Էրդողանն ակնկալում է, որ Պուտինը «շատ շուտով» կայցելի Թուրքիա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին խոստացել է այցելել իր երկիր։
Կոնկրետ ժամկետները դեռ պետք է համաձայնեցվեն, ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով հոկտեմբերի 23-ին Կազանում կայացած երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը։
Էրդողանը հանդիպումից հետո ասել է, որ ակնկալում է, որ Պուտինը կայցելի Թուրքիա «շատ կարճ ժամանակում»։
«Հանդիպմանը քննարկվել են Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերությունները, պատերազմը Ուկրաինայում, տարածաշրջանում Իսրայելի հարձակումները, տարածաշրջանային եւ գլոբալ խնդիրները։ Նախագահ Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերություններն ամրապնդվում են, եւ ջանքեր են գործադրվում դրանք բոլոր ոլորտներում զարգացնելու համար»,- հանդիպումից հետո հայտնել է Թուրքիայի նախագահի գրասենյակը։
Հանդիպման սկզբում Վլադիմիր Պուտինը նշել էր, որ «ինչպես միշտ, մենք կխոսենք մեր երկրների համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեցող տարածաշրջանային խնդիրների, սիրիական խաղաղ գործընթացի եւ Անդրկովկասում իրավիճակի կարգավորման մասին»։

Эрдоган ждет Путина с визитом в Турции «через очень короткое время» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин обещал турецкому коллеге Реджепу Тайипу Эрдогану обязательно приехать в его страну с визитом.
Конкретные даты еще предстоит согласовать, сообщил ТАСС пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя встречу лидеров двух стран, состоявшуюся в Казани 23 октября.
Сам Эрдоган заявил после встречи, что ждет Путина с визитом в Турции «через очень короткое время».
«На встрече обсуждались двусторонние отношения между Турцией и Россией, война на Украине, атаки Израиля в регионе, региональные и глобальные вопросы. Президент Эрдоган заявил, что отношения между Турцией и Россией укрепляются и прилагаются усилия для их развития во всех областях», - сообщила администрация турецкого лидера по итогам переговоров.
В начале встречи Владимир Путин отметил, что «как обычно, поговорим и по региональным вопросам, имеющим особое значение для наших стран, сирийскому мирному процессу, нормализации ситуации в Закавказье».