«Եվրասիայում աճում է հակամարտային ներուժը», ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «Եվրասիայում մեծանում է հակամարտային ներուժը»։
«Եվրասիայում, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհում, աճում է հակամարտային ներուժը։ Որոշ գիտնականներ եւ փորձագետներ ասում են, որ առջեւում պատերազմների տասնամյակ կամ նույնիսկ մի ամբողջ դարաշրջան է։ Ես համոզված եմ, որ բոլոր պատասխանատու, բանական ուժերը պետք է կանխեն նման սցենարը։
Անհրաժեշտ է առնվազն բաց երկխոսություն մեր ողջ մայրցամաքում իրավիճակը կարգավորելու ուղիներ գտնելու համար՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության ամուր հիմքի վրա, առաջին հերթին՝ դրանում ամրագրված բոլոր պետությունների ինքնիշխան հավասարության սկզբունքի վրա՝ նպատակ ունենալով ձեւավորել այն կոնսենսուսը, որի հիման վրա ստեղծվել է ԵԱՀԿ-ն», - գրել է Լավրովը «Հելսինկյան ակտի կես դարը. ակնկալիքներ, իրականություն, հեռանկարներ» հոդվածում։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that "the potential for conflict is increasing across Eurasia.”
“In Eurasia, as in the world as a whole, the potential for conflict is growing. Some scientists and experts suggest that a decade or even an entire era of wars lies ahead. I am convinced that all responsible, reasonable forces must work to prevent such a scenario.
There is a need, at the very least, for frank dialogue to find ways to normalize the situation on our entire continent based on the UN Charter – particularly the principle of sovereign equality of all states, with a view of forming the very consensus based on which the OSCE was established,“ Lavrov writes in an article entitled “Half a Century of the Helsinki Act: Expectations, Reality, Prospects” published today in Rossiyskaya Gazeta.