Ալիեւը հետեւել է թուրքական Akinci անօդաչու սարքերի թռիչքներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր այցելել է մի քանի ռազմական օբյեկտներ եւ հետեւել է թուրքական Akinci անօդաչու սարքերի թռիչքներին։
Ալիեւի մամուլի ծառայությունը չի հստակեցնում, թե երբ են այդ սարքերը մատակարարվել Ադրբեջանի զինված ուժերին՝ մինչ այժմ հայտնի էր, որ  թուրքական Baykar ընկերության արտադրանքից Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերում միայն Bayraktar-TB2 անօդաչու թռչող սարքերն էին։
Արարողությանը մասնակցել է Baykar-ի տեխնիկական տնօրեն Սելջուք Բայրաքթարը՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի փեսան։
Baykar-ը Bayraktar TB2-ը թողարկել է 2014 թվականին, իսկ ավելի հզոր Akinci-ն ներկայացրել է 2019 թվականին:
Սա Ալիեւի առաջին աշխատանքային այցն էր արտահերթ նախագահական ընտրություններից հետո, որոնք տեղի էին ունեցել փետրվարի 7-ին։

Алиев понаблюдал за полетами новых турецких беспилотников Akinci - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил сегодня несколько военных объектов и понаблюдал за полетами новых турецких беспилотников Akinci, недавно принятых на вооружение ВВС.
Пресс-служба Алиева не уточняет, когда именно эти беспилотники поступили азербайджанской армии.
Ранее было известно, что из продукции турецкой компании Baykar rна вооружении ВВС Азербайджана были только БПЛА Bayraktar-TB2.
На церемонии присутствовал технический директор компании Baykar Сельджук Байрактар, который является зятем президента Турции Реджепа Эрдогана.
Baykar выпустила Bayraktar TB2 в 2014 году, а в 2019 году представила более мощный Akinci.
Это была первая рабочая поездка Алиева после внеочередных президентских выборов, которые состоялись 7 февраля.