուշարձանի հարեւանությամբ: Իսկ Դեմիրճյանը պատասխանում էր, որ պետք է ցույց տանք աշխարհին, որ չնայած մեր ժողովրդի բոլոր տառապանքներին, մենք վերակենդանացել ենք ու շարունակում ենք ստեղծագործել:
Համալիրի սպասարկման ծառայության պետ Ցոլակ Սարգսյան` անծանոթ մարդիկ իրենց օգնությունն էին առաջարկում
Ապրում եմ Համալիրի մոտակայքում եւ շինարարության ողջ գործընթացը աչքիս առաջ էր: 28 տարեկան երիտասարդ էի, երբ որոշեցի մասնակցել շինարարական աշխատանքներին:
Համալիրն ի սկզբանե համազգային նշանակության կառույց էր: Աշխատանքը գնում էր 24 ժամ: Անծանոթ մարդիկ գալիս իրենց օգնությունն էին առաջարկում: Իսկ Դեմիրճյանը բոլոր աշխատողներին անձամբ ճանաչում էր: Դեմիրճյանի կողմից ընտրված տեղը վիճաբանության առարկա էր դարձել: Բազմաթիվ մարդիկ դեմ էին, որ համալիրը կառուցվի Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի հարեւանությամբ: Իսկ Դեմիրճյանն ասում էր, որ եթե մինչ այդ Ծիծեռնակաբերդը սգո վայր էր, ապա Համալիրիցի կառուցումից հետո խորհրդանշելու է մեր ազգի վերածնունդը:
Առաջին պաշտոնական միջոցառումը Համալիրում պետք է լիներ ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը, սակայն որոշակի խնդիրների պատճառով այն տեղի չունեցավ:
1984 թվականին համալիրում հրդեհ բռնկվեց: Համերգային դահլիճի վերեւի մասում ամրացված լույսերի վրա պաշտպանիչ շերտ չկար ու հնարավոր է, որ հրդեհի պատճառ դարձավ լամպերից ընկած կայծը: Ամբողջ դահլիճը վառվեց: Կրակը մոտեցել էր նաեւ սպորտային դահլիճին:
Ո՞ւմ է պատկանում Համալիրն այսօր
Տարիներ առաջ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը» սեփականաշնորհվեց «ԲԱՄՕ Մետալ» ընկերության կողմից, որի ղեկավարության հետ կապվելու մեր բոլոր փորձերը ապարդյուն էին:
Ինչպես տեղեկանում ենք «ԲԱՄՕ» ընկերությունների խմբի պաշտոնական կայքից, համալիրը ընկերությանը վաճառվել է ՀՀ կառավարության 2005 թ.-ի որոշմամբ:
«2005 թ.-ի սեպտեմբերից մինչեւ այսօր «ԲԱՄՕ» ընկերության կողմից իրականացվում են համալիրի շինմոնտաժման աշխատանքներ, անցկացվել է գազախողովակ, կառուցվել է կաթսայատուն, արդիականացվել է օդափոխման համակարգը, ճերմակեցվել են մարմարյա հատակները, վերանորոգվել են ներքին եւ արտաքին  հեռահաղորդակցության համակարգերը»,- ասված է ընկերության կայքում:
2012 թ. դեկտեմբերին «168 ժամ» թերթը գրեց, որ «մարզահամերգային համալիրն այս պահին փոքր-ինչ անհասկանալի կարգավիճակում է»: Թերթը տեղեկացրել էր, որ «ԲԱՄՕ» սեփականատերեր Մուրադյան եղբայրների միջեւ տարաձայնություններ են առաջացել, ու գրեթե երկու տարի է, ինչ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը գտնվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ:
«Ըստ շրջանառվող լուրերի` Մուրադյան եղբայրները ՀՀ կառավարությունից իրենց մեկ այլ ընկերության անունով 20 միլիոն դոլարի վարկ էին վերցրել, որի դիմաց գրավադրել էին Մարզահամերգային համալիրի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը: Լուրեր էին շրջանառվում նաև, որ կառավարությունը գումարը հատկացրել է Սոչի քաղաքում հյուրանոցային համալիր կառուցելու նպատակով: Ժամանակին Մուրադյաններից Բորիս Մուրադյանը հաստատել էր նման գործարքի գոյության փաստը», - գրել էր «168 ժամ»-ը:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Արա Թադեւոսյանը, Էմին Արիստակեսյանը, Արմինե Մելքոնյանը:
Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում` Ռիմա Դեմիրճյանին եւ Կարեն Դեմիրճյանի թանգարանի աշխատակիցներին:

Спортивно-концертный комплекс – живая история - Mediamax.am
Сегодняшним «героем» проекта «Ереван. XX век» является Спортивно-концертный комплекс, или просто Комплекс, как его называют в народе.
Фото: из архива музея К. Демирчяна.
Карен Демирчян и Артур Тарханян.
Карен Демирчян, Фердинанд Аракелян, Фадей Саркисян.
Фото: Н. Шлепчян, из архива музея К. Демирчяна.
Сегодняшним «героем» проекта «Ереван. XX век» является Спортивно-концертный комплекс, или просто Комплекс, как его называют в народе. Прочитав эту историю, вы узнаете, почему однажды рабочим, занятым на стройке Комплекса, приказали спрятаться в близлежащем лесу, и почему скульптор Фердинанд Аракелян был вынужден уничтожить лица нескольких героев своего знаменитого горельефа…
Архитектор Грач Погосян: в Армении еще долгое время  не будет такого здания
Для строительства комплекса был объявлен закрытый конкурс, в котором приняли участие 8 проектных организаций. В техзадании конкурса было отмечено, что следует построить спортивный дворец, предусмотренный для 10 тысяч зрителей. Подобные дворцы уже были построены в нескольких республиках СССР.
Под дворцом спорта подразумевался крытый зал с хоккейной площадкой. Проекты были выполнены для нескольких местностей, в том числе - для холма Цицернакаберда. Одним из вариантов был сегодняшний Каскад, который в те годы еще не был построен. Мы также сделали проект для территории за зданием парламента. После обсуждений выбор пал на холм Цицернакаберд.
Наш институт «Армгоспроект» победил в конкурсе. Директор института, народный архитектор СССР Корюн Акопян поручил продолжить проект и расширить рабочую группу. В группу, в которой работали Артур Тарханян, Спартак Хачикян и я, были включены сам Акопян - в качестве руководителя, и архитектор Гурген Мушегян, с которым вместе они работали над проектом стадиона «Раздан». Инженерами-конструкторами были Григор Азизян и Игорь Цатурян.
Проект несколько месяцев обсуждали в Ереване и в Москве. Бюджет строительства Комплекса был утвержден в размере 35 млн рублей. Мы понимали, что этого мало, однако из Москвы на нас «давили». В те же годы Госплан СССР предоставил 100 млн рублей для строительства московского спорткомплекса «Лужники».
В результате обсуждений было принято решение ускорить процесс проектирования. С этой целью нас отправили в Дилижан, в дом отдыха «Горная Армения», предоставили коттедж и два месяца для того, чтобы закончить эскизный проект. В октябре-ноябре 1976 года мы жили там и работали над проектом.
Мы смогли убедить руководство - Карена Демирчяна и Корюна Акопяна, что следует построить трансформируемые залы, чтобы увеличить возможности их использования. Когда мы закончили работу над эскизным проектом, к нам приехали Карен Демирчян, Корюн Акопян и председатель Госстроя СССР Фомин. Они одобрили проект, и мы вернулись в Ереван и начали работать. Была создана отдельная мастерская, в которой работали около 40 человек.
Строительство было доверено организации «Гидроэнергострой». Проект был достаточно сложным, так как комплекс должен был быть не только зданием, но и огромным механизмом. Именно это было причиной того, что в ходе проектирования с нами сотрудничали около 40 организаций, находящихся в разных частях СССР.
Мы решили построить два зала, которые бы соединялись вращающейся трибуной на 1000 мест. Фойе нужно было сделать общим, и с этой целью мы приподняли ледовое поле, и соединили два фойе. Жизнь показала, что это было правильное решение, так как сегодня порой фойе комплекса используют чаще, чем сами залы. По словам экспертов и хоккеистов, каток Спортивного комплекса был одним из лучших в СССР.
Состоялось два официальных открытия. Первой открылась спортивная часть, а позже – концертная.
Открытие Спортивно-концертного комплекса в Ереване.
Видео предоставлено музеем Карена Демирчяна.
Открытие спортивной части состоялось в 1983 году, когда в Ереване намечалось провести Чемпионат мира по тяжелой атлетике. За 2 месяца до открытия приехала делегация из Москвы, ознакомилась с процессом строительства, и сказала Карену Демирчяну – «вы не успеете, давайте перенесем место проведения чемпионата». А Карен Демирчян сказал, что «мы успеем», и так и случилось. Однако, тем не менее, турнир был проведен в Москве.
Армянский триумф
Открытие концертной части состоялось в 1984 году, после пожара. Пожар произошел в концертном зале, в котором все еще продолжались строительные работы. Была версия, что пожар был специально организован. Мы спросили Демирчяна об этом, но он сказал, что причиной возгорания стала неисправность одного из электрических приборов.
В годы строительства Комплекса народ был очень воодушевлен. Перед вторым открытием строители работали в три смены. В день открытия я поднимался с людьми по лестницам и  слышал их разговоры. Трудно передать словами этот энтузиазм. Люди хотели быть полезными строительству, а во время пожара многие плакали.
Я уверен, что такого здания, как Спортивно-концертный комплекс, которое уникально как с архитектурной и технологической точек зрения, так и в функциональном смысле, в Армении еще долгое время не будет.
Директор института «Армпроект» Григор Азизян: в Москве не верили, что мы построим подобный комплекс
Еще в конце 1960-х годов «Армгоспроект» был признан победителем конкурса на строительство Спортивно-концертного комплекса. Однако тот проект не был реализован из-за финансовых трудностей.
В 1975 году правительство Армении обратилось в Москву для того, чтобы получить разрешение на строительство Спортивно-концертного комплекса.
Авторская группа разработала несколько проектов. Это была очень сложная, уникальная постройка. Несмотря на то, что Москва одобрила проект, тем не менее, они не верили, что мы сможем реализовать его. Для проверки наших расчетов обратились в две экспертные организации - в Москве и Киеве.
Переписка продолжалась восемь месяцев, в течение которых мы детально описывали и аргументировали все наши смелые конструктивные шаги. В Москве нам говорили, что нечто подобное они планировали строить только спустя 20 лет.
Наша творческая группа получила за этот проект авторские патенты, в том числе – за проектирование и строительство вращающейся трибуны.
Скульптор Фердинанд Аракелян: всю ночь мы «маскировали» лица скульптур
С архитекторами Артуром Тарханяном, Грачем Погосяном и Спартаком Хачикяном у нас уже был опыт сотрудничества - до строительства СКК мы вместе работали над созданием Дворца Молодежи. Мне посчастливилось работать с настоящими людьми и большими профессионалами.
СКК был очень трудным объектом. Созданием СКК мы в первую очередь обязаны Карену Демирчяну.
Над эскизами горельефа я начал работать в 1980-м году и завершил свою работу в 1984-м. Горельеф изготовлен из ленинаканского гюлбулахского туфа, тема - Армения и ее возрождение. Высота горельефа составляет 6, длина - 60 метров. Общее число фигур - 330.
В центре изображено «Рождение Ваагна», по бокам- танец кочари, хор, наука, сбор урожая, изобилие, революционная толпа…. и все вместе - это Армения. Я также изобразил членов нашей творческой группы: в центре - Артур Тарханян (в качестве главного архитектора), рядом - архитекторы Грач Погосян, Спартак Хачикян, конструкторы Григор Азизян, Игорь Цатурян и я.
Мы думали, кого можно изобразить в левой части? И я решил изваять людей, которые внесли огромный вклад в создание СКК - Карена Демирчяна, Фадея Саркисяна, Гранта Айрапетяна….
За несколько дней до открытия я был в Ленинакане, как вдруг ко мне подошли двое милиционеров и попросили зайти к мэру города Донаре Арутюнян. Донара Асканазовна сказала, что меня ищут и я должен срочно вернуться в Ереван. В Ереване меня ждали Карен Демирчян и Фадей Саркисян. Оказалось, что Москва выразила недовольство по поводу скульптур руководителей и мне следует изменить лица этих фигур. Я не хотел ничего менять, но был вынужден сделать это. Всю ночь вместе со своим другом, скульптором Мкртычем Мазманяном, мы «маскировали» лица скульптур.
Спустя какое-то время после открытия СКК, меня вызвали ко второму секретарю ЦК Геннадию Андрееву. Он очень тепло меня принял. Кроме него в кабинете находились также Карен Гамбарян и 3-4 русских. Они меня очень хвалили, сказали, что горельеф им очень понравился. В конце меня вдруг спросили: «А Карен Серобович знал, что вы ваяете его фигуру?» Я ответил, что да, знал. «А он Вам позировал?». «Нет, не позировал, я ваял с фотографии», - ответил я. Стало понятно, что Карена Демирчяна хотят обвинить в «культе личности». Через несколько месяцев история повторилась - из Москвы приехала специальная группа и начала меня допрашивать, но им так и не удалось предъявить Демирчяну свои необоснованные обвинения. Кстати, кроме горельефа предусматривались также скульптуры, которые должны были украсить фонтанный комплекс. Однако, все было сделано для того, чтобы эта идея не претворилась в жизнь. В Москве предположили, что Карен Серобович задумал построить «Каренгоф» (намекая на Петергоф).
Строительство СКК давалось нелегко. Слишком много было мешающих обстоятельств, в том числе и финансовых. Изначально бюджет был ограничен. В какой-то период процесс строительства СКК был и вовсе заморожен: из-за финансовых проблем Москва законсервировала строительства подобных объектов по всему СССР. Но Демирчян сказал, что мы, пока есть возможность, продолжим работать. Очень скоро нас «сдали», и Москва, без предупреждения, послала комиссию, с целью изучения ситуации. Сразу по ее прибытию дирекция аэропорта связалась с Фадеем Саргсяном и доложила о прилете нежданных  «гостей». А Фадей Саркисян немедленно приказал спрятать в соседнем лесу всех рабочих, занятых на стройке. Если бы кто-то вдруг зашел в лес, мог бы подумать, что попал на съемочную площадку фильма о партизанах.
Каково же было удивление членов комиссии, когда вместо «кипящей работы» они увидели пустынную стройплощадку.
Впоследствии Демирчян поехал в Москву, где ему удалось не только получить разрешение на продолжение строительства, но и дополнительные финансовые средства.
Церемония открытия СКК была очень торжественной. За пару дней до открытия Карен Серобович лично проверил список приглашенных и очень рассердился, когда не увидел там имен рабочих. Он немедленно приказал пригласить их всех.
Римма Демирчян - пенсионеры предлагали свои пенсии для восстановления СКК
Квартира телеведущей Нары Шлепчян находится на улице Киевян, по соседству с СКК. Она рассказывала, что каждое утро выходила на балкон, откуда открывался красивый вид на СКК. И вдруг она увидела, что здание СКК охвачено огнем. Тут же схватила фотоаппарат и запечатлела эту картину.
Фото Н. Шлепчян, из архива музея К. Демирчяна.
После пожара многие жители, в том числе и пенсионеры, студенты, молодежь, начали посылать письма с предложением помочь, как финансово, так и своим участием. Лично мне довелось прочитать около 200 таких писем, содержание которых вызывало слезы на глазах. В письмах люди предлагали свой месячный семейный доход, пенсионеры - свою пенсию за 2-3 месяца.
Карен Демирчян во время пожара СКК.
У Демирчяна было много планов, связанных с СКК. Он желал, чтобы все дети имели возможность пользоваться катком, но вместе с тем понимал, что так каток очень скоро выйдет из строя. В связи с этим, у него возникла идея построить второй каток.
По инициативе Демирчяна расширили сцену спортивного зала, которая в начальном варианте была довольно узкой.
При выборе места для СКК обсуждалось несколько вариантов, но решением Демирчяна СКК был построен именно по соседству с Цицернакабердом. Многие осуждали его, говоря, что нельзя строить развлекательный центр рядом со скорбным памятником. А Демирчян отвечал, что мы должны показать всему миру, что, несмотря на все страдания нашего народа, мы возродились и в нас не угасло желание творить.
Начальник службы обслуживания СКК Цолак Саркисян - незнакомые люди предлагали свою помощь
Я живу по соседству с СКК, и весь процесс строительства проходил перед моими глазами. Мне было 28 лет, когда я решил добровольцем участвовать в строительных работах.
Фото из архива Г.Погосяна.
СКК был строением национального масштаба. Работа кипела круглосуточно. Незнакомые люди подходили и предлагали свою помощь. А Демирчян знал всех работников в лицо. Выбранное им место стало предметом для споров, многие были против того, чтобы СКК строился по соседству с памятником жертвам Геноцида. А Карен Серобович отвечал, что если до этого Цицернакаберд был местом траура, то после строительства СКК это место будет символизировать возрождение нашего народа.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Анна Зильфугарян, Ара Тадевосян, Эмин Аристакесян, Армине Мелконян.