Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Պակիստանի ղեկավարները «պատմական» հանդիպում են անցկացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 3-ին Աստանայում կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆի եռակողմ հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը՝ հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են, որ եռակողմ ձեւաչափով գագաթնաժողովն առաջին անգամ է անցկացվում, եւ դա «պատմական նշանակություն» ունի։ Նրանք հայտարարել են, որ այսուհետ նման հանդիպումները կանոնավոր բնույթ են կրելու։
Հանդիպմանը «մտահոգություններ են արտահայտվել Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային պետությունների կողմից միլիտարիստական քաղաքականության վարման վերաբերյալ», ասվում է հաղորդագրությունում։
«Հատկապես ընդգծվել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եղբայրական Թուրքիայի եւ Պակիստանի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերած քաղաքական եւ բարոյական աջակցությունը»,- գրում է Ազերթաջը։

Лидеры Азербайджана, Турции и Пакистана провели «историческую» трехстороннюю встречу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 3 июля в Астане состоялась трехсторонняя встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа.
Как сообщает Азертадж, участники встречи подчеркнули, что встреча на высшем уровне в трехстороннем формате проводится впервые и это имеет «историческое значение». Они заявили, что отныне подобные встречи будут регулярными.
На встрече была «выражена обеспокоенность проведением внерегиональными государствами политики милитаризации на Южном Кавказе», говорится в сообщении.
«Была особо отмечена политическая и моральная поддержка, оказанная братскими Турцией и Пакистаном Азербайджану во время 44-дневной Отечественной войны», - пишет Азертадж.