«Եվրասիայում աճում է հակամարտային ներուժը», ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «Եվրասիայում մեծանում է հակամարտային ներուժը»։
«Եվրասիայում, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհում, աճում է հակամարտային ներուժը։ Որոշ գիտնականներ եւ փորձագետներ ասում են, որ առջեւում պատերազմների տասնամյակ կամ նույնիսկ մի ամբողջ դարաշրջան է։ Ես համոզված եմ, որ բոլոր պատասխանատու, բանական ուժերը պետք է կանխեն նման սցենարը։
Անհրաժեշտ է առնվազն բաց երկխոսություն մեր ողջ մայրցամաքում իրավիճակը կարգավորելու ուղիներ գտնելու համար՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության ամուր հիմքի վրա, առաջին հերթին՝ դրանում ամրագրված բոլոր պետությունների ինքնիշխան հավասարության սկզբունքի վրա՝ նպատակ ունենալով ձեւավորել այն կոնսենսուսը, որի հիման վրա ստեղծվել է ԵԱՀԿ-ն», - գրել է Լավրովը «Հելսինկյան ակտի կես դարը. ակնկալիքներ, իրականություն, հեռանկարներ» հոդվածում։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «в Евразии нарастает конфликтный потенциал».
«В Евразии, как и в мире в целом, нарастает конфликтный потенциал. Некоторые ученые и эксперты говорят, что впереди десятилетие, а то и целая эпоха войн. Убежден: все ответственные, разумные силы должны не допустить подобного сценария.
Необходим, как минимум, откровенный диалог по поиску путей нормализации обстановки на всем нашем континенте на прочной основе Устава ООН, прежде всего, закрепленного в нем принципа суверенного равенства всех государств с целью формирования того самого консенсуса, на основе которого и создавалась ОБСЕ», - пишет Лавров в статье «Полвека Хельсинкскому акту: ожидания, реальность, перспективы», опубликованной сегодня в «Российской газете».